Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2016., 01:02   #41
Svidja mi se koncept, ali ja bi u nekom prijelaznom razdoblju uz minimalisticki zivotni prostor ipak volio imat jos nesto sastrane gdje bi mogao drzati neke stvari iako mi realno nisu trebale po par mjeseci/godina. Tesko je odjednom uvodit tako radikalne promjene u zivot.

Al recimo pri putovanjima i opcenito izvan kuce mi je nosenje samo osnovnog sa sobom u zadnje vrijeme stvarno uzitak i totalno se manje opterecujem.
Naravno prednost je imat dovoljno casha uz sebe, pa si lako kupis negdi po putu ako sta zatreba umjesto da vucaras to sve sa sobom cijelo vrijeme.

Preporucam vam da pogledate odlican Francuski krimic iz 1967. Le samourai o profesionalnom ubojici perfekcionistu koji zivi u jednosobnom apartmanu opremljenom sa stvarno minimalno stvari... i nista mu ne fali, a cool je vise od James Bonda.
deboto po bota is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 22:05   #42
Quote:
deboto po bota kaže: Pogledaj post
Svidja mi se koncept, ali ja bi u nekom prijelaznom razdoblju uz minimalisticki zivotni prostor ipak volio imat jos nesto sastrane gdje bi mogao drzati neke stvari iako mi realno nisu trebale po par mjeseci/godina. Tesko je odjednom uvodit tako radikalne promjene u zivot.
Slažem se, ljudima nije lako odjednom promijeniti cijeli svoj život, ali u tome ni nije poanta, nego se polako rješavati onih stvari koje ti nisu toliko bitne. Ukoliko se ti ne možeš riješiti neke drage majice, čestitki i slično jer ih voliš to je sasvim u redu. Mislim da to nije ni potrebno zato što minimalistički koncept ne ovisi samo o tome koliko stvari imaš, već da te stvari koje posjeduješ stvarno voliš i ne možeš bez njih
Htjela sam samo napomenuti kako u zadnje vrijeme svaki dan malo po malo sređujem ormar i recimo danas sam izbacila 4 majice koje prije par dana nisam htjela maknuti iz nekog desetog razloga. Što se više pokušavaš tome prilagoditi to ti je sve lakše maknuti neke stvari koje ti ipak nisu toliko drage. I sad mi je baš gušt kad pogledam u ormar jer zapravo mogu vidjeti što se sve nalazi u njemu bez da se pretjerano trudim, + neće mi se dogoditi da izvučem neku majicu/maramu koju nisam nosila 3 godine i zaboravila da je imam
__________________
Mens sana in corpore sano. ♥
pupetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 22:11   #43
apsolutno podržavam.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 23:32   #44
mislim da je najbolje da promjena dodje iznutra .. iz covjeka .. iz elementarnog .. nem atu nista n asilu .. ko moda i slicno .. mjenja se cijeli pogled na svijet okolinu a i na sebe!

sjecam se da sam davno poceo .. sa sitnicama .. a opet vrlo bitnim navikama u zivotu .. od prehrane sam prvo izbacivao kruh odnosno ako je bilo staroga sam jeo stari i nisam ga bacao .. onda sto se higijene tice sam se sisao kosu i bradu masinicom na kratko i koristio samo najobicniji sapun .. rollon dezic najblazeg mirisa i tak samo da dam neki prakticni primjer a ne recept .. svatko po svojem bi se trebao voditi . primjerom i zeljama ... sjecam se da je u pocetku vrlo bila zastupljena i ekoloska svijest odnosno trazenje nacina kako zivjeti prakticno sa sto manje smeca i nepotrebne kemije oko sebe, vrlo je bitno informirati se i ne raditi nikakve drasticne promjene .. nepromisljenje i bez nekakve kontrole/nadzora posljedica

ako zbog nicega vrlo je dobra mentalna vjezba samokotrole

a veli jedan od mnogih dobroh potpisa na ovom forumu da je;

najveca je moc kotrolirati sebe!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 22:45   #45
ja sam najbliže desetom spratu

10 različitih života u 10 istih stanova u jednoj zgradi (galerija fotografija)
http://www.penzin.rs/10-razlicitih-z...a-fotografija/

osim što je praktičnije , činom minimalizma daješ okolini do znanja što su ti prioriteti u životu, tj što nisu , i da ti nije potrebno materijalno da bi identificirao svoj status
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 23:44   #46
ja uopce ne zelim imati status odnosno ne prihvacam takvu/ikakvu klasifikaciju kao normu ili bilo sto slicno tome .. ukratko PNNKaZNKT

cak ni status buntovnika ili bilo sto .. hranim svoj ego zbunjivajuci malogradjanski moral i licemjerje .. a covjek se mora pobrinuti za svoj ego .. jer ako nece on onda ce netko drugi a onda kazaliste apsurda cvijeta
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 19:05   #47
A sta vi mislite, da cete postst minimalisti kad sredite stan u minimalistickom stilu?
__________________
Ucite dico.
Surround is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 00:02   #48
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
ja sam najbliže desetom spratu

