Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2017., 16:51   #3121
Izmedu ostalog i zbog toga sta kazes. Poslovni korisnici najcesce nemaju odrisene ruke, vec je sve prethodno podeseno te u pravilu nema autonomije. A i kad bi bilo, vecinu vjerojatno nebi bilo briga jer ne ide njima na stetu, osim ako bi redovno koristili poslovna racunala i u privatne svrhe. Nadalje, privatni korisnici su znatno manje ugrozeni i zbog toga jer su zanemariv zalogaj u usporedbi sa institucijama/firmama/biznisima bilo koje vrste. Cak se cesto ne radi niti o novcu kod zlonamjernih aktivnosti. Razlozi su brojni, poput slave, dokazivanja, frustracije, izazova. Sljedeci razlog bi bio i taj da su gore navedeni ugrozeni i iznutra. Bilo je slucajeva i bit ce ih jos, to je pod pravim okolnostima daleko najefikasnija metoda napada. Jos jedan razlog je taj da su spomenuti ugrozeni i zbog zaposlenika. Ljudska pogreska je prijetnja 24/7. Nisu svi zaposlenici jednako savjesni, svjesni da ne kazen bistri itd. Radi se o pravilu najslabije karike. Vratimo se sad na prvi razlog. Danas je na mrezi ogroman broj firmi i institucija i reka bih da dobar dio njih nema nikakvu posebnu razinu sigurnosti i zastite. Samim time sta im je sigurnost u nekoj mjeri fiksna i genericna, reka bih da se donekle savjestan i upucen privatni korisnik sposoban kvalitetnije zastitit jer ima potpunu autonomiju i izbora na pretek. Takoder ne ovisi u tolikoj mjeri o drugima glede sigurnosti. Faktor 'najslabije karike' je minimalan, pogotovo ako korisnik malo poradi na sigurnosti i drugih u kucanstvu. Ako je rijec o samcu, jos bolje u tom smislu. Takoder nema opasnosti od unutarnjeg djelovanja. Privatni korisnik isto tako moze koristit i vpn. Takoder nije niti javan na mrezi, istice se minimalno ili nimalo za razliku od poslovnih koji o tome ovise. Samostalno bira koje ce uredaje koristit, koje oblike zastite i koliko razlicitih vrsta i slojeva zastite. Ne ovisi o nekakvim lokalnim takozvanim strucnjacima, sta je cest slucaj kod poslovnih. Naravno, ovo se odnosi na manja i srednja tijela. Ne govorin o bankama i velikim korporacijama, iako su i oni na pladnju. Sve u svemu, privatni korisnici puno cesce sasvim slucajno upadnu u nevolje, a i vrlo cesto se radi o onima koje naprosto nije briga i ne zele znat jer si govore 'nece mene valjda'. S druge strane, poslovni su konstantno na nisanu. Isto tako, ovo uz malo truda i razumijevanja moze vridit za svakoga. Radi se o osnovama racunalne pismenosti i ponasanju, ne treba bit nikakav ekspert. Jednostavno se ne mogu slozit da su privatni i poslovni jedno te isto, ili uopce slicni jer to nije istina.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:49   #3122
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Sve u svemu, privatni korisnici puno cesce sasvim slucajno upadnu u nevolje, a i vrlo cesto se radi o onima koje naprosto nije briga i ne zele znat jer si govore 'nece mene valjda'. S druge strane, poslovni su konstantno na nisanu. Isto tako, ovo uz malo truda i razumijevanja moze vridit za svakoga. Radi se o osnovama racunalne pismenosti i ponasanju, ne treba bit nikakav ekspert.
Ako privatni cesce upadnu u nevolje onda sugeriranje da se ne upejta samo zato sto 'moji frendovi i ja nismo imali problema nikad' jednostavno nema smisla. Stovise, to je vrlo problematican savjet, kao takav.

Odmah da se ogradim - ne sugeriram 24x7 updejte, ali pricati o tome da su nepotrebni nije istina. Pogotovo ako se to bazira na necijem iskustvu, koje je prema vlastitim upisima na forumu - malo. A to je opis prosjecnog korisnika, tja.

Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Jednostavno se ne mogu slozit da su privatni i poslovni jedno te isto, ili uopce slicni jer to nije istina.
Ne moras se slozit, al to sto ti propagiras jednostavno nije istina. Ponajvise zato sto ovo sto ti sugeriras, od VPNa na dalje - prosjecni korisnik ne zna i ne umije. Savjeti par 'kužera' na forumu u najbolju ruku spadaju u anegdotalni dokaz, nista vise, nista manje. Realnost vas demantira, IT security pogotovo.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:54   #3123
Quote:
*Hades* kaže: Pogledaj post

Svih ovih godina zapravo jedino vidjam ljude s problemima koji imaju sav update aktivan.
MS firma nije svetinja. I njima se dogadjaju razni bugovi koji nerviraju korisnike.

