Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2017., 00:14   #1
Dobri i loši aspekti u astrologiji - razlika

Pozdrav svima!

Već dosta vremena proučavam astrologiju u slobodno vrijeme, te sam naravno upoznat s dobrim i lošim aspektima. Pa tako kažu da dobri aspekti stvaraju povoljne okolnosti i osobine, dok loši stvaraju loše. Međutim kad pogledam natal neke osobe, te vidim njeno ponašanje malo se zbunim. Npr. osoba koja ima aspekt mars60uran(povoljan kažu) ponaša se samovoljno,impulzivno i agresivno, te takvu osobu doživljavaju kao bahatog i agresivnog sebičnjaka, pa zar ne bih taj aspekt trebao dati pozitivne osobine?
Zatim Vidim osobu koja ima merkur180saturn kako ima izniman talent za matematiku i logičko rezoniranje općenito, te ima IQ oko 140.
Sljedeći primjer je vezan za nekog teroristu koji ima mars120pluto(mislim da je pokušao izvršiti bombaški napad).
Stoga se pitam postoje li uopće dobri ili loši aspekti jer koliko vidim postoji paradoks, te pozitivni i negativni daju sasvim neočekivane osobine ili ponašanje.
Da li je svaki aspekt isti(mislim dobar i loš)? ili to ovisi o izboru osobe?(tj može tu energiju iskoristiti u dobre ili loše svrhe).
Malo sam zbunjen jer sam očekivao da će aspekti djelovati u skladu sa svojom kvalitetom(dobar ili loš).
Negdje sam pročitao u žurbi da dobri i loši aspekti ne postoje.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 07:48   #2
vjerujem da nisi jedini koji se mučio s ovom temom. osobno, ni meni nije sjelo baš lako i odmah. to je sigurno moj merkur 90 uran , tzv. aspekt briljantnog uma i "nepovoljan" aspekt. šalu na stranu, trenutno mi se čini da je puno važnije koji su planeti u međusobnom kontaktu nego koji je aspekt među njima. da pojasnim....dakle, osobno imam sunce 120 saturn. reko bi čoek divotica. al ako je taj moj saturn koji je još k tome u svojoj egzaltaciji u vagi nešto povoljno i "dobro" obzirom koliko me je satrao u životu, šta je tek s onim "jadnicima" koji imaju kvadrat, opoziciju i konjunkciju. razumiješ što hoću reći?

saturn je teška planeta, jednako kao npr. i pluton kojeg imam u sekstilu na mjesec i kvadratu na veneru. ništa taj sekstil nije bio za mene povoljniji i lakši nego kvadrat, ako ćemo iz perspektive lako/teško, dobro/loše, jer pluton kao planeta označava iznimnu koncentraciju hard energije i u njemu nema ništa soft. tako da i taj soft and easy aspekt sekstila to više nije kad je u pitanju pluton....saturn...uran.

primjer mars 120 pluton imam i ja također, i imam taj ubilački nagon u sebi otkad znam za sebe, dodaj tome i aspekt mars 90 uran kojeg sam također "ponosna vlasnica" dobiješ kombinaciju rođenog ubojice možda sam u zabludi vezano za svoje granice, al mislim da nisam sposobna izvršiti konkretan čin ubojstva unatoč svim tim silnim porivima, bjesovima, agresiji i sl. demonima koji povremeno kuhaju u meni. što me dovelo do sljedećeg zaključka. ostali dijelovi mog karaktera koji su puno blaži i nježniji i empatičniji, a u suprotnosti su sa ovim svim spomenutim kao da neutraliziraju ove druge (a očito i nadjačavaju) i rezultat toga je razlika između mene (pere, šime, ...) i nekog terorista.

nadam se da nisam bila nejasna i off
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 09:17   #3
Ja isto nemam neki definitivan stav oko te pozitivnosti i negativnosti aspekata, mislim da sve ovisi o raznim stvarima.

Meni dosta ovisi u kojim kućama se događa aspekt. Tako imam u 12. kući Sunce, Mjesec, Merkur i Veneru, a u 8. Pluton i Saturn - i svi oni međusobno rade kvadrate - i to su stvarno bili loši i tragični kvadrati.

Ali recimo imam Mars u 1. kući - kvadrat Jupiter u 9. kući na MC-u i Uran u 10. kući na MC-u - i mislim da su ovo bili lijepi aspekti koji su mi donijeli dobre stvari - poduzetnost, odlučnost, aktivnost, putovanja, avanturistički duh, inovativnost, uvijek nešto novo, nikad dosadno... Iako dakle imam Mars 90 Uran ne ponašam nikad se ne ponašam bahato, sebično ni arogantno (agresivno nekad da, samovoljno uvijek), nego je to kod mene više bilo u području posla da krenem nekim putem kojim nikad nitko ne nije išao, niti bi mu to palo na pamet, dakle možemo reći odvažno, i doživim uspjeh (doduše, imam naglašenog vodenjaka u natalnoj, pa sve treba gledati i povezivati). Dobro je da imam neki aspekt između urana i marsa jer tako moje originalne ideje ipak krenem ostvarivati u realnosti (barem neke, jer sve neću nikad stići), u suprotnom bi ostale u zraku. A kvadrat možda i više daje napetost i potiče na aktivnost, nego što bi to radio trigon.

Onda imam trigone Mars u 1. i Pluton i Saturn u 8. - i to mislim da je isto bilo ok, da sam zahvaljujući tome relativno bezbolno i bez nekih težih posljedica preživjela ono što su mi donijeli ranije navedeni kvadrati, čak su me potaknuli da još više fanatično zapnem za nešto i borim se, pa postignem u raznim područjima i više nego netko kome je sve bilo lijepo i pjesma.

Ali zapravo od svega najviše osjećam taj stelij osobnih planeta u 12. kući i to je neki temelj mog života i gdje sam najviše usmjerena. Sva druga područja života i događanja su mi od sporedne važnosti.

Eto, iz mog iskustva.

Što se tiče drugih ljudi, primjetila sam da je aspekt Jupiter opozicija Mjesec i Jupiter opozicija Venera dosta loš, iako su to pozitivne planete. Općenito da loše postavljen Jupiter i drugi benefici mogu donijeti više štete nego neki planet koji se smatra malefikom.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 09:37   #4
Nije dobro niti previše dobrih aspekata. Npr. previše dobrih aspekata Sunca daje srčane bolesnike i opasnost od iznenadne srčane smrti (posebice sportaši, ono kad se mladi ljudi samo sruše na sportskom terenu). A aspekti Sunca divota i krasno - niti jedan loš.
Fubuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 14:53   #5
....

Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Već dosta vremena proučavam astrologiju u slobodno vrijeme, te sam naravno upoznat s dobrim i lošim aspektima. Pa tako kažu da dobri aspekti stvaraju povoljne okolnosti i osobine, dok loši stvaraju loše. Međutim kad pogledam natal neke osobe, te vidim njeno ponašanje malo se zbunim. Npr. osoba koja ima aspekt mars60uran(povoljan kažu) ponaša se samovoljno,impulzivno i agresivno, te takvu osobu doživljavaju kao bahatog i agresivnog sebičnjaka, pa zar ne bih taj aspekt trebao dati pozitivne osobine?
Zatim Vidim osobu koja ima merkur180saturn kako ima izniman talent za matematiku i logičko rezoniranje općenito, te ima IQ oko 140.
Sljedeći primjer je vezan za nekog teroristu koji ima mars120pluto(mislim da je pokušao izvršiti bombaški napad).
Stoga se pitam postoje li uopće dobri ili loši aspekti jer koliko vidim postoji paradoks, te pozitivni i negativni daju sasvim neočekivane osobine ili ponašanje.
Da li je svaki aspekt isti(mislim dobar i loš)? ili to ovisi o izboru osobe?(tj može tu energiju iskoristiti u dobre ili loše svrhe).
Malo sam zbunjen jer sam očekivao da će aspekti djelovati u skladu sa svojom kvalitetom(dobar ili loš).
Negdje sam pročitao u žurbi da dobri i loši aspekti ne postoje.
Isti zaključak sam i sama donijela i imamo slične nejasnoće....
Kroz vrijeme sam sve više samo zbunjena..
Rejnna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 23:10   #6
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Već dosta vremena proučavam astrologiju u slobodno vrijeme, te sam naravno upoznat s dobrim i lošim aspektima. Pa tako kažu da dobri aspekti stvaraju povoljne okolnosti i osobine, dok loši stvaraju loše.
Natalna karta s mnogo skladnih aspekata može stvoriti vrlo "pasivan" karakter, povodljiv karakter koji "stagnira" i na neki način "zakržlja" uslijed nedostatka poticaja, dok natalna karta koja je puna "crvenih" aspekata (kvadrata i opozicija) može stvoriti uravnotežen i snažan karakter jer je osoba na neki način bila prisiljena boriti se s samom sobom i izgraditi se prolazeći kroz razna iskušenja.

