Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2011., 23:10   #1
Pravni polozaj RH u NATO savezu

Dragi forumasi..

Ja bi imao jedno pitanje.

Koji je pravni status RH u NATO savezu ?

Koliko je meni poznato morao je biti raspisan referendum o ulasku u NATO savez.

Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova birača koji su pristupili referendumu.

Potaknut ovom temom zanima me da li nasa vlada moze uci u rat sa Libijom iako nikad nije bio raspisan referendum ?
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 03:46   #2
Ja bi pokusao ponovo pokrenuti temu a uzevsi u obzir sljedece:


2011 military intervention in Libya

On 19 March 2011 a multi-state coalition began a military intervention in Libya to implement United Nations Security Council Resolution 1973, which was taken in response to events during the 2011 Libyan civil war



SECURITY COUNCIL APPROVES ‘NO-FLY ZONE’ OVER LIBYA, AUTHORIZING ‘ALL NECESSARY

MEASURES’ TO PROTECT CIVILIANS, BY VOTE OF 10 IN FAVOUR WITH 5 ABSTENTIONS


Demanding an immediate ceasefire in Libya, including an end to the current attacks against civilians, which it said might constitute “crimes against humanity”, the Security Council this evening imposed a ban on all flights in the country’s airspace — a no-fly zone — and tightened sanctions on the Qadhafi regime and its supporters.

Adopting resolution 1973 (2011) by a vote of 10 in favour to none against, with 5 abstentions (Brazil, China, Germany, India, Russian Federation), the Council authorized Member States, acting nationally or through regional organizations or arrangements, to take all necessary measures to protect civilians under threat of attack in the country, including Benghazi, while excluding a foreign occupation force of any form on any part of Libyan territory — requesting them to immediately inform the Secretary-General of such measures.

Rezolucija UN-a o libiji

izvor

Nunberska principi:

Principle VI

Principle VI states,

"The crimes hereinafter set out are punishable as crimes under international law:
(a) Crimes against peace:

(i) Planning, preparation, initiation or waging of a war of aggression or a war in violation of international treaties, agreements or assurances;

(ii) Participation in a common plan or conspiracy for the accomplishment of any of the acts mentioned under (i).

(b) War crimes:

Violations of the laws or customs of war which include, but are not limited to, murder, ill-treatment or deportation of slave labor or for any other purpose of the civilian population of or in occupied territory; murder or ill-treatment of prisoners of war or persons on the Seas, killing of hostages, plunder of public or private property, wanton destruction of cities, towns, or villages, or devastation not justified by military necessity.

(c) Crimes against humanity:

Murder, extermination, enslavement, deportation and other inhumane acts done against any civilian population, or persecutions on political, racial, or religious grounds, when such acts are done or such persecutions are carried on in execution of or in connection with any crime against peace or any war crime."
[edit]

Principle VII

Principle VII states, "Complicity in the commission of a crime against peace, a war crime, or a crime against humanity as set forth in Principle VI is a crime under international law."

izvor


Na PDF-u politika ima vise infomacija
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 09:06   #3
Referendum se odnosi na udruživanje u neku novu Yugu ne u NATO.
Neće naša vlada u rat s Libijom nego može dat vojnike u postrojbe NATO-a ako to od nje zatraže a odluku donosi Sabor.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 05.09.2011. at 10:00.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 09:45   #4
Referendum se odnosi na stupanje u savez s drugim državama. Udruživanje u neku novu Yugu je zabranjeno u Ustavu.
Što se tiče ulaska u NATO, nije bilo referenduma jer je procijenjeno da to nije udruživanje u savez s drugim državama kojim se gubi dio suverenosti RH, već da je to samo međunarodni ugovor. Neki pravni stručnjaci su se slagali s tom tvrdnjom, neki nisu ali na kraju je tako odlučeno.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 05:33   #5
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Referendum se odnosi na udruživanje u neku novu Yugu ne u NATO.
Neće naša vlada u rat s Libijom nego može dat vojnike u postrojbe NATO-a ako to od nje zatraže a odluku donosi Sabor.
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Referendum se odnosi na stupanje u savez s drugim državama. Udruživanje u neku novu Yugu je zabranjeno u Ustavu.
Što se tiče ulaska u NATO, nije bilo referenduma jer je procijenjeno da to nije udruživanje u savez s drugim državama kojim se gubi dio suverenosti RH, već da je to samo međunarodni ugovor. Neki pravni stručnjaci su se slagali s tom tvrdnjom, neki nisu ali na kraju je tako odlučeno.
Mislim da je dobro za pocetak razjasniti sto pise u Ustavu:



2. UDRUŽIVANJE I RAZDRUŽIVANJE
Članak 141.

O udruživanju Republike Hrvatske prethodno odlučuje Hr­vat­ski sabor dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika.


