Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2008., 09:05   #61
Quote:
esmeraldo kaže: Pogledaj post
zdravo svima!

stvarno moram ovako da se obratim za pomoc.
u moru korupcije, bahatosti idt u bosni i mjestu kojem zivim, ne mogu da se snadem, rjesavajuci svoj problem, zato molim da mi neko pmogne
naime vec 6-7 godina osjetila sam ceste probavne probleme. cesti proljevi bolovi, grcevi brzo poslije jela. sve je praceno nadimanjem gasovima. radila sam kolonoskopiju. pregled nije cijelom duzinom obavljen zbog bola koji sam trpila. ono sto ,su navodno vidjeli je da nema ulceroznog kolitisa. prije toga sam radila drugi pregled, mislim da je to irigografija. tada su ustanovili da imam prosirenja na debelom crijeva ili /ne mogu se sjetiti naziva/. tako lutajuci od mjesta u kojem sam do zenice i sarajeva, imam utisak da uopce ne znaju nista ili ne znaju sta hoce osim da iskoriste priliku da ugrde. izgubila sam volju za rjesavanjem svog zdravstvenog problema. i prije 6 mjeseci onako cujeci da postoji alergija na gluten, samoinicijativno sa zapocela dijetu. izbacila sam zitarice osim kukuruza i rize. i poslije 6-7 godine strasnih patnji. gotovo za dan, postala sam dobro. Naravno sta je sve ta alergija do sada uradila, ne smijem ni pomisliti.
da li je moja alergija u stvari celijakija ili nesto drugo?. kako da bahatim ljekarima ( mnogi su politicki ili kupovinom zavrsili) kazem na koji pregled, test i kojem ljekaru trebam da idem. toliko lutaju da ne bi bilo cudno da mi jednog dana kazu da odem veterinaru ili automehanicaru. napominjem da mi je sada 42 godine i da sam prije ovih problema imala dosta stresan zivot.
molim vas uputite me- izludili su me
bog.
esmeraldo ili esmeralda...kako god....lijecnik koji bi trebao utvrditi radi li se o celijakiji ili alergiji je specijalist gastroenterolog. i .....nije ju lako utvrditi pogotovo ako si pocela redukcijsku dijetu (prestala uzimati sve osim rize i kukuruza) jer se takvom dijetom stanje poboljsava tj. nakon nekoliko mjeseci takve prehrane resice koje uslijed celijakije nestanu ponovo izrastu i ......covjek je opet zdrav. znaci, celijakija je bolest u kojoj je potrebna dozivotna redukcijska dijeta, a ako je u pitanju samo alergija postoji mogucnost ozdravljenja ali je potrebno takodjer pridrzavati se dijete. do kad?
e, na to pitanje bi lijecnici voljeli znati odgovor.
znaci, ukoliko zelis tocno znati dal imas celijakiju, znam da zvuci glupo, al trebala bi prestati neko vrijeme sa tom dijetom, opet se osjecati lose i konacno utvrditi dal se radi o celijakiji. kako za ovu bolest kazu da je u vecini slucajeva genetska bilo bi dobro da se kontroliraju i djeca ukoliko ih imas. nemam bas vremena ali vise informacija ces dobit na www.celijakija.hr
pozdrav.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 09:17   #62
da. te resice se nalaze s unutarnje strane cijelom duzinom crijeva i bitne su za dovodjenje hranjivih sastojaka do stanica u nasem tijelu. zato i postoji onaj karakteristicni izgled oboljelih od celijakije. izuzetno su mrsavi i blijedi.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 14:00   #63
radi se test i iz krvi
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 21:43   #64
meni je celijakija diagnosticirana kao bebi,al uvijek su mi nalazi bili na granici normale,do svoje pete godine sam bila na dijetama...onda mi vade nalaze i rečeno mi je da mogu prestati s dijetama i sve normalno jesti...danas su mi 23 god i normalno živim,jedem sve,nemam od tada apsolutno nikakvog simtoma sve su mi ispitali...jedino što mi je ostalo poslije celijakije jest anemija,nikad nisam imala željezo preko 3 a HGB do 88,pila razne tablete,hranu ma svašta,dva puta primala u venu željezo...i evo sada sam trudna 15+ tjedana,željezo mi je 13 a HGB 140 htijela sam upitati ako netko zna,kakve su šanse da moja beba oboli od celijakije s obzirom da sam pročitala negdje da je to genetska bolest...
bebica_82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 10:29   #65
CELIJAKIJA

Pozz svima,

Sada ste me totalno zbunili!!!!
Moja curka boluje od celijakije od svoje 2. godine, sada će 6 g. Bila sam u udruzi jednom i nikada više... Izašla sam od tamo sva u mukama... Toliko su me isparanoizirali da sam rekla - NIKADA VIŠE TU NEĆU UĆI!!!!!!!!!

