Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2003., 19:01   #1
Sufizam

Ne znam mnogo o sufizmu-islamskom misticizmu, no ovo što sam saznala mi se čini interesantno tak da tko je spreman podijeliti svoje znanje i linkove neka istupi.
Imam samo jedno pitanje: da li je među sufijima mogla biti i žena,tj.da li je žena mogla biti sufi?
Blondie2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 19:43   #2
Re: Sufizam

Quote:
Blondie2003 kaže:
da li je među sufijima mogla biti i žena,tj.da li je žena mogla biti sufi?
A ono niko ti ne brani da pokusas.
Al to ti je ko kad dica oce bit vozaci od broda
De ce zena u duovnost. Doma dicu cuvat, to ti je sufzam

E sad mi je pala na pamet Meher Babina H. Babajan Ne znam jel to sufzam il sto al muslimanka je mislim bila. Jes da se ljutila kad bi je neko nazvao majkom i rekla: Ne zovi me Majkom, budalo. Ja nisam zena, ja sam muskarac

Ah staces
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 20:53   #3
Re: Sufizam

Quote:
Blondie2003 kaže:
Ne znam mnogo o sufizmu-islamskom misticizmu, no ovo što sam saznala mi se čini interesantno tak da tko je spreman podijeliti svoje znanje i linkove neka istupi.
Imam samo jedno pitanje: da li je među sufijima mogla biti i žena,tj.da li je žena mogla biti sufi?
Hi Blondie,

Ukatko, nemam vremena puno sada, ali evo samo par natuknica.

Prvo, odgovor na tvoje pitanje je DA. Medju sufijama je i bilo i ima zena. Na primjer, Rabija al-Adawiyya iz Bagdada iz 9. st. je najpoznatija zena-sufija.

Ako zelis saznati vise o sufizmu (tasawwufu ili islamskom misticizmu), ja bih radje preporucio knjige, nego linkove mada vjerujem da ima i dobrih linkova sada na netu.

Potrazi sljedece staro hrvatsko izdanje u antikvarnicama ili bibliotekama, a mozda je izaslo i novo izdanje:

Eva de Vitray-Mayerowitch

ANTOLOGIJA SUFIJSKIH TEKSTOVA

Zagreb : Naprijed, 1988

Literature ima puno. Ali, ova knjiga ti je za uvod odlicna.

A Ravanu ne bendaj. On se voli zafkavat.

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 21:12   #4
Re: Re: Sufizam

Quote:
Damir kaže:
Ako zelis saznati vise o sufizmu (tasawwufu ili islamskom misticizmu), ja bih radje preporucio knjige, nego linkove mada vjerujem da ima i dobrih linkova sada na netu.

Potrazi sljedece staro hrvatsko izdanje u antikvarnicama ili bibliotekama, a mozda je izaslo i novo izdanje:

Eva de Vitray-Mayerowitch
ANTOLOGIJA SUFIJSKIH TEKSTOVA
Ili da pokuša naći literaturu o misticizmu općenito.
Recimo, Enciklopediju mistika. U dva povelika toma. (Ima od početka povijesti religija do 20 st.)
Ima u knižnicama.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 22:03   #5
Re: Re: Sufizam

Prvo, odgovor na tvoje pitanje je DA. Medju sufijama je i bilo i ima zena. Na primjer, Rabija al-Adawiyya iz Bagdada iz 9. st. je najpoznatija zena-sufija.

E to sam htjela znat! Thx Damir za preporuke
Blondie2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 22:22   #6
Re: Re: Sufizam

Quote:
ravana kaže:
A ono niko ti ne brani da pokusas.
Al to ti je ko kad dica oce bit vozaci od broda
De ce zena u duovnost. Doma dicu cuvat, to ti je sufzam

E sad mi je pala na pamet Meher Babina H. Babajan Ne znam jel to sufzam il sto al muslimanka je mislim bila. Jes da se ljutila kad bi je neko nazvao majkom i rekla: Ne zovi me Majkom, budalo. Ja nisam zena, ja sam muskarac

Ah staces
Izgleda da postojeći jezik nije bio dovoljno sadržajan da se ona uopće mogla drugačije izraziti pa je eto rekla da je muškarac.

