Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2004., 00:18   #21
ista stvar i kod mene. prvi put je pojeo u hrani, ali drugi put nema šanse. a ni ovo na silu kod njega ne pali. to ja bivši divlji mačak tako da nema šanse da ja njega nadmudrim i strpam mu to na silu u usta. bila bi sva izgrebana.
pink_cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 11:30   #22
Pretpostavljam da pričamo o drontal tableticama koje su taman ni male ni velike, bojiš je se ugurati duboko jer imaš feeling da će se maca udavit

E pa, iako su te tabletice sasvim ok, puno učinkovitiji lijek protiv parazita i puuuno jednostavnija aplikacija je Banminth pasta

To je šprica napunjena pastom na kojoj su iscrtani centimetri
Lako izračunaš koliko paste (do koje crtice) trebaš istisnut, omotaš maci ručnikom šape (da te ine izgrebe) otvoriš joj usta i istisneš na jezik. Meni je moja tabletu znala po pet - šest puta ispljunuti ako je nisam zagurala dovoljno duboko. Ovu pastu proguta bez pljuvanja

Inače, pasta je i za mačiće, i daje im se već od dva tjedna starosti, pa svaka dva tjedna do 12. Od tada pa nadalje mački bi trebalo davati pastu svaka 2 - 3 mjeseca

sretno
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 00:22   #23
najjednostavnije je jako joj otvoriti usta (celjust) i ubaciti tabletu direktno u grlo (tako kazu i rade veterinari).
a pametnije je staviti tabletu (ili polovice) u grudvicu pastete
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 23:48   #24
u principu praktički su svi sve rekli..

stvarno ono s tabletom na korijen jezika nepogrešivo šljaka jer potiče automatski refleks gutanja.
međutim ima prefriganaca svih vrsta pa iz prakse znam da to ponekad zna bit teško jer mačketine znaju fakat bit divlje
da bi se svladale, ponekad stvarno trebaju vrtne rukavice i ručnik te asistencija još jednog dvonožnog bića.
pasta je puno elegantnije rješenje i lakše za izvest.

kod mene osobno pali jedna fora koju sam sama osmislila; sa žlicom usitnm tabletu u prah i taj prah pomiješam sa grudicom omiljene mačje hrane(ali ne suhe i po mogućnosti što manji komad i što veća aroma)
npr. ugurat prah unutar srdele iz konzerve i onak ga utrljat dobro prstima u ribicu nepogrešivo pali.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2004., 03:00   #25
Kod mojih ne pali ubacivanje tablete u hranu. Mi to radimo ovako: zamotamo macka u veliki rucnik (kitten burrito) tako da mu se samo glava vidi. Otvorim mu usta i ubacim tabletu na zadnji dio jezika. Zatvorim usta i protrljam grlo. U 90% slucajeva proguta iz prve. Ponekad moram ponoviti operacuju. Takodjer, mozda mozes dobiti isti lijek u tekucini. Postupak je isti samo sto umjesto tablete polako ubrizgavas tekuci lijek sa spricom. Nekim mackama je lakse dati tekuci lijek.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 12:22   #26
Stvar koja se našprica na vrat i djeluje protiv buha i unutarnjih parazita se zove Stronghold (to je mala ampulica) i može se kupiti samo kod veterinara, a dođe nekih 60 do 70 kuna. Tako sam ja riješila problem sa svojom macom koja nije htjela gutat tablete ni pod razno. Sve sam probala. A kasnije sam skužila foru.
Naime, moj drugi mačak je bolestan i jede posebnu Hill's hranu, pa sam jednom u tu Hill's konzervicu probala utrpat tabletu ovoj maci koja nije htjela tablete jest. I BINGO!! Ta konzervica je više kao neka gusta pasta. I onda na 4 komadića razlomiš tabletu i utrpaš u male kuglice koje napraviš od Hill's konzerve. I pojela je sve od prve. Ali za parazite je najbolje rješenje Stronghold.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 11:34   #27
bila sam kod veterinara da mu da tableticu i mačak ga je ugrizao!
eto odustala sam od davanja tableta protiv parazita.valjda ima nekaj drugo.ljutit veterinar više samnom nije htjeo razgovarati.
rekao je samo da ovako divlju mačku u životu nije vidio.
ali me baš zanima da je njemu netko tako razvalio usta dali bi i on ugrizao!
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 11:54   #28
Stavi mačku Stronghold i pod hitno promijeni veterinara! Ovaj ti očito ne valja...
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2004., 14:29   #29
Re: kako maci dati tabletu protiv parazita?

