Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2006., 22:05   #1
Question Disleksija

Imate li kakvih iskustava s tim "poremećajem"(ipak ima dosta pozitivnih strana)? Zanima me je li genetski uvjetovan i javlja se odmah u djetinjstvu ili se može pojaviti i u kasnijoj dobi (možda zbog nekakve ozljede...)? Jesu li sve osobe sa disleksijom kreativnije od ostalih ljudi?? Znam nekoliko osoba koje jesu...
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 01:28   #2
A teško je to, svakodnevna borba da funkcioniraš među stvarima u kojima ostali funkcioniraju, zbrka lijevo-desno...
Mislim da nije genetski uvjetovana, ali se ne zna pa je i to moguće. Ne znam može li biti uvjetovano ozljedom, mslim da je to razvojni poremećaj, od djetinjstva. Komplikacije pri porodu i sl.
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 11:54   #3
Ja imam disleksiju,i dobro izgubljena u svemiru kaže,teško je funkcionirati normalno npr.tijekom nastave,kada treba nešto čitati na glas a ti jednostavno ne možeš čitati onako tečno kako svi očekuju i treba ti puno dulje vremena da opće nešto pročitaš.I još hvala Bogu,kada uz to pridodamo školski sustav i egoistične profesore koji ne mogu shvatiti kakav to pritisak zna biti.Mene je jednom profesorica doslovno silila da pročitam tekst ''kak spada'' iako sam joj rekla da imam disleksiju,uvjeravala me da je to sve u mojoj glavi!
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 12:28   #4
da, toliko o kompetentnosti naših nastavnika i profesora.
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 20:27   #5
mene su u 1. razredu osnovne samo njima znanim logičkim argumentima prisilili da počnem pisati sa desnom rukom

Hrvatska udruga za disleksiju


ako disleksičar mora dešifrirati ono što piše u tekstu ili ono što čuje, a oni koji time nisu opterećeni ne moraju,
on će za razliku od ovih drugih stvoriti daleko brojniju konekciju u mozgu,
jer disleksičar mora obaviti daleko veći broj logičkih asocijacija, operacija

bitno je ne posustati (A. Eisten nije),a sad uložit se mora brdo truda u početku (a sad postoje i knjige koje pokazuju kako), kasnije si u prednosti

tupanima ne treba objašnjavati da je zemlja okrugla, jer njima je dovoljno pogledat kroz prozor i vide da je ravna,
odaberite cilj i krenite tamo, ne obazirite se i ne opterećujte onima koji ne žele shvatiti da postoje i drugačiji ljudi

Zadnje uređivanje misery- : 10.03.2006. at 21:02.
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2006., 01:21   #6
Bravo!
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2006., 01:25   #7
Moja sestrična ima disleksiju i disgrafiju ( i njen djed i tata također) tako da je definitivno u ovom slučaju nasljedno.
Nije mogla završiti nešto više od osnovne škole, starci su mislili da je samo lijena i mlatili ju jadnu zbog svake jedinice, nisu se potrudili provjeriti da li možda nešto nije u redu.
Kasnije su išli s njom doktorima i na neke vježbe ali nije bilo nekog većeg pomaka jel je trebalo s njom doći puno ranije kada bi se više toga dalo popraviti.

dosta joj je teško čitati, radi puno grešaka kod pisanja.....ne znam koliko joj je to sve teško palo jel kada sam jednom počela razgovor o tome bilo joj je neugodno pa nije htjela pričati, ako će imati potrebu neka sama započne razgovor. Sigurno da je teško nositi se s tim, pogotovo ako nemaš razumijevanje okoline.
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 17:41   #8
Quote:
Izgubljena u Svemiru kaže:
A teško je to, svakodnevna borba da funkcioniraš među stvarima u kojima ostali funkcioniraju, zbrka lijevo-desno...
Mislim da nije genetski uvjetovana, ali se ne zna pa je i to moguće. Ne znam može li biti uvjetovano ozljedom, mslim da je to razvojni poremećaj, od djetinjstva. Komplikacije pri porodu i sl.

Disleksija nema veze sa poremecajem pri porodu ili sa icim sto navodis...naprotiv ima veze sa genetikom u nekim postocima...

No ja bih se ovdje osvrnula i na disgrafiju koja kod neke djece(ili odraslih) ide uz disleksiju...
mnogi roditelji sumnjaju na disleksiju ako dijete lose cita..nije svako lose citanje disleksija i svako lose pisanje disgrafija...
zato treba reagirati kod najmanje sumnje i odvesti dijete psihologu da ono ustanovi i po potrebi uputi dalje ako je smetnja veca od njegove dijagnoze....


DISLEKSIJA i DISGRAFIJA
smetnje pri citanju, pisanju i razumijevanju teksta, pogadja oko 10 posto skolske djece...
Disleksija nije bolest i nije vezana uz dob, obrazovanje niti inteligenciju,
naprotiv, disleksicari su cesto inteligentne osobe i vrlo nadarene...ponekad to vezu uz termin kao disleksija i dar..
Disleksija se smatra naslijedjenom u 30-50 posto slucajeva...
Disleksija je cesca u ljevaka i cesce pogadja musku populaciju...
Disleksicna djeca imaju problema u skoli jer teze citaju, pisu i racunaju, ona ne razumiju proces povezivanja zvuka i oblika slova koje se u mozgu vrlo brzo dogadja... Za to je povezivanje inace potrebno 10 do 20 tisucinka sekunde,a disleksicnoj djeci treba 40 do 50 tisucinka, pri cemu brkaju B i D, F i V te C i G...Disleksija se moze odrzati i kod odraslih osoba ako nisu imale strucnu pomoc,no toga je sve manje otkako je u skolama dobro organiziran rad sa psiholozima, logopedima i pedagozima...
Dakle uz strucnu pomoc disleksija se moze ublaziti i ukloniti...
__________________

_Agnetha_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 01:32   #9
Quote:
_Agnetha_ kaže:
Disleksija nema veze sa poremecajem pri porodu ili sa icim sto navodis...naprotiv ima veze sa genetikom u nekim postocima...
Hm, u mojoj obitelji disleksiju ima samo brat, nema ni djed ni otac ni baba...a on je bio prijevremeno rođen, imao je meningitis i tako... Mada se ne može zaključivati na jednom slučaju. Ipak, govorim iz prve ruke, riječ je o bratu. I kod njega je to definitivno posljedica komplikacija. Pri tom je i blizanac, s tim da sestra nema poteškoće tog tipa.

Zadnje uređivanje Almost Rosey : 02.02.2014. at 20:47.
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 17:25   #10
Quote:
To je poremećaj u učenju koji započinje s teškoćama pri učenju i čitanju, a poslije lošim pravopisom i odsutnošću lakog baratanja pisanim jezikom za, razliku od govornog jezika. Kognitivne je naravi i često genetski uvjetovana. Nije uzrokovana intelektualnim nedostacima, manjkavim socio-kulturnim prilikama, načinom poučavanja niti ikakvim poznatim neurološkim oštećenjem. Najvjerojatnije je specifični poremećaj u sazrijevanju koji dijelom iščezava kako dijete postaje starije. Moguće ga je znatno smanjiti pravodobnom i ciljanom pomoći
@Izgubljena - Citat je C/P-an sa web stranice hrvatske udruge disleksičara...Moj brat najverovatnije "boluje" od disleksije a u brojnoj obitelji je nitko nema
Dio tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 20:48   #11
ja imam blaži oblik disgrafije...
iskreno, to sam tek zamijetila u nekom 3.-4. srednje...i upravo sam se sjetila da sam u to neko vrijeme pala sa voza punog sijena na bok...5 cm od mene je bila stijena...mogla sam poginut..pa sad neznam jel to od toga...
zalosno je da kada dijete nešto nemože ide ga se odmah tući i nazivati ga lijenčinom samo zato jer nešto nezna ili krivo radi...

btw. studiram na učiteljskom..čak sam si i pomislila kako ću ja djeci predavat ali sva sreća ja greške vidim na vrijeme i ispravljam
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 01:11   #12
Quote:
childlike kaže:
...javlja se odmah u djetinjstvu ili se može pojaviti i u kasnijoj dobi (možda zbog nekakve ozljede...)?
pa, djeluje mi logicno da moze nastati i zbog ozljede, posto je tu nefunkcionalan dio kore mozga koji povezuje vidni centar i centar za razumjevanje vidjenog tj.procitanog. sad, kolika je sansa da se bas samo ta vijuga osteti nemam pojma. al trebala bi postojat
Rajčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 22:13   #13
Smile

Quote:
childlike kaže:
Imate li kakvih iskustava s tim "poremećajem"(ipak ima dosta pozitivnih strana)? Zanima me je li genetski uvjetovan i javlja se odmah u djetinjstvu ili se može pojaviti i u kasnijoj dobi (možda zbog nekakve ozljede...)? Jesu li sve osobe sa disleksijom kreativnije od ostalih ljudi?? Znam nekoliko osoba koje jesu...

Koliko je meni poznato, disleksija se javlja i uočava u školskom razdoblju a ako je prisutan kvalitetan individualan rad s takvim učenicima, može se učiniti puno.
Jesu li osobe s disleksijom kreativnije od ostalih ljudi? -Hm, ne bih rekao.
trommel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 17:45   #14
Quote:
trommel kaže:
Jesu li osobe s disleksijom kreativnije od ostalih ljudi? -Hm, ne bih rekao.
O itekako su kreativni...govorim iz osobnog iskustva kao psiholog...
__________________

_Agnetha_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 16:36   #15
Disleksija se može otkriti još u dječjoj dobi i prije polaska u školu. To je poremećaj koji se razvija u djetinjstvu samo vrlo često ostane neprepoznat. Nažalost, vrlo se često miješa disleksija sa teškoćama u čitanju. Kako sve ima svoj raspon tako i poremećaj vezan uz čitanje. Blaži simptomi ne mogu se svrstati u disleksiju koja je najteži oblik poremećaja (što se danas vrlo često radi). Žalosno je i to da se na dijagnostiku čeka dugo, kao i na terapiju ukoliko osoba ne želi ići privatno, a roditelji djece često nisu upoznati sa svojim pravima. Više možete saznati na stranicama Hrvatskog logopedskog društva i Hrvatske udruge za disleksiju.

Osobe s disleksijom prema nekim istraživanjima tvrde da su iznadprosječno inteligentne i kreativne. Ja bih se s time djelomično složila sudeći po svoj djeci s kojima sam radila (logoped) iako su vrlo često neshvaćeni od okoline.
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 00:06   #16
Quote:
e_ty kaže: Pogledaj post
Nažalost, vrlo se često miješa disleksija sa teškoćama u čitanju. Kako sve ima svoj raspon tako i poremećaj vezan uz čitanje. Blaži simptomi ne mogu se svrstati u disleksiju koja je najteži oblik poremećaja (što se danas vrlo često radi).
Pa evo, ja mislim da nisam skroz na skroz disleksična, već da imam neke blaže simptome. Prije polaska u osnovnu školu slova S, Z i N sam pisala zrcalno, a kasnije tijekom osnovne i srednje sam radila pogreške s brojevima... 23 bi postalo 32.. to mi se i danas često desi.

Ali nikad nisam imala većih problema u školi niti sam morala ić po posebnom programu.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 00:54   #17
Zanima me dali netko zna naziv poremećaja koji je Cydonia spomenula?

Dio osnovnoškolskog obrazovanja stekla sam u CH gdje su mi ustanovili taj poremećaj jer sam brkala "ie" i "ei" i isto tako brojeve pri čitanju (jer se u njemačkom jeziku 23 čita kao "tri i dvadeset") i pisanju. Dan danas brkam brojeve na način da napišem ono što nisam mislila.
Usudila bi se reći da su simptomi slični disleksiji ali mnogo mnogo blaži.
prviapril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 22:26   #18
Specificne razvojen poremecaje citanja i/ili pisanja (specificne razvojne disleksije i disgrafije) moramo razlikovati od sekundarnih smetnji, koje su uzrokovane raznim strukturalnim ostecenjima. Usvajanje citanja moze biti poremeceno ozbiljnim mozgovnim ostecenjem prije ili poslije poroda, a manifestira se jasnim neuorloskim odstupanjima. Iako se strucnjaci ne slazu u vezi s uzrocima specficnih poremecaja citanja i pisanja, najprihvatljivija je pretpostavka o zakasnjeloj zrelosti odredjenog dijela mozga odgovornog za siri jezicni razvoj.
ex Andra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:11   #19
Ja sam otkrila da ima disleksiju kada sam imala 7 godina.
To je bilo grozno iskustvo jer su me u osnovnoj školi stavili u prilagođeni program kao da sam glupa. Nitko od mojih učitelja nije
se ni potrudio da mi pomogne.

Sve sam sama naučila. Trudila sam se 5 puta više nego ostali.
Vježbala čitanje i pisanje.

Ja jednostavno ne vidim kada pogriješim i napišem nešto pogrešno.
Čak neke riječi pišem obrnutim rasporedom.

Užasno mi je još kada pogriješim kada pišem ovako postove.
Većina ljudi ne razumiju.

A uz disleksiju imam i diskalkuliju.
gertruda_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:37   #20
Lijep pozdrav svima.

Ja bih samo pitala nesto sto me zanima a nisam uspjela pronaci nigdje - povezuje li se ikada disleksija sa mucanjem?

Unaprijed hvala na odgovoru
__________________
Nemam potpis
Korry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.