Odnosno, ta izjava samo izražava karakteristike koje se kriju iza tih dodijeljenih uloga:žena kao isključivo majka i neslobodna od toga,te muškarac kao slobodan od toga i takav slobodan za sve ostalo pa i duhovnost. Ona time kaže da nije neslobodna.
Ne vjerujem da je htjela biti muškog spola.
Blondie2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 22:26   #7
Vidiš ti moj brate!
Svašta čovjek može naučiti na ovom forumu!

Nisam znao za Rabiju, ali drago mi je što sad znam!

Sufizam mi se čini kao nešto divno.
Doduše moj uvid u njihovo društvo je samo poprilično vanjski!

Nekad sam u velikom iskušenju da riječ sufizam povežem sa riječi Umjetnost i to sa znacima jednakosti!

Davno jednom čuo sam jednu izreku: Postoje dva puta do Boga. Put vjere i put umjetnosti. Mislim da ne bi bilo greška reći da su, u tom društtvu, ti putevi isprepleteni. KAo što drvo zna biti isprepleteno ili obavijeno bršljenom sa ljipim cvjetovima i još ljepšim mirisom. Ti sama prosudi šta je drvo, a šta bršljan!

Shvatit ćeš ovo malo kasnije:

Ali jedino sam osjetio miris njihova vina iako sam bio u kafani.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 22:36   #8
Koja je veza između derviša i sufija, tj. jesu li derviši sufiji?
A mora da je umjetnost bršljan jer je prekrasan, a da je vjera drvo jer je ukorijenjena i raste iz sjemena koje svaki čovjek ima u sebi.
Večeras improviziram, no često u zadnje vrijeme gledam bršljan oko suhog drveća i osjećam da bi to bilo to.
Blondie2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 22:45   #9
MA eto ja mislim da su to dva imena za jednu stvar derviši/sufije.

A što se tiče drveta i bršljana.

Jedno je golo bez njega, a bršljan ne može bez drveta!

Preporučio bih ti jednu knjigu, jer mi je ona najfriškija u glavi

Ne mogu se sjetiti autora, ali znam da je naslov, u prijevodu na srpski, "Tajna derviške frule". Ako si u Sa mislim da je možeš kupiti na pijaci Sirano.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 23:04   #10
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
MA eto ja mislim da su to dva imena za jednu stvar derviši/sufije.
Nisam 100% siguran u to. Bila jedna biografija Sah Wars Allia i sjecam se da se tamo zalio na neke ucenike koji su malo petljali sa sufizmom pa su nekim vjezbama upali u trans ili nesto slicno. Kolko sam svatio iz onog sto im je reko/prigivorio dervisi bi bili "emotivci" a sufiji tehnicari, nesto nalik yogi U svakom slucaju ovaj nije volio kad mu se ucenici igraju s tehnikama nego je od njih trazio neke "uzvisenije" stvari. No ja, valjda ima na forumu od toliko muslimana neko da moze konkretnije o tome?
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 23:24   #11
Ono što je sigurno jest da svi derviši nisu sufije. Ne bih znao progovoriti više o njihovim redovima pravcima i tarikatima.
Znam jedino da je prvi korak prema sufizmu poštovanje šerijata i uslovno rečeno "talenat"

Čak ni oni sami (neki) ne vole one što se bockaju noževima i slične gluposti i ne gledaju blagonaklono na njih.

Pojam derviša može često da izlazi iz okvira tradicionalnog Islama.
Ne mogu tvrditi da su oni tehničari ili nisu jer, kao što rekoh, nisam bio jedan od njih.

Ono što izaziva kontraverze jesu njihovi zikrovi( spominjanje Božijih imena- pojednostavljeno rečeno).