Quote:
pivka kaže:
molim pomoć dobri ljudi!naime imam macu kojoj trebam dati tableticu protiv parazita.ali mačka je skroz luda.neće popiti vodu kad joj otopim u vodi.neće pojesti hranu u kojoj je tableta.htjela sam joj ugurati u grlo da proguta,ali osim što me izgrebao kao ludu tabletu nije progutao.mislim ludnica.pitam veterinara,a on veli da mu ga zguram sa prstom duboko u grlo!velim čovjeku da sam sve probala i dali joj oni mogu dati,oni mi vele da nemaju tu praksu.pa nebi došla da mu daju tabletu free,platila bi njihove usluge.dali je netko imao ovakav problem i kako ga je riješio.jer sve što sam pokušala nije dalo rezultat?hvala
ja sam svojoj morala otapati neki prah u vodi i svaki dan davati za zbog neke ocuvanje flore bla, bla, ali vazan je nacin: veterinar je rekao da napunim spricu time i samo joj gurnem u usta. vjeruj, nimalo joj se nije svidjelo, isto sam joj morala drzati glavu, preko njene volje, pogotovo nakon nekoliko dana kad je vec unaprijed znala sto je ceka i nije se ni dala po stanu loviti, ali kad joj to gurnes u usta, iz sprice u grlo, jednostavno mora progutati. probaj tako
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:40   #30
Crijevni paraziti kod mačaka

Pozdrav!

Nov sam na ovom podforumu, pa ako je negdje već načeta ova tema a niasm ju uočio - ispričavam se. Pregledao sam neke teme.

Ovako. Mačke su pobrale od nekih buha trakavice. Iza sebe ostavljaju nešto nalik sjemenkama sezama - trakavice. E sad, veterinarka mi je dala neke tabletice koje sam im jučer podvalio. Jedino crni mačak nije pao na te fore sa zamotavanjem tabletice niti mješanjem s hranom iz limenke...a on mi je nekako izgledao najmanje inteligentan, jer ove dvije si otvaraju vrata, a i ponašaju se nekako prepredeno dok ovaj izgleda pomalo tupavo, ali očito nije...

Što se tiče nas ljudi u stanu... Nisam našao nikakav tekst na netu u kojem objašnjavaju moguće posljedice za ljude u slučaju zaraze, pa ako netko nešto zna puno bi mi pomoglo. Jedino što sam našao je (a što mi je i veterinarka potvrdila) jest da do zaraze ljudi jako teško dolazi. Praktički bih trebao pojesti jednu od buha prenociteljica zaraze...

Unaprijed hvala!
__________________
www.strongfirst.com.hr

Zadnje uređivanje Chocolate Puma : 10.09.2013. at 18:03.
Petar Popara Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:53   #31
Tvoja veterinarka ili je totalni debil ili ... ne znam!
I trakavice i macje/psece gliste mozes dobiti preko neopranih ruku, ugrizom buhe, slucajnim gutanjem dlake (koju macka/pas lizu) i slicno. Ugl. putem sline i fekalija zarazene zivotinje. Stoga, ja bi da sam na tvom mjestu isla kod doktora, objasnila situaciju i zatrazila preventivni lijek za to. Nis strasno. Popijes tabletu bas kao i macori.
Trakavice se inace puno teze rijesis i malo mi je cudno da si rekao da macke ostavljaju male bijele trakavice u obliku rize. Prije bih rekla da su glistice. Trakavice su plosnate i duze i obicno izlaze tek kad skroz sazriju u crijevima zivotinje. Trakavica je takoder puno opasnija od glistica, zato, bilo bi dobro ako stvarno je trakavica da sve fino dezinficiras, operes u jako vrucoj vodi sa Domestosom ili varikinom. Macje wc-e tako peri obavezno SVAKI DAN dok nisi 100% siguran da si se rijesio toga sranja. Bilo bi dobro da to napravis i ako imaju samo gliste. Za trakavicu bi cak bilo bolje da dobiju injekciju nego samo tablete (ako stvarno je trakavica). Koliko ja znam, svi pesi za koje sam ja znala da imaju to, bili su lijeceni injekcijama, pa tek onda tabletama.
Takoder u buduce svaka 3-4 mjeseca daj preventivno zivotinjama tabletu protiv parazita. Mislim da je mackama dovoljno pola tablete, a jedna kosta cca 5 kuna.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:14   #32
Hvala na odgovoru.