Tari su nalazi krvi ( za celijakiju ) Uredni, ali gastroskopija je pokazala suprotno... Neki mi kažu da to nije celijakija, a drugi da je... Ni sama više ne znam šta da mislim

Na bezglutenskoj smo dijeti sve ove godine, ali me najviše muče salame... Reli su mi da poli nema glutena i Tara ga jede... E sada - imam ili nema

Pomagajte oko salama!!!!!!!!
Tara ih obožava a ja se bojim
__________________
Djeca su moja radost i veselje....http://www.igraonica-winnie-pooh.com/
Nivia00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 18:28   #66
Pozdrav svima
imam 28 godina, unatrag godinu i pol imam tegobe vezane uz probavni sustav-mucnine, bolovi u trbuhu, visoke vrijednosti amilaza (enzimi gusterace). Bila sam u bolnici, obavila hrpu pretraga, svi nalazi uredni (naden jedino gastritis), uglavnom uzrok mojim tegobama nije otkriven.
od tada svakih nekoliko mjeseci mene uhvati epizoda jakih bolova i mucnina, traje tjedan dana,ponekad i dva pa se smiri i tako ja zivim.
prije par mjeseci uspjela sam doci do jedne dobre doktorice na rebru, koja je sumnjala ili na upalnu bolest crijeva (mada nisam imala nikakve druge simptome te bolesti) ili na celijakiju. napravila sam i krvne pretrage i kolonoskopiju s ileoskopijom i gastroskopiju s biopsijama. uglavnom sve uredno (osim kronicnog gastritisa). endoskopicar koji je radio pretragu odma je rekao da nema govora o celijakiji jer da je vec lijepo i preko same sonde vidio normalne crijevne resice, a biopsija tankog crijeva je isto pokazala urednu sluznicu. Krvne pretrage na antitijela sve uredne.
i tako ja dodem sva sretna k doktorici na rebro sa nalazima, a ona me ubi u pojam kazavsi kako ti dobri nalazi ne znace da ja NE bolujem od celijakije ili upalne bolesti crijeva, i da bi ona jos jedamput ponovila te nalaze na proljece, i to da ih ona osobno napravi, tj da ostanem par dana u bolnici.
ja se skoro pa rasplakala, jer trebalo mi puno hrabrosti da se uopce odlucim na te pretrage, a kad ih napokon napravim i one dobre, kaze ona da ne mora znacit da je dobro. mislim ko je tu lud?
pa nije li biopsija tankog crijeva jedini definitivan dokaz celijakije?
i ako je tu sve uredno kako moze biti da to "ne znaci da ja nemam celijakiju"
i da napomenem da nisam prije biopsije bila na nikakvoj dijeti, cak sam pojacano jela zitarice, kruh, tijesta..

lijepo vas molim ako se tko razumije ili je prosao te stvari da kaze svoje misljenje..jer stvarno mi se nejde ponovno obavljati sve te pretrage jer "mozda" ipak imam..nebi mi bio problem biti na dijeti da moram, al ovo "idemo jos jedamput napraviti za svaki slucaj" mi se uopce ne svida..
Ianna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:18   #67
Uf, evo mene opet... situacija je sada malo drugačija
Zbog sumnje na celijakiju moram napraviti gastroskopiju sa biopsijom. Sad, ono što me zanima, s obzirom da već duže vrijeme izbjegavam proizvode koji sadrže gluten (i vidim poboljšanje), koliko prije gastroskopije trebam opet to početi jesti? Jer navodno postoji mogućnost lažnih rezultata. Pa eto, ako netko možda zna...

