Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2008., 19:33   #41
Ako se smijem uključiti...
Mislim da ste malo nepošteni,tj negativne stvari kojih itekako ima i drugdje pripisujte isključivo jednom prostoru a zapravo pričate o državi.
Netko je spomenuo ,bezobzirnost,ona jue zaednička svima, mislite da će se Njemac ili Francuz pretrgnuti od brige što mu je auto negdje gdje ne treba biti?
Da budemo jasni ntii jedan pa ni Hrvat neće auto ostaviti na glavnoj prometnici tj magistrali,ili autoputu,takve se situacije dešavaju na lokalnim cestama kad na brzaka skočiš u dućan po mlijeko ili nešto treće,stvar je samo u intpretaciji takvih sitnica.
Spomenuta je i Atena koja bi pala u roku odmah da joj se uvedu sankcije i taj famozni "lako ćemo".On je prisutan na cijelom Mediteranu ali problem je u tome što će u Španjolskoj,Francuskoj i Italiji ispasti super simpatičan i smiješan i takav će biti okarakteriziran,znate ono Talijani-majstori improvizacije,dok će U HR,Crnoj Gori itd ispasti neradnički i negativni te će se izrazito negatvino odraziti
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 16:49   #42
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

S vašim dopuštenjem, htio bih skrenuti temu na drugo: veza između balkanskog mentaliteta i vjere (rimokatoličke i pravoslavne). Protivnost vjeri? Ili je balkanski mentalitet spojiv s vjerom?
Balkanski mentalitet potpuno je usklađen s vjerom, naročito sa sljedećim biblijskim rečenicama:

Vrijeme je da udarimo na njih, pa ćemo im zatrti spomen među ljudima! (Makabejci I 12,53)

Ognjem spale sve gradove njihove u kojima su živjeli, i sva njihova naselja, a sve njihovo uzmu za plijen i pljačku, i ljude i životinje. (Brojevi 31,10-11)

Ovako govori Jahve (...). Sada idi, (...) izvrši kleto uništenje na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce. (Samuel I 15, 2-3)

Spališe grad i sve što bijaše u njemu: uzeše samo srebro, zlato, tučano i željezno posuđe (...). (Jošua 6,24)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 12:58   #43
Moje vidjenje balkanskog mentaliteta je: što manje radi,zajebi koga možeš,napij se rakijetine,potuci se,nek ti čakija bude pri ruci.
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 16:12   #44
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Vidim da je sintagma „lako ćemo" vrlo proširen izraz. Ali što znači?
- bez truda
- bez većih napora
- bez ambicije itd.
Je li pravilno?
"Lako ćemo" se prevodi s "take it easy".

"Take it easy" prevodi se i s "nemojte se uzrujavati" i "samo mirno".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 21:42   #45
Kostova - Imaginarni Balkan.
najbolja definicija Balkana.
Naravno, u RH balkanski mentalitet ima svoje specifičnosti.
najbolje opisan od strane El Bahattee:
Na balkanski način

Svima život k**** svi saživljeni s problemom
Svaki dan je isti svaka priča s istom temom
Svaki dan na kavu svaki dan isprazni glavu
Svaki dan zažmiri mada znaš da si u pravu
Čekanje u redu jelovnik crnog kruha
Što da jedeš samo kruha kad se kod nas stalno kuha
Doktorski je ured priča što te stalno sijedi
Tatin si preko veze a ti šuti čekaj sjedi
Nemaš brate para nemaš brate ni kovertu
Ako krepaš nitko neće odgovarat za tu štetu
Razbijen si o čašu tako život svakog časa
Ali smrt nije strašna smrt je tuđa nije naša
Tako je kada vide sliku smrti pred kraj lista
Samo mrlja u životu kao mrlja starog kista
Tako prolaziš kroz masu a život se čini kraćim
A sve što radiš zapravo radiš na krivi način

Učini to na, na balkanski način
Život ti ne ovisi o nekoj tuđoj volji
Učini to na, na balkanski način
Neka rade sila, šaka, lova i pištolji
Učini to na, na balkanski način
Želiš dobar život brate moraš biti bolji
Učini to na, na balkanski način
Neka rade sila, šaka, lova i pištolji

