Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 09:42   #901
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa zato kazem VENTILIRANO. Znači da je izolacija npr na podu a tavan prozracan.
Pa kod mene je VENTILIRANO, pa hoces vidjeti kako to izgleda, pa tamo hranu nitko normalan hranu ne bi drzao.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:48   #902
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Nije, sve od 120cm ili 160 cm (da me sad ubijes ne mogu se sjetiti) visine zida je katnica. Kod mene je visina najnizeg dijela zida 160 i to spada u katnicu a ne visoku prizemnicu.

Gore u principu imas sav iskoristivi prostor ako radis smislenu visinu zida. Osim ako imas prizemnicu pa uredujes tavan. Ugl ja nemam niti jednog krovnog prozora, imam ogromne staklene stijene na zidovima, a realno je rijec o potkrovlju, dakle katu.
MIslim da je do 120cm prizemnica, iznad katnica.
Ali to je ionako samo bitno radi prostornog plana (tj većih objekata koji su npr Pr+2+potkrovlje, onda potkrovlje stvarno i mora biti 120cm, a ne više.
A ako radiš obiteljsku kuću, mislim da te različiti nazivi u ničem ne sprečavaju (možda griješim u tom tumačenju).

Da, sa nadozidom od 160cm imaš sasvim dovoljnu visinu za potpunu funkcionalnost, a u prilog ti ide i veći nagib krova.
Kod mene u Dalmaciji je to malo problematično, generalno "potkrovlja" imaju nadozid bar 160cm jer je krov blagog nagiba pa je iskoristivost lošija.

Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
U dobro izoliranoj kuci je na tavan pun parnih brana i izolacije, jedino ako se zelis meso puno cestica mineralne vune i slicno
Ako je klasična kuća, nema potrebe da se vidi ikakva izolacija, ako hoće sme može biti sakriveno estrihom.
Cijena koštanja je neka druga priča

edit: ventilirano, misliš vrh krova, tj nekakav mini tavan pod sljemenom?

Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Da, treba napraviti katnicu s ravnim krovom, 3slojnim staklima, i fasadom, i onda staviti "ventilirani" tavan da možeš kobasice sušiti.

To je investicija totalna
Kakav ravni krov i tavan ? ?

Pa kuća može biti dobro izolirana kocka, a iznad kosi klasični krov i tavan za kobasice i stare stvari. Tavan je ionako negrijani, ventilirani dodatak.

Uostlom, svaki prostorni plan ima svoja ograničenja, ako eto baš želiš kat s ravnim plafonom, a ravni krov nije dozvoljen, jedino ti preostaje klasična katnica sa tavanom za kobasice.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:40   #903
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Da, treba napraviti katnicu s ravnim krovom, 3slojnim staklima, i fasadom, i onda staviti "ventilirani" tavan da možeš kobasice sušiti.

To je investicija totalna
Pa danas je ludost to raditi, ali kuće koje su se radile 90-ih i početkom 2000-ih su mahom takve. Malo tko je išao bez betonske deke gore. Barem u mom kraju.


Also.. Nisam baš na ti sa nazivima. Mislio sam tipa da je izolavija na ili u toj gornjoj ploči (ako je od npr greda) pa na to izolacija i neki prohodan pod, a krov onda "obični". Ventilirano se vjerojatno nisam dobro izrazio, to.se uglavnom odnosi da je samo crijep ventiliran. Ja sam mislio samo da tavan nije skroz zatvoren, već da zrak struji (npr kroz male otvore, prozorčiće, štogod).
Ne kažem da je to pametno ili isplativo danas, ali znam ljude koji su to radili prilikom naknadne izolacije, a krov je bio u dobrom stanju pa nisu krovište htjeli mijenjati ili preslagivati.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:47   #904
Ja znam za jednu jedinu kuću koja ima kosi krov, ravan plafon, tavan, i nema betonsku ploču. Napravljena ranih 80tih, nadogradnja na staru kuću.
A i danas većina preferira "čvrstu" gradnju, tj što više betona.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:57   #905
Moj stari prvi

Nije bio sretan kad je vidio da je međukatna ab ploča samo 16cm
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:12   #906
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
1. Katnica je po m2 jeftinija od prizemnice
2. Lakse je rasporediti prostorije obzirom na strane svijeta
3. Funkcionalnije se mogu razmjestiti prostorije. Klasika za goste dolje a za stanare na katu.
4. Kod jedne i druge su minus hodnici. Kod katnice gubis prostor stepenista. Kod prizemnice opet moras imati hodnike da povezes sve te prostorije. Tak da je tu ista stvar.

