Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 11:13   #61
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Gdje sam ja zahtjevala da netko opravda svoj odabir?
ma Gilda, nije išlo tebe, išlo je općenito na temu. Pitala si tko misli da su klinci jednaki pa sam se nadovezala na neke postove od prije.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 11:21   #62
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ne, konformizam nije nužan, dapače i sama se borim protiv toga. Ali zar misliš da je to što ćeš svom djetetu omogućiti da bude sretnije i zadovoljnije konformizam?

Pa zar vi mislite da su sva djeca koja ne idu u privatne škole ista. Isto inteligentna. Isto napreduju. Nema nikog tko iskaće iz mase, tko se ističe? Sve ih ubiju u pojam?
Molim vas da mi navedete postotke upisa na fakultete (naravno, ne privatne) djece koja su završila privatnu školu u Hrvatskoj. Isto tako rezultate na županijskim i državnim natjecanjima.
Moram priznati da mi nije jasno ovakvo razmišljanje. A pogađa i mene jer je moje dijete u državnoj školi samo zato što zapravo nisam imala izbora.

Ja sam do sad mislila da svaki roditelj, u bilo kojoj odluci koja se tiče njegovog djeteta u prvom redu gleda svoje dijete i njegov interes. Barem ja tako radim. Kad biram školu, biram mjesto koje će za njega biti najbolje, koje će najbolje zadovoljiti njegove potrebe. To nema veze s drugom djecom, barem ne iz aspekta koji ti tu navodiš. Naše škole jednostavno nemaju dobar program, i da nađem školu koja ima (po mom mišljenju) bolji, odnosno bolji za moje dijete, ja bih ga upravo u tu upisala. I ne bih pri tome razmišljala kako su Marko i Pero zapravo glupi jer ne idu u istu školu. Ne bih se uopće zamarala time, njihovi roditelji valjda znaju zašto ih upisuju tamo kud ih upisuju. Po čemu sad ispada da ja imam lošije mišljenje o drugoj djeci u drugim školama?

A što se fakulteta tiče, nemam pojma kakvi su postoci. Pa ja još ne znam ni da li će moje dijete uopće jednog dana studirati.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:03   #63
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi nije jasno ovakvo razmišljanje. A pogađa i mene jer je moje dijete u državnoj školi samo zato što zapravo nisam imala izbora.

Ja sam do sad mislila da svaki roditelj, u bilo kojoj odluci koja se tiče njegovog djeteta u prvom redu gleda svoje dijete i njegov interes. Barem ja tako radim. Kad biram školu, biram mjesto koje će za njega biti najbolje, koje će najbolje zadovoljiti njegove potrebe. To nema veze s drugom djecom, barem ne iz aspekta koji ti tu navodiš. Naše škole jednostavno nemaju dobar program, i da nađem školu koja ima (po mom mišljenju) bolji, odnosno bolji za moje dijete, ja bih ga upravo u tu upisala. I ne bih pri tome razmišljala kako su Marko i Pero zapravo glupi jer ne idu u istu školu. Ne bih se uopće zamarala time, njihovi roditelji valjda znaju zašto ih upisuju tamo kud ih upisuju. Po čemu sad ispada da ja imam lošije mišljenje o drugoj djeci u drugim školama?

A što se fakulteta tiče, nemam pojma kakvi su postoci. Pa ja još ne znam ni da li će moje dijete uopće jednog dana studirati.
Mislim da si krivo shvatila što sam time htjela reći, ali nema veze.

Naravno da svaki roditelj za svoje dijete želi najbolje. Ali ne samo sad i ovdje, nego i u budućnosti. A ako te interesira budućnost tvog djeteta onda je sve bitno.

To što će moje dijete imati manje suučenika u razredu, što će mu se učiteljica moći više posvetiti, što će imati individualni pristup ne znači ništa ukoliko to neće moći kapitalizirati u budućnosti. A dosadašnji pokazatelji u Hrvatskoj pokazuju da se još uvijek ne može kapitalizirati ono što se dobije u našim privatnim školama. I ja smatram da program našim školama nije najbolji, ali ispada da je još uvijek bolji od privatnih. Zato sam i pitala znate li postotak upisa na fakultete i rezultate natjecanja.