E, ako se ispostavi da su sve moje muke bile zbog celijakije.... Jer NIKO NIKAD NIJE NIŠTA rekao na tu temu! NIKO! NIKAD! NIŠTA!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 20:14   #68
kako se dijagnosticira celijakija?

ok, sorry sad ako totalno fulam...

odnedavno sam imala problema s koječim i ispalo je da se to poklapa s nekom hranom. poznanica kojoj je medicina struka mi je rekla da probam izbaciti gluten i stvarno odonda nikakvih problema, ali da ni to nije nužno celijakija, komplicirano jako, ima više sličnih stvari, a meni je jednostavnije maknuti gluten nego se daviti time kad stvarno nemam vremena, a po praksi s našim zdravstvom, ni volje, ako se može riješiti jednostavno time da nešto frknem iz jelovnika. (ne kažem da je svima to jednostavno, pogotovo roditeljima čija djeca su u toj situaciji, skidam kapu kako se snađu, ali meni eto jest jednostavno i za kratko vrijeme sam se naviknula)

kako se to točno prepozna i dijagnosticira? kako se liječi? (u hrvatskoj praksi, ne teoriji koja se okolo ispisuje)
je li moguće da se to doista pojavi tek u 25-oj godini?
je li nasljedna, ako je to to?

doista nemam ni vremena ni živaca za našetavanje po doktorima. mogu li to riješiti jednostavno tako da izbacim gluten ili postoje druge posljedice, da se baš mora liječiti?
za testiranja su mi rekli da se dugo čeka, a zasad mi bez glutena ide sasvim dobro, mogu se kontrolirati i ok mi je i ovako.

Zadnje uređivanje Ms_Manners : 25.02.2009. at 20:42.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 22:13   #69
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
ok, sorry sad ako totalno fulam...

odnedavno sam imala problema s koječim i ispalo je da se to poklapa s nekom hranom. poznanica kojoj je medicina struka mi je rekla da probam izbaciti gluten i stvarno odonda nikakvih problema, ali da ni to nije nužno celijakija, komplicirano jako, ima više sličnih stvari, a meni je jednostavnije maknuti gluten nego se daviti time kad stvarno nemam vremena, a po praksi s našim zdravstvom, ni volje, ako se može riješiti jednostavno time da nešto frknem iz jelovnika. (ne kažem da je svima to jednostavno, pogotovo roditeljima čija djeca su u toj situaciji, skidam kapu kako se snađu, ali meni eto jest jednostavno i za kratko vrijeme sam se naviknula)

kako se to točno prepozna i dijagnosticira? kako se liječi? (u hrvatskoj praksi, ne teoriji koja se okolo ispisuje)
je li moguće da se to doista pojavi tek u 25-oj godini?
je li nasljedna, ako je to to?

doista nemam ni vremena ni živaca za našetavanje po doktorima. mogu li to riješiti jednostavno tako da izbacim gluten ili postoje druge posljedice, da se baš mora liječiti?
za testiranja su mi rekli da se dugo čeka, a zasad mi bez glutena ide sasvim dobro, mogu se kontrolirati i ok mi je i ovako.
Pročitaj članak u kojem je sve što te zanima.

Na tvojem mjestu svakako bih posjetila gastroenterologa, po potrebi izvadila krv i ako je nalaz pozitivan obavila biopisiju tankog crijeva. Ako je i taj nalaz pozitivan obratila se Hrvatskom udruženju za celijakliju za popis namirnica koje ne sadrže gluten. Namirnice koje se prerađuju mogu sadržavati gluten a da to nije navedeno na deklaraciji (pr. određene vrste žvakaćiih guma sadrže gluten)

Evo i stranice Hrvatskog udruženja za celijakliju . Pogledaj malo o prehrani- dozvoljene i zabranjene namirnice.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:58   #70
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Pročitaj članak u kojem je sve što te zanima.

Na tvojem mjestu svakako bih posjetila gastroenterologa, po potrebi izvadila krv i ako je nalaz pozitivan obavila biopisiju tankog crijeva. Ako je i taj nalaz pozitivan obratila se Hrvatskom udruženju za celijakliju za popis namirnica koje ne sadrže gluten. Namirnice koje se prerađuju mogu sadržavati gluten a da to nije navedeno na deklaraciji (pr. određene vrste žvakaćiih guma sadrže gluten)

Evo i stranice Hrvatskog udruženja za celijakliju . Pogledaj malo o prehrani- dozvoljene i zabranjene namirnice.
hvala na linkovima.
znam da te koštalo strpljenja da mi napišeš što si sigurno pomislila da sam baš mogla i sama, s punim pravom, i doista cijenim trud i to što mi nisi zbog glupog pitanja održala bukvicu, i stvarno jesam zahvalna...
...ali... čitala sam to i prije, no izgleda da je to teška teorija. u praksi su mi rekli da mogu platiti testiranje 400 kn (tj testiranje besplatno, 200 kn upisnina, 200 kn članarina u tom udruženju) ili čekati dva mjeseca, pa onda još za rezultate, a cijelo to vrijeme trebam živjeti bez glutena. damn, pa ako mogu tri mjeseca, mogu i dalje. usto, stvarno mi se ne guta neko blesavo crijevo ako nije nužno, pa ako svu tu zaj... mogu izbjeći samo time da izbjegavam gluten, onda je to rješenje za mene. pogotovo jer svuda piše da je jedino rješenje pravilna i bezglutenska prehrana, što već prakticiram.

