Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 13:54   #181
Quote:
pink panthera kaže: Pogledaj post
Prijedlog za rješenje o individualizaciji donosi školsko povjerenstvo, a odobrava nadležni ured državne uprave. Individualizacija se provodi (kao što joj i samo ime kaže) ovisno o djetetovim sposobnostima, odnosno teškoćama. Dakle, ako je djevojčica sporija i lakše se izražava usmeno, onda će joj se omogućiti više vremena za rješavanje testa ili manje zadataka, a općenito bi se prednost trebala dati usmenom odgovaranju kad god je moguće.

Ja uvijek učiteljima savjetujem da s postupcima individualizacije započnu odmah kad dobijemo nalaze (naravno, ako su nalazi jasni i nedvojbeno je o kojoj se teškoći radi), a ne da čekaju službeni papir od Ureda jer to se nekad oduži, a budući da nam je djetetov razvoj i napredak najvažniji, nije u redu da dijete pati čekajući na hrvatsku birokraciju.
i onda ured odbije izdati rješenje jer su ocjene dobre i nema potrebe za prilagodbom. a ocjene takve jer je učiteljica radila prilagodbu bez papira.
znam za par slučajeva.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 12:16   #182
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
i onda ured odbije izdati rješenje jer su ocjene dobre i nema potrebe za prilagodbom. a ocjene takve jer je učiteljica radila prilagodbu bez papira.
znam za par slučajeva.
Onda je to žalosno.
Ovisi šta oni smatraju pod dobru ocjenu.
Mojoj su one kao sportska prognoza

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 08:52   #183
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
i onda ured odbije izdati rješenje jer su ocjene dobre i nema potrebe za prilagodbom. a ocjene takve jer je učiteljica radila prilagodbu bez papira.
znam za par slučajeva.
moj mali je odlican ucenik i dobio je individualizaciju zbog koncentracije a prije rjesenja nitko od ucitelja ni profesora nije nista prilagođavao.
Vrlo je bitno ono sto se u svom zahtjevu navesti skola a i dr. skolske medicine.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:56   #184
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
i onda ured odbije izdati rješenje jer su ocjene dobre i nema potrebe za prilagodbom. a ocjene takve jer je učiteljica radila prilagodbu bez papira.
znam za par slučajeva.
Ne znam, mi nismo još imali takav slučaj... Nadam se da i nećemo, ali vjerujem da nažalost ima i toga. Dijete nek niže jedinice dok se svi papiri ispišu i ispečatiraju
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:20   #185
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
moj mali je odlican ucenik i dobio je individualizaciju zbog koncentracije a prije rjesenja nitko od ucitelja ni profesora nije nista prilagođavao.
Vrlo je bitno ono sto se u svom zahtjevu navesti skola a i dr. skolske medicine.
Jesi sigurna da ga to neće psihički pokopati.
Ako je sposoban sam sve riješiti kao i ostali čemu ga forsirati da radi individualizirano?

Jer nije koncentriran i jer je zaigran?

Ja sam recimo 100 % uvjerena da bi mog brata više psihički uništila spoznaja da on nesto ne moze kao drugi nego to što on nije koncentriran i što je njemu potrebno da se zabavlja uvjek.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 12:58   #186
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna da ga to neće psihički pokopati.
Ako je sposoban sam sve riješiti kao i ostali čemu ga forsirati da radi individualizirano?

Jer nije koncentriran i jer je zaigran?

Ja sam recimo 100 % uvjerena da bi mog brata više psihički uništila spoznaja da on nesto ne moze kao drugi nego to što on nije koncentriran i što je njemu potrebno da se zabavlja uvjek.
stvarno ima problema sa koncentracijom, zaigranost mu je sukladna dobi - taj manjak koncentracije najvise se izrazava kada je promjena vremen i juzina.

Ne nece ga sigurno psihicki pokopati, vec naprotiv, po individualizaciji radi od polovice prosle skolske godine i stvarno se vidi napredak i u ucenju i u prisupu spram ucenja. Treba ga vise poticati i od kada se to provodi stvano je procvao, sav je sretan kada ga se pohvali - naravno pohvale su sa razlogom, a ne bezveze.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 09:47   #187
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
stvarno ima problema sa koncentracijom, zaigranost mu je sukladna dobi - taj manjak koncentracije najvise se izrazava kada je promjena vremen i juzina.

