Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Pogledaj rezultate ankete: Najbolji film Jacka Nicholsona ?
The Bucket List (2007) 2 1.04%
The Departed (2006) 7 3.63%
Something's Gotta Give (2003) 0 0%
Anger Management (2003) 2 1.04%
About Schmidt (2002) 2 1.04%
The Pledge (2001) 0 0%
As Good as It Gets (1997) 14 7.25%
Mars Attacks! (1996) 4 2.07%
The Evening Star (1996) 0 0%
Blood and Wine (1996) 0 0%
The Crossing Guard (1995) 0 0%
Wolf (1994) 5 2.59%
Hoffa (1992) 0 0%
A Few Good Men (1992) 3 1.55%
Man Trouble (1992) 0 0%
The Two Jakes (1990) 0 0%
Batman (1989) 18 9.33%
Ironweed (1987) 1 0.52%
Broadcast News (1987) 0 0%
The Witches of Eastwick (1987) 2 1.04%
Heartburn (1986) 0 0%
Elephant's Child (1986) 0 0%
Prizzi's Honor (1985) 0 0%
Terms of Endearment (1983) 0 0%
The Border (1982) 0 0%
Reds (1981) 0 0%
Ragtime (1981) 0 0%
Postman Always Rings Twice (1981) 0 0%
The Shining (1980) 38 19.69%
Goin' South (1978) 0 0%
The Last Tycoon (1976) 0 0%
The Missouri Breaks (1976) 0 0%
One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) 68 35.23%
The Fortune (1975) 1 0.52%
Tommy (1975) 0 0%
Professione: reporter (1975) 2 1.04%
Chinatown (1974) 16 8.29%
The Last Detail (1973) 0 0%
The King of Marvin Gardens (1972) 0 0%
A Safe Place (1971) 0 0%
Carnal Knowledge (1971) 0 0%
Five Easy Pieces (1970) 7 3.63%
On a Clear Day You Can See Forever (1970) 0 0%
The Rebel Rousers (1970) 0 0%
Easy Rider (1969) 1 0.52%
Psych-Out (1968) 0 0%
Hells Angels on Wheels (1967) 0 0%
The Shooting (1967) 0 0%
Ride in the Whirlwind (1965) 0 0%
Back Door to Hell (1964) 0 0%
Flight to Fury (1964) 0 0%
Ensign Pulver (1964) 0 0%
The Terror (1963) 0 0%
The Raven (1963) 0 0%
The Broken Land (1962) 0 0%
Little Amy (1962) 0 0%
Studs Lonigan (1960) 0 0%
The Wild Ride (1960) 0 0%
The Little Shop of Horrors (1960) 0 0%
Too Soon to Love (1960) 0 0%
The Cry Baby Killer (1958) 0 0%
Glasovatelji: 193. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2009., 13:51   #21
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Kod mene je stvar bila ''prvo knjiga, a onda film'' tako da sam već znao o čemu se radi i očekivao sam ekranizaciju. Prvo...film prati reputacija jednog od najboljih horora svih vremena (u rangu sa Exorcistom) ali je (što Dragonrage kaže) poprilično dosadan za jedan horor. Iako ima nešto od one atmosfere Kingova romana, povremeni kadrovi i scene stvarno stvaraju osjećaj jeze, općenito je...zamoran. Nicholsonov lik je odličan, uglavnom, ali je u pratnji dvoje iritantnih likova za koje uopće ne marim, što je, meni osobno, najveća mana jer kada ''sranje počne ići nizbrdo'' mene boli briga za njih. Koja je onda poanta ako ja ustvari navijam da ih on zatuče? Drugo...ekranizacija. Kubrick je izmjenio neke stvari (ključno razaranje hotela na kraju) i išao na nešto pojednostavljeni vrhunac. Inače, nemam ništa protiv takvih postupaka, ali završnica je u romanu imala svoju funkciju podizanja napetosti, osjećaja jezovitosti i konačnosti (cilj da se naglasi kada lik Jack Torrance krene na vlastitu obitelj) što je izostalo, gotovo da djeluje nedorečeno. Tako da...ima puno boljih klasičnih horora koji nemaju status jednog Isijavanja, a debelo su ispod njegovog ranga.