To je napravljeno kao sto se lijepo vidi iz wikipedije

Ispravu o pristupu Sjevernoatlantskog ugovora, kojeg je Hrvatski sabor potvrdio 25. ožujka 2009., u ime Republike Hrvatske 1. travnja 2009. u State Departmentu predala je hrvatska veleposlanica u SAD-u Kolinda Grabar-Kitarović čime je Hrvatska postala punopravna članica NATO-a.


Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi.

Referendum nije raspisan.


Ajmo sad raspraviti sto znaci udruzivanje.

Uzmimo za primjer engleski jezik...

udruzivanje bi bilo = alliance

Definicja te rijeci je:

A union or association formed for mutual benefit, esp. between countries or organizations

kako to Google prevede:

"Sindikat ili udruga formirana za obostranu korist, esp. između država ili organizacija"

Znaci, kada se nesto poveze....

Ponavljam Ustav RH

Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi.

Ako se udruzujemo...u nato ili bilo koju grupu (drzava..organizacija...neceg) treba biti raspisan referendum

Tako pise u Ustavu RH koji je osnovni pravni dokument.


Mi ne raspravljmo da li je trebalo odrzati referendum...to pise u Ustavu da je trebalo...

Ja bi zelio raspraviti kakav je polozaj .hr u NATO savezu...jer isprava koja je potpisana ne obavezuje nikog...

I dodatno, osoba koja je najzalsuznija da ulazak u NATO je u zatvoru zbog krsenja zakona

http://static.guim.co.uk/sys-images/...841177/Ivo.jpg

Znaci, sa sigurnoscu mozemo reci da bi njegov potpis trebalo ispitati. Jer postoji osnov sumnje da je prekrsila zakon. A Ustav je zakon....u ovom slucaju osnovni zakonski dokument jedne zemlje.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 07:46   #6
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post

Mi ne raspravljmo da li je trebalo odrzati referendum...to pise u Ustavu da je trebalo...

Ja bi zelio raspraviti kakav je polozaj .hr u NATO savezu...jer isprava koja je potpisana ne obavezuje nikog...

I dodatno, osoba koja je najzalsuznija da ulazak u NATO je u zatvoru zbog krsenja zakona

Znaci, sa sigurnoscu mozemo reci da bi njegov potpis trebalo ispitati. Jer postoji osnov sumnje da je prekrsila zakon. A Ustav je zakon....u ovom slucaju osnovni zakonski dokument jedne zemlje.
To je tvoje tumačenje. Ali stvarnost je malo drugačija. Bez obzira što netko smatrao mi smo trenutno članica NATOa i pravno važe sva pravila i obaveze koje smo potpisali kada smo pristupali.
Ako smatraš da je to bilo u suprotnosti s Ustavom možeš podnijeti zahtjev Ustavnom sudu da to utvrdi i poništi taj ugovor.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 08:56   #7
Kako kaže riche možeš podnnest ustavnu tužbu ali će bit odbijena iz razloga jer će referendum za udruživanje bit proveden nakon potpisivanja pristupnog ugovora sa EU-to je udruživanje.

Čl.138-140 Ustava govore od potpisivanju međunarodnih ugovora među kojima spominju i vojne a koji je i ulazak u NATO.Nije bilo potrebno raspisat referendum nego je to u ingerenciji Vlade,Sabora ili Predsjednika države zavisno o kakvim ugovorima se radi.

Isprava koja je potpisana obavezuje svakog potpisnika.

Ključna odredba u Sjevernoatlantskom ugovoru glasi:

„Stranke su suglasne da će se oružani napad na jednu ili više njih u Europi ili u Sjevernoj Americi smatrati napadom na sve njih“

Nove su zadaće NATO borba protiv novih prijetnji: terorizma, proizvodnje i proliferacije oružja za masovno uništenje, opasnosti koje prijete iz takozvanih neuspjelih ili slabih država te mora djelovati preventivno kako bi se u budućnosti spriječile takve opasnosti. Posljednjih godina NATO uspostavlja načine borbe protiv suvremenih opasnosti koje ugrožavaju sigurnost i stabilnost. Upravljanje krizom ("crisis management") i mirovne operacije za očuvanje i održavanjem mira ("peacekeeping" i "peace-support") neki su od načina djelovanja suvremenog Sjevernoatlantskog saveza u odgovoru na nove izazove.

Sve jasno i zakonski riješeno.

http://www.uvns.hr/UserDocsImages/Me...203%202009.pdf
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje Katrin : 06.09.2011. at 13:43.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 15:09   #8
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
To je tvoje tumačenje. Ali stvarnost je malo drugačija.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kako kaže riche možeš podnnest ustavnu tužbu ali će bit odbijena iz razloga jer će referendum za udruživanje bit proveden nakon potpisivanja pristupnog ugovora sa EU-to je udruživanje.