zbukirana sam minimalno do ljeta 8-20 svaki dan, nekad i duže, a ovo mi ne zvuči kao nešto što se brzo rješava, i onda samo da mi netko kaže da doista jednostavno izbjegavam gluten, to sam mogla i sama i uštedjeti vremena, novca i nadasve živaca. znam da ne zvuči dobro kad se o zdravlju radi, ali doista imam trenutno i hitnijih i pametnijih stvari, a bez glutena sam već neko vrijeme i sve super.

jedino mi nije jasno kako su mislili da se ne započinje s bezglutenskom dijetom prije dijagnoze biopsijom, morala sam izbaciti gluten jer mi je u zadnje vrijeme bilo stvarno vrlo često jako loše, znači da bih do svih tih pretraga morala uzeti bolovanje da im ne ometem rezultat. jedino što bih onda izgubila posao pa ne znam što bih jela nakon te dijagnoze budući da hzzo baš ne pokriva tu hranu.

pa me zanimalo iskustvo nekoga tko je sve to prošao, da znam otprilike kako u praksi izgleda (dugi redovi, neinformirani dr opće prakse, živčane sestre...) koliko knjiga da ponesem kad krenem napokon to rješavati.

goričanka, molim te da se ne uvrijediš na ovaj komentar, nije sarkazam, stvarno ti puno hvala.

isprika na dugom postu i ako (što) sam ispala kuja, trenutno sam užasno naživcirana svim ovim što mi se događa.

Zadnje uređivanje Ms_Manners : 08.03.2009. at 19:10.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 17:21   #71
da li neko radio testiranje za celijakiju na NEKA ANTITJELA DQ2 I DQ8 i kako se radi biopsija tankog crijeva?
te da li je moguće da imas celijakiju a da nakon jedenja proizvoda koji sadrze gluten si ok????
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 12:35   #72
Poli

Pozdrav
Sa 100% sigurnošću vam garantiram da salama Poli NE SADRŽI GLUTEN , naime zaposlena sam u toj firmi i ova je informacija provjerena tako da vaša Tara bez brige može i dalje uživati u toj finoj salamici!
Žao mi je što sam tek sada vidjela vaše pitanje ali tek sam se nedavno registrirala!


Quote:
Nivia00 kaže: Pogledaj post
Pozz svima,

Sada ste me totalno zbunili!!!!
Moja curka boluje od celijakije od svoje 2. godine, sada će 6 g. Bila sam u udruzi jednom i nikada više... Izašla sam od tamo sva u mukama... Toliko su me isparanoizirali da sam rekla - NIKADA VIŠE TU NEĆU UĆI!!!!!!!!!

Tari su nalazi krvi ( za celijakiju ) Uredni, ali gastroskopija je pokazala suprotno... Neki mi kažu da to nije celijakija, a drugi da je... Ni sama više ne znam šta da mislim

Na bezglutenskoj smo dijeti sve ove godine, ali me najviše muče salame... Reli su mi da poli nema glutena i Tara ga jede... E sada - imam ili nema

Pomagajte oko salama!!!!!!!!
Tara ih obožava a ja se bojim
željka77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:08   #73
Celijakija i celiko centar

Pozdrav svima!

