Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2003., 19:53   #41
Quote:
lala kaže:
A nemoj nikad podcijenjivat seljačku pamet.
Dobro on zna gdje ga "poštuju", gdje je ponuda nadobudnih, glupavih picica.
Zna on itekako šta radi, ispada da više on poštuje hercegovce (nego ove naše urbane pomodare bez mozga) nego oni njega.
Istjerali bi oni vraga iz njega i njega iz polja kamenom bez problema. Ali šta jest jest, valjda bi mu priznali zasluge "zanata", svejedno njima maglu ne prodaje!
Pa to je umjetnost trgovine - nac dobro trziste. A naivni hrvati su uvik bolji od brace s kamenjara koja nece tako lako popushit svaku glupost koju im izvali neki "guru" iz njihovog sela
Ushtjedoh pripomenuti kako je postovanje zasluzio umjecem prodaje magle a ne vrijednoscu iste
A sto se kamenja i istjerivanja tice ne bi dobro proso nigdje osim na nekakvim "ezotericnim" sajmovima... Nisu to ljudi koji uopce mogu komunicirat s normalnim covjekom ako nije ruzni iskompleksirani curetak od 16 god koji ne moze dobit da ne kazem sto pa ide prosit u Makaje. Bome da da imam dicu pa da zavrse kod njega garantiram da bi brzo zatvorio butigu iz zdravstvenih razloga
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 11:36   #42
Quote:
parsifal kaže:
a mene bas zanima tok tvojih misli i projekcija i zasto uopce nisi sumnjala da cemo se on i ja skompati
Sorry parsifal....pa znaš da sabornici ne stignu biti na svakoj sjednici sabora

...tok mojih misli bio je zajebantski...vidim da mu šalješ pusice...a on kaže da je jedan od velikih učitelja tantre...pa tako...niz asocijacija pa povezala...

...a imate mi sličnu vibru, to je najveći razlog


...a mene sad zanima tok tvojih misli koji te je naveo da me to pitaš...
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 12:01   #43
Quote:
Uranus kaže:
Sorry parsifal....pa znaš da sabornici ne stignu biti na svakoj sjednici sabora

...tok mojih misli bio je zajebantski...vidim da mu šalješ pusice...a on kaže da je jedan od velikih učitelja tantre...pa tako...niz asocijacija pa povezala...

...a imate mi sličnu vibru, to je najveći razlog

Ma uopće nije bilo teško povezat....poznamo se već "po njuhu"

Usput...imam jednu knjigu od Komaje koju bi poklonila..... bezuvjetno...a plaćam i poštarinu.
Jel ima neko da bi je htio?
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 12:04   #44
a ja želim pokloniti Yoganandu al je nitko neće

KMEK KMEK
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 13:03   #45
Quote:
Uranus kaže:
a ja želim pokloniti Yoganandu al je nitko neće

KMEK KMEK
To što niko neće Yoganandu nije razlog da ovdekarice kmečiš...
jer.. što će na kraju biti sa ovim danom ako u njemu ne ostaviš smešak?
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 13:15   #46
Quote:
Pandora10 kaže:
To što niko neće Yoganandu nije razlog da ovdekarice kmečiš...
jer.. što će na kraju biti sa ovim danom ako u njemu ne ostaviš smešak?
Ma vidiš kad ne znaš pozadinu kmečenja

...to kmečenje je u stvari ILova fora i meni se toliko svidjela da je upotrebljavam tamo gdje treba i gdje ne treba

KMEK KMEK
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 21:48   #47
Quote:
Essenca kaže:
..ja sem na prošlom sajmu propustil kupit autobiografiju jednog yogija...šmrc, a sad je po cijelom splitu nigdje nemrem naći..davno mi posudio friend da ju pročitam, al' takvo nešto mora biti trajno kod mene...eh mukunda..

..sajmovi su dobri i baš mi je žao što ih ovdje nema češće..uf
Poklonim ti tu knjigu. Javi se na PM.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 21:50   #48
Quote:
Uranus kaže:
Ja ti je pošaljem besplatno. Daj mi adresu na PM i dobit ćeš je za par dana ako hoćeš.
Sorry, kasno sam vidjela pa i ja ponudila istu knjigu badava.

Baš zanimljivo da se Essenca ne javlja.