Da budem iskren, malo me je i strah toga( ne bih pominjao razloge)

Rezmišljanje o "Hu" uvijek u meni budi samo najljepša osjećanja.
Iako moja razmišljanja idu oko proživljenja na Sudnjem danu.

Razmišljam i o tijelu i duši i kako "dva oka vide Jedno"
O ljubavi i Milosti...

Sav se razrahatim

"Čudan je to rahat" što bi rekao naš Ilhamija!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:12   #12
Opći religijski leksikon

sufi (arap. suf: vuneni haljetak),
u islamu, mistik, sljedbenik ->sufizma. Naziv potječe otuda što su prvi sufiji nosili iz asketskih razloga grub vuneni haljetak. U početku sufiji traže svoj individualni put, okruženi su učenicima, a od XII.st. udružuju se u sufijska bratstva (->drviški redovi).

sufizam,
mistično-asketski smjer u islmu. Naziva se i tesavuf. Nastao je u Perzji u VIII.st. pod utjecajem neoplatonističkog, židovskog i kršćanskog mističnog učenj.
Njegovi sljedbnici (sufiji) službenom su islamskom legalizmu suprostavili unutarnje mistično iskustvo, prisan odnos između Boga i ljudske duše, pri čemu su se pozivali na neke retke iz Kurana. Službeni se islam najprije suprostavio sufizmu a onda ga je je, zahvaljujući Gazalijevu teološkom naporu, uklopio među sunite i šijite. Tom uklapanju pridonijela su osobito nakon XI.st. sufijska bratstva ili ->derviški redovi.

Mistični put (arap. tariqa) daje prednost intuiciji i nadahnuću (m'arifa) pred racionalnom spoznajom ('ilm), a ljubavi prema Bogu pred vršenjem zapovjedi. Taj put pretpostavlja odricanje od vanjskog svijeta i strasti, što se postiže askezom (zuhd). Na putu prema ekstazi sufi se može poslužiti tehnikom ponavljanja (zikr), pri čemu se ponavlja neka riječ, čita poezija, sluša glazba ili pleše. No to je po sufijskom učenju samo ljudski napor, a prosvjtljenje, temeljno stanje, dar je Božji. Neiskusna učenika na tom putu upućuje učitelj (arap. šayh, perz. pir).
Od VIII. do XI.st. sufizam je individualnog obilježja, a onda nastaju sufijska bratstva ili derviški redovi.
Glavni su predstavnici zlatnog doba sufizma mistikinja ->Rabia, ->Haladž i ->Gazali.
Nakon Gazalijeve smrti sufizam se grana u dva smjera: intelektualni i pučki.
Intelektualni smjer (Ibn Arabi, Farid i Rumi) težit će metafizičkoj ili gnostičkoj mistici, a pučki će se sufizam nakon XI.st. organizirati u sufijska bratstva.
U izricanju mističnog iskustva sufizam će razviti na arapskom, perzijskom i turskom jeziku posebne književne vrste. Vinski i ljubavni motiv bit će simboli mističnog jedinstva.

(Moja opaska: U tekstu su strelicama upute na pojedine pojmove ili imena, pa ovdje imamo i oznake za Rabiju, Haladža i Gazalija. Oba muška mistika su dodatno obrađena, ali ne i žensko: Rabia. To je, čini se, za islamskog lektora tekstova bio ipak podatak previše. )

Samo ukratko: Haladž je kažnjen i razapet!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:14   #13
derviš (perz.darwiš: siromah, prosjak),
pripadnik islamskog mističnog bratstva ili reda koji slijedi određeni put duhovne prakse (->tarikat). Derviši su okupljeni u ->derviške redove; manji broj odriče se obiteljskog života i živi u posebnim nastambama (->tekija), većina članova živi redovitim životom, obavlja dodatne pojedinačne obrede i povremeno sudjeluje u zajedničkom obredu u tekiji. _>zikr