Evo, da ne ispadne kako pljuckam po filmu bez razloga
A dobro, rekoh, svatko ima svoje mišljenje

Ali moram reći da ludilo nikad nije izgledalo ovako dobro. Shining je, bez dvojbe, težak, mučan film, izuzetno naporan za gledanje, silovanje mozga u punom smislu riječi. Ali je također perverzno odličan, tako prekrasno poremećen da mu je teško odoljeti.

A sve zasluge za to pripadaju, pogodi - Stanleyju Kubricku i Jack Nicholsonu. Priče Stephena Kinga nikad nisu dobile bolji tretman od ovog, i samom je autoru, kao uostalom i mnogima, promakla Kubrickova genijalnost. Kad je film napokon ugledao svjetlo dana, odnosno tamu kino dvorana, King je otvoreno napao Kubricka poručivši kako on s "Isijavanjem" nema nikakve veze. Bjesnio je jer "to nije horor" i ljutio se na Kubricka. U početku, složili su se i publika i kritika. Jednoglasno je proglašeno promašajem. Čak je i Kubrick ovoga puta pretjerao u svojoj ekscentričnosti. No, godine su prolazile, a shining je polako stjecao kultni status. Uskoro su i oni koji su ga na početku osporavali morali prihvatiti neizbježno i priznati da je Kubrick secirao mračnu stranu ljudske psihe dublje i pomnije nego itko prije njega.

A to duguje i Jack Nicholsonu. Iza sebe ima pregršt vrhunskih uloga u velikim filmovima, ali možda niti jednu tako upečatljivu kao ovu - osim još par. Razbijanje vrata sjekirom i ekstatični usklik "Here's Johnny!" popraćen luđačkim pogledom i sadističkim smijehom zauvijek će ostati jedna od najimpresivnijih scena celuloidne povijesti. I Danny Lloyd, koji je također maestralno odradio ulogu sina, kao i svi ostali, ostali su zauvijek u Nicholsonovoj sjeni. Pored njega na ekranu, u ovom slučaju, ne postoji ništa drugo. Samo on, njegove čežnje, želje i strahovi i ludilo koje ga sve više obuzima. Tu spontanu, shizofreničnu izvedbu, u kojoj se njegov lik mijenja iz scene u scenu, Kubrick je dobio čestim promjenama scenarija za vrijeme snimanja. Nicholson je kasnije izjavio kako se scenarij mijenjao toliko često da ga je uskoro prestao čitati i samo dan ranije učio scene koje bi sutradan morao izvesti.

Kubrickova režija ne može se opisati epitetom išta slabijim od savršenog. On ovdje nije morao prikazati priču koja se događa oko njegovih likova, nego unutar glavnog lika što je postigao stvaranjem osjećaja klaustrofobije i tjeskobe. Njegova je kamera uvijek pozicionirana na takav način da publiku podsjeća koliko su ljudi u čije živote vire, gotovo kao kroz ključanicu, mali i beznačajni spram svijeta koji je oko njih, dok istovremeno izgledaju skučeno u malim, klaustrofobičnim prostorima čime se izaziva osjećaj izrazite nelagode. Kako bi postigao točno ono što želi, bio nemilosrdan prema glumcima, neke scene je ponavljao i do 120 puta i snimao ih tjednima.

Tako da ovo nije film za svakoga. Ili ga neizmjerno voliš i uživaš u svakom gledanju, ili si ga zamrzio prvi put kad si ga vidio. Kao i kod svih ostalih Kubrickovih filmova, sredine jednostavno nema.