Knjiga je dobra, ali ja sam je kupila kad sam već pobrala slične informacije iz druge literature pa me se nije više mogla dojmiti.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:02   #49
Quote:
parsifal kaže:
1) prostor je bio mali, zagusljivo i nekako mracno
Rekoh ti gore:
Quote:
Nisam dugo izdržala od zagušljivosti. Previše ih se nabije u premalo prostora.
Šta se može kad nisi ovdje stalno pa ti i nije ostao izbor.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:48   #50
Quote:
Uranus kaže:

...a imate mi sličnu vibru, to je najveći razlog


...a mene sad zanima tok tvojih misli koji te je naveo da me to pitaš...
pa pitao sam te zato jer si zakljucivala o ljudima koje ne poznajes ,osobito mog mene

posto valjda bolje poznajem parsifala i aba aziz makaju(joj kako mi se ovo duhovno ime ne svidja ) od uranus
to sam ti zeli reci da izmedju parsifala i aba aziz blekaje nema puno slicnosti...tj prosudjujem da smo kao osobe jako razliciti..

npr.jedna banalna ali duhovno vazna razlika-.on ne jede meso ribu i ne pije alkohol ...a to je uvjet za pristupanje njegovoj zajednici

a ja bas volim ribu i vino
i bas sam maloprije smazao brodet od ribe koju sam ulovio isprid svoje kuce

tj kako je govorio moj dide baldo

in vino veritas
in aqua claritas
und im beer auch etwas

ali iako procjenjujem da se moj software i moj zivotni put i stil jako ralikuje od softwarea aba aziz makaje

svejedno ga cijenim, simpatican mi je,

simpatican mi je bio i na latinici prije 10 godina i uzivo i kada sam ga slusao na predavanju i nedavno

MISLIM DA JE JEDNA OD RIJETKIH OSOBA NA OVIM PROSTORIMA KOJA RIJECJU I OSOBITO DJELOM rasprsuje balkanske magle i koja vrsi vazno deprogramiranje svijesti od krscanskih misaonih obrazaca...

mislim da je fundamentalisticko krscanstvo kocnica duhovne evolucije covjeka i da ga treba prevazici , a osobito na prostorima hrvatske gdje smo suoceni sa primitivnom verzijom fundamentalizma i krscanskog politickog materijalizma...
(primjeri- anto bakovic i dopustanje djelovanja takovog tipusa, tjeranje don sbutege iz crkve, simbioza hdz-a i rkc..,)

******

btw aba aziz makaja (franjo milicevic)

lijepo i skladno izgleda, zivi ono sto propovijeda,pise knjige,izvrstan je predavac..

uostalom. da covjek i njegova organizacija vrijede dokaz je i to da ih je rkc proglasila sotonistima pa se na sudu rkc zeli izvuci nekim kompromisom...tj ko fol ma napisacemo da to nije istina..

******

jako me cude,niske, prizemne,neargumentirane kritike i uvrede koje mu upucuju neki forumasi ovdje...

strasno ,strasno...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:50   #51
parsifale, ja te poštujem..i ti to znaš
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:55   #52
khmm uvrede? Izmedju Bakovica i Makaje stvarno ne znam ko je gori krelac. Bakovic je bar prirodno glup a Makjaja je muljator koji izvrce stvari u svoju korist. To je ipak gore.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 23:04   #53
Quote:
ravana kaže:
a Makjaja je muljator koji izvrce stvari u svoju korist. To je ipak gore.
ravana

mozes li dokazati ove svoje tvrdnje na barem 3 primjera

to bi bilo posteno i odgovorno...

btw... da li si opazio da jako puno kritiziras
a jako malo stvari pohvaljujes ili dopuštaš stvarima da budu...

nije valjda da postoji jedina prava religija na svijetu i svi bi se je trebali pridržavati..
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 00:03   #54
Quote:
parsifal kaže:
ravana
mozes li dokazati ove svoje tvrdnje na barem 3 primjera
btw... da li si opazio da jako puno kritiziras
nije valjda da postoji jedina prava religija na svijetu i svi bi se je trebali pridržavati..
Imas ono upucavanje frendici koje sam vec spominjao (ozenjeni komad btw)
Imas to sto njegove price o tantri nemaju veze s tantrom nego samo koristi neke yogijske tehnike kontrole ejakulacije isl a sve ostalo ima veze sa tantrom ko ja s baletom.
Imam to sto ima komunu gdje se vata ko s kim stigne i za djecu niko ne zna cija su nego su "zajednicka"... itd itd.
Imam sto je ociti dilkan. Na covjeku se vidi i osjeti koliko duha ima ili nema a on je muljator. U hrvatskoj jedini covjek na kome sam osjetio da ima nesto je Maheshwarananda al kako je Indijac ne ulazi u igru.
(btw bas je bio na Glamuru a nisam vidio, jel ima neka repriza? i oce li ko od vas ic u Umag kad bude dole?)