Nedavno su mi u bolnici (nakon godinu dana čekanja) dijagnosticirali celijakiju. Ne mislim raditi oko toga neku frku no smatram da je bitno, kako bi što manje gnjavila druge i sebe, informirati se o prehrani. Sve je počelo s celiko centrom (zagrebačka udruga oboljelih od celijakije) gdje su mi napravili neki test na antitijela. Uglavnom, dvije minute nakon što su mi rekli da najvjerojatnije imam celijakiju i uputili me u bolnicu (plus dugo nabrajanje svih mogućih karcinoma koje zbog toga mogu imati) pokušali su mi prodati neke probiotike po cijeni od 1500 kuna i članarinu od 400 kuna. To me poprilično raspizdilo. Da se razumijemo, ne očekujem orkestar violina i adagio u pozadini svaki put kad spomenem bolest no baš da me netko lešinarski pokušava opelješiti - na to ne pristajem. Da ne davim previše - u bolnici me opet upućuju u celiko centar po tzv. mapu sa bezglutenskim proizvodima i sličnim sranjima. Dakle, trebam savjet i eventualno tuđe iskustvo. Stisnuti zube i otići tamo po mapu (i naravno platiti 400 kuna jer mapa ne dolazi đabe) ili poslati sve u k... i naći alternativu? Zna li netko jel ta mapa išta vrijedi? Bit ću otvorena-kako sam trenutno raspoložena, radije bi privatno platila nekome za tu mapu nego plaćala usranoj udruzi koja pod krinkom humanosti zarađuje na tuđim nevoljama.
fatalna_gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 23:06   #74
Da li je dovoljno uraditi nalaz krvi(test na antigene) i ukoliko je on negativan mozemo li biti sigurni da nije upitanju celijakija?Ovo me totalno zbunilo, meni su rekli da uradim taj nalaz i pasazu tankog crijeva.Inace imam neke cudne simptome nekakvog pucketanja po crijevima, apetit mi je slabiji i cesto osjecam mucninu nadutost ali nemam problema sa stolicom.Ni sami ne znaju sta je vozaju me evo 2 godina, radila sam gastroskopiju(gastritis sa refluksom zuci), kolonoskopija ok.Malo mi je previse raditi i biopsiju, koji su vasi simptomi?pozzz
suncokret86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 18:50   #75
:)))