Ne nece ga sigurno psihicki pokopati, vec naprotiv, po individualizaciji radi od polovice prosle skolske godine i stvarno se vidi napredak i u ucenju i u prisupu spram ucenja. Treba ga vise poticati i od kada se to provodi stvano je procvao, sav je sretan kada ga se pohvali - naravno pohvale su sa razlogom, a ne bezveze.
Ček. On uvijek juzine radi po prilagodenom.

Ja iskreno kad je juzina me palim na prvu ni dan danas. U skoli mi se nije dalo prepisati s ploče dvije rečenice ako mi se nije dalo. Ali daleko je po meni to od potrebe za individualiziranjem.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 18:40   #188
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Ček. On uvijek juzine radi po prilagodenom.

Ja iskreno kad je juzina me palim na prvu ni dan danas. U skoli mi se nije dalo prepisati s ploče dvije rečenice ako mi se nije dalo. Ali daleko je po meni to od potrebe za individualiziranjem.
Individualizirani i prlagođeni nisu jedno te isto. Ukratko, individualizirani pristup znači da dijete nema smanjenje sadržaja i opsega gradiva,ali mu se individualno pristupa (drugačije metode rada, povećani font, razmaci, drugačije oblikovani zadaci,ali sadržaj i opseg gradiva ostaje isti).
Kod prilagođenog prilagođava se i sadržaj i opseg gradiva (smanjuje se), prilagođavaju se metode rada.

Ovo što Wedding piše je individualizirani pristup i on i dalje mora usvojiti sve sadržaje kao i ostala djeca, ali mu se drugačije pristupa, uzima se u obzir smanjena koncentracija. I ne, ne dobivaju to djeca koja imaju smanjenu koncentraciju samo pri puhanju južine, to se Wedding slikovito izrazila, bar sam ja to tako shvatila.
Smanjena koncentracija je veliki problem kod djeteta i ukoliko u značajnijom mjeri narušava sposobnost učenja i rada u školi i doma, onda se ide na individualizaciju. Ako tome pribrojimo i nezrelost učenika (ova povećana potreba za igrom bi mogla biti dio nezrelosti, bar bi ja to tako povezala), onda dijete zaista može imati itekakav problem.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 11:40   #189
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Ček. On uvijek juzine radi po prilagodenom.

Ja iskreno kad je juzina me palim na prvu ni dan danas. U skoli mi se nije dalo prepisati s ploče dvije rečenice ako mi se nije dalo. Ali daleko je po meni to od potrebe za individualiziranjem.
ma neeeee
ima manjak kocentracije, vrlo lako ga nesto omete, ta koncentracija je stalno slabila ali to mu se jos jace izrazava na promjenu vremena.

Gradivo odtađuje u punom obujmu, nema tu smanjivanja gradiva kod individualizacije, također sve mora i prepisati i napisati. Individializacija mu se provodi tko sto ima pravo duze pisati ispit, pise sve ispite, vise ga se ispituje usmeno.

Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Individualizirani i prlagođeni nisu jedno te isto. Ukratko, individualizirani pristup znači da dijete nema smanjenje sadržaja i opsega gradiva,ali mu se individualno pristupa (drugačije metode rada, povećani font, razmaci, drugačije oblikovani zadaci,ali sadržaj i opseg gradiva ostaje isti).
Kod prilagođenog prilagođava se i sadržaj i opseg gradiva (smanjuje se), prilagođavaju se metode rada.

Ovo što Wedding piše je individualizirani pristup i on i dalje mora usvojiti sve sadržaje kao i ostala djeca, ali mu se drugačije pristupa, uzima se u obzir smanjena koncentracija. I ne, ne dobivaju to djeca koja imaju smanjenu koncentraciju samo pri puhanju južine, to se Wedding slikovito izrazila, bar sam ja to tako shvatila.
Smanjena koncentracija je veliki problem kod djeteta i ukoliko u značajnijom mjeri narušava sposobnost učenja i rada u školi i doma, onda se ide na individualizaciju. Ako tome pribrojimo i nezrelost učenika (ova povećana potreba za igrom bi mogla biti dio nezrelosti, bar bi ja to tako povezala), onda dijete zaista može imati itekakav problem.
sve si super napisala.