Al evo, sad kad se sjetim, bio je jedan covjek na sajmu koji mi je djelovao ok. Cini mi se da se zvao Stajduhar ili tako nekako. Iako to sto prica nije moj djir (intenzivi, preporadjanja i ostali kalifornija mejd instant duhovni aranzmani).

Da primjetio sam da kritiziram. Ali ne religiju i uvjerenja nego adharmu i povrsnost. Ako postoji nesto zajednicko svim religijama i svim pravcima to je osjecaj za dharmu. I u Indiji, ako cemo govorit o onom sto sve povezuje, sve te razlicite i cak potpuno suprotne pravce, uz spise to je osjecaj dharme koji je utkan u svakog tko uopce nesto ima rec o duhovnosti. Ako neko prica o duhovnosti a nema taj osjecaj dharme, ako nema najosnovniju moralku i osjecaj ispravnosti i ako izvrce duhovne tradicije na koje se poziva da bi opravdao svoje izigravanje gurua za sto nema nikakve osnove onda ga necu valjda hvalit.

Na zalost zapadnjaci se tako lako uhvate na takve samo zato sto ljepo pricaju, sto kazu ono sto ovi zele cut. Sto povladjuje umovima, egicima i culima pa si umisle da su strasno duhovni a petljaju se sa stvarima zbog kojih bi te svaki ozbiljni ucitelj "sutnuo nogom" da mu se pojavis pred ocima.

Kao sto se zapadnjaci tako pale na Osha a on je jaaako daleko od bilo cega sto ima ikakve veze s Indijom ili bilo kojom drugom tradicijom, kojeg se tuzilo po sudovima, koji je (tj djelatnici njegovog kalifornijskog ashrama) prosirio salmonelu u susjedstvu kojem se nije svidjelo njihovo ponasanje. I to su sve stvari s policijskom i sudskom pozadinom (da ne ispadne neko trac ogovaranje). Mozda je on i bio nesto ali ucenici su mu otisli u klinac sto znaci da je krivo postavio stvari.
Al covjek lijepo pise i sigurno ima karizmu i (duhovno) iskustvo. Medjutim to nije dovoljno. Jos jedna stvar kod koje zapadnjaci grijese. Cim neko pokazuje neke sidhije, znanja i iskustva priljepe mu se. A to nije sve, to nisu dovoljni kriteriji. Jer covjek moze doc jako visoko i i dalje radit gluposti. A tada snosi i vecu odgovornost.
Ako odes u izolaciju i posvetis se ozbiljno sadhani par godina pa se vratis ode moci ces i ti izigravat gurua i imat ces sto i masa tih istih ima ali to te ne cini zaista dostojnim te odgovornosti i sposobnim da odigras tu ulogu.

Ako kritiziram ne kritiziram (uglavnom) ni krscane ni muslimane zato sto najcesce poznaju svoju vjeru, drze je se i nastoje oko toga. Imaju jasne ideale, viziju i cilj.
Medjutim oni koji se pale na yoge, Indije i slicno jako iskrivljuju cijelu pricu i koriste istu da bi prilagodili duhovnost svojim potrebama i zeljama a ne obratno.
I govore stvari koje nemaju uporiste u vedama, puranama, upanishadama, sampradayama ili bilo cemu na sto se pozivaju.
Pa neka onda kaze ja sam osnovao grupu i cilj na mje da se zabavljamo i zivimo slobodno. Al ovo sto oni rade je kao da grupa recimo sado-mazo pedofila pokupi neke djecake, odvede ih u komunu pa se s njima zabavlja i onda trazi za to uporiste u Bibliji i prica kako je to duhovni put. Karikirano al nije ni tako daleko od nekih prilicno cudnih biblijskih tumacenja koje sam cuo od marginalnih protestantskih americkih sekti.

Makaja se oce igrat gurua i lagano zivit na tudji racun. A tko zna, mozda cak i stvarno vjeruje u ono sto govori. U tom slucaju prilicno je zabrazdio. A to je problem kad coek nema sampradayu, nasljedje, gurua, tradiciju itd sto mu daje ideale i kriterije i sto mu vrlo jasno pokazuje sto je gdje pa nece izvalit da je neko iskustvo u 2o-oj god bilo nirvikalpa samadhi (koje je imala mozda sacica ljudi u generaciji) i da je on jedan od najvecih ucitelja danasnjice. Jer dovoljno je da se nadjes ne pred uciteljem nego pred jednim prosjecnim indijskim sadhakom pa onda Makajom i vidis kolko je on nista a usudi se takve stvari pricat o sebi.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 01:13   #55
Lightbulb

RAVANA I MAKAJA

Ravana puno toga si napisa.!

Dobra stvar sto se tice iskrenosti I volje za razgovorom,ali tesko sto se tice mog odgovora ,jer ima toliko toga sto zaasluzuje komentar.

Izdvojiti ću ono s čim se jako malo slažem I što mi se čini pogrešnim u tvojoj kritici.
(ali kao uvod da kažem da nisam član komaja zajednice(niti to namjeravam postati ) pa ih ne branim radi vlastitih interesa,već reagiram na one tvoje kritike koje po meni principjelno ne stoje.
(btw još ti odavna imam odgovoriti u vezi oshoa ali ne mogu sve stići)

1) napisao si «Imam to sto ima komunu gdje se vata ko s kim stigne i za djecu niko ne zna cija su nego su "zajednicka"... itd itd.»

*******

ja ne vidim nikakav problem u gornjoj rečenici tj ako je to istina za njihovu zajednicu.
Koliko se ja razumijem u život ne vidim ništa problematično I nemoralno ako dvoje odraslih ljudi u nekoj zajednici ili izvan nje ima «vatanje» kako ti kažeš ) s kim hoće I kako hoće..

ZAR TO NIJE SLOBODNA VOLJA TE DVIJE UGLJIKOVE JEDINKE I ja mislim da je tvoje moraliziranje u vezi toga puno gore nego ono što kritiziraš.

Ja sam svjestan da je takav način života» karmički kompliciran « I ne vjerujem da mnogo pomaže na duhovnom putu ALI TI TO NE KRITIZIRAŠ RADI TOGA ŠTO TO NE DOPRINOSI NJIHOVOM DUHOVNOM RASTU nego ti o tome moraliziraš tj to osudjuješ tj ti bi to na neki način zabranio.

Ja se držim one gandijeve da pametni roditelji dopuštaju djeci da ponekad pogriješe ,tj prevedeno na naš slučaj, ..ako je nečija volja da ima 2 ili više partnera I ako u tome uspijeva on to ne uspijeva radi prijetnje puškom nego jer je našao osobe koje imaju slične prohtjeve.
Ako je to njima zbog nečega potrebno onda se to I dogadja ,jer svako ima ono što zaslužuje I što mu je potrebno!
Nije na nama da SE UPLIĆEMO U FORMULU I PUT DRUGOG ČOVJEKA JER TOBOŽE MI ZNAMO BOLJI PUT KA SREĆI NEGO ŠTO ONI SAMI ZNAJU.
TO JE NAJGORA DUHOVNA NAMETLJIVOST I duhovni zločin prve vrsti.
Nekad je to bila inkvizicija a danas je prešlo u suptilne metode tipa-vjeronauk u vrtiće I uvjerenje da postoji jedina prava religija na svijetu I ZAŠTO JE VEĆ RANO NE DOZIRATI DJECI (priču o tome kako je golubica oplodila nevinu židovsku djevojku tumačiti kao da se stvarno dogodila I držati je istinom.
Te da je ta djeovjka ostala vječno djevica I TJELESNO UZNESENA na nebo.
Da da tjelesno .moj ravana, I to bi dica trebala učiti u vrtiću )

Ja želim istaknuti da tvoje moraliziranje I osudjivanje makajine komune radi neke imaginarne moralke predstavlja veći duhovni prekršaj od samog čina «vatanja»

2)jos si napisao :
Makaja se oce igrat gurua i lagano zivit na tudji racun”

Ovu gornju tvoju rečenicu lako je napast I u papar samlit sa bilo koje strane jer pušta ko šupjača.

Pro primo:

Kako ti to ravana ulaziš u motive drugih ljudi I zamišljene motive I onda kritiziraš.
Ja bih u bilo čemu volio imati tu tvoju sigurnost I duhovni metar kojim mjeriš druge ljude.

Tj ti uzimaš svoje PRETPOSTAVKE ZA ČINJENICE I onda dalje razvijaš I napadaš tu svoju imaginarnu konstrukciju.
Je li to slijedjenje dharma ?

Ja kažem nije!

Ja bih u vezi tog makaje rekao ovako.

Koji su njegovi motivi ja ne znam ali vjerujem u ovo za bilo koji događaj.

USPJEH JE ČOVJEKOV DOKAZ !
To što čovjek vodi ili je osnovao duhovnu zajeednicu koja traje već godinama govori da je to onima koji ga podržavaju i ulaze tamo-potrebno.

Zapamti ravana ovo –

Ašrami(tj duhovne komune) I gurui se ne mogu planirati (tj igrati se s njima tj glumiti ih kako ti kažeš))

Nego ONi SE DOGADJAJU kada se stvore uvjeti I kada su zaista potrebni!

