Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2011., 19:26   #1
Kada će planet Zemlja postati nepogodan za život gledano sa stajališta utjecaja Sunca?

Pustimo sada utjecaj covjecanstva na klimu i to sve. Naime Sunce ce se jednog dana ugasiti a to se predvidja za nekih 5-6 mlrd godina te kako kazu znanstvenici, nece biti supernove eksplozije i slicnog.
Mene zanima, kada ce Zemlja postati nepogodna za zivot jer ce Suce narasti u crvenog diva i progutati navodno cak do orbite Merkura?
Koliko ce tada topline dospjevati na Zemlju? Manje ili vise nego sada? Dali ce orbita Zemlje promjeniti svoj promjer, povecati ga pa ''pobjeci'' jer Sunce ce polagano gubiti masu? Dali ako opstane nasa civilizacija do tada, dali se moze nesto uciniti u tom pogledu za Zemlju, da je ''spasimo'' od crvenog diva, da ju milijunima godina mic po mic udaljujemo ili priblizavamo Suncu ovisno sto je portebno prema proracunima?
Dali ima neka znanost ili netko tko se bavi time, jest da je dalaeka buducnost, no tko zna mozda korake treba poduzimati vec sada..
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 19:57   #2
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
Pustimo sada utjecaj covjecanstva na klimu i to sve. Naime Sunce ce se jednog dana ugasiti a to se predvidja za nekih 5-6 mlrd godina te kako kazu znanstvenici, nece biti supernove eksplozije i slicnog.
Mene zanima, kada ce Zemlja postati nepogodna za zivot jer ce Suce narasti u crvenog diva i progutati navodno cak do orbite Merkura?
Koliko ce tada topline dospjevati na Zemlju? Manje ili vise nego sada? Dali ce orbita Zemlje promjeniti svoj promjer, povecati ga pa ''pobjeci'' jer Sunce ce polagano gubiti masu? Dali ako opstane nasa civilizacija do tada, dali se moze nesto uciniti u tom pogledu za Zemlju, da je ''spasimo'' od crvenog diva, da ju milijunima godina mic po mic udaljujemo ili priblizavamo Suncu ovisno sto je portebno prema proracunima?
Dali ima neka znanost ili netko tko se bavi time, jest da je dalaeka buducnost, no tko zna mozda korake treba poduzimati vec sada..
Sunce kad postane crveni div progutati će ne samo Merkur već i Zemlju, Mars će jedini preživjeti i bit će kao danas Merkur, sa spaljenom atmosferom, na jednoj strani +400*C, a na druguj -170*C, neće biti ni crven više.
Teoretski naš život na Zemlji može opstati sve dok Sunce uhvati Merkur u širenju ali to se neče desiti jer će već prije solarne oluje i izbacivanje mase uništiti naše polove i atmosferu.
Već za koji milijun godina Zemlja će biti kao Venera - pakao u kom se ne može živjeti.
Kad bi problem bio samo širenje Sunca ima jedna mogučnost:
- da dovućemo veliki ateroid do Zemlje, tad se dvije mase zbrajaju: masa asterorida + masa Zemlje, koje će biti dovoljne da razvuću orbitu Zemlje i s godinama uz asteroid se možemo udaljiti do orbite Jupitera što će za vrijeme crvenog diva biti naseljiva zona, ali tu je opet problem Jupiter koji će možda prije širenja sunca ojačati u masi i skrenuti Mars pa čak i Zemlju iz orbite, vrlo lako ih može i izbaciti van sunčevog sustava...
čovječanstvu je suđeno da seli iz ovog sunčevog sustava jednog dana, ako ga doživi...
__________________
circus comes to town, you play the lead clown

Zadnje uređivanje bufferor : 13.08.2011. at 20:11.
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 19:28   #3
Mislim da si malo probrkao milijune godina. Zemlja neće postati kao Venera već za koji milijun godina. Treba to pomnožiti za par stotina ili pokoju tisuću. Vjerojatno misliš o progresivnom povećanju sunčeve aktivnosti tijekom vremena što bi Zemlju trebalo staviti u prostor ispred "habitable zone" gdje je sada Venera.
No, u jednadžbu treba ubaciti i gubljenje mase sunca zbog pojačavanja aktivnosti pa je moguće da Zemlja još jako dugo bude ostane u "habitable zone", pošto gubljenje mase sunca znači i udaljavanje planeta od njega.
Čak je upitno hoće li Zemlja biti progutana u fazi crvenog diva. Sve ovisi o tome koliko će sunce izgubiti mase prije toga. No, tada će ( za 4,5-5 milijardi godina) Zemlja već ionako biti mrtva - bez vode i bez atmosfere.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:10   #4
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
čovječanstvu je suđeno da seli iz ovog sunčevog sustava jednog dana, ako ga doživi...
Da, ali mislim da si se malo preračunao. Mislim da do velikih izbačaja i uništavanja polova neće doći za milijun, već za mnogo više godina.

