Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2015., 16:22   #101
Quote:
čudnovataaa kaže: Pogledaj post
Dobar dan, uh hvala Bogu pronašla sam ovaj forum... drage žene, molim vas za savjet.. ovako trenutno se nalazim u Njemačkoj i radim ali dogodila se trudnoća i gazda mi ne želi produžiti ugovor, sada pokušavam na sve načine ostati ovdje i roditi, jer mi prestaje radni odnos mjesec dana pred porod pa nema šanse da putujem u hr i vučem sve stvari...

ovako moja pitanja su :
dali mi može koja žena reći dali ja ovdje mogu roditi i što sve trebam napraviti prije i nakon poroda? gdje trebam prijaviti dijete nakon poroda? kakva je procedura? koliko vremenski to sve treba napraviti? i koliko bi me to sve novčano izašlo? dali moje djete ima pravo na Njemačko državljanstvo ako se rodi ovdje i što mi sve od moje dokumentacije treba?

Nisam udana, i živim u okolici Traunsteina dali ima koja žena da mi se javi i objasni to u privatnoj poruci??

Hvala vam puno i izvinite na tako dugačkom postu
koliko si u DE i kakav boravak imas? ako prestankom radnog odnosa gubis boravisnu i radnu dozvou, onda time gubis i zdravstveno u njemackoj. ako imas pravo na arbeitslosengeld, onda si i dalje osigurana i njemacko osiguranje pokriva troskove.

pretpostavljam da nemas hrvatko osiguranje?
dijete ima pravo na njemacko drzavljanstvo ako su roditelji (tj. jedan od roditelja) barem 6 godina u njemackoj sa stalnim boravkom.
ako se rodi u DE, bolnica prijavljuje rodjenje djeteta. potom se ide na tzv. standesamt i tamo vadis rodni list - najbolje i internacionalni rodni list jer ces ga trebati za hrvatski konzulat i tu papirologiju.

Quote:
suzi3105 kaže: Pogledaj post
pozdrav,ovako ja sam trudna,zivim u Hrvatskoj,ovdje sam nezaposlena a decko isto zivi ovdje trenutno ali ima boravište u Njemačkoj zadnjih 6 godina i planirali smo otici tamo kad se bebica rodi i kad sve tu sredimo.e sad dali postoji mogućnost da odemo prije nego se bebica rodi i da ja tamo rodim,i kako bi to sve trebalo funkcionirat ako se moze,nismo jos u braku ali obaviti cemo to sto prije ako je potrebno,dali ja tamo mogu biti osigurana da ne placam porod i da kasnije dobivam naknadu posto sam nezaposlena,sto bi mi sve trebalo i sve vezano toga.eto ako ima tko takvo iskustvo pliz da se javi.
pitanje je da li decko ima i zdrastveno osiguranje ili ne? da li je u radnom odnosu? ako jest, onda bi najnekompliciranije bilo se vjencati da bi stekla pravo preko njega na zdrastveno osiguranje.
pa i ako ne radi, da li prima kakvu pomoci (tipa arbeitslosengeld itd), jer mislim da i u tom slucaju ako ste vjencani da mozes biti osigurana preko njega.
cak i ako se ne vjencate a on prizna ocinstvo, mislim da on ima pravo na djecji doplatak. to je kojih 184 jurica.
nadam se da nisam nesto zaboravila.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 08:40   #102
Kontaktirala sam ja nas matični ured, žena mi je spremna pomoći u vezi svega što se može obaviti u hrvatskoj, no nažalost, dijete se mora upisati prvo tamo gdje je rođeno, dakle u Bangkoku, a upis u hrvatskoj se može obaviti i kad mi dođemo, što će biti cca 5-6 mjeseca nakon rođenja djeteta. Ili može neka treća osoba u međuvremenu to obaviti. No to nam ne znači puno,tako da možemo čekati dok budemo išli u hrvatsku.
Ipak sve moramo preko veleposlanstva obavljati

Procedura je sljedeća
Rodni list, original i kopiju(prevedeno od sudskog tumača) ovjereno i legalizirano
Obrazac za prijavu djeteta uz potpis oba roditelja
Izvadak iz vjencanog lista(ovo ćemo možda isto morati ovjeravati jer smo vjenčani izvan Hrvatske, ali imamo i hrv vjenčani list)
Kopije putovnice roditelja
Kopije domovnica roditelja

Postupak ovjere i legalizacije je sljedeći
Ministarstvo vanjskih poslova tajlanda
Veleposlanstvo tajlanda u jakarti
Ministarstvo vanjskih poslova republike indonezije
Veleposlanstvo hrvatske u jakarti

I onda je to valjda to
Još neznam koliko naplaćuju svi tu nadovjeru, i koliko dana je potrebno biti u jakarti.
U veleposlanstvu su rekli da se može obaviti preko agencije, no to još treba provjeriti dali zaista sve ustanove primaju tako ili pak treba osobno doći.

