Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2013., 19:25   #1
Mala pomoć HGSS-u (neslužbeno)

Pozdrav,

Prvo moram reći da nisam planinar niti imam ikakve veze sa HGSSom. Čak ne poznajem nikoga tko je član. Ali već dugo pratim njihove akcije (naročito "popularne" su ljetnje, sa turistima) i imam ideju kako im barem malo pomoći u njihovom djelovanju.
Ako ovo već postoji onda smatrajte da je otvorena sezona pljuvanja po meni

Znači, ideja je sljedeća:
Barem tokom ljetnjih mjeseci smanjiti broj akcija zbog turista uz pomoć letka koji sadrži upozorenje HGSS-a na što je moguće više jezika. Dobro, ne mora biti na swahiliju, ali češki, mađarski, njemački, engleski, ruski, itd. bi dobro došao.
Ideja je da se taj letak (uz pomoć sponzora) tiska u dovoljnom broju komada da se svakom turistu uruči jedan primjerak dok preuzima ključ sobe ili apartmana.
Ako je tekst dovoljno dobro sastavljen, vjerujem da bi se broj intervencija drastično smanjio.

Mislim da bi u ovakvoj akciji mogao učestvovati svatko tko ima dobre volje za to i usput poznaje neki strani jezik, posjeduje tiskaru (i ima viška papira), vodi hotel ili turističku agenciju, ima viška novaca, zna kvalitetno urediti letak i pripremiti za tisak i sl. Vjerujem da bi se na ovom forumu moglo skupiti dovoljno sredstava i znanja da se u suradnji sa HGSSom jedan takav letak i ostvari.

Z
ztardik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 10:35   #2
U mojoj primorskoj pripizdini brdo u zaleđu nije toliko atraktivno da bi se turisti gubili, lako je za savladavaje.

No zato makarsko zaleđe i Biokovo Pa bokte, svako ljeto jedna te ista stvar, to stvarno više nije normalno. Doslovce idu u kupaćim i japankama, po mogućnosti s dva deca vode u Biokovo. Luđaci kamikaze Koliko je meni poznato, za to područje svako ljeto izdaju upozorenja i imaju neke brošure, no to ne spriječava tursite da isto rade. Možda bi pomoglo kada bi takvi leci bili baš ono po svim apartmanima, kafićima i sl.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 13:17   #3
Pomoći može jedino naplaćivanje usluge spašavanja. Kad se u Austriji potrgaš na skijalištu i kad po tebe dođe helikopter, cijena je od 2000 do 4000 eura. Na to ide dodatno medicinska skrb i sve ostalo.

Tako treba donijeti zakon i u Hrvatskoj... naplatiti ''biserima'' nekoliko tisuća eura helikopter, uslugu spašavanja HGSS-a, pse tragače, eventualnu medicinsku skrb pa kad netko jednom plati 10000 eura spašavanje i kad se to pročuje po zemljama budu si ljudi malo razmislili.

Ako nemaju za platiti, uzmeš putovnicu ili sudski postupak naplate u matičnoj državi.

Uopće mi nije jasno zašto se napokon ne donese zakon koji će naplaćivati uslugu spašavanja, bilo izravno od osobe koju je trebalo spasiti bilood njihovog osiguravajućeg društva. Ovako porezni obveznici plaćaju piz***ije pametnjakovića koji Velebit i Biokovo smatraju šetnicom, a ekipa iz HGSS-a ugrožava svoje živote za 0 kuna.
casper77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 10:27   #4
Usluga se itekako naplaćuje. U slučaju da spasitelji utvrde da je do nezgode došlo krivnjom umesrećenog, uredno se naplaćuje.

Ali nije u tome poanta. Troškove pokriva putno osiguranje, barem kod agencijskih gostiju. Problem je što ljudi ne znaju u što se upuštaju.
Što misliš koliko njih prati našu televiziju i sluša radio? Pa ne bih ni ja slušao radio da sam na Balatonu ili bilo gdje drugdje.

Poanta je da se barem malo pokuša smanjiti broj nezgoda i potrebnih intervencija, a to se po mom mišljenju može postići guranjem upozorenja pod nos svakom turistu i to na njegovom jeziku. Ne razumije svatko engleski ili hrvatski.

Planinari su većinom svjesni opasnosti koje ih mogu zateći a svejedno se događa da nekoga traže tri dana, samo zato što ne znaju gdje je. Koliko bi koštala usluga prijavljivanja rute?
Ako imamo dobrovoljce koji su voljni izginuti za nepoznatu osobu na planini zar je tako teško naći dobrovoljca koji će se javljati na telefon i zapisivati planirane rute i koordinate u bilježnicu?
ztardik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 09:12   #5
Quote:
ztardik kaže: Pogledaj post
Usluga se itekako naplaćuje. U slučaju da spasitelji utvrde da je do nezgode došlo krivnjom umesrećenog, uredno se naplaćuje
Za Slovenca, dobro "baratas" hrvatskim jezikom.