Sjećaš li se profesorice biologije pedagoginje
Imala je peemes a osjećaj poput boginje
Završio si na dnu biroa bez kvalifikacije
Zato uvoze Rumunje zbog jeftine za***ancije
Razmišljaš o kantama s betonom oko Štutgarta
Glas u svojoj zemlji a tretiran poput Bugara
Otpisana sramota koju žele da zaborave
Socijalni slučaj o kom ne žele da progovore
Najveći je ponos tvoje vlasništvo domovnice
Broj na papiru bjesna gužva čekaonice
Tako prolaziš kroz masu a život se čini kraćim
A sve što radiš zapravo radiš na krivi način

Sjeti se ove priče kad nekog puste preko reda
Kad te doktor s pogledom bolnog k**** gleda
Sjeti se ove priče kad te oslovljavaju sa ti
Službenici bankari policajci i slični ostali
Sjeti se ove priče kad plaća malo kasni
Malo kasni šest mjeseci a razlozi su stvarno jasni
Sjeti se ove priče kad more gledaš na TV-u
A direktor je glavni sa BMW-om u svome selu
Sjeti se ove priče kad se život čini kraćim
I shvati da zapravo radiš na krivi način
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 17:14   #46
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Balkanski mentalitet...


Na svakom koraku i na ovom forumu može se nalaziti izraz: balkanski mentalitet. Npr. balkanski mentalitet je glavni društveni problem. Ali šta to konkretno znači? Za mene nije evidentno.
Atribut „balkanski" je upotrebljiv i kod nas u Mađarskoj. Npr.: mađarski prometni moral je „balkanski", ili ako u jednom uredu rad ide vrlo lagano tada tamo je „balkansko stanje" itd. Dakle onaj atribut ima negativno značenje. Atribut ima ovakve sinonime: neurednost, kaos, arhaizam, neciviliziran. Istina je da riječ Balkan kod nas znači zemljopisni naziv (cijeli Balkanski poluotok, u kojem i Hrvatska), ali atribut „balkanski" upotrebimo samo na Bosanaca, Srbina, Crnagoraca, Makedonaca, Rumunja iz Vlaške, Albanaca, Bugarina, a ne upotrebimo na Slovenaca, Hrvata, vojvođanskih Srbina i Grka. Vjerovatno kod Vas znači nešto drugo, ali šta?
Moje drugo pitanje: kako se menja, kako se razlikuje mentalitet u različnim hrvatskim krajevima (kontinentalnim, dalmatinskim itd.)? Kako su povijesna doba uticala na hrvatski mentalitet (820 god. u Ugarskoj, 70 god. u Jugoslaviji, Dalmacija u Mletačkoj Republici, Turci...)?
Zanimljiva tema, skroz, najzanimljivije je sto i mi i zapad smatramo da je "balkansko" nesto nazadno - s time da bih ja rekla da je zapad dosta pridonio konstrukciji tog pojma kao "nazadnog" radi tog svog nekog etnocentrizma...pitanje je zasto smo mi prihvatili tu konstrukciju, sto ce reci da ipak ima mrvica istine u svemu tome

Recimo, kad je netko iz Hrvatske nacionalist, velika Hrvatina i slicno onda je prokleti Balkanac - sto cu mu i ja sama prva reci ali ce mu reci i jedan Francuz, dok ce Francuz sebi kad bude veliki Francuz biti normalan kao takav i jos ce reci Hrvatu da je Balkanac. Drugi primjer, kad se ovdje plese, tuce i razbija na nekoj narodnoj festi onda je to "balkanizam", ali kad dodju isti ti civilizirani Francuzi i sl. i razbijaju i plesu i jedva cekaju da mogu doci tu na odmor da se ponasaju "balkanski" sto je onda to?

Ista stvar - agresija na ovim prostorima smatra se "balkanskom", ali kad su Ameri agresivni (a agresivni su tri puta vise od nas svih ovdje zajedno samo sto oni agresiju ispoljavaju prema vani a ne prema unutra) onda to nije nista - e to ja zovem konstrukcijom tog nekog identiteta, u ovom slucaju "balkanskog".

