Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2013., 12:44   #1
Post Asteroid 2012 DA14 - intervju

Glede skorog preleta ovog asteroida, napravio sam intervju sa Aleksandrom Cikotom, članom AD Beskraj, koji je do nedavno radio na zvjezdarnici La Sagra iz koje je asteroid otkriven.

Pročitajte koje su mu karakteristike, kako je otkriven te koje opasnosti prijete za naš planet od njemu sličnih objekata.

Slobodno postavite pitanja i komentarima, pokušati ću na njih odgovoriti, a možda se uključe Stefan i Aleksandar ako će imati vremena.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 13:16   #2
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Slobodno postavite pitanja i komentarima, pokušati ću na njih odgovoriti, a možda se uključe Stefan i Aleksandar ako će imati vremena.
Jedno laičko pitanje:

Kako to da meteori nisu radioaktivni?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:34   #3
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jedno laičko pitanje:

Kako to da meteori nisu radioaktivni?
Uh, ne znam, zar bi trebali biti?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 14:44   #4
Pa dobro kako je otkriven i je li godina dana prije prolaska pored Zemlje neko razumno razdoblje kada se oni mogu otkriti ili je neki drugi faktor bitan?
__________________
CTRL+A!

Iskustvo je ono sto tjera covjeka da radi nove pogreške umjesto starih.
nabryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 21:44   #5
Quote:
nabryan kaže: Pogledaj post
Pa dobro kako je otkriven i je li godina dana prije prolaska pored Zemlje neko razumno razdoblje kada se oni mogu otkriti ili je neki drugi faktor bitan?
Da li bi ste mogli otkriti novi patuljasti plavet u okolici od oko +- 10° u odnosu na točku precesije , ako stvarno je tamo neki objekt u Sunčevom sistemu ? Zapravo istražujem da li bi tamo možda mogao biti neki patuljasti planet , a ako po mojoj fizikalnoj hiporezi da nema Crne rupe u središtu galaksije , onda ako bi imao veliki kut u odnosu na mlječnu stazu mogao bi biti veće planet . To istražuje da bi mogao imati veću točnost u fizikalnom dokazivanju , a pisao sam ovdje ; http://forum.net.hr/forums/t/382083.aspx
sandgeorge is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 02:10   #6
Izgleda da, sudeći po nekim putanjama i grupiranju extremnih trans-neptunovskih objekata (ETNO), u našem sustavu postoje još barem dva planeta, jedan bi mogao biti i veći od Zemlje, na daljini od 250 AU i većoj.

http://www.universetoday.com/118252/...-solar-system/

Zadnje uređivanje haram : 28.01.2015. at 02:37.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 06:16   #7
Da, zanimljivo. O tome se raspravlja već dugo, samo su otkrića novih TNO-a rijetka, a WISE satelit u infracrvenom nije našao većih (plinovitih) planeta na udaljenostima sve do nekoliko desetaka tisuća AJ.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 10:01   #8
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Da, zanimljivo. O tome se raspravlja već dugo, samo su otkrića novih TNO-a rijetka, a WISE satelit u infracrvenom nije našao većih (plinovitih) planeta na udaljenostima sve do nekoliko desetaka tisuća AJ.
Istina, i pisali smo o tome kako je WISE isključio mogućnost postojanja plinovitih planeta većih od Saturna, ali ovdje se radi o novim kalkulacijama više nepovezanih grupa astronoma koje pokazuju veliku mogućnost postojanja još nekoliko planeta, od kojih bi jedan bio i veličine/mase super-Zemlje.
Štoviše, nova promatranja samo jednog segmenta unutarnjeg Oortovog oblaka indiciraju da tu postoji još najmanje 900 objekata većih od 1 000km u promjeru, što znači da je on napučeniji nego što se do sada mislilo, napučeniji od Kuiperovog pojasa i unutarnjeg asteroidnog pojasa.
Tu je još i vanjski Oortov oblak, koji počinje na oko 1 500 AU, i na koji već gravitacijski utječu i obližnje zvijezde.
Sve u svemu, izgleda da je naš sustav još mnogo bogatiji objektima nego što se do sada mislilo.
http://www.astrobio.net/topic/solar-...dge-redefined/

Zadnje uređivanje haram : 03.02.2015. at 10:30.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 12:56   #9
Ma, mislio sam reći da velikih objekata neće biti, a daleke i hladne terestričke/ledene planete biti će vrlo teško otrkiti. No o tome se govori već godinama, od kada su otkriveni TNO, i kada se s većim brojem otkrića vidjelo da ih na nekim mjestima "fali". Samo je bilo pitanje štima li statistika - kao kod prvih otkrića ekstrasolarnih planeta koja su bili uglavnom "vrući Jupiteri" jer ih je bilo najlakše otkriti.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.