Naravno da je bitno kakva je škola, učiteljica, rad, pristup (mada nisam sigurna da na lošu učiteljicu ne možete naletjeti i u privatnoj školi) ali to nije jedino bitno. U školi se svašta uči. A ukoliko niste djetetu u mogućnosti do kraja školovanja pružiti iste uvjete, onda mislim da je bolje ne izdvajati ga niti prvih 8 godina, jer će mu kasnije biti teže.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:06   #64
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
I ja smatram da program našim školama nije najbolji, ali ispada da je još uvijek bolji od privatnih. .

Program je ISTI, različiti su jedino uvjeti.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:48   #65
ja se moram osvrnuti na učiteljcu RN
pobjesnila sam kompletno i totalno, ali nisam imala vremena odgovoriti, sad sam se već smirila

zašto bi majka morala pristati na prilagođeni program ukoliko dijete nije imalo intelektualnih poteškoća?
svjesno ograničiti djetetu upis u srednju školu?
eto zbog takvih genijalnih učiteljica djecu u kolicima koja su završila faks možemo gledati kao raritete u latinici, a ne u svakodevnom životu
ovo je za svekoliko pučanstvo koje nije upućeno u problematiku http://www.forum-opp.com/index.php?topic=12452.0 znači netko ju je uvjeravao da je to najbolje? komisija? stručni tim? povećana plaća za učiteljicu?
dakle , mama koja je bila toliko angažirana da je pred par godina uspjela osigurati osobnog sistenta (koji se razlikuje od asistenta u nastavi) i time biti jedna od onih zbog kojih sad postoji oko 150 asistenata u nastavi u zgb je u stvari bila vrlo nezahvalna.pitam se zašto.
uglavnom mi je zlo od toga

što se tiče natjecanja rezultati http://www.os-dcesarica.hr/Strani%20...09/K_E_RED.pdf -nisu loši rezultati za kreativan razvoj

a ostalo ovdje http://www.azoo.hr/kategorija/rezult...-2009./1007/11
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 15:41   #66
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
Program je ISTI, različiti su jedino uvjeti.
Tim gore.
Zar ne bi rezultati boljih uvjeta trebali biti bolji. A nisu. Imam u svojoj okolini više primjera.
Mislim da bi se o razlozima dalo raspravljati.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 16:13   #67
Quote:
akafi kaže: Pogledaj post
ja se moram osvrnuti na učiteljcu RN
pobjesnila sam kompletno i totalno, ali nisam imala vremena odgovoriti, sad sam se već smirila

zašto bi majka morala pristati na prilagođeni program ukoliko dijete nije imalo intelektualnih poteškoća?
svjesno ograničiti djetetu upis u srednju školu?
eto zbog takvih genijalnih učiteljica djecu u kolicima koja su završila faks možemo gledati kao raritete u latinici, a ne u svakodevnom životu
ovo je za svekoliko pučanstvo koje nije upućeno u problematiku http://www.forum-opp.com/index.php?topic=12452.0 znači netko ju je uvjeravao da je to najbolje? komisija? stručni tim? povećana plaća za učiteljicu?
dakle , mama koja je bila toliko angažirana da je pred par godina uspjela osigurati osobnog sistenta (koji se razlikuje od asistenta u nastavi) i time biti jedna od onih zbog kojih sad postoji oko 150 asistenata u nastavi u zgb je u stvari bila vrlo nezahvalna.pitam se zašto.
uglavnom mi je zlo od toga

što se tiče natjecanja rezultati http://www.os-dcesarica.hr/Strani%20...09/K_E_RED.pdf -nisu loši rezultati za kreativan razvoj

a ostalo ovdje http://www.azoo.hr/kategorija/rezult...-2009./1007/11
Vidiš, ja nisam ljuta nego sam tužna....tužna sam jer si me totalno krivo shvatila i jer se raspravljam s osobom koja očito samo čita zakone i na njih se poziva,a koji su u praksi teško izvedivi jer je teorija jedno,a praksa drugo. Vidim da stalno spominješ moju plaću i plaćen dodatan rad s djecom s poteškoćama. Nisam za to bila plaćena,a i kad bih birala izabrala bih da me nikada ne moraju dodatno platiti ,a da su sva djeca zdrava. Možda me se i sad krivo shvati. Čudim se da nisi već do sada spomenula koliko pranika i odmora imam. To je većini bolna točka,al o tome neću ni ulaziti u rasprave.