Sve jasno i zakonski riješeno.
Mislim da se ne razumijemo.

pokusat cu jos jednom objasniti.

Ja znam citati i pisati. Imam potvrdu iz skole o tome.

Polozio sam Ustavno pravo na pravnom fakultetu u Zagrebu znaci da imam i znanje o Ustavu na razini dipl. pravnika.

Imam potvrdu sa faksa.

Ovo je clanak u Ustavu:


Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post

2. UDRUŽIVANJE I RAZDRUŽIVANJE
Članak 141.


Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi.



Referendum nije raspisan.


A osoba koja je optuzena za kriminal je potpisala odluku i tvrdi da smo usli u NATO.



Ja ne vjerujem onom sto Sanader (pod njegovom vladom je sve napravljeno) govori jer laze. U Ustavu jasno pise sto sam i citirao da treba biti raspisan referendum.

Za mene je pravno sve vrlo jasno. Dok nije raspisan referendum mi nismo u NATO savezu.

Mene zanima kakav je polozaj .hr.....


Tj. tko ce reci NATO savezu da to sto imaju kod sebe na papiru vrijedi isto kao i jamstvo koje je Ivo Sanader dao gradanima


Znaci...nista....
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 15:48   #9
NATO je prevelika stvar da ne ide na referendum.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 08:21   #10
Kao što sam već napisao, a ako si položio Ustavno pravo to bi trebao i znati. Jedini koji može proglasiti da nešto nije u skladu s Ustavom je Ustavni sud. To što ti ili bilo tko drugi smatraš da to nije u skladu s Ustavom i da mi zbog toga nismo u NATO savezu nije važno pa makar bio u pravu. Pravno gledajući Hrvatska je članica NATO saveza i jedino to može osporiti Ustavni sud, dok god se to ne dogodi papiri koje smo potpisali su valjani.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:25   #11
slažem se, samo je ustavni sud pod kontolom politike tako da nije pouzdan.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 20:41   #12
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post

Ja znam citati i pisati. Imam potvrdu iz skole o tome.

Polozio sam Ustavno pravo na pravnom fakultetu u Zagrebu znaci da imam i znanje o Ustavu na razini dipl. pravnika.

Imam potvrdu sa faksa.

Referendum nije raspisan.
Što se mene tiče nisam ni napisao da nisi pismen.

Ugovor ili sporazum s NATO-om je međunarodni ugovor i podpada pod ovo Ustava
Članak 138.

U skladu s Ustavom, zakonom i pravilima međunarodnog prava, sklapanje međunarodnih ugovora u nadležnosti je, ovisno o naravi i sadržaju međunarodnog ugovora, Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike i Vlade Republike Hrvatske.

Članak 139.

Hrvatski sabor potvrđuje međunarodne ugovore koji traže donošenje ili izmjenu zakona, međunarodne ugovore vojne i političke naravi i međunarodne ugovore koji financijski obvezuju Republiku Hrvatsku.

Međunarodne ugovore kojima se međunarodnoj organizaciji ili savezu daju ovlasti izvedene iz Ustava Republike Hrvatske Hrvatski sabor potvrđuje dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika.

Predsjednik Republike potpisuje isprave o ratifikaciji, pristupu, odobrenju ili prihvatu međunarodnih ugovora koje je Hrvatski sabor potvrdio na temelju stavka 1. i 2. ovoga članka.

Međunarodne ugovore koji ne podliježu potvrđivanju Hrvatskoga sabora sklapa Predsjednik Republike na prijedlog Vlade ili Vlada Republike Hrvatske.

Članak 140.

Međunarodni ugovori koji su sklopljeni i potvrđeni u skladu s Ustavom i objavljeni, a koji su na snazi, čine dio unutarnjega pravnog poretka Republike Hrvatske, a po pravnoj su snazi iznad zakona. Njihove se odredbe mogu mijenjati ili ukidati samo uz uvjete i na način koji su u njima utvrđeni, ili suglasno općim pravilima međunarodnog prava.


Najmanje je bitno da je osoba koja je potpisala Ugovor u Remetincu ili na izdržavanju kakve zatvorske kazne.Bitno je da je bio u vrijeme potpisivanja ugovora legitiman premijer.Nije bio potreban referendum.Potpisani ugovor je obvezujući za RH po svim točkama.

