Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 23:15   #41
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Da pročitaš "Pogled u Bosnu" shvatio bi suptilne metode prisile kao što su grupna silovanja i to u 19. stoljeću!
To su pretjerani opisi i kriva protumacenja.

Silovanja je bilo svugdje i uvijek kao sto ga i danas ima, naravno da se tu i tamo desilo da je pokoji Turcin silovao krscanku isto kao sto se i desavalo da je pokoji krscanin silovao krscanku, ali to su bili izolirani slucajevi nasilja koji se dan danas desavaju svugdje, a ne neko sistematsko tlacenje naroda.

To je sve bio rezultat prica koje su ljudi pricali o kulturi i narodu kojega su iz srzi mrzili.

Iz tog razloga dan danas ljudi pricaju o onom imbecilnom pravu prve bracne noci iako nema apsolutno nikakvog dokaza da se to igdje, ikad desavalo.

Doslovce niti jedan jedini izolirani slucaj zapisan, igdje, no eto, ljudi vole senzacionalne price i sok faktor pa se desava da netko poput tebe napise da je jedna od birokratski najrazvijenijih drzava na planetu Zemlji imala sustavno silovanje kao sistem poturcivanja stanovnistva iako je to po njihovim zakonima bilo potpuno ilegalno jos od doba Mehmeta II.

Silovanja i porobljavanje su cinili akindjije i osvajacke vojske, nakon sto bi se teritorij osvojio, takva djelovanja su bila potpuno suluda jer bi time prakticki unistavali vlastito privatno vlasnistvo timara ciji je prosperitet ovisio o radnoj moci i zadovoljstini naroda koji ga nastanjuje.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 23:21   #42
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
To su pretjerani opisi i kriva protumacenja.

.....
Pročitaj knjigu.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 00:09   #43
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
izvor? link? nesto?
ipak je ovo povijesni podforum, ne kazem kako nije vjerodostojno ali izvor mora biti prilozen
Iz sudskih protokola(iliti sidžila) šerijatskog suda u Mostaru. Godina je 1633.
ne znaci nista


pronasao sam samo ovo u tom stilu iz Nevesinja, vjerojatno ima i za Mostar
http://www.medzlis-nevesinje.com/com...-prvi-dio.html

ako uzimas iz neke knjige, molim navedi
Ovaj link ti je vrlo zanimljiv. Imam utisak da nije bas bilo sve tako lijepo kako nas Pavo uvjerava, ali mozda grijesim.

U prvom redu ogromna vecina tuzioca/tuzitelja su muslimani. To meni ukazuje da su samo oni imali povjerenje u sudski sistem. Ne mogu vjerovati da su svi krscani zivjeli u tako mirnom i blazenom stanju bez medjusobnih razmirica i razmirica sa muslimanima.

Sudci su obavezno muslimani, a isto tako i svjedoci. Jamci su ponekad krscani, ali onda oni jamče samo za krscanina. Nije mi potpuno jasno kakva je tocno razlika izmedju jamca i svjedoka. Da li je svjedok kao u modernom sudstvu ocevidac ili nesto drugo? Sto znaci jamac u njihovom sudstvu takodjer mi nije potpuno jasno. Mozda bi tko mogao to da objasni?

Izhod svih tuzbi nazalost nije zabiljezen. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako je to islo, pogotovo kad se radi o krscanin vs. musliman?

Cinjenica da se u dokumentima uvijek istice ako je izvjesna stranka krscanin ili Ciganin, govori sama za sebe.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 00:44   #44
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
ako uzimas iz neke knjige, molim navedi
Mujić, M. A. (1987). Sidžil mostarskog kadije, 1632-1634. Mostar: Prva književna komuna.

Hasandedić, H. (2011). Sidžili mostarskog kadije: Fragmenti iz 1044-1207. h. god./1635-1793. godine (regesta). Mostar: Arhiv HNK/Ž.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 01:05   #45
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Kršćani ne mogu podiči tužbu ali se mogu potužiti.
Je li? Iz sidžila Nevesinjskog kadije, godina 1768. Ali ne diže tužbu, je li?

