Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2004., 14:26   #1
Palenta/žganci/pura

Tek sam nedavno otrila kako je dobra naknadno pecena (nakon kuhanja) i sad nemrem stati u kombiniranju. Pekla ju tako kao glavno jelo, cak "punila" sirom, pa prelili vrhnjem, ili u kombinaciji s prilogom, dodavala joj kod kuhanja zacine...
Imate li neki zanimljivi recept?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 14:35   #2
Ohladiš u nekom kalupu, narežeš na šnite, složiš u oblik za pečenje, gore narežeš šnite gorgonzole, preliješ bešamel umakom i zapečeš
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 03:54   #3
Quote:
verica kaže: Pogledaj post
Ohladiš u nekom kalupu, narežeš na šnite, složiš u oblik za pečenje, gore narežeš šnite gorgonzole, preliješ bešamel umakom i zapečeš
Aha... takve izmisljotine i amerikanci nazivaju talijanskom kuhinjom, pa se poslije cude kako su dobili na kilazi hraneci se iskljucivo mediteranskom kuhinjom (citaj tjestenine ugusene masnim sosevima punim putra i skroba... )

Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 11:45   #4
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Aha... takve izmisljotine i amerikanci nazivaju talijanskom kuhinjom, pa se poslije cude kako su dobili na kilazi hraneci se iskljucivo mediteranskom kuhinjom (citaj tjestenine ugusene masnim sosevima punim putra i skroba... )

Meni to tako na jetra ide ... ovdje se jede tjestenina i u nekim kućama po dva puta na dan, ali se ne jede škaf tijesta niti pliva u umaku. Uobičajeno se jede kao primo za ručak, ali tu se radi o max 80 dkg tijesta po osobi, s laganim umakom od rajčice ili u kombinaciji s povrćem ... nisu to teški umaci tipa gulaš ili u kombinaciji s vrhnjem, maslacom ili topljenim sirevima.

Što se tiče palente, sutra mi je na meniju, pa ću postaviti sliku kako to izgleda u zoni Lazio.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 12:13   #5
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
ali tu se radi o max 80 dkg tijesta po osobi...
Bit će ipak malo manje od 80 dkg po osobi
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 19:39   #6
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Bit će ipak malo manje od 80 dkg po osobi
Joooj stvarno - htjela sam napisati 80 grama i ne znam kud sam k vragu deke utipkala
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 18:55   #7
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Meni to tako na jetra ide ... ovdje se jede tjestenina i u nekim kućama po dva puta na dan, ali se ne jede škaf tijesta niti pliva u umaku. Uobičajeno se jede kao primo za ručak, ali tu se radi o max 80 dkg tijesta po osobi, s laganim umakom od rajčice ili u kombinaciji s povrćem ... nisu to teški umaci tipa gulaš ili u kombinaciji s vrhnjem, maslacom ili topljenim sirevima.

Što se tiče palente, sutra mi je na meniju, pa ću postaviti sliku kako to izgleda u zoni Lazio.


Meni je kao uvreda mojoj inteligenciji kad mi pod "talijansku kuhinju" stave prekuhanu tjesteninu, brdo u ogromnom tanjuru, raskuhana tjestenina ko bebi kasica, prelivena nekim masnim umakom... brrrr..
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 21:10   #8
[QUOTE=Donata;12546263 Uobičajeno se jede kao primo za ručak, ali tu se radi o max 80 dkg tijesta [/QUOTE]

Donata, sigurno si pogriješila napisati količinu. Radi se o 8 dkg tijesta po osobi. Uglavnom se jede kako si i napisala.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 22:16   #9
Quote:
marijaxxl kaže: Pogledaj post
Donata, sigurno si pogriješila napisati količinu. Radi se o 8 dkg tijesta po osobi. Uglavnom se jede kako si i napisala.
Već sam se ispravila ovdje Izgleda da ću ispravku za taj tipfeler i u potpis morati staviti.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 14:47   #10
Re: palenta

Quote:
xxGaladrielxx kaže:
Tek sam nedavno otrila kako je dobra naknadno pecena (nakon kuhanja) i sad nemrem stati u kombiniranju. Pekla ju tako kao glavno jelo, cak "punila" sirom, pa prelili vrhnjem, ili u kombinaciji s prilogom, dodavala joj kod kuhanja zacine...
Imate li neki zanimljivi recept?
nemam.

Ali si me podsjetila kako je to radila moja baka

Njen razlog je bila stedljivost ali je bilo super fino - zgance koji bi ostali od dan prije bi prepekla, pa polila domacim kiselim vrhnjem. Ovo od verice zvuci super.

Nego, kakov i radite palentu, zgance ?

Moja mama i baka su radile onu verziju koja se mijesa dok ruka ne otpadne, ja sam dosad probala instant verziju i nije mi bila fina ko njihove.