Također i jačanje mase Jupitera, meni više nalikuje da bi smo mogli stradati od njega nego od sunca, jer ako on kroz milijune godina malo po malo pokupi sve asteroide koje se nalaze između njega i Marsa, pa onda i njegovi mjeseci kolabiraju u njega, pa polako odvuče Mars... ne znam... meni nekako iako sam laik zvuči izglednije da ćemo prije nastradat od Jupitera, a tek potom, ako to preživimo - od Sunca.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 03:36   #5
Sta ce se dogoditi sa Suncem u buducnosti? U slijedecih 5 milijardi godina, nista spektakularno. Problem ce nastati kada u suncevom sredistu nestane nuklearnog goriva - vodika (vodik se u termonuklearnim procesima pri vrlo visokim temperaturama koje su moguce samo u sredistima zvijezde pretvara u helij oslobadajuci pri tome znatnu kolicinu energije). Kako ce nestati nuklearnog goriva u sredistu sunca, tako ce nestati i tlaka zracenja koje je odrzavalo ravnotezu. Srediste sunca ce se stisnuti, temperatura povecati i ponovno nuklearne reakcije zapocinju. No, ukoliko se srediste sunca skuplja, vanjski dijelovi se moraju siriti. Malo pomalo sunce prelazi u fazu crvenog diva - sjaj se povecava oko 1000 puta, radijus raste sve do 0.8 AU. Zemlja vrlo vjerojatno nece biti progutana, no puno prije nego sunce postane pravi crveni div nestat ce i zemljine atmosfere. Prvo ce svi oceani prokljucati i ispariti, stvorit ce se snazan efekt staklenika, da bi na kraju sva atmosfera isparila, a zemlja se pretvorila u uzarenu pustinju.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 14:48   #6
Čuo sam teoriju po kojoj kada Suncu dođe kraj, da će ono naglo eksplodirati u crvenog patuljka. Tj. kad potroši nuklearno gorivo u svome središtu, veoma naglo će se urušiti u sebe, što će uzrokovati privremeno pokretanje još jedne nuklearne reakcije ovoga puta helija. Ali pošto nema dovoljno veliku masu da se ta reakcija postojano održava, tlak fotona biti će prevelik, te će sunce velikom brzinom odbaciti svoje vanjske dijelove u Svemir. Znači, to će se dogoditi naglo, užasno naglo. Možda u milijuntom ili stotisućitom dijelu sekunde.

Zamislite samo koja je to smrt. Svijetliš deset milijardi godina, a onda odjednom BUM.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 23:20   #7
Zbog postepenog zagrijavanja Sunca i njegovog širenja Zemlja će već za 1.5 milijardi godina postati nepogodna za život. Prvo će ispariti oceani što će uzrokovati efekt staklenika kakav danas proživljava Venera. Atmosfera će polako ispariti u Svemir a nakon toga će se površinske stijene rastopiti. Zemlja, a i Venera, tada će svoj kraj doživjeti kao spaljeni planeti u orbiti oko bijelog patuljka.
Sunce će postati crveni div za 4.57 milijardi godina. Proračuni govore da će se ono dovoljno napuhati da proguta orbite Merkura, Venere i Zemlje. Kako će Sunce gubiti masu tako će planeti polagano pobjeći u udaljenije orbite pa je prema sadašnjim teorijama sigurno da će stradati samo Merkur.
__________________
"And Darkness and Decay and the Red Death held illimitable dominion over all..."
Todd The Wraith is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 02:30   #8
Ovo je tema na koji nitko nece znati pravi i konkretan odgovor... Nasi danasnji meteorolozi ne mogu predvidjeti slijed dogadanja tjedan dana unaprijed s nekom tocnoscu, nego uvijek govore o VJEROJATNOSTI... Kao sto je i u kemiji i fizici, ne psotoji nista 100% tocno, nego govorimo o vjerojatnostima...

Nadalje, sve sto se kaze, moze biti istina, a i ne mora... Sve su to iskljucivo vjerojatnosti...

Nadalje, ako se sunce pocne smanjivati, onda smo pogotovo nahebali, jer ce onda gravitacijsko polje sunca visestruko porasti... No, svi zamisljaju smak svijeta na nacin da ce nas progutati vulkani, tsunamiji i sl., ja bih prije rekao da ce se zemlja sama urusiti pod utjecajem visestruko vece gravitacije sunca...
damirFKIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 02:39   #9
Quote:
damirFKIT kaže: Pogledaj post
Ovo je tema na koji nitko nece znati pravi i konkretan odgovor... Nasi danasnji meteorolozi ne mogu predvidjeti slijed dogadanja tjedan dana unaprijed s nekom tocnoscu, nego uvijek govore o VJEROJATNOSTI... Kao sto je i u kemiji i fizici, ne psotoji nista 100% tocno, nego govorimo o vjerojatnostima...

Nadalje, sve sto se kaze, moze biti istina, a i ne mora... Sve su to iskljucivo vjerojatnosti...

Nadalje, ako se sunce pocne smanjivati, onda smo pogotovo nahebali, jer ce onda gravitacijsko polje sunca visestruko porasti... No, svi zamisljaju smak svijeta na nacin da ce nas progutati vulkani, tsunamiji i sl., ja bih prije rekao da ce se zemlja sama urusiti pod utjecajem visestruko vece gravitacije sunca...


