Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2017., 17:43   #81
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
500 MB je drek od internetskog prometa. Znači, tebi je OK platiti 500 MB, reći djetetu da to smije potrošiti samo za školu, a ako poželi igricu ili muziku, piši kući propalo.

Evo, naša škola ima zaštićeni wi-fi. Ali nije ni u tome toliki problem. Sigurna sam da skoro pola roditelja ne zna napisati dopis u Wordu, a kamoli nešto kompliciranije.
500MB nije drek od prometa ako ga koristis za ovakvu namjenu. Da, ne mozes igrat se online i streamat muziku. No to ne znaci da si netko ne moze priustiti internet za skolske potrebe (sto je bilo receno) nego nema za zabavu. A to je jedna druga tema.

Ako roditelji ne znaju word da li to automatski znaci da dijete ne moze nauciti bez roditelja? Sto fali otici u knjiznicu i posuditi osnove rada na racunalu, osnove office paketa i procitati? Mislis da je mene moja mama naucila raditi na racunalu kad sam ga dobila? Jok nego sam skrsila instalaciju odmah prvi tjedan i onda mukotrpno naucila kako se instaliraju windowsi, sto je boot loader, zasto obicno formatirana disketa ne moze posluziti za instalaciju windowsa, sto su driveri, kako nac i skinut driver s interneta preko 36k modema gdje se skupo naplacuje svaka minuta. Itd itd

Pravi razlog zasto danasnja djeca lose znaju rad na racunalu je sto sve dobiju servirano u vidu uputa for dummies. A istinsko znanje s razumijevanjem je cesto bas ono koje se stekne na vlastitim pokusajima i pogreskama. Tako da nivo znanja roditelja nije nikakav argument.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:47   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
uce u skoli. poanta rasprave je da se od djece trazi nesto sto NISU ucili u skoli.
Pa to i je smisao projektne nastave - da sami nauce nesto sto im nije sevirano u skoli. Ne vidim zasto je svladavanje izrade trivijalne ppt prezentacije nesto specijalno teze nego nesto drugo. Nauce temu projekta i nauce malo raditi na racunalu. Ono sto treba biti dostupno je nastavnik za konzultacije i dovoljno vremena da to sve svladaju oni koji se s tim nisu jos susreli.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:48   #83
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Evo, naša nema. Tj. ima, ali nitko ih ne smije koristiti van nastave. Ili je tvoja škola neko mjerilo za sve?
ne, moja skola nije nikakvo "mjerilo", bas kao sto nije ni vasa.
moja skola je neki zalosni hrvatski prosjek sto se opremljenosti tice.

inace nije uobicajeno traziti od djece u 3. razredu da samostalno za ocjenu, bez icije pomoci ili poduke naprave prezentaciju. ja pricam o visim razredima osnovne i o srednjoj - topic je projektna nastava opcenito.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 18:10   #84
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
uce u skoli. poanta rasprave je da se od djece trazi nesto sto NISU ucili u skoli.
Stvarati problem od Powerpointa koji je vrlo jednostavnog sučelja i rada govori da neki vjerovatno nikada nisu ni radili u tom programu al eto komentiraju.

To je program koji se nauči doslovno u 10 min.
Prilipit par slika i minimalno teksta....najteži dio je pronaći materijal za prezentaciju.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 21:02   #85
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Ne razumijem šta hoćeš....besplatni internet za igranje igrica.

Vjerovatno roditeljima Kemija teže ide nego pisanje u Wordu pa djeca isto uče taj predmet bez da se diže buka.
Očito je da ne razumiješ. Inače ne bi ovo pisala.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 21:05   #86
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Stvarati problem od Powerpointa koji je vrlo jednostavnog sučelja i rada govori da neki vjerovatno nikada nisu ni radili u tom programu al eto komentiraju.

To je program koji se nauči doslovno u 10 min.
Prilipit par slika i minimalno teksta....najteži dio je pronaći materijal za prezentaciju.
Ti očito nemaš pojma o smislu prezentacija. Prikeljiti par slika i ukrasiti ih sa malo teksta s wikipedije i nešto efekata nije svrha. Niti to znači znati napraviti prezentaciju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:03   #87
Imam par učenika za koje znam da su na rubu siromaštva. I oni, kao i svi drugi, imaju pametne telefone - novije modele i mobilni intenet (nisam proučavala koliko giga ili mega) Ne znam ima li to veze s našim mentalitetom ili čim drugim.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:39   #88
Okej, a.sto je sa prosvjetnim radnicima i njihivom informatickom pismenoscu?

Ako se dobro sjecam, svi u visokom obrazovanju (profesori, studenti) mogu pohadjati i besplatno polagati osnovni i napredni ecdl plus jos razni drugi informaticki tecajevi (u srce-u). Sto je sa uciteljima i osn.i srednjim skolama ne znam. Pa pitam ovdje. Mogu li odnosno moraju li osnovni ecdl barem odslusati ako vec ne polagati? (Tecaj se odrzava i online pa udaljenost od zagreba nije prepreka).

Zasto pitam. Zato jer sam na stranicama osn.skole nasla kriminalno napisan dokument u wordu. Taj tko ga je pisao nije cuo za heading ni sadrzaj. Ni osnove oblikovanja teksta, paragrafa. Nula. I tu takvu katastrofu potpise ravnatelj.






Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:41   #89
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ti očito nemaš pojma o smislu prezentacija. Prikeljiti par slika i ukrasiti ih sa malo teksta s wikipedije i nešto efekata nije svrha. Niti to znači znati napraviti prezentaciju.
Kukaš o nekakvom maltretiraju djece PP izradama ...nemaju opremu, pomoć roditelja i škole. Kad ti se odgovori da takve prezentacije u tehničkom smislu (obrada istih) nisu problem sad smo na smislu i svrsi.


Koliko kvalitetno će učenik nešto prezentirat leži u njegovom stavu prema radu , hoće li prepisivat sa wiki il se više potrudit.

Svrha....prvenstveno edukacija, učenje školskog gradiva i u većini slučajeva prilika za lagano dobivenu visoku ocjenu...izvrsna prilika.
Slično kao kod plakata samo elegantnije i brže.

Da dodam...u školi moje djece oni sami biraju hoće li prezentirat plakatom ili Powerpointom.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:03   #90
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Zasto pitam. Zato jer sam na stranicama osn.skole nasla kriminalno napisan dokument u wordu. Taj tko ga je pisao nije cuo za heading ni sadrzaj. Ni osnove oblikovanja teksta, paragrafa. Nula. I tu takvu katastrofu potpise ravnatelj.




Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Slažem se.

Ja sam teh.struke i kad vidim troškovnik napisan u Wordu (autor iz državne službe) automatski dobijem osip, a isto zna uletit od renomiranih izvođačkih firmi.
Ne možeš vjerovat.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:18   #91
Ne mozemo pricati o ppt prezentacijama i djecjim uratcima u (open)office programima kao dijelu kurikuluma dok istima ne barataju nastavnici i dok oprema i obuka za to ne postoji.

Da okej, mnogi doma imaju komp pa krekiraj windouze, nadji kakav office, snadji se druze, zovi kuma od sogora... al sry, nije to normalan nacin rada i ne nudi jednake mogucnosti svoj djeci do i zadnje hr pripizdine, svih slojeva drustva. A trebalo bi biti.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 06:23   #92
kod nas je polaganje ecdl-a za sve mladje od 60 g bilo jos 2008.
danas uz e-dnevnike i sve moguce varijante pisanja svakojake administracije u elektronskom obliku mislim da ima sve manje onih koji si nisu bas "doma" kad sjednu za komp.
vjerojatno ima i takvih, nekakva ekipa pred penzijom, ali ta ekipa sigurno ni ne zadaje ucenicima zadatke koji podrazumijevaju prezentacije ili nesto ne daj boze kompleksnije.
o njima se onda prica kao o gerijatriji koji predaju ex cathedra i zamjera im se manjak modernih sredstava, materijala, metoda i projekata.

