Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2010., 20:27   #61
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Upravo to. Negdje sam pročitao, mislim da je Dr. Cannel (predsjednik Vitamon d councila) izjavio da je razmišljati o overdozu vitaminom D u današnjim okolnostima isto kao bojati se utapljanja u čaši vode u pustinji. Mislim da je tome stvarno tako. Iznijet ću svoju priču, ja već dvije godine uzimam svakodnevno vitamin D3, u početku je to bilo negdje oko 1000 IU i to zato jer sam se bojao mogućeg predoziranje. Negdje zadnjih godinu dana, povećao sam na 2800 IU iz svih izvora (riblje ulje + multivitamin + 2000IU D3 kapi). Uz to ovo ljeto sam se dobro osunčao. U 11 mjesecu odlučio sam se testirati, uvjeren da će mi izmjeriti 50 - 60 ng, što se smatra optimalnim za sve benefite koji se spominju. Rezultate sam čekao mjeseca dana i kada su došli bio sam jako iznenađen...naime, izmjerili su mi 84 nmol odnosno svega 34 ng. što je tik iznad donje granice dovoljnoga (prema referencama testa treba biti više od 75 nmol). Dakle podbacio sam u procijeni skoro za duplo. Nakon toga sam unos povisio na 5 000IU i testirao u siječnju 2010. Ovaj put mjerio sam 110 nmol (45 ng) što je već na pravome tragu ;-)
Za sada sam odlučio i ostati na toj dozi, te je na ljeto naravno prepoloviti. Cilj mi je biti oko 50 ng cijele godine bez nekih velikih oscilacija.

Da nisam iskusio sam, nebi vjerovao. Tako da RDA od 400IU je smiješan i opasan po zdravlje ljudi. Mislim da kod unos do 10 000IU dnevno kod zdravih ljudi nema govora o bilo kakvom strahu ;-)
Bas zanimljiva tema... daj mi reci jesi objektivno primjetio kakve razlike (psihicke, fizicke) prije nego si poceo uzimati i nakon nekoliko mjeseci uzimanja vitamina D i suncanja itd? S obzirom da si prema ovome bio dosta deficitaran...
__________________
Inox Ograde
NoFearDT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 14:44   #62
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Posni sir nebi bio naročiti izvor. Ispričavam se jer zaboravih napisati da su jaja izvor - svako oko 25IU vitamina D. Također, u americi i nekim skandinavskim zemljama fortificira se mlijeko dodavanjem Vitamina D te neki sokovi. Ne dodaju puno ali skupi se i bolje išta nego ništa.
faro, jesi li ti nam još uvijek živ od tog pustog D3???
__________________
Sve što te ne ubije, uglavnom te satare (ovako ili onako)...
bilibanderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:31   #63
Faro dali znas mozda nesto o vit d3 50000 IU, i gdje bi ga mogao nabavit?
Kortić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 16:52   #64
Najpoznatija americka kolumnistica o zdravlju Jane E. Brody (u New York Times-u) ponovno je posvetila jednu od svojih posljednjih kolumni vitaminu D. Kaze da kod vecine ljudi (sigurno misli na Amerikance) nema dovoljno vitamina D, a to dovodi do opasnih bolesti kao rak debelog crijeva, dojke i prostate, te osteoporoze, artritisa i skleroze.

Clanak na engelsom:

http://query.nytimes.com/gst/fullpag...f=jane_e_brody
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:43   #65
Ima neko iskustva u tretiranju tumorskih tvorevina (benignih) korištenjem D3?
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:14   #66
Najnoviji broj Opraha magazina ima veliki clanak o koriti uzimanja D vitamina, pod naslovom "Vitamin koji vam moze spasiti zivot!

Clanak na engleskom, i moze se prevesti na HR pomocu Google translate:

http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=uk
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:10   #67
Šta se događa kod nedostatka vit D u organizmu odrasle osobe?
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 02:35   #68
Mislim da je to vec objasnjeno na ovom thredu. No u clanku pise (najvise iz istrazivanja na John Hopkin Institutu u Americi. Ako ima premalo vitamina D u tijelu:

1/ veca je opasnost od suzavanja arterija cak za 80%.

2/ povecena opasnost za dobivanje dijabetisa

3/ Vitamin D je povezan sa seratoninom - manjak seratonina, veca mogucnost od depresije

4/ za 26% mogucnost smrti od bilo koje bolesti, zbog manjka vitamina D itd
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 23:29   #69
Wink

Faro, super ti je tema, jako mi se svida i moram priznati da citajuci ovaj i druge slicne forume shvacam kako zapravo malo ljudi u ovoj nasoj drzavi zna nesto posteno o vitaminima i dr. dodacima prehrani. S obzirom da radim s dodacima prehrani i s puuno ljudi vidim kako je znanje "veliko".

