Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 09:20   #1
Trudnice zbor vol. 42

link na prošli chat.
gargamišamel is offline  
Old 06.04.2017., 09:24   #2
Quote:
Jelena1985 kaže: Pogledaj post
Meni pišu i gestacijsku dob i po ultrazvuku. Tipa ono, mjere odgovaraju za recimo 15+6 iako sam ja na tom uzv bila 16+2. I svaki put dr pogleda kako je bilo na prošlom uzv i prokomentariše kako beba prati taj svoj razvoj. Doduše, eto to su neka 3 ultrazvuka kada je upisivala mjere detaljnije.
Ja ne znam kad sam imala ovulaciju, ali znam kad smo imali odnose, i mislim da je bila malo kasnija ovulacija, taman ta 3-4 dana...
I meni piše gestacijsku dob u nalaz, al svejedno računa termin prema zm. Mislim meni je to ok, jer mi je ovulacija školska. Ali kad mi je sad beba zadnja dva puta nešto veća nije korigirao ništa termin, termin od početka stoji takav kakav je. Hoću reć da to što tebi on piše i gestacijsku dob ne znači da npr odudara 2 tjedna da bi ti i promijenio termin.
Kolko sam čula samo se u prvom tromjeseću može vidjeti po mjerama bebe otprilike koliko je stara, a nakon toga se to individualno mijenja jer naravno neke bebe su manje neke veće. To što je meni beba sa 29+2 bila velika ko 30tt ne znači da sam 30t trudna nego da mi je beba mrvicu veća od prosjeka. A i da iskreno kažem meni se to mjerenje tak čini odokativno (a i doktor mi je to priznao). On tamo povlaći te neke krugove i kao da namještava da mu budu dobri brojevi Kad uhvati da mu nešto ne odgovara ponovo poslika pa iz početka mjeri.

Quote:
zubic84 kaže: Pogledaj post
Dali djeca smiju biti na UZV? Imam 19. opet termin pa razmisljam da ih povedem, da vide sekicu na ekranu.
Ovisi samo o tvom doktoru. Dal ih hoće pustit ili ne, ali ja ne vidim zašto ne bi.
Nyameria is offline  
Old 06.04.2017., 09:34   #3
Ja imam pitanje...
Kako mi je dosta zahtjevna trudnoca radili su mi vise puta UZV do sada cca 10ak puta (22 tjedna), a samo prosli tjedan x2 , s tim da privatnik anomaly scan nije uspio prikazati zbog polozaja bebe, a u bolnici su mi takodjer radili i isto nepotpun zbog polozaja a i kaze dr da su naglaseni pijeloni al da su i dalje u granicama normale 4mm...
E pa sad ja ne znam da li da odem na 4D ili anomaly scan ponovo ili je to previse?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
nemam_pojma20 is offline  
Old 06.04.2017., 09:39   #4
Pozdrav,

