Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2015., 13:40   #141
Odgovor glasi: 10 godina neprekidnog radnog iskustva u istoj dobrostoječoj firmi sa ugovorom o radu za stalno. Znači zaposlen sam neprekidno od srednje škole za stalno i u istoj uglednoj firmi.
olufsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 15:01   #142
Quote:
olufsen kaže: Pogledaj post
Uskoro emigriram u Australiju, u HR nemam nikakve imovine koja glasi na moje ime. Imam kredit u HR u visini cca 25000 eur uključno sa kamatom za otplatiti. Ne planiram se u dogledno vrijeme vračati u HR pa niti turistički jer mi se jednostavno financijski ne isplati. Zanima me što se događa sa tim kreditom kada je dužnik nedostupan i ne postoji način naplate duga. Imam 27 god, samac sam.
To je napravila moja prijateljica. Samo što je ona bankrotirala, a ti nisi. Nema od čega vraćati kredite. Još je dužna nekima osim banci. Sada je u Njemačkoj i tamo radi kao sobarica. Priča mi poštar da je dolazilo na njezinu adresu hrpa žutih papira s pošte (suda). Više ne dolazi jer nitko ne prima poštu na adresu gdje su prodali stan.
To ne znači da će se izvuči. Mogu je kad - tad pronaći i onda će platiti sve sa kamatama. Ona se ionako misli vratiti tek kada bude u mirovini. I mogu joj uzeti 1/3 mirovine.

Ako ti to napraviš namjerno, a ne zbog bankrota, čeka te ista situacija. Samo što još možeš završiti i u prdekani na par godi radi svjesne i namjerne prevare.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 17:25   #143
Postoji li kakva zastara, koliko kamata oni mogu nabiti gore za 20-30 godina neplačanja. Njemačka je u EU, a ako se ne varam EU je dostupna i mogu je i uhititi strane službe. Sa Australijom recimo nije isti slučaj.
olufsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 08:31   #144
Quote:
olufsen kaže: Pogledaj post
Postoji li kakva zastara, koliko kamata oni mogu nabiti gore za 20-30 godina neplačanja. Njemačka je u EU, a ako se ne varam EU je dostupna i mogu je i uhititi strane službe. Sa Australijom recimo nije isti slučaj.
Zastara: https://www.forum.hr/showthread.php?t=879141

Pričao sam sa svoji advokatom !

Nema zastare jer je javni bilježnik dobio zahtjev za ovrhom prije 8 godina.
Samo što je do sada čekao ?????????????
Dakle, mogao je čekati još 10 godina i opet nema zastare.

Radi se o NEDOREČENIM ZAKONIMA. Trebalo bi se obraditi ustavnom sudu, a to košta, i trebalo bi opet čekati. Ako idem na žalbu, onda se pokreće parnica.
A to nije nimalo jeftino , jer je u drugom gradu javni bilježnik. I upitno je da li će biti suđeno u moju korist.

Dakle ispada da zastara nema nikakvog smisla nego moramo čuvati račune u nedogled, jer se nikad ne zna da nije slučajno koji račun zagubljen u pošti.
Zagubljeni račun dakle vjerovnik će dati javnom bilježniku kao dug. A ovaj će vam poslati rješenje o ovrsi nakon 10 godina jer je siguran da nitko ne čuva toliko dugo račune !??!!

NA KRAJU BALADE:

Pošto imam pravnika u obitelji on je kontaktirao dotičnog javnog bilježnika u Splitu koji vodi slučaj u Zadru.
I išao putem napada: prijetnja prijavom odvjetničkoj komori radi naplate nakon 8 godina. I nakon manjeg natezanja je pao dogovor: plaća se ne 2600 kuna nego ipak SAMO 1150 kuna Za dug od 288 kuna za 11. mjesec 2006.


Pošto imam pravnika u obitelji on je kontaktirao dotičnog javnog bilježnika u Splitu koji vodi slučaj u Zadru.
I išao putem napada: prijetnja prijavom odvjetničkoj komori radi naplate nakon 8 godina. I nakon manjeg natezanja je pao dogovor: plaća se ne 2600 kuna nego ipak SAMO 1150 kuna Za dug od 288 kuna za 11. mjesec 2006.