BTW: vidim da se mnogi boje individualizacije ali ona je upravo nesto sto ce uvelike pomoc djetetu sa nekom vrstom problema. Ba sbog drugacijeg pristupa u radu takva djeca bolje usvoje gradivo, ne zaostaju u ucenju i zbog toga se niti ne osjecaju manje vrijednima.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 15:20   #190
Ima li tko ovdje da je tražio individualizirani zbog mucanja? Obje moje kćeri mucaju (jedna završava prvi, druga četvrti razred) i tek sam ove godine od poznanice saznala da postoji individualizirani. Nitko mi nikad to u školi nije spomenuo, niti je defektologica razgovarala s mojim curama o tome (tako mi cure kažu). Koji je uopće zadatak defektologa u školi...?

Ove godine ja sam to pokrenula, ali osjećam otpor u školi, ODNOSNO obje razredne učiteljice misle da to nije potrebno i da nisam trebala. Ja ne kužim ništa: zašto nisam trebala? Što je u tome negativno? Jesu li ta djeca stigmatizirana? Zašto učiteljice tako misle?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 18:40   #191
Kakav uspjeh curke postizu? Imaju li problema s pracenjem nastave ili odraduju sve obaveze bez pretjeranog napora? Mucanje samo po sebi ne bi trebalo predstavljati problem u savladavanju skolskog gradiva, s obzirom da se ne radi o jezicnom problemu, nego iskljucivo govornom. Ono sto s IP na temelju mucanja mozete dobiti je produzeno vrijeme usmenog odgovaranja ili (rijetko) zamjenu usmenih odgovaranja pismenima, sto u pravilu nije dobro jer bez obzira na mucanje, usmenim izrazavanjem djeca uce i razvijaju jos mnoge jezicne vjestine.

Ovisi imaju li djeca i kakve teskoce s pracenjem nastave i usvajanjem skolskog gradiva. Zbog cega biste tocno trazili individualizirani?
Nema nista negativno u IP. Dapace, ako ga dijete treba, puno ce olaksati prolazak kroz obrazovanje - tome i sluzi. Ako dijete uz redovan pristup nema znacajnih problema s pracenjem zahtjeva nastave, onda nema potrebe za IP.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 08:45   #192
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post

Ove godine ja sam to pokrenula, ali osjećam otpor u školi, ODNOSNO obje razredne učiteljice misle da to nije potrebno i da nisam trebala. Ja ne kužim ništa: zašto nisam trebala? Što je u tome negativno? Jesu li ta djeca stigmatizirana? Zašto učiteljice tako misle?
dobro zasto to ne pitas njih, koje s tvojom djecom provode po cijele dane, nego nas, anonimuse na forumu, koji veze s tvojom djecom nemamo?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 10:16   #193
kratko i jasno: ako učiteljice ne prave probleme oko tog mucanja, ne smanjuju im ocjenu, recimo, kod recitacije ili izražajnog čitanja - s tom individualizacijom si im uvalila mali vagon papirologije da bi radile jednako kako su i do sada radile. (s tim da ne dobiju ni one straaaaašne 2 kn po održanom satu, koliko se prilagođeni plaća, nego sve te papirusine i puste tablice pišu za svoje babe zdravlje.)
hajde, za četvrti razred još mogu shvatiti, prelazi nagodinu u predmetnu nastavu, od 10 predmeta uvijek se može naći netko tko bi pravio probleme oko mucanja, ali takav će ih praviti i s papirom za individualizaciju.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 08:35   #194
Pozdrav svima,

imam dijete sa poteškoćama u čitanju , odnosno razumijevanju pročitanog.

Da sad ne duljim s dijagnozama, dijete mi je dobilo indivduilizirani pristup u školi , sad će u 5 razred.