Vuko Humković tuži Aliju Šetku, sina Mustafa-bašina, iz kasabe da mu je, kad se vraćao iz borbe iz Crne Gore, ubio sina Pavla koji je išao u mlin. Zamolio je da se posredstvom suda ovaj slučaj izvidi.

Hasandedić, H. (2009). Sidžil nevesinjskog kadije: 1767-1775. godine (regesta). Mostar: Arhiv HNK/Ž.

A evo i skorijeg slučaja upravo stvari o kojim se ovdje priča. Maglajski kadija, 1839. godina:

Zimija po imenu Jovan Lazić iz sela Gare u prisustvu šerijata izjavio je sljedeće: ,,Prije četiri-pet mjeseci lice po imenu Nuhica iz sela Gare zastrašujući i nagoneći nas natjerao je moju ženu kršćanku Savu da se od mene razvede i tu nas je, bez naše volje, razveo i još nam je rekao da se ništa ne plašimo, jer će on dati odgovore ako bude pitanja od suda i policije".

Iste godine, isti siždil:

Tužitelj zimija Kiro Antonović iz sela Tekućice, tuženi Mustafa Osmanović iz sela Suho Polje. Poslata je murasela povodom namira krvnine.

Bojanić, D. & Katić, T.(2005). Maglajski sidžili, 1816-1840. Sarajevo: Bošnjački Institut, Fondacija Adila Zulfikarpašića.

Kako li Mažuranić ne primjeti ovo?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 01:32   #46
Quote:
Zimija po imenu Jovan Lazić iz sela Gare u prisustvu šerijata izjavio je sljedeće: ,,Prije četiri-pet mjeseci lice po imenu Nuhica iz sela Gare zastrašujući i nagoneći nas natjerao je moju ženu kršćanku Savu da se od mene razvede i tu nas je, bez naše volje, razveo i još nam je rekao da se ništa ne plašimo, jer će on dati odgovore ako bude pitanja od suda i policije".
Pa da li on zbilja misli da smo mi svi budale? Pa sto je ovo ako ne najsurovije silovanje?

Kako je uopce moglo tako nesto da se desi u tom carstvu "vjerske tolerancije"?
Kakav je bio ishod ove ocito desperatne tuzbe? Kakvo je bilo lice pravde u ovom slucaju. Vratiti covjeku zenu, pa nikom nista?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 01:48   #47
Isti maglajski sidžil, ista godina.

Tužitelj Miko Matić iz Vozuće, optuženi đuvegija Gajo Trpković iz istoga i njegovi drugovi: brat Mirkonja i stric Cvetko, Todor, Veljko Đurđević,
Jovan Savić, Todor Blagojević, Matić i Luka. Rečeni Miko izjavio je: „Moju kćerku je na silu oteo pomenuti Gajo sa drugovima, i odveo je svojoj kući kako bi nasrnuo na njenu čast". Kada je upitana kćerka, ona je rekla: „Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo; šerijatskim putem vratite mi ugled".


Zanima me samo na koju vjero je Gajo Trpković htio silom prevesti kćerku Mike Matića.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 08:54   #48
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu.
Jesam.
Procitao sam i neke druge.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa da li on zbilja misli da smo mi svi budale? Pa sto je ovo ako ne najsurovije silovanje?

Kako je uopce moglo tako nesto da se desi u tom carstvu "vjerske tolerancije"?
Kakav je bio ishod ove ocito desperatne tuzbe? Kakvo je bilo lice pravde u ovom slucaju. Vratiti covjeku zenu, pa nikom nista?
Da je bilo silovanja, silovanje bi bilo u tuzbi...jer je kazna za silovanje zene ozenjenim muslimanima bila smrt bicevanjem.

Razlog za trazenje razvoda je bilo nesto sasvim trece, pogotovo kada se spominje serijatska policija.

Jedan od supruznika je vjerojatno presao sa islama na krscanstvo ili obrnuto dok je drugi ostao po svojoj vjeri.

Slicne stvari se dan danas desavaju u Saudijskoj Arabiji.


Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Isti maglajski sidžil, ista godina.

Tužitelj Miko Matić iz Vozuće, optuženi đuvegija Gajo Trpković iz istoga i njegovi drugovi: brat Mirkonja i stric Cvetko, Todor, Veljko Đurđević,
Jovan Savić, Todor Blagojević, Matić i Luka. Rečeni Miko izjavio je: „Moju kćerku je na silu oteo pomenuti Gajo sa drugovima, i odveo je svojoj kući kako bi nasrnuo na njenu čast". Kada je upitana kćerka, ona je rekla: „Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo; šerijatskim putem vratite mi ugled".


Zanima me samo na koju vjero je Gajo Trpković htio silom prevesti kćerku Mike Matića.
To je vec druga stvar.

Koja je bila presuda?

Zadnji put kada sam citao o takvome slucaju u hercegovini, to je rezultiralo smrcu 30tak ljudi.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:01   #49
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Isti maglajski sidžil, ista godina.

Tužitelj Miko Matić iz Vozuće, optuženi đuvegija Gajo Trpković iz istoga i njegovi drugovi: brat Mirkonja i stric Cvetko, Todor, Veljko Đurđević,
Jovan Savić, Todor Blagojević, Matić i Luka. Rečeni Miko izjavio je: „Moju kćerku je na silu oteo pomenuti Gajo sa drugovima, i odveo je svojoj kući kako bi nasrnuo na njenu čast". Kada je upitana kćerka, ona je rekla: „Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo; šerijatskim putem vratite mi ugled".


Zanima me samo na koju vjero je Gajo Trpković htio silom prevesti kćerku Mike Matića.
A Gajo je inače Turčin? Otmice djevojaka su bile dosta česte, ali "otmice" kad bi se momak i djevojka dogovorili i pobjegli. Dakako, nije se govorilo o bijegu jer bi to uništilo mladenkin ugled. I moj djed je "oteo" babu jer se njen otac protivio ženidbi ali ona nije. U slučaju Gaje i drugova je očito nešto škripalo sa dogovorom. Ovo se ne smije brkati sa tvojim prethodnim upisom gdje je tip oteo ŽENU mužu. Sreća da je muž preživio. E pa baš otmice žena i grupna silovanja su ono o čemu je Mažuranić pisao (21. stranica).

https://books.google.hr/books?id=gKM...page&q&f=false
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:22   #50
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Da je bilo silovanja, silovanje bi bilo u tuzbi...jer je kazna za silovanje zene ozenjenim muslimanima bila smrt bicevanjem.

Razlog za trazenje razvoda je bilo nesto sasvim trece, pogotovo kada se spominje serijatska policija.

Jedan od supruznika je vjerojatno presao sa islama na krscanstvo ili obrnuto dok je drugi ostao po svojoj vjeri.

Slicne stvari se dan danas desavaju u Saudijskoj Arabiji..
Kako mozes tako sto glupo i da pomislis? Gdje ti tu vidis dobrovoljni razvod braka? Sto mislis sto bi se jadnom zimiji desilo da zena na sudu kaze da je on to sve izmislio, a da je ona dobrovoljno otisla muslimanu?
Iz tuzbe ne vidimo sto se je desilo za zenom. Da li ju je musliman ozenio ili uzeo samo onako za zabavu?

I jos nesto. Gdje se to danas u Saudijskoj Arabiji sa krscanstva prelazi na islam ili obrnuto?



Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
To je vec druga stvar.

Koja je bila presuda?

Zadnji put kada sam citao o takvome slucaju u hercegovini, to je rezultiralo smrcu 30tak ljudi.
Kakve veze ima ovo s cim pricamo?
Kadija naredio da se pobije 30tak ljudi.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:25   #51
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A Gajo je inače Turčin? Otmice djevojaka su bile dosta česte, ali "otmice" kad bi se momak i djevojka dogovorili i pobjegli. Dakako, nije se govorilo o bijegu jer bi to uništilo mladenkin ugled. I moj djed je "oteo" babu jer se njen otac protivio ženidbi ali ona nije. U slučaju Gaje i drugova je očito nešto škripalo sa dogovorom. Ovo se ne smije brkati sa tvojim prethodnim upisom gdje je tip oteo ŽENU mužu. Sreća da je muž preživio. E pa baš otmice žena i grupna silovanja su ono o čemu je Mažuranić pisao (21. stranica).

https://books.google.hr/books?id=gKM...page&q&f=false
Tocno tako, dvije potpuno razlicite stvari. Ostaje jos uvijek pitanje, s cim ih je musliman natjerao? Ocito da nije rabio direktno fizicko nasilje nego je imao vlast u rukama da to radi. "Zimija" (zasto se to uvijek istice?) obicno nije ni isao na sud jer je znao da je to najcesce uzalud, a to je musliman vjerovatno i ocekivao. Kakv je bio ishod te tuzbe? Sto su svjedoci, uvijek obavezno muslimani, svjedocili? Kakva je kazna i osteta bila za tako nesto?

I na kraju, da li je bilo takvih tuzbi gdje je musliman muslimana natjerao da se razvede i da mu uzme zenu?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:40   #52
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A Gajo je inače Turčin? Otmice djevojaka su bile dosta česte, ali "otmice" kad bi se momak i djevojka dogovorili i pobjegli. Dakako, nije se govorilo o bijegu jer bi to uništilo mladenkin ugled. I moj djed je "oteo" babu jer se njen otac protivio ženidbi ali ona nije. U slučaju Gaje i drugova je očito nešto škripalo sa dogovorom. Ovo se ne smije brkati sa tvojim prethodnim upisom gdje je tip oteo ŽENU mužu. Sreća da je muž preživio. E pa baš otmice žena i grupna silovanja su ono o čemu je Mažuranić pisao (21. stranica).

https://books.google.hr/books?id=gKM...page&q&f=false

"Ma dragi sinko! kazi mi, sto ti je to, oda sta su ti to tako ruke crne, a neimas ni nokata ni nista, nego ti je koza tako pogrespana?

Haj! ja skinem rukavice, pak mu pokazem, da to nije moja koza, nego da su to rukavice. A on se stade krstiti i levom i desnom, pak kaze; Ho, koliko sam isao po trgovini i po vojsci, a jos te djavolije nisam vidio..."

Zesce vjerodostojna pripovjetka nema sta.
Covjeku rukavice znanstvena fantastika u 19. stoljecu.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kako mozes tako sto glupo i da pomislis? Gdje ti tu vidis dobrovoljni razvod braka? Sto mislis sto bi se jadnom zimiji desilo da zena na sudu kaze da je on to sve izmislio, a da je ona dobrovoljno otisla muslimanu?
Iz tuzbe ne vidimo sto se je desilo za zenom. Da li ju je musliman ozenio ili uzeo samo onako za zabavu?
Nisam rekao da je ista opravdano bilo niti sam opravdavao cin, nego sam rekao da bi covjek u tuzbu stavio da mu je zena cast izgubila jer bi to ogromnu tezinu stavilo na optuzenoga.

Zasto je musliman sa sobom vodio predstavnike serijata?
Samo sam rekao da je cudan slucaj.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
I jos nesto. Gdje se to danas u Saudijskoj Arabiji sa krscanstva prelazi na islam ili obrnuto?
Mislio sam na prisilne razvode i slicne akcije od strane religijske policije.


Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima ovo s cim pricamo?
Kadija naredio da se pobije 30tak ljudi.
Ne, nego je par muslimana pokusalo oteti krscanku, na sto su ih hercegovci uhvatili, silovali sa stapovima, oci im iskopali, usi odrezali i kozu im oderali.
Nakon toga su muslimani poslali osvetnicku skupinu koja se sukobila sa okupljenim krscanskim momcima.

Mislim da je oko 37-39 ljudi poginulo sveukupno prije nego sto su lokalni velmoze uspijeli sprijeciti sveopci metez.

Gotovo svaka prica koju znam sa otmicom krscanke iz Hercegovine je zavrsavala sa opcim krvoprolicem, nisu niti Turci bili ludi, a nisu niti krscani bili submisivne kucke pa da samo trpe otmice i silovanje svojih zena.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:19   #53
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post

Gotovo svaka prica koju znam sa otmicom krscanke iz Hercegovine je zavrsavala sa opcim krvoprolicem, nisu niti Turci bili ludi, a nisu niti krscani bili submisivne kucke pa da samo trpe otmice i silovanje svojih zena.
To je Hercegovina.Dole su uvjek bili žestoki momci


Ovdje se brkaju neke stvari.Vrijeme osvajanja Bosne i Bosna iz 18.stoljeća nisu ista društva niti su isti Turci u pitanju.Ono što se prije odrađivalo silom sad se odrađuje/održava gospodski,u rukavicama,kroz ove ili one zakone,suptilnim ali konstantnim pritiskom.

Na kraju krajeva,Osmansko carstvo je vojna država orjentirana na rat a rat košta tako da je svima u interesu da se ubire porez a najveći porez i carine plaćaju oni koji nisu dio Islamskog korpusa.

Što se sudova tiče bila su tri.Muslimanski sud,ne-muslimanski sud i Trgovački sud.

Evo što kaže ovdje :

Quote:
However, in the Ottoman Empire of the 18th and 19th centuries, dhimmis frequently used the Muslim courts not only when their attendance was compulsory (for example in cases brought against them by Muslims), but also in order to record property and business transactions within their own communities. Cases were brought against Muslims, against other dhimmis and even against members of the dhimmi’s own family. Dhimmis often took cases relating to marriage, divorce and inheritance to Muslim courts so that they would be decided under shari'a law. Oaths sworn by dhimmis in the Muslim courts were sometimes the same as the oaths taken by Muslims, sometimes tailored to the dhimmis’ beliefs.[14] Some Christian sources points that although Christians were not Muslims, there were instances which they were subjected to shari'a law.[15] According to some western sources, "the testimony of a Christian was not considered as valid in the Muslim court as much as the testimony of a Muslim". In a Muslim court, a Christian witness had a problem of building trust; a Christian who took a "Muslim oath" over the Koran ("God is Allah and there is no other God"), committed perjury.
Znači,čisti pragmatizam od strane Turaka 18. i 19. stoljeća da bi se kupovao socijalni mir.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..

Zadnje uređivanje p3ro : 21.05.2015. at 11:58.
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:48   #54
treba primjetit da su pretežno katoličke zemlje u srednjem vijeku (bosna i albanija) islamizirane, očito je turcima to bilo puno važnije, nego pravoslavne poturčit.

u vrijeme turskog zenita, neprijatelj su bili katolici i pritisak na katolike očito puno veći. kasnije je krenuo pritisak i na pravoslavce, no tad se imperij već polako povlačio, pa je to bilo sporije i manje efikasno.
contrero is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 13:37   #55
Quote:
contrero kaže: Pogledaj post
treba primjetit da su pretežno katoličke zemlje u srednjem vijeku (bosna i albanija) islamizirane, očito je turcima to bilo puno važnije, nego pravoslavne poturčit.

u vrijeme turskog zenita, neprijatelj su bili katolici i pritisak na katolike očito puno veći. kasnije je krenuo pritisak i na pravoslavce, no tad se imperij već polako povlačio, pa je to bilo sporije i manje efikasno.
Tako je. Vođe pravoslavnih crkava bili su u turskim rukama, a papa je ipak bio u Rimu. Osim toga, srbi su se pokazali kao dobri i revni vazali, naročito nakon Nikopolja, pa nije bilo potrebe da ih se šarafi. Dapače, dovodilo ih se na granicu carevine i davale im se privilegije. Područje od posebne državne skrbi.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 21:31   #56
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da je ista opravdano bilo niti sam opravdavao cin, nego sam rekao da bi covjek u tuzbu stavio da mu je zena cast izgubila jer bi to ogromnu tezinu stavilo na optuzenoga.
Mislim da se je "cast" odnosilo samo na djevojacku "cast", t. j. nevinost. Za preotimanje supruge ne mogu smisliti dobar izraz, jer tako nesto ne vjerujem da se uopce dogadja danas u svijetu. Htio bih sado dodati, kolikom riziku se je izlozio Jovo da donese sve to pred sud? Musliman mu je vec oteo i drzao zenu i postojala je mogucnost da je vrlo lako zaplasi ili natjera (recimo ona je vec trudna s njegovim djetetom, sto ce jadna zena da radi?) da svjedoci protiv bivseg muza.

Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Zasto je musliman sa sobom vodio predstavnike serijata?
Samo sam rekao da je cudan slucaj.
Pa mozda i nije. Samo daljnji dokaz da biti krscanin i Ciganin nije bilo lako u Otomanskom carstvu.



Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Mislio sam na prisilne razvode i slicne akcije od strane religijske policije.
Citao sam nesto o tome, samo se ne sjecam o cemu se radi. Ne vjerujem da ima puno veze s ovim gore.



Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ne, nego je par muslimana pokusalo oteti krscanku, na sto su ih hercegovci uhvatili, silovali sa stapovima, oci im iskopali, usi odrezali i kozu im oderali.
Nakon toga su muslimani poslali osvetnicku skupinu koja se sukobila sa okupljenim krscanskim momcima.

Mislim da je oko 37-39 ljudi poginulo sveukupno prije nego sto su lokalni velmoze uspijeli sprijeciti sveopci metez.

Gotovo svaka prica koju znam sa otmicom krscanke iz Hercegovine je zavrsavala sa opcim krvoprolicem, nisu niti Turci bili ludi, a nisu niti krscani bili submisivne kucke pa da samo trpe otmice i silovanje svojih zena.
Svaka cast Hercegovcima, ali to je samo daljnji dokaz da pravde nije bilo za krscana pod Turcima, kako nam Pavo prodaje i podvaljuje.

Koliko puta se je sve to desilo da krscani nisu mogli da se odupru turskom nasilju? A koliko su Turci bili ludi ili nisu, to je samo tvoja predpostavka. Ocito da su bili "ludi" puno, puno puta.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 22:16   #57
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A Gajo je inače Turčin? Otmice djevojaka su bile dosta česte, ali "otmice" kad bi se momak i djevojka dogovorili i pobjegli. Dakako, nije se govorilo o bijegu jer bi to uništilo mladenkin ugled. I moj djed je "oteo" babu jer se njen otac protivio ženidbi ali ona nije. U slučaju Gaje i drugova je očito nešto škripalo sa dogovorom.
Škripalo sa dogovorom? Djevojka izjavljuje "Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo."