Zastara je obično nakon 10 godina. Ali pravi advokat od vjerovnika će vjerojatno ponoviti tužbu radi izmijenjenih uvjeta (npr. veći iznos zbog kamata). Pa na kraju nema nikad zastare. A dug raste zbog kamata koje su sada min. 8% na godinu !!

Ali je u ovom slučaju stvat opasnija. Radi se o prevarnoj krađi. A ona se kažnjava zatvorom , osim obaveze vraćanja duga.

U EU te lako mogu "locirati i transverirati" , dok je sa drugim državam malo teže ali ne i nemoguće. Samo moraju saznati preko ambasade tvoju adresu boravka u inozemstvu. Ako je vjerovnik uporan može ta ganjati preko interpola.

Zadnje uređivanje krena : 17.06.2015. at 08:44.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 22:14   #145
Hej ljudi,
ne znam jel ovo pravi forum alik.
Evo moje situacije:
Znaci, sve to traje već skoro 2 godine. Znaci, ja sam osobi potpisala ugovor u Vipu, stigla mi je ovrha. Ovrhu sam otplatila sama, osoba ne zeli dat ni lipe a ja sam pravno potpuno bespomocna jer nemam nikakvih dokaza. Iz vipa su me slali u finu. iz fine u vip, ona se snasla jer je trazila trajni nalog na zasticeni racun, i dok nije bilo novaca, vip nije nista naplacivao. Sad dalje, nekidan mi sxtize obavijest iz knjiznice, zakasnina soma i nes kuna. E sad, ja nisam uopce imala iskaznicu u toj knjiznici znam da ja nisam nista posavidala, e sad ja znam da je ona to napravila, i krenula je rasprava, knjige je vratila meni, pa nek ja placam zakasninu, i dok je vracala knjige meni prijetila je usput kako ce mi razbit zube i slicno, pa sad me zanima, sta mogu uciniti po tom pitanju? Ne znam dali je pametno podnjet prijavu policiji ili sta?
Charmander is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 01:50   #146
Da li je kao sredstvo osiguranja povrata pozajmice od zajmoprimca bolej uzeti zadužnicu ili mjenicu, u čemu su razlike? Ili ja najbolje uzeti oboje?
Da li ih treba nekako ovjeravati kod javnog bilježnika? Koliki su troškovi njihova pribavljanja?

Može li se i sa jednim i sa drugim ovršiti nekretninu ako zajmoprimac nema novaca na računu?

Da li banke kao sredstva osiguranja vraćanja kredita uzimaju zadužnice ili mjenice?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:01   #147
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Da li je kao sredstvo osiguranja povrata pozajmice od zajmoprimca bolej uzeti zadužnicu ili mjenicu, u čemu su razlike? Ili ja najbolje uzeti oboje?
Da li ih treba nekako ovjeravati kod javnog bilježnika? Koliki su troškovi njihova pribavljanja?

Može li se i sa jednim i sa drugim ovršiti nekretninu ako zajmoprimac nema novaca na računu?

Da li banke kao sredstva osiguranja vraćanja kredita uzimaju zadužnice ili mjenice?
zadužnica je efikasnija. cijena potvrde zadužnice kod JB ovisi o iznosu navedenom u zadužnici, od 135 pa do 635 kn. možeš ovršiti i nekretnine i pokretnine. banke uzimaju isključivo zadužnice, rijetko uz njih traže i mjenice, a samo mjenice nikad ne uzimaju jer je naplata mjenicama manje učinkovita. mjenice se ne ovjeravaju kod bilježnika.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 07:14   #148
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
zadužnica je efikasnija. cijena potvrde zadužnice kod JB ovisi o iznosu navedenom u zadužnici, od 135 pa do 635 kn. možeš ovršiti i nekretnine i pokretnine. banke uzimaju isključivo zadužnice, rijetko uz njih traže i mjenice, a samo mjenice nikad ne uzimaju jer je naplata mjenicama manje učinkovita. mjenice se ne ovjeravaju kod bilježnika.
hvala puno!

koji je postupak naplate kada imam zadužnicu, da li naplata isto ide preko bilježnika?

da li osoba koju ovršujem ima pravo dati prigovor na ovrhu preko zadužnice i razvlačiti taj postupak godinama po sudovima, ili zadužnica odmah ovršuje račun ovršenika bez mogućnosti za odgodu ovrhe?