S obzirom da nemam iskustva s navedenim, može li mi netko tko je bio u slijčnoj situaciji malo pobliže objasniti , kako će to zaista u praksi izgledati na nastavi?
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 16:15   #195
Quote:
machkala kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam dijete sa poteškoćama u čitanju , odnosno razumijevanju pročitanog.

Da sad ne duljim s dijagnozama, dijete mi je dobilo indivduilizirani pristup u školi , sad će u 5 razred.

S obzirom da nemam iskustva s navedenim, može li mi netko tko je bio u slijčnoj situaciji malo pobliže objasniti , kako će to zaista u praksi izgledati na nastavi?
Budući da ne znamo Vaše dijete ni koje poteškoće ima, ni kako se ispoljavaju, bilo bi najbolje da to pitate u školi, stručnog suradnika/razrednika/profesora hrvatskog jezika ili sl. Ja bih prvo porazgovarala s pedagogom/defektologom (koga već škola ima) i izravno ga pitala što me zanima.

Svako dijete s individualizacijom je priča za sebe i mislim da ćete teško ovako preko foruma išta saznati. Ovisi kako se poteškoće ispoljavaju, ima li problema i s vidom, tehnikom čitanja ili je tehnika savladana, ali ne razumije pročitano (uopće, u kojoj mjeri razumije, je li potrebno povećavati font za čitanje, kratiti tekst, dodatno usmeno pojasniti pitanja i sl.), Ovisno o svemu tome (i ne samo tome, već o specifičnim načinima na koje dijete lakše uči) može mu se prilagoditi nastava, testovi, dati više vremena za rješavanje, usmeno pojasniti pitanja, može imati manji broj pitanja, veći font i sl...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 08:00   #196
Pitanjce: individualni pristup i prilagodjeni program-to nije isto, jel tako?
Koje su "posljedice" jednog a koje drugog?
Ako dijete ide po pril.programu to znaci da je intelektualno malo inferiornije pa mu se daju laksi zadaci, jel tak? Ali moze li onda upisati srednju koju hoce, ne b' rekla?
A sto je sa individualnim pristupom? Kako nakon zavrsene o.s. u srednju?

Pitam iz znatizelje jer jedna mala iz razreda ide po nekakvom programu, a sa malom je koliko ja mogu primijetiti, sve u redu. Cak mislim da je to prilagodjeni a ne individualni. Npr tablicu mnozenja ona ima ispred sebe, prepisuje iz nje. Ne treba znati napamet. Ispit dobije bez onog zadnjeg koji je obicno najtezi zadatak.

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 16:47   #197
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Pitanjce: individualni pristup i prilagodjeni program-to nije isto, jel tako?
Koje su "posljedice" jednog a koje drugog?
Ako dijete ide po pril.programu to znaci da je intelektualno malo inferiornije pa mu se daju laksi zadaci, jel tak? Ali moze li onda upisati srednju koju hoce, ne b' rekla?
A sto je sa individualnim pristupom? Kako nakon zavrsene o.s. u srednju?

Pitam iz znatizelje jer jedna mala iz razreda ide po nekakvom programu, a sa malom je koliko ja mogu primijetiti, sve u redu. Cak mislim da je to prilagodjeni a ne individualni. Npr tablicu mnozenja ona ima ispred sebe, prepisuje iz nje. Ne treba znati napamet. Ispit dobije bez onog zadnjeg koji je obicno najtezi zadatak.
prebacila sam ti post na temu na kojoj se pisalo o razlikama u programu, pa da sada ne ponavljam sto je vec receno.

ono sto imam potrebu napisat ti, da to sto ti ne vidis teskocu ne znaci da je nema. postoje razliciti programi i unutar svakog programa (u teoriji) prilagodjeno djetetovoj teskoci.
ucitejica je djeci trebala objasniti zasto neko dijete pise testove na drugaciji nacin i bilo bi dobro na nekom roditeljskom objasnit roditeljima da postoje razlike i kako ce se tim razlikama pristupit, sto djeca iz toga mogu nauciti, kako oni mogu pomagati....