Quote:
suncokret86 kaže: Pogledaj post
Da li je dovoljno uraditi nalaz krvi(test na antigene) i ukoliko je on negativan mozemo li biti sigurni da nije upitanju celijakija?Ovo me totalno zbunilo, meni su rekli da uradim taj nalaz i pasazu tankog crijeva.Inace imam neke cudne simptome nekakvog pucketanja po crijevima, apetit mi je slabiji i cesto osjecam mucninu nadutost ali nemam problema sa stolicom.Ni sami ne znaju sta je vozaju me evo 2 godina, radila sam gastroskopiju(gastritis sa refluksom zuci), kolonoskopija ok.Malo mi je previse raditi i biopsiju, koji su vasi simptomi?pozzz
..biopsija tankog crieva uopće nije strašna tj biopsija tankog crijeva je isto što i gastroskopija tj kad se radi gastroskopija ide se i do dvanaesnika koji je dio tankog crijeva i uzme se uzorak - to je biopsija tankog crijeva...tj da se ispravim, biospija tankog crijeva nije strašna ukoliko gastroskopiju ne smatraš strašnom...
..nije mi jasno kako su ti radili gastroskopiju, a da nisu pogledali dvanesnik, a kamoli uzeli uzorak, ako sumnjaju na to...???
...negativni nalaz krvi ne mora značit da nemaš celijakiju...bipsija je zlatni standard...
...negativan nalaz krvi, kao i biopsije zna bit lažno negativan kod onih koji se pridržavaju bezglutenske dijete...
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:34   #76
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
da li neko radio testiranje za celijakiju na NEKA ANTITJELA DQ2 I DQ8 i kako se radi biopsija tankog crijeva?
te da li je moguće da imas celijakiju a da nakon jedenja proizvoda koji sadrze gluten si ok????
..moguće je imat celijakiju,a da si ok nakon jedenja glutena...
...ja sam radila protutijela na AGA, EMA i TPA...nalazi se dugo čekaju tako da znaš..
..biopsija tankog crijeva se radi tako da ti gurnu crijevo u usta i uzmu uzorak..nekima je jako strašno, nekima ok..meni je bilo oboje...uopće me nije bolilo,ali je bio jako neugodan osjećaj i meni su spontano išle suze..trebaš samo bit smirena i slušat sestru što ti kaže i priča...moraš disat...smirit se i disat jer ako zapaničariš onda će ti bit katastrofa i moguće je da neće uspjet napravit postupak i onda će te ponovno maltretirat..a ako se uspiješ skulirat tj što si smirenija pretraga kraće traje...nemoj jest ništa prije pretrage i pit prije pretrage...to mnogima ne kažu i zato im bude još gore...ja nisam jela cijeli dan prije pretrage tj dan prije, ujutro nisam pila kavu niti išta osim vode s tim da ni vodu nisam pila 2 sata prije i zbog toga nisam uopće povraćala za vrijeme pretrage jer nisam imala što povraćat...moja mama i sestra su već puno puta bile na gastroskopiji tako da njima mogu zahvalit to što su skontale da ne jedu i ne piju jer bude puno lakše...ja sam imala samo sjećaj gušenja kao i svi jer dok ti je criejvo u ustima nemože se disat tj može se disat,ali svi imaju osjećaj ko da ne mogu jer evo npr kad jedeš tj gutaš zalogaj dušnik se zatvori zato da hrana prođe u želudac, da ne ode slučajno u dušnik da se ne ugušimo, i vidiš kad nam oni gurnu crijevo u usta nama se sponatno, fiziološki zatvori dušnik, i mi mislimo da ne mžemo disat, ali možemo...i osim tog filinga gušenja jako me je iritiralo kad napuše zrak kroz crijevo jer mora ga napugat inače ne bi ništa vidio, i onda sam podrigivala kad bi puhali zrak, a ako si jela ili pila zbog tog puhanja zraka, kad ti napuhuju želudac, onda povračaš, ali jel, ja nisam jela pa sam samo podrigivala...mene je najviše smetalo to napuhavanje zraka jer taman što se uspijem smirit i što počnem normalno disat i prestanem podrigivat oni napušu zrak i onda sve ispočetka..ne mogu doć do zraka itd...ALI ALI...OBAVEZNO, OBAVEZNO TRAŽI TJ INZISTIRAJ DA TI NAŠPRICAJU U USTA "ANESTEZIJU"..ONI TO SKORO NIKOM NE RADE I ZATO JE TOLIKO STRAŠNO; ALI VJERUJ MI KAD TI NAŠPRICAJU PUNO PUNO JE LAKŠE JER ONDA SE GRKLJAN UMRTVI I NEMAŠ PORIV ZA POVRAĆANJEM JER MNOGIM LJUDIMA JE NAJSTRAŠNIJI BAŠ TAJ DIO DOK GURAJU CRIJeVO JER IM SE STALNO DIŽE ŽELUDAC JER IH TJERA POVRAĆAT...ja sam imala sreću da su mi to našpricali i zato meni nije toliko bilo strašno tj nije uopće bilo strašno u smislu bolno ili loše i zato sam i uspjela bit tzv dobar pacijent tj uspjela sam bit smirena i disat i zato je tako kratko trajalo..ja sam ti se te gastoskopije toliko jako bojala da ti ja nisam htjela ić kod dr godinu dana sve dok nije postalo tako neizdrživo jer ja studiram medicinu i kad smo imali internu nagledala sam se tih gastoskopija i tih ljudi koji su to radili i toga kako im je katastrofa i zato sam se toga toliko bojala..ja se na svoju sreću mogu pohvalit s tim da su mi dali tu anesteziju zato što studiram to pa smo kao kolege, ali i ja sam morala inzistirat, znači ni meni ne bi dali da nisam inzistirala, i na moju sreću zato sam i uspjela doć preko reda na pregled, ali smiješ i ti inzistirat na tome jer ja sam inzistirala tj ne bi ni znala da mogu to tražit da nisam vidjela za vrijeme interne da postoji uopće anestezija jer o tome nitko ne govori ništa..moja mama godinama je išla na gastroskopiju i nitko joj nije rekao za to, a kamoli ju pitao..ali ja sam imala sreće jer sam za vrijeme nastave bile na vježbama kod jednog super doktora koji svima to daje i tako sam i saznala za to..i raspitaj se kod sebe u mjestu za nekog dr koji je super, sigurno ima i jedan takav i kod tebe...ja kad sam išla na gastroskopiju nisam dopala kod toga super kod kojeg sam išla na vježbe jer on to inače više ni ne radi, ali sam kod ovog kod koga sam dopala inzistirala, doduše dr baš nije bio oduševljen time, ali što me briga za njega...složi slatku facu, zatreperi okicama i reci da te je jako jako strah, jako strah i dat će ti pa makar imao kameno srce..tek ako vidiš da ne popušta onda pokaži stav..a nekome je to jadno, to glumatanje tj neki ljudi to nikad radili jer im je ispod časti moljakat, ali ja nisam jedna od njih..što me briga za čast, ako će me manje bolit))..ako mogu zateperit okicama da mi neki tip pomogne nosit tešku torbu, mogu i osobito onda kad mi to jako nužno...
..nadam se da sam bila od pomoći..
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:45   #77
Quote:
Ianna kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
imam 28 godina, unatrag godinu i pol imam tegobe vezane uz probavni sustav-mucnine, bolovi u trbuhu, visoke vrijednosti amilaza (enzimi gusterace). Bila sam u bolnici, obavila hrpu pretraga, svi nalazi uredni (naden jedino gastritis), uglavnom uzrok mojim tegobama nije otkriven.
od tada svakih nekoliko mjeseci mene uhvati epizoda jakih bolova i mucnina, traje tjedan dana,ponekad i dva pa se smiri i tako ja zivim.
prije par mjeseci uspjela sam doci do jedne dobre doktorice na rebru, koja je sumnjala ili na upalnu bolest crijeva (mada nisam imala nikakve druge simptome te bolesti) ili na celijakiju. napravila sam i krvne pretrage i kolonoskopiju s ileoskopijom i gastroskopiju s biopsijama. uglavnom sve uredno (osim kronicnog gastritisa). endoskopicar koji je radio pretragu odma je rekao da nema govora o celijakiji jer da je vec lijepo i preko same sonde vidio normalne crijevne resice, a biopsija tankog crijeva je isto pokazala urednu sluznicu. Krvne pretrage na antitijela sve uredne.
i tako ja dodem sva sretna k doktorici na rebro sa nalazima, a ona me ubi u pojam kazavsi kako ti dobri nalazi ne znace da ja NE bolujem od celijakije ili upalne bolesti crijeva, i da bi ona jos jedamput ponovila te nalaze na proljece, i to da ih ona osobno napravi, tj da ostanem par dana u bolnici.
ja se skoro pa rasplakala, jer trebalo mi puno hrabrosti da se uopce odlucim na te pretrage, a kad ih napokon napravim i one dobre, kaze ona da ne mora znacit da je dobro. mislim ko je tu lud?
pa nije li biopsija tankog crijeva jedini definitivan dokaz celijakije?
i ako je tu sve uredno kako moze biti da to "ne znaci da ja nemam celijakiju"
i da napomenem da nisam prije biopsije bila na nikakvoj dijeti, cak sam pojacano jela zitarice, kruh, tijesta..