Katoličke matične knjige vjenčanih iz Hercegovine su pune primjere otmice djevojaka. Prave otmice, iliti "raptus" kako to svećenici bilježe. Svećenici redovno bilježe dodijeljivanje oprosta od tri navještaja vjenčanja jer postoji opravdanja sumnja da neki drugi mladić planira oteti djevojku, pa je cilj što prije je udati za njenog stvarnog zaručnika. U nekim slučajevima je djevojka čak i bila oteta, pa izbavljena od strane rodbine, pa se onda vjenčanje s pravim mladoženjom opet pravi na brzinu da se izbjegnu dalji problemi.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 22:22   #58
Quote:
rogaland kaže: Pogledaj post
Islam se u Bosni ukorijenio iz istog razloga kako se i kršćanstvo ukorijenilo u Hrvata. Znači iz interesa. Ako ćeš religijom mjeriti bilo šta, teško da ćeš izmjeriti išta.
Nije ti neka usporedba.

Kršćanstvo se širili iz dalmatinskih gradova prema Hrvatima, nad kojima NISU IMALI VLAST.

Većina barbara (nećemo se lagati, u to doba smo bili barbari), nije dobila kršćanstvo kao stranu vlast, nego su njihove elite prihvatile tu religiju.

Islam se na sličan način proširio recimo na Indoneziju, no u Bosni i Albaniji je ipak prvo došla vlast, a onda religija
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 22:26   #59
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
To je vec druga stvar.
Jasno mi je to, samo pokazujem da su silovanja i otmice djevojki bila svakodnevnica i da motivi nisu bili vjerski. Djevojke su otimali i pravoslavni i katolici, pa čak i jedni drugim. Bilo je čak i slučajeva kršćana koji bi odveli muslimanske djevojke(silom ili milom, ovisno o slučaju) u Dalmaciju i tamo se s njima vjenčavali, za što bi često stradali domaći kršćani.

Quote:
Koja je bila presuda?
Za taj slučaj nema presude, a i prepisani protokoli završavaju ubrzo nakon tog slučaja, tako da nije jasno što se dogodilo. Prema drugim slučajevima, kako muslimana tako i kršćana, najčešće bi se obitelji nekako dogovorile. Tužba je vjerojatno neki vid pritiska. Problem je naravnou pitanju što bi roditelji radili s obešćašćenom kćerkom koja im je vraćena.

Tužitelj Mehmed sin Mehmeda, aMehmedje brat djevojke iz sela Mahoje. Tuženi su Ahmed iz Lipovca koji će biti đuvegija, Husejin Šijačkić, Mehmed Šijačkić, Halil Mirsenić i Mehmed Čiković. Sporili su se oko sljedećeg: Ovaj Ahmed sa drugovima silom je i nasiljem oteo moju sestru Zejnebu kćerku Mumina, a mene sirotana je teškim udarcem udario i naš je obraz osramotio.
Kada je rečena [Zejneba] upitana, izjavila je da je otišla svojom dobrom voljom. Vjenčao ih je Mula Mehmed iz Gostovića. Data je dozvola naslovljena na imama Perovića.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 23:07   #60
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Škripalo sa dogovorom? Djevojka izjavljuje "Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo."

Katoličke matične knjige vjenčanih iz Hercegovine su pune primjere otmice djevojaka. Prave otmice, iliti "raptus" kako to svećenici bilježe. Svećenici redovno bilježe dodijeljivanje oprosta od tri navještaja vjenčanja jer postoji opravdanja sumnja da neki drugi mladić planira oteti djevojku, pa je cilj što prije je udati za njenog stvarnog zaručnika. U nekim slučajevima je djevojka čak i bila oteta, pa izbavljena od strane rodbine, pa se onda vjenčanje s pravim mladoženjom opet pravi na brzinu da se izbjegnu dalji problemi.
Kad ja pođoh na Bembašu ona reče da dođem do večer, nju strpaše za demirli pendžer i udaše sutradan. Jebga, propade bijeg koji je trebalo prikazati otmicom. I to se bitno razlikuje od dogovora kabadahija kod kojeg će vlaha poć da ga ubiju i ženu mu siluju. Ono što opisuje Mažuranić danas bi se nazvalo državno potpomognut teror niskog intenziteta. I da si čitao znao bi da autor opisuje muslimane sa dosta simpatije, nipošto zlonamjerno.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.