Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2003., 08:20   #41
Sedam cuda starog svijeta

Sedam cuda starog svijeta se smatraju objekti koji su impresivno izgledali. Grci su bili ti koji su poceli sa ovom klasifikacijom (Rimljani preuzeli) pa ne treba covjek biti iznenadjen da su bas oni imali najvise umjesane prste. Neki smatraju ( smatrali su ) Babilonsku kulu osmim cudom.

Piramide u Gizi blizu Kaira su najbolje ocuvane od svih svjetskih cuda. U periodu 2600-2500 su napravljene tri. Najveca je tzv. Velika Piramida koja je visoka oko 148m ( u vrijeme pravljenja oko 155m ) izauzima povrsinu od 5 hektara. Grci i Rimljani nisu bili svjesni religioznog znacaja piramida misleci da su praljene samo radi extravagancije egipatskih vladara. ( U knizi "Najvece misterije svijeta" sam citao o Poljacima koji su pravili minijaturne piramide i tamo stavljali zilete ( za vrijeme komunizma je bilo tesko doci do njih) i da su ti zileti na mjesecini postajali ostriji).

Babilonski viseci vrtovi vrtovi (Semiramidini viseci vrtovi) su vjerojatno napravljeni od strane kralja Nabukodonosora
(605 do 562 B.C) posveceni supruzi Semeramidi. Locirani su u danasnjem Iraku. Racuna se da su bili visoki oko 23-24 matra. Posto je cvijece bilo objeseno na vrhu i padalo ka zemlji robovi su morali cijelo vrijeme da ga zalijevaju.


Artemidin hram je smjesten u Efesu ( Mala Azija). Napravljen je oko 550g B.C i smatra se mozda najkompliciranijom gradjevinom Starog Svijeta. Sve je bilo od mermera osim kriva koji je bio od drveta. Posvecen je bio Artemidi. Mjere…115x55 metara , visina 12 metara. Hram je izgorio 356 B.C. Na istom mjestu je napravljen jedan drugi ali su ga Goti zapalili 262g nase ere.

Zeusov kip u Olimpiji ( nema veze s Olimpom). Fidija ga je napravio oko 435 B.C. ( 12 metera visokog) prikazujuci Zeusa kako sjedi na tronu. Svi ukrasi su bili od zlata. I danas postoje rusevine gdje je Olimpija bila. Informacije radi Grci su poceli racunati vrijeme 776g p.n.e kada su odrzane prve olimpijske igre starog svijeta.

Mauzolej u Halikarnosu ( Turska) sagradjen 353 B.C. u spomen vladaru Mauzoleju ( odatle ime za pojam mauzolej). Visok 41 metar. Dimenzije 40X30 metara. Gradjevinu je sagradila njegova supruga da dokaze da ga je voljela ( da napomenem da danas zene ostavljaju svoje muzeve zato sto ne spuste poklopac na WC-skoljci).
Gradjevina je bila izgradjena od marmora i dosta dobro sacuvana kroz stoljecima ali su kasnije krizari upotrijebili blokove za svoje utvrde.


Kolos sa Rodosa je napravljen nekih 300g p.n.e od bronze i bio je visok oko 37 metara ( nesto kao Kip Slobode). Posvecen bogu Sunca. 224 B.C srusen u zemljotresu i lezao je tako polomljen skoro 1000 godina. Sav metal je kasnije prodan.

Svjetionik na otoku Farosu (Aleksandrija). Sagradjen 290 p.n.e. Visina 122 metra. Sagradjen iz tri dijela. Podnozje u obliku kvadrata, Sredina je imala osam stranica a treci dio je bio okrugao. Ovo je jedino cudo koje je imalo i prakticnu namjenu. Pokazivao je put brodovima. Obicno kad se prica o Alexandriji kaze se da je izgorila Biblioteka a u stvari bile su dvije. Velika i mala.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 10:13   #42
Quote:
Pallas kaže:
Nadjimo se na pola puta, moze?

