Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2008., 22:56   #41
pričuva ili pljačka?

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Hoces reci Vojky da je ovo kapitalisticko zapakirani dobar stari reket? Iz doba 30-tih godina proslog stoljeca?

Jer kako si ti to objasnio, tako to zvuci, imao si momke poput Caponea koji su drzali kvartove u Chicagu, ako si im placao "zastitu/pricuvu/osiguranje" bilo je sve ok, ako nisi, radnja/lokal/tvrtka ti je izgorila, cisto slucajno. Ako se ne slazes s time, seli se u drugi dio grada..

To je znaci i pricuva? ako si svojim novcima kupio stan, da jos moras i trpit teror nekolicine drugih? hm.. lijepo zapakiran reket.. zar s time ne krsis ustav RH? cak i UN-ovu povelju o ljudskim pravima? Gdje svatko ima pravo na dostojansven zivot, i bez obzira na geografsku lokaciju (ulicu/zgradu).

Ponekad mi se cini da je pravedniji zivot u Afganistanu ili Pakistanu gdje vrijede rigorozni zakoni..
Da, da. Ne mogu se boriti protiv zakona kojeg ipak donose oni bogati, ali sanjam kako ću jednog dana imati samo svoju pričuvu, pa makar živio u pasjoj kućici. Evo, našao sam jednu ideju kako se riješiti čopora siromašnih i biti sam svoj čovjek. Svoj na svome. Ima toga još, ovo je samo jedan primjer.
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=s...e_id=main_page
maliwalter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:04   #42
Quote:
maliwalter kaže: Pogledaj post
Da, da. Ne mogu se boriti protiv zakona kojeg ipak donose oni bogati, ali sanjam kako ću jednog dana imati samo svoju pričuvu, pa makar živio u pasjoj kućici. Evo, našao sam jednu ideju kako se riješiti čopora siromašnih i biti sam svoj čovjek. Svoj na svome. Ima toga još, ovo je samo jedan primjer.
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=s...e_id=main_page
Nije novo, ali je vrlo pametno i ovo:http://www.hsp1861.hr/vijesti/010407dh.htm

Ma nismo baš svi glupi, jadni kojima nešto znači 100 ili 200 kuna. Pa zar nije tako i bilo planirano? Obogatiti stotinjak obitelji, možda nešto više, a stoka sitnog zuba neka mrmlja. Drugo i ne može kad je nesposobna.
maliwalter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:09   #43
Quote:
maliwalter kaže: Pogledaj post
Da, da. Ne mogu se boriti protiv zakona kojeg ipak donose oni bogati, ali sanjam kako ću jednog dana imati samo svoju pričuvu, pa makar živio u pasjoj kućici. Evo, našao sam jednu ideju kako se riješiti čopora siromašnih i biti sam svoj čovjek. Svoj na svome. Ima toga još, ovo je samo jedan primjer.
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=s...e_id=main_page
ne mogu vjerovati da netko pismen (zna čitati, razumije napisano, zna pisano izraziti misao) , informatički pismen (služi se računalom i internetom) te sociološki pismen (sudjeluje u društvenim raspravama koje ukljućuju više od jednog stava mišljenja) , može u tolikoj mjeri kao ti pogrešno tumačiti smisao demokracije i parlamentarnog odlučivanja

shvati jednom i za ubuduće - zakone ( u prlamentarnoj demokraciji, u kojoj obitavamo) ne donose oni bogati - donosi ih večina glasača po važećim biračkim zakonima, putem svojih predstavnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti (Vlada, Sabor) !

ako ti se nešta tu ne sviđa - preispitaj kome si TI i TEBI SLIČNI dali svoj glas, pa pokušaj to promijeniti na sljedećim izborima
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:24   #44
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Vojky kao prvo da vidim da se nesto radi po zgradi, onda bi i sutio..
Pa imaš u godišnjem izvješću točno što i kako se troši... Za veće investicije se i dogovarate (vlasnici stanova).

No, činjenica je, kako je Madame Hooch napisala, da za male zgrade pričuva zna biti velika, a opet nedovoljna za dobro održavanje. To je jednostavno tako radi određenih tehničkih razloga.

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
kao drugo molim te nabroji mi zgrade u Zagrebu koje imaju domare, podrumske teretane , bazene i ostalo.. krenuvsi od Novog Zagreba pa prema starim kvartovima poput Tresnjevke, Svetica itd...
Imaš u Hotou neke takve stvari, i da - dodatno se plaćaju. Imaš u svakom većem zapadnom gradu upravo takve luksuzne stambene zgrade i one druge. Tome smo i težili, zar ne? Dalje od socijalističke uravnilovke, fino sam određuješ gdje ćeš živjeti i koliko ćeš ulagati u komunalni standard...

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
To je malo razlika..no to sto i drugi vide, ovo je balkan, hrvatska, hrvati... pa se tako i postupa...
Ne, to znači da i ovdje dolazi zapadni način života i razmšljanja što se tiče stanovanja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 08:44   #45
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ne mogu vjerovati da netko pismen (zna čitati, razumije napisano, zna pisano izraziti misao) , informatički pismen (služi se računalom i internetom) te sociološki pismen (sudjeluje u društvenim raspravama koje ukljućuju više od jednog stava mišljenja) , može u tolikoj mjeri kao ti pogrešno tumačiti smisao demokracije i parlamentarnog odlučivanja

shvati jednom i za ubuduće - zakone ( u prlamentarnoj demokraciji, u kojoj obitavamo) ne donose oni bogati - donosi ih večina glasača po važećim biračkim zakonima, putem svojih predstavnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti (Vlada, Sabor) !

ako ti se nešta tu ne sviđa - preispitaj kome si TI i TEBI SLIČNI dali svoj glas, pa pokušaj to promijeniti na sljedećim izborima
Draga Madame Hooch, ako si tako zadovoljna sustavom, fino za tebe! Barem ti je život lak i ne vidiš ono što drugi vide. Možda si slikar naivac, onako usput?Vidi se iz tvoga teksta da to nisi po profesiji, ali onako usput? Pišeš da zakone donosi većina glasača? A ne kužiš i ne vidiš kako se kupuju glasovi čak i u saboru? Što se sve radi da se progura nešto što moćnici hoće? Hoćeš reći da su i porez na bolest izabrali glasači? A koliko love je otišlo iz novčanika najjadnijih? Oni su to željeli? Svi oni nezaposleni kojima su poduzeća prodana za 1 kunu, i oni su po tebi to željeli? Svi oni koji ne mogu doći na red za liječenje (na vrijeme) i oni su to željeli? Svi nesretnici koji su pali kao žrtve lihvara, čak lihvara u politici, i oni su to željeli? Znam da nismo jedini, znam da ima i drugdje svega, ali činjenica je da kod nas prava i pravila kroje dežurni fiškali i to prvo za sebe a onda i za sve. A glasači su samo ovce koje se broje kad je potrebno, nažalost vrlo, vrlo često.
mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 09:23   #46
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Hoces reci Vojky da je ovo kapitalisticko zapakirani dobar stari reket? Iz doba 30-tih godina proslog stoljeca?

Jer kako si ti to objasnio, tako to zvuci, imao si momke poput Caponea koji su drzali kvartove u Chicagu, ako si im placao "zastitu/pricuvu/osiguranje" bilo je sve ok, ako nisi, radnja/lokal/tvrtka ti je izgorila, cisto slucajno. Ako se ne slazes s time, seli se u drugi dio grada..

To je znaci i pricuva? ako si svojim novcima kupio stan, da jos moras i trpit teror nekolicine drugih? hm.. lijepo zapakiran reket.. zar s time ne krsis ustav RH? cak i UN-ovu povelju o ljudskim pravima? Gdje svatko ima pravo na dostojansven zivot, i bez obzira na geografsku lokaciju (ulicu/zgradu).