Da je to bilo protivno Ustavu odavno bi se javili dežurni kukurikavci,transparency,gongovi,udruge za zaštitu pasa i ostalog.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 02:01   #13
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Kao što sam već napisao, a ako si položio Ustavno pravo to bi trebao i znati. Jedini koji može proglasiti da nešto nije u skladu s Ustavom je Ustavni sud.
Ustavni sud je svijestan tog problema ali nazalost sudstvo je zaguseno predmetima....rade na tome

Ustavni sud je 23. ožujka 2011. godine Hrvatskom saboru uputio izvješće broj: U-X-1435/2011 o ustavnopravno neprihvatljivim učincima pročišćenih tekstova Ustava RH, Ustavnih zakona, zakona, drugih propisa i općih akata. U tom izvješću Ustavni sud primjećuje da prigodom utvrđivanja pročišćenog teksta Ustava 2010. godine nisu poštovana pravila za izradu pročišćenih tekstova normativnih akata koja su utvrđena u izvješću broj: U-X-80/2005 od 1. lipnja 2006. godine.

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=10202

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post

Ugovor ili sporazum s NATO-om je međunarodni ugovor i podpada pod ovo
Kao sto vidis ima odredenih nejasnoca sa tumacenjem Ustava (mozes vidjeti na gornjem linku da se radi na tome)

Ustav iz 90

Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova birača koji su pristupili referendumu (ovom odredbom unesenom u Ustav promjenama 2010.g. ublažena je ranija odredba koja je zahtjevala natpolovičnu većinu glasova svih birača).

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ustav_R...prosinca_1990.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 08:37   #14
To što si naveo je samo tehnička stvar tko objavljuje izmjene Ustava, Marko,Slavko ili Janko što je najmanje bitno.

Pitanje je bilo vezano za čl.141 koji u 1 stavku govori o "udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama " što se tumači na udruženje s nekom državom ili državama (EU) a ne na NATO savez.

Znači, kako i kažu za udruživanje s drugim državama tj.pristupu EU bit će referendum građana a za NATO nije bio potreban pa ga nije ni bilo.Isto tako ako budemo željeli istupit iz EU morat će bit proveden referendum.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 03:37   #15
Smatram da je tema ponovo aktualna zbog ove vijesti:

Erdogan: Sirija se ispričala zbog rušenja turskog vojnog aviona

Tijekom dana održana je i izvanredna sjednica turske vlade a Erdogan je, kako prenosi Al Jazeera, čak spominjao i mogućnost aktiviranja članka 5. Sjevernoatlantskog ugovora u kojem piše da se napad na jednu članicu NATO-a smatra napadom na sve članice te da će joj one odmah priteći u pomoć, uključujući i uporabom oružane sile.

Kao sto jasno pise turska moze u bilo kojem trenutku pozvati ostale clanice nato saveza u pomoc sto bi dovelo do rata sa sirijom (a u konacinici iranom i rusijom / najvjerojatnije i kinom).

U Ustavu RH postoji clanak 47:

Članak 47.
Vojna obveza i obrana Republike Hrvatske dužnost je svih za to sposobnih državljana.
Dopušten je prigovor savjesti onima koji poradi svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu pripravni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u oružanim snagama. Te su osobe obvezane ispunjavati druge dužnosti određene zakonom.

U kojem stoji da je moguce proglasiti vojnu mobilizaciju svih sposobnih gradana u slucaju potrebe. A to bi bio napad na jednu od clanica nato saveza (u ovom slucaju tursku).

Takoder, u Zakon o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (koja je obavezna za sve gradane po Ustavu) postoji clanak 32

Članak 32.
Pripadnik Oružanih snaga obvezan je provoditi naloge i zapovijedi nadređenih osoba u svezi sa službom u skladu s pravilnikom iz članka 30. stavka 1. podstavka 1. ovoga Zakona.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka pripadnik Oružanih snaga nije obvezan provoditi naloge i zapovijedi nadređenih osoba ako su nalozi i zapovijedi upravljeni na izdaju i druga kaznena djela protiv Republike Hrvatske i Oružanih snaga te ako su nalozi i zapovijedi protivni običajima ratovanja i pravu oružanih sukoba.
O protupravnim nalozima i zapovijedima iz stavka 2. ovoga članka pripadnik Oružanih snaga obvezan je odmah izvijestiti osobu nadređenu osobi koja je izdala protupravni nalog ili zapovijed, odnosno drugu nadležnu osobu.
Pripadnici Oružanih snaga dužni su izvršavati naloge i zapovijedi starijih i kada nije nazočna nadređena osoba, a kada je nužno poduzeti mjere i radnje za izvršenje neodgodivih i važnih poslova i zadaća.

U kojima jasno stoji da pripadnik oruzanih snaga nije obavezan provoditi naloge i zapovjedi nadredenih osoba ako su nalozi i zapovjedi upravljeni na izdaju i druga kaznena djela protiv RH.

Kao sto sam objasnio u ranijim postovima osoba koja je potpisala ugovor sa nato savezom je upravo na sudu i postoji osnovana sumnja da je pocinila kaznena djela.

Znaci, ja se nisam duzan odazvati na poziv za mobilