Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 22:33   #1301
Quote:
MarijaMagdalen kaže: Pogledaj post
Pozdrav imam pitanje. Sve je započelo kada sam išla na vađenje krvi te je nalaz pokazao povišen prolaktin koji iznosi 1200mlU/L. Nakon toga doktor mi je preporučio na napravim magnet hipofize što sam i napravila te se ustanovilo da na hipofizi postoji mikroadenom 7x7x8mm. Citiram s nalaza: "Na serijama multiplanarnih presjeka kroz selarnu regiju nativno i postkontrastno s dinamičkim snimanjem prikazuje se u adenohipofizi s lijeve strane dijelom cistični dezintegrirani ekspanzivni proces promjera 7x7x8 mm koji po svojim morfološkim karakteristikama odgovara mikroadenomu. Lijeva strana hipofize je većeg kraniokaudalnog dijametra. Infundibulum je pomaknut u desnu stranu."
Od doktora opće prakse dobila sam uputnicu za endokrinologa i neurokirurga. Prvo sam posjetila endokrinologa da bi mi rekao da mi ne želi uvoditi nikakvu terapiju da neka za dva mjeseca ponovo vadim prolaktin i nek mu se onda obratim i da nema potrebe da se javljam neurokirurgu. Što mislite o tome? Ja bih ipak potražila mišljenje jos jednog endokrinologa. Znam da nisam jedina stim problemom pa zato ovdje piše i zanimaju me vaša iskustva i kako se odvijala cijela situacija? Kako liječite? Svaka informacija bi mi dobro došla.
Ja bih svakako zatražila još neko mišljenje, jer mi je apsurdno da ti ne žele nikakvu terapiju uvoditi, a propisuje se i slučajevima s puno manjim promjerima. I isto bih otišla neurokirurgu da pogleda taj nalaz od mr i da svoje mišljenje.
Kod mene je sve pocelo s policisticnim jajnicima, povišen prolaktin, pa godinu dana samo pratili prolaktin koji se ništa nije smanjivao, onda su počele povremene glavobolje, endokrinolog preporučio mr, da bi se na kraju ispostavilo da se radi o mikroadenomu.
Otišla prvo neurokirurgu da mi kaže mišljenje za nalaz mr, a potom se naručila kod endokrinologa. Taj pregled još čekam.
Tako je nekako otprilike kod mene išlo.
Quote:
verona1978 kaže: Pogledaj post
Dragi hipofizići!!! Da ne duljim godinama su mi nalazi bili loši, onda je uslijedila faza da se tumor smanjio, a prolaktin savršen. Unazad pola godine prolaktin je blago povećan i sada mi slijedi novi kontrolni pregled. Pošto svaki put me dopadne neki drugi liječnik, MOLIM VAS preporučite mi kod koga da idem u Vinogradskoj.Hvala!!!!
Dr. Vrkljan je navodno najbolji u Vinogradskoj te jako iskusan kad su u pitanju bolesti hipofize.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
anita2204 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 16:48   #1302
Quote:
aleks 7 kaže: Pogledaj post
mislim da je operacija oko 4 hiljade eura. zasad sam iscitala po treti put celoj temi i mislim skoro svi koji su operisali adenom su dobro prosli a moji endokrinolog kaze ne moze sad operacija kad zelis da zatrudnis zbog mogucih komplikacija. a kako da zatrdnim kad mi je prolaktin visok i kad ne reagujem na nikakvu terapiju, nemam prirodnije ciklus a i sa ifv su mi sanse 50/50 zasto on utice koliko sam citala i na implantacija embriona. a i kad zatrudnim moze da imam pobacaj ili kao kod Briza da se zgolemi adenom i sto ona pak operacija. molim vas dajte mi neki savet one koje su prosle operaciju jer stvarno neznam sta da radim. iz Makedonije sam i svi mi vele da uradim ifv.
Zdarvo Aleks, se nadevam deka ovaa tema e veke zavrsena za tebe.
Te molam da go spodelis tvoeto iskustvo, okolu nasite doktori - endokrinolozi vo Makedonija.. kaj kogo odese?
Jas od neodamna doznav deka imam mikroadenom od 4mm.
Sledna faza e da utvrdat za kakov mikroadenom stanuva zbor. Odam kaj dr. Gordana Pemovska. Somnezot e na Kushingova bolest, no seuste ne e potvrdeno. Pozdrav
InaBambina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 21:22   #1303
Smile Operacija adenoma hipofize

Quote:
Hasal kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima koji se aktuelno bore sa ovom tako rijetkom bolesti i podrav društvu koji su pokrenuli ovu temu. Iskreno rečeno dva puta sam sve već napisano pročitala. Mnogo ste mi pomogli sa vašim iskustvima. Tačno mi je žao da nisam bila dio tadašnjeg tima koji su bili aktivni. Maja Župan je bila najuvjerenija. Njeni postovi su me nosili u ovoj mojoj nevolji. Prije tri mjeseca sam saznala da imam neaktivni makroadenom 2,4x1,6x1,4. Nisam imala mjesečnice zadnje dvije godine i pojavilo mi se mlijeko u prsima. Termin sam odmah napravila za operaciju. Prije 4 sedmice sam operirana. Operacija je dobro prošla, hipofiza sačuvana. Poslije operacije sam imala problema sa elektrolitima(kalijum, natrijum). Pali su do te mjere da sam morala na intenzivnu. Brzo se ispravilo ali mi je ostalo da primam Minirin. Bolje rečeno imam Desmogalen Sprej koji uzimam svako drugo veče. I natrijum jos uzimam tabletice 4x na dan. Mislim da mi je to nuspojava od spreja. Po vašim iskustvima do sada vidim da se to dugo ne koristi ili skoro nikako pa se nadam da neću ni ja morati dugo. Hormoni su mi svi u redu. Za dva mjeseca Imam MRT i za 5 mjeseci pregled hormona. To što mi je još ostalo je kao neka vrtoglavica. Ne mogu baš da opišem. Vidim dobro i krećem se normalno ali mi pred očima ipak kao da se pomalo ljulja. Eto ako se neko možda nađe ko je imao slično iskustvo bilo bi mi drago da se javi i napiše da je to normalno i koliko otprilike će još da traje? I koliko se nakon OP uzima jos ovaj Sprej za žeđ i mokraću. Nadam se da nisam sama ovdje i da će se još neko javiti

Pozdrav svima...uskoro me ceka operacija makroadenoma hipofize na Rebru i ne znam nikog tko je nedavno obavio tu operaciju i ne znam sto me ceka molila bih da mi podijelite vase iskustvo. Koliko je tezak oporavak? Da li boli poslije? Da li stavljaju tampone u nos ili ne? Ako da kad ih vade? Koliko se ostaje u bolnici? Ako sam nesto zaboravila pitati a mislite da je bitno slobodno pisite.
Hvala vam od srca💕
MiZP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 15:39   #1304
evo i mene opet...da skratim biografiju od prije
2014.naden prolaktinom 1.8mm
2015.povecao se na 3mm
2016.nema ga vise
pauza od MR-a u meduvremenu, od 2014.cijelo vrijeme pijem bromergon, pola tablete navecer
2018.tj prosli tjedan napravljen novi MR, vratio se tumor sa 3mm i jos neka retencijska (tak su napisali) cista od 22mm ''u lijevom maksilarnom sinusu''

jos nisam kod dr.bila na kontroli(to bu za cca 2 tjedna bilo), pa me zanima je li se nekome tak isto vracalo? i da li je neko upoznat s ovom cistom?
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 17:46   #1305
Da li bi se zlocudni tumor na mozgu vidio na mr mozga bez kontrasta? Ili adenom hipofize da li bi se vidjelo ako nije dan kontrast. I tko se razumije sto je kontrast, koja je razlika između mr sa i bez kontrasta
Hvala
maridoa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 12:16   #1306
dragi ljudi...iz dubine srca preporucam da obavite 2 MR-a na razlicitim mjestima...ja sam 4 godine slijepo vjerovala vinogradskoj i navodno mi se opet vratio tumor, jucer sam isla na duplo jaci MR(najbolji u HR)...i oni ga NISU vidjeli...pa ne znam na koju su to foru ovi tako ''vidoviti'' sa slabijim aparatom... :klap:
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2019., 10:50   #1307
pozdrav svima, evo vidim nitko se odavno ne javlja... zanima me kako ste svi koji ste operirali tumor hipofize?
MiZP, kako je prošla operacija? kako ste sada? ja sam isto na Rebru operirala nefunkcionalni makroadenom na Rebru u svibnju 2018., sve je dobro prošlo. kasnije problemi s eustahijevom tubom, odnedavno glavobolje. kontrolni magnet nakon 3 mj. je bio dobar, bez ostataka tumora. opet na magnet trebam u 8/2019. e sad, brinu me glavobolje, koje prije operacije nisam imala...
MatiliP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2019., 11:43   #1308
Dva puta operirala tumor, 2009. i 2016.
Opet se vratio. Ovaj puta mi se čini da nalazi ukazuju na ulazak u kavernozni sinus.
Po svemu sudeći ovo je neizlječiva bolest. Ono što me tješi jeste da sam se nakon prve dvije operacije uspjela izvući iz tableta koje svima daju, a koje meni do sad, hvala bogu, nisu bile potrebne jer imam normalan hormonski status.
Ali, što će biti dalje?
Ako ima netko tko je bio prije par godina na gama nožu - zanimaju me iskustva. Kakve su nuspojave? Jedan od liječnika u vinogradskoj mi je rekao da skoro uvijek osoba ostane bez svojih hormona nakon zračenja i završi na terapiji, i on nije bio za tu opciju.
Vodim aktivni život, bavim se sportom, alpinizmom, i sve to bih mogla otpisati kada bih postala biljka koja sebe održava tabletama. Užasavam se toga.
Dosta sam čitala o eksperimentima sa nekim genetskim lijekovima za ovu bolest. Kad bih znala gdje i kod koga prijavila bih se da budem pokusni kunić. Toliko sam očajna.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2019., 11:50   #1309
Quote:
shampita kaže: Pogledaj post
Dva puta operirala tumor, 2009. i 2016.
Opet se vratio. Ovaj puta mi se čini da nalazi ukazuju na ulazak u kavernozni sinus.
Po svemu sudeći ovo je neizlječiva bolest. Ono što me tješi jeste da sam se nakon prve dvije operacije uspjela izvući iz tableta koje svima daju, a koje meni do sad, hvala bogu, nisu bile potrebne jer imam normalan hormonski status.
Ali, što će biti dalje?
Ako ima netko tko je bio prije par godina na gama nožu - zanimaju me iskustva. Kakve su nuspojave? Jedan od liječnika u vinogradskoj mi je rekao da skoro uvijek osoba ostane bez svojih hormona nakon zračenja i završi na terapiji, i on nije bio za tu opciju.
Vodim aktivni život, bavim se sportom, alpinizmom, i sve to bih mogla otpisati kada bih postala biljka koja sebe održava tabletama. Užasavam se toga.
Dosta sam čitala o eksperimentima sa nekim genetskim lijekovima za ovu bolest. Kad bih znala gdje i kod koga prijavila bih se da budem pokusni kunić. Toliko sam očajna.
nemam iskustva u operaciji ovog tumora, isto idem u Vinogradsku i stvarno, kao sto sam gore napisala, ako ikako mozes preporucam neko drugo misljenje jer sam ja skoro zavrsila na krivim tabletama i mozda cak operaciji zbog njihovog slampavog ocitavanja mog MR-a, pa prije nego sto prihvatis njihovu dijagnozu i opcije, provjeri 2x...ja sam stvarno uvijek pricala da su divni doktori me tamo dopali i da je sve super i sad su mi toliko pali u ocima svi po redu, nisam ocekivala takvu situaciju ni u najludim snovima...cak se premisljam da promijenim doktore
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 13:52   #1310
Evo mene opet. Vratila se jučer s pregleda, šokirana.
Zbog blago povišenog IGF-a dr sumnja na akromegaliju.Pa me šalje da ponovim nalaz.
Ne kužim više ništa osim da ovdje j... lud zbunjenog.
2009. kad mi je tumor otkriven bio je dijagnosticiran kao prolaktinom, iako je prolaktin bio možda 20% iznad normale.
Onda su ga operirali, i prolaktin je bio ok, a tumor i dalje rastao, pa su ga proglasili nefunkcionalnim. Svi hormoni su mi bili ok, osim tog IGF-a koji je i tad bio blago povišen (maksimalno dopušten 25 a meni oko 27).
Sada ovo s akromegalijom...
Nisam liječnik, ali nema mi logike da isti tumor bude i prolaktinom, i NF i akromegalija.
Zar je moguće da nakon deset godina borbe i dvije operacije oni i dalje lutaju sa dijagnozom???
Ne znam što bih rekla osim da sam šokirana, ovakvom tijeku događaja uopće se nisam nadala...
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2019., 23:19   #1311
Da se nadovežem na temu tumora na hipofiz imam kćer 9 god ovo nam je 3 operacija jednu smo imali u lizu u austriji di je dijagnosticirano a sad već drugi put erlangen u njemackoj tu
kažu da je najbolja klinika za glavu operacija je uspješno obavljena sada skupljamo mokraću 0-24h statt dan u bolnici i vadimo krv jer se gledaju svaki dan nalaze sad uzima umjetni kortizol nakon operacije da se tijelo ne sokira Al uz kontrole da ne bude previše jel tijelo isto tako producira kortizol,njoj je otpada kosa rasle dlake po rukama nogama brkovi grudi i dobivala kilograme sad smo još u bolnici na kontroli nadam se zadnji put
mikulici is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2019., 23:20   #1312
Da se nadovežem na temu tumora na hipofiz imam kćer 9 god ovo nam je 3 operacija jednu smo imali u lizu u austriji di je dijagnosticirano a sad već drugi put erlangen u njemackoj tu
kažu da je najbolja klinika za glavu operacija je uspješno obavljena sada skupljamo mokraću 0-24h statt dan u bolnici i vadimo krv jer se gledaju svaki dan nalaze sad uzima umjetni kortizol nakon operacije da se tijelo ne sokira Al uz kontrole da ne bude previše jel tijelo isto tako producira kortizol,njoj je otpada kosa rasle dlake po rukama nogama brkovi grudi i dobivala kilograme sad smo još u bolnici na kontroli nadam se zadnji put
mikulici is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2019., 23:59   #1313
Pozdrav svima, ako imanekoga aktivnog na temi, moze li mi odgovoriti? Muce me glavobolje evo treci mesec, svi nalazi ok, sinusi ok, oci takodje, jedino imam subklinicku hipotireozu, TSH blago povisen, UZ stitne ok. Odradila sam MR hipofize. Pise mi da je tursko sedlo blago produbljeno na levoj strani gde se u adenofipofizi postkontrasno izdvaja zona 3x4 mm koja slabo vezuje kontrast. Da li neko zna sta to znaci i ima li nekoga sa slicnim iskustvom? Veliki pozdrav
SelenBi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2020., 14:42   #1314
Quote:
SelenBi kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, ako imanekoga aktivnog na temi, moze li mi odgovoriti? Muce me glavobolje evo treci mesec, svi nalazi ok, sinusi ok, oci takodje, jedino imam subklinicku hipotireozu, TSH blago povisen, UZ stitne ok. Odradila sam MR hipofize. Pise mi da je tursko sedlo blago produbljeno na levoj strani gde se u adenofipofizi postkontrasno izdvaja zona 3x4 mm koja slabo vezuje kontrast. Da li neko zna sta to znaci i ima li nekoga sa slicnim iskustvom? Veliki pozdrav
Moguće je da se radi o mikroadenomu. Vjerojatno će ti reći da ponoviš magnet za neko vrijeme.