Ponekad mi se cini da je pravedniji zivot u Afganistanu ili Pakistanu gdje vrijede rigorozni zakoni..
I meni se čini da se poanta ove jako dobre teme odnosi na nešto drugo, a to je gubitak novca, tj. plaćanje administracije. Zar je stvarno moguće da manje od 50% novca iz pričuve ostaje zgradi? Pa to je strašno ako je istina??? Trebalo bi provjeriti. Ako je točno, onda je Al Capone manje tražio za pružanje svojih usluga! Mislim da je tu problem. Nešto se zove pričuva a u stvari je hranarina nekome? Kako bi bilo da zgrada, odnosno njeni stanari sami upravljaju svojom pričuvom? Da sami pozovu dimnjačara? Da sami kupe oglasnik i izaberu obrtnika kad im treba neki popravak? E tu je zakon vezao ruke stanarima, jer oni MORAJU imati upravitelja i MORAJU polovinu novca GUBITI. I MORAJU imati ipak svoga predstavnika, kojeg se isto plaća iz te nesretne pričuve, iako je taj najčešće samo veza s upraviteljem! Kad se toliko toga MORA, pa moralo bi barem 90% pričuve ostajati u fondovima zgrada! Pričuva je postala kako je u naslovu rečeno, samo zamjena za stanarinu. To ne bi smjelo tako ostati. U našem jeziku taj izraz nešto drugo znači.
Možda je tu zakon mogao biti elastičan, pa onima koji su sami sposobni brinuti o zgradi omogućiti da žive i rade bez tzv. upravitelja. Upravitelji i prečesto jako malo rade, a novac redovno stiže! jer zakon se za to pobrinuo! Novac, tj. polovinu pričuve koja im se automatski sliva u kesu, trebali bi najprije zaraditi. Nadzor se može uvesti samo tamo gdje je potreban ili željen.
Ovako, upravitelj je samo još jedan sisavac, koja živi na jaslama. A mnoge sise su već odavno iscrpljene. I da, imamo i Al Caponea, svakako.
loborica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 17:52   #47
Quote:
loborica kaže: Pogledaj post
I meni se čini da se poanta ove jako dobre teme odnosi na nešto drugo, a to je gubitak novca, tj. plaćanje administracije. Zar je stvarno moguće da manje od 50% novca iz pričuve ostaje zgradi? Pa to je strašno ako je istina??? Trebalo bi provjeriti. Ako je točno, onda je Al Capone manje tražio za pružanje svojih usluga! Mislim da je tu problem. Nešto se zove pričuva a u stvari je hranarina nekome? Kako bi bilo da zgrada, odnosno njeni stanari sami upravljaju svojom pričuvom? Da sami pozovu dimnjačara? Da sami kupe oglasnik i izaberu obrtnika kad im treba neki popravak? E tu je zakon vezao ruke stanarima, jer oni MORAJU imati upravitelja i MORAJU polovinu novca GUBITI. I MORAJU imati ipak svoga predstavnika, kojeg se isto plaća iz te nesretne pričuve, iako je taj najčešće samo veza s upraviteljem! Kad se toliko toga MORA, pa moralo bi barem 90% pričuve ostajati u fondovima zgrada! Pričuva je postala kako je u naslovu rečeno, samo zamjena za stanarinu. To ne bi smjelo tako ostati. U našem jeziku taj izraz nešto drugo znači.
Možda je tu zakon mogao biti elastičan, pa onima koji su sami sposobni brinuti o zgradi omogućiti da žive i rade bez tzv. upravitelja. Upravitelji i prečesto jako malo rade, a novac redovno stiže! jer zakon se za to pobrinuo! Novac, tj. polovinu pričuve koja im se automatski sliva u kesu, trebali bi najprije zaraditi. Nadzor se može uvesti samo tamo gdje je potreban ili željen.
Ovako, upravitelj je samo još jedan sisavac, koja živi na jaslama. A mnoge sise su već odavno iscrpljene. I da, imamo i Al Caponea, svakako.
Svakako treba provjeriti. Nekako ne vjerujem da niti polovica pričuve ne ostaje u fondu zgrade??? To ne mogu vjerovati.
novokomponirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 20:58   #48
Ja pošto imam papire komplet godišnje izviješće o troškovima #zgrade# baš ču pogledati.
Iako imam obiteljsku kuću, kažem plačam pričuvu jer je iznad mog dijela tavan sa dvije sobe i niš drugo - od grada još mi nisu dali onaj otkup, nisu me zvali.
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 21:00   #49
Quote:
loborica kaže: Pogledaj post
I meni se čini da se poanta ove jako dobre teme odnosi na nešto drugo, a to je gubitak novca, tj. plaćanje administracije. Zar je stvarno moguće da manje od 50% novca iz pričuve ostaje zgradi? Pa to je strašno ako je istina???
Pa može ako ste tako ugovorili s upraviteljem. Može tako i za druge usluge, evo, recimo ja vam nudim ugovor da dođem jednom mjesečno i prošetam se po vašem ulazu, a vi mi za to platite 5000 kuna. Ako potpišete - imamo valjani ugovor.