10 različitih života u 10 istih stanova u jednoj zgradi (galerija fotografija)
http://www.penzin.rs/10-razlicitih-z...a-fotografija/
7. sam sprat
NotSure is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 00:29   #49
smatram se minimalistom sto se tice uređenja. nisam od ovih koji ce imati samo tri kosulje i majce (tu jedino odstupam). mislim da sve ono sto radimo i na koji nacin oblikujemo/uredimo prostor oko sebe i sto opcenito radimo govori o nama vise nego li ikakav verbalni opis.
netko bi rekao da je moj idealni zivotni prostor hladan i mehanicki. no ja tako ne mislim. mislim da je lisen bilo cega suvisnog. stvar je u tome sto volim da mi sve oko mene pristaje poput savrsene rukavice. kad se pomaknem zelim da se sve na meni i samnom pomice bez da stvara dodatnu inerciju i tezinu na koju moram misliti (odjeca uz tijelo, a ne nekakav "5 m dugacak plašt ").
kad nesto trebam zelim to odmah vidjeti, a ne da je zameteno. zelim da struktura organizacije bude jednostavna, bez milijun ladica. ne treba mi deset kisobrana za koje nikad ne znam gdje su, zelim jednog postenog za kojeg znam gdje je. ne zelim predmete od kojih nemam koristi, a moram ih odrzavati kao npr. tepih na parketu-nepotrebno skuplja mrvice i prasinu.
idealno bi bilo kad ne bi bilo zavjesa, samo stakla kroz koja vidis van, ali ne i unutra.
ne volim bizuteriju, umjetnine i suvenire, ono sto mi je bitno to nosim u svojoj glavi. fotografije su sa znacajnima u znacajnim trenucima. ako ima slika ili neka umjetnina onda je to jedna ili minimalan broj, ali savrseno odrzavaju znacenje i uklapaju se; nema spoticanja o njih.
"znam kamo i idem i sto mi treba, molim da se sve ostalo rasčisti da brze stignem tamo"
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 07:31   #50
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
smatram se minimalistom sto se tice uređenja. nisam od ovih koji ce imati samo tri kosulje i majce (tu jedino odstupam). mislim da sve ono sto radimo i na koji nacin oblikujemo/uredimo prostor oko sebe i sto opcenito radimo govori o nama vise nego li ikakav verbalni opis.
mislim da vecina ne shvaca na isti nacin POJAM minimalizma

da ne bibilo da pametujem ljudima . radite sta hocete lol .. samo .. ne dirajte mi kruznice
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 20:03   #51
Baš mi i nisu jasni postovi nekih od vas na ovoj temi. Ukoliko netko napiše da mu se sviđa minimalistički stil uređenja ne mora značiti da on teži minimalizmu kao dubljem pojmu ili da želi imati/posjedovati što manje stvari i slično. Ljudi samo kažu da im se jedan koncept toga sviđa i to je to.
__________________
Mens sana in corpore sano. ♥
pupetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:42   #52
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel iko zivi ovako? jel ovo izmisljotina bogatih ljudi kojima je dosadno u zivotu ili bi svijet bio bolje mjesto kad bi svi bili minimalisticniji?
Ovo prvo. Oni koji pobacaju sve osim tri majice i šest pari gaća uglavnom su sto posto sigurni da mogu kupiti nove stvari kad im se sprdne.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 23:18   #53
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel iko zivi ovako?

