Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2010., 15:41   #1
Znanje - dar ili teret

U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 16:33   #2
Hm, znanje je i dar i teret.
Što više znaš, nameće se potreba za još više znanja. To često puta boli, jer smo nemoćni primijeniti to znanje, tj. ta primjena ne daje rezultate kakve očekujemo.

S druge strane, neznanje je za mnoge prihvatljiv izbor. Imamo svoj svijet, svoje ograničeno znanje i dobro nam je. Zašto se opterećivati stvarima koje me se ne tiču, govore mnogi.

Ja sam ipak za znanje, jer jedino tako možemo naprijed, prvenstveno mislim na duhovni i intelekturalni napredak.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 17:19   #3
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
U tvojem primjeru je dobro, jer ipak, svi oni nakon nekog vremena mogu odluciti zele li dalje uciti citati i pisati te pohadati dalje te satove ili mogu ici nastaviti vjezbati bacanje koplja. Izbor je dobar, znaci da oni mogu izabrati dali to zele ili nezele, jer ipak ako su sretni i bez toga nema potrebe prisiljavat ih.
Acidart is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 17:51   #4
A da na primjer u nekom društvu postoji kultura žrtvovanja svakog 5. djeteta.
I opet dođu neki misionari i odluče ukinuti tu tradiciju.

Dali je to dobro ili ne ?
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 18:39   #5
.. a da u nekom društvu .. recimo .. nije tradicija žrtvovati svako peto dijete .. a dođu misionari i to žele uvesti .. .. to bi bilo dobro ili ne .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 18:51   #6
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a da u nekom društvu .. recimo .. nije tradicija žrtvovati svako peto dijete .. a dođu misionari i to žele uvesti .. .. to bi bilo dobro ili ne .. ?
Ne.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 19:11   #7
.. pa koga da pitaju .. u tom društvu .. što je dobro .. ? .. papu .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 19:33   #8
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
cut...
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?
Bilo bi bolje da ih pusti da žive na miru. Sjetite se samo povijesti, Kolumba i "donošenja" znanja, civilizacije.
__________________
Occamova ostrica - od svih objasnjenja, usvojiti najverovatnije. Dakle, IQ rezultat ti je nizak jer si glupa.© Skot
Mr.Monden is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 19:57   #9
Quote:
Mr.Monden kaže: Pogledaj post
Bilo bi bolje da ih pusti da žive na miru. Sjetite se samo povijesti, Kolumba i "donošenja" znanja, civilizacije.
Ja se ne slažem baš da ih puste da žive tako, sa znanjem im ne mogu ništa loše donijeti, štoviše, pripremaju ih za život u takvim uvjetima. Ja sam uvijek za znanje i za znanost, lakše je ići kroz život kada znaš neke stvari.
petty_crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 22:47   #10
Znanje je samo neka stepenica na putu, mjera neznanja, rekao bi Socrates (slobodno interpretirajući). Ali, da li je taj put - put znanja? Kao da nije, kao da je znanje poluga do zadovoljstva, a zadovoljstvo preduvjet mira...dakle - onaj koji ima mir, ne treba mu znanja.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 12:26   #11
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Znanje je samo neka stepenica na putu, mjera neznanja, rekao bi Socrates (slobodno interpretirajući). Ali, da li je taj put - put znanja? Kao da nije, kao da je znanje poluga do zadovoljstva, a zadovoljstvo preduvjet mira...dakle - onaj koji ima mir, ne treba mu znanja.
Dakle, pitanje je - kakvo znanje?
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 17:04   #12
Oni koji ne znaju misle da im je znanje potrebno.
evenki 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 18:39   #13
Možda sam malo krivo postavio temu,
naime mene samo zanima treba li se onaj misionar umješat ili ne ?
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 19:13   #14
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Možda sam malo krivo postavio temu,
naime mene samo zanima treba li se onaj misionar umješat ili ne ?
nema potrebe da idemo u toliku egzotiku s tim misionarima i domorocima.
i ti u svojoj okolini imaš ljude koji ne znaju stvari koje ti znaš.

trebaš li ti njih poučavati te stvari ili ne trebaš?
trebaš li čekati da te zatraže da im preneseš to znanje ili im trebaš prenijeti svoje znanje bez obzira željeli oni to ili ne?

kada si odgovoriš na ta pitanja znat ćeš i kako to ide s domorocima i misionarima.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 23:01   #15
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Hm, znanje je i dar i teret.
Što više znaš, nameće se potreba za još više znanja. To često puta boli, jer smo nemoćni primijeniti to znanje, tj. ta primjena ne daje rezultate kakve očekujemo.