Quote:
loborica kaže: Pogledaj post
Nešto se zove pričuva a u stvari je hranarina nekome? Kako bi bilo da zgrada, odnosno njeni stanari sami upravljaju svojom pričuvom? Da sami pozovu dimnjačara? Da sami kupe oglasnik i izaberu obrtnika kad im treba neki popravak? E tu je zakon vezao ruke stanarima, jer oni MORAJU imati upravitelja i MORAJU polovinu novca GUBITI.
Pričuva postoji da bi zgrade ostale u normalnom stanju, jer ljudi bi prečesto zaboravljali svoje obveze. To da moraju pola dati upravitelju, ne moraju.

Evo, npr. ovaj upravitelj uzima 20 lipa:

Naknada UPRAVITELJ-STAN-u d.o.o. za upravljanje i održavanje temeljem zaključenog ugovora o upravljanju iznosi 0,20 kn/m2 za redovno održavanje a plaća se iz ugovorene pričuve koja iznosi 1,54 kn mjesečno po m2.
Eventualna odluka suvlasnika o povećanju iznosa koji je svaki od njih dužan doprinositi u sredstva zajedničke pričuve bez utjecaja je na ovaj ugovoreni iznos naknade za rad upravitelju!


http://www.upravitelj-stan.hr/faq.php#42

Ako ste vi dogovorili 50% - vaša stvar. Kod mene i predstavnik stanara radi bez naknade (dosta je malo stanova), u stanu u Splitu je bila naknada, ali ima i puno više posla jer je zgrada velika. Sve kako se dogovori...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 21:43   #50
Moja zgrada je srednje starosti, pričuva cca 3 kn po m2. Po meni previše za zgradu bez lifta. Intervencije su jupol i jednom u dvije godine betoniranje prilaza. Koji je zbetoniran prije tri mjeseca i već se raspada. A općepoznato da koliko para toliko i muzike. E sad, znam da bi para trebalo biti, a di je muzika.
Na papiru sve čisto, građevinske firme od frendova koje napišu račun koliko naručioc kaže da piše.

Nije to kapitalizam, realni moj prijatelju. To je čisti balkanizam.
__________________
Sutra samo što svaki dan ne dođe -
jutra već su zaboravljena
- bogatstvo trenutka izgubljeno.
Opal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 22:51   #51
Quote:
Opal kaže: Pogledaj post
Na papiru sve čisto, građevinske firme od frendova koje napišu račun koliko naručioc kaže da piše.

Nije to kapitalizam, realni moj prijatelju. To je čisti balkanizam.
Pa tražite više ponuda i usporedite na skupu stanara, ako niste zadovoljni promijenite upravitelja.

Vaš novac. Ako vas nije briga kako se troši - neće biti ni druge. U bogatim državama ljudi puno više paze na svoje novce nego kod nas.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 23:49   #52
Vojky sve je to lijepo,ali sto kad je u zgradi malo stanara, i onda su svi u nekom deal-u (citaj svi nesto usicare) jedino ti ne, i onda oni kolo vode, imas li pravno rijesenje za to? ili samo ono balkansko (sacekusa u ulazu itd..)

jer oni pisu i uzimaju frendove za izvodjace,uvjek u nadpolovicnoj vecini izglasaju, a ti se osjecas kao da te neko dobro izj... a guza te ne boli.. i kako da pazis svoje novce?
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 08:25   #53
Čudesno je koliko je misterija vezano za stvar kojoj su pravila relativno čvrsto definirana (ne kažem i dobro)..

Socijalizam je nestao skupa sa birokracijom koja je "održavala" stambene zgrade. Tada nije bilo ni puno frke jer je većina zgrada bila novijeg datuma. A sad su stanovi privatno vlasništvo, zgrade su stare i traže mnogo održavanja (čitaj novaca). Dodajte tu naš mentalitet i eto nevolje

Kako stvar funkcionira: vlasnici stanova se skupe i većinom glasova izaberu jednog između sebe za predstavnika. Isto tako izaberu i upravitelja, firmu koja će u njihovo ime za određene novce voditi održavanje zgrade. Predstavnik nema nikakva posebna prava, on je samo veza suvlasnika i upravitelja i UVIJEK ga se može smijeniti većinom glasova. Zgrada ima svoj račun u banci i sva pričuva tamo liježe. Za raspolaganje novcima s računa potrebno je odobrenje i predstavnika zgrade i nekog iz firme-upravitelja, znači nijedna strana ne može samostalno raditi s tim novcima.

Ako imate minimalnu pričuvu propisanu zakonom (oko 1.5 kn po m2), od toga se može podmiriti upravitelj i osiguranje zgrade i promjena žarulja, možda dimnjačar i to je to. Izvođače radova NE BIRA upravitelj, on može pribaviti ponude (obično nepovoljne), to rade suvlasnici. Naravno sve ovisi koliko je agilan/mutan predstavnik zgrade.

Sredstva pričuve se koriste isključivo za održavanje postojećih dijelova zgrade, osim ako drugačije ne odluče SVI (100%) suvlasnika. Znači, ako zgrada dosad nije imala vrtlara ni lift, to se ne može financirati iz pričuve ako se s time ne slože SVI do zadnjeg suvlasnika. Za radove na postojećim dijelovima zgrade, recimo pituranje stubišta, promjenu ulaznih vrata, dovoljna je većina glasova. Ako se radi o nekoj hitnoći (nešto curi, pada i slično) predstavnik može sam reagirati bez da ikoga išta pita. U praksi većinu nije uopće briga ni za što i predstavnik radi što misli da je potrebno, osim baš ako se radi o desetinama tisuća kuna.

Sustav i nije tako loše zamišljen, ali pada najčešće zbog starih ljudi koji često nemaju novaca niti razumiju o čemu je riječ, tako da se sve obično svede na tekuće krpanje. Za 15-20 godina doći će sve na svoje. Po meni da bi zgrada bila pristojno održavana pričuva bi trebala biti barem 10 kuna/m2. Ako pogledate koliko vas košta vaš auto svaki mjesec, shvatit ćete da je ono što dajete za pričuvu sitniš.

Znači novci koje izdvajate idu za održavanje VAŠE ZGRADE, a kako će to dobro biti odrađeno opet ovisi o VAMA, odnosno o ljudima koje izaberete. Zgodno, zar ne?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 08:42   #54
Sve si to lijepo objasnio, tako bi bilo u jednoj utopiji, ne Zagrebu ili nekom drugom gradu.

No ponavljam, kako se rijesit korupicije, mita i malverzacija? Znaci malo stanova, dogovor medju "ekipom" koja bira ono sto se njima svidja, a ti si u manjini, ima li nacina da se onda ne placa reket ili je to normalno?

Ili mozda sve USKOK-u prijavit? OSCE-u? kome?
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 09:15   #55
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Sve si to lijepo objasnio, tako bi bilo u jednoj utopiji, ne Zagrebu ili nekom drugom gradu.

No ponavljam, kako se rijesit korupicije, mita i malverzacija? Znaci malo stanova, dogovor medju "ekipom" koja bira ono sto se njima svidja, a ti si u manjini, ima li nacina da se onda ne placa reket ili je to normalno?

Ili mozda sve USKOK-u prijavit? OSCE-u? kome?
Ne pričam ja o nikakvoj utopiji, to tako funkcionira U PRAKSI, znam iz prve ruke, ja sam predstavnik svoje zgrade i u kontaktu sam sa drugima u tom nazovi "poslu".

Glede tvoje "ekipe", znaš kako Ameri kažu, ako ih ne možeš pobijedit, a ti im se pridruži..

Inače mislim da malko pretjeruješ, "mito, korupcija, malverzacije", a govorimo o malo stanova (recimo 8), 1.5 kn po m2 stana, oduzmimo 0.3 kn za upravitelja i 0.7 kn za osiguranje, ostaje 0.5kn po m2 za "malverziranje", to bi bilo cca par stotina kuna mjesečno, o čemu to mi?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 10:26   #56
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Ne pričam ja o nikakvoj utopiji, to tako funkcionira U PRAKSI, znam iz prve ruke, ja sam predstavnik svoje zgrade i u kontaktu sam sa drugima u tom nazovi "poslu".
super, onda reci koliku mjesečnu naknadu dobivaš iz pričuve, kao predstavnik svoje zgrade.
Nemoj mi samo reči da volontiraš......
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 10:30   #57
i 10kuna po metru kvdaratnom bi bila čista pljačka....
toliko košta najam hale za proizvodnju, primjerice...
ili čovjek ima kvadraturu stana 90 m kvadratnih, a drugi ima 30 metara kvadratnih...
Pa ovaj plaća 900 kuna mjesečno, da bi se farbala stubišta...
ako smo suvlasnici zgrade, i ako se iz pričuve troši za održavanje zajedničkog vlasništva, onda sustav nije dobar.
Znam da bu Vojky sad rekao pa prodajte veliki stan i odselite nekam drugam.
No to bi bilo kršenje mojih prava, ja živim di ja hoću...
usput suvlasnici su ravnopravni, pa neka ravnopravno i plaćaju......
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 10:55   #58
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Vojky sve je to lijepo,ali sto kad je u zgradi malo stanara, i onda su svi u nekom deal-u (citaj svi nesto usicare) jedino ti ne, i onda oni kolo vode, imas li pravno rijesenje za to?
Dođeš ti s povoljnijom ponudom, jednostavno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 11:03   #59
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
i 10kuna po metru kvdaratnom bi bila čista pljačka....
Zašto to misliš? Ako na zgradi treba promijeniti cjelokupnu fasadu, jer je nakon 30-40 godina propala, takva pričuva ne bi bila nimalo "velika". Održavanje zgrade košta. Za koji broj godina će ljudi izbjegavati kupovanje stanova u velikim socijalističkim gradnjama iz 60-tih, jer će pričuva za njihovo održavanje iznimno narasti. Alternativa će biti da te zgrade više neće biti primjereno mjesto za život. Jednostavno - održavanje nekretnine košta. Ako dva servisa i dijelovi za prosječan automobil koštaju godišnje 10.000 kn, onda ni održavanje nekoliko puta vrjednijeg stana u tom iznosu nije pretjerano.

Naravno, odlučuju sami suvlasnici. Mogu i držati pričuvu na minimumu, ali ona često nije dovoljna da se zgrada održi u primjerenom stanju, posebano ako ima liftove i nije izvorno kvalitetno građena (a takva kombinacija je u praksi česta). Krajnja posljedica može biti - zgrada opasna za stanovanje, svi se moraju iseliti dok ne saniraju stanje.

Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
ili čovjek ima kvadraturu stana 90 m kvadratnih, a drugi ima 30 metara kvadratnih...
Pa ovaj plaća 900 kuna mjesečno, da bi se farbala stubišta...
ako smo suvlasnici zgrade, i ako se iz pričuve troši za održavanje zajedničkog vlasništva, onda sustav nije dobar.
U svakom suvlasničkom odnosu u zajedničkim troškovima se sudjeluje sukladno udjelu u tom suvlasničkom odnosu. Dakle, tko ima veći udjel - plaća i više. Tako je još negdje od doba kada su pravnici govorili latinski kao maternji jezik.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 11:21   #60
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
i 10kuna po metru kvdaratnom bi bila čista pljačka....
Pa ovaj plaća 900 kuna mjesečno, da bi se farbala stubišta...
ako smo suvlasnici zgrade, i ako se iz pričuve troši za održavanje zajedničkog vlasništva, onda sustav nije dobar.
Da, ja volontiram (jer sam budala, kaže moja žena ), ali to definitivno treba plaćat jer trošiš svoje vrijeme i telefon.. Mene cijela stvar zasad zabavlja pa si to gledam kao plaću.. I da, onaj s većim stanom treba više plaćat i ima veća prava, glas onog od 90 m2 vrijedi triput više nego glas onog od 30m2. Tako zakon definira stvar, pa ako ti se to ne sviđa, znaš kako se zakoni mijenjaju pa kreni

Servis novog auta od 100 milja kuna košta 1000 kuna godišnje, koliko treba koštati servisiranje zgrade stare 40 godina u kojoj jedan stan košta recimo 600 milja kuna? Još imamo u glavi one socijalističke koncepte, čini mi se.

Evo kako to kod nas u zgradi izgleda: nova fasada košta pola milijuna kuna, ulazna vrata 10000 kuna, popravak krova 25000 kuna, dimnjačar 5000, osiguranje 10000 kuna, uvođenje plina 60000 kuna, što misliš tko bi to trebao platiti? Stubište je piturano prije dvije godine (25000 kuna), i trebalo bi opet za 3 godine, ako ne želimo živiti u ćumezu. A šta tek reći za etažiranje, uređenje okoliša itd itd, niz je beskrajan u starim zgradama.

Mi smo navikli živit sa ružnim haustorima, raspalim fasadama, liftovima koji više stoje nego voze, ruševnim balkonima, zaraslim okolišem i to nam ne smeta. A ako ne želimo tako živit, onda to treba PLATIT. Ali da, glavno da svi vozimo nove aute, ne može se sve
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.