Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2003., 13:54   #21
Re: upomoc - dobila sam teleskop...

Quote:
sunchica kaže:
... i mislila da znam sve, pa ga malo rastavila i sada na Marsu imam znak mercedesa! ili je to mozda normalno?
Ja uopce nisam iznenadjen. Nakon svih poslovnih poteza Mercedesa u posljednje vrijeme, ovakav nacin reklamiranja se mogao i ocekivati. Cudi me jedino da nisu i prije na Marsu postavili svoje reklame.

Mislis da se salim? Onda provjeri i ostale planete pa ces vidjeti da su reklame postavili i tamo.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 19:10   #22
Bolje mercedes nego fiat!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 09:11   #23
naravno da sam ponosno sto moj teleskop prikazuje mercedes, ane varburg, ipak... bice da sam lose centrirala lece (vjerujte mi kod mene je sve moguce). kako se to popravlja?
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 17:10   #24
..jel obicni reflektor?..mislim..da nije neka kombinacija?..gdje je okular?..dole?..gore?

taj znak mercedesa, to su ti vjerojatno drzaci za prizmu ili malo zrcalo. to se ne smije vidjeti. nesto tu nije u zaristu. ako si micala glavno zrcalo..problem. ne veliki, ali..
dakle, koje je vrsta teleskopa i sta si rastavila..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 20:39   #25
dakle, teleskop je refraktorni (ili kako se vec prevodi) i naravno da sam dirala glavno ogledalo. otvorila, vidjela i vratla sve na mjesto. dirala sam i drzace "mercedesa" - sto su pretpostavljam drzaci za malo ogledalo, dakle, uvrtala vijke koji ga drze, ali nisam u potpunosti rastavila.
Sumanjam da se radi o nekakvom kombiniranom teleskpu,meni vise djeluje kao teleskop za idiote. Okular je gore, ima fokuser, noge...
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 22:06   #26
..ok..recimo da je newtonov. obicni reflektorski. npr. kad gledas mjesec ili npr. bilo sto dalje od recimo 500 metara..jel to vidis ostro?..mozes li izosstrit na objekt koji gledas?

a ti vijci..vjerojatno za nosac sekundarnog zrcala...kad si ih otpustila, moguce je da su ta tri drzaca, ako nisu ucvrceni direktno na tubus, malo otklizali...

ako si dirala glavno ogledalo, da li je dobro sjelo...i glavno i sekundarno ogledalo trebaju biti precizno centrirani..po obje osi..

..trece..okular..neki teleskopi imaju neke dodatke, produzetke za okular..

ali, prvo me zanima..mozes li ostro vidjet neki udaljeni objekt?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 20:50   #27
pa to je valjda newtonov. vise detalja:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=3254926253&category=36 36#ebayphotohosting

vidjeti objekte jasno i ostro - mogu! npr. mjesec je divno izgledao...
a sto se tice vracanja stvari na mjesto, stvarno sam se trudilada sve lijepom vratim kako je i bilo.
dakle prema mojim sazanjima glavno ogledalo je dobro leglo. pokusaju da uvrtanjem sarafcica za malo ogledalo popravim stvar, nije mi pomoglo.
da li je precizno centriranje ogledala po obje ose komplicirano?
hvala sto mi pomazes.
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 22:49   #28
no frks..za pomaganje..volio bi da to rijesis. cudi me da nema nekog drugog da kaze dvije rijeci, jer cini mi se da se radi o jednostavnoj gresci. mislim da sam jednom imao jednu slicnu gresku, ali sam zaboravio u cemu je bio stos.

onaj link mi zasada ne otvara. imas li neki link bas od tvog teleskopa tako da pogledam njegov nacrt.

to je dobro da vidis ostro, udaljene predmete. e, sad druga pitanja..oprosti sto idem korak po korak pa pitanja mogu zvucati bezveze.

taj znak "mercedesa".. on se vidi stalno?..bez obzira koji objekt gledas?..npr, ako usmjeris teleskop na jednolicno svjetlu povrsinu..neku neutralnu...je li taj znak uvijek tamne boje? ...vidi li se ostro, ili ne?..da li je uvijek jednake ostrine kad izostravas?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 22:57   #29
Najvažnije je onu cijev okrenuti nekamo gore , a ne na parking
gdje su mercedesi.
__________________
--!--
zzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 12:32   #30
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...&category=3636

evo valjda je sada dobar link.
idem gledati u neutralnu povrsinu...
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 15:26   #31
zar je svemir bio toliko dosadan da si morala rastavit teleskop?

koliko ja znam glavno ogledalo mora leci na svoje mjesto dok sa "mercedesom" podesavas ostalo. moj guess bi bio da je u mercedesu problem.
__________________
-
Morte alla Francia Italia anela
I@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 21:59   #32
naravno da se mercedes pojavljuje samo nocu, na vecim svijetljecim objektima. Danju je sve super, a meni se cini da cu sa astronomije morat preci u ornitologiju.
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 02:32   #33
Uf, koga si vraga išla prčkati po teleskopu i rastavljati ga... Sada će biti prilično problema sve postaviti kako spada ako s time nisi vješta (tj nemaš iskustva).