lijepo vas molim ako se tko razumije ili je prosao te stvari da kaze svoje misljenje..jer stvarno mi se nejde ponovno obavljati sve te pretrage jer "mozda" ipak imam..nebi mi bio problem biti na dijeti da moram, al ovo "idemo jos jedamput napraviti za svaki slucaj" mi se uopce ne svida..
..hej..kontam da ti je katastrofa i totalno te razumijem i istodobno ti se divim jer meni je trebalo godinu dana da se natjeram na to; tolika sam bila kukavica da sam doslovno čekala zadnji tren; otišla sam tek kad sam mjesec dana skoro svaki dan povraćala..i uopće se ne hvalim tim, to je totalno ne odgovorno od mene...imala sam više sreće, nego pameti...tako da, svaki ti čast...
..a sad što se tiče tvoje dr...znam da ti je to sve skupa katastrofa, ali slušaj svoju doktoricu...imaš sreće za razliku od mnogih ljudi da si naletila na dr kojoj je stvarno stalo da otkrije što ti i drži je se i slušaj ju..moguće je da imaš, iako ti je sve bilo negativno; doduše male su šanse, ali ipak postoje..tako da ju fino poslušaj i odi na proljeće i leži u bolnici par dana kako ti je ona rekla jer kad ležiš u bolnici onda te oni šalju na sve pretrage na koje bi se inače morala naručivat pa čekat ovo pa čekat ono...znači, ne mora bit da je celijakija, ali kad budeš tamo ležala sigurno će uspjet otkrit što ti je, s tim da će tebe manje vozat...
...nadam se da sma i tebi bila od pomoći...i drži se..
..p.s.kakva je tebi bila kolonoskopija?..ja sam ponovno kukavica pa me jako strah...kad sam tamo gledala i slušala ljude kako vrište i kako im je katastrofa..
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:53   #78
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
ok, sorry sad ako totalno fulam...

odnedavno sam imala problema s koječim i ispalo je da se to poklapa s nekom hranom. poznanica kojoj je medicina struka mi je rekla da probam izbaciti gluten i stvarno odonda nikakvih problema, ali da ni to nije nužno celijakija, komplicirano jako, ima više sličnih stvari, a meni je jednostavnije maknuti gluten nego se daviti time kad stvarno nemam vremena, a po praksi s našim zdravstvom, ni volje, ako se može riješiti jednostavno time da nešto frknem iz jelovnika. (ne kažem da je svima to jednostavno, pogotovo roditeljima čija djeca su u toj situaciji, skidam kapu kako se snađu, ali meni eto jest jednostavno i za kratko vrijeme sam se naviknula)

kako se to točno prepozna i dijagnosticira? kako se liječi? (u hrvatskoj praksi, ne teoriji koja se okolo ispisuje)
je li moguće da se to doista pojavi tek u 25-oj godini?
je li nasljedna, ako je to to?