http://www.theminimalists.com/apartment/

nebi bas stavila na forum stanovanje, jer mi se vise radi o dusevnom utjecaju ovakog zivota na covjeka i unutarnjem miru.
prije tjedan dana sam malo zapela za tu temu i iako je pomalo zastrasujuca, mislim da cu krenit vise u tom smjeru nego u suprotnom. ljudi jednostavno previse kupuju- bacaju- kupuju. mrzim ic u kupovinu, pogotovo robu kad moram kupit :/
ovaj tip ima 10ak majica i par rifli i fino mu je. izbacio je internet iz stana, izbacio sve sto mu ne treba i sto ga ometa i uziva u miru i cistoci, radi ono sto voli, fokusira se na stvari koje ga cine sretnim, a ne na stvari koje ga svaki dan ometaju.
to je ko citanje vijesti svaki dan- citas ih i sikiras se, mislis si u koje smecetu od svijeta mi zivimo, opet neki ratovi, neka sranja i samo upijas negativu iz svega toga. onda gledas tv- neke glupe reality showove, neke reklame koje ti govore sta da mislis, sta da kupis, kako da se ponasas..
ljudi nisu slobodni, svi smo ovisni o netu, mobitelima, statusnim simbolima, misljenju drugih, modi i kojecemu. sve nam to brani da se zapravo opustimo i uzivamo u zivotu. ne treba nam puno da budemo sretni, pogovoto nam ne treba kolekcija kristalnih tanjura u vitrini da brisemo prasinu s nje svaki tjedan ili 50 pari cipela u svim bojama za sve prigode. :/
sta kazete? jel ovo izmisljotina bogatih ljudi kojima je dosadno u zivotu ili bi svijet bio bolje mjesto kad bi svi bili minimalisticniji?
inace su mi minimalisticki stanovi bili jezivi zbog silne praznine, al sta strah od praznine govori o nama? najbolje sto se nema puno sta cistit
voljela bih, ukoliko imaš spoznaja o tome, da mi objasniš što konkretno znači biti minimalist ukoliko govorimo o životnoj filozofiji.

ja to, naravno, gledam iz svoje perspektive i mjerim svojim metrom... ukoliko primjerice nemam potrebu skupljati i gomilati stvari, ukoliko mi je dovoljno modno se izraziti u jednoj ili dvije boje... to za mene znači i potvrđuje se u mom životnom stilu da težim nekakvom redu u svom životu i da sam iznimno sistematična i da sam jedna od onih koji kad nemaju barem okvirni plan u glavi imaju osjećaj da gube konce u rukama.

odmah se dotaknimo, ukoliko je moguće, teme "kreativnog nereda"
što je za vas "minimaliste" kreativni nered?
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 05:48   #54
Quote:
pupetta kaže: Pogledaj post
Baš mi i nisu jasni postovi nekih od vas na ovoj temi. Ukoliko netko napiše da mu se sviđa minimalistički stil uređenja ne mora značiti da on teži minimalizmu kao dubljem pojmu ili da želi imati/posjedovati što manje stvari i slično. Ljudi samo kažu da im se jedan koncept toga sviđa i to je to.
Minimalizam.. kao nacin zivota.. (?)
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 22:23   #55
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Minimalizam.. kao nacin zivota.. (?)
Razumijem, ali zar nije bitnije sve ostalo što se tiče minimalizma od samog uređenja doma? Pritom ne mislim na količinu stvari, već na dizajn interijera jer je ujedno o tome bila riječ.
__________________
Mens sana in corpore sano. ♥
pupetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 18:03   #56
Quote:
pupetta kaže: Pogledaj post
Razumijem, ali zar nije bitnije sve ostalo što se tiče minimalizma od samog uređenja doma? Pritom ne mislim na količinu stvari, već na dizajn interijera jer je ujedno o tome bila riječ.
Malo je slova o "uređenju doma" u "uvodnom postu".... Minimalizam, kao osnova. (Osobno-iskreno..) pitanje si koliko zapravo (čega) uopće trebam..
Koliko sam posjedovanje, a koliko ili (bilo) što izvan istog....

"Neznanje" (o kemijskom spoju Saturnova prstena, prosječnom broju zmijinih krljušti, težini lcd vs plasma televizora, metara pamuka u xyz odjevnom predmetu....) kao minimalizam?
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 06:53   #57
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
"Neznanje" (o kemijskom spoju Saturnova prstena, prosječnom broju zmijinih krljušti, težini lcd vs plasma televizora, metara pamuka u xyz odjevnom predmetu....) kao minimalizam?
Blago siromašnima duhom jer njihovo je kraljevstvo nebesko.

Religija kao minimalizam?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 17:06   #58
Vidim da ovdje većina priča o minimalizmu kao odnosu prema imovini i stvarima, ali mene više zanima minimalizam u širem smislu i čini mi se kao jedna od mogućnosti da čovjek preživi normalan u današnjoj prezasićenosti informacijama i sklonosti pretjerivanju.

Ja sam recimo što se tiče obrazovanja i životnog stila otišla previše u širinu pa to nastojim uravnotežiti minimaliznom na drugim područjima: održavam kontakte samo s ljudima do kojih mi je doista stalo, malo putujem, a više se trudim upoznati mjesto u kojem žiim, više se ne trudim učiti nove strane jezike, već nastojim produbiti znanje onih koje sam već učila, trudim se obrisati bookmarke i fejvoritse koje ne koristim

Za mene je minimalizam poput pokušaja pojednostavljivanja života razvijanjem u dubinu, umjesto u širinu.