Da muž može doći u hrv u vrijeme kad trebam roditi,definitivno bih otišla tamo oko 34-36 tt a on bi došao kasnije. No nažalost nije u mogućnosti.

Dijete nema pravo na thai putovnicu, no ima pravo biti 1 godinu bez vize. A ako bi išli van, preko firme bi nam pomogli da izvadimo putni list. Tako da možda onda i tako napravimo pa putovnicu izvadimo i hrv, da se ne zahebavamo opet preko veleposlanstva.
__________________
- 1.10.2008. -
maybelline is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 19:13   #103
hvala vam na odgovoru, ja sam zaposlena do 10.8. i ne zeli mi više produžiti ugovor... od 1 mjeseca sam ove godine u njemačkoj i napravila sam boravak i prije nego sam poćela raditi... tako da boravak ne gubim... zeznio me je što se tiće ugovora i svega... ali dobro nema veze... išla sam u njihovo njemačko osiguranje ili ti AOK i probala sam nešto iskemijati tako da ne znam nadam se da bih možda mogla dobiti besplatno osiguranje, jer ću otiči na trudničko prije isteka ugovora znači nekih 7-8 tjedana prije... tako da bi možda i mogla ostvariti neka prava...samo sto je birokracija njihova zahtjevna i dosadna i glava od nje boli... uzas... e i da osiguranje se plača 163 E mj.. ako nisi zaposlen... i onda nakon nekog vremena i nekakve procedure možeš dobiti povrat tog novca...

ne znam pomalo sam izgubljena i umorna jer majmun od šefa me forsira još uvijek da radim ali već sam na izbogu snage,,, jer zaznio je sa ugovorom nešto i sada moram odraditi 130 sati minusa...već 8 dana radim po 10-10 i pol sati sa dva sata pauze... a 6 mjeseci sam trudna
čudnovataaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 22:23   #104
Ajd se ti cudnovata raspitaj jel imas pravo na arbeitslosengeld. Ako da, onda mislim i da preko arbeitsamta imas pravo na krankenversicherung..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 22:44   #105
Ima i privatno osiguranje za strance, košta nekakvih 50€ prvu godinu, svaku sljedeću se povisuje, koliko to ne znam. Max na 3 god ili 5, nisam sigurna
Ali puno njih ne želi takvu policu raditi jer im se ne isplati. E, sad s obzirom da si ti već trudna, pitanje je l' bi to osiguranje pokrilo.
Probaj se raspitati, sigurna sam da ta polica postoji, ali pojedinosti ne znam.
__________________
Najljepše je kad odrasteš, a ostaneš dječji stvor, pa svi misle da si velik zato što si profesor. Što si doktor od imena, stručnjak za rakete - a ne znaju da si velik zato što si dijete!
Η αγάπη δεν νικά, αλλά είναι ανίκητη.
Limačica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:29   #106
Maybelline, mi smo čitavu proceduru obavili samo ba Bližem istoku.
U našoj zemlji nema konzulata pa smo Aramex-om ili DHL-om slali dokumenta i dobili putovnicu na kraju.
Nije komplicirano koliko je izgledalo. Srećom, mi smo svoja dokumenta imali spremna.
Proveri da li ti se vise isplati da vam neko u Hr prikupi sve i pošalje.
Ja sam iz Srbije i tamo sam drugačije obavila sve. U konzulatu (takođe ga nemamo ovde gde smo) smo prijavili rođenje, oni prosledili sve u Srbiju a onda moj tata otišao sam po izvode.