Draga moja, mama se uključila u tu udrugu na prijedlog pedagoga škole da bi dobili asistenticu,a ne jer je ona bila jako aktivna,a da ne pričam da je djevojčicu htjela ostaviti cijeli dan u školi,a ona ne radi nigdje nego je cijeli dan kod kuće. Al to više nije tema i nije dijete krivo ni za što.
Ti si se očito osjetila napadnutom kao i ja jer se uvijek tako osjećamo mi u prosvjeti kad nam netko maše sa zakonom i mrtvim slovom na papiru,a u praksi je to totalno drugačije,a svi se ograđuju od svega.

Zato sam rekla da bih te pustila u školu jer bih voljela vidjeti kako bi sprovodila u djela to što piše na papiru. Jer s jedne strane imaš roditelja, s jedne mimistarstvo, s trće školsku liječnicu, četvrte pedagoga i ravnatelja škole,a s pete učenika koji je tebi najbitniji jer se on jedini ne poziva na raznorazne zakone nego traži ljubavi,pažnje, razumijevanja i naobrazbu.

Toliko o zakonima

A plaća mi je malo viša od službenica u banci možda i jednaka njihovima. A mislim da mi učitelji, profesori, odgajatelji imamo puno teži zadatak od brojanja novaca i stiskanja tipki na tastaturi iako ne omalovažavam ni jedno zanimanje, da me se opet krivo ne shvati. I nije mi bitno koliko je tko za što plaćen niti sam ikada ikoga pitala koliko je dobio dnevnicu kada je išao na službeni put ili napravio nešto honorarno ili dodatno.
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 17:46   #68
Moje ce dijete ici u privatnu, onu koja najvise bude poticala individualni pristup.
Guranje svih ucenika u prosjek i pokusaj da se svi utope u masi, je ono zbog cega cu skolu pamtiti kao najgore zivotno iskustvo. Mogla bih sad tu pisati o tome kolike mi je to probleme stvorilo, ali eto, bit cu kratka i zakljuciti da svoje dijete ne bih nikad dala u takvu radnu atmosferu.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:38   #69
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Moje ce dijete ici u privatnu, onu koja najvise bude poticala individualni pristup.
Guranje svih ucenika u prosjek i pokusaj da se svi utope u masi, je ono zbog cega cu skolu pamtiti kao najgore zivotno iskustvo. Mogla bih sad tu pisati o tome kolike mi je to probleme stvorilo, ali eto, bit cu kratka i zakljuciti da svoje dijete ne bih nikad dala u takvu radnu atmosferu.
Mene bi zaista zanimalo do kad mislite da je idividualni pristup potreban? Postojim li trenutak kad treba prestati i pustiti ga u arenu ili treba cijelo školovanje imati individualni pristup?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 08:57   #70
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Mislim da si krivo shvatila što sam time htjela reći, ali nema veze.
...
Vjerojatno sam krivo shvatila, jer vidim da slično razmišljamo. Valjda je i meni krivo sjeo tvoj post nakon ispada naše vrle učiteljice.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 09:32   #71
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Mene bi zaista zanimalo do kad mislite da je idividualni pristup potreban? Postojim li trenutak kad treba prestati i pustiti ga u arenu ili treba cijelo školovanje imati individualni pristup?
Mene zaista zanima što ti smatraš pod ovim- pustiti u arenu i individualni pristup?

Evo primjer. Ako malac sad, prije početka škole samostalno zbraja dvoznamenkaste brojeve, da li je dobro da on dođe u školu i uči zbrajanje do 20 kao svi ostali u razredu? Ili je bolje da se s njim malo poradi na onom nivou na kojem je sad?
ili ako mu baš neide crtanje onih kosih crta i krugova koje se možda radi tjedan dana a njemu to nije dosta- da se jednostavno radi tjedan dana pa onda ako on ulovi ok, ako ne- a to je arena pa ko preživi?

Svi eslažemo oko toga da djeca nisu jednaka, da imaju različite mogućnosti (i u državnim i u prvatnim školama, jer djeca su djeca). Po meni bi najbolja situacija bila kad bi se u svim školama mogao barem donekle omogućiti individualni pristup. Možda to za ovu djecu koja su u nečem bolja i nije toliko pogubno koliko za djecu koja su lošija. Jer n ekima samo treba ili više vremena i rada, ili drugačiji pristup, a učiteljica u razredu od 30 učenika na školskom satu od 45 minuta to ne može.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 11:32   #72
OK, ja nemam iskustva s prvašićima, nego malo većima, ali, koliko znam: ako se neko dijete ističe u svom znanju, onda bi mu učitelj/profesor trebao davati dodatne zadatke kako djetetu ne bi bilo dosadno.
Ujedno, takvo se dijete može "zaposliti" tako da pomaže drugima koji su slabiji na području koje njemu ide jako dobro. Mislim da je takva situacija korisna za obje strane: i za uvjetnorečeno nadareno dijete i za ono manje nadareno.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 11:32   #73
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
Mene zaista zanima što ti smatraš pod ovim- pustiti u arenu i individualni pristup?

Evo primjer. Ako malac sad, prije početka škole samostalno zbraja dvoznamenkaste brojeve, da li je dobro da on dođe u školu i uči zbrajanje do 20 kao svi ostali u razredu? Ili je bolje da se s njim malo poradi na onom nivou na kojem je sad?
ili ako mu baš neide crtanje onih kosih crta i krugova koje se možda radi tjedan dana a njemu to nije dosta- da se jednostavno radi tjedan dana pa onda ako on ulovi ok, ako ne- a to je arena pa ko preživi?

Svi eslažemo oko toga da djeca nisu jednaka, da imaju različite mogućnosti (i u državnim i u prvatnim školama, jer djeca su djeca). Po meni bi najbolja situacija bila kad bi se u svim školama mogao barem donekle omogućiti individualni pristup. Možda to za ovu djecu koja su u nečem bolja i nije toliko pogubno koliko za djecu koja su lošija. Jer n ekima samo treba ili više vremena i rada, ili drugačiji pristup, a učiteljica u razredu od 30 učenika na školskom satu od 45 minuta to ne može.
Znam da ćete me sad napasti.
Većina djece (ne svi, ali jako malo njih neće) koja samostalno zbrajaju dvoznamenkaste brojeve u prvom razredu negdje recimo do učenja razlomaka ili čal puno ranije najednom postanu gotovo ista kao i druga djeca koja nisu zbrajala dvoznamenkaste brojeve u prvom razredu. Vi mislite da je za to kriva škola i sistem koji od svih želi napraviti prosjek?
Ne, to je jednostavno tako jer svaki čovjek do određenog stupnja razvoja dolazi u različito vrijeme, a to je najviše vidljivo u dobi do 7-8 godina.
Netko ranije zbraja, netko čita i piše, ali to ne znači da su njegove sposobnosti takve da će pravocrtno napredovati u toj materiji. Osim naravno malog postotka izuzetno nadarene djece.
Naravno da individualni pristup pomaže, ja sam sa svojom djecom puno radila i sama.
Ali mislim da je isto tako bitno da se i u drugim segmentima razvijaju kako bi jednog dana bili spremni za "arenu". Jer život nije bajka u kojem će te svatko s kim dolaziš u kontakt pitati na koji način želiš da ti pristupi i što bi tebi kao individui najviše odgovaralo.
Život je lijep, ružan, težak, lagan ,a uglavnom nije fer. I stim se treba znati nositi. A ako ih samo štitimo, kako će naučiti?