sta ces, nikad zadovoljni...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 10:27   #93
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Imam par učenika za koje znam da su na rubu siromaštva. I oni, kao i svi drugi, imaju pametne telefone - novije modele i mobilni intenet (nisam proučavala koliko giga ili mega) Ne znam ima li to veze s našim mentalitetom ili čim drugim.
S mentalitetom metropole.

Ali nebitno.

PP stvarno nije tesko svladati, ali dati trecem razredu izradu prezentacije s mislju da im roditelj treba objasnjavati nije pedagoski prihvatljivo.

Ako trazis alat koji nije poznat svima I koji nisu ucili, izvoli ga onda u tih 10 minuta pokazati, toliko je potrebno da se pokaze.

I dalje stojim iza toga da bi skola trebala u omoguciti pristup tim alatima I nesmetan rad na takvim projektima.

Mislim neces za herbarij traziti velebitsko bilje u ravnicarskom kraju, neces ni traziti sluzenje alatom o kojem dijete ne zna nista, bas nista. Mozes ga poticati na istrazivanje alata, ali mu moras dati osnove da bi alat uopce pokrenuo I samostalno ga koristio.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 10:40   #94
moram za word potpisati, dobvam dokumente od knjigovodstvenih servisa, od odvjetnika, doktora, pa i iz moje vlastite firme koji su toliko uzasno pisani da mi pozli ako moram nesto dalje s tim dok raditi.
gurano razmakom mi je najdraze ikad

a sto se tice pp, kliko god jednostavno koristenje bilo ukoliko u skoli nema opcije koristenja kompa i ako djeci nitko nike pokazao osnove, ne mozes ih to za ocjenu traziti. nema tu neke filozofije, djecu s ne smije stavljati u takve situacije da mara s informaticki pismenim roditeljima i kompom u kuci moze dobiti 5 a jura s informaticki nepismenim roditeljima i s dva smartfona u kuci ne moze dobiti 5.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 11:45   #95
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
...inace u razredima za koje znam da ima ucenika losijeg imovinskog stanja....
Ulijecem kao padobranac..citam inace teme vezane uz skolu,curka krece sljedece godine pa se malo pripremam sto nas ceka..Ako moze pitanje frupy, kako tocno znas koji ucenik je slabijeg imovinskog stanja??
Inace,sto se same projektne nastave tice,izvrsno je to sve ,izvrsno sve to zvuci i uvijek sam za to..skola u prirodi,plakati,ne znam sta sve ne, ali jedino i samo pod uvjetom da dijete samo izraduje i sudjeluje..kada dijete dobije BILO kakav zadatak,zadacu u kojoj prste moraju imat roditelji-totalni promasaj,po mom misljenju, jel..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 13:30   #96
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Prezentacijske vjestine su vrlo bitne u zivotu (poslu), kao i govorne i trebalo bi ih vjezbati od najranijih dana, imho. Debate, pitanja, izlaganja, izmjena misljenja kolko znam (iz vlastitog iskustva obrazovanja) u skolama pod redovno gotovo da i nema. Totalno podrzavam.
Nema potrebe za ppt, moze i plakaz/par slika.