Sto se tice tavana. Trenutno zivim u kuci s tavanom. Uglavnom tavan je skupljaliste otpada. Stavis gore nest. Ne diras 20 godina i onda bacis. Eto to je tavan. I svatko tko ga ima zna o cemu pricam. Zato sam i napravi katnicu bez tavana. Sve sto necu trebati u novoj kuci odmah cu baciti i gotovo.
Ovo gore vecinom sta kazes je tocno, ali ja ipak odabrao prizemnicu. Ti sigurno imas katnicu

Ali ne slazem se da tavan mora biti mjesto za otpad. Skije, sanjke, umjetni bor, kuglice, zimska/ljetna obuca, djecje igracke...ima stvari koje se mogu staviti. Mala radionica za gust. A ljudi ko ljudi, trpaju smece i onda se cude.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 07:54   #907
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Ovo gore vecinom sta kazes je tocno, ali ja ipak odabrao prizemnicu. Ti sigurno imas katnicu

Ali ne slazem se da tavan mora biti mjesto za otpad. Skije, sanjke, umjetni bor, kuglice, zimska/ljetna obuca, djecje igracke...ima stvari koje se mogu staviti. Mala radionica za gust. A ljudi ko ljudi, trpaju smece i onda se cude.

Da katnica s kosim krovom. Nismo još uselili.

- a što se tavana tiće. Imam gore i bor i kuglice i nešt što odlažem (recimo) al to je nekih 5%, ostalih 95% stoji gore više od 10 godina i na kraju ću baciti. Za to što trebam tavan bi mogao biti 1m2

A vjerujem da je tako kod većine.
Zato sam u novoj kući vani napravio malu kućicu cca.10m2 i to će mi biti novi "tavan"
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 14:41   #908
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
S obzirom da se opet potaklo uredenje onog cuda u Blatu od nikad izgradene bolnice, i slusam komentare kako je to sve za srusiti a ne uredjivati jer je vrijeme sve unistilo, bas me zanima kakvo je misljenje za obicne obiteljske kuce.

Koliko dugo kuca moze stajati samo od cigle i betona prije nego ju unisti zub vremena.

Dosta kuca ima koje sam vidio da su sagradene do prve deke ili sami temelji, ili cak i dva kata pa stoje tako godinama, bez krova bez stolarije.

Nakon koliko vremena takve kuce vise nisu pogodne za uredenje, recimo da im bude narusena statika ili tako nesto, da li je to uopce moguce?

Ono sto se prvo uvijek vidi je naravno vlaga, isto kao i u ovoj nazovi bolnici, ono zelenilo pocme rast po svemu, cak i cigla postane zelena od vlage, moze li i ta vlaga utjecati na kvalitetu daljnje gradnje ili je dovoljno samo dobro ocistiti prije nastavka izvodenja radova?
Danas opet u 24sata o toj bolnici pa da podignem post, bas me zanima misljenje strucnijih o toj tematici.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 15:30   #909
Možda netko zna - ako kupim zemljište sa već izdanom građevinskom i plaćenim doprinosima, kakva je procedura jer mi takav objekt ne odgovara - da li se mora mjenjati dozvola ili što?
I koliko sam tu para recimo cca uštedila? ne znam kvadraturu za dobivenu dozvolu, saznat ću popodne
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 15:45   #910
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Možda netko zna - ako kupim zemljište sa već izdanom građevinskom i plaćenim doprinosima, kakva je procedura jer mi takav objekt ne odgovara - da li se mora mjenjati dozvola ili što?
I koliko sam tu para recimo cca uštedila? ne znam kvadraturu za dobivenu dozvolu, saznat ću popodne
Građevinska dozvola izdana je za projekat kuće.
Ukoliko Vi ne želite takvu kuću graditi nego drugačiju, građevinska Vam ne vrijedi. Ukoliko je plaćen komunalni i vodni doprinos, po pravilu on se naplačuje prema izgrađenoj zapremini i tu će te najvjerjatnije trebati platiti eventualno zamo razliku u zapremini odjekta. Odnosno ako je plačeno za 500m3 a Vi novu kuću izgradite 600m3 platiti će te samo za 100m3. Najvjerojatnije.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 16:46   #911
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Građevinska dozvola izdana je za projekat kuće.
Ukoliko Vi ne želite takvu kuću graditi nego drugačiju, građevinska Vam ne vrijedi. Ukoliko je plaćen komunalni i vodni doprinos, po pravilu on se naplačuje prema izgrađenoj zapremini i tu će te najvjerjatnije trebati platiti eventualno zamo razliku u zapremini odjekta. Odnosno ako je plačeno za 500m3 a Vi novu kuću izgradite 600m3 platiti će te samo za 100m3. Najvjerojatnije.
I ja sam dosla do istih zaključaka, građevinska opet jer ide novi projekt, placa se razlika doprinosa.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 20:00   #912
Hvala, i ja sam tako mislila

Placeni su doprinosi za kucu od 400m2 a nasa bi bila oko 150m2, dakle vjerovatno bi mi vratili razliku
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 20:09   #913
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Hvala, i ja sam tako mislila

Placeni su doprinosi za kucu od 400m2 a nasa bi bila oko 150m2, dakle vjerovatno bi mi vratili razliku
Ne razumijem, gleda se po m3, po volumenu ja mislim i to vanjskom. Pretpostavljam da je placeno za 400m3.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 20:34   #914
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Hvala, i ja sam tako mislila

Placeni su doprinosi za kucu od 400m2 a nasa bi bila oko 150m2, dakle vjerovatno bi mi vratili razliku
Ne kvadratura. Kubikaza. Zapremina.
A ovo o vracanju razlike...... to mozes zaboraviti
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 06:50   #915
Doprinosi su dakle OK, transferabilni, jer se naplaćuju na kubike, ne na projekt.
Građeinaska je kikiriki, nebitna stavka.