što u tom slučaju sa eventualnim prigovorima ovršenika ako kojim slučajem osporava dug, kome ih on podnosi, da li ih uopće može dati?

i još jedno pitanje, ako je zadužnica na jedan iznos (npr. 20.000 kn), a nevraćeni dio pozajmice neki drugi iznos npr. 5.000,00 kn, mogu li ja sa zadužnicom od 20.000 tražiti naplatu samo 5.000 kn, ili se zadužnica naplaćuje samo u iznosu na koji je izdana?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 08:34   #149
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
hvala puno!

koji je postupak naplate kada imam zadužnicu, da li naplata isto ide preko bilježnika?

da li osoba koju ovršujem ima pravo dati prigovor na ovrhu preko zadužnice i razvlačiti taj postupak godinama po sudovima, ili zadužnica odmah ovršuje račun ovršenika bez mogućnosti za odgodu ovrhe?

što u tom slučaju sa eventualnim prigovorima ovršenika ako kojim slučajem osporava dug, kome ih on podnosi, da li ih uopće može dati?

i još jedno pitanje, ako je zadužnica na jedan iznos (npr. 20.000 kn), a nevraćeni dio pozajmice neki drugi iznos npr. 5.000,00 kn, mogu li ja sa zadužnicom od 20.000 tražiti naplatu samo 5.000 kn, ili se zadužnica naplaćuje samo u iznosu na koji je izdana?
naplata zadužnicom ne ide preko bilježnika nego preko fine izravnom pljenidbom sredstava po računima dužnika, odnosno preko suda ako bi ovrhu radio na pokretninama ili nekretninama.
prigovora ovršenika nema, on eventualno može pokrenuti parnicu radi proglašenja ovrhe nedopuštenom ali to ne utječe na izvršenje naplate po zadužnici sve do pravomoćne presude.
zadužnicom se naplaćuje bilo koji iznos koji nije veći od iznosa glavnice navedene u zadužnici (npr. ako je zadužnica na 20.000,00 plus kamate i troškovi ne može se naplatiti 25.000,00 plus kamate i troškovi ali 5.000,00 može). naplaćuje se na način da zadužnicu zajedno s prijedlogom za provedbu (imaš ga na webu fine) pošalješ fini ili odneseš osobno u finu u zg, split, rijeku ili osijek i u tom prijedlogu navedeš tražiš li naplatu u cijelosti ili za dio, s kamatama ili bez, s eventualnim troškovima ili bez.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 10:26   #150
Znači ako sam dobro razumio, na zadužnici osim iznosa može biti navedeno da se taj iznos uvećava za kamate i troškove?
Ima li nekih rokova koliko dugo vrijedi zadužnica koju danas pribavim od dužnika/bilježnika, da ne bi bilo da mi kažu da je zadužnica u zastari ako za koju godinu budem prisiljen pokretati prisilnu naplatu?

Je li moguće putem jedne zadužnice pokretati 2 ili više puta prisilnu naplatu, npr. iznos na zadužnici je 20.000 kn, a dužniku taj dug dospijeva u 4 rate (svaka rata u jednoj godini, tj. u 4 uzastopne godine po 5000 kn). Mogu li pokretati ovrhu prvih 5000 u prvoj godini, pa nakon godinu dana s istom zadužnicom drugih 5000 kada oni dopsiju i sl.?

Ako te mogu još jednu stvar pitati, da li je bjanko zadužnica zadužnica u kojoj ne piše iznos u trenutku ovjere kod bilježnika, već u koju tek naknadno ja sam upisujem iznos za ovrhu ako dužnik ne vrati dug? Da li za mene ima neke razlike uzeo ja običnu zadužnicu ili bjanko zadužnicu?

