Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 21:44   #21
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
Zašto toliko mladih ljudi bježi iz ove predivne zemlje?Kad završiš školu, neki vrag si po zanimanju, nađeš posao i imaš početnu plaću 4000-5000 tisuća kuna, pa zar to nije dosta jednom mladom čovjeku za početak?Ako nema posla u Slavoniji, preseli se u Istru,Primorje ili Dalmaciju, onaj tko hoće radit uvijek nađe posla.
Recimo za jednu mladu obitelj gdje radi muž i žena i da svatko ima plaću po 5,000 kuna, pa to je 10,000 kuna mjesečno, pa mislim da je to i više nego dovoljno.Još ako imaš stan od roditelja(obiteljska kuća) pa na konju si, kakva crna Njemačka Pa kod nas ovi peraći sudjova imaju po 4000 kuna mjesećno plaću, a za taj posao ti ne treba nikakva škola.Prijatelj ima 25 godina ima ženu,djecu vozi kamion ima plaću blizu 10.000 kuna, želim reć da se sasvim solidno može živjet i kod nas, samo se treba snać.
Kao prvo,ajd dođi živjeti u Slavoniju pa da vidiš koliko "ima posla"...

Kao drugo,ako ću otići dalje od Zagreba onda mi je isti klinac jesam li u Puli,Rijeci ili gdje već jer kad tamo platim stan ne ostane mi ni pola plaće a onda mi je tako svejedno jesam li tamo ili u Irskoj. Zagreb mi se još donekle sviđa jer iako je skup nudi puno opcija ali mi je skupo odlaziti svako malo na razgovore za posao pa nazad kući.

Kao treće,te teze "svuda ima posla samo treba zasukat rukave" isto objesi mačku o rep. Ja sam diplomirani ekonomist bez posla i iako mogu raditi neke šugavije poslove koje sam već radio tipa dostavljač,taksist,nosač gajbi i sl. od toga ne mogu preživjeti u drugom gradu nema šanse. Štoviše ne možeš ti očekivati da je svatko sposoban za svaki posao - tvoj frend je kamiondžija,pa šta? Jesam ja kamiondžija? Ili tvoj prijatelj je CNC operater i ima dobru plaću,jesam ja CNC operater? Ne. Jesam ja doktor,profesor stranog jezika? Isto ne. Možda sam promašio struku ali sam se već dovoljno školovao,što kroz formalno obrazovanje što kroz tečajeve,i priznajem da sam već radio slabije plaćene poslove ali sam jedva preživljavao s njima budući da sam u SVOJOJ nekretnini. Svejedno nisam multipraktik koji može raditi 150 različitih zanimanja,a dodatnog školovanja i prekvalifikacija mi je već pun kurac jer je sve bio veliki promašaj.

NAJVEĆI problem je što nemam iskustva u struci i što nemam VEZU,naravno poslodavci te kao takvog ne žele ni uzeti u obzir taman imao 100 diploma jer svi oni traže "gotov proizvod" koji žele maksimalno iskoristiti. Moja frendica je upravo dobila otkaz u firmi nakon 10 godina rada u istoj jer je ostala trudna. Dakle glupom poslodavcu je pametnije zamjeniti nekoga sa tolikim iskustvom i staviti nekog drugog kojemu će trebati uhodavanje u posao,a paradoksalno uobičajena je praksa da poslodavci nemaju nimalo strpljenja za one bez iskustvom nego očekuju od tebe da ćeš dati 200% od sebe od prvog dana. Dakle problem je i u samim poslodavcima koji su GAMAD a i općenito u lošem stanju u državi. Posla NEMA,ništa se ne proizvodi,ničim se ne trguje,eventualno nešto malo uslužnih djelatnosti i to je to.

S druge strane u inozemstvu nema muljanja,nema zaostalih plaća,neplaćenih prekovremenih. Ne zanima ih tko si i koliko godina imaš nego da li HOĆEŠ raditi ili ne. Čak i ako nemaš iskustva dobar dio njih će ti dati probni period i trening od par tjedana gdje ćeš se uhodati u posao. Otkaz ćeš dobiti samo ako si teški debil,ljenčina ili lopov što i je normalno za nas balkance.