Damire, Damire, tebi toliko toga nije jasno da uopće ne znam od kuda bih počeo.
Za početak, ne piši o gravitaciji kad ne znaš niti formulu.
Zapravo, za početak, nemoj pisati ni o čemu, samo čitaj i uči.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 02:43   #10
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post


Damire, Damire, tebi toliko toga nije jasno da uopće ne znam od kuda bih počeo.
Za početak, ne piši o gravitaciji kad ne znaš niti formulu.
Zapravo, za početak, nemoj pisati ni o čemu, samo čitaj i uči.

Ti trebas malo poduke cini mi se, ili koji kliker u glavi...
damirFKIT is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.08.2011., 14:19   #11
Pa već je sad "nepogodno" ovdje na Zemlji. Meni nije baš ugodno trpjeti prave toplinske valove koji mi udaraju u lice dok hodam ulicom, pa nakon toga recimo ekstremno snižavanje temperature od 15-20 stupnjeva.
Fat Mosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 14:22   #12
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post


Damire, Damire, tebi toliko toga nije jasno da uopće ne znam od kuda bih počeo.
Za početak, ne piši o gravitaciji kad ne znaš niti formulu.
Zapravo, za početak, nemoj pisati ni o čemu, samo čitaj i uči.
Ček' malo, nije da branim baniranog, al' zar ne smiješ ništa znati o gravitaciji ako ne znaš formulu?
Fat Mosquito is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.08.2011., 13:17   #13
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post


Damire, Damire, tebi toliko toga nije jasno da uopće ne znam od kuda bih počeo.
Za početak, ne piši o gravitaciji kad ne znaš niti formulu.
Zapravo, za početak, nemoj pisati ni o čemu, samo čitaj i uči.
Stvarno pretjerujes.
Vec vidim u par tema da baniras bezveze te vrijedjas korisnike.
Ali eto izgleda da se to ovdje moze.

On topic:
Vjerujem da ce Zemlja biti i ranije nepogodna, jer je dovoljno vidjeti sto mi od nje radimo.
A kad ce je skroz unistiti to tesko da mozemo tocno znati.
Ali fora tema.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.08.2011., 14:18   #14
Quote:
damirFKIT kaže: Pogledaj post

Nadalje, ako se sunce pocne smanjivati, onda smo pogotovo nahebali, jer ce onda gravitacijsko polje sunca visestruko porasti... No, svi zamisljaju smak svijeta na nacin da ce nas progutati vulkani, tsunamiji i sl., ja bih prije rekao da ce se zemlja sama urusiti pod utjecajem visestruko vece gravitacije sunca...
Quote:
Fat Mosquito kaže: Pogledaj post
Ček' malo, nije da branim baniranog, al' zar ne smiješ ništa znati o gravitaciji ako ne znaš formulu?
O tome je riječ. Volumen Sunca nema veze s njegovom gravitacijom, samo njegova masa. A kako se to događa pretkraj životnog ciklusa, kada je Sunce potrošilo nuklearno "gorivo" i smanjilo masu, gravitacija će zapravo biti manja.

A povećavanje gravitacije Zemlje kako je on opisao je nemoguće.
Problem je što ljudi dođu, napišu besmislicu, a onda se uvrijede kad im netko kaže da su to gluposti i ne objasni BAŠ SVAKI DETALJ pošto je već 100. u nizu koji neku glupost provali, a to bi se vrlo lako moglo popraviti uz malo poznavanja srednjoškolske fizike, matematike, kemije, ovisno o kojoj je temi riječ....

Quote:
mr_freez kaže: Pogledaj post
On topic:
Vjerujem da ce Zemlja biti i ranije nepogodna, jer je dovoljno vidjeti sto mi od nje radimo.
A kad ce je skroz unistiti to tesko da mozemo tocno znati.
Ali fora tema.
Tema je kada će Zemlja postati nepogodna sa stajališta Sunca. Naravno da će se to dogoditi davno prije no što Sunce postane bijeli patuljak, zbog promjene intenziteta svjetlosti itd.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 09:37   #15
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
No, ukoliko se srediste sunca skuplja, vanjski dijelovi se moraju siriti.
E ovaj dio ne kuzim. Zasto se vanjski dijelovi moraju siriti?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 13:14   #16
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Također i jačanje mase Jupitera, meni više nalikuje da bi smo mogli stradati od njega nego od sunca, jer ako on kroz milijune godina malo po malo pokupi sve asteroide koje se nalaze između njega i Marsa, pa onda i njegovi mjeseci kolabiraju u njega, pa polako odvuče Mars... ne znam... meni nekako iako sam laik zvuči izglednije da ćemo prije nastradat od Jupitera, a tek potom, ako to preživimo - od Sunca.
Jupiter neće pokupiti sve asteroide, a ča i da to učini ne bi bilo prevelike razlike jer asteroida nema dovoljno da bi mu značajnije povećali masu. Ukupna masa asteroida u tom pojasu procjenjena je na svega 4% mase Mjeseca.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.