To nisam rekao ja nego nisargadata maharaj !ali po meni to vrijedi za slučaj makaje ili bilo koga I bilo čega.

Npr nije se juga raspala a hrvatska dogodila jer su se ljudi igrali nego jer je zaslužila da se raspadne,a ta hrvatska da se rodi..

Kakav je makaja guru I koji su njegovi motivi nije na tebi da sudiš I špekuliraš ,jer on postoji tj to je taj uspjeh tj potreba ljudi za njim je njegov dokaz I uspjeh.

2) ravana-

dobro I dosjetljivo si branio sai babino pravo ili provokaciju da pipka male dječake.
Tj da grubo sažmem dobro si rekao da guru nije tu da podilazi egu I očekivanjima učenika I posjetilaca.( a jabih rekao I “općem moralu”

A zašto tako dosjetljivo ne braniš tog makaju I njegovu zajednicu.

Ja bih zaključio rječima jednog mudraca koji je divno rekao jednom svom učeniku koji je kritizirao nekog drugog “lošeg gurua” tj duhovnog učitelja .

“ LOŠ GURU JE JAKO VAŽAN I POTREBAN JER ON NEPOGREŠIVO POMAŽE UČENIKU da pronadje pravog učitelja “

da to primijenim na makaju .

ravana!

Ako je makaja dobar I potreban duhovni učitelj u duhovno primitivnoj zemlji kao što je hrvatska (kako ja procjenjujem)-onda je to baš dobro.

-ako je ,pak. Makaja muljator- kako ti kažeš – onda je i to dobro jer je univerzum u ravnoteži i ništa strašno se nije dogodilo- to će pomoći onima koji to prokuže da pronadju i shvate tko je pravi učitelj.

Ja sam siguran da je ramana ili nisargadata onaj vrhunski samo zato jer sam prije toga upoznao desetke „krivih“.
Ali pogrešno bi bilo od mog meine da guram i namećem to drugima.
Neko svako za sebe prosjeca svoj put kroz džunglu i uči na svojim pogreškama...
TAKO DJECA RASTU , A NE OD ZABRANA I DOZIRANJA JEDINE PRAVE RELIGIJE tj robovskim stavom koji postaje normalan u hrvatskoj tj ZA OTKLANJANJE DVOJBI treba SE OBRATITI NADBISKUPU !


Doziranjem I moralkama NEĆE NIŠTA NAUČITI JER JE TO umjetno DOZIRANJE a ne njhova spoznaja i doživljaj.
TERMITI I PČELE IMAJU savršene zajednice ali te su zajednice u svojoj biti glupe I ne mogu napredovati I mjenjati se.

TREBA OHRABRIVATI RAZNOVRSNOST a ne “ moral”.
Npr kršćanska ideja poniznosti I slabosti kao “vrlina” ustvari je prirodna robovima,kukavicama I defektnima.
Stoga kršćanin nedjeljnjih misa izmišlja kult straha I srama I smatra najvećom drskošću posjedovanje hrabrosti I samopoštovanja I osnivanje duhovne komune koju nije odobrila biskupska konferencija.
On nedjeljom živi u ljigavoj jazbini “dubokog štovanja I božanskog straha” a već u ponedjeljak je u saboru I/ili u nekom odboru ili prepisuje magistarski rad ili je kod svoje ljubavnice klizak od silnog licemjerja poput puža balavca.
Sav taj manevar zove se religija tj bože čuvaj hrvatsku I naše ćudoređe.
(AJME KOJA RIČ- ćudoređe)

******.

PRAVILA SU JEDNAKO POGUBNA ZA LJUBAV ,kao što su I za umjetnost ili književnost.
Prihvaćanje mlohavih pravila tzv. konvencija - I tzv. jedine prave religije od ljudi se želi stvoriti termite I pčele tj ovce. !

Nije li jedan mudrac -dobitnik nobelove nagrade za mir rekao : “ skoro sve što je istinito o koleri ,istinito je I u pogledu kršćanstva.”

Te JE OVAJ MATEMATIČAR JOŠ REKAO -zločini kršćanstva su logična posledica kršćanskog metoda mišljenja.)
( u knjizi zašto nisam kršćanin)

A ja Na te planove o jedinoj pravoj religiji na svijetu I tom TEOLOŠKOM UCJENJIVANJU mogu reći samo ovo

NON SERVIAM!
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 09:38   #56
Kakav narod takva Vlada, kakvi učenici takvi "gurui". Svatko nađe sebi kompatibilnog "učitelja".