Meni novac nije najvažniji na svijetu i da,ja bi bio zadovoljan kad bi imao plaću od 5-6 tisuća kuna,platim režije i ćao,samo ne znam koga više za kurac da povučem da dobijem taj posao a živim u ovom gradu već 30 godina? NE želim u stranku ni slučajno. I šta mi preostaje? Trenutno još uvijek važem šta ću,jedna noga mi je u kući a druga vani,kofer stoji i kao da me gleda i govori "jel idemo?". Zato što u svom gradu imam stan bio bi zadovoljan i s prosječnom plaćom ali do nje je nemoguće doći. Da idem van pa živim u nekom učmalom sobičku i da perem suđe ili se drkam na baušteli isto mi se ne sviđa. Eto ajd ti sad budi pametan... Čovjek jednostavno pukne,prelomi i ode,ja očito još nisam došao do te točke jer sam vrlo vezan za svoj rodni grad ali vrlo sam blizu toga.

Tko god priča kako ovdje nije teško neka provede bar 2-3 mjeseca na burzi sa zanimanjem u kojem nema posla pa neka se onda javi.
model500 is offline  
Old 14.11.2017., 21:50   #22
znatiželja, očaj, prilika, svi dobri razlozi i treba probati svašta. ima previše točnih odgovora. jedna je istina: u Hr se mogu uvijek vratiti ako tako hoće
mudozvon is offline  
Old 14.11.2017., 21:53   #23
Quote:
bizon_9 mm kaže: Pogledaj post
Radi ovog i još nebrojeno drugih jebada.
Ili zbog vaginalnog iscjedka našeg direktora:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=5328

Danas sam malo bolje čitao obavijest da plaća kasni i da će biti navedenog datuma.
Ali mi je nešto palo na pamet što mi se čini kao totalna pravna ludorija:
naime ovako piše na oglasnoj ploči:

OBAVIJEST

Sukladno članu 92 zakona o radu NN 93/14 , članku 41 Pravilnika o radu i članku 10. , odnosno 12. Ugovora o radu , obavještavamo vas da će plaća za RUJAN biti isplaćena dana 13. 11. 2017.

OBRAZLOŽENJE :
Neizvršenjem obaveza u planiranim terminima po radnim nalozima a sukladno time, nisu stečeni pravodobni uvjeti za pravovremeni obračun i naplatu ugovorenih obaveza.


Originally Posted by mazz View Post
Zašto toliko mladih ljudi bježi iz ove predivne zemlje?Kad završiš školu, neki vrag si po zanimanju, nađeš posao i imaš početnu plaću 4000-5000 tisuća kuna, pa zar to nije dosta jednom mladom čovjeku za početak?Ako nema posla u Slavoniji, preseli se u Istru,Primorje ili Dalmaciju, onaj tko hoće radit uvijek nađe posla.


Živiš na Marsu. Kod nas u Zadru, mladi sa srednjom školom uglavnom imaju minimalac. A znam i neke obitelji na KRKu koje rade samo sezonski. A došli su iz Slavonije te su podstanari. Sada je muž otišao na bauštel u Austriju raditi na crno, preko zime.
krena is online now  
Old 14.11.2017., 21:53   #24
Quote:
model500 kaže: Pogledaj post
Ja sam diplomirani ekonomist bez posla i iako mogu raditi neke šugavije poslove koje sam već radio tipa dostavljač,taksist,nosač gajbi i sl. od toga ne mogu preživjeti u drugom gradu nema šanse. .. Možda sam promašio struku ali sam se već dovoljno školovao,što kroz formalno obrazovanje što kroz tečajeve,i priznajem da sam već radio slabije plaćene poslove ali sam jedva preživljavao s njima budući da sam u SVOJOJ nekretnini. ...