al kako smo uglavnom politicki korektni, onda ne pricamo o tome jer djeca imaju pravo na zastitu od svoje dijagnoze u zlatnoj krletci a ostalu djecu ne treba zamarati glupostima (dok djeca ne pocnu bulirat to dijete, dok netko anonimno ne prijavi uciteljicu jer je dala povlasteni tretman nekom djetetu, npr. manje pitanja na testu i/ili vise vremena i onda su u svemu tome krivi zli roditelji....)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 17:01   #198
E vidis, nema nitko pojma. Tj ni djeca ni roditelji. Barem par njih s kojima sam se u razgovoru dotakla.
A sto je sa daljnjim skolovanjem u hrv sustavu skolstva?


Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 17:10   #199
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
E vidis, nema nitko pojma. Tj ni djeca ni roditelji. Barem par njih s kojima sam se u razgovoru dotakla.
A sto je sa daljnjim skolovanjem u hrv sustavu skolstva?


Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
Pa normalno se mogu upisati kao i sva ostala djeca ako imaju dovoljno bodova.

Od kolegice djeca imaju disleksiju i na osnovu tog dokumenta im ucitelji trebaju davati vise vremena za napisati ili manje zadataka. Moguce je i propitivanje usmeno. U srednjoj je ista situacija, iako vecina ovih koje ja znam su upisali djecu u privatne skole jer oni vec u startu imaju bolje rasporedjen program.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 18:30   #200
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Pa normalno se mogu upisati kao i sva ostala djeca ako imaju dovoljno bodova.

Od kolegice djeca imaju disleksiju i na osnovu tog dokumenta im ucitelji trebaju davati vise vremena za napisati ili manje zadataka. Moguce je i propitivanje usmeno. U srednjoj je ista situacija, iako vecina ovih koje ja znam su upisali djecu u privatne skole jer oni vec u startu imaju bolje rasporedjen program.
na prvoj stranici je zena opisala i razlike i posljedice po skolovanje, zato sam i katjes spojila na tu temu.
disleksija moze i po individualiziranom i po prilagodjenom, ovisno o tome ima li dijete i neke druge teskoce (kao i to kakvu podrsku ima doma)

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post

Djeca koja se školuju s individualiziranim pristupom savladavaju sve gradivo, ali s posebnim postupcima koji mu olakšavaju učenje i ispitivanje: svaki učitelj u svom predmetu izrađuje posebne zadatke ili tijekom sata pomaže djetetu na drugi način, izdvaja primjere koje će dijete rješavati, izrađuje posebne pisane ispite s manjim brojem zadataka ili/i većim fontom, odgovarajućim tipom slova, može mu za vrijeme ispita čitati zadatke ako je u tome problem, usto učitelji se s djetetom i roditeljem dogovaraju o terminima usmenih provjera itd. Kod neke se djece daje prednost usmenom ispitivanju, kod neke pisanomu, ovisno o teškoći.
Svjedodžba je ista kao i kod ostalih učenika, jedino se u e-maticu upisuje da je pristup bio individualiziran.
Kod upisa u SŠ učenik koji se tako školovao, po sadašnjim propisima, ima izravan upis u odgovarajuću školu, o čemu preporuku, prema testiranju i ocjenama, donosi Zavod za zapošljavanje, Služba za profesionalnu orijentaciju. (Dva moja lanjska učenika izravno su se upisala u gimnazije, jedan u obrtničku školu.)

Drugačije je s prilagođenim programom. Učenici dobivaju naizgled jednaku svjedodžbu kao ostali, ali na svjedodžbi je šifra po kojoj se zna da je imao prilagođeni program. Takav program znači da dijete usvaja samo dio sadržaja. Ponekad, dijete ima prilagođeni program samo za neke predmete, a u nekim predmetima može usvajati i sve sadržaje.
Takav oblik školovanja znači da se ne može upisati u sve SŠ (npr. gimnazije), no u određenim strukovnim školama ima prednost.

Svako takvo rješenje, kad dijete dosegne razvoj i sposobnosti svojih vršnjaka, može se ukinuti, no u praksi je rijetko, jer najčešće roditelj to ne želi.

.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.