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 14:29   #6
Quote:
toni_cobra kaže: Pogledaj post
Za Slovenca, dobro "baratas" hrvatskim jezikom.

Pozdrav, Cobra

Slovenac?
ztardik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 17:36   #7
Quote:
ztardik kaže: Pogledaj post

Slovenac?
To sto si napisao, rade samo (i iskljucivo) Slovenci (u EU).
HGSS NE naplacuje nista.
Prizmic i ekipa se, UPRAVO i STALNO, zale da ne mogu naplatiti troskove cak niti od osiguranja spasenih. Cak i kad spaseni izrazito zele platiti, mogu samo DONIRATI, jer su nasi saborski veleumovi donijeli takav zakon o HGSS-u.

c/p:
VI. FINANCIRANJE
Članak 16.
(1) Za obavljanje svoje djelatnosti Hrvatska gorska služba spašavanja stječe sredstva:
– iz državnog proračuna,
– iz proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima djeluju stanice Hrvatske gorske službe spašavanja,
– iz donacija,
– od izvršenja ugovorenih usluga,
– od darova i naslijeđa,
– od izvršenja projekata unapređenja sigurnosti u planinskim i drugim nepristupačnim područjima gdje se odvijaju turističke aktivnosti i za potrebe turističke zajednice.

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 06:19   #8
Quote:
ztardik kaže: Pogledaj post
Usluga se itekako naplaćuje. U slučaju da spasitelji utvrde da je do nezgode došlo krivnjom umesrećenog, uredno se naplaćuje.
HGSS ne naplacuje "usluge" spasavanja.

Na prevenciji se puno radi (edukacija, izdavanje informativnog materijala, dezurstva na raznim dogadjajima, utrkama i sl.) ali ocito to nikada ne moze biti dovoljno. Neinformiranost i precijenjivanje vlastitih mogucnosti cesti su uzroci nesreca.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 09:38   #9
precjenjivanje
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 11:04   #10
Negdje sam pročitao da se naplaćuje u slučaju da je dokazan nemar iili slično. Članak je bio uvjerljivo napisan, tj. u tom dijelu je citiran član HGSS-a (sve mi se čini pogrešno). Na žalost ne sjećam se gdje sam to pročitao i ne mogu više iskopati.

Slažem se da je česti uzrok nesreća upravo neinformiranost i precjenjivanje vlastitih mogućnosti. Protiv toga se može boriti samo edukacijom i to je razlog pokretanja teme.
Veliki dio ljetnjih spašavanja se odnosi upravo na turiste koji bez potrebnih priprema odlaze na mjesta s kojih se ne vreaćaju na nogama. Većinu takvih akcija se može izbjeći ili skratiti pomoću edukacije.
ztardik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 13:44   #11
Quote:
ztardik kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da se naplaćuje u slučaju da je dokazan nemar iili slično. Članak je bio uvjerljivo napisan, tj. u tom dijelu je citiran član HGSS-a (sve mi se čini pogrešno). Na žalost ne sjećam se gdje sam to pročitao i ne mogu više iskopati.
Kako god bilo, to ti ne stoji za hrvatski GSS.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 15:35   #12
Quote:
ztardik kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da se naplaćuje u slučaju da je dokazan nemar iili slično. Članak je bio uvjerljivo napisan, tj. u tom dijelu je citiran član HGSS-a (sve mi se čini pogrešno). Na žalost ne sjećam se gdje sam to pročitao i ne mogu više iskopati.

Slažem se da je česti uzrok nesreća upravo neinformiranost i precjenjivanje vlastitih mogućnosti. Protiv toga se može boriti samo edukacijom i to je razlog pokretanja teme.
Veliki dio ljetnjih spašavanja se odnosi upravo na turiste koji bez potrebnih priprema odlaze na mjesta s kojih se ne vreaćaju na nogama. Većinu takvih akcija se može izbjeći ili skratiti pomoću edukacije.
Nije mi se dalo prepucavati s Vama jer očito ne poznajete rad HGSS-a. Sad ste čuli od drugih članova kako to ide da ne ispadne kako ja ''serem kvake'' (oprostite na izrazu).


No, kako to rade Austrijanci...

http://www.skijanje.hr/vijesti/clana...vanje?id=24818


Edukacija se može provesti samo preko novčanika. Onaj tkoje planinar ili ljubitelj planina, taj će znati kako se opremiti za planine. Ostalim ''pacijentima'' neće pomoći nikakav letak ili brošura doli nekoliko tisuća eura u hrvatski proračun.
casper77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 08:17   #13
Vi zaboravljate da se do nedavno se i kod nas islo na planinu u dobrim sandalama i debeloj carapi. Npr cobani sa ovcama i slicno. A i dan danas se tako planinari u npr Ceskoj.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:32.