Ima jetra visoku mogucnost regeneracije, pogotovo ako ju usporedimo s drugim organima. Primjerice, mozgom ili gusteracom.
Koliko ce regeneracija uspjeti obnoviti funkciju i gradju jetre, ovisi o osobitostima stetnog cimbenika (njegovoj prirodi, njegovoj dozi/kolicni te o brzini kojom je djelovao, trajanju djelovanja i tome slicno). Npr., za alkoholnu cirozu jetre su tipicna zarista regeneracije jetrenog tkiva.
Koliki je doprinos mogucnosti jetrenog tkiva da se regenerira vazan za odrzanje naseg zdravlja je, nazalost, dosta tesko istraziti. Do neke mjere se tkivo moze "nositi" sa stetnim cimbenikom.

Eto!

Ali, jako je zanimljivo tvoje opazanje za Prometeja. Drago mi je da si mi skrenuo pozornost na to!

(btw, svratio Morgot do mene na kavu popodne... pita za tebe. kao, nigdje te nema...?)
može, tako sam otprilike i mislio kad je u pitanju regeneracija jetre. (možemo pitati metu12, on će znati, ali onda riskiraš da te prozove psihotičnom spodobom i da ti kaže pdjebi, luđače neodgojeni...).

s morgothom se družiš, je li? ta stara baraba još uvijek nije naučila da nema što tražiti na ardi? moram se malo pozabaviti njime...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 10:16   #43
Re: offtopic:

Quote:
slafko kaže:
ne repriziraju ih jer su vjerojatno sranja iz 60ih u kojima se i pjeva svako malo. a danas, sva sreća ne snimaju filmove po mitovima. sva sreća. rade serije "bazirane" na mitovima. pa dobijete herkulesa i xenu. i hrpu gluposti i američke propagande zatupljenosti.

elfovi imaju nekakve kacige koje su nastale na temeljima korintske. ovo kaj oni nose je neka današnja umjetnička vizija.. fantasy... cijela elf vojska meni osobno izgleda previše paradno. korintske su kacige bile prvenstveno napravljene zbog funkcionalnosti. manji dio je bio svečanih odora, oklopa od mjedi, bronce, zlata, srebra, koječega sve ne.
moram priznati da su mi xena i hercules sasvim ok. kada sam počeo gledati tu i tamo, mislio sam da su najobičniji šit. ad mislim da ima nečeg u svemu tome...

što se tiče kaciga, imaš pravo, ali izgledaju jebački kad na početku filma izvedu onu foru s mačevima...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 10:17   #44
el mariachiju jedan veliki za trud.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 10:32   #45
Quote:
manwe kaže:
el mariachiju jedan veliki za trud.
manwe: Mozda ce zvucati sebicno ali ja ovo radim zbog sebe.
Drugacije je kad se nesto procita a drugacije kad se napise. U drugom slucaju ostane vise u glavi. Neke stvari se znaju ali ih nije na odmet ponoviti.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 10:48   #46
Quote:
el_mariachi kaže:
manwe: Mozda ce zvucati sebicno ali ja ovo radim zbog sebe.
Drugacije je kad se nesto procita a drugacije kad se napise. U drugom slucaju ostane vise u glavi. Neke stvari se znaju ali ih nije na odmet ponoviti.
mislio sam na trud s pisanjem linkova i tipkanjem svih tih postova... ali razumijemo se. i ne zvuči sebično.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 12:55   #47
Ooo Marichi ima novi avatar... Jel' to onaj glumac s istetoviranim marijačijem na prsima?
Tko mi moze reci sto o Demogorgonu i njegovim pratiocima?
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 20:27   #48
Re: Re: offtopic:

Quote:
manwe kaže:
moram priznati da su mi xena i hercules sasvim ok. kada sam počeo gledati tu i tamo, mislio sam da su najobičniji šit. ad mislim da ima nečeg u svemu tome...

što se tiče kaciga, imaš pravo, ali izgledaju jebački kad na početku filma izvedu onu foru s mačevima...
xena i hercules su hrpa sranja. njih dvoje kao da mogu putovati kroz vrijeme jer su se uplitali u događaje stotinama godina udaljenim jedni od drugih. da ne kažem kako sam bio lud kad je xena bosonoga i goloruka isprebijala cezarove legionare. zamisli, vosjka koja počisti sve pred sobom dobije batina od neke novozelanđanke koja ima oči poput najveće psihopata... mislim, zbilja. da ne spominjem hrpu povijesnih događaja u kojima su sudjelovali s pravom američkom bahatošću.

elfovi uvijek izgledaju jebački. oni i jesu najveći jebači.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 20:51   #49
ovo što slijedi su moja dva posta s "frajerskog" threada. mislim da bi mogli proći pod temu ovog threda isto, a nisam htio bit nekulturan i linkat na frajerski jer sam se i ja pomučio da ih nađe so, here goes - eneja, troja, kartaga, rim kako ih grčka mitologija vidi uz moj slobodni stil pisanja.

Quote:
slafko kaže:
kad se već imperator raspisao o rimu i kartagi, evo mene s malo mitologije, rima i kartage naravno, ne valjda mongola. pa da krenemo.
mjesto radnje: Troja, vrijeme radnje: paa, to ni oni neznaju, ali da je fajt bio, bio je. svi sve znate kako je došlo do trojanskog rata i zašto, te ko koga, s čim i opet zašto. ak neznate, dignite ruke, pa možda budem dobar i napišem nekoliko redaka.

uključujemo se u presudnom trenutku za Troju.
glupavi trojanci su noć prije skršili dio zidina i uvukli ogromnog drvenog konja u grad. (sad znate otkud pratchettu inspiracija za sve lljudske gluposti u discworldu ). trojanci napravili lumtu jer su brijali da su grci otišli mado, kad ono racku. najbolji od najboljih iskočiše grci iz utrobe drvenog konja, otvoriše vrata i pustiše grčku vojsku tranu. trojanci su dobili after hour party, ali ne onakav kakvom su se nadali, nego malo vatreniji... grci popalili, pojebali, popljačkali i poodveli u roblje sve koji nisu dobili trovanje oštrim metalnim predmetom u predjelu želuca.

iz tog i takvog kaosa jedini vođa trojanaca koji se spasio bijaše Eneja. iako ne rodom trojanac, već sin dardanskoga kralja Anhiza i boginje ljubavi Afrodite (tom anhizu je pala sjekira u med, jaaaao). trojanci bijahu druga loza iste porodice kao dardanci, no ne volješe se međusobno baš jako. tak kad grci uništiše Lirnes (iz čisto logističkih razloga), grad saveznik dardanaca, ovi pritekoše u pomoć svojoj familiji. kralj anhiz u troju pošalje sina mu Eneju. trojanci ovog prihvatiše kao drugog zapovjednika, odmah nakon Hektora strašnog. u obrani Troje eneja učini mnogobrojna junačka djela – vlastoručno ubi Medonta, vođu tesalonskih odreda, a zatim i Jasa, zapovjednika atenske vojske. u vihoru rata oženio se Prijamovom kćerkom Kreusom (ko ti ime dade, tužna li mu majka). iz goruće Troje uspio je izvući oca svog Anhiza ("onaj koji je umočio Afroditi" kako ga prijatelji njegovi zvaše) i sina Askanija. ženu nije uspio nać u metežu, ali s takvim imenom brijem da je nije ni tražio nešto naročito jako. priča kaže da se oprostio o njene sjene, kaj god to bilo. sa 20 brodova napustio je Troju, te - prema zapovijedi Zeusovoj – krene put italije gdje se trebaše skrasiti. dugi niz godina plovio je Egejskim, Jonskim i Tirenskim morem (iz ovog vidimo da GPS ipak ima neke koristi ). nije imao sreće pa je naletio na harpije, kiklope, scillu i haribdu, a i kad je došel na siciliju Etna je imala svoj godišnji dernek. zbog velike oluje dospio je u sjevernu afriku, a od cijele sjeverne afrike uspio je doplovit drito u, pogađate, Kartagu. Kartagom vladaše kraljica Didona, koja se u Eneju zaljubi, ono, odmah. ni njemu nije bilo svejedno, ali Zeus ga jednim dobro odmjerenim i naciljnim gromom podsjeti da je vrijeme za put nastavit teški. i ode on tako, te ostavi Didonu srca slomljenog. konačno pristavši na italsku obalu, nije imal pametnijeg posla, pa di će, kaj će, drito u proročište u Kumi. proročica Sibila otprati ga na ulaz u podzemni svijet i tamo se sastane s ocem svojim koji mu reče neka uplovi u ušće Tibera i tamo osnuje grad.