Prvo što bi zeljela reci da, po mom iskustvu, ljudi previse vjeruju doktorima, pri tom ne zelim nikoga uvrijediti, ali oni samo prepisuju recepte u nadi da ce dobiti neko putovanje od kakve farmaceutske kompanije. Iste te kompanije trose VELIKE, VELIKE novce na razvijanje lijekova i u cilju im je da bude sve vise bolesnih ljudi kako bi se lijekovi bolje prodavali. Zato je ljudima lakse popiti antibiotik ili neki lijek koji ce odmah djelovati nego prevenirati bolesti s dodacima prehrani, jer su to "gluposti i nacin kako da se nekome izmuzu novci iz dzepa" kako mnogi misle.

Faro, ja sam vadila vitamin D i ne znam tocno koliki mi je bio, ali mi je bio nizak, mislim oko 30 i nesto. Sada pijem oko 800 IU, ali mozda sad i povecam ;-)
sidney is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 20:13   #70
Odlican post Sidney, puno hvala, slazem se 100%. Ljudima u HR je najlakse uzimati lijekove i slijepo vjeruju doktorima.

Bas danas kupio americki casopis "First" i dr Oz tvrdi da je potrebno najmanje 1.000 ili 1.200 IU dnevno vitamina D. Neki drugi doktori u Americi kazu i do 2.000 IU, narocito zimi.

Nadam se da ce se i Faro javiti, on puno vise zna o vitaminu D od mene.

Zadnje uređivanje Blues Dada : 28.10.2010. at 20:15. Reason: bb
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 20:04   #71
ja sam ovo ljeto provjeravala sskoro sve vitamine i minerale i sve je bilo u redu,i jos sam cekala samo nalaz vitamina D,nisam ocekivala da ce biti ovako nizak,naime rezultat je 11.85 nmol/L ,a normalno je 75...i nekih 3 dana pijem Plivine kapi,4 kapi uzmem,znaci to je 800IJ..no primjetila sam da otkad pijem te kapi da imam dijareje,vjerovatno mi bas ne pasu,vidjet cu ako se to nastavi,pocet cu nesto drugo uzimati...
malla4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:08   #72
Šok, ekipa stručnjaka američkog Medicinskog instituta tvrdi da ljudima nisu potrebne dodatne količine vitamina D, jer dovoljno dobiju iz hrane i sunca.

Više:

http://zdravljeinfo.blogspot.com/
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:53   #73
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Šok, ekipa stručnjaka američkog Medicinskog instituta tvrdi da ljudima nisu potrebne dodatne količine vitamina D, jer dovoljno dobiju iz hrane i sunca.

Više:

http://zdravljeinfo.blogspot.com/
Naravno, ima nesto sto se zove evidence based medicine
Pojedinci bombasticne vijesti uzimaju zdravo za gotovo a obicno nisu istinite
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 15:11   #74
ja koliko znam, bez sunčanja nema koristi od uzimanja D vitamina.

problem je što doktori savjetuju ljudima da izbjegavaju sunce
dobar_dan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 15:37   #75
Quote:
dobar_dan kaže: Pogledaj post
ja koliko znam, bez sunčanja nema koristi od uzimanja D vitamina.

problem je što doktori savjetuju ljudima da izbjegavaju sunce
Ako se sunčaš ni ne trebaš dodatni D vitamin. Problem je u tome, da mnogi ne podnose sunčanje ili imaju zdravstveni problem, pa ne smiju na sunce.

Onda, kod problema sa osteoporozom, sunčanje nije dovoljno.
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 12:11   #76
Da malo dignem temu... izmjeriše mi 20.4 nmol/l, što je malo. Srećom sunce je granulo, a i kupio sam D3 u obliku spreja i softgelova pa ću vidjeti kakva je situacija tamo negdje na jesen.
__________________
Kako sam kupio sekcijska garažna vrata i uspješno pronašao kvalitetne kuhinje.
MrGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 15:12   #77
Evo, stigla jesen pa da malo updateam... dakle bio sam na testiranju i razina je sa 20-ak otisla na 150 nmol/l, bit ce da sam malo pretjerao Doduse uzimao sam u prosjeku cca 4000 IU, prvih mjesec dana negdje 1-2000 u obliku spreja (i bio sam lagano hiperaktivan od toga pa nisam mogao vise) a poslje sam lagano povecao dodavajuci softgelove i tak. Sada mi je ostalo jos jedno neotvoreno pakiranje D3 u kapsulama po 2000 IU, ak nekom treba nek se javi pa da trgujemo (povoljno)
__________________
Kako sam kupio sekcijska garažna vrata i uspješno pronašao kvalitetne kuhinje.
MrGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 18:17   #78
TREBAM POMOĆ