a) Kolika je brojka tih ljudi? 10? 20? 50?
b) Tocno koji si bug pokupio? Ako je prihvaceni bug, mozes li navesti tocno koji je bug bio, koja je zakrpa to pokrpala i za koji build?
c) Ako si sam otkrio bug, da li si to prijavio kroz Windows Bounty Program?
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:46   #3124
Vidin da je ovo beznadna rasprava, gubljenje vrimena. Nego, ja uzivan u svom bezgresnom sustavu, ciscem i fluidnijem od destilirane vode, sigurnijim od hrvatskog zracnog prostora. Kako je vama u svijetu updejta i zakrpa ? Sta kazu cortana i driveri od windowsa ? Dali cete sutra pogledat koji film i odigrat koju igru ako vam sustav bude od volje i dopusti vam ? Ako ne, nema veze, novi updejt ce ga oraspolozit, treba samo bit strpljiv. Do tada bi valjalo malo surfat po dark webu kad su sve zakrpe vec tu. Ma sta jos covik moze trazit pored zakrpa ? Blagoslovljen Microsoft, kako nas cuva i pazi, mozemo piratizirat i bahatit se po mrezi do mile volje. Sta jos cekamo, evo samo da se otvori taj Chrome vec jednom, proklet bio Google ! Evo jos par minuta i Chrome je spreman. Ali isto drugi put valja kupit 10jezgreni procesor, nebi li se taj Google otvorio minut brze pa da sta prije mozemo zloupotrebljavat moc zakrpa. Boze cuvaj Microsoft, neka bude jos puno updejta i na ovom i na onom svitu !
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 01:38   #3125
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Vidin da je ovo beznadna rasprava, gubljenje vrimena. Nego, ja uzivan u svom bezgresnom sustavu, ciscem i fluidnijem od destilirane vode, sigurnijim od hrvatskog zracnog prostora. Kako je vama u svijetu updejta i zakrpa ? Sta kazu cortana i driveri od windowsa ? Dali cete sutra pogledat koji film i odigrat koju igru ako vam sustav bude od volje i dopusti vam ? Ako ne, nema veze, novi updejt ce ga oraspolozit, treba samo bit strpljiv. Do tada bi valjalo malo surfat po dark webu kad su sve zakrpe vec tu. Ma sta jos covik moze trazit pored zakrpa ? Blagoslovljen Microsoft, kako nas cuva i pazi, mozemo piratizirat i bahatit se po mrezi do mile volje. Sta jos cekamo, evo samo da se otvori taj Chrome vec jednom, proklet bio Google ! Evo jos par minuta i Chrome je spreman. Ali isto drugi put valja kupit 10jezgreni procesor, nebi li se taj Google otvorio minut brze pa da sta prije mozemo zloupotrebljavat moc zakrpa. Boze cuvaj Microsoft, neka bude jos puno updejta i na ovom i na onom svitu !


Nek si ti nama rekao.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 09:29   #3126
ovaj Phantomas je troll ili ?

ali bez brige, ja sam uvijek updatean na zadnju verziju i sve radi bez ijednog problema (ne insider)
saiyadjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 10:38   #3127
Quote:
saiyadjin kaže: Pogledaj post
ovaj Phantomas je troll ili ?

ali bez brige, ja sam uvijek updatean na zadnju verziju i sve radi bez ijednog problema (ne insider)
Netko to daje loše savjete. Problematika ovakvih upisa na forumima jest sto ih netko procita i primijeni. A onda imamo teme 'joj, imam problem s kompom!'
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:17   #3128
Dobra stvar u ovoj raspravi je to što je ovdje riječ o kućnim korisnicima, pa neka svatko radi sebi kako misli da je najbolje.
Jer da je riječ o enterprise okruženju, onda bi trebalo poslati anonimni mail šefu tog IT odjela
ONeill is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:03   #3129
Imam jedno pitanje.Naime instalirao sam original windows 10 home verzija ali nigdje nemogu pronaći kako se stvori account da komp prilikom paljenja traži password pa bih molio ako mi netko može pomoći u tome .Unaprijed hvala
__________________
Jednostavno je samo joj priđeš razgovaraj malo s njom i reci joj što osječaš.To pali 100% kome god sam rekao iz razreda kod svih pali.
simeonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:11   #3130
Quote:
ONeill kaže: Pogledaj post
Dobra stvar u ovoj raspravi je to što je ovdje riječ o kućnim korisnicima, pa neka svatko radi sebi kako misli da je najbolje.
Jer da je riječ o enterprise okruženju, onda bi trebalo poslati anonimni mail šefu tog IT odjela
Osim ako nije rijec o drzavnoj upravi, onda takva genijalna rjesenja prolaze.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 02:57   #3131
Quote:
simeonas kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.Naime instalirao sam original windows 10 home verzija ali nigdje nemogu pronaći kako se stvori account da komp prilikom paljenja traži password pa bih molio ako mi netko može pomoći u tome .Unaprijed hvala
Settings(postavke)-->Accounts(racuni)-->Sign-in options(nacin prijave)-->Change Password

Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Netko to daje loše savjete. Problematika ovakvih upisa na forumima jest sto ih netko procita i primijeni. A onda imamo teme 'joj, imam problem s kompom!'
Nije istina, to je samo tvoje misljenje. Kao sta rekoh, nije mi do prepirki pa radije necu niti komentirat vise ovakve licemjerne i apsurdne izjave. Neka ste vi svi sigurnosni strucnjaci, znalci i eksperti u stanju pripravnosti. U tome je izmedu ostalog problem 21. stoljeca, 96% eksperata, 4% zdravorazumnih.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 08:20   #3132
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post


Nije istina, to je samo tvoje misljenje. Kao sta rekoh, nije mi do prepirki pa radije necu niti komentirat vise ovakve licemjerne i apsurdne izjave. Neka ste vi svi sigurnosni strucnjaci, znalci i eksperti u stanju pripravnosti. U tome je izmedu ostalog problem 21. stoljeca, 96% eksperata, 4% zdravorazumnih.
Jer IT pociva na zdravom razumu. Ajde de, ak je nesto jasno, to je da ne radis u IT sektoru, neg si kužer koji ne cita s razumijevanjem, a k'o deriste se skriva iza forumulacija 'necu komentirati ovakve izjave.

Pazi ti lika, kazem da netko procita ideju s foruma i primjeni je, a on kaze da je to licemjerno, apsurdno, te se poziva na zdrav razum. Tzare.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 08:22   #3133
Pozdrav! Imam pitanje u vezi Worda 2016 na Windows 10. Naime, kupila sam novi laptop sa ugrađenim Windowsima 10 i Wordom 2016. I ne sjećam se točno postupka, ali valjda sam prihvatila besplatnu verziju Worda na mjesec dana. Ne znam točno. Nemojte zamjeriti jer je laptop kupljen u zadnji tren prije odlaska za Njemačku i nisam imala vremena prilagođavati se i sve se detalno informirati. Ugl, sad još imam Word, ali piše mi da do 12.8. moram obnoviti pretplatu na Office 365 Home. I sad ne znam šta trebam napraviti. Treba mi Word a ne želim plaćati pretplatu. Šta trebam napraviti? Skinuti free Word 2016 kad mi se više ovaj ne bude otvarao? Stvarno sam sad kao tudum ali treba mi Word i moram to riješiti što prije.
thinkpinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 08:24   #3134
Word nije besplatan program. Ako ga želiš, moraš ga kupiti.
Ili koristiti OpenOffice, LibreOffice i sl.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 09:53   #3135
To misliš samo na Word 2016? Jer ranije sam imala neke starije koje sam besplatno skinula sa neta. Jel mogu onda na ove Windowse besplatno skinuti neku stariju verziju Worda i jel onda moram ovu 2016 verziju izbrisati?
Hvala na odgovoru
thinkpinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 10:07   #3136
Quote:
thinkpinky kaže: Pogledaj post
To misliš samo na Word 2016? Jer ranije sam imala neke starije koje sam besplatno skinula sa neta. Jel mogu onda na ove Windowse besplatno skinuti neku stariju verziju Worda i jel onda moram ovu 2016 verziju izbrisati?
Hvala na odgovoru
Word 2016 je dio Microsoft Office paketa i kao takav se nacelno placa, u nekoj od varijanti. Ovo sto ti navodis je piratski software, nista vise, nista manje. Da li se moze? Naravno, krekane verije postoje. Ovo ces morati zbrisati.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 10:34   #3137
Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Word 2016 je dio Microsoft Office paketa i kao takav se nacelno placa, u nekoj od varijanti. Ovo sto ti navodis je piratski software, nista vise, nista manje. Da li se moze? Naravno, krekane verije postoje. Ovo ces morati zbrisati.
Da, razumijem, znam da je piratski. Hvala na odgovoru

Edit : OpenOffice skinut

Zadnje uređivanje thinkpinky : 08.08.2017. at 11:29.
thinkpinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 11:08   #3138
Pozdrav, kupio sam ssd disk , ugradio ga i sve to radi ali u BIOSU nigdje nemogu pronaći AHCI mode ( trebao bi biti u Integrated Peripherals). Znam da će raditi u IDE modu ali nije to ta brzina. Dali to znači da moja matična ne podržava AHCI ili? Evo par fotografija.
P.S uz ssd sam ostavio i stari HDD
Img 1: https://ibb.co/hxTCSF
Img 2: https://ibb.co/jMKoZv
Img 3: https://ibb.co/hOGwMa
zpero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 12:25   #3139
Evo da i ja nešto priupitam: stavio bih win 10, ali imam neke stare programe pa me frka da ih neće vrtit.
Ima li smisla riskirati ili da idem na dual boot XP + 10?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 12:30   #3140
@zpero

Što imaš za izabrati pod On-Chip SATA mode na prvoj slici?
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.