Putni list vazi samo za odlazak u matičnu zemlju. Ne znam kakve su vama konekcije i da li bi s putnim listom mogli stići u Hr.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Smiling Helena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 14:31   #107
Smiling Helena vidim po tvojoj lokaciji da smo si bili blizu, mi smo baš odatle, točnije dead sea, preselili u Bkk i mogu ti reći da smo oboje presretni što smo napustili tu zemlju
Što se tiče dokumenta, nije problem da nam se uz hrv pošalje, vjerojatno tako i budemo napravili. Problem je kasnije kod ovjere i legalizacije tih dokumenata, jer kako sam napisala moramo obaviti taj postupak 4 puta, od toga 3 puta je u Jakarti, i moramo osobno doći ili preko neke posrednicke agencije. Kasnije kad obavimo sve sa prijavom, vidit ćemo kakva je procedura s putovnicom, ako moramo opet u jakartu onda ćemo vjerojatno ići sa putnim listom, pa koš kuće izvaditi putovnicu. Previše je toga, onda neznam dali ako ćemo tako, moramo vaditi vizu za bebu u hrvatskoj, ili to možemo obaviti kad se vratimo u Bkk
__________________
- 1.10.2008. -
maybelline is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 21:39   #108
He he. Apsolutno razumem. I mi bismo rado na tu stranu.

Nego buni me ta procedura. Ne bi trebalo da se razlikuje od konzulata do konzulata.
Rodni list dobiješ tamo gde rodiš, prevedeš i overiš u ministarstvu spoljnjih poslova.
Ako je brak registriran u Hr, dovoljan vam je hr vjenčani list. Toliko sam Uspela da zapamtim iz tvog posta. Ne zameri, druga trudnoća ostavlja traga.
Nego, uz sve vaše papire, prevedeni i overeni rodni list, popunite zahtev i to skupa ide u Jakartu u konzulat.
Ne shvatam čemu to iz više puta?
Za putovnicu možete odmah predati. Treba platiti, popuniti zahtev i naravno fotografije.
Proveri da li konzulat slučajno ima otvorene dane u Bkk. Praktikuje se to kada su nadležni za više zemalja. Mi smo imali sreće da ih ulovimo u Ammanu ali nismo bili dovoljno mudri da apliciramo i za putovnicu.
Inače, oni zaprime i proslede u Hr gde se sve završava. Kada dobiju dokumenta, oni ih prosljeđuju dalje.
Mi smo kontaktirali konzulat puno ranije i dobili precizne informacije o proceduri. Pokušaj, ako već nisi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Smiling Helena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 08:32   #109
kontaktirali smo vec konzulat i cijela ta procedura nam je i recena od njihove strane
sto se tice vise tih strana u Jakarti, ide ovako
rodni list cemo dobiti ovdje, onda ga moramo ovjeriti i legalizirati u tajlanskom ministarstvu vanjskih poslova
nakon toga moramo ici u Jakartu i tamo u ministarstvo vanjskih poslova Indonezije ovjera i legalizacija, zatim veleposlanstvo tajlanda ovjera i legalizacija, i tek onda u hrvatsko veleposlanstvo

za putovnicu nemozemo predati zahtjev dok ne rijesimo ovo gore navedeno, tj. dok ne upisemo dijete u hrvatsku u maticnu knjigu, jer za prvu putovnicu moras imati i rodni list

ipak se razlikuje od konzulata do konzulata, recimo u ovom slucaju je problem sto tajland nije potpisnica niti jedne od Konvencija(to su mi rekli u veleposlanstvu) a hrvatska i tajland medusobno nemaju sklopljen medunarodni sporazum sto otezava situaciju


i u ovom slucaju nase veleposlanstvo salje dokumente u hrv, ali sve ovo sto se mora obaviti prije, oni nemaju nikakve veze s time, njima je bitno da oni dobiju gotove papire, no uostalom to je nasa birkokracija
razmisljam da posaljem e-mail ministarstvu vanjskih poslova u hrv i da ima objasnim situaciju, tj da ih pitam cemu sluzi konzularni ured u bangkoku ako se u njemu nista nemoze obaviti

a da smo kojim slucajem(sva sreca pa nismo) ostali u Jordanu, definitivno bih otisla u hrvatsku roditi, ionako da nam nije upao ovaj posao, smo mislili izdrzati jos tamo do 9-10 mj i onda dati otkaz, sto bi se taman super poklopilo
inace doktorica kod koje sam isla je bila super, ambulanta cista i uredna, imala je sve nove uredaje, ali bolnica u kojoj se pusi( kantine i restorani u kojima je dozvoljeno),ne hvala, no tamo je to normalno

dok ovdje kao da sam dosla u 5* hotel, od ljubaznosti osoblja, cistoce,organiziranosti,...
__________________
- 1.10.2008. -
maybelline is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 09:39   #110
Bolnica mi je u Ammanu i sve je kao space shuttle. Bar s tim nemam problema. U Aqabi je slično tvom iskustvu.

