Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2017., 21:06   #8301
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Tada smo tocili tank lozione u auto za 150/200kn....doslovno nemozes potrositi..
a i ovi koji su tocili druga goriva isto su bila u pol jeftinija neg sada..

a ovo za auto prokenjao si se ono kao da si jeo lubenicu..
kakav je to auto za 100kn,mozda neki SVBIED....
daj ne pricaj gluposti..
A auto nikad kod nas nisi mogao kupit posten jeftino....

dobar(u voznom stanju) stojadin je kostao par hiljada kuna,dobro se sjecam...
ispod hiljadu kn auto nije bio u voznom stanju..
ak sam napisao 100 moja greška,ispala mi nula

2001 prvi auto, spaček soma kuna, išao u zadar po njega
tank je bio 70 kn tada, benzina
drugi je bio godinu i pol kasnije diana, isto za soma
3 nkon 2 godina je bio kadett C , taj je bio skuplji 1500 kn
išli su jugići i stojke redovno po tim cijenama

za ovaj drugi dio se slažem da je sve bilo jeftinije, a satnice i više
KILLERDOG is offline  
Old 24.11.2017., 22:36   #8302
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
E tako i rentijeri nad tvojom sudbom, mislim bilo bi super da dalmatinski turizam i rentijeri propadnu, jebatga , ti i tebi slični nebi od toga imali nikakve koristi al samo taj osjećaj da je susjedu krepala krava je nemjerljiv jelda

Pa on i sam jest renterijer

Zato vas i sprda jer iz vlastitog iskustva zna kako je.
Quorgyle is offline  
Old 24.11.2017., 23:10   #8303
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa on i sam jest renterijer

Zato vas i sprda jer iz vlastitog iskustva zna kako je.
može bit, ali nije bitno, žalostan je samo oni dio o susjedovoj kravi, to je mentalitet okolozagrebačkih krajeva
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Old 25.11.2017., 05:49   #8304
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
nije istina,ima hrpa zemalja gdje je stanovanje jeftinije
također, onaj tko ima nekretninu u hr, istu onda može unovčiti i kupiti nekretninu u toj drugoj zemlji
jer budimo realni, to kaj imaš kuću ti nikej ne znači ako nemaš posla, jer ćeš na kraju ostati bez iste jer nećeš moći plaćati režije i ono malo bitnije hranu
nikaj ne znači ako nemaš posla, slažem se.
Samo, sad kod nas ne radi danas samo onaj koji ne želi raditi.
A svi bi radili samo za milijarde...
Primjer je neki dan članak o poštarima. Plaća 6000 kn, relativno siguran posao (ni lovu više ne nosi) a nitko neće raditi.
Jbg, i ja radim cijele zime vani ko privatnik, pa se ne žalim.
Ili, primjeri oglasa na fb.
Ljudi traže pomoćnog radnika, daju 4000 kn i ručak.
Ekipa se sprdava i nitko neće ni čuti ako se ne nudi 30 kn/h.
Za pomoćnog radnika?
I onda takav ode u Irsku, radi za 1700€, plati stan (SOBICU!!!) 500€ i misli da je nešto uštedio.
A nedaj Bog da mora ići zubaru. Ili na fizikalnu terapiju.
Onda ispadne pametan, kao moj kum, pa si zube i bolna leđa popravi kad dođe na Urlaub, na moj račun, naravno.
Smotani2 is offline  
Old 25.11.2017., 05:51   #8305
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Daj ne kakaj molim te.....
Preko 16 sati dnevno u pogonu, 7 dana u tjednu i tako preko 6 mjeseci....
Ono....daj ne kakaj......
Da radite dole tako, imali bi obalu koja izgleda kao na razglednici. Uređene i čiste plaže, uređen okoliš pun cvijeća i bez smeća, top infrastruktura, vrhunski interijer, domaću spizu itd, itd....
A pošto je obala zapravo jedna neuredna hrpa smeća i preizgrađena ružnim betonjarama, bez odgovarajuće infrastrukture (konstantni problemi sa strujom, vodom i cestama) plus smrznute lignje na tanjuru i polja na kojima nije raslo ništa već godinama zaključio bi da vi lagano dole šlajfate k..... i jedini posao vam je otići Konzum po još smrznutih liganja, promijeniti plahtu i dočekati goste. Ostatak dana ležite ko morž u lokalnoj birtiji.....

I još onda babe kukaju da "mora toliko plahti oprati, potrošila je 50 kg praška"

i

"Prokleti furešti, sve zamažu i polome, a i buče"

Čuo ljetos na vlastite uši.

Smotani2 is offline  
Old 25.11.2017., 05:52   #8306
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Ili se zafrkavaš ili stvarno nisu upućen koliko košta imanje i održavanje jedne kuće u koliko tolikom normalnom stanju, a tek automobila...

Istina da ljudi u hrvatskoj žive u derutnim nekretninama i voze poluispravne krame cestom, ali to je odraz propuha u džepu i dobro bi razmislio da li bi živio kao podstanar u njemačkoj ili kao prosječni hrvat u svojoj derutnoj nekretnini u hrvatskoj sa ćelavim gumama na autu i molio boga da se nešto ne pokvari.

Imam kuću i auto, hvala.
Itekako znam koliko košta.
No, ne želiš shvatiti što želim reći: u kuću ne moraš ulagati godinama ako nije baš sila, a stan moraš platiti svaki mjesec. Inače letiš van.
Smotani2 is offline  
Old 25.11.2017., 08:59   #8307
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
nikaj ne znači ako nemaš posla, slažem se.
Samo, sad kod nas ne radi danas samo onaj koji ne želi raditi.
A svi bi radili samo za milijarde...
Primjer je neki dan članak o poštarima. Plaća 6000 kn, relativno siguran posao (ni lovu više ne nosi) a nitko neće raditi.
Jbg, i ja radim cijele zime vani ko privatnik, pa se ne žalim.
Ili, primjeri oglasa na fb.
Ljudi traže pomoćnog radnika, daju 4000 kn i ručak.
Ekipa se sprdava i nitko neće ni čuti ako se ne nudi 30 kn/h.
Za pomoćnog radnika?
I onda takav ode u Irsku, radi za 1700€, plati stan (SOBICU!!!) 500€ i misli da je nešto uštedio.
A nedaj Bog da mora ići zubaru. Ili na fizikalnu terapiju.
Onda ispadne pametan, kao moj kum, pa si zube i bolna leđa popravi kad dođe na Urlaub, na moj račun, naravno.
Mediji pretjeruju, poštara fali samo u selima u kojima nitko ionako ne želi živjeti, a u Zagrebu još uvijek moraš imati rođu da bi radio u pošti. Isto vrijedi za bilo koji dobro plaćen posao, bez obzira koliko fizčki težak ili opasan. A tih tvojih 4000 kn u Zagrebu je ništa ako nemaš svoj stan ili bar stan od roditelja, 4000 je jedva dovoljno da preživiš od plaće do plaće
Inicijal is offline  
Old 25.11.2017., 09:13   #8308
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Imam kuću i auto, hvala.
Itekako znam koliko košta.
No, ne želiš shvatiti što želim reći: u kuću ne moraš ulagati godinama ako nije baš sila, a stan moraš platiti svaki mjesec. Inače letiš van.
Zato su nam nekretnine u većini slučajeva u derutnom stanju...
Reklo bi se da živimo iznad svojih mogućnosti tj. imaš svoju nekretninu i automobil, ali nemaš za njegovo održavanje već samo onda kad je sila, a do tada moliš boga da ne moraš ništa uložiti jer ionako imaš propuh u džepovima.
Ne sviđa mi se niti takav life style.
homosapiens is offline  
Old 25.11.2017., 09:30   #8309
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Zato su nam nekretnine u većini slučajeva u derutnom stanju...
Reklo bi se da živimo iznad svojih mogućnosti tj. imaš svoju nekretninu i automobil, ali nemaš za njegovo održavanje već samo onda kad je sila, a do tada moliš boga da ne moraš ništa uložiti jer ionako imaš propuh u džepovima.
Ne sviđa mi se niti takav life style.
Sto mene smeta su zgrade gdje svak radi Sto hoce.
Ono 8 katova i svi su imali nekada balkon.
1. I 3. Ga Jos imaju.
2. Je zatvorio i stavio 2 prozora i ostalo zid od cigle Koji naravno od vanka nikada nije obojan.
4. Je zatvorio sa plasticnjoj stolarij U bijeloj boji
5. Sa metalnom u srebrenoj boji
Itd.

