Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 01:11   #1
ovisnost o xanaxu

pijem xanax vec godinu i nesto sitno i nedavno sam shvatila da sam ovisna o njemu.

nikad ga nisam zloupotrebljavala, nikad ga nisam pila vise od 'po potrebi' no kako je krenulo sa stresnim periodom moje potrebe su se povecale i dovele me tu gdje jesam.

prije sam ga pila kako bi se smirila kad mi je lose, sad ga pijem da bi mogla uopce funkcionirati.

imam i dobrih dana, pa ga ne popije dan-dva-tri za redom, ali kako mi se stanje anksioznosti pogorsalo, i potrebe za xanaxom su vece i jbg.

najvise 1,5mg dnevno (2, mozda tri puta tjedno), a preporucena doza mi je 0,75 (koje se manje vise, kao sto sam gore napisala, pridrzavam). stvar je u tome da sam najcesce budna od 7 ujutro do 2-3 u noci i nekada mi jednostavno ne djeluje xanax koji sam popila ujutro.

probala sam ga ne piti, no tu krenu mucnine, drhtavica, vrtoglavica i naravno ogromna panika.

znam da moja doza i nije tako 'strasna', no svjesna sam ci njenice da ce mi nadalje biti samo gore, i da je sad krajnje vrijeme da nesto poduzmem, ali neznam stto, odnosno kako.

ako ga ne popijem, nemogu na faks, nemogu uciti, nemogu nista. mogu samo panicariti zbog mucnina (imam panican strah od povracanja) i tako iz dana u dan.
jedina prilika da se probam skinuti mi je osmi mjesec kad cu imati kakve-takve praznike, no mislim da cu do tada postati jos samo gora.

savjet, podrska, bilo sto bi mi mnogo pomoglo.
moja obitelj, decko i prijatelji se dobro nose sa anksioznoscu, ali jednostavno odbijaju prihvatiti cin jenicu da sam ovisna o tabletama, ili barem postajem ovisna, pa sam u ovom svemu u biti sama.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 09:59   #2
ista stvar, s tim da ga ja pijem po potrebi nekih 7 godina, pa smatram uspjehom što sam se zadržala na niskoj dozi. čak ga godinu dana nisam ni pila. ali sad su se potrebe povećale, pa popijem 1-1.5 mg dnevno. vratili su mi se napadi nanike, pa me trenutno najmanje muči činjenica da sam ovisna.
a i kad sam pila 0.25 dnevno, svejedno bih osjetila njegov nedostatak, kad ga ne bih popila...očito ovisnost ne možeš ni izbjeći.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:31   #3
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
pijem xanax vec godinu i nesto sitno i nedavno sam shvatila da sam ovisna o njemu.

nikad ga nisam zloupotrebljavala, nikad ga nisam pila vise od 'po potrebi' no kako je krenulo sa stresnim periodom moje potrebe su se povecale i dovele me tu gdje jesam.

prije sam ga pila kako bi se smirila kad mi je lose, sad ga pijem da bi mogla uopce funkcionirati.

imam i dobrih dana, pa ga ne popije dan-dva-tri za redom, ali kako mi se stanje anksioznosti pogorsalo, i potrebe za xanaxom su vece i jbg.

najvise 1,5mg dnevno (2, mozda tri puta tjedno), a preporucena doza mi je 0,75 (koje se manje vise, kao sto sam gore napisala, pridrzavam). stvar je u tome da sam najcesce budna od 7 ujutro do 2-3 u noci i nekada mi jednostavno ne djeluje xanax koji sam popila ujutro.

probala sam ga ne piti, no tu krenu mucnine, drhtavica, vrtoglavica i naravno ogromna panika.

znam da moja doza i nije tako 'strasna', no svjesna sam ci njenice da ce mi nadalje biti samo gore, i da je sad krajnje vrijeme da nesto poduzmem, ali neznam stto, odnosno kako.

ako ga ne popijem, nemogu na faks, nemogu uciti, nemogu nista. mogu samo panicariti zbog mucnina (imam panican strah od povracanja) i tako iz dana u dan.
jedina prilika da se probam skinuti mi je osmi mjesec kad cu imati kakve-takve praznike, no mislim da cu do tada postati jos samo gora.

savjet, podrska, bilo sto bi mi mnogo pomoglo.
moja obitelj, decko i prijatelji se dobro nose sa anksioznoscu, ali jednostavno odbijaju prihvatiti cin jenicu da sam ovisna o tabletama, ili barem postajem ovisna, pa sam u ovom svemu u biti sama.
ja sam ga pila 14 godina, i sad povremeno uzmem.tada mi je dr rekla da prijeđem na normabel od 2 mg.to mi nije niš pomoglo. prešla sam na 5 mg.po potrebi čak sam i 10 mg uzela i odvikla se od xanaxa. išlo je bez gadnijih problema.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:11   #4
meni bas i nije jasno to odvikavanje pijenjem jace doze drugih tableta. zar to nije ista stvar kao da se pusacu koji pusi walter kaze da predje na duplo vise cigareta, ali ronhila?
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:19   #5
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
meni bas i nije jasno to odvikavanje pijenjem jace doze drugih tableta. zar to nije ista stvar kao da se pusacu koji pusi walter kaze da predje na duplo vise cigareta, ali ronhila?
pa valjda zato što je normabel obični sedativ, i nema isti sastav kao xanax.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:29   #6
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
pa valjda zato što je normabel obični sedativ, i nema isti sastav kao xanax.
meni je dr dozvolila piti 3x5 mg normabela, a to kaj sam ja uzela koji put više, to je druga stvar. i da, nisu istog sastava, zapravo bitno drugačijeg. i ne znam kako
usporediti doze xanaxa koje su drugačije od normabela. budući da xanax ima 0,25 i 0,5 i onaj sa postepenim otpuštanjem od 1 mg. u to se ne kužim.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:32   #7
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
meni bas i nije jasno to odvikavanje pijenjem jace doze drugih tableta. zar to nije ista stvar kao da se pusacu koji pusi walter kaze da predje na duplo vise cigareta, ali ronhila?
nije normabel jači, on je slabiji, ali opet ako ga popiješ u velikim dozama, bit će jak, ali to je onda nepridržavanje dr uputa. žišku?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 16:11   #8
koliko ja znam, najslabiji normabel je od 2mg, pa meni to nebi pomoglo.. mozda helex.. neznam, nisam strucna.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 21:32   #9
zar helex i xanax nemaju isti sastav?!
LažešMelita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 21:46   #10
Quote:
LažešMelita kaže: Pogledaj post
zar helex i xanax nemaju isti sastav?!
Imaju.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:17   #11
znam da imaju isti sastav, ali helex je jedini AS kojim bi mogla zamjeniti xanax s obzirom na dozu. ili da možda čekam da postanem još malo ovisnija pa da se mogu prebacit na normabel?
kak me to sve ljuti
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 02:01   #12
Znači helex i xanax nemaju nikakvih razlika.
Ja pijem helex. 9 godina
Dorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:26   #13
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
koliko ja znam, najslabiji normabel je od 2mg, pa meni to nebi pomoglo.. mozda helex.. neznam, nisam strucna.
helex ti je xanax, ali proizvode ga slovenci...a xanax, mislim, švicarci
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:43   #14
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
znam da imaju isti sastav, ali helex je jedini AS kojim bi mogla zamjeniti xanax s obzirom na dozu. ili da možda čekam da postanem još malo ovisnija pa da se mogu prebacit na normabel?
kak me to sve ljuti
ne brini, ja sam se zakačila i na normabel, pa sad pijem lorsilan. svaki lijek ima neki predviđeni rok u kojem bi se trebao najdulje uzimati, jer svi oni izazivaju ovisnost. psiho/fizičku.

anksiolitici:

* benzodiazepini (diazepam, oksazepam, medazepam, bromazepam, alprazolam, lorazepam)

* karbamati (meprobamat)

* azaspirodekandioni (buspiron)


..."Nekoć su kao anksiolitici često korišteni barbiturati. Međutim, zbog vrlo čestih slučajeva predoziranja "pilulama za smirenje" koji su u konačnici rezultirali smrtnim ishodima barbiturati su izašli iz uporabe kao anksiolitici i danas se koriste samo kao antiepileptici.

Najviše se koriste, dakako, benzodiazepini (stoga ćemo njihov mehanizam djelovanja obraditi zajednički). Benzodiazepini se vežu za benzodiazepinske receptore i potenciraju aktivnost GABA povećavaju učestalost otvaranja kloridnih kanala. Time uzrokuju hiperpolarizaciju neurona i njihovo teže izbijanje. Time oni uzrokuju smanjenje živčane aktivnosti na specifičnim mjestima mozga i posljedično sve nabrojane efekte.

Važno je za napomenuti da su benzodiazepini za razliku od barbiturata iznimno sigurni lijekovi. Naime, predoziranje benzodiazepinima neće imati pa posljedicu smrtni ishod kao kod barbiturata. Naravno to ne važi ako je osoba koja se predozirala benzodiazepinima u isto vrijeme konzumirala veće količine alkohonih pića! U tom slučaju benzodiazepini postaju vrlo opasni po život poput barbiturata! Stoga je krajnje opasno i nepredvidivo kombinirati benzodiazepine i alkoholna pića.

Zbog svoje sigurnosti benzodiazepinski anksiolitici su postali najkorišteniji lijekovi nakon analgoantipiretika. Na koncu konca, u današnjem modernom i stresnom svijet malo koja osoba nema simptome neuroza i potrebu za farmakološkom potporom u liječenju istih. Stoga je jasno zašto je potrošnja benzodiazepinskih anksiolitika toliko velika. Ta potrošnja je jako često nekritična i dugotrajna. Međutim, benzodiazepinski anksiolitici nisu niti imalo bezazleni lijekovi ako se koriste dugoročno - naime, oni izazivaju ovisnost i osoba koja duže vrijeme koristi takve lijekove stječe ovisnost o njima.

Dugotrajni stres iziskuje potrebu za stalnom terapijom anksioliticima. S obzirom da benzodiazepinski anksiolitici lako izazivaju ovisnost, puno je etičnije osobi pod stalnim stresom preporučiti alternativne, nefarmakološke metode uklanjanja stresa. Tim prije jer je klinička praksa dokazala veliki udio placeba kod nekih osoba u efektu farmakološke terapije. "

http://www.blog.hr/print/id/16259171...siolitici.html

http://bs.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepini

vrlo vrijedna knjiga našeg eminentnog stručnjaka, dr. mire jakovljevića, imaš je za posuditi u nekim knjižnicama

Jakovljević, Miro
Benzodiazepini u suvremenoj medicini
Zagreb : Medicinska naklada <etc.> , 2001

"Praktični vodič za racionalnu primjenu benzodiazepina u različitim granama medicine. Knjiga je posebno namijenjena osposobljavanju liječnika primarne zdravstvene zaštite u prepoznavanju i liječenju blagih i umjereno izraženih anksioznih poremećaja, kao i poremećaja spavanja."

http://kgz-opac.zaki.com.hr/
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 15:52   #15
hvala ti puno, budem danas vidjela gdje ima ta knjiga za posuditi
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 23:09   #16
alprazolam---xanax je tvorničko ime je lijek od američke firme pfizer. istovrsni lijekovi su krkin helex i belupov misar...u biti.svi bi oni trebali pokazati isto djelovanje u istoj dozi..problem je što mnogi ljudi postaju ovisni o alprazolamu a takađer kako je kod anksioznosti visok stupanj osobne subjektivnosti često ljudi postaju ovisni recimo o xanaxu , tj xanax mi pomaže a helex ne, ili misar je bolji od xanaxa to puno govori o prirodi vaše bolesti
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 00:38   #17
molim te, nemoj komentirati prirodu nase bolesti jer ovo nije mjesto za to
a sto se drugog djela posta tice, nisam probala ni helex ni ovo hrvatsko pa ne znam. niti imam zelju. xanax mi je savrseno odgovarao dok se nisu pojavili ovi problemi
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:43   #18
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
alprazolam---xanax je tvorničko ime je lijek od američke firme pfizer. istovrsni lijekovi su krkin helex i belupov misar...u biti.svi bi oni trebali pokazati isto djelovanje u istoj dozi..problem je što mnogi ljudi postaju ovisni o alprazolamu a takađer kako je kod anksioznosti visok stupanj osobne subjektivnosti često ljudi postaju ovisni recimo o xanaxu , tj xanax mi pomaže a helex ne, ili misar je bolji od xanaxa to puno govori o prirodi vaše bolesti
mislim da to nužno nema veze s "našom bolešću."
ljudi su po prirodi takvi da svašta umisle...a ja niti sam imala ikad, niti sam čula za slučajeve iz tvog primjera.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:48   #19
8 sati spavaj, 8 sati radi i 8 sati samo diši....
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 11:34   #20
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
mislim da to nužno nema veze s "našom bolešću."
ljudi su po prirodi takvi da svašta umisle...a ja niti sam imala ikad, niti sam čula za slučajeve iz tvog primjera.
ma pusti. osobba ocito nezna prirodu nase bolesti, pa prica nesto neprovjereno i netocno.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.