Čini mi se da kad govorimo/pišemo o trakavici, da postoji velika razlika između pseće (koju mi se čini ti navodiš) i ove koja je česta kod mačaka. Čak sam na netu našao neke tekstove o psećoj trakavici (jer sam pretpostavljao da je to ta jedna i jedina) u kojem autor/ica navodi da nije zabilježen slučaj mačke zaražene psećom trakavicom.
__________________
www.strongfirst.com.hr
Petar Popara Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 22:17   #33
Da. Znam. Postoji vise vrsta trakavica. No to ne znaci da one nisu podjednako opasne.

NAJČEŠĆE TRAKAVICE U PASA I MAČAKA

Tijekom života kroz probavni sustav pasa i mačaka prođe cijeli niz raznih nametnika, a među njima značajno mjesto zauzimaju trakavice. One na svog nosioca ili domaćina djeluju štetno putem više raznih mehanizama. Obzirom na to da sve trakavice svoj nametnički život provode pričvrščene na stijenku crijeva, one pritom mehanički oštećuju crijevo i smanjuju mu promjer. Istovremeno one svom domaćinu direktno oduzimaju hranjive sastojke iz sadržaja crijeva, pa životinja "gladuje" unatoč tome što u organizam unosi dovoljno hrane. Isto tako trakavice svoje otpadne produkte vlastitog metabolizma otpuštaju u crijevo svog domaćina i time ga polagano "truju". Važno je naglasiti da su pojedine trakavice ili njihovi razvojni oblici veoma opasni po zdravlje čovjeka.

Sve trakavice žive u crijevu, svojom su glavicom pričvrščene za stijenku crijeva dok ostatak tijela slobodno strši u u lumenu crijeva, a sastoji se od različitg broja tzv. članaka. Ovisno o vrsti i starosti cijela trakavica može biti dugačka od nekoliko milimetara pa do nekoliko metara. Stražnji članci sadrže oplođena jajašca, a povremeno se otkidaju od ostatka tijela i izmetom dospijevaju u vanjsku sredinu. Oplođeno jajašce mora dospjeti u organizam tzv. posrednika (razne životinje, uključujući i neke insekte) u kojem se razvije larvalni stadij trakavice, a tek kad taj stadij u organizam unese konačni nosioc, u njegovom crijevu razvije se odrasli oblik trakavice, pa se na taj način zatvara razvojni ciklus trakavice.

Iz svega iznesenog je vidljivo da trakavica napada uvijek dva različita organizma: posrednika i konačnog nosioca. U pasa dolazi dvanaest, a u mačaka najčešće dvije vrste trakavica. Na životinji pritom obično nema vidljivih znakova bolesti, ali vlasnik obično ppp primjeti članke trakavice u izmetu ili na dlaci životinje u okolini čmara, a izgledaju kao bijele plosnate tvorbe veličine od nekoliko milimetara do jednog centimetra, što ovisi o vrsti trakavice. Tek pri većem broju trakavica u crijevu, javljaju se određeni znakovi bolesti kao što su to opća slabost, mršavost, povremeni proljevi itd.

Posebno bih izdvojio vrste trakavica pasa koje su najopasnije za zdravlje čovjeka. Zasigurno je najznačajnija tzv. mala pasja trakavica (Echinococcus granulosus) koja parazitira u tankom crijevu pasa, a njezin razvojni oblik dolazi u jetri, plućima, ali i drugim organima svinje, goveda, ovce koze i drugih životinja i čovjeka. U širenju ove trakavice, najveći značaj imaju kućne svinjokolje, pri čemu ljudi iz neznanja daju psima sirove organe zaklanih životinja koji sadrže larvalni stadij ovog nametnika (osobito su to često jetra koja po sebi imaju mjehure razne veličine). Druga značajna vrsta je trakavica Dipylidium caninum koja je ujedno i najčešće vrsta u gradskih pasa i mačaka. Posrednik u razvoju je svima dobro poznata pseća i mačja buha, pa više teoretski gledano ako čovjek proguta buhu - posrednika, u njegovom crijevu se također može razviti odrasli oblik ove vrste trakavice, a na isti način se ova trakavica širi među psima i mačkama. I ostale vrste trakavica imaju slične razvojne cikluse, ali na sreću u našim krajevima nemaju veći značaj za čovjeka.

Da bi na vrijeme uočili trakavičavost u svojih ljubimaca, vlasnici bi povremeno trebali kontrolirati izmet životinje na prisutnost parazitskih elemenata (članaka), kao i dlaku u okolini čmara. Nakon igre sa psom ili mačkom uvijek je potrebno dobro oprati ruke. Ukoliko vlasnik primjeti bilo što čudno na svojoj životinji, treba se posavjetovati sa svojim veterinarom. Na sreću, sve trakavice u pasa i mačaka uspješno se suzbijaju djelotvornim antiparaziticima, a treba naglasiti i to, da svi psi prilikom redovnog godišnjeg cijepljenja protiv bjesnoće dobivaju i sredstvo koje pouzdano uklanja ove nametnike iz crijeva.

Izvor: List Međimurje
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 22:18   #34
moja maca je imala trakavicu. segmenti trakavice izgledaju kao zrna rize. covjek se ne moze zaraziti macjom trakavicom osim ako ne pojede buhu. nakon tablete maca izbaci trakavicu iz organizma u iducih 24 sata (i ne vidi se u kakici jer te tablete ubijaju trakavicinu sposobnost da ne bude probavljena - dakle macka ju probavi). zamijeni cijeli pijesak nakon tog vremena i za 2 tjedna joj opet daj tabletu. ako taj jedan macak ne zeli popapat tabletu, onda ju smrvi i pomijesaj s necim sto stvarno voli. i tretiraj mace protiv buha da se ne bi opet desilo.
Rosie-Posie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:35   #35
Ali vi komplicirate s tima tabletima, ja svojima gurnem prstom u grlo i mir u kući.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:42   #36
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ali vi komplicirate s tima tabletima, ja svojima gurnem prstom u grlo i mir u kući.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:03   #37
Pa tako me naučio vet, maca (ili pas) otvori usta, ja joj prstom gurnem tableticu što dalje mogu i ona/on je automatski progutaju.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:22   #38
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Pa tako me naučio vet, maca (ili pas) otvori usta, ja joj prstom gurnem tableticu što dalje mogu i ona/on je automatski progutaju.
........da........tako je i jedan moj frend mislio da mu doberman () ima tu trakavicu,i isao mu tako gurati u grlo,jer mu je tako preporucio veterinar..........i skoro ostao bez prstiju........pesek zagrizao........al ipak se uspio izvuci......to je bilo prije otprilike 3 godine......i jos ima oziljke......
Neodishimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:27   #39
Zato ja nemam dobermana, nego autohtonog baštardina. Ako sam mu mogla izvaditi prstima osji žalac iz jezika...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:55   #40
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ali vi komplicirate s tima tabletima, ja svojima gurnem prstom u grlo i mir u kući.
Pa naravno, to je i meni pokazao veterinar, kad im dajem tabletice protiv parazita uvijek im tako dam, bar sam sigurna da su cijelu progutali i nema trcanja cijeli dan oko toga kao sto sam prije radila i uvijek bila u dilemi jesu li stvarno cijelu pojeli.
ginna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.