Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 10:54   #801
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Teleskop je kupljen!
Uglavnom sav sretan!
Zakon, čestitam

Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
Fejk igračka a ne teleskop.
Zakaj fejk igračka? Teleskop koristi kameru pomoću koje radi integraciju slike i prikazuje ju u elektronskom okularu. Da je "100x jači" - nije, ali mislim da je fora da može pokazati deep sky objekte u boji, i to čak iz grada.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:48   #802
Pozz

Teleskop je kupljen ali imam jos jedno pitanje.
Evo Slika => http://www.bilder-upload.eu/show.php...1515949291.jpg

Dali je ovo plijesan i ako je, onda kako da ga se ocisti bez da se osteti zrcalo.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:53   #803
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Pozz

Teleskop je kupljen ali imam jos jedno pitanje.
Evo Slika => http://www.bilder-upload.eu/show.php...1515949291.jpg

Dali je ovo plijesan i ako je, onda kako da ga se ocisti bez da se osteti zrcalo.
@ Bobo

vidim da ima i u HR aluminizacija za zrcalo, pa bih htjeo pitat gdje u u Hr
mogu ocistit zrcalo i aluminizirat i kolika je cijena?
Vidim da ima u Madjarskoj. Imas li nove Informacije o cijeni i kvaliteti.

Hvala

Zadnje uređivanje Simunonuno : 15.01.2018. at 18:05.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:45   #804
Nema više aluminizacije u HR. Da, ono mi se čini kao plijesanj, ali zbilja ne znam kako to maknuti. Probao bi s toplom vodom i drugim metodama kojih sigurno ima na netu negdje, ali nemam iskustva s tim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2018., 19:43   #805
Pozdrav, ima li tko savjet koji teleskop i gdje kupiti za curicu od ~10 god? Pita me prijatelj ako mogu pitat negdje, hoće kupiti za svoju kćer, ona je sama izrazila interes za time. Budžet mu je otprilike 1000 kn.
I generalni savjet je dobrodošao, puno hvala!
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 08:49   #806
To je vrlo skroman budžet za teleskop. S 2000 kn bi se dalo kupiti nešto upotrebljivije. Savjete za kupovinu sam pisao ovdje: http://www.astrobobo.net/?p=1677

Jedine poštene trgovine s teleskopima kod nas su Teleskop centar i OI Optimus. Za navedenu cijenu je ok ovaj refraktor iako je mali promjer, ili mali dobson koji je super za mala povećanja, do cca 80x.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 11:10   #807
Evo dobrog pregleda kolor filtera za vizualna opažanja, koji je dobar za koje planete: https://agenaastro.com/choosing-a-co...ry-filter.html
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 09:01   #808
Pročačkao sam Njuškalo, ima par dobrih prilika:

SkyWatcher 6" dobson za 1800 kn

Još jedan 6" dobs, koliko vidim s 2x barlow lećom, 2000 kn

8" newton na EQ5 montaži za 3500
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 11:27   #809
Zanimljivo koliko se ganz novih teleskopa prodaje.

Očito ljudi probaju, vide nije to to kao na slikama i prodaju.

Ovaj Newton izgleda odlično, da li je EQ5 pogodan za fotografiju?
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 09:34   #810
Baš taj 8" se prodaje zbog iznenadne financijske situacije Po meni, bolje isprobati s poštenim teleskopom, pa ga kasnije prodati za nešto nižu cijenu, nego uzeti igračju od 1000 kn da stoji u ormaru. Ovi dobri teleskopi će se relativno brzo prodati.

EQ5 nije za astrofotografiju kroz teleskop. Nema motore, ali može se napraviti SynScan upgrade, samo što nije baš jeftino. Mogu se nabaviti i solo motori, samo što nemau opciju za autoguider...onda bi trebalo nabaviti poseban kontroler s autoguider portom..i tak.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 12:55   #811
dada ili ovaj koji je kupio teleskop a nema mjesta
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2018., 21:18   #812
6" dobson iz linka (1800kn) je li dobar za početnika, treba li odmah nabaviti i kolimator? Ima li kakvih caka kod kupovine rabljene opreme(bez obzira što u oglasu piše: kao nov,prvi vlasnik, nikad razbijen, malo prešao...), malo mi ie čudno da imaš doma teleskop koji si želio i na kraju ga uopće ne raspakiraš.
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2018., 22:17   #813
6" dobson je genijalna stvar. Kolimator je uvijek dobro imati. Kod kupovine treba paziti da zrcalo nije zgrebano, da se fokuser normalno miče, da se montaža miče bez zapinjanja, i to je to. Ljudi nekad zabriju na teleskop pa skuže da im dimenzije ne odgovaraju za balkon, transport, nekad dobiju na poklon pa se razočaraju, nekad ih stisne život pa moraju odmah prodati, nekad ih se rješavaju jer žele nešto bolje...puno je više ovakvih teleskopa koji su ostali kod vlasnika
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2018., 22:39   #814
Primjetio sam da se najviše prodaju dobsoni, katadioiptera skoro i nema u oglasnicima. Iskreno i ja bih rađe nabavio neki Maksutov, ali za 1800kn iz navedenog oglasa, koja cijena možda i nije konačna, vjerojatno se ne može dobiti ništa bolje.,
Bobo hvala za savjete i za linkove sa Njuskala!
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 13:46   #815
Nema frke Na Astroforumu se prodaje 300 mm dobson za 3000 kn.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2018., 14:52   #816
Kupio "skajvačera" dobson sa gornjeg linka(1800kn), nekorišten- 1600kn konačna cijena sa dostavom.
Smije li se mjesec gledati bez filtera i u kojoj fazi je mjesec najzanimljiviji?
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2018., 15:29   #817
Quote:
morgen kaže: Pogledaj post
Kupio "skajvačera" dobson sa gornjeg linka(1800kn), nekorišten- 1600kn konačna cijena sa dostavom.
Smije li se mjesec gledati bez filtera i u kojoj fazi je mjesec najzanimljiviji?
I vidi li se američka zastava na Mjesecu?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2018., 17:39   #818
Quote:
morgen kaže: Pogledaj post
Kupio "skajvačera" dobson sa gornjeg linka(1800kn), nekorišten- 1600kn konačna cijena sa dostavom.
Smije li se mjesec gledati bez filtera i u kojoj fazi je mjesec najzanimljiviji?
Ufff, čestitam, odličan ulov!!!

Da, Mjesec se smije gledati s bilo kojim teleskopom, ali sjaj može biti neugodan u promjerima 150 mm na više. S većim povećanjima smanjuje se i površinski sjaj, pa je ugodnije gledati. Mogu se nabaviti filteri za Mjesec u Teleskop centru.

Mjesec je nazajnimljivije gledati u fazama koje nisu blizu punog Mjeseca - tj. bilo kad kad se vidi terminator, linija noći i dana. Tamo na rubu se fino vide sjene koje bacaju krateri i to je super za gledanje!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 10:13   #819
Imao sam problema kod prvog korištenja teleskopa: kada sam na tražiocu ciljani objekt postavio točno u središte na okularu nisam imao ništa, tek kada sam skužio da na tražiocu objekt promatranja trebam staviti u gornji desni kvadrant mogao sam fokusirati i promatrati. Gledao sam planete Mars i Saturn te Mjesec sa okularom 10 (povećanje 150), htio bih još veće povećanje, koji okular da nabavim, ili je bolji Barlov?
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 10:14   #820
Bobo, hvala za savjete!
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.