Dakle,očito da je teleskop krivo kolimiran tako da držač primarnog zrcala se ne zamučuje već ostaje djelomično u fokusu. Probaj što je moguće više pomaknuti taj "mercedes" prema objektivu teleskopa (prema van). Za postavljanje u optičku os to i nije neki problem, no stvar je čini mi se u fokusiranju. Jesi li dobro okrenula zrcalo u sekundaru (u "mercedesu")?

Znaš što se kaže za Kolumba....

Ajde javi ako si sredila, pa ako nisi mogu ti dati mail nekih ljudi koji su maheri za teleskope.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:05   #34

kako sto sam prckala?!
poznata je stara izreka: upoznaj teleskop da bi ga vise volio.
eto sad ja teleskop volim vise od svega i stalno se druzimo..., pa ko duze izdrzi...
grrrr
iskreno nemam blage veze sta bih jos mogla uraditi. sva moguca upustva sam iscitala i postupila po njima (dakle, pravila kojekave poklopce sa rupicom sirine 2-3 mm i gledala kroz njih - nista mi nije bilo jasno , uvrtala kojekakve vijke lijevo desno - nista mi nije bilo jasno), mercedes se micao tamo vamo, ali nikad nije nestao.
nerado priznajem, ali - mislim da mi treba strucna pomoc

forum glavu cuva
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 11:25   #35
sto si sve dirala osim glavnog zrcala?
Daj malo opisi to...
Izgleda pouzdano nemre se puno gresaka napravit...
Jel mogce da si okrenula glavno zrcalo??
Fakat ne znam...
Nista drugo ti ne preostaje da ga opet rastavis pa opet sve dok ne bude sve u redu...
ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 15:05   #36
hvala svima na pomoci

to sa otvaranjem i zatvaranjem ne pije vode. probala vise puta!
dakle, prvo sam prckala po vijcima koji stoje na zadnjem dijelu teleskopa (odnosno blizu onog cuda u koje se gleda), malo sam ih odvrtala, malo zavrtala, ali ih nisam potpuno rastavila (to su valjda drzaci sekundarnog). Zatim sam uspjesno skinula primarno ogledalo sa tube i zakljucila kako je unutar tube jako dosadno. Ogledalo vratla kako je bilo (valjda). ne znam kako se to ogledalo sve moze okrenuti, ali znam da se ne mogu na njega ogledati, dakle okrenuto je prema unutra.
Onda sam otkrila mercedes na mjesecu, marsu i ostalim NT. dalja rastavljanja, sastavljanja, uvrtanja i izvrtanja uglavnom su bila slicna. sve isto. Moja tumačenja strucnih upustava kako se sve to centrira, kolminira itd ocigledno su neuspjesna.
pa ne mogu vjerovati da je to toliki problem.
idem rastavljati opet...
e ovo je stvaaaaaarno super
sretno mi!
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 15:10   #37
znatizelja je ubila... teleskop (bolje to nego macku).
nekad davno sam visila u zvjezdarnici. tamo ima puno ljubaznih ljudi. kad ti dosadi rastavljati teleskop, mozda da odes tamo i odneses ga i pitas za savjet. mozda se i sprijateljis s ljudima
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 16:04   #38
zvjezdarnica? moj je siri zavicaj zakinut za takvo zadovoljstvo...
sunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 17:14   #39
Quote:
sunchica kaže:
zvjezdarnica? moj je siri zavicaj zakinut za takvo zadovoljstvo...
ja sam mislila da si u Zagrebu... (valjda sam te pomijesala s nekom drugom forumasicom sorry )
uostalom, jel jos radi zvjezdarnica na Gornjem gradu? (nisam bila tamo vec cijelu vjecnost)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 21:34   #40
cek kazes da si uvijala sharafe od onog mercedesa ali nisi skroz skinula?

zvuci kao da su ti sharafi bash za podesavanje mercedesa. Ako odvijes (uvijes) jedan onda bi jedan krak mercedesa trebao postati manji (tanji kako god). dakle podesi ga da jedan krak bude sto manje vidljiv.

onda predjes na drugi sharaf dok ne podesis da se mercedes vidi jos manje.

na kraju na treci i ista procedura.

ako tad ne nestane onda ponovi sve josh jednom. fino podesavanje

ovdje sam predpostavio da ima tri sharafa (ili tri grupe sharafa). u svakom slucaju broj sharafa bi trebao bit djeljiv s 3

mozda da nam objasnis u detalj kako izgleda to sto si pokusala odsharafit.

i dalje ne mislim da je greska u primaru, zovi to intuicijom.
__________________
-
Morte alla Francia Italia anela
I@n is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.