Nova sam ovdje i još se ne snalazim u trudničkim vodama pa nisam sigurna ni hoću li na dobrom mjestu postaviti pitanje
Bila sam na prvom pregledu trudnoce (ovo mi je prva trudnoca) i cim sam usla ginekologica mi je rekla da sam "bezveze" dosla jer ona ionako jos uvijek ne moze nista vidjeti. Iskreno, malo me to sokiralo...gdje god pogledam na Internetu ipak postoje podaci kako bi se beba trebala razvijati. Osim toga, prema zadnjoj menstruaciji sam trudna 6 tjedana i tako mi pise u trudnickoj knjizici, a doktorica mi je rekla da sam 4+3. Shvacam da nisam stvarno trudna 6 tjedana ali sam se malo prestrasila jer nisam sigurna je li ok da se "nista ne vidi" ni sa ta 4 tjedna iako svemoguci internet tvrdi da kod nekih vec pocne kucati srce (u 6.tjednu od zadnje menstruacija).
U jednom trenu mi je okrenula ultrazvuk i rekla "eto, vidite da se nista ne vidi" iako sam i ja kao potpuni laik vidjela dva kruga, jedan vec i jedan puno manji... ali ne znam je li to sve sto se treba/moze vidjeti na prvom pregledu?
mianova is offline  
Old 06.04.2017., 09:43   #5
Malo sunce vidim da si napisala da ces u petrovoj roditi...i ja cu
-Aya- is offline  
Old 06.04.2017., 09:47   #6
O boze koji pristup od doktorice.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
Ruralna is offline  
Old 06.04.2017., 09:48   #7
Quote:
mianova kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nova sam ovdje i još se ne snalazim u trudničkim vodama pa nisam sigurna ni hoću li na dobrom mjestu postaviti pitanje
Bila sam na prvom pregledu trudnoce (ovo mi je prva trudnoca) i cim sam usla ginekologica mi je rekla da sam "bezveze" dosla jer ona ionako jos uvijek ne moze nista vidjeti. Iskreno, malo me to sokiralo...gdje god pogledam na Internetu ipak postoje podaci kako bi se beba trebala razvijati. Osim toga, prema zadnjoj menstruaciji sam trudna 6 tjedana i tako mi pise u trudnickoj knjizici, a doktorica mi je rekla da sam 4+3. Shvacam da nisam stvarno trudna 6 tjedana ali sam se malo prestrasila jer nisam sigurna je li ok da se "nista ne vidi" ni sa ta 4 tjedna iako svemoguci internet tvrdi da kod nekih vec pocne kucati srce (u 6.tjednu od zadnje menstruacija).
U jednom trenu mi je okrenula ultrazvuk i rekla "eto, vidite da se nista ne vidi" iako sam i ja kao potpuni laik vidjela dva kruga, jedan vec i jedan puno manji... ali ne znam je li to sve sto se treba/moze vidjeti na prvom pregledu?
Trebala te poslati vaditi krv.
Po hormonu betahcg se dobro vidi razvoj trudnoće.
Meni ništa nije vidjela sa 6+5 jer je loš uzv

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Old 06.04.2017., 09:54   #8
Mianova, dobrodošla.
Dr, ti je rekla da si došla prerano jer još nije vidjela plod i otkucaje. Ono što ti opisuješ da si vidjela na ekranu je anmionski mjehurić u kojem će se početi razvijati tvoja beba i drugi manji kružić je žumanjčana vrećica koja će hraniti tvoju bebu dok se ne razvije posteljica. Taj nalaz je samo mogao potvrditi da je do trudnoće došlo i da se nalazi u maternici, ali nije potvrdilo i hoće li se sve dalje uredno razvijati. Mnogi ginekolozi preporučaju da se na prvi pregled naručiš u 7tj, čak i 8tj jer je tada sigurno da će se vidjeti je li trudnoća uredna po tjednima, tj da li se pravilno razvija i postoji li srčana akcija. I još jedan mali savjet, kada si kod gina, pitaj odmah sve što te zanima jer ti imaš pravo na odgovore. Ako iz ordinacije izađeš zbunjenija nego li što si ušla, tada si samo napraviš nervozu i brineš se što nije dobro za tvoju bebicu koja se tek treba razviti. Sretno i nastavi ovdje tipkati s nama. javi kako je prošao slijedeći pregled.

Ja se spremam na pregled i anomaly scan, danas sam 20+4tj i prvi put da se osjećam malo nervozno hoće li sve proći u redu. Pokrete zadnjih nekoliko dana osjetim sve jače i sve češće kroz dan. Puno je lakše sada kada ga osjetim kako se miče i tek sada nekako imam predođbu da u meni raste još jedan život.
aprill04 is offline  
Old 06.04.2017., 10:01   #9
Ja sam bila kod privatnice, 6+4tt, i savrseno dobro su se vidila oba ploda , pa ako mozes, odi kod privatnika, bar ce ti biti malo lakse
naomi1 is offline  
Old 06.04.2017., 10:03   #10
Quote:
aprill04 kaže: Pogledaj post
Mianova, dobrodošla.
Dr, ti je rekla da si došla prerano jer još nije vidjela plod i otkucaje. Ono što ti opisuješ da si vidjela na ekranu je anmionski mjehurić u kojem će se početi razvijati tvoja beba i drugi manji kružić je žumanjčana vrećica koja će hraniti tvoju bebu dok se ne razvije posteljica. Taj nalaz je samo mogao potvrditi da je do trudnoće došlo i da se nalazi u maternici, ali nije potvrdilo i hoće li se sve dalje uredno razvijati. Mnogi ginekolozi preporučaju da se na prvi pregled naručiš u 7tj, čak i 8tj jer je tada sigurno da će se vidjeti je li trudnoća uredna po tjednima, tj da li se pravilno razvija i postoji li srčana akcija. I još jedan mali savjet, kada si kod gina, pitaj odmah sve što te zanima jer ti imaš pravo na odgovore. Ako iz ordinacije izađeš zbunjenija nego li što si ušla, tada si samo napraviš nervozu i brineš se što nije dobro za tvoju bebicu koja se tek treba razviti. Sretno i nastavi ovdje tipkati s nama. javi kako je prošao slijedeći pregled.

Ja se spremam na pregled i anomaly scan, danas sam 20+4tj i prvi put da se osjećam malo nervozno hoće li sve proći u redu. Pokrete zadnjih nekoliko dana osjetim sve jače i sve češće kroz dan. Puno je lakše sada kada ga osjetim kako se miče i tek sada nekako imam predođbu da u meni raste još jedan život.