Quote:
LOŠ GURU JE JAKO VAŽAN I POTREBAN JER ON NEPOGREŠIVO POMAŽE UČENIKU da pronadje pravog učitelja “


...a postvlja se pitanje tko je onda taj pravi učitelj...ako su ovi krivi..zar to sve ne usmjerava na to da je PRAVI samo onaj u nama i nigdje izvan nas?

...kršćanstvo je napravilo cirkus od svoje religije...ali to su napravile i BAŠ SVE OSTALE RELIGIJE. Ne treba samo kritizirati kršćanstvo.

...i kršćani, i budisti i muslimani i hinduisti..BAŠ SVI su izokrenuli svoja izvorna učenja...

Rekla sam ti, probaj samo jedan tanki komad torte, znat ćeš okus cijele torte.
Upoznaj sebe, upoznao si cijeli svijet...tada uopće nećeš imati potrebe za dalekim putovanjima, za susretanjem raznih Makaja, Saibaba i drugih baba. Ako su ove "babe" i došle do nekog "višeg" duhovnog nivoa...došle su samo na jedan način: upoznavajući sebe.

A u Bibliji ako stoji o djevici koja je rodila Sina, treba se zapitati što to uistinu znači..., a ne shvatiti doslovno da je to tako i proglasiti to glupošću i Bibliju i ljude koji je čitaju jer svi znamo da nema šanse da djevica rodi i da je to ravno srednjevjekovnom vjerovanju.

Ti si parsifale rekao da je Biblija bajka, a zar ti misliš da bajka o Trnoružici ili Pepeljugi ili Snjeguljici nema nikakvu duhovnu vrijednost? Što misliš zašto su se održale do danas upravo te bajke? U njima upravo stoji ono što stoji i u svim svetim spisima ovoga svijeta. Samo treba imat "oči i uši" za to vidjeti i čuti. I tko je taj princ koji uvijek na kraju spašava situaciju, onaj koji raskrči sve grmlje, pobije sve zmajeve, probudi uspavane ljepotice koje su spavale stotinam godina? Nismo li mi ti uspavani? Nije li taj "princ" upravo naš Učitelj ?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 15:14   #57
još smo na sajmu...

Parsilijepo izlaganje,,,

Ostaje samo ustvrdit da li ravana(a sori što te stalno spominjem, al eto potrefilo se) kad govori, govori za ono što je bitno i važno za njega, uslijed čega ima pravo voditi vodu na svoj mlin, zar ne? Čemu da se čovjek gubi po drugim mlinovima kad bi tam bio tehnloški višak(to je iz onog famoznog komentara o Portovim postovima, made by ravana)..

I ako je to zaista tako, nema li on za pravo govoriti ono s čim se parsi ne slaže, jer ako je ovdje parsi u pravu, onda gledajući s "parsijeve filozofije"(nemrem sad naći prikladniji naziv, al' zasigurno postoji) koja se proteže kroz ovaj njegov post, onda je i ravana u pravu(jer njegovo razmišljanje isto ima svoj put nalaženja onoga što je najbolje za njega)..

(moj usputni neizgovoreni koment:I konačno njihove izjave se nište i ostaje ništa...>>> ne komentirajmo ništa, jer sve ima svoju razlog, svrhu, misiju...i jedino što si trebamo tražit?-jest da sami SEBE nalazimo u onome što se događa..)

Parsi....ovim svojim postom pobijaš vlastiti način razmišljanja kojeg navodiš u postu, jer da citiram i drsko umetnem...

parsifal-

"ako je ,pak. Makaja(ravana) muljator- kako ti kažeš – onda je i to dobro jer je univerzum u ravnoteži i ništa strašno se nije dogodilo- to će pomoći onima koji to prokuže da pronadju i shvate tko je pravi učitelj."


?


p.s.

ovim komentom mi nije bio cilj da branim ravan-u(dios me libre)
, već mi se eto puhnulo da se ubacim u parsifalov način razmišljanja...ima tu zanimljivih misli..
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 16:12   #58
Quote:
parsifal kaže:
TAKO DJECA RASTU , A NE OD ZABRANA I DOZIRANJA JEDINE PRAVE RELIGIJE tj robovskim stavom koji postaje normalan u hrvatskoj tj ZA OTKLANJANJE DVOJBI treba SE OBRATITI NADBISKUPU !


Doziranjem I moralkama NEĆE NIŠTA NAUČITI JER JE TO umjetno DOZIRANJE a ne njhova spoznaja i doživljaj.
TERMITI I PČELE IMAJU savršene zajednice ali te su zajednice u svojoj biti glupe I ne mogu napredovati I mjenjati se.

TREBA OHRABRIVATI RAZNOVRSNOST a ne “ moral”.
Npr kršćanska ideja poniznosti I slabosti kao “vrlina” ustvari je prirodna robovima,kukavicama I defektnima.
Stoga kršćanin nedjeljnjih misa izmišlja kult straha I srama I smatra najvećom drskošću posjedovanje hrabrosti I samopoštovanja I osnivanje duhovne komune koju nije odobrila biskupska konferencija.
Parsifale, svaka čast! Sve si reko pa si mene tako oslobodio obaveze, za što sam ti (kao lijeni Dalmatinac) jako zahvalan.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 21:21   #59
parsifal:

moze to biti volja dvoje pojedinaca (neobavezno jebuckanje) ali ne mogu to vezati s duhovnoscu jer se takve stvari ne mogu naci cak niti u tantri (originalnoj, ne mislim na kalifornijske baljezgarije) a kamoli u nekom malo «cvrscem» sistemu kao nitu u bilo kojoj religiji.
Lako za karmicku kompliciranost, problem je u dharmickoj kompliciranosti

Ne, ne bih zabranio. Ne zakonski, inkvizicijski ili nesto slicno. Ali da recimo zivim s takvim kretenima izbacio bi ih po kratkom postupku iz kuce ili bi se sam pokupio.

Gandhi je reko sto je reko ali je za svoje satjagrahine stavio kao obavezno Brahmachariju a ne cak niti okranicenje na bracni zivot. Mislis da bi se on u bilo cemu slozio s jednim Makajom?
O mozda cak stoji da ima svako pravo radit sto mu pukne. Ionako ce sam snosit posljedice. Ali nema pravo izvrtat duhovnost da bi do toga doso. Nema se pravo pozivat na Indiju, yogu i tantru kada ne zivi ni po najosnovnijim principima istih.

Moralka nije imaginarna. Ona je osnova yoge (yama, nyama), osnova Veda, Biblija, Kurana – svake vjere i duhovnog sistema. I opet kazem da ako Vede, upanishade, purane, sve shastre, ljudi poput Shivanande, Yoganande, Ramakrishne imaju jedan indentican stav prema duhovnoj disciplini i «laznom moralu» a Makaja drugi onda ne moze Makaja koji se kao na takve tradicije poziva bit u pravu.

I ja bi volio da ti imas moj duhovni metar
Jer sigurnost dolazi iz osjecaja dharme/ispravnog djelovanja. A on dolazi iz sadhane, iz nekog unutarnjeg osjecaja, iz iskustva, iz poznavanja odredjene duhovne tradicije i spisa, zivota i ucenja svetaca itd.
Postoje kriteriji i za ucitelje. Kad je Brahmananda (ucitelj Maharishija Mahesha) napustio u 9-oj god kucu i otiso prema Himalayama trazit ucitelja imao je tocno odredjene kriterije: On je morao dobro poznavat spise, biti u stanju po volji uc u samadhi, bit brahmachary od rodjenja, imat ljutnju apsolutno pod kontrolom. Sreo je ucitelje koji su imali iskustva, koji su imali samadhije ali su recimo imali ispade ljutnje i odmah ih napustio. Dok nije nasao onog koji odgovara kriterijima ucitelja. Ne moze neko bit autoritet zato sto se takvim prozvao ili zato sto ga neko takvim smatra. Moze to bit ako ocituje ono sto su shastre itd i rishiji i sveci proslosti postavili ko ideal takve osobe. To je mjerilo.

Ne, ne uzimam svoje pretpostavke za cinjenice. Uzimam kriterije postavljene u svemu gore navedenom i njima mjerim. A guru treba bit mjeren. Ramakrishna je bio zadovoljan kad su ucenici bili sumnjicavi i preispitivali gurua. Jer odnos ucitelja-ucenika je najdublji odnos medju fizickim odnosima i moze covjeka dovest «u nebo» al ga isto tako sj...t. Ako netko sebe predstavlja kao ucitelja, kao duhovi autoritet, kao jednog od par najvecih ucitelja danasnjice onda imam svako pravo uvjerit se i procjenit jel tako ili nije. A njegova djela, rijeci, ponasanje itd pokazuje da nije.