Zapravo je poželjno da karta ima od svega pomalo, kako bi se u životu na jedan prirodniji način izmjenjivala razdoblja kada se individua mora suočavati s problemima i na taj način rasti, razvijati karakter i svijest...s razdobljima koja su relaksirajuća i u kojima se "odmara".

Quote:
Stoga se pitam postoje li uopće dobri ili loši aspekti jer koliko vidim postoji paradoks, te pozitivni i negativni daju sasvim neočekivane osobine ili ponašanje.
Da li je svaki aspekt isti(mislim dobar i loš)? ili to ovisi o izboru osobe?(tj može tu energiju iskoristiti u dobre ili loše svrhe).
Malo sam zbunjen jer sam očekivao da će aspekti djelovati u skladu sa svojom kvalitetom(dobar ili loš).
Negdje sam pročitao u žurbi da dobri i loši aspekti ne postoje.
Ne, ne postoje dobri i loši aspekti, takve pridjeve moderna astrologija ne koristi, oni su zapravo naslijeđe iz prošlosti koje se vuče i do danas.

Mi danas znamo da planete nisu bogovi i da se veza između njih i života na zemlji zasniva na sinhronicitetu ciklusa. Planetarni ciklusi su u određenom sinhronicitetu s ciklusima svih bića na zemlji - to je ono što proučava i istražuje astrologija, a ne uvjetovanost "dobrim" ili "lošim" aspektima.

Pa se tako u modernoj astrologiji umjesto pojmova "dobar" i "loš" aspekt upotrebljavaju termini harmoničan/nehamoničan, protočan/napet, konstruktivan/destruktivan i sl. jer time puno jasnije naglašavaju osnovnu bit aspekta.

Prije svega treba uzeti u obzir esencijalnu prirodu planete i njen položaj, nakon toga vidjeti koliko su planete u aspektu srodne jedna drugoj, a tek onda proučiti aspekt koji planete međusobno tvore. Osim toga jedan aspekt može biti pod utjecajem drugih aspekta, tj. neki napeti aspekt se može djelomično integrirati "pomoćnim aspektom" koji mu ujedno pomaže da ublaži napetost.


A najvažnije - jedan te isti aspekt se ne uklapa u svačiju kartu na isti način, on je samo jedan mali puzle iz mreže ukupne karte i ne može se procjenjivati olako van nje.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 20:40   #7
Loša natalna karta

Koliko sreće i uspjeha mogu imati uopće ljudi s jako.puno kvadrata i opozicija. Jesu li osuđeni na propast usprkos nastojanjima?Saturn opozicija mars u kvadratu sa suncem i uranom......Hvala
La Lacrima is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2022., 01:00   #8
Quote:
La Lacrima kaže: Pogledaj post
Koliko sreće i uspjeha mogu imati uopće ljudi s jako.puno kvadrata i opozicija. Jesu li osuđeni na propast usprkos nastojanjima?Saturn opozicija mars u kvadratu sa suncem i uranom......Hvala
Sreće tj radosti - ne previše jer svaka potreba vuče na svoju stranu koja je u konfliktu sa drugom potrebom.

Uspeh je relativna kategorija, fasada može biti i završen fakultet, poziv lekara, rad u bogatoj zemlji za veliku platu ,dobar izgled... ali uvek napet aspekt podriva i ruši stečeno ili neda ostvarenje ambicije. Naravno, ovo pišem za teške natale koji nemaju ili imaju jako malo izlaza u harmonicnim aspektima.
Znam tri osobe sa takvim natalom, jedna je dete pa o njemu neću.
Druge dve su ženske osobe od svojih 30+ godina, fasada im je dobra, dobro izgledaju i uspešne su gledajući spolja, iznutra jedna ima neku vrstu shizofrenije do koje su je doveli ekstremno različite potrebe (mesec 0 pluton u skorpiji 90 venera 90 mars u biku; sunce0uran90 jupiter 0 sunce; Merkur nije napet ali je u ribama), uzima antipsihotike i ima suicidalne misli.
Sa drugom nisam bliska da bih znala unutrašnja prezivljavanja ali ono šta znam i osećam o njoj jeste loše.

Tako da..suština je spoznati te svoje suprotstavljene potrebe i nekako ih pomiriti ali smatram da je to vrlo teško
Miranda333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.