pozz svima...
tražeći po netu svoje tegobe naišla sam na ovaj forum.molim Fara ili nekoga tko ima pojma o medicini za pomoć!
imam bolove u kostima ,posebice u rebrima, jako pečenje i oteklinu prsne kosti...na mjestu hvatišta rebara za prsnu kost!te tegobe traju već 2 godine,a jos uvijek se ne zna uzrok!
ono sto je nađeno je visoka koštana alkalna fosfataza(iznosi 50),s intencijom rasta(od 32 popela se na 50 u nekoliko mjeseci)
povećano otpuštanje kalcija u urinu!
d vitamin je 50, a doljnja granica je 75!d vitamin je vadjen u 5 mjesecu.
kalcij u krvi uglavnom je normalan,kao i fosfor!kalcij u serumu bio je samo jednom blago povišen.
MOJE JE PITANJE...DALI JE MOGUĆE DA JE D VITAMIN KOJI IZNOSI 50 UZROK VISOKOJ KOŠTANOJ ALKALNOJ FOSFATAZI, PEČENJU I OSJETLJIVOSTI U PODRUČJU REBARA,KAO I ZADEBLJANJU PRSNE KOSTI???
MOLIM VAS ZA POMOĆ...SVAKA POMOĆ JE DOBRODOŠLA
koščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 19:27   #79
Quote:
koščica kaže: Pogledaj post
pozz svima...
tražeći po netu svoje tegobe naišla sam na ovaj forum.molim Fara ili nekoga tko ima pojma o medicini za pomoć!
imam bolove u kostima ,posebice u rebrima, jako pečenje i oteklinu prsne kosti...na mjestu hvatišta rebara za prsnu kost!te tegobe traju već 2 godine,a jos uvijek se ne zna uzrok!
ono sto je nađeno je visoka koštana alkalna fosfataza(iznosi 50),s intencijom rasta(od 32 popela se na 50 u nekoliko mjeseci)
povećano otpuštanje kalcija u urinu!
d vitamin je 50, a doljnja granica je 75!d vitamin je vadjen u 5 mjesecu.
kalcij u krvi uglavnom je normalan,kao i fosfor!kalcij u serumu bio je samo jednom blago povišen.
MOJE JE PITANJE...DALI JE MOGUĆE DA JE D VITAMIN KOJI IZNOSI 50 UZROK VISOKOJ KOŠTANOJ ALKALNOJ FOSFATAZI, PEČENJU I OSJETLJIVOSTI U PODRUČJU REBARA,KAO I ZADEBLJANJU PRSNE KOSTI???
MOLIM VAS ZA POMOĆ...SVAKA POMOĆ JE DOBRODOŠLA
Pozdrav Košćice, teško je ovako reći što bi moglo biti. Meni se ne čini da bi to bilo od deficijencije D3 vitamina, tvoje vrijednosti jesu niske ali ne toliko niske. Obično kod kronično niskog D3 vitamina, postoji osjećaj boli kada se prstom pritisne prsna kost. Vjerujem da i tebe boli, ali čini mi se to malo previše po opisu. Dali si vadila PtH hormon, tj. paratireoidni hormon? Ako nisi bilo bi dobro da ga svakako izvadiš. Što kažu liječnici, koje dijagnoze vrte? Hondroiditis? Pozz!
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 14:29   #80
radila sam pretrage na PARATHORMON...uvijek je bio uredan,samo jedanput
povišen(3 jedinice iznad gornje granice).
KALCIJ U KRVI...uvijek u granicama normale(takodjer samo jednom blago povišen)
FOSFOR U KRVI...u granicama normale(jednom blago povišen)
KALCIJ U 24 SATNOM URINU POVIŠEN ref.vrij.2,5-6,2...MOJ 7,3
VOLUMEN 24 SATNOG URINA POVIŠEN ref.vrij.600-1600...moj 2200
OSTEOKALCIN UREDAN
BETACROSSLAPS UREDAN
DEZINTOMETRIJA U GRANICAMA NORMALE
SCINTIGRAFIJA KOSTI UREDNA
KOŠTANA ALKALNA ref vrij do 29.6...MOJA JE 50 (u nekoliko mjeseci porasla sa 32 na 50)

njihova je pretpostavka da se radi o nedostatku d vitamina koji uzrokuje sve te tegobe i visoku koštanu alkalnu fosfatazu...sto se meni kao laiku cini pomalo nemoguce.jer,koliko sam ja shvatila...manjak d vitamina rezultira manjkom koštane alkalne,a ne povišenom?!
pustili me da se pečem preko ljeta,s misljenjem da se radi o nedostatku d vitamina,a da daljnja obrada nije potrebna.
sto mi se cini nevjerojatnim,obzirom da imam tegobe i koštanu alkalnu fosfatazu u porastu.
ne znam koliko je moguc hondroiditis,obzirom da kod mene nije problem samo otecena prsna hrskavica,vec i bolovi i osjetljivost u rebrima?!

dali bih trebala uciniti jos koju pretragu?
dali će se koštana alkalna smanjiti,porastom d vitamina?
i koliko je opasan rast koštane alkalne fosfataze?
glede d vitamina uzima Twinlab ulje bakalara i pržim se...ali bojim se da to nije uzrok?
nakon 3 godine trcanja po doktorima,cini se da sam opet na početku

PUNO HVALA NA POMOĆI!

jos jedan podatak..sve tegobe zapocele su sa 24 godine!
jos jednom hvala!

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 10.06.2012. at 14:35. Reason: spajanje postova
koščica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.