I svak se vidi U pravu da to radi, jer je to njegov stan, Ali nije njegova kuca.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 25.11.2017., 09:57   #8310
NEVJEROJATAN USPJEH ŠIBENSKE FIRME Norvežani traže hrvatske partnere za gradnju brodova, zahtjeva je toliko da više ne mogu prihvatiti sve ugovore
Ova godina za šibensku tvrtku u norveškom vlasništvu CroNoMar, po svemu sudeći, bit će rekordna. Prema procjeni Ane Zajc, više projektne savjetnice tvrtke CroNoMar, očekivana indirektna izvozna vrijednost projekata koji se provode posredstvom CroNoMara u 2017. godini bit će osjetno veća od 150 milijuna kuna. Toliko je, naime, ostvareno u 2016. godini. U planu im je da do kraja 2017. na međunarodno tržište marikulture isporuče najmanje 24 broda.
Uspješno završeni pregovori doveli su do prve isporuke maritimne opreme za Kinu
http://cronomar.hr/innovation-incuba...e-brodogradnje

Da je probuditi Slavonce,Purgere i okolicu di bi bili.
A ne samo kukat nema posla,nema posla.država mi nije osigurala posao itd.
Šteta šta kontitnetalci nisu aktivniji u stvaranju poslova.

ili
Riječka farmaceutska kompanija JGL na tržišta Tajlanda, Vijetnama, Singapura i Malezije izvezla je tijekom rujna i listopada prve količine svojih proizvoda
ili
BROJNI Slavonci u traženju posla i boljeg života sve više odlaze iz Hrvatske, ali situacija je sada postala mnogo ozbiljnija te se događa da svakodnevno autobusi puni mladih ljudi i obitelji iz Slavonije odlaze u Njemačku.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 25.11.2017., 10:15   #8311
Quote:
more kaže: Pogledaj post
NEVJEROJATAN USPJEH ŠIBENSKE FIRME Norvežani traže hrvatske partnere za gradnju brodova, zahtjeva je toliko da više ne mogu prihvatiti sve ugovore
Ova godina za šibensku tvrtku u norveškom vlasništvu CroNoMar, po svemu sudeći, bit će rekordna. Prema procjeni Ane Zajc, više projektne savjetnice tvrtke CroNoMar, očekivana indirektna izvozna vrijednost projekata koji se provode posredstvom CroNoMara u 2017. godini bit će osjetno veća od 150 milijuna kuna. Toliko je, naime, ostvareno u 2016. godini. U planu im je da do kraja 2017. na međunarodno tržište marikulture isporuče najmanje 24 broda.
Uspješno završeni pregovori doveli su do prve isporuke maritimne opreme za Kinu
http://cronomar.hr/innovation-incuba...e-brodogradnje

Da je probuditi Slavonce,Purgere i okolicu di bi bili.
A ne samo kukat nema posla,nema posla.država mi nije osigurala posao itd.
Šteta šta kontitnetalci nisu aktivniji u stvaranju poslova.

ili
Riječka farmaceutska kompanija JGL na tržišta Tajlanda, Vijetnama, Singapura i Malezije izvezla je tijekom rujna i listopada prve količine svojih proizvoda
ili
BROJNI Slavonci u traženju posla i boljeg života sve više odlaze iz Hrvatske, ali situacija je sada postala mnogo ozbiljnija te se događa da svakodnevno autobusi puni mladih ljudi i obitelji iz Slavonije odlaze u Njemačku.
samo treba još nekako natjerat norvežane da otvore nešto u slavoniji, pa da i kontinentalci budu aktivniji u stvaranju posla
Inicijal is offline  
Old 25.11.2017., 10:34   #8312
Da razriješimo prvo ovo stalno ponavljanje izmišljotina da gastarbajteri dolaze u rh popravljati zube i operacije razno razne na račun poreznih obveznika RH. Da dolaze, jer je kod privatnika u njihovoj zemlji skuplje nego kod privatnika u rh. Dakle dolaze kod privatnika, popraviti zube jer to rade i švabi, ne kužim zakaj ne bi i mi, inače to je potpuno normalan biznis u mađarskoj, gledao neku emisiju na de tv.

