Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2011., 09:26   #81
Quote:
skorpion1 kaže: Pogledaj post
i zato ja lijepo pišem i zapisujem svoje pretke od davnina, muževu stranu , tko se i za koga oženio, te svu djecu koja se rađaju, i mogu reći popis je jaako dugačak, i koristan.

pozdrav i pusa prijatelju
Sretno sa zapisivanjem.Ako gledaš jedan par (kao nulto koljeno), njihovu djecu kao prvo i tako redom, uz to ako pretpostaviš da svaki par ima samo dvoje djece, nakon 9 koljena imat ćeš 1024 ljudi. Pri tom uopće ne računaš supružnike tih nasljednika kao ni njihovu braću, nećake itd. (s kojima su isto u srodstvu). Kad bi računao svu rodbinu dobio bi ljudstva za pola županije. Ni jedan stari narodni običaj nije bio toliko blesav jer bismo odavno izumrli. Druga je stvar opetovano razmnožavanje bliskih srodnika. Znači brat i sestra, pa njihova djeca međusobno i tako počesto (i poslano) jer se onda stalno vrte isti geni u igri pa se ne ispravljaju genetske greške svježim genima nego se pojačavaju.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:38   #82
Quote:
skorpion1 kaže: Pogledaj post
bioclinton

tako kaže narodna,
a to je lako ustanoviti kada bi se rođaci mogli međusobno ženiti, bez posljedica, postoje istraživanja koja se bave time, i nije patka
i zato ja lijepo pišem i zapisujem svoje pretke od davnina, muževu stranu , tko se i za koga oženio, te svu djecu koja se rađaju, i mogu reći popis je jaako dugačak, i koristan.

pozdrav i pusa prijatelju
Tako bi trebali svi, ako ne pamtiti, onda zapisati.
Samo i obiteljsko pamćenje nakon nekoliko naraštaja nestaje.
Ima svakako i onih koji po zapisima, obično crkvenim mogu znati tko im je bio neki predak prije deset generacija, znati svu rodbinu do devetog koljena moguće je samo u teoretskim okvirima.
bioclinton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 23:54   #83
koje smo si mi koljeno ako je njezina baka mojoj baki teta?
tribal dragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 10:09   #84
Quote:
tribal dragon kaže: Pogledaj post
koje smo si mi koljeno ako je njezina baka mojoj baki teta?
Penješ se do zajedničkog pretka: ti->tvoj roditelj->tvoja baka->tvoja prabaka/pradjed->tvoja šukunbaka/šukundjed
Spuštaš se do rodice: sestra tvoje prabake/pradjed=njena baka ->njen roditelj-> ona
Ukupno je tu 7 ljudi bez zajedničkog pretka, dakle sedmo koljeno.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:12   #85
Quote:
tribal dragon kaže: Pogledaj post
koje smo si mi koljeno ako je njezina baka mojoj baki teta?
Treće.
Njezina baka je zapravo bila sestra jednoj tvojoj prabaci ili pradjedu i oni su, kao djeca istih roditelja bez koljena.
Ti iza njih dolaziš u trećem naraštaju.
Ako se radi o nekoj vezi ovo je već škakljivo
Da ste sedmo koljeno, ne bi više bili ni daljnja rodbina.
dimitrijemitar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.04.2011., 17:47   #86
računanje krvnog srodstva

Zanima me koje smo ja i on koljeno, ako je moj dida brat s njegovom prabakom? thx...
ssara24 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 28.04.2011., 20:16   #87
Angry

Na forumu je već bilo milijun ovakvih upita, pa čak i za skoro identičan slučaj.
Možete se ženiti i praviti djecu.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 20:17   #88
sedmo
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 13:48   #89
Quote:
butta kaže: Pogledaj post
ej... imam problem. naime, ja i bratić moga tate neodoljivo se međusobno privlačimo. al me muči to kaj smo rod. koje je to koljeno, dovraga?
stvarno bih htjela biti s njim (ne veza,nego onako, tu i tamo avantura, brija) , al se bojim da mi savjest ne bi bila mirna.
pomagajte!!!!!!
Nema nikakvih problema. Niti legalnih niti genetskih da se ženite i da imate djecu.
Za vaše obiteljske dileme nemam pojma.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 13:58   #90
Quote:
Kućicak kaže: Pogledaj post
Cijeli život vjerujem u ovu formulu i ne zanimaju me pravna objašnjenja (okomite, pobočne i ine linije). Nema ženidbe do 5. koljena, znači već 4. nije dobro. Moja teta se udala za svog bratića u 4. koljenu i nikom ništa - djeca ok. Ali, nikad se ne zna...
Zašto nije dobro? Čula si bapske priče pa ih nastavljaš.
Zabranjen je incest (seks, brak i djeca). Incest je seksualna veza sa osobama kojima si u rodu u prvom koljenu. Drgo ljoneno - nema incesta. dakle, bratići i sestrične ženite se, imajte djecu, seksajte se, nema nikakvih problema; niti pravnih , niti teoloških niti genetskih. Vaše veze nisu incestuidne.
većina brakova je ionako između rođaka. Kao ivećian djece je između rođaka.
einstein, hitler, darwin, Shakesspeare; Elizabeta II... sve su to plodovi braka i seksa među rođacima.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 21.05.2011., 14:02   #91
Quote:
Mr.Bean kaže: Pogledaj post
Link ne radi
U kojemu smo koljenu ja i necakinja od moga sogora???
Vi uopće niste u rodu.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 21:07   #92
Quote:
tribal dragon kaže: Pogledaj post
koje smo si mi koljeno ako je njezina baka mojoj baki teta?
treće koljeno sa jednom otklonom.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 04.06.2011., 23:04   #93
recimo da san napola plavusa i da san nesto skuzila, a nesto nisan, ali ipak cu pitati - dakle sin moje sestricne (tetkina kcer), koje smo on i ja kolino
ajme majko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 17:37   #94
Quote:
ajme majko kaže: Pogledaj post
recimo da san napola plavusa i da san nesto skuzila, a nesto nisan, ali ipak cu pitati - dakle sin moje sestricne (tetkina kcer), koje smo on i ja kolino
Vi ste drugi rođaci, tj rođaci u drugom koljenu, jednom pomaknuti.