krupni plan: ušće tibera, italska dječica se igraju čega god su se djeca u to doba igrala, ali vrlo je vjerojatno bilo potezanja za kečke, rode gacaju po plićaku i love žabe, itali okreću jelene na ražnjevima, ovce spokojno žvaču finu talijansku travicu. uplovljavaju brodice, nepoznate. lokalnim pučanstvom, latinima, vladaše kralj Latin koji što god da je napisao bijaše latinica.
(ovo prijeloman trenutak priče i zato prestanite zijevat i otvorite te jebene oči!)
mitovi se u oko ovog dijela ne slažu, jedni kažu da su Latin i njegovi Eneji i njegovima željeli priredit topao doček, ali im je onda sinulo da imaju samo hladna oružja, pa su se zadovoljili s tim. bijahu poraženi. valjda su ovi Eneja & co. imali toplija hladna oružja od njih. druga verzija kaže kako Latin dočekaše Eneju širom raširenih ruku i prijateljski. ali obadvije verzije se slažu s tim da je Latin kao ženu Eneji dao svoju kćer Laviniju. u njenu čast eneja novi grad nazove Lavinij.
starosjediocima i nije bilo baš po volji kaj tu neki rade grad i bili su nezadovoljni. to iskoristi Turno, kralj Rutula, bivši zaručnik Lavinije (mislim da je njega najviše ovo jebalo, jer se priča po kvartu da je mala bila komad do bola). Turno skupi svoju vojsku i vojsku nezadovoljnih latina i ostalih starosjedilaca te krenu u rat s Enejom. kad je bilo najpotrebnije, enter the cavalry to the rescue – etruščani, tradicionalni Turnovi neprijatelji, pod zapovjedništvom svoga kralja Euandra priskočiše u pomoć svojim izvježbanim pješaštvom i vrlo opakom konjicom. u borbi izginuše mnogi latini, te njihovi rođaci (koji su si bili okej s enejom) zatražiše primirje. eneja odgovori da se ne želi borit s narodom svoje žene, već da ako se mora borit on i Turno to riješe mano-a-mano. tako i bi. Turno pade u junačkoj borbi.

eneja nastavi širiti svoj grad (zvuči ko da prepričavam igranje sim cityja, al jebiga) te pomiješa svoj narod s latinima. tako nastade narod rimski što ime dobi po gradu kojeg osnovaše potomci enejini, romul i rem.

enejina smrt je stvar polemiziranja i dan danas. neki kažu da pade u boju s rutulima ili etruščanima čak, dok drugi vjeruju da je u nebo uzašao pod punim naoružanjem. no, svi se ipak slažu s time da je eneja na kraju postao bog. čega? bog točne navigacije sigurno nije.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 20:53   #50
Quote:
slafko kaže:
sada malo o kartagi, točnije o utemeljiteljici i prvoj kraljici iste.

Didona (grčki i latinski – Dido ), kći tirskoga kralja Bela*. rođena je u Tiru, kao i Pigmalion, brat joj. nakon očeve smrti buraz postaje tirski kralj, te ubija Didoninog muža, Siheja, bogatog trgovca kako bi se domogao njegovog bogatstva. Didona napušta domovinu zgrožena ovim zločinom i zajedno sa skupinom sunarodnjaka (feničana, za one koji sjede na ušima) odlazi daleko, daleko. na sjeverozapadnoj obali afrike osniva "novi grad" (fenički Kart Hadašt, pa otud Kartaga). sve je u kartagi bilo divno i krasno i didona je bila okej. onda jednog dana u luku uplove brodovi izbjeglica iz Troje. tako je upoznala eneju i zaljubi se unj. svoje osjećaje dugo je tajila, te ih naposljetku – na nagovor svoje sestre Ane – otkri eneji. needless to say, ovom je bilo drago ko prascu, ali jebiga – kad Zeus kaže, Zeus se ne zajebava. eneja moraše napustiti naručje didonino u potrazi za novim domom. Didona, srca slomljenog u tisuće komadića, oduze sebi život zbog velike tuge.

end of story, by by.