derviški redovi,
u islamu, mistična bratstva koja se okupljaju oko posebnog tarikata radi duhovnog uzdizanja. Razvili su se iz ->sufizma nakon XI. st. i značili su uklapanje mističnog pokreta u islamsku zajednicu. Premda su ih sunitski vladari povremeno sumnjičili zbog šijizma i progonili, uklopili su se i u sunizam kao i u šijizam.
Svaki red ima svog utemeljitelja (->šejh) i svoje pravilo (->tarikat), a njegovi članovi (derviši) primaju posebno upućivanje, polažu određene zavjete i nose posebnu odjeću.
Bilo je pokušaja osnivanja ženskih bratstava.
Derviški redovi odigrali su veliku ulogu u širenju i učvršćivanju islama; glavna su bratstva: ahmedije, bektašije, burhamije, halvetije, isavije, kadirije, kubravije, madarije, mevlavije, rifavije, suhravardije i šatarije.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 22:13   #14
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
Derviši su okupljeni u ->derviške redove; manji broj odriče se obiteljskog života i živi u posebnim nastambama (->tekija) njegovi članovi (derviši) primaju posebno upućivanje, polažu određene zavjet
Celibat? Barem mi lici na to, halalite ako grijesim... mislim da se odluka tog manjeg broja dervisa u startu kosi sa praksom Poslanika a.s. i Allahovom dz.s. Odredbom.

Kur'an opisuje brak najdirljivijim i najsnažnijim terminima:
«... One su vaša odjeća, a vi ste njihova odjeća ....» (El-Bekare, 187)
«I od Njegovih znakova i to je da On za vas, od samih vas, žene stvara, da se uz njih smirite i među vas jubav i samilost dao je. U tome, zbilja, ima Znakova za jude koji razmišljaju!» (Er-Rum, 21)
«A On je Taj Koji vas od jednog čovjeka stvara, i od njega je ženu mu stvorio da uz nju smiraj nađe...» (El-A`raf, 189)
«Stvoritelj nebesa i Zemlje! Učinio je i od vas samih parove.» (Eš-Šura, 11)


Hadisa ima mnogo, ali nema potrebe ih ni navoditi, jer Kur'an je ispred svega, svakako.
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 00:44   #15
Quote:
kicho_tz kaže: Pogledaj post
Celibat? Barem mi lici na to, halalite ako grijesim... mislim da se odluka tog manjeg broja dervisa u startu kosi sa praksom Poslanika a.s. i Allahovom dz.s. Odredbom.

Kur'an opisuje brak najdirljivijim i najsnažnijim terminima:
«... One su vaša odjeća, a vi ste njihova odjeća ....» (El-Bekare, 187)
«I od Njegovih znakova i to je da On za vas, od samih vas, žene stvara, da se uz njih smirite i među vas jubav i samilost dao je. U tome, zbilja, ima Znakova za jude koji razmišljaju!» (Er-Rum, 21)
«A On je Taj Koji vas od jednog čovjeka stvara, i od njega je ženu mu stvorio da uz nju smiraj nađe...» (El-A`raf, 189)
«Stvoritelj nebesa i Zemlje! Učinio je i od vas samih parove.» (Eš-Šura, 11)


Hadisa ima mnogo, ali nema potrebe ih ni navoditi, jer Kur'an je ispred svega, svakako.
Eselamu alejkum.
treba razlučiti pojam pripadnika tarikata od derviša.
Derviš je onaj ko se u potpunosti okitio sunetom Poslanika a.s.
Praksa Poslanika a.s praksa Rašiduna r.a. da budu oženjeni i da zasnuju porodice iz prosotg razloga jer je to sunnet.

nemojmo se baviti marginalcima.
Evo Šejh koji je meni najbliži ima podosta sinova i kćeri... Sigurno nisu izrasli iz saksije!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 23:12   #16
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Eselamu alejkum.
treba razlučiti pojam pripadnika tarikata od derviša.
Derviš je onaj ko se u potpunosti okitio sunetom Poslanika a.s.
Praksa Poslanika a.s praksa Rašiduna r.a. da budu oženjeni i da zasnuju porodice iz prosotg razloga jer je to sunnet.

nemojmo se baviti marginalcima.
Evo Šejh koji je meni najbliži ima podosta sinova i kćeri... Sigurno nisu izrasli iz saksije!
Alejkumu selam.