Nego, ima li tko od starih članova tko je radio gama knife da dade svoje utiske? Nekad se osjećam kao Pale sam na svijetu jer mi se čini da su svi sa ovog topica izliječili tumor osim mene.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2020., 16:29   #1315
Pozdrav clanovima! Da li je neko imao tumor hipofize bez ikakvih simptoma (izostanak menstruacije, curenje iz grudi, glavobolje itd.)? Ja jedino imam promjenjivo raspolozenje ako je to simptom..
Imala sam 4 (!) pobacaja i jedino su mi nasli visok prolaktin (ne vise od 500), menstruacija i ovulacija tacna kao sat, sve normalno ali svaki put kad zatrudnim imam pobacaj i jedino sto su mi nasli je taj visoki prolaktin a danas sam upravo saznala da imam i tumor na hipofizi oko 6mm. Moj doktor mi je rekao da cemo to pokusati rijesiti tabletama no zanima me da li neko ima iskustva sa uspjesnom-neuspjesnom trudnocom nakon tretmana tabletama?
Page Dawson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2020., 23:32   #1316
Da li ima ikoga na ovoj temi? Procitala sam sve stranice i sta se sve moze desiti, u soku sam, prestrasena i mislim da cu poludjet ako tablete ne budu djelovale na tumor ��
Page Dawson is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2020., 18:34   #1317
Bok,

Operirao sam makroadenom u svibnju ove godine na Rebru. Sve proslo odlicno. Kapa dolje dr. Peterkovicu (neurokirurg), dr. Marjanovicu (orl) i svim doktorima na endokrini. Nisam imao nikakve simptome, tumor sam otkrio slucajno na mag. rezonanci i posto je dopirao do hijazme odlucio sam ga operirati. Nova slika ne pokazuje nikakvu reziduu....samo jos uvijek moram uzimati malu dozu minirina zbog diabetesa ins. Svi hormoni uredni.
Macak05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2020., 07:24   #1318
Vid, vidno polje ostalo uredno ?

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk
Cwet21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2020., 20:54   #1319
Da, sve u redu.
Macak05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 20:36   #1320
Odlicno

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk
Cwet21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.