Zadnje uređivanje Nikad spreman : 13.12.2017. at 10:37.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 11:55   #151
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Znači ako sam dobro razumio, na zadužnici osim iznosa može biti navedeno da se taj iznos uvećava za kamate i troškove?
Ima li nekih rokova koliko dugo vrijedi zadužnica koju danas pribavim od dužnika/bilježnika, da ne bi bilo da mi kažu da je zadužnica u zastari ako za koju godinu budem prisiljen pokretati prisilnu naplatu?

Je li moguće putem jedne zadužnice pokretati 2 ili više puta prisilnu naplatu, npr. iznos na zadužnici je 20.000 kn, a dužniku taj dug dospijeva u 4 rate (svaka rata u jednoj godini, tj. u 4 uzastopne godine po 5000 kn). Mogu li pokretati ovrhu prvih 5000 u prvoj godini, pa nakon godinu dana s istom zadužnicom drugih 5000 kada oni dopsiju i sl.?

Ako te mogu još jednu stvar pitati, da li je bjanko zadužnica zadužnica u kojoj ne piše iznos u trenutku ovjere kod bilježnika, već u koju tek naknadno ja sam upisujem iznos za ovrhu ako dužnik ne vrati dug? Da li za mene ima neke razlike uzeo ja običnu zadužnicu ili bjanko zadužnicu?
tako je, te rubrike o kamtama i troškovima su navedene u obrascima (bjanko) zadužnica koje kupiš u narodnim novinama ili papirnicama. zastara je 10 godina, možeš pokretati prisilnu naplatu 300 puta ako hoćeš, nema ograničenja. fina ti nakon provedbe vrati zadužnicu. bjanko zadužnica je ona u kojoj otpočetka nije naveden vjerovnik, iznos je obvezan s tim da u zadužnici može biti naveden bilo koji iznos u bilo kojoj valuti, dok u bjanko mora biti jedan od ponuđenih (5, 10, 50, 100, 500 tisuća ili milijun kuna).
razlike nema, (bjanko) zadužnica ima pravnu snagu kao i pravomoćno rješenje o ovrsi.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 04:17   #152
Ovih 10 godina zastare, da li se računa od datuma dopsijeća tražbine ili datuma ovjere zadužnice?

Što netko dobija s time da uzme bjanko zadužnicu i ne navede vjerovnika, jer kada pokrene prisilnu naplatu morat će se upisati kao vjerovnik? Da li banke traže obične zadužnice ili bjanko zadužnice?

Nakon ovjere zadužnice kod JB, treba li išta obavljati na FINA-i PRIJE nego što bude potrebe za nekakvom prisilnom naplatom? Pitam iz razloga da li oni možda trebaju evidentirati ovjerene zadužnice kod JB-a u neki svoj interni sustav izdanih zadužnica.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 07:58   #153
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Ovih 10 godina zastare, da li se računa od datuma dopsijeća tražbine ili datuma ovjere zadužnice?

Što netko dobija s time da uzme bjanko zadužnicu i ne navede vjerovnika, jer kada pokrene prisilnu naplatu morat će se upisati kao vjerovnik? Da li banke traže obične zadužnice ili bjanko zadužnice?

Nakon ovjere zadužnice kod JB, treba li išta obavljati na FINA-i PRIJE nego što bude potrebe za nekakvom prisilnom naplatom? Pitam iz razloga da li oni možda trebaju evidentirati ovjerene zadužnice kod JB-a u neki svoj interni sustav izdanih zadužnica.
od datuma izdavanja, u zadužnici ne piše datum dospijeća.
ne kužim pitanje "što netko dobiva s tim" - pa dobiva sredstvo osiguranja. traže obične za kredite, bjanko za minuse po tekućem. ne treba ništa obavljati na fini. bilježnici evidentiraju zadužnice u registar, po neupisanoj zadužnici fina ne postupa.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 03:27   #154
ma ovo sa bjanko zadužnicom sam mislio što netko dobiva da uzme bjanko zadužnicu umjesto da uzme običnu zadužnicu, to nikako da shvatim, odnosno koja je poanta da u trenutku uzimanja bjanko zadužnice ne upisuje sebe kao ovrhovoditelja već da to čini u trenutku prije nego će pokrenuti prisilnu naplatu preko FINA-e? ako sam ja dobro shvatio razlika bjanko i obične zadužnice je što se kod obične zadužnice odmah upisuje vjerovnik, a kod bjanko zadužnice se vjerovnik upisuje naknadno.