Sad kad sam to napisala, pada mi na pamet da je mozda "balkanizam" ustvari najvise povezan s tim nekim ne-funkcioniranjem institucija, jer Ameri su institucionalno agresivni pa je to "ok". Mi smo agresivni "izvan institucija" ili preko njih jer one kod nas ne funkcioniraju tako dobro.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 17:39   #47
Zapad nije ništa bolji!
__________________
Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti. Mi cemo ga držati. Vaši Pradjedovi
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 18:58   #48
Quote:
Au197/79 kaže: Pogledaj post
Evo i pozitivnih osobina tog mentaliteta:
- ljudi veruju u ideje, ne misle samo na materijalne stvari, ali t se često izrodi u nešto sasvim negativno
- ljudi su strasni. Znaju da vole jako, da se vesele i kad bi drugi plakali, a opet može se desiti da mrze, ali čini mi se da je to u manjem obimu. Brzo planu ali i brzo se hlade.
- ljudi su neposredni. Nisu prefarbani i naučeni da glume, da ti se cere u lice i govore: Poštovani gospodine.... a da bi ti hebali sve po spisku
- inat je još jedna osobina koja može biti i pozitivna i negativna. Mnogevelike stvari su se desile iz inata. A ponekad može biti i smešan kao ona scena kad Mića Tomić u Ko to tamo peva hoće iz inata da kupi 5 karata
- gorštaci su prirodno oštroumniji nego ljudi u ravnici
- ljudi su iskreno gostoprimljivi. Gledao sam emisiju o ljudima iz nekog holandskog mesta koji su gostovali u Beogradu (jož za vreme SFRJ). Njih su smestili po stanovima Beograđana. I priča Holanđanka svoje utiske, kao joj je bilo neverovatno kad je otkrila da su je domaćini smestili u najveću sobu, a da su se oni sami stisli u jednoj maloj. I kad je rekla z neku vazu da je lepa a kad je krenula domaćica joj je stavila u torbu tu vazu i iako je Holanđanka odbijala da je primi domaćica se prosto ljutila zbog toga tako da je vaza završila u Holandiji
- ovde se još uvek ljudi svađaju oko toga ko će da plati turu pića, što je čak i mom drugu iz Hrvatske bilo nečuveno
taj obicaj je prisutan i u sarajevu... i ide mi strasno na zivce... kad se ljudi svadjaju ko ce platiti turu... djeluje mi nekako izvjestaceno, nepotrebno.. i nekako malogradjanski... a sto je najgore, nisu to neki pravnici, direktori, doktori... nego bezposlicari i nizi rangovi srednjeg sloja

to me podsjeca i na one druge komplekse kao npr "nemoj da budes baksuz"... kao, kad god izadjes na ulicu gledaj da imas nesto u dzepu, da si super obucen... stvarno se pitam odakle nam takvi obicaji.... kao da je grijeh neimati novca u dzepu
2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 21:02   #49
Ono što je grad u odnosu na neko zabito selo, to je zapadna Europa u odnosu na Balkan (i druge zaostale dijelove Europe). Ljudi piju i tuku se i u gradu,ali kad se na selu potuku pijanci onda su oni zaostale seljačine,dok ovi u gradu to nisu jer su kao stanovnici grada "na nekom višem nivou". Tako isto zapadni Europljani gledaju na nas Balkance.
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 15:40   #50
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post

Sad kad sam to napisala, pada mi na pamet da je mozda "balkanizam" ustvari najvise povezan s tim nekim ne-funkcioniranjem institucija, jer Ameri su institucionalno agresivni pa je to "ok". Mi smo agresivni "izvan institucija" ili preko njih jer one kod nas ne funkcioniraju tako dobro.
Bravo. (ipak alatke necem sluze!)
Nisu Francuzi razlicitog kova, nego su vec stoljecima razvili institucije. Drustveni ugovor cuvaju institucije, a ne osobe. Predsjednici, ministri, sudci se mijenjaju, institucije traju.
Isto tako u Hrvatskoj se ne mozes osloniti na institucije kad trazis zastitu od nekog divljeg napada. Ako nemas vezu, tj ako ne mozes racunati na neko privatno poznanstvo, slabo ti se pise.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 13:07   #51
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Svaki mentalitet ima negativne i pozitivne crte.
Do sada čitao sam samo o negativnostima, ali dobro bi bilo da netko bi pisao i o pozitivnostima balkanskog mentaliteta.
"Pozitivnost", balkanskog mentaliteta je ako imas dobre veze, i dobru lovu dosta toga ti je pristupacno, olaksano i osjecas se krajnje povlasteno, nad svim ostalim pukom. Postajes "elita", a ostale tko hebe.