Kad se govori o minimalizmu u smislu znanja/neznanja, nekada su se ljudi ograničeni na svoje područje zvali fah idiotima, ali danas je to možda i jedini način da prosječan čovjek ovlada nekom strukom. Minimalizam postaje način preživljavanja.
Heloiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 18:53   #59
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Blago siromašnima duhom jer njihovo je kraljevstvo nebesko.
Ovu nisam nikada "shvatio"..

Quote:
Leteća kaže:
Religija kao minimalizam?
Psalam xyz.. i plinovitost prstena.. kao (jednak) overload (defocus) bez/dez/informacijama.
Imaju svrhu, smislenost, namjenu, značenje.. ali pojedincu kojem su namijenjeni nikakve praktične vrijednosti.
Smislene tek kada ih isti upražnjava, bez da se pita koliko megabajsa diska mu je napunjeno iz čistog poriva posjedovanja..
jer; posjedovati.. iako i virtualno.. je biti.
Psalam xyz moguće govori, kako je onome tko misli da posjeduje znanje o plinovitosti prstena..
nužno čupati nokte, sve dok ne prizna herezu, i znanje, maštu.. pripiše neupitnim demonskim silama koje ga opsje(na)daju..
Različite razine poriva minimalizmu.. povodom jednakog overloada bez/dez/informacijama.
Benigna i maligna masa, u miligram mogu imati jednaku težinu i osjećaj smetnje.
Do jednom.. do (osobne/znanje, stručnost.. doktora krajnje nebitno) percepcije naravi, različitosti....

Quote:
Heloiza kaže: Pogledaj post
Za mene je minimalizam poput pokušaja pojednostavljivanja života razvijanjem u dubinu, umjesto u širinu.
U prezasićenosti apsolutno svime; racionalan i potreban svakako.. ali ne bi li taj pokušaj fokusa na širenje potrebitog, bila neka forma "kontrolfrikizma".
Minimalizam, zapravo, samo kao svojevrsna pedantnost i/ili urednost sakupljanja, prije ili kasnije, negdje naredno, ispostavljeno bespotrebnog......

Ako je sve kratkotrajno ili svojstveno (potrebno) samo u okviru određenog (prije rudimentarnosti, zastare, isteka roka..) vremena..
u nekom dužem periodu razmatranja; nije li sve, jednom suvišno?
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 19:40   #60
Evo ja sebe smatram minimalisticom. Osim što uistinu malo posjedujem, ne težim imati više. Štoviše, puno stvari me guši, oduzima mi životni i mentalni prostor.

Iako sam tek početnik na mom putu ka pravom minimalizmu kao načinu života, mislim da mi dobro ide. Kod mene se ne radi o minimalističkom uređenju. To mi uopće ne pada na pamet kad netko spomene riječ :"minimalizam".

Jednostavno sam odlučila stati na kraj tom u nedogled dugačkom lacu: "treba ti ovo, treba ti ono, ovo će te uljepšati, ovo će te usrećiti, ovo će ti život promijeniti itd..."

Želim sama odlučivati. Svojom glavom. Ne trebaju mi 10 pari grudnjaka. Trebaju mi 2. Dok jednog nosim, drugi se pere. Ne treba mi 15 posteljina, nego opet samo 2. Dok u jednoj spavam, druga se pere, pa obrnuto.

Prije sam imala puno dekorativne kozmetike. Jako sam se šminkala. Mislim napadno. Nije bilo dana da ja nisam imala full face masku na sebi. Gledala bih na jubitu Haul videe i vidjela što si cure sve kupuju. Naravno da je to onda i kod mene probudilo želju za kupovinom. Ili famozna retail therapy.

Ako sam ljuta, tužna, nesretna onda mi netreba 12. ruž po redu koji je koraljne boje, nego trebam razčistiti emocije sama sa sobom.

To ne znači da ne volim lijepe stvari. Volim. Ali vidim i koliko nam se toga nameće.

Jednostavno volim red i urednost i volim imati malo stvari, ali koje me vesele, raduju (da, pročitala sam knjigu Marie Kondo)

Osim toga se zalažem za Zero waste kućanstva

I ne bih rekla da je minimalizam kao način života sprdnja bogatih koji si mogu više priuštit. Ja imam 27, živim s roditeljima i novac koji dobivam, zaradim etc biram investirati drugačije nego netko drugi
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.