Kad odeš raditi u stranu zemlju ( njemačka), da bi mogao raditi, moraš se prijaviti na adresu, automatizmom prijave dobiješ na adresu stanovanja upit za prijavu na zdravstveno osiguranje, koje svaki mora imati, ako ne radi plaća sam, ako radi pola poslodavac ,pola ti.

Prilikom odlaska iz zemlje ( RH), ljudi se odjavljuju sa zdravstvenog osiguranja,i prijavljuju privremenu odjavu stanovanja ili stalnu, kako tko, pogotovo oni koji su bili nezaposleni, automatizmom, što se vidi u onim brojevima kako se broj nezaposlenih snižava. Ili samostalno.

U Eu nemožeš biti zdravstveno prijavljen tu i u RH, bez brige to se lako provjerava, naravno da postoje iznimke, to je normalno.

Kako znam ? Pa recimo prilikom svakog prelaska hr granice me provjeri policija, skenira osobnu na prijelazu, a vozim de tablice, da vozim de tablice a nisam odjavljen, sigurno bi me već 8 miliona puta kaznili.

Ne vidim razlog da potrošim 200 ojra na posjet RH, da me doktor pregleda ili obavim operaciju ABC, kad to mogu i u njemačkoj ( zamislite, postoje doktori koji znaju čak i hrvatski), bez brige ništa to ne košta više nego da sam to odradio u rH ( da , naravno, kad dođem doma na 7 dana prvo mi je na pameti otići kod doktora i jebat se po gužvama i prekrasnim čekaonicama, pa da me naruče da dođem za 2 mjeseca, ....neprocijenjivo.....)
Ovi što rade na crno, sve je ok, dok ga ne ulove pa dobije zabranu ulaska u zemlju. A takvih je stvarno malo.

Na ovom linku su statistički podaci broja auslendera u njemačkoj, apropos teme kako je super u poljskoj i rumunjskoj pa ljudi više ne odlaze van raditi, stavke 2 i 4.
https://de.statista.com/statistik/da...herkunftsland/
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 25.11.2017., 11:34   #8313
Imate U njemackoj cak reklame na tv-u za popravke zubi U budimpesti ili laser ociju.
Izpadne sa putovanjen i dobrim hotelom jeftinije.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 25.11.2017., 11:53   #8314
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kad odeš raditi u stranu zemlju ( njemačka), da bi mogao raditi, moraš se prijaviti na adresu, automatizmom prijave dobiješ na adresu stanovanja upit za prijavu na zdravstveno osiguranje, koje svaki mora imati, ako ne radi plaća sam, ako radi pola poslodavac ,pola ti.
Ljudi idu gore raditi, a ne hodati po doktorima. 20.000 ljudi koji se svake godine vrate je bolesnije nego 50.000 njih koji odsele. Talog ostaje ovdje.
zgubydan is offline  
Old 25.11.2017., 12:25   #8315
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa on i sam jest renterijer

Zato vas i sprda jer iz vlastitog iskustva zna kako je.
Sa ogromnom razlikom da meni novac nije pao sa neba u krilo, već sam za njega nešto i morao učiniti i napraviti, za razliku od jadranskih rentijera kojima je turizam doslovno pao sa neba.

Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
može bit, ali nije bitno, žalostan je samo oni dio o susjedovoj kravi, to je mentalitet okolozagrebačkih krajeva
Sjevernjak sam, iz krajeva koji su uvijek slovili kao jedni od bogatijih u državi, i iz kojih se nikada nije emigriralo u velikoj mjeri, jer nikad za time nije bilo potrebe, za razliku od južnjaka, koji biste i dan danas bili ono što ste bili pred stotinjak godina, musava gladna sirotinja koja godinu dana skuplja za jednosmjernu brodsku kartu za Ellis Island, ili u današnjem slučaju bi to bilo za autobusnu kartu za Munchen ili zrakoplovnu za Dublin. Da vam nije turističke rente, bili biste jedno tisuću puta siromašniji od današnje Slavonije, tako da mi ne postoji odvratnija i ljigavija stvar u životu od one kad netko kome je sve palo sa neba kmeči da zašto mu nije palo još i više. Ne želim da vam crkne krava, ali da vas treba dobro debelo oporezovati, itekako (što se dakako neće nikada dogoditi jer cijeli jug glasa za HDZ, HDZ je većinu vremena na vlasti i samim time neće nikada donositi mjere koje će uzimati njihovom glasačkom tijelu).
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 25.11.2017., 13:03   #8316
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Sa ogromnom razlikom da meni novac nije pao sa neba u krilo, već sam za njega nešto i morao učiniti i napraviti, za razliku od jadranskih rentijera kojima je turizam doslovno pao sa neba.