I sigurno NEMA puno boljih horora kao što si rekao, Uvijek je među top 10 horora. Meni je Uz Jaws, The Omen, Alien, The Thing najbolji i rekoh već. Shining mi je među top 10 filmova all time. Voliti ili mrziti - sredine nema


Nitko ne spominje njegovu ulogu i Five Easey Pieces, obavezno štivo, a tek scene, pogotovo u restoranu
Powerbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 14:00   #22
Quote:
Jake Harper kaže: Pogledaj post
Eto covek nije ni odgledao film do kraja a komentarise ga

Moj savet: Odgledaj film do kraja pa se vrati da komentarises

Slazem se da svako ima svoje misljenje ali neka ga makar iznese a ne samo "dosadan je"
Gdi ga kometiram!!?


Pitao si me zašto ga smatram precejenjeim i odgovrio sam ti...šta te još muči?

Mislim zato što je Kubrick u pitaju nije sveta krava Boga mu ljubim! Ono što je tebi napetost i atmosfera je meni bio svojedobno zamor i dosada...spor, zamoran film sa iritantnim likovima za koje ne marim ni najmanje.
Film sam gledao prije 10 godina i sjećam ga se onako u magli...možda sam ga i pogledo do kraja, ali ne sjećam se...

Sjećam se dosta detlaja koji su me iznervirali, tako da ono...nisam to sigurno bubnuo bez veze

Što se mišljenja tiče...ja se jedno 80% slažem sa Deckardom tak da pročitaj to ponovno...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 14:13   #23
Quote:
Dragonrage kaže: Pogledaj post
Gdi ga kometiram!!?


Pitao si me zašto ga smatram precejenjeim i odgovrio sam ti...šta te još muči?

Mislim zato što je Kubrick u pitaju nije sveta krava Boga mu ljubim! Ono što je tebi napetost i atmosfera je meni bio svojedobno zamor i dosada...spor, zamoran film sa iritantnim likovima za koje ne marim ni najmanje.
Film sam gledao prije 10 godina i sjećam ga se onako u magli...možda sam ga i pogledo do kraja, ali ne sjećam se...

Sjećam se dosta detlaja koji su me iznervirali, tako da ono...nisam to sigurno bubnuo bez veze

Što se mišljenja tiče...ja se jedno 80% slažem sa Deckardom tak da pročitaj to ponovno...
Nista ja tebe nisam pitao vec Deckarda.

A komentarises ga da je dosada uzmi naocare ako ne vidis dobro to je komentar reci da je dosadan.

Secas se onako u magli ?! Covece
Pamela Anderson je ruzna zena secam se onako u magli da ima plave oci i mozda sam joj i video noge ali ne znam nisam siguran.

Kao sto rekoh Deckardu ono sto je meni dobro tebi je lose to je normalno jer se ukusi razlikuje te nismo svi isti.
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 14:15   #24
Quote:
Powerbeat kaže: Pogledaj post
Tako da ovo nije film za svakoga. Ili ga neizmjerno voliš i uživaš u svakom gledanju, ili si ga zamrzio prvi put kad si ga vidio. Kao i kod svih ostalih Kubrickovih filmova, sredine jednostavno nema.

I sigurno NEMA puno boljih horora kao što si rekao, Uvijek je među top 10 horora. Meni je Uz Jaws, The Omen, Alien, The Thing najbolji i rekoh već. Shining mi je među top 10 filmova all time. Voliti ili mrziti - sredine nema

Nitko ne spominje njegovu ulogu i Five Easey Pieces, obavezno štivo, a tek scene, pogotovo u restoranu
Zaboravio si The Exorcist, takodje jedan od naj horora po mom misljenju naravno.

Powerbeat bravo za ceo text odlicno napisano i sve si lepo reko, iskreno mene bi mrzelo da sada detaljno pisem o filmu.

Svaka cast, jos jednom
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 14:17   #25
Quote:
Jake Harper kaže: Pogledaj post
Nista ja tebe nisam pitao vec Deckarda.

A komentarises ga da je dosada uzmi naocare ako ne vidis dobro to je komentar reci da je dosadan.

Secas se onako u magli ?! Covece
Pamela Anderson je ruzna zena secam se onako u magli da ima plave oci i mozda sam joj i video noge ali ne znam nisam siguran.