Naravno da bi djeci kojoj lošije ide trebalo pomoći individualnim radom, ali to se može i dodatnim satovima. Ako se može platiti privatna škola, mislim da onda ne bi bio problem niti platiti osobu za individualnu pomoć djetetu.
A ako jednog dana privatne škole u Hrvatskoj postanu onakve kakve ja smatram da bi trebale biti, e onda ću prva navijati za njih.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 11:57   #74
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Znam da ćete me sad napasti.
Većina djece (ne svi, ali jako malo njih neće) koja samostalno zbrajaju dvoznamenkaste brojeve u prvom razredu negdje recimo do učenja razlomaka ili čal puno ranije najednom postanu gotovo ista kao i druga djeca koja nisu zbrajala dvoznamenkaste brojeve u prvom razredu. Vi mislite da je za to kriva škola i sistem koji od svih želi napraviti prosjek?
Ne, to je jednostavno tako jer svaki čovjek do određenog stupnja razvoja dolazi u različito vrijeme, a to je najviše vidljivo u dobi do 7-8 godina.
Netko ranije zbraja, netko čita i piše, ali to ne znači da su njegove sposobnosti takve da će pravocrtno napredovati u toj materiji.
Evo ja te neću napasti, baš mi je ovo zanimljivo. To je rezultat nekakvog istraživanja ili samo subjektivni osjećaj? BTW, ne mislim da škola stvarno želi napraviti prosjek, nego da je to popratna pojava programa koji je isti za sve.
Quote:
Osim naravno malog postotka izuzetno nadarene djece.
Što ćemo s njima?
Quote:
Naravno da individualni pristup pomaže, ja sam sa svojom djecom puno radila i sama.
Ali mislim da je isto tako bitno da se i u drugim segmentima razvijaju kako bi jednog dana bili spremni za "arenu". Jer život nije bajka u kojem će te svatko s kim dolaziš u kontakt pitati na koji način želiš da ti pristupi i što bi tebi kao individui najviše odgovaralo.
Život je lijep, ružan, težak, lagan ,a uglavnom nije fer. I stim se treba znati nositi. A ako ih samo štitimo, kako će naučiti?


Naravno da bi djeci kojoj lošije ide trebalo pomoći individualnim radom, ali to se može i dodatnim satovima. Ako se može platiti privatna škola, mislim da onda ne bi bio problem niti platiti osobu za individualnu pomoć djetetu.
A ako jednog dana privatne škole u Hrvatskoj postanu onakve kakve ja smatram da bi trebale biti, e onda ću prva navijati za njih.
Moja razmišljanja nisu se temeljila na želji da od svog djeteta stvorim nekakvog ibergenijalca pod svaku cijenu. Niti mislim da škola stvarnog genijalca tek tako može zatupiti i ugurati u prosjek. Uz adekvatnu podršku okoline, takvo će dijete naći načina da dopre do znanja.

Žalosti me činjenica da se djetetu koje u ovom trenutku traži, a i može i hoće više to ne pruža. Nije bitno da li je ono genijalno ili ne. Uostalom, to rezultira realnim problemima druge vrste -takvo dijete se dosađuje na nastavi, radi "probleme", pozivaju se roditelji na razgovore, znači radi mu se dvostruka šteta. Ja sam imala sreću da smo naletjeli na dobru učiteljicu, punu razumijevanja i stvari su došle na svoje mjesto. Nemaju svi takvu sreću. Što da je učiteljica a priori odlučila da je dijete samo zločesto i da je to najvjerojatnije zato što ima ludu i ambicioznu mamu koja ga fila informacijama (a vjerojatno sve to samo zato da bi svi skupa mogli iživcirati učiteljicu)?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 12:25   #75
u potpunosti potpisujem onix.

Quote:
Naravno da bi djeci kojoj lošije ide trebalo pomoći individualnim radom, ali to se može i dodatnim satovima. Ako se može platiti privatna škola, mislim da onda ne bi bio problem niti platiti osobu za individualnu pomoć djetetu
.


Znači, djeci kojoj ide lošije roditelji bi trebali nekoga plaćati za individualnu pomoć? Zašto kad plaćaju školu (jer, ne zavaravajmo se, ne postoji besplatno školovanje niti besplatne knjige, svi mi to plaćamo)? ili zašto, ako su sva djeca jednaka po svojim pravima, zašto im se to pravo ne ispuni?

Da, možda bi ih s emoglo zaokupiti zadacima koji bi ih zainteresirali, ali da li jedna učiteljica koja u razredu ima 30 učenika to može? Da li ona ima vremena? JEr da ima, onda bi i onima kojima lošije ide ona mogla pomoći.

Quote:
Žalosti me činjenica da se djetetu koje u ovom trenutku traži, a i može i hoće više to ne pruža. Nije bitno da li je ono genijalno ili ne.
Ovo je temelj moje odluke.

Quote:
Život je lijep, ružan, težak, lagan ,a uglavnom nije fer. I stim se treba znati nositi. A ako ih samo štitimo, kako će naučiti?
Da, je. I ne znam zašto smatraš da dijete koje ide u neku školu više nije dio stvarnog života. Zato što ga ne maltretiraju njegovi vršnjaci? Jer ga netko ne istuče ili ne opsuje mu sve po spisku?
Mislite da ta djeca ne dobiju jedinicu, ne zaljube se nesretno, ne padnu i ne razbiju koljeno? Što je to stvarni život za jednog prvašića?
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 12:42   #76
osnovni problem u privatnim skolama je taj da su ocjene podlozne pritisku roditelja i da skola mora svoju cijenu opravdati odlicnim ocjenama (ne rezultatima , na zalost)
nakon sto takvo dijete dode u stvarni svijet , tek tada se pokaze kolikoje zaista njegovo znanje i sposobnosti i to cesto zna biti izuzetno bolno saznanje

da budem potpuno jasan: to ne ovisi o privatnim skolama nego o roditeljima , jer su oni ti koji rade pritisak i prijete se ispisivanjem djece iz skole
kada bi roditelji dolazili sa zahtjevom da njihovo dijete dobije znanje i psosobnosti za koje su oni platili , tada bi situacija bila kakva treba biti i tada bi ta djeca profitirala
dobar podatak bi bio postotak upisa na fakultete i u srednje skole nakon zavrsene privatne osnovne skole , ali , koga to zanima??
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 13:45   #77
onix i kikica

što se tiče dobrice-ukoliko je škola našla asistenta-onda si mogla tako napisati, a ne da se mama morala učlaniti u udrugu da bi ga dobila.
čitati nekome misli preko foruma je dosta teško
siguran sam da ima uvrnutih roditelja , kao i uvrnutih nastavnika

nego, silno me zanima ovo s nadarenima - tebi dođe dijete s nalazom psihologa o rezultatima postiggnutim na međunarodno postignutim testovim a ti napraviš -što?
uopće se ne zezam, niti te želim isprovocirati, krajnje sam zainteresirana za praćenje darovite djece

pozivam se na zakone? o da, da sam ih barem znala prije. ali možda nije kasno podsjetiti te da si i odgajatelj

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi
Članak 4.
(1) Ciljevi odgoja i obrazovanja u školskim ustanovama su:
1. osigurati sustavan način poučavanja učenika, poticati i unapređivati njihov intelektualni, tjelesni, estetski, društveni, moralni i duhovni razvoj u skladu s njihovim sposobnostima i sklonostima,
2. razvijati učenicima svijest o nacionalnoj pripadnosti, očuvanju povijesno-kulturne baštine i nacionalnog identiteta,
3. odgajati i obrazovati učenike u skladu s općim kulturnim i civilizacijskim vrijednostima, ljudskim pravima i pravima djece, osposobiti ih za življenje u multikulturalnom svijetu, za poštivanje različitosti i toleranciju te za aktivno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom razvoju društva,
4. osigurati učenicima stjecanje temeljnih (općeobrazovnih) i stručnih kompetencija, osposobiti ih za život i rad u promjenjivom društveno-kulturnom kontekstu prema zahtjevima tržišnog gospodarstva, suvremenih informacijsko-komunikacijskih tehnologija i znanstvenih spoznaja i dostignuća,
5. osposobiti učenike za cjeloživotno učenje.