Jel moze meni pojasnjenje neko sto je tocno anomaly scan?
4D sam skuzila sto je, a ovo nemam pojma
naomi1 is offline  
Old 06.04.2017., 10:10   #11
Zanimljiv tekst o tiskanju u porodu: https://www.bellybelly.com.au/birth/purple-pushing-directed-pushing/
Zapelo mi za oko jer ja u prvom nisam uopće tiskala, sve su tijelo i bebica odradili... možda korisna info prvorotkama da je i to moguće i normalno i ne treba uvijek na silu tiskati...
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Old 06.04.2017., 10:11   #12
Quote:
naomi1 kaže: Pogledaj post
Jel moze meni pojasnjenje neko sto je tocno anomaly scan?
4D sam skuzila sto je, a ovo nemam pojma
Između 18 i 22 tjedna se radi ultrazvuk kojim se detaljno gledaju unutarnji organi bebe: srce, mozak, želudac, protoci kroz pupkovinu,... Znaći utvrđuje se je li sa bebom sve u redu ili postoji kakva anomalija na nekom od organa. U pravilu je to 4D, ali se još zove i anomaly scan ili scrining...
aprill04 is offline  
Old 06.04.2017., 10:13   #13
Quote:
naomi1 kaže: Pogledaj post
Jel moze meni pojasnjenje neko sto je tocno anomaly scan?
4D sam skuzila sto je, a ovo nemam pojma
To je malo dulji i detaljniji pregled uzv-om na kojem se traže moguće urođene anomalije npr. srca, bubrega, posteljice... Gleda se i cirkulacija bebe i između vas dvoje itd. Dobro je da ga radi netko iskusan, na uzv-u koji nije u raspadu.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Old 06.04.2017., 10:19   #14
Quote:
nemam_pojma20 kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje...
Kako mi je dosta zahtjevna trudnoca radili su mi vise puta UZV do sada cca 10ak puta (22 tjedna), a samo prosli tjedan x2 , s tim da privatnik anomaly scan nije uspio prikazati zbog polozaja bebe, a u bolnici su mi takodjer radili i isto nepotpun zbog polozaja a i kaze dr da su naglaseni pijeloni al da su i dalje u granicama normale 4mm...
E pa sad ja ne znam da li da odem na 4D ili anomaly scan ponovo ili je to previse?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
A gle, ja dam bila na samo 2 uzv u ovoj trudnoći, jedan da se vidi plod i drugi anomaly. Ali zato jer je sve ok i nema potrebe za više. Ako postoji neki problem, sumnja, treba iskoristiti moći moderne tehnologije. Mislim da je bitnije da pojedini uzv ne traje predugo nego da ih ima odr broj. Generalno se vani u EU preporučuje u normalnoj trudnoći 3 uzv-a, a kod nas se ipak radi češće, neki ginići i svaki pregled. Tako da ovisi koga pitaš.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Old 06.04.2017., 10:24   #15
A zubić, zašto se kontroliraš i suzdržavaš? Onak, nosiš dijete, hormoni te peru, ne spavaš (ni ja, imam već stvari koje radim baš po noći, npr. veš, forum...). Pa ne bu dragi uvenul od malo suza Hoću reć, zašto se tučete po glavi kaj ste emotivne? Pa ovo je možfa i najluđe i najintenzivnije razdoblje vaših života, a nakon poroda će tek hormoni prat+nespavanje, ali iz sasvim drugih razloga Ja kažem: samo se prepustite and enjoy the ride ..
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Old 06.04.2017., 10:29   #16
Quote:
mianova kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nova sam ovdje i još se ne snalazim u trudničkim vodama pa nisam sigurna ni hoću li na dobrom mjestu postaviti pitanje
Bila sam na prvom pregledu trudnoce (ovo mi je prva trudnoca) i cim sam usla ginekologica mi je rekla da sam "bezveze" dosla jer ona ionako jos uvijek ne moze nista vidjeti. Iskreno, malo me to sokiralo...gdje god pogledam na Internetu ipak postoje podaci kako bi se beba trebala razvijati. Osim toga, prema zadnjoj menstruaciji sam trudna 6 tjedana i tako mi pise u trudnickoj knjizici, a doktorica mi je rekla da sam 4+3. Shvacam da nisam stvarno trudna 6 tjedana ali sam se malo prestrasila jer nisam sigurna je li ok da se "nista ne vidi" ni sa ta 4 tjedna iako svemoguci internet tvrdi da kod nekih vec pocne kucati srce (u 6.tjednu od zadnje menstruacija).
U jednom trenu mi je okrenula ultrazvuk i rekla "eto, vidite da se nista ne vidi" iako sam i ja kao potpuni laik vidjela dva kruga, jedan vec i jedan puno manji... ali ne znam je li to sve sto se treba/moze vidjeti na prvom pregledu?
Ginekologica ti je baš koza, kao da bi ti trebala znati kad trebaš doći.
Aprill ti je sve objasnila pa nemam ništa za dodat. Osim da ako možeš mijenjaš ginekologa. Nemoj se brinuti što tebi nije vidjela plod jer je moguće da si imala kasniju ovulaciju. Pričekaj jedno dva tjedna pa odi na pregled opet. A kad ti je ona rekla da dođeš na pregled opet?
Sretno!
Nyameria is offline  
Old 06.04.2017., 10:46   #17
Moze jedno pitanje?
Ja nisam išla ni na kakve probire i testove na genetske bolesti. Kasnije mi dokica nije spominjala nikakve probleme ili upozoravala na bilo sto. Sve je bilo ok. Da li to znaci da je s bebom sve ok, odnosno, da li bi ona uočila da beba npr ima Downa ili nekakav drugi poremećaj.
Drugim riječima, moze li se uzv pregledom uočiti malformacija prije rođenja djeteta?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Marmika is offline  
Old 06.04.2017., 11:00   #18
Na down može podumnjati zbog nuhalnog nabora, to bi ti sponenula. Ostalo...ne baš, možda na anomaly gleda se oblik vilice nosa...ali koliko znam uglavnim ne.A i ti probiri isto nisu 100%, ima dosta lažno pozitivnih i obrnuto. To je sve samo procjena.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Old 06.04.2017., 11:10   #19
Quote:
mianova kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nova sam ovdje i još se ne snalazim u trudničkim vodama pa nisam sigurna ni hoću li na dobrom mjestu postaviti pitanje
Bila sam na prvom pregledu trudnoce (ovo mi je prva trudnoca) i cim sam usla ginekologica mi je rekla da sam "bezveze" dosla jer ona ionako jos uvijek ne moze nista vidjeti. Iskreno, malo me to sokiralo...gdje god pogledam na Internetu ipak postoje podaci kako bi se beba trebala razvijati. Osim toga, prema zadnjoj menstruaciji sam trudna 6 tjedana i tako mi pise u trudnickoj knjizici, a doktorica mi je rekla da sam 4+3. Shvacam da nisam stvarno trudna 6 tjedana ali sam se malo prestrasila jer nisam sigurna je li ok da se "nista ne vidi" ni sa ta 4 tjedna iako svemoguci internet tvrdi da kod nekih vec pocne kucati srce (u 6.tjednu od zadnje menstruacija).
U jednom trenu mi je okrenula ultrazvuk i rekla "eto, vidite da se nista ne vidi" iako sam i ja kao potpuni laik vidjela dva kruga, jedan vec i jedan puno manji... ali ne znam je li to sve sto se treba/moze vidjeti na prvom pregledu?
Prvo ja bih promjenila dr. Sam pristup prema pacijentici joj uopce nije ok i nema se tako pravo ponasati.
Drugo, mozda jesi po zm 6tj trudna ali ti je mozda O kasnije bila i samim time velicina ploda je manja. Kao sto je rekla dr 4+3. U tim tjednima ne moze se nikako vidjeti otkucaji srca, odbsono April i cure su ti pojasnile. Za 2-3tj odi ponovno ma pregled. I imaj na umu da ce ti se trudnoca i termin gledati prema zm, mada ce biti bebica nesto manja.