Kao sto rekoh Deckardu ono sto je meni dobro tebi je lose to je normalno jer se ukusi razlikuje te nismo svi isti.

Ajde jackieboy smiri hormone i odi si ljepo ponovno pogledaj Shinning ili još bolje Underworld...pa da smiriš živce i uvjeriš se još jednom o kakvim fenomenalinim filmovima se radi...OK
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 14:28   #26
Quote:
Dragonrage kaže: Pogledaj post
Ajde jackieboy smiri hormone i odi si ljepo ponovno pogledaj Shinning ili još bolje Underworld...pa da smiriš živce i uvjeriš se još jednom o kakvim fenomenalinim filmovima se radi...OK
Ja samo diskutujem

Nemoj se ljutiti ali morao sam da se nasalim na tvoj racun kada si napisao da se secas onako kroz maglu mislim to je bilo jace od mene, oprosti
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 17:45   #27
A Few Good Men. Batman, Wolf, As Good As It Gets, Anger Management i Mars Attack.
JoWaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 00:07   #28
Chinatown uvjerljivo.
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 12:26   #29
Zanimljivo da bas niko nije glasao za "Postman Always Rings Twice" a glas je dobio po meni njegov najlosiji film "Mars Attacks!"

"Anger Management" nisam gledao moracu i njega da pogledam cuo sam da je solidan film.

"The Witches of Eastwick" i "Wolf" sam obozavao kao dete a i sada ih jednako volim no ipak su oni klasa ispod "The Shining" za koji sam glasao.
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:00   #30
Harper, jesi gledao five easy pieces, easy rider, chinatown, carnal knowledge, last detail, professione: reporter - obavezno, kakve uloge
Powerbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:45   #31
glasal sam za Chinatown, afkorz.

vic
red F is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 00:38   #32
Quote:
Powerbeat kaže: Pogledaj post
Harper, jesi gledao five easy pieces, easy rider, chinatown, carnal knowledge, last detail, professione: reporter - obavezno, kakve uloge
Jesam, sve dobri filmovi

Ja sam gledao skoro sve njegove filmove.
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 11:27   #33
http://www.youtube.com/watch?v=T1O2shIQzuk
Powerbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 12:02   #34
Heeeeere's Johnny-Jack Nicholson-The Shining

Heeeeere's Johnny(duza verzija)

Da li je potreban neki komentar ? Ajde dacu jedan komentar: Legenda
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 13:37   #35
Izmedju The Shining, A Few Good Men, Batman i One Flew Over the Cuckoo's Nest, ipak sam se odlucio za "Cuckoo's Nest".
Dzek Nikolson
WHUFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 12:09   #36


Hahahahahahaha
Powerbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 17:05   #37
Moram priznati da dosta njegovih filmova nisam gledao tako da mi je glupo glasat kad vjerojatno postoji još filmova koji bi mi možda bili i bolji.

Ali jedno ću reći, jedanput sam staroj pokušao podvaliti 'The Shining' pod lijepi obiteljski film (), no nažalost već u prvim minutama filma skužila je da je to čista laž pošto je na početku ona scena s liftom i krvi koja teče.

Al nema veze, bar sam se potrudio!
router is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 17:33   #38
fenomenalan glumac..moram priznati da nisam primjetila njegov talent sve dok nisam pogledala film shining..tamo me očarao glumom,onaj scary pogled
sve pohvale za njega i svaki njegov film
__________________
let’s play truth or dare, or maybe just dare, because nobody knows how to tell the truth anymore.
tillasil is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 18:04   #39
shining je najbolji psiholoski horor ikad, samo zbog jacka.
__________________
Tarzan. Parazit. Ubleha.
Los_Pajaritos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 18:04   #40
Uvijek je genijalan.

Ali glas sam dala Jockeru, jer bez obira što ga je Ledger fanstastično odglumio, i dalje mi je prva asocijacija njegova faca i onaj osmijeh.

Frajer je njuška
__________________
I want to give her everything. And I want to take everything from her.
mrtva_pusa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.