Ha ha i politicka stranka je organizacije, zatvor je organizacija... Zar mislis da je neka velika stvar osnovat nesto tipa Komaje? Mislim sam da bi bar 50% ljudi s foruma to moglo. Svako ko moze govorit sa sigurnoscu okupit ce ljude oko sebe koji traze neki oslonac u drugome. A ako govori ono sto oni zele cut i sto podilazi njihovim culima i zeljama jos vise. Al popisam ti se na takve ucitelje, motive i ucenike.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 21:23   #60
Mogu se mogu bez problema planirat. Pogledaj recimo protestantske americke crkve. Imas tocno razradjen sistem. Odredjena rasvjeta, odredjeno ozvucenje, karizmaticni propovjednik...
Klasicni sistem ispiranja mozga ide ovako: Prvo ljude dovedes u stanje sumnje u samog sebe, izazoves osjecaj «grijesnosti», da je zivio pogresnim zivotom do sada. Ako je to neki seminarcic koji duze traje mozes ubacit post, strogu disciplinu, nedostatak privatnosti itd. Onda dovodis ljude u kriticne situacije. Jedna od najgorih je govor pred javnoscu (za vecinu koja nije navikla) pa ih recimo prozoves pred ostale da govoore o sebi i svojem «bivsem» zivotu itd. To sve dovodi do napetosti i medju onima koji govore i medju publikom koja se boji bit prozvana i premislja sto bi rekla. To sve inducira alfa valove (cisto fizioloski gledano) u mozgu, dovodi do svojevrsnog «bijega», mentalnog blekauta sto je vrlo sugestibilno stanje. Tada je covjek podlozan uvjeravanju i ugradjivanju novih smjernica. Tada dolazi do poziva na obracenje, na promjene u zivotu, sljedjenje novog puta itd. Tada eksplodira nakupljena tenzija i moze doc do raznoraznih transeva, iskustava, euforije itd. Nakon toga treba se potrudit da novi obracenici budu sto vise angazirani u novoj organizaciji i da na taj nacin osvjezuju utiske u umu. Propovjednicka je djelatnost za to odlicna npr. kao i svi redovni susreti i obredi. Naravno pozeljno je «napunit baterije» povremenim redovitim okupljanjima i seminarima.
To je samo jedan od mnogih nacina (mala skola ispiranja mozga)
Nije samo po sebi lose. To rade svi – od duhovnih do marketinskih organizacija. I ucitelji stvaraju tenzije i ispiru mozak ali u cilju da isperu prljavstinu i posloze ispremjesane stvari u glavi. Svojevrsno defragmentiranje
AL svako tko je iole dobar govornik i zna sistem i nacin funkcioniranja mase i psihe moze bez problema napravit sektu, komunu ili sto god ti padne na pamet. Uostalom covijek uviek nadje slicne sebi pa ce svako sa bilo kakvom filozofijom, ako ima karizme da privuce druge, nac idiote koji ce ga sljedit jer im to jednostavno pase a ne zbog nekih ideala.

Mozda se gurui ne mogu planirat al se laznjaci mogu i te kako

Nisam branio Sai Babino pravo nego sam reko da mi puca da li je to istina ili nije jer iz cistog fizickog prisustva tog covjeka vidim da je on nesto posebno, sto za Makaju ne bi mogo rec. Drugo. Da Baba govori o tantri u smislu Makaje ne bi me ni najmanje zanimao. Bas zato mi se svidjaju te price o djecacima. Jer on nije faca koja tako nesto propagira pa je to prilicno podj (cak i kao cista prica). Kao da recimo Papa izadje s bicem i lisicama i kaze da je on oduvjek volio istrazivat granice boli u sado-mazo ritualima. To je provokacija uljuljkanih idiota a ne propaganda takvog nacina zivota. Ali ne mislim da Babu stvarno nesto previse zanimaju djecaci, ono sam govorio hipotetski.


Ej pa neka bude da je Makaja potreban i dobrodosao makar i kao muljator kako ti kazes. Ja samo konstatiram da je muljator i da su ljudi oko njega debili – nije da trazim nke zabrane

Ne ne treba se obratiti nadbiskupu a jos manje ravani. Ako se covjek zanima za yogu ili neku slicnu duhovnu disciplinu onda ju treba upoznati. Treba upoznati spise na kojima je stvorena kao sto treba upoznati Bibliju ako zelis bit krscanin. Treba upoznati one koji su ju sirili, zivjeli i koji imaju sto rec kao sto moras upoznati raznorazne filozofe i njihove teorije ako se oces bavit filozofijom. Tek tada mozes biti u stanju razlucit ispravno i istinsko od laznog. A Makajino ponasanje je kao da ja dodjem u urodjenicko pleme i napravim im neku primitivnu masinu od grancica i lijana te pocnem tvrditi za sebe da sam najveci izumitelj i znanstvenik ove generacije jer to njima mogu prodat s obzirom da nisu nikad ni vidli recimo kompjuter il
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.