Zato sam i spomenuo pojedinacne primjere pripadnika derviskih redova... bio pojedinac ili skupina, grijeh cine na osnovu ajeta i hadisa... za svoj postupak ce sigurno dati obrazlozenje i pravdati ga ljubavlju i pokornoscu prema Allahu dz.s. , ali me zagolica cinjenica kako ljudi kopiraju monastvo, i druge novotarije pokudjene u Islamu...
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 07:19   #17
Quote:
kicho_tz kaže: Pogledaj post
Alejkumu selam.
prije svega volio bih da nastavimo u miroljubivom tonu
Quote:
Zato sam i spomenuo pojedinacne primjere pripadnika derviskih redova...
onako kako ja to vidim ti nisi spomenuo nikoga, niti si imenovao derviški tarikat niti šejha ni ništa, samo si rekao "manjeg broje derviša"
Quote:
bio pojedinac ili skupina, grijeh cine na osnovu ajeta i hadisa...
ja ne mogu konemtarisati ako ne znam o čemu ili o kome se radi.
Quote:
za svoj postupak ce sigurno dati obrazlozenje i pravdati ga ljubavlju i pokornoscu prema Allahu dz.s. ,
kada je mehabbet u pitanju, muhib zna da je zadobijanje Allahove Ljubavi vrhunski ibadet jer farzovi postaju upotpunjeni "silom ljubavi" dok je dotad bio uslovljen samo silom zakona
Quote:
ali me zagolica cinjenica kako ljudi kopiraju monastvo, i druge novotarije pokudjene u Islamu...
već si napisao da u islamu nema monaštva, a tesavvuf se temelji na šerijatu... tako da je tesavvuf čist od toga!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:19   #18
Simona, hvala na ovom tekstu. Neke pojmove ni ja nisam znala
__________________
http://www.islambosna.ba/index.php?name=PNphpBB2&file=viewforum&f=9
Sarajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:30   #19
Quote:
Sarajka kaže:
Simona, hvala na ovom tekstu. Neke pojmove ni ja nisam znala
Hvala tebi da si to i napisala.
Većina mi ne znamo značenje pojmova (ni) u vlastitoj vjeri, a kamoli u tuđoj.
Zato leksikoni i služe. Onima koji žele znati bar osnovne pojmove.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:32   #20
Pozdrav svima

Blondie2003,
da li bi ukratko mogla objasniti što je, u sufizmu, podstaklo tvoju zainteresiranost? Ako te ne mrzi napiši nekoliko redaka.

Sada imam još nešto da napišem. Drugi su dali doprinos ovom topicu, ali ja ću ukratko pokušati da ti dam jednu preporuku. Naime, sufizam je, na prvom mjestu, ipak, nešto islamsko- ma da nosi i puno dodirnih točaka sa drugim religijama. I inače, postoji neka zajednička nit medju svima onima koji traže Boga (ma kojoj religiji pripadali) a po tome je sufizam baš karakterističan što ne sliči dogmi već - slobodi. Tako je jedan veliki Rumi sebe svrstao i u kršćane, i u židove, i muslimane. Zbog ovakvih stavova su mnogi islamski mistici bili kroz povjest anatemizirani i odbačeni od strane pripadnika tradicionalnog islama.

Pošto pretpostavljam da ti nisi iz tradicionalne muslimanske obitelji (ukoliko ne griješim) onda smatram da bi najprije trebala provjeriti sebe, koliko si spremna na sve to (sa obzirom na sve ono što se sada u svijetu zbiva). Ovo ti ne pišem u smislu da bih te odvratio, ali znam neke koji su imali problema zbog svojih opredjeljenja!

Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.