Moja je odradila prvu plakat-prezentaciju u vrticu i kazu tete da je bilo odlicno, zanimljivo, (interaktivno prica, pitanja odgovori, jos su nesto gledalo pod povecalom i mjerili). Vele da je djetetu od toga strasno samopouzdanje poraslo...toliko su bile odusevljene da planiraju uvesti u praksu cesce.
totalno se slazem.
i treba ih poticat od sto ranijih dana da nauceno prezentiraju, da poducavaju druge
zato mi je zadavanje PP, gdje ih se stavlja u neravnopravan polozaj (od materijalnih uvjeta do pismenosti/ukljucenosti roditelja) samo korak unazad gdje ce dijete, koje mozda mora i strah od izlaganja pred drugima savladat, ili sam sadrzaj gradiva, dodatno bit zakinuto jer nema doma uvjete. Uzas je to.
ne pricamo o studentima ili zaposlenicima, pricamo o djeci koja imaju pravo na osnovno obrazovanje ravnopravno svim drugima.


Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Inace,sto se same projektne nastave tice,izvrsno je to sve ,izvrsno sve to zvuci i uvijek sam za to..skola u prirodi,plakati,ne znam sta sve ne, ali jedino i samo pod uvjetom da dijete samo izraduje i sudjeluje..kada dijete dobije BILO kakav zadatak,zadacu u kojoj prste moraju imat roditelji-totalni promasaj,po mom misljenju, jel..
zato bi se trebalo to sve odraditi u skoli.
nizi razredi.
pogotovo ak su u boravku.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 15:41   #97
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Okej, a.sto je sa prosvjetnim radnicima i njihivom informatickom pismenoscu?
Ja uopće ne očekujem ništa po pitanju informatičke pismenosti, ali osnove pismenosti uopće već očekujem, a kad odem na web stranicu škole, šlagira me. Interpunkcija na potpuno pogrešnim mjestima, razmaci nepostojeći, č i ć vjerojatno netko nabada nožem u mraku, a o rečeničnim konstrukcijama ne želim ni početi.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 16:04   #98
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Ulijecem kao padobranac..citam inace teme vezane uz skolu,curka krece sljedece godine pa se malo pripremam sto nas ceka..Ako moze pitanje frupy, kako tocno znas koji ucenik je slabijeg imovinskog stanja??
razrednici su obicno upoznati s tim od strane roditelja pa obavijeste svoje razredno vijece bas da bi se izbjegle ovakve situacije stavljanja djeteta u neravnopravan polozaj.
no takve situacije su vrlo, vrlo rijetke. puno rjedje nego sto se to ovdje pokusava prikazati.
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Inace,sto se same projektne nastave tice,izvrsno je to sve ,izvrsno sve to zvuci i uvijek sam za to..skola u prirodi,plakati,ne znam sta sve ne, ali jedino i samo pod uvjetom da dijete samo izraduje i sudjeluje..kada dijete dobije BILO kakav zadatak,zadacu u kojoj prste moraju imat roditelji-totalni promasaj,po mom misljenju, jel..
roditelji sami guraju svoje prste gdje im nije mjesto - u djecje zadace.
ta je pojava najprije poprimila razmjere epidemije u nizim pa u visim razredima osnovne skole, a sad se polako siri i na srednju
mislim da ipak veeelika vecina projekata za ucenike NE podrazumijeva uplitanje roditelja.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 17:23   #99
Pa logicno,ako je to projektna NASTAVA onda se valjda tice ucenika a ne roditelja..kako ne sudjelujem u klasicnoj nastavi u razredu,za klupom,onda se valjda ne ocekuje ni da sudjelujem u projektnoj nastavi..
Nije mozda adekvatna tema,uputite me molim vas,ali zanima me bas taj fenomen uplitanja i sudjelovanja..kazem,malo se informiram sta me ceka jer po pricama mama i tata u okolici maltene me ceka skolovanje iznova..Aaa uzivajte jos malo u vrticu,cekaj cekaj da krene borba oko skole-i to sve na moju adresu ne na djetetovu..ne kuzim,mozda sam ja pala s marsa sto mislim da u skolu idu djeca +6.5 godina a ne roditelji
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 17:39   #100
dosta roditelja to shvaća kao aktivnost za cijelu obitelj
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.