Kao mala najradiej sam jela friske s tropom i maslom, oni skolski , plivajuci u mlijeku su mi bili
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 13:21   #11
Quote:
Winona kaže: Pogledaj post
Moja mama i baka su radile onu verziju koja se mijesa dok ruka ne otpadne,
Nekidan Ugarkovička kuhala tu, pravu i ostavila je frajerica da se sama kuha, uopće je nije mješala, samo naravno na početku. Tako da ću i ja to probat sljedeći put jer uvik kupujem instant baš zbog tog ubitačnog miješanja!
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 15:11   #12
Quote:
NekaNovaJa kaže: Pogledaj post
Nekidan Ugarkovička kuhala tu, pravu i ostavila je frajerica da se sama kuha, uopće je nije mješala, samo naravno na početku. Tako da ću i ja to probat sljedeći put jer uvik kupujem instant baš zbog tog ubitačnog miješanja!
Tako nekako ju je moj stari kuhao,na početku bi napravio rupu i to bi se krčkalo po sat vremena i miješalo se tek na kraju,u stvari se ne sjećam dobro
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 17:07   #13
sendvici od palente i sira

palenta se skuha (malo gusca), rasprostre se po mokroj dasci za rezanje i onda se casom vade krugovi, paran broj. istom casom se iz narezanog sira (npr. gauda) izvade krugovi i slazu se u sendvic od palente. sendvici se zapeku u tavi, i preliju umakom od rajcica (kakav tko voli).
jednostavnija varijanta je da se palenta malo prepece u tavi , pospe natrganim sirom i isto prelije umakom od rajcica.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 08:58   #14
nesto prefino:
skuha se pakiranje palente (malo gusce) isipa u tepsiju i modlom vade krugovi.
napravi se nadjev od: 150 gr kiselog vrhnja, 250 gr svjezeg sira, 100 gr mljevenih oraha, malo persunovog lista i soli.
spricom se nanese na krugove.
super predjelo!
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 03:55   #15
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
palenta se skuha (malo gusca), rasprostre se po mokroj dasci za rezanje i onda se casom vade krugovi, paran broj. istom casom se iz narezanog sira (npr. gauda) izvade krugovi i slazu se u sendvic od palente. sendvici se zapeku u tavi, i preliju umakom od rajcica (kakav tko voli).
jednostavnija varijanta je da se palenta malo prepece u tavi , pospe natrganim sirom i isto prelije umakom od rajcica.
Ovo je malo bolja varijanta. Ako zaviris u kuhanjicu rustikalne talijanske kuhinje, uz palentu bit ce servirano nemasno meso, saft pun povrca i salata. ... ili nisko masne mlijecne preradjevine.

OBozavam palenntu i redovito je jedem.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 17:40   #16
mene instant palentu zovu puding i nitko ju ne jede.

Sad sam se vec ispraksirala, pa onu 'pravu' kuham na najnizhoj temperaturi pa se bar mogu skochit popishkit dok ju kuham

Okus i aroma su nemjerljivi.

Variram u dodacima ~ ponekad u kuhanju dodam maslinovog ulja, zachine, sira, suhe gljive, slane ribe, kapere i slichno.

A chesto serviram brodet ili gulashe na nachin kako je opisala verica.

Jako je ukusno izliti palentu u kalup za kuglof, tako da se dobije ona rupa u redini, pa u nju servirati npr. umak od gljiva, sve prekriti grubo naribanim sirom pa zapeci.

Ili jednostavno na grill zapeci fete palente i koristiti mjesto kruha ili zachiniti kao bruschette.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:16   #17
Moj tetak nas je naucio praviti sos od fete i vode u kojoj se kuhalo kukuruzno brashno, pa preko pure (joj, ova rijec me uvijek podsjeti na baku ) dinstani kiseli kupus i onda taj sos.
A nekada prelijem samo jogurtom. Ljeti mi je to fantastican, lagan i zdrav obrok.


Takodjer sam luda za kukuruznim kruhom, onim tvrdim i teshkim, pomalo mljeckavim, no to mozesh zbilja raditi samo od domace mljevenog brashna (i to ne od hibridnih kukuruza ), a i malo ljudi ga zna napraviti kako treba - da bude sladak, a ne gorak.

U ratu sam se zaljubila u ovaj dezert: takav kruh star par dana se ukuha na mlijeku i doda se malo shecera. Moze se raditi i od pure, ali onda je to vishe puding.

Inace, meni je kukuruzno brashno bilo odvratno kao djetetu, a sad - sad sam luda za tim....A sjecam se kako je moj djed prijetio: "Eh, djeco, ne daj Boze da dozivite vremena kad i kuruza bude slatka ko med.". Docekasmo. I ne bunim se.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 16:54   #18
Quote:
Takodjer sam luda za kukuruznim kruhom, onim tvrdim i teshkim, pomalo mljeckavim, no to mozesh zbilja raditi samo od domace mljevenog brashna (i to ne od hibridnih kukuruza ), a i malo ljudi ga zna napraviti kako treba - da bude sladak, a ne gorak.


najdraza baka. Tako vruci kruh i svjezi kravlji sir ( a sve domace ) - vrhunski gurmanski dozivljaj
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 17:06   #19
Smile Nostalgija...

I mene podsjeća na baku, ali ona je to kuhala duuuugo, na "drvenom" šporetu, pa onda pravo mlijeko, ili bijela kava, od divke, dosta šećera, a može i kiseli kupus, čvarci ili slanina preprženi, pa preko svega...mljac mljac mljac...
Ja skuham one instant, ali nije ni slično tome...šmrc
Marija_1963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 19:37   #20
Quote:
mene podsjeca na baku, ali ona je to kuhala duuuugo, na "drvenom" šporetu, pa onda pravo mlijeko, ili bijela kava, od divke, dosta šecera, a može i kiseli kupus, cvarci ili slanina preprženi, pa preko svega...mljac mljac mljac...
to, to Marija, pozdrav
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.