S druge strane, neznanje je za mnoge prihvatljiv izbor. Imamo svoj svijet, svoje ograničeno znanje i dobro nam je. Zašto se opterećivati stvarima koje me se ne tiču, govore mnogi.

Ja sam ipak za znanje, jer jedino tako možemo naprijed, prvenstveno mislim na duhovni i intelekturalni napredak.
Hm,može biti oboje...ionako ipak...mislim--
Znanje je prvenstveno dar.Teret za mene ne bi trebao biti.Nešto što ti može poslužiti kao svojevrsna stepenica za napredak u životu,da li duhovnom,ili čak i materijalnom je mislim samo dar.
Ne bih se složio da što više znamo,da se nameće potreba za još više znanja.Ja bih se prije okrenuo tome da čovjekova potreba za još višim znanjem potječe iz želje,njegove ljubavi prema tome čime se bavi.

Sad se nameće pitanje tereta,ali u tome koliko se treba žrtvovati za to znanje...jer znanje nije besplatno...ne mislim tu samo na naše novčanike,nego i po naš angažman.Za neke to već spada u domenu tereta...da steknemo neko znanje,recimo srednjoškolsko-pa kasnije i fakultetsko treba određena razina ''tereta''...mislim da smo mnogi mi pohađajući srednju školu,pa i opet spominjani fakultet osjetili teret na našim leđima...teret tu može predstavljati stres,briga,neprospavane noći...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 00:28   #16
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Možda sam malo krivo postavio temu,
naime mene samo zanima treba li se onaj misionar umješat ili ne ?
Nisi krivo postavio temu. Dapače.
Po mom mišljenju znanje predhodi i daru i teretu.
Ono je, gledajući od strane razuma, neprocjenjivi dar.
U konkretnom slučaju znanje nije moguće izbjeći. Ono je kao kuga. Širi se nevjerojatnom brzinom i koga god dotakne promjeni ga zauvjek.
Međutim kao i svaki lijek mora se konzumirati u malim dozama, jer, prevelika, doslovice ubija.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 00:53   #17
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
Neznanje je prokletstvo.Znanje je neiscrpni dar.Poklonit će im bezbroj šansi za poboljšanje životnih uvjeta.Naravno da i znanje ima negativne strane,ali zašto bi onda itko išta učio ako nema više koristi nego štete?
plava_gospođa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 09:55   #18
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Međutim kao i svaki lijek mora se konzumirati u malim dozama, jer, prevelika, doslovice ubija.
A kolika bi onda bila mjera? Izgleda da je lijek odavno prešao u razarajuču drogu za cijeli planet a doze se samo pojačavaju.
evenki 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 10:28   #19
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nisi krivo postavio temu. Dapače.
Po mom mišljenju znanje predhodi i daru i teretu.
Ono je, gledajući od strane razuma, neprocjenjivi dar.
U konkretnom slučaju znanje nije moguće izbjeći. Ono je kao kuga. Širi se nevjerojatnom brzinom i koga god dotakne promjeni ga zauvjek.
Međutim kao i svaki lijek mora se konzumirati u malim dozama, jer, prevelika, doslovice ubija.
Pa zar ne prethodi dar znanju?

Da bi stekao određenu količinu znanja iz nečega ne trebaš biti iznimno darovito dijete...tu je smatram prije potrebna volja i želja.

Dar je nešto što imaš,s čime se ''rađaš''....znanje je nešto što stječeš kroz život...Ja bih rekao da je znanje jedno svojevrsno =iskustvo=.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 11:00   #20
A bi li voljeli da sad dođu vanzemaljci i donesu nam znanje naprednih tehnologija, koje bi nam omogućile još lagodniji život i otvorile nove načine razmišljanja? Vjerujem da bi. Tako je nekako isto valjda i s tim domorocima, kad im dođu evropljani i prenesu svoja saznanja.
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.