Ono što košta je izrada projekta. Najjeftinije što sam ja vidio da se radi, u Slavoniji, je 6 E/m2. Normalna cijena je oko 10-20 E/m2, po onome što sam vidio da se ovdje na forumu spominje.

Ja sa plaćao 7 E/m2, u što je ukljucen i strojarski projekt, i nadzori. Ali strojarski ću morati opet odraditi jer je katastrofa napravljen, pa mi ni nije bila sreća što npr nisam odmah uzeo nekog skupljeg iz npr zagreba ii nešto slicno.

Ako postojeći plan treba izmjeniti samo, onda je vjerojatno jeftinije, ali trebaš to sama pregovarati za cijenu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 08:11   #916
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Doprinosi su dakle OK, transferabilni, jer se naplaćuju na kubike, ne na projekt.
Građeinaska je kikiriki, nebitna stavka.

Ono što košta je izrada projekta. Najjeftinije što sam ja vidio da se radi, u Slavoniji, je 6 E/m2. Normalna cijena je oko 10-20 E/m2, po onome što sam vidio da se ovdje na forumu spominje.

Ja sa plaćao 7 E/m2, u što je ukljucen i strojarski projekt, i nadzori. Ali strojarski ću morati opet odraditi jer je katastrofa napravljen, pa mi ni nije bila sreća što npr nisam odmah uzeo nekog skupljeg iz npr zagreba ii nešto slicno.

Ako postojeći plan treba izmjeniti samo, onda je vjerojatno jeftinije, ali trebaš to sama pregovarati za cijenu.

Strojarski projekat i projekat elektroinstalacija ne treba za građevinsku dozvolu. Samo ukoliko želite plačati.
Jedino što treba od elektrike je jednopolna shema kućne instalacije ovjerena od projektanta. I taj dio je potreban da bi elektra pustila priključak struje.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 08:27   #917
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Ne razumijem, gleda se po m3, po volumenu ja mislim i to vanjskom. Pretpostavljam da je placeno za 400m3.
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Ne kvadratura. Kubikaza. Zapremina.
A ovo o vracanju razlike...... to mozes zaboraviti
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Doprinosi su dakle OK, transferabilni, jer se naplaćuju na kubike, ne na projekt.
Građeinaska je kikiriki, nebitna stavka.

Ono što košta je izrada projekta. Najjeftinije što sam ja vidio da se radi, u Slavoniji, je 6 E/m2. Normalna cijena je oko 10-20 E/m2, po onome što sam vidio da se ovdje na forumu spominje.

Ja sa plaćao 7 E/m2, u što je ukljucen i strojarski projekt, i nadzori. Ali strojarski ću morati opet odraditi jer je katastrofa napravljen, pa mi ni nije bila sreća što npr nisam odmah uzeo nekog skupljeg iz npr zagreba ii nešto slicno.

Ako postojeći plan treba izmjeniti samo, onda je vjerojatno jeftinije, ali trebaš to sama pregovarati za cijenu.
Znam da se plaća na kubike, dakle plaćeno je za kuću od 400m2 dakle oko 1200 kubika

Povrat novca dakle štanga?

Za projekt mi je jasno da trebam platiti ponovo, s tim da ne bi ni tog njegovog arhića ni uzimala jer imam frendicu kojoj bi to dala da se napravi kak treba

Hvala svima na info
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 08:55   #918
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Znam da se plaća na kubike, dakle plaćeno je za kuću od 400m2 dakle oko 1200 kubika

Povrat novca dakle štanga?

Za projekt mi je jasno da trebam platiti ponovo, s tim da ne bi ni tog njegovog arhića ni uzimala jer imam frendicu kojoj bi to dala da se napravi kak treba

Hvala svima na info
O onda si su super poziciji po pitanju 'papira'. I ja imam super ponudu za projekt, samo kad bi se naslo odgovarajuce zemljiste u narednoj godini.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:47   #919
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
O onda si su super poziciji po pitanju 'papira'. I ja imam super ponudu za projekt, samo kad bi se naslo odgovarajuce zemljiste u narednoj godini.
Ma ne očekujem nisku cijenu za projekt ali bitno mi je da me netko razumije što hoću a ona me razumije
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:53   #920
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Strojarski projekat i projekat elektroinstalacija ne treba za građevinsku dozvolu. Samo ukoliko želite plačati.
Jedino što treba od elektrike je jednopolna shema kućne instalacije ovjerena od projektanta. I taj dio je potreban da bi elektra pustila priključak struje.
Pa ako netko želi kasnije štemati ogletane zidove za rasvjetna tijela/uticnice, i kemijati sa grijanjem, usred zime otvarati prozore da se ohladi.. Onda ne treba
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.