Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2021., 16:32   #1
Savjeti za doseljenje sa djetetom koje ne prica hrvatski?

Dijete ima 11 godina i minimalni hrvatski. Dolazimo nazad u HR (iz amerike) sljedeci tjedan, ostajemo 2mj i ako se kcer uklopi ok htjeli bi ostati trajno.. imate li ikakav savjet za skole, tecajeve, grupe? kako pomoci djetetu nauciti jezik i uklopiti se maksimalno? ima li tko slicnih iskustava?
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2021., 13:43   #2
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Dijete ima 11 godina i minimalni hrvatski. Dolazimo nazad u HR (iz amerike) sljedeci tjedan, ostajemo 2mj i ako se kcer uklopi ok htjeli bi ostati trajno.. imate li ikakav savjet za skole, tecajeve, grupe? kako pomoci djetetu nauciti jezik i uklopiti se maksimalno? ima li tko slicnih iskustava?
Samo upises dijete u skolu i to je to. Tako smo mi dosli u Austriju kad je stariji imao 10 i pol i nisu znali rijec njemackog. Za godinu dana su vec govorili , a za dve vec u dijalektu.
Najteze je u pocetku jer se cini da je to nemoguca misija , a onda vrijeme napravi svoje.
Plus jos ako cete i vi doma medjusobno govoriti hrvatski....
U Austriji su djeca prve dvije godine imali extra nastavu iz njemackog u sklopu skole pa vrijedi pitati ima li to i u Hrvatskoj.
Sretno !!
FFshocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 02:27   #3
kvartovska škola je najbolje mjesto za socijalizaciju jer puno znači imati prijatelje koji žive u blizini i s kojima se može svakodnevno družiti van škole, a nakon toga sve ostale vanškolske i vankvartovske aktivnosti koje su dodatni bonus.
kaj se tiče jezika ono što ti možeš je zajedničko čitanje knjiga i gledanje filmova/serija/crtića na hr.
svakako uzmi u obzir koronu i moguća zatvaranja i online nastavu koji jako puno otežavaju socijalizaciju i učenje.
ovo sve ti pišem iz vlastitog iskustva.
sretno!
šlomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 09:27   #4
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Dijete ima 11 godina i minimalni hrvatski. Dolazimo nazad u HR (iz amerike) sljedeci tjedan, ostajemo 2mj i ako se kcer uklopi ok htjeli bi ostati trajno.. imate li ikakav savjet za skole, tecajeve, grupe? kako pomoci djetetu nauciti jezik i uklopiti se maksimalno? ima li tko slicnih iskustava?
Očekuješ previše za malo vremena. Što ako joj primjerice treba 6 mjeseci? Nakon 2 mjeseca budete mislili da nejde nikako, a ono djetetu treba samo više vremena.

Za jezik ne vidim baš nikakvu prepreku, djeca to savladavaju lakše nego odrasli.
Kada si nadje društvo i prijatelje bude to išlo samo tako. A prijateljstva se baš i ne može požurivati.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2021., 02:50   #5
Nije bas za usporedbu ali je princip isti za ono sto cu sad napisati. Isto tako ne znam na koji nacin se vracate u RH, kao klasicni povratnici ili kao expats za strane multinacionalke. No evo savjeta.

Ja zivim u Indoneziji odakle mi je supruga i moja kcer je imala 11 godina kad smo se doselili u Jakartu i znala je samo par rijeci bahasa Indonesia (indonezijski) i dobro engleski. Da bi se lakse integrirala s lokalnom djecom, upisali smo ju u skolu s Cambridge curriculumom - predmeti su boli predavani na engleskom i bahasi. Tako nije bilo prevelikog soka za nju - mogla je pratiti nastavu, naucila je bahasu Indonesia i odmah se uklopila medju djecu. U toj istoj skoli bilo je i nesto djece iz mjesovito japansko-, korejsko- i australsko indonezijskih brakova koja isto tako u pocetku nisu bas znala indonezijski.

Ne znam da li u Hrvatskoj postoje skole s Cambridge curricullom, ali ono sto znam u Zagrebu u OS Matija Gubec na Kneziji postoje razredi gdje nastava na engleskom i uci se hrvatski jezik. Ucenici su uglavnom djeca diplomata i expata u Hrvatskoj. To bi moglo biti privremeno rjesenje. To govorim iz iskustva, jer mi je supruga radila u veleposlantvu Indonezije u Zagrebu i za diplomate sredjivala skolsku administraciju za djecu diplomata. Sad kolika je cijena, to ne bih znao reci ali u svijetu je praksa da su takve skole i programi jeftiniji od pravih internacionalnih skola koje su papreno skupe.

Inace cijena skolovanja djece obicno ulazi u salary package za expate i diplomate. Isto tako ukoliko bi bili klasicni povratnici i radili za hrvatske tvrtke, mislim da necete moci ispregovarati da "dzeparac" za skolovanje djece kao sto je slucaj s multinacionalkama.

Evo nadam se da sam bar malo pomogao.