A jesu zapetljali s tim overama. Ispadne da 3x overavaš isti papir? Ništa mi nije jasno, no neću te gnjaviti s tim.

A ne mozeš ni predati zahtev za putovnicu, pa kada se izrade ova dokumenta, da se pusti u proceduru? Trebalo bi da vam izađu malo u susret. Nije da ste preko ulice pa ćete čas.
Na kraju, dete ne može nikuda bez dokumenata. Zar treba da ostaneš sama s bebom dok tm kampuje i overava papire od ministarstva do ministarstva. :ljutimse:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Smiling Helena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 15:08   #111
Pozdrav,
ne sviđaju mi se opcije rađanja u Hrvatskoj (uključujući Podobnik) pa me zanima da li u Sloveniji ima bolja opcija?
S tim da bih onda iz Zg putovala tamo kad me "uhvati" pa bi trebalo biti relativno blizu granice.

Hvala!
__________________
***Girl blog***
-> Moj album <-
illy ema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:07   #112
Quote:
illy ema kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ne sviđaju mi se opcije rađanja u Hrvatskoj (uključujući Podobnik) pa me zanima da li u Sloveniji ima bolja opcija?
S tim da bih onda iz Zg putovala tamo kad me "uhvati" pa bi trebalo biti relativno blizu granice.

Hvala!
dosta zena iz Hr odlazi u privatno rodiliste u postojnu i citala sam puno pozitivnih komentara o toj bolnici. I ja sam razmisljala neko vrijeme o toj opciji ali na kraju rodila u Rakičanu (murska sobota) jer mi je bilo blize . (imaju isto i porod u vodi koji cu ja se nadam isprobati u drugoj trudnoci)
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 02:48   #113
Trudnoća i porod izvan RH - združeni topic

Quote:
illy ema kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ne sviđaju mi se opcije rađanja u Hrvatskoj (uključujući Podobnik) pa me zanima da li u Sloveniji ima bolja opcija?

S tim da bih onda iz Zg putovala tamo kad me "uhvati" pa bi trebalo biti relativno blizu granice.



Hvala!


Koliko ti je daleko? Koji porod po redu?
Prvo sam rodila u rodilištu koje je udaljeno 4 sata. Imala bih svašta na tu temu reći.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Smiling Helena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 18:30   #114
Quote:
Smiling Helena kaže: Pogledaj post
Koliko ti je daleko? Koji porod po redu?
Prvo sam rodila u rodilištu koje je udaljeno 4 sata. Imala bih svašta na tu temu reći.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2,5h do tamo
Kad si krenula u ovo rodilište na 4h udaljenosti? Kakav ti je bio put? Imaš neke preporuke? Hvala
__________________
***Girl blog***
-> Moj album <-
illy ema is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 19:08   #115
Quote:
illy ema kaže: Pogledaj post
2,5h do tamo

Kad si krenula u ovo rodilište na 4h udaljenosti? Kakav ti je bio put? Imaš neke preporuke? Hvala


2,5 h je nista ako je prvi porod.
Mi se vratili taman odande. Pojeli ananas, otisla u wc i pukao vodenjak. Stvari jos nismo izneli iz auta pa smo samo seli i vratili se.
Cesta ocajna. Noc. Kiša. Ne može gore. Cak nas je i policija zaustavila. Ozbiljniji trudovi su počeli tek kada smo se smestili u bolnicu i opustili.

Za drugi, ne bih ni stigla do bolnice jer je bilo super brzo.

Bitno je samo da si sigurna u svoju odluku, bez strahova. Ako krene super brzo, sasvim je sve jedno gdje si (i na sred ceste). Ako potraje, imas vremena i da se dosađuješ kad tamo stignes. Mi smo gledali snimke poroda u autu, za svaki slučaj. Pokušaj i ti, super su motivirajući.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Smiling Helena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:57   #116
Pozdrav!