*knjiga kaže ovako: Bel – ime nekolicine kraljeva iz grčkih mitova. tako se zvao stari egipatski kralj, otac kraljeva Egipta i Danaja, onda tirski kralj i naposljetku i asirski kralj, koji je prema mitovima osnovao, ni manje ni više nego Babilon. egipatski i fenički mitovi ne spominju kraljeve ovog imena, kao ni asirsko-babilonska mitologija. riječ "bel" ili "baal" od koje je Bel zacijelo izvedeno, u starim semitskim jezicima označava titulu "gospodar", odnosno "gospod" – najčešće se javlja uz ime Marduka, najvišeg babilonskog boga, kojeg su grci stavljali rame uz rame sa Zeusom.
nedavno smo imali nešto o babiloncima, pa evo još malo.. meni neke stvari nisu bile najjasnije, ali sad više ne lovim u mutnom ko guska u magli.

Vojtech Zamarovsky – Junaci antičkih mitova
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 21:52   #51
Quote:
Pallas kaže:
Mozda nije lose da je ova tema na znanosti...

Ima nesto, vezano uz mitove, o cemu nikad nisam procitao misljenje strucnih ljudi. Bilo bi mi drago cuti sto znate/mislite.

Postoje motivi koji se javljaju u mitovima mnogih civilizacija. Npr. potop. Imaju ga Grci, javlja se u mitu o Gilgamesu, pojavljuje se u Bibliji, opisuju ga Egipcani... Kao da je rijec o prijenosu prica prvih ljudi o potpu koji je uslijedio nakon ledenog doba.

Sve verzije mitova različitih naroda potječu zapravo od jednog mita, i svuda se mogu naći korelacije



Quote:
.
Dedal ( koga poznate kao mitskog letaca iz krizaljki) je bio mudar i rekao je sinu otprilike ovako:”Sine , budu pazljiv, ne smijes se pribliziti bas puno moru jer ce ti krila ovlasiti i neces moci letjeti. Ali ne smijes ici ni previse visoko jer ce ti Sunce otopiti ljepilo i pasces u more”… I poletjeli su sa Krete. U pocetku je sve stimalo ali sin se sve vise oslobadjao i dizao ka Suncu. I bas se desilo ono na sto ga je otac upozoravao. Mjesto gdje je pao nazvano je Ikarovo more. Kuzite li sto je pisac htio reci sa pricom ?
Mozda necu podvuci pravu paralelu ali ima jedan bosanski pisac ( kom sam zaboravio ime ) koji je napisao pripovjetku kako majka savjetuje sine kako da se krece po gradu u kom nije bila. Naime vec joj je jednog sina zgazilo auto u gradu. I kaze mu ovako… ”Nemoj ici preblizu zgrada…pasce crijep na tebe… nemoj ni preblizu ceste zgazice te auto…vec nako..nako”…Legendarno.. To ”nako” je u stvari ono ni blizu mora ni blizu Sunca, bar meni tako zvuci..
savršena simbolika za srednji put, za zadržavanje hladne glave i snage u krilima istovremeno
 
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 21:53   #52
Quote:
slafko kaže: ako vas zanima, mogu pogledat točne rodbinske odnose bogova. ovo je sve kaj mi je trenutno u glavi...
pogledaj ak ti nije teško.

ja bi još.

kad na red dolaze mitska stvorenja?
__________________
*Pobjednik IMF Kladionice 2013* *Pobjednik IMF Kupa 2006* *Pobjednik Euro Kupa 2008*
Black Revenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 21:56   #53
Quote:
Pallas kaže:
Nadjimo se na pola puta, moze?

Ima jetra visoku mogucnost regeneracije, pogotovo ako ju usporedimo s drugim organima. Primjerice, mozgom ili gusteracom.
Koliko ce regeneracija uspjeti obnoviti funkciju i gradju jetre, ovisi o osobitostima stetnog cimbenika (njegovoj prirodi, njegovoj dozi/kolicni te o brzini kojom je djelovao, trajanju djelovanja i tome slicno). Npr., za alkoholnu cirozu jetre su tipicna zarista regeneracije jetrenog tkiva.
Koliki je doprinos mogucnosti jetrenog tkiva da se regenerira vazan za odrzanje naseg zdravlja je, nazalost, dosta tesko istraziti. Do neke mjere se tkivo moze "nositi" sa stetnim cimbenikom.

Eto!

Ali, jako je zanimljivo tvoje opazanje za Prometeja. Drago mi je da si mi skrenuo pozornost na to!


Jetra (liver) , je organ koji je povezivan sa samom životom, središtem života, pa Prometejevu simboliku izvucite sami


Btw, sad sam se sjetila i Tantala, i njegovih muka.........
 
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 22:00   #54
Re: Re: Re: offtopic:

Quote:
slafko kaže:
xena i hercules su hrpa sranja. njih dvoje kao da mogu putovati kroz vrijeme jer su se uplitali u događaje stotinama godina udaljenim jedni od drugih. da ne kažem kako sam bio lud kad je xena bosonoga i goloruka isprebijala cezarove legionare. zamisli, vosjka koja počisti sve pred sobom dobije batina od neke novozelanđanke koja ima oči poput najveće psihopata... mislim, zbilja. da ne spominjem hrpu povijesnih događaja u kojima su sudjelovali s pravom američkom bahatošću.

ma nemoj to tako ozbiljno shvaćati

zanimljivo je u Xeni, kad su iscrpili sve teme s Olimpa, prešli su malo na hinduizam, pa na kršćanstvo.
nemojte me uzet za ozbiljno, jer baš to i ne gledam, ali evo danas jesam. Ubili su samog Vraga. I s kom će se sad boriti?
 
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 23:44   #55
Quote:
Solaris kaže:
Btw, sad sam se sjetila i Tantala, i njegovih muka.........
ah da... dobro staro stajanje u bistroj vodi ispod prekrasnih i sočnih plodova. a nemreš ni do vode ni do voća. ali zaslužio je.. nemreš samo tako ubit sina, narezat ga, skuhat i dat bogovima za glavno jelo. to nije preporučljivo.
bolesnici ti grci. fakat bolesnici. da ne pričam o guranju kamena uz brdo pa se on opet otkotrlja nazad ili vješanje mača iznad glave nesretnika. koje su fore oni imali...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 12:32   #56
Glavno da meni nitko nije odgovorio na post...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 07:45   #57
Quote:
wyrm kaže:
Glavno da meni nitko nije odgovorio na post...
Evo samo malo na brzinu, a kasnije mogu još nešto dodati.

Demogorgon je drevno božanstvo, vjerojatno povezano s istočnim religijama, shvaćeno kao prvobitni bog stvaratelj. Ime se tumači na dva načina: 1. kao složenica od demo- (prema demos - narod) i gorgos - koji zastrašuje, kojeg se treba bojati (otuda i Gorgona Meduza) ili kao 2. složenica od daimo- (daimon - demon) i istog pridjeva kao u prvom slučaju. S obzirom na "stvarateljsku" ulogu, bilo je i pokušaja da se ime shvati kao iskrivljeni oblik od riječi demijurg. Ime mu je dugo vremena bilo tabu, to jest izgovoriti to ime značilo je prizivanje zle kobi.

Priznajem, nisam pažljivo čitala, pa je to možda netko već ispravio, ali Artemis je kod nas Artemida.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 10:31   #58
Re: Re: Re: offtopic:

Quote:
slafko kaže:


elfovi uvijek izgledaju jebački. oni i jesu najveći jebači.

yep.




solaris:
Quote:
sve verzije mitova različitih mitova potječu od jednog mita i svugdje se mogu naći korelacije
živa istina. to je uočio i objasnio još giambattista vico tamo krajem 17. stoljeća.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 12:23   #59
Re: Re: Re: Re: offtopic:

Quote:
manwe kazˇe:

zˇiva istina. to je uocˇio i objasnio josˇ giambattista vico tamo krajem 17. stoljec´a.
Manwe, plz, bi ti se mozda dalo napisati dvije-tri recenice o tome?
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 12:37   #60
Re: Re: Re: Re: Re: offtopic:

Quote:
Pallas kaže:
Manwe, plz, bi ti se mozda dalo napisati dvije-tri recenice o tome?

sutra. moram naći knjigu. negdje sam je zatubio, a baš mi treba ovih dana.
koliko se sjećam, čovjek je začetnik znanosti koju danas zovemo kulturnom antropologijom. istraživao je semitske kulture i došao do zaključka da je i kršćanstvo prirodan nastavljač judaizma, a uspoređujući mitologije raznih naroda ustanovio je da sve moraju imati isti izvor.

neću više po sjećanju pisati. nastavak slijedi sutra.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.