Tko god priča kako ovdje nije teško neka provede bar 2-3 mjeseca na burzi sa zanimanjem u kojem nema posla pa neka se onda javi.
Nemoj mi zamjeriti pitanje, stvarno nije zlonamjerno, ali zašto si upisao studij ekonomije?
Pretpostavljam da imaš negdje oko 30 i koju sitno godinu, da si diplomirao negdje prije 10 godina. U Hrvatskoj je loša ekonomska situacija ne zadnjih par godina, već zadnjih 20 godina, pa me zaista zanima kako to da si odabrao studij ekonomije?
Donata is offline  
Old 14.11.2017., 22:03   #25
Dobro u Slavoniji je teže nać plaću od 5-6000 kuna.Recimo u razvijenim županijama dosta ljudi ima takvu plaću, recimo da muž i žena imaju primanja 11-12.000 kuna mjesečno platiš režiji i na konju si, to je sasvim ok za živjet.To šta govoriš da odem radit u Njemačku za 2,000€ po cijeli dan u restoranu ma stari moj nema tih para da samo radim i spavam u sobi od 5m2.Nema ništa ljepše nego nakon posla otić na kavu ili pivicu sa prijateljima, pogledat koju utakmicu bacit ćakulu, ma ko to more platit kakva Njemačka.
mazz is offline  
Old 14.11.2017., 22:03   #26
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nemoj mi zamjeriti pitanje, stvarno nije zlonamjerno, ali zašto si upisao studij ekonomije?
Pretpostavljam da imaš negdje oko 30 i koju sitno godinu, da si diplomirao negdje prije 10 godina. U Hrvatskoj je loša ekonomska situacija ne zadnjih par godina, već zadnjih 20 godina, pa me zaista zanima kako to da si odabrao studij ekonomije?
Čudno ali istinito, ekonomisti se više traže od inženjera. Jer nema industrije, a svaka banka i firma mora imati ekonomistu.

Quote:
model500 kaže: Pogledaj post
Kao treće,te teze "svuda ima posla samo treba zasukat rukave" isto objesi mačku o rep. Ja sam diplomirani ekonomist bez posla i iako mogu raditi neke šugavije poslove koje sam već radio tipa dostavljač,taksist,nosač gajbi i sl. od toga ne mogu preživjeti u drugom gradu nema šanse.

Jesam ja doktor,profesor stranog jezika? Isto ne. .
Moja je prijateljica ekonomist-hoteljer. Ima 57 godina i već je 4 godine u Njemačkoj. Najprije kao sobarica, a sada radi u pogonu gdje se lijeva plastika.

A moj je susjed doktor nauka ruskog jezika. NEZAPOSLEN i ima 47 godina.
http://www.zadarskilist.hr/clanci/16...tickih-pitanja
krena is online now  
Old 14.11.2017., 22:06   #27
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
... nego se većinom dolazi preko preporuka ili poznanstva, zaboravi da će bit u oglasu.Tko još danas traži posao preko oglasa?
pazi ti njega... da zasto ljudi odlaze van... kad preko preporuka ili poznanstva mogu naci dobro placen posao...


Sanja Galic, jesi to ti?
__________________
Vaš potpis:
Ukloni oblikovanje teksta
post-IT! is offline  
Old 14.11.2017., 22:11   #28
Ovaj lik je trol.

Ali, bica s ovakvim razmisljanjem ima poprilicno. Primjerci se redovito mogu uzivo pogledati na lokalnim skupovima mladezi raznih politickih stranaka
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 14.11.2017., 22:15   #29
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
Dobro u Slavoniji je teže nać plaću od 5-6000 kuna.Recimo u razvijenim županijama dosta ljudi ima takvu plaću, recimo da muž i žena imaju primanja 11-12.000 kuna mjesečno platiš režiji i na konju si, to je sasvim ok za živjet.To šta govoriš da odem radit u Njemačku za 2,000€ po cijeli dan u restoranu ma stari moj nema tih para da samo radim i spavam u sobi od 5m2.Nema ništa ljepše nego nakon posla otić na kavu ili pivicu sa prijateljima, pogledat koju utakmicu bacit ćakulu, ma ko to more platit kakva Njemačka.
Hm, zanimljivo, ne isplati se raditi cijeli dan za 2000 euro, ali istovremeno tvrdiš da se "babe žale na malu plaću od 4500 kuna" za rad od 200 sati u sezoni? Imaju li i one vremena za kavu ili pivicu, ćakulu?

Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
... kuhinjske radnice dakle, nkv, naberu sa radnim stažom+prijevoz plaću oko 4500 kuna, i onda slušam babe kako se žale da im je mala plaća, Ono što je sigurno da se naradiš preko 200 sati po sezoni,
Donata is offline  
Old 14.11.2017., 22:25   #30
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nemoj mi zamjeriti pitanje, stvarno nije zlonamjerno, ali zašto si upisao studij ekonomije?
Pretpostavljam da imaš negdje oko 30 i koju sitno godinu, da si diplomirao negdje prije 10 godina. U Hrvatskoj je loša ekonomska situacija ne zadnjih par godina, već zadnjih 20 godina, pa me zaista zanima kako to da si odabrao studij ekonomije?
Išao sam u srednju ekonomsku školu,faks sam završio prije 2 godine ali sam ga vukao bezveze no papir je tu,usput sam završio i tečaj računovodstva mimo ovoga što mi ide u radnju knjižicu. Želio sam se školovati i usavršavati maksimalno u svojoj struci a ne preći iz ekonomske škole na pravo,pa na filozofski i na kraju se prekvalificirati u kuhara. Dakle sve je išlo nekim svojim "prirodnim putem" i naivno sam se nadao da će ipak biti posla za mene. Ok,sad slobodno reci da sam idiot.
model500 is offline  
Old 14.11.2017., 22:25   #31
U Njemačkoj se ne traži posao priko prike od prikinog prike i po babi i po stričevima nego na burzi ili preko oglasa i imaju milione oglasa a ne prika
Loui is offline  
Old 14.11.2017., 22:29   #32
Ne on je restoranđija i apelira jeftino na nas da ne bježimo jer ko će onda njemu radit za 4000 kuneja, morat će uvozit njemačke kuhare i konobare ali oni i koštaju 3000 eura a njegov biftek košta ko i u Beču 20eura a placa 3x manja ,pa će da vidi kad mu mu svi odemo, a on bi Yahtu ,S klasu i bazen
Loui is offline  
Old 14.11.2017., 22:37   #33
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nemoj mi zamjeriti pitanje, stvarno nije zlonamjerno, ali zašto si upisao studij ekonomije?
Pretpostavljam da imaš negdje oko 30 i koju sitno godinu, da si diplomirao negdje prije 10 godina. U Hrvatskoj je loša ekonomska situacija ne zadnjih par godina, već zadnjih 20 godina, pa me zaista zanima kako to da si odabrao studij ekonomije?
s jedne strane se slažem da ljudi biraju fakultete čija se struka ne traži pretjerano no s druge strane evo moj primjer: ja sam zaštita na radu i nema nas puno i k tome imam stručne iz zaštite i iz požara i cijeli niz dodatnih certifikata od jezika preko rada u programima tipa autocad i k tome sve to uistinu dobro znam i koristim i nakon 14 godina imam jedva 5500 plaću. Jedini razlog tako niske plaće je jer mi je struka slabo tražena u Hrv. tj. je u stvari nametnuta poslodavcima jer su poslodavci, počevši s državom, čisti goniči robova sa svješću da moraš biti sretan što radiš i da ti je plaća bonus (a ne naknada za uloženi rad) a sigurno radno mjesto ako želiš slobodno nađi drugi posao i to van Hrvatske...
S druge strane vani je moja struka cijenjena jer se vani i cijeni dobar radnik pa poslodavcu vrijedi ulagati u zaštitu na radu ako time dobiva sigurnije radno mjesto te manji broj izgubljenih dana zbog manjeg broja bolovanja i ozljeda...
Dakle dok se ne promijene neke temeljne stvari pout mentaliteta odnosno pogleda na vrijednost da je dobar radnik vrijednost tvrtke i da se takvog treba čuvati a ne uništiti i onda odbaciti sa "dobro je bilo dok je trajao" primitivnim razmišljanjem, dotle ovdje neće biti bolje. U skladu s time idu i plaće - ako želiš dobrog radnika moraš ga i moći dobro platiti. 5-6000kn je jadna plaća jer pokriva jedva minimum za život i kao takva ne stvara kod čovjeka potrebu da daje više odnosno da se boji za izgubiti takvo radno mjesto. S druge strane, još nisam upoznao radnika (najčešće rukovoditelja) koji ima manje od 10.000kn a da se nije noktima držao za poziciju. Da daju radnicima toliko i radnici bi se više trudili a ne išli tražiti toliko u stranu zemlju...
tudumdum is offline  
Old 14.11.2017., 22:56   #34
iz mog iskustva, mogla bih čak reći da što više kvalifikacija imaš, to gore. uopće se ne isplati. poslodavac će to pokušati maksimalno iskoristiti uz što manji trošak.