na koji način se radi obračun kamata kod naplate preko zadužnice? npr. na današnji dan dug je 10000 kn i 2000 kn kamata, predam zadužnicu na FINA-u na prisilnu naplatu, i naplatim se za 5 godina kada ovršeniku sjednu neki novci na račun. Što s kamatama od trenutka predavanja zadužnice do trenutka njene naplate, da li to FINA automatski sama obračuna ili treba pokretati neke dodatne procedure?

da li se sa zadužnicom može može nekome sjesti na automobil ili nekretninu ako taj netko nema novčanih sredstava na računu? kakva je tu procedura, da li isto ide preko FINA-e i kako se utvrđuje tko što od takve imovine ima na sebi, pretpostavljam da FINA nema popis automobila i nekretnina koje su uknjižene na nekoga i da se tu stvari kompliciraju?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:56   #155
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
ma ovo sa bjanko zadužnicom sam mislio što netko dobiva da uzme bjanko zadužnicu umjesto da uzme običnu zadužnicu, to nikako da shvatim, odnosno koja je poanta da u trenutku uzimanja bjanko zadužnice ne upisuje sebe kao ovrhovoditelja već da to čini u trenutku prije nego će pokrenuti prisilnu naplatu preko FINA-e? ako sam ja dobro shvatio razlika bjanko i obične zadužnice je što se kod obične zadužnice odmah upisuje vjerovnik, a kod bjanko zadužnice se vjerovnik upisuje naknadno.

na koji način se radi obračun kamata kod naplate preko zadužnice? npr. na današnji dan dug je 10000 kn i 2000 kn kamata, predam zadužnicu na FINA-u na prisilnu naplatu, i naplatim se za 5 godina kada ovršeniku sjednu neki novci na račun. Što s kamatama od trenutka predavanja zadužnice do trenutka njene naplate, da li to FINA automatski sama obračuna ili treba pokretati neke dodatne procedure?

da li se sa zadužnicom može može nekome sjesti na automobil ili nekretninu ako taj netko nema novčanih sredstava na računu? kakva je tu procedura, da li isto ide preko FINA-e i kako se utvrđuje tko što od takve imovine ima na sebi, pretpostavljam da FINA nema popis automobila i nekretnina koje su uknjižene na nekoga i da se tu stvari kompliciraju?
Jadan onaj koji od tebe pare posudi
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 22:04   #156
Jebate ovaj drhti nad parama kao da će ih u grob odnijeti
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 08:55   #157
Posudba novca

Imam jedno pitanje.Bivši dečko od moje sestre je bez njenoga znanja?? uzeo karticu i uzeo neke stvari na rate,i sad su prekinuli a on se ne javlja na poruke da treba plaćati rate(do prekida je plaćao).Šta sad?Rata je 300 kn mj i ona to više ne želi plaćati.
Druga stvar je da je posudila nekoliko tisuća eura za njegov auto isto bez ikakvih ugovora nego samo ovako.Ima kakve šanse da te novce dobi natrag?
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 11:12   #158
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.Bivši dečko od moje sestre je bez njenoga znanja?? uzeo karticu i uzeo neke stvari na rate,i sad su prekinuli a on se ne javlja na poruke da treba plaćati rate(do prekida je plaćao).Šta sad?Rata je 300 kn mj i ona to više ne želi plaćati.
Druga stvar je da je posudila nekoliko tisuća eura za njegov auto isto bez ikakvih ugovora nego samo ovako.Ima kakve šanse da te novce dobi natrag?
jako mi se sviđa tvoja sestra. što se tiče povrata love, eventualno sudskom tužbom.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 11:17   #159
Sad ce sestra nauciti kao i ja da se novci posuduju samo kad nekoga vise ne zelis vidjeti.
Evolution28 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 12:51   #160
Danas je javio da dolazi na dogovor u vezi vraćanja tako da valjda će se riješiti...
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.