Sjevernjak sam, iz krajeva koji su uvijek slovili kao jedni od bogatijih u državi, i iz kojih se nikada nije emigriralo u velikoj mjeri, jer nikad za time nije bilo potrebe, za razliku od južnjaka, koji biste i dan danas bili ono što ste bili pred stotinjak godina, musava gladna sirotinja koja godinu dana skuplja za jednosmjernu brodsku kartu za Ellis Island, ili u današnjem slučaju bi to bilo za autobusnu kartu za Munchen ili zrakoplovnu za Dublin. Da vam nije turističke rente, bili biste jedno tisuću puta siromašniji od današnje Slavonije, tako da mi ne postoji odvratnija i ljigavija stvar u životu od one kad netko kome je sve palo sa neba kmeči da zašto mu nije palo još i više. Ne želim da vam crkne krava, ali da vas treba dobro debelo oporezovati, itekako (što se dakako neće nikada dogoditi jer cijeli jug glasa za HDZ, HDZ je većinu vremena na vlasti i samim time neće nikada donositi mjere koje će uzimati njihovom glasačkom tijelu).
Ti nikako da shvatiš da 95% ljudi rentijera radi od 8-16 a da im je ovo dodatni prihod. Ljubomora će te izjest. Isto tako ja mogu reć da je slavoncima plodna zemlja pala s neba.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 25.11.2017., 13:41   #8317
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da razriješimo prvo ovo stalno ponavljanje izmišljotina da gastarbajteri dolaze u rh popravljati zube i operacije razno razne na račun poreznih obveznika RH. Da dolaze, jer je kod privatnika u njihovoj zemlji skuplje nego kod privatnika u rh. Dakle dolaze kod privatnika, popraviti zube jer to rade i švabi, ne kužim zakaj ne bi i mi, inače to je potpuno normalan biznis u mađarskoj, gledao neku emisiju na de tv.

Kad odeš raditi u stranu zemlju ( njemačka), da bi mogao raditi, moraš se prijaviti na adresu, automatizmom prijave dobiješ na adresu stanovanja upit za prijavu na zdravstveno osiguranje, koje svaki mora imati, ako ne radi plaća sam, ako radi pola poslodavac ,pola ti.

Prilikom odlaska iz zemlje ( RH), ljudi se odjavljuju sa zdravstvenog osiguranja,i prijavljuju privremenu odjavu stanovanja ili stalnu, kako tko, pogotovo oni koji su bili nezaposleni, automatizmom, što se vidi u onim brojevima kako se broj nezaposlenih snižava. Ili samostalno.

U Eu nemožeš biti zdravstveno prijavljen tu i u RH, bez brige to se lako provjerava, naravno da postoje iznimke, to je normalno.

Kako znam ? Pa recimo prilikom svakog prelaska hr granice me provjeri policija, skenira osobnu na prijelazu, a vozim de tablice, da vozim de tablice a nisam odjavljen, sigurno bi me već 8 miliona puta kaznili.

Ne vidim razlog da potrošim 200 ojra na posjet RH, da me doktor pregleda ili obavim operaciju ABC, kad to mogu i u njemačkoj ( zamislite, postoje doktori koji znaju čak i hrvatski), bez brige ništa to ne košta više nego da sam to odradio u rH ( da , naravno, kad dođem doma na 7 dana prvo mi je na pameti otići kod doktora i jebat se po gužvama i prekrasnim čekaonicama, pa da me naruče da dođem za 2 mjeseca, ....neprocijenjivo.....)
Ovi što rade na crno, sve je ok, dok ga ne ulove pa dobije zabranu ulaska u zemlju. A takvih je stvarno malo.