Sent from my SM-A750GN using Tapatalk
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2021., 04:29   #6
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Dijete ima 11 godina i minimalni hrvatski. Dolazimo nazad u HR (iz amerike) sljedeci tjedan, ostajemo 2mj i ako se kcer uklopi ok htjeli bi ostati trajno.. imate li ikakav savjet za skole, tecajeve, grupe? kako pomoci djetetu nauciti jezik i uklopiti se maksimalno? ima li tko slicnih iskustava?
Iskustvo iz obitelji, dva mjeseca su prekratko. USA klinci su "razmazenI". I ovisi gdje u HR dolazite.
Zasto se niste potrudili bolje nauciti dijete hrvatski?
Svakako ocekuj da ce biti "ja zelim natrag u USA"!

Prirodni obrazac djeteta. Pokusaj ga bar brzo integrirati s klincima u okolini i neka provede sto vise vremena vani u drustvu, da dozivi ljeto i prijatelje, jer je to jedino sto je drugacije (bolje) od USA, sve ostalo ce mu ici na zivce.
__________________
Computers Rule the World!
Cibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2021., 16:54   #7
Quote:
FFshocker kaže: Pogledaj post
Samo upises dijete u skolu i to je to. Tako smo mi dosli u Austriju kad je stariji imao 10 i pol i nisu znali rijec njemackog. Za godinu dana su vec govorili , a za dve vec u dijalektu.

Najteze je u pocetku jer se cini da je to nemoguca misija , a onda vrijeme napravi svoje.

Plus jos ako cete i vi doma medjusobno govoriti hrvatski....

U Austriji su djeca prve dvije godine imali extra nastavu iz njemackog u sklopu skole pa vrijedi pitati ima li to i u Hrvatskoj.

Sretno !!
Hvala! Ma daj, samo ste ga u školu upisali? Mene strah za psihu njenu, zvuči dramatično ali dosta je anksiozna i bojim se da ne bi izgubila volju za socijalizacijom ako joj bude preteško. Probat ću ju uključiti i sa expats klincima, možda nađemo i neke amere za družit se tu i tamo, čisto da se osjeća bolje..
Imala sam i ja curu u srednjoj koja je direkt iz Rusije došla u gimnaziju ali ajde ruski-hrvatski je ipak lakše nego od glupog engleskog..

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2021., 16:55   #8
Hvala svima! @Kalijaga pomogao si puno, hvala!!

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2021., 18:59   #9
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Hvala! Ma daj, samo ste ga u školu upisali? Mene strah za psihu njenu, zvuči dramatično ali dosta je anksiozna i bojim se da ne bi izgubila volju za socijalizacijom ako joj bude preteško. Probat ću ju uključiti i sa expats klincima, možda nađemo i neke amere za družit se tu i tamo, čisto da se osjeća bolje..
Imala sam i ja curu u srednjoj koja je direkt iz Rusije došla u gimnaziju ali ajde ruski-hrvatski je ipak lakše nego od glupog engleskog..

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Mladjeg smo iz vrtica s 6g u Hr ovdje morali u skolu jer se tu ide ranije. Mozes mislit preko noci na polugodistu u skolu prvi dan na njemackom nije razumio niti jednu rijec. znao je malo engleskom ali djeca ga tu slabo pricaju.

Ono sto je gotovo sigurno je da 2 mjeseca nece biti dosta za savladati tako tezak jezil ALI zato hrvatska djeca s 11 godina jako dobro pricaju engleski tako da mislim da ce joj biti malo lakse
FFshocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2021., 07:47   #10
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Hvala svima! @Kalijaga pomogao si puno, hvala!!

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
Drago mi je da sam mogao pomoci. Vidio sam da ste s djetetom u slicnoj situaciji kao sto sam i ja bio sa svojim - selidba u zemlju ciji jezik nije "svjetski" i ciji su tecajevi rijetki izvan doticne zemlje. Neki se sa mnom nisu slozili na jednoj slicnoj temi, ali zasto djetetu ne olaksati ako se moze.

P.S. Sad sam vidio da si bila na toj temi (Pricaju li vam djeca vas jezik...?)

Sent from my SM-A750GN using Tapatalk
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2021., 07:53   #11
Quote:
FFshocker kaže: Pogledaj post
Mladjeg smo iz vrtica s 6g u Hr ovdje morali u skolu jer se tu ide ranije. Mozes mislit preko noci na polugodistu u skolu prvi dan na njemackom nije razumio niti jednu rijec. znao je malo engleskom ali djeca ga tu slabo pricaju.



Ono sto je gotovo sigurno je da 2 mjeseca nece biti dosta za savladati tako tezak jezil ALI zato hrvatska djeca s 11 godina jako dobro pricaju engleski tako da mislim da ce joj biti malo lakse
Ma naravno da 2mj nisu dovoljna ali lako pomaknemo zadnji let. U biti nam je taj povratni let "oh shit" gumb koji možemo stisnuti ako ZBILJA ne ide. Rekla mi je frendica da mala ima pravo na dodatne sate hrvatskog od ministarstva, moram i to potražiti

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.