BTW ontopic: http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_kinship

specialized terms for ancestry up to sixteen generations have been coined for use in genealogical circles, but these are not commonly known
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 17:57   #95
od matere ti sestra, njezina djeca su ti prvi rodaci.

ja vjerujem da imas ovo pitanje jer u ovoj drazavi je sve ne odredeno i pretjerano glupo i neizvodljivo u praksi
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.06.2011., 09:51   #96
Quote:
ajme majko kaže: Pogledaj post
recimo da san napola plavusa i da san nesto skuzila, a nesto nisan, ali ipak cu pitati - dakle sin moje sestricne (tetkina kcer), koje smo on i ja kolino
Ovo ti je peto koljeno. Potraži malo natrag - netko je to lijepo objasnio - nacrtaš drvo, sjedneš ispod drveta i dok čekaš da padne kruška, brojiš grane sa jednoj i sa drugoj strani. Dakle tvoja tetka je prvo koljeno sa njezinim roditeljima, tvoja mama - isto, tako imaš dvaput prvo koljeno, tj. tvoja tetka i tvoja mama su drugo koljeno. Onda imaš ti do tojoj mame jedno i tvoja sestrična do tvojoj tetki još jedno, znači ti i tvoja sestrična ste četvrto koljeno pa zatim sin tvojoj sestrični ima još jedno koljeno do nje, znači vi ste peto.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 22:33   #97
Question

Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Ovo ti je peto koljeno. Potraži malo natrag - netko je to lijepo objasnio - nacrtaš drvo, sjedneš ispod drveta i dok čekaš da padne kruška, brojiš grane sa jednoj i sa drugoj strani. Dakle tvoja tetka je prvo koljeno sa njezinim roditeljima, tvoja mama - isto, tako imaš dvaput prvo koljeno, tj. tvoja tetka i tvoja mama su drugo koljeno. Onda imaš ti do tojoj mame jedno i tvoja sestrična do tvojoj tetki još jedno, znači ti i tvoja sestrična ste četvrto koljeno pa zatim sin tvojoj sestrični ima još jedno koljeno do nje, znači vi ste peto.
e pa to i kazem, nesto kuzim, a nesto ne, po jednoj logici smo prijelaz s prvog na drugo kolino, a po nekoj peto, i samo da napomenem da ovo nisam pitala zbog neke nastranosti, nego cisto iz znatizelje, jer u biti u ovim manjim mjestima su prakticki svi nekakav rod, a nitko to tocno ne zna deklarirati
ajme majko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 07:37   #98
Quote:
ajme majko kaže: Pogledaj post
e pa to i kazem, nesto kuzim, a nesto ne, po jednoj logici smo prijelaz s prvog na drugo kolino, a po nekoj peto, i samo da napomenem da ovo nisam pitala zbog neke nastranosti, nego cisto iz znatizelje, jer u biti u ovim manjim mjestima su prakticki svi nekakav rod, a nitko to tocno ne zna deklarirati
Ovo što sam ti rekao je kako se računaju i po građanskim i po crkvenim zakonima. Ostalo su bakine bajke. Jednostavno računaju se sa obje strane do općeg praroditelja
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:26   #99
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Ovo što sam ti rekao je kako se računaju i po građanskim i po crkvenim zakonima. Ostalo su bakine bajke. Jednostavno računaju se sa obje strane do općeg praroditelja
hvala ti puno, sad mi je sve mnogo jasnije samo ipak ljudi se drze tih bapskih prica kao pijan plota, tako da je bolje ni ne pogledati onoga tko zivi u istom mjestu di i ti, bar ces biti siguran da niste u rodu, iako nikad se ne zna
ajme majko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 19:54   #100
Quote:
ajme majko kaže: Pogledaj post
hvala ti puno, sad mi je sve mnogo jasnije samo ipak ljudi se drze tih bapskih prica kao pijan plota, tako da je bolje ni ne pogledati onoga tko zivi u istom mjestu di i ti, bar ces biti siguran da niste u rodu, iako nikad se ne zna
Gle, iako sam ja stranac, zasigurno znam da se te veze računaju na isti način u cijeloj Europi i Americi itd uopće svuda gdje je kršćanstvo. Već druge viere ne zanimaju me. Uopće to je jedan jedini način računanja "u našem svijetu" i normarno je. Kad malo pomisliš čak je čisto matematički obuslovljen Jednostavno je - zbrajaš sa jednoj strani pa onda sa drugoj strani, onda zbrajaš sve ukupno i dobiješ račun
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.