Nisam našla informacije o tome pa ako netko zna bila bi jako zahvala.
Postoji li mogućnost da rodim npr u Beču jer mi tamo seka živi i onda se s bebom vratim u HR. I zaručnik i ja imamo hrvatsko državljanstvo. U Beč bi samo došla samo roditi.
Kako to ide sa zdravstvenim osiguranjem u Austriji i papirima za prelazak granice s bebom?

Hvala!
Ricerca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 19:09   #117
Ne znam za detalje,al moze se. Kcer moje kolegice je isla roditi u Graz,a oboje imaju samo hrv drzavljanstvo
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:39   #118
Pozdrav iz Beca
Dakle, meni je termin 16.7., prije 2 tjedna sam se prijavila u rodiliste i dobila zadnji termin za 7.mj. U vecini rodilista je takva situacija, a i normalna je procedura da se prijavljujes cim dovijes At verziju trudnicke knjizice. (Opcenito ima razlika u vodjenju trudnoce u Hr i At.) Ne znam u kojoj si fazi trudnoce ali razmisli o tome, za pocetak.

Postoje privatna rodilista koja ces masno platiti, ali se uvijek mozes napraviti blesava i doci koji tjedan pred porod i cekati da te trudovi uhvate pa se uputiti u bolnicu, nije da ce te odbiti, ali i tu ocekuj da ce ti nesto biti naplaceno, a kako ide s povratom od HZZOa pojma nemam.

Ako ovdje nemas prijavljeno boraviste, osigurati se ne mozes, ako bi se prijavila na sestrinu adresu mozda bi se dalo nesto iskemijati ali ne znam tocno sto i kako.

Sto se papira tice, to bi se rjesavalo u nasem Konzulatu u Becu ali se za to treba prvo sam informirati jer nit su susretljivi niti su informirani.

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 09:12   #119
Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Pozdrav iz Beca
Dakle, meni je termin 16.7., prije 2 tjedna sam se prijavila u rodiliste i dobila zadnji termin za 7.mj. U vecini rodilista je takva situacija, a i normalna je procedura da se prijavljujes cim dovijes At verziju trudnicke knjizice. (Opcenito ima razlika u vodjenju trudnoce u Hr i At.) Ne znam u kojoj si fazi trudnoce ali razmisli o tome, za pocetak.

Postoje privatna rodilista koja ces masno platiti, ali se uvijek mozes napraviti blesava i doci koji tjedan pred porod i cekati da te trudovi uhvate pa se uputiti u bolnicu, nije da ce te odbiti, ali i tu ocekuj da ce ti nesto biti naplaceno, a kako ide s povratom od HZZOa pojma nemam.

Ako ovdje nemas prijavljeno boraviste, osigurati se ne mozes, ako bi se prijavila na sestrinu adresu mozda bi se dalo nesto iskemijati ali neal znam tocno sto i kako.

Sto se papira tice, to bi se rjesavalo u nasem Konzulatu u Becu ali se za to treba prvo sam informirati jer nit su susretljivi niti su informirani.

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
Aria, hvala ti na info. Koliko sam skontala sa stranica našeg HZZO-a ne žele pokriti troškove poroda ako odem tamo s ciljem da rodim i vratim se. A ako odem par dana prije termina onda je to očigledno. I onda smo mi u EU

Novaca za privatno nemam tako da ću morati okušati sreću sa domaćim rodilištem i nadati se da barem ne dopadnem nekom nadrndanom dr kad već ništa od prirodnog poroda.
Ricerca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 12:49   #120
Quote:
Ricerca kaže: Pogledaj post
Aria, hvala ti na info. Koliko sam skontala sa stranica našeg HZZO-a ne žele pokriti troškove poroda ako odem tamo s ciljem da rodim i vratim se. A ako odem par dana prije termina onda je to očigledno. I onda smo mi u EU

Novaca za privatno nemam tako da ću morati okušati sreću sa domaćim rodilištem i nadati se da barem ne dopadnem nekom nadrndanom dr kad već ništa od prirodnog poroda.
Ovo nema veze sa statusom Hrvatske u EU jer vrijedi za sve zemlje clanice EU. Ako dode do poroda prije 37.tjedna je pokriveno europskim osiguranjem i ne placa se nista ili nesto vrlo malo jer se to vodi kao neocekivano. Nakon 37. tj je zena u terminu i porod se moze ocekivat bilo kad. Opcenito to osiguranje ne pokriva planirane zahvate i tretmane a tu spada i porod nakon 37. tj.
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.