svjesna sam da se odgoj stječe doma, ni sama nisam vjerovala što su djeca u prvom razredu u stanju smisliti i da učitelj/ica može tu malo napraviti, ali očito je tvoj stav rezultat trajne nebrige o prosvjetnim djelatnicima i u stvari odraz našeg društva
i to je jedan od razloga zbog kojeg se roditelji odlučuju na upis u pivatne škole
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 14:15   #78
Smile

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post

da budem potpuno jasan: to ne ovisi o privatnim skolama nego o roditeljima , jer su oni ti koji rade pritisak i prijete se ispisivanjem djece iz skole
kada bi roditelji dolazili sa zahtjevom da njihovo dijete dobije znanje i psosobnosti za koje su oni platili , tada bi situacija bila kakva treba biti i tada bi ta djeca profitirala
apsolutno točno i u potpunosti se slažem. Jedna od prvih rečenica na razgovoru sa ravnateljicom bila mi je- ja ne plaćam školu da moje dijete dobije dobru ocjenu nego znanje.
To je ono što ja u svom konkretnom slučaju plaćam.
Ima roditelja koji funkcioniraju na način- platim da mali ima dobrui ocjenu (taj princip navodno pali u Kreativnom razvoju). Mene to ne zanima, ja sam sigurna da bi moje dijete imalo dobre ocjene i u kvartovskoj školi. Znam da bi imalo. Ali meni nije cilj dobra ocjena nego znanje.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 17:04   #79
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
osnovni problem u privatnim skolama je taj da su ocjene podlozne pritisku roditelja i da skola mora svoju cijenu opravdati odlicnim ocjenama (ne rezultatima , na zalost)
nakon sto takvo dijete dode u stvarni svijet , tek tada se pokaze kolikoje zaista njegovo znanje i sposobnosti i to cesto zna biti izuzetno bolno saznanje

da budem potpuno jasan: to ne ovisi o privatnim skolama nego o roditeljima , jer su oni ti koji rade pritisak i prijete se ispisivanjem djece iz skole
kada bi roditelji dolazili sa zahtjevom da njihovo dijete dobije znanje i psosobnosti za koje su oni platili , tada bi situacija bila kakva treba biti i tada bi ta djeca profitirala
dobar podatak bi bio postotak upisa na fakultete i u srednje skole nakon zavrsene privatne osnovne skole , ali , koga to zanima??
Mislim da si u krivu, puno je ljudi koje to zanima. Svi moji imućniji, pa i "snobovskiji" prijatelji upravo su iz tog razloga upisali djecu u državne škole. Javna je tajna da su učiteljice pod pritiskom u privatnim školama jer, ne mogu dati djetetu nižu ocjenu kad su roditelji u našim uvjetima platili školarinu toliko i toliko. Čak i ako nije istina, ostavlja ružan okus i ljudi ne žele riskirati da s druge strane, ulože hrpu novca u šarene laži. Ako dijete ima lošu ocjenu, možeš reagirati, ako ima dobru, kad počnu problemi, već je kasno. Poseban problem su osnovne škole, jer bi indikacija bila upis u srednje škole, a tamo je glavni kriterij za upis baš ocjena iz osnovnjaka.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 17:19   #80
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Ako dijete ima lošu ocjenu, možeš reagirati, ako ima dobru, kad počnu problemi, već je kasno. .
evo kakva je situacija u školi Hugo Kon. Djeca ne dobivaju brojčane ocjene nego opisne. (Govorim o prva 3 razreda)
Naravno, zakonski su obavezni davati ocjene ali one se djeci ne priopćuju.
Imala sam mogućnost vidjeti kako to izgleda i moram reći da me podsjeća na ono kad sam ja bila u nižim razredima I ne piše se Divno!, Krasno! Bravo! nego se djeci na lijep način priopći što je dobro, što nije i kako to promijeniti/poboljšati. U 3. razredu im se polako uvode ocjene na način da se objasni- ovo ti je za 3, a da si napravio još to i to, bilo bi za 4.

Slažem se onix s ovim što si napisala ALI samo kad se radi o višim razredima osnovne škole.
Ne mogu si zamisliti kao roditelj prvašića da se njegovo obrazovanje temelji samo na onome što "odradi" u školi, pa s djetom se valjda radi i doma? Ili sam u zabludi?
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.