sjećam se jedne turističke agencije, u kojoj sam trebala raditi na tri jezika za 2 i po tisuće kn. nisam, naravno, ali to je jedan od takvih primjera.
white-light is offline  
Old 14.11.2017., 22:59   #35
Quote:
model500 kaže: Pogledaj post
Išao sam u srednju ekonomsku školu,faks sam završio prije 2 godine ali sam ga vukao bezveze no papir je tu,usput sam završio i tečaj računovodstva mimo ovoga što mi ide u radnju knjižicu. Želio sam se školovati i usavršavati maksimalno u svojoj struci a ne preći iz ekonomske škole na pravo,pa na filozofski i na kraju se prekvalificirati u kuhara. Dakle sve je išlo nekim svojim "prirodnim putem" i naivno sam se nadao da će ipak biti posla za mene. Ok,sad slobodno reci da sam idiot.
Hm. U Slavoniji s tom diplomom ekonomije nažalost stvarno možeš samo obrisati dupe.

U Zagrebu bi se možda i dalo nešto iskopati, barem nešto što bi s vremenom moglo biti bolje od kičmatrans poslova za minimalac.

Ali je stanovanje u Zagrebu jako skupo ako nemaš svoj stan ili kuću u Zagrebu. Tak da ti nakon plaćanja najma stana, ne bi ostalo dovoljno za život.

Zašto ne probaš vani? Poslovno gledano, zbilja nemaš što izgubiti. Ok, vezan si za taj slavonski grad u kojem jesi, ali slaba će ti biti korist od te vezanosti ako ćeš biti bez posla.
ericsson is offline  
Old 14.11.2017., 23:02   #36
U Dalmaciji i Istri nemaš što raditi preko zime ni s novcima ni bez novaca.
munjela is offline  
Old 14.11.2017., 23:09   #37
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
Ne znam za vas, ali ja sam ugostitelj i mogu vam reć da najmanje plaće imaju kuhinjske radnice dakle, nkv, naberu sa radnim stažom+prijevoz plaću oko 4500 kuna, i onda slušam babe kako se žale da im je mala plaća, a što bi one plaću od 6000 kuna kao kuhar Ono što je sigurno da se naradiš preko 200 sati po sezoni, dok je po zimi neki prosjek oko 170 sati.

Loui ako želiš posao kod boljeg privatnika, to nećeš nikad vidjet u oglasu, nego se većinom dolazi preko preporuka ili poznanstva, zaboravi da će bit u oglasu.Tko još danas traži posao preko oglasa?
Ako sam dobro shvatila ti si privatni ugostitelj. Imaš vjerojatno svoj restoran?
Pa te ljuti što moraš plaćati radnike?
Ti bi možda da rade za 2000 kuna i to bez prijevoza?
Ili da rade samo za hranu...recimo da pojedu ostatke od gostiju
Hm...da, stvarno ljudi traže previše. Imaš ti pravo, u Hrvatskoj su se ljudi povampirili
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Old 14.11.2017., 23:22   #38
Quote:
model500 kaže: Pogledaj post
Ok,sad slobodno reci da sam idiot.
nisi idiot, mene je samo zanimalo kako si se odlučio za studij ekonomije. U svemu tome moguće je jedino da si bio naivan u vjeri da ćeš s tim studijem naći posao u zemlji koja ekonomski stagnira, blago rečeno.
Donata is offline  
Old 14.11.2017., 23:46   #39
svi u programere!























__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 14.11.2017., 23:51   #40
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
nisi idiot, mene je samo zanimalo kako si se odlučio za studij ekonomije. U svemu tome moguće je jedino da si bio naivan u vjeri da ćeš s tim studijem naći posao u zemlji koja ekonomski stagnira, blago rečeno.
nemoj hebat čovjeka

nije loš izbor bit ekonomista.
ja znam masu ekonomista par godina starijih od njega koji imaju kvalitetne poslove. Istina dobar dio njih preko neke veze, ali jebiga...utješno je da nije preko stranke nužno, već preko staraca....

Znam i nešto starije tipove koji su se zapošljavali cca 2000. godine ...uredno su bili brend menadžeri po kompanijama sa 15000 kn plaćom. e jebiga...zlatna vremena.

U Zagrebu ima jako puno raznih poslova sa ok plaćama.
Samo treba pokušavati stalno. A ako se nema 2000-3000 za ostaviti na putovanja u Zg unutar godinu dana, onda jebiga. onda od čega se živi...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.