Quote:
-Aya- kaže: Pogledaj post
Malo sunce vidim da si napisala da ces u petrovoj roditi...i ja cu
Kad ti je termin? Ja sam prvo rodila tamo pa se vracam opet.

Quote:
Marmika kaže: Pogledaj post
Moze jedno pitanje?
Ja nisam išla ni na kakve probire i testove na genetske bolesti. Kasnije mi dokica nije spominjala nikakve probleme ili upozoravala na bilo sto. Sve je bilo ok. Da li to znaci da je s bebom sve ok, odnosno, da li bi ona uočila da beba npr ima Downa ili nekakav drugi poremećaj.
Drugim riječima, moze li se uzv pregledom uočiti malformacija prije rođenja djeteta?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nazalost ne mogu se ultrazvukom vidjeti malformacije. Za Down se oki 12tj mjeri nuhalni i ako te mjere nisu ok onda se savjetuju oni testovi koji opet ne moraju 100% dati tocne podatke.
Malo Sunce is offline  
Old 06.04.2017., 11:11   #20
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
A gle, ja dam bila na samo 2 uzv u ovoj trudnoći, jedan da se vidi plod i drugi anomaly. Ali zato jer je sve ok i nema potrebe za više. Ako postoji neki problem, sumnja, treba iskoristiti moći moderne tehnologije. Mislim da je bitnije da pojedini uzv ne traje predugo nego da ih ima odr broj. Generalno se vani u EU preporučuje u normalnoj trudnoći 3 uzv-a, a kod nas se ipak radi češće, neki ginići i svaki pregled. Tako da ovisi koga pitaš.
Ma kuzim sve , u prvoj trudnoci sam isto imala cesto UZV bilo je potrebno i evo nema nikakvih posljedica na malog 😂
A sad se mislim sta da radim jer sam ionako za 2 tjedna narucena opet u bolnicu pa da idem ili ne u privatnika izmedju

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
nemam_pojma20 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.