doista nemam ni vremena ni živaca za našetavanje po doktorima. mogu li to riješiti jednostavno tako da izbacim gluten ili postoje druge posljedice, da se baš mora liječiti?
za testiranja su mi rekli da se dugo čeka, a zasad mi bez glutena ide sasvim dobro, mogu se kontrolirati i ok mi je i ovako.
...nema pravila kako se to prepoznajer kod svakog je različita klinička slika..kod nekih ljudi nije uopće tipična, a neki ljudi čak nemaju ni simptome..
..dijagnosticira se biopsijom tankog crijeva i vađenjem protutijela iz krvi..
..jedino "liječenje" i je to da se izbaci gluten...
...nalazi testiranja se čekaju 6 tjedana..ali kakve ti to ima veze što se toliko čekaju?..mislim, odeš tamo, daš krv i vratiš se po nalaze za 6 tjedana...
..i ja bi ti savjetovala da odeš sve to obavit da se ustvrdi točno što ti je jer ne mora bit da je celijakija..može bit i neka druga upalna bolest crijeva koja zahtjeva baš pravo liječenje...
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:30   #79
..i sad ću nešto reć tj napisat za sve, znam da će mnogi to smatrat i bezobraznim i ovakvim i onakvim, ali ću to napisat za vaše dobro...
..s razlogom postoji medicinski fakultet i školovanje za liječnike..znači, prestanite bit sami sebi doktori i odite kod doktora...svake pohvale je vrijedno što se brinete za svoje zdravlje i informirate, tu se nema što reć, i trebate tako i nastavite tako, ali konačnu dijagnozu ostavite za liječnike ili nek vašu dijagnozu potvrdi i liječnik jer koliko god da je internet točan i vrvi informacijama neke stvari se znaju samo zbog iskustva i prakse..totalno je ne odgovorno od vas prema vašem zdravlju da si postavite sami dijagnozu i ne odete kod liječnika jer ne mora uopće biti da imate celijakiju, možete imat i ulcerozni kolitis ili chronovu bolest koji se moraju liječit...
...i sad par stavri o celijakiji...
1. ne mora imat nikakvu kliničku sliku u vidu simptoma, ali to ne znači da tanko crijevo ije upaljeno i da ne propada
2. simptomi se mogu pojavit bilo kad, i u 60-oj godini
3. nasljedna je u 30-40% slučajeva, a od onih koji ju nasljede tek nekih 20-30% oboli od nje i ne zna se koji je uzrok u tome da se razvije kod samo 20-30% ljudi; i kod tih 20-30% koji obole pod oboli mislim i na one kod kojih propada tanko crijevo, a nemaju nikakve simptome
4. dijagnoza se postavlja biospijom tankog crijeva i vađenjem protutijela
5. nužno je strogo se pridržavat prehrane jer gluten šteti i u minimalnim konccentracijama; znači ne smije se jest hrana koja sadrži gluten u tragovima
6. ako se pridržava bezglutenske ishrane, oboljeli od celijakije imaju imaju jednake rizike za oboljenja od drugih bolesti kao i zdravi ljudi, a ako se ne pridržava te ishrane jako se povećava rizik za raznorazna oboljenja, osobito limfoma i raka debelog crijeva i to za 40% što bi značilo da će svaki drugi čovjek koji ima celijakiju,a ne pridržava se bezglutenske ishrane umrijet od raka debelog crijeva ili limfoma; a anemiju, osteoporozu,dijabetes, epilepsiju i još sto drugih bolesti koje se dovode u vezu s ne pridržavanjem stroge bezglutenske prehrane neću ni spominjat

..P.S. ajmo mi svi napravit svoje društvo za celijkičare..ova udruga je užasno skupa i strašno me nerviraju s tim...ko da su neko tajno društvo..gdje bi otišao ovaj svijet kad bi tako ljudi radili i s drugim bolestima...

..pozz svima i oprostite mi ako sam bila gruba...
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 12:58   #80
koliko se dugo čekaju ti krvni nalzi za celijakiju evo prošlo je već mjesec dana i još ih nisam dobila??'
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.