Lila Sun, Krazy lijepo sazeta bit!
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 11:12   #52
Pa evo, pravi balkanac će ući u kafić i počastiti svih redom, pravi balkanac će svoje poslovne "pothvate" bazirati isključivo na vezama i vezicama, pravi balkanac ima savršeno istančan ukus za šalu, pošalicu, nasmijavanje drugih.
Pravi balkanac nikad neće reći burek sa sirom, već sirnica.
Pravi balkanac voli janjetinu, burek, paradajz, pivo, živu muziku...
pravi je balkanac bar jednom u svom životnom vijeku otišao kod " familije" u Njemačku...
naravno, ja sad malo karikiram, ali mislim da nisam daleko od istine
__________________
http://modnapuma.blog.hr/
pantigananera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 10:45   #53
te hrvate koje ja znam se razlikuju,dalmatinci i hercegovci imaju vise balkansi mentalitet u sebi nego npr hrvati iz zagreba.oni su slicne austrijancima,njemcima itd. ja sam ponosna balkanka
Cakana34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 12:41   #54
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Balkanski mentalitet...


Na svakom koraku i na ovom forumu može se nalaziti izraz: balkanski mentalitet. Npr. balkanski mentalitet je glavni društveni problem. Ali šta to konkretno znači? Za mene nije evidentno.
Atribut „balkanski" je upotrebljiv i kod nas u Mađarskoj. Npr.: mađarski prometni moral je „balkanski", ili ako u jednom uredu rad ide vrlo lagano tada tamo je „balkansko stanje" itd. Dakle onaj atribut ima negativno značenje. Atribut ima ovakve sinonime: neurednost, kaos, arhaizam, neciviliziran. Istina je da riječ Balkan kod nas znači zemljopisni naziv (cijeli Balkanski poluotok, u kojem i Hrvatska), ali atribut „balkanski" upotrebimo samo na Bosanaca, Srbina, Crnagoraca, Makedonaca, Rumunja iz Vlaške, Albanaca, Bugarina, a ne upotrebimo na Slovenaca, Hrvata, vojvođanskih Srbina i Grka. Vjerovatno kod Vas znači nešto drugo, ali šta?
Čini mi se da se na ovoj temi sve poistovjetilo sa stereotipom (negativnim) koji u sebi nosi naziv "balkanski mentalitet". Prema stereotipu koji ima veliku negativnu konotaciju odnosi se upravo tako - negativno.
Balkanac (muškarac sa Balkana) je po tom stereotipu: grub, neciviliziran, odnosi se prema ženama loše itd. To je kao u onim vicevima o Bosancima: da su glupi, neradni i sl. Nasuprot tome kao što neko reče, Amerkanci su uvijek prikazani u pozitivnom svjetlu i napredniji od nas "primitivnih" Balkanaca.
Pa evo koliko je to istinito: http://www.youtube.com/watch?v=Wuab1...eature=related
Ipak, odakle dolazi negativan stereotip o "balkanskom mentalitetu", potrebno je sagledati iz šire historijske perspektive. Balkan je oduvijek bio na raskrsnici između Istoka i Zapada. Da ne idem predaleko u historiju, osvrnut ću se na to da je Balkan bio pod vlašću Osmanskog carstva skoro pet stoljeća. I naravno da je došlo do miješanja raznih mentaliteta. Tako su nastali strereotipi, uglavnom negativni o Balkanu, kao egzotičnom i ukletom području, i o Balkancima kao primitivnim, poluciviliziranim narodima koje je jedva dotakla civilizacija. Te su stereotipe stvarali mahom zapadni putnici i putopisci u vrijeme kad je to područje najvećim dijelom bilo dio “Тurske Evrope”.

Pokušaj ispravljanja negativnog stereotipa o Balkanu je knjiga "Imaginig the Balkans" Bugarke Marije Todorove, koja je pokušala da opovrgne te negativne stereotipe o ovom području i da Zapadnom javnom mnjenju historiju i sadašnjost Balkana prikaže u svoj njihovoj historijskoj, etničkoj, socijalnoj i kulturološkoj složenosti. Ona navodi da je Bugarska najviše "balkanska" zemlja, pa ipak negativni stereotip veže se uglavnom za područje ex-Yu. Ne bez razloga, jer kroz stoljeća i ratove dokazali smo neke od tih negativnih stereotipa. U budućnosti bi se sami trebali potruditi da razbijemo iste i da na kraju sintagma "balkanski mentalitet" označava ipak neke pozitivne karakteristike naroda koji žive na Balkanu. Pitanje je: možemo li mi to?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 13:37   #55
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Moje vidjenje balkanskog mentaliteta je: što manje radi,zajebi koga možeš,napij se rakijetine,potuci se,nek ti čakija bude pri ruci.
To je negativan balkanski mentalitet, mada ja osobno volim malo rakije (ali se ne napijati od nje).
Ja osobno, obćenito ne nalazim sebe u balkanskom mentalitetu i kulturi, no volim neke dielove te kulture. Otvorenost i neposrednost te toplinu ljudi. No moram priznati da je to danas rietko ili je umjetno.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 10:05   #56
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

veza između balkanskog mentaliteta i vjere
Nije to specifičnost samo balkanskoga mentaliteta. - Toga je puna povijest u cijelom svijetu. Nedavno je kod nas objavljena knjiga "U ime Božje: nasilje i razaranja u svjetskim religijama" autora Michaela Jordana (Zgb, 2008). U njoj se govori o događajima u kojima utjecaj religije nije bio samo sila dobra, nego je poticao na krvoproliće. Knjiga se bavi poviješću nasilja i odnosom između religije, politike i društva. Opisuje i moderni vjerski terorizam i njegovu povezanost s religijskim fundamentalizmom.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:46   #57
Kad bi balkanci bili poduzetniji bila bi ovo amerika, al šta ćeš kad mito i korupcija a i ostale gluposti utječu pa truju um veselog i ratobornog balkanca.
__________________
Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti. Mi cemo ga držati. Vaši Pradjedovi
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 22:32   #58
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

Balkanski mentalitet - što to konkretno znači?
Cincarstvo je jedna od riječi koja opisuje neke crte balkanskoga mentaliteta.

Riječ je nastala prema putujućim cincarskim trgovcima a znači sitničarenje, sitničavo kamčenje zarade, cjenkanje i zakidanje na mjeri i cijeni, jadikovanje, natezanje, gramzivost i grabljivost, škrtarenje i sl. A značilo je i spletkarenje, nevraćanje dugova. - Mnogi su taj sitničarski karakter održali do danas.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 23:02   #59
balkanski mentalitet je bahato uobrazeno oholo cinicno sarkasticno ograniceno cudoviste usredotoceno samo na use-nase-i-podase. ja znam jer se lijecim od tog vec dugo dugo vremena, al il me ekipa (koja mi odgovara) vrati nazad, nemos se oduprijet nekakvoj toplini stada kojem znas da pripadas, ili druga vrsta ekipe koja je upravo kontra ali toliko kontra da su u stvari neka vrsta kulturnih nacista, vrati unatrag i opet ti dodje na isto, bezobrazan i uobrazen svijet, ogranicen i glupav, balkanci naprosto. ti me na kraju iznerviraju silnom kolicinom bezobrazluka da ih sv stjeram u tri picke materine a poslije mi bude krivo sto sam se spustao tako nisko zbog idiota. u principu i ne poznajem neke druge ljude, tj. ajmo rec da poznajem al to su sve pickice. ne znam nikog da je skuliran i naprosto odgojen, kako god to zvucalo, a da nije picketina i coek-zec.
malo je ljudi na ovom svijetu, zaista, sve vise i vise zivotinjskih navika i refleksa prepoznajem oko sebe, vec i ne smatram to balkanstinom, to je nesto nize, nekakav animalizam, borba za opstanak, zakon jaceg, bahatijeg, bezobzirnijeg. samo vara se ekipa ako misli da recimo ljudi kao sto sam ja nemamo muda da se nekom napijemo krvi, varaju se jebeno....kao sto rekoh, trenutno samo jebem mater drito u facu al svaki fitilj dogori.
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 23:38   #60
izraz Balkan je uveden kao izraz koji oznacava bifshu Tursku Evropu, koja je nakon pada i povlacenja Turske, formalno prestala postojati.

sto znaci balkanski u drustvenom smislu, postoji samo jedna odgovarajuca literatura - sociolog Dinko Tomasic i njegov opis dinaroidske kulture i zajednice. kad prcitate to bit ce vam sve jasno.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.