Na ovom linku su statistički podaci broja auslendera u njemačkoj, apropos teme kako je super u poljskoj i rumunjskoj pa ljudi više ne odlaze van raditi, stavke 2 i 4.
https://de.statista.com/statistik/da...herkunftsland/


Ne mogu ti to ovi matrixasi skuziti. Hvataju se i za najmanju slamku da istaknu teoriju hr najbogatije zemlje na svijetu. Jedino mi nije jasno cemu maskota Kodi i rezim ustedologije ako nam je hr matrix tako bogat

Svaki novi covjek koji egzodira, matrixasu raste panikica, a skrabica presusuje.
Richie is offline  
Old 25.11.2017., 13:50   #8318
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ti nikako da shvatiš da 95% ljudi rentijera radi od 8-16 a da im je ovo dodatni prihod. Ljubomora će te izjest. Isto tako ja mogu reć da je slavoncima plodna zemlja pala s neba.
Ljubomora na koga? Nemam na koga biti ljubomoran obzirom da sam u životu napravio ono što sam htio, pobjegao sam iz eksploatirane radničke klase i tamo se više nikad ne vraćam. Rentijer koji ima potrebu raditi posao od 8-16 nije rentijer usput rečeno, takvi poslovi su za radničku klasu, ne rentijersku.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 25.11.2017., 15:04   #8319
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Sa ogromnom razlikom da meni novac nije pao sa neba u krilo, već sam za njega nešto i morao učiniti i napraviti, za razliku od jadranskih rentijera kojima je turizam doslovno pao sa neba.



Sjevernjak sam, iz krajeva koji su uvijek slovili kao jedni od bogatijih u državi, i iz kojih se nikada nije emigriralo u velikoj mjeri, jer nikad za time nije bilo potrebe, za razliku od južnjaka, koji biste i dan danas bili ono što ste bili pred stotinjak godina, musava gladna sirotinja koja godinu dana skuplja za jednosmjernu brodsku kartu za Ellis Island, ili u današnjem slučaju bi to bilo za autobusnu kartu za Munchen ili zrakoplovnu za Dublin. Da vam nije turističke rente, bili biste jedno tisuću puta siromašniji od današnje Slavonije, tako da mi ne postoji odvratnija i ljigavija stvar u životu od one kad netko kome je sve palo sa neba kmeči da zašto mu nije palo još i više. Ne želim da vam crkne krava, ali da vas treba dobro debelo oporezovati, itekako (što se dakako neće nikada dogoditi jer cijeli jug glasa za HDZ, HDZ je većinu vremena na vlasti i samim time neće nikada donositi mjere koje će uzimati njihovom glasačkom tijelu).
Nema nikakve potrebe Dalmatince dodatno oporezovati.
To ne bi bilo u redu.

Treba im staviti jednake uvjete kakvu imamo mi sjevernjaci. Dakle ako je kod nas porezna represija, onda bi trebala biti i kod njih. A nije.

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da razriješimo prvo ovo stalno ponavljanje izmišljotina da gastarbajteri dolaze u rh popravljati zube i operacije razno razne na račun poreznih obveznika RH. Da dolaze, jer je kod privatnika u njihovoj zemlji skuplje nego kod privatnika u rh. Dakle dolaze kod privatnika, popraviti zube jer to rade i švabi, ne kužim zakaj ne bi i mi, inače to je potpuno normalan biznis u mađarskoj, gledao neku emisiju na de tv.

Kad odeš raditi u stranu zemlju ( njemačka), da bi mogao raditi, moraš se prijaviti na adresu, automatizmom prijave dobiješ na adresu stanovanja upit za prijavu na zdravstveno osiguranje, koje svaki mora imati, ako ne radi plaća sam, ako radi pola poslodavac ,pola ti.

Prilikom odlaska iz zemlje ( RH), ljudi se odjavljuju sa zdravstvenog osiguranja,i prijavljuju privremenu odjavu stanovanja ili stalnu, kako tko, pogotovo oni koji su bili nezaposleni, automatizmom, što se vidi u onim brojevima kako se broj nezaposlenih snižava. Ili samostalno.

U Eu nemožeš biti zdravstveno prijavljen tu i u RH, bez brige to se lako provjerava, naravno da postoje iznimke, to je normalno.

Kako znam ? Pa recimo prilikom svakog prelaska hr granice me provjeri policija, skenira osobnu na prijelazu, a vozim de tablice, da vozim de tablice a nisam odjavljen, sigurno bi me već 8 miliona puta kaznili.

Ne vidim razlog da potrošim 200 ojra na posjet RH, da me doktor pregleda ili obavim operaciju ABC, kad to mogu i u njemačkoj ( zamislite, postoje doktori koji znaju čak i hrvatski), bez brige ništa to ne košta više nego da sam to odradio u rH ( da , naravno, kad dođem doma na 7 dana prvo mi je na pameti otići kod doktora i jebat se po gužvama i prekrasnim čekaonicama, pa da me naruče da dođem za 2 mjeseca, ....neprocijenjivo.....)
Ovi što rade na crno, sve je ok, dok ga ne ulove pa dobije zabranu ulaska u zemlju. A takvih je stvarno malo.

Na ovom linku su statistički podaci broja auslendera u njemačkoj, apropos teme kako je super u poljskoj i rumunjskoj pa ljudi više ne odlaze van raditi, stavke 2 i 4.
https://de.statista.com/statistik/da...herkunftsland/
Po ovome što se piše i neki se hvale uređenosti države Njemačke, nije baš malen broj ljudi koji radi na crno.
I samim time ne vjerujem da bi ako ih se ulovi dobili ikakav izgon. To bi bila dosta jaka mjera, a očito uređena država Njemačka itekako i želi da im ljudi rade na crno. U konačnici taj rad na crno plaćaju građani brutalnim porezima kakvi su u Njemačkoj (čak i na male plaće što je vidljivo na minimalcu od samo 1050 eura, a na velike primjerice iznad 100k eura neto ispadne jedva pola).
U tom kontekstu poštujem Irsku jer izuzetno niski porezi su zasigurno JEDNIM DIJELOM posljedica upravo toga da se ne tolerira rad na crno.

Za zdravstveno ne znam kako stvari stoje, iako se definitivno slažem da su priče oko toga poprilično prenabrijane. Bilo bi izuzetno čudno da osoba koja radi u Njemačkoj nema para da ode zubaru privatniku ili oftalmologu privatniku u Hrvatskoj.

Treće, za Rumunjsku mislim da nitko nikad nije ni rekao da je kod njih stalo iseljavanje. Dapače, oni su imali do 2014. problema sa radnim dozvolama što se taman onda poklapa sa masovnim iseljenjem što im se dogodilo 2015. i 2016.
Poljska je itekako razvijena zemlja već sad, ali to je zemlja koja ima veliku tradiciju masovnog iseljavanja (što recimo Češka nema i zato usprkos tome što su na granici sa Bavarskom, nikad nemaju negativni migracijski saldo) i oni će uvijek imat iseljavana, ali Poljska danas konačno ima pozitivni migracijski saldo čime iseljavanje nije toliki problem više. Mnogo ljudi im se vratilo i vraća se, a to što neki odlaze, a šta onda ?

Mene zapravo jako zanima statistika njemačkih emigracija jer moji kolege Nijemci su me prije godinu dana uvjeravali da po nekim statstikama trećina Nijemaca želi van iz zemlje (oni su konkretno iz Kolna), a da im je zato interesantno koliko ljudi želi pak k njima.
Ono što znam sigurno je da je jako puno Nijemaca danas u Europi. Neki u penziji, neki studenti i uglavnom oni koji rade vani su privremeno....što ujedno ako je točno, govori dosta o tome što je i Gotovina rekao- da je svijet jedno veliko globalno selo i da barijera hvala Bogu više nema....ne sele više ljudi samo radi neimaštine.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 25.11.2017. at 15:19.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 25.11.2017., 15:12   #8320
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Nema nikakve potrebe Dalmatince dodatno oporezovati.
To ne bi bilo u redu.

Treba im staviti jednake uvjete kakvu imamo mi sjevernjaci. Dakle ako je kod nas porezna represija, onda bi trebala biti i kod njih. A nije.
Nema problema ali i poticaji kao kod vas slavonaca
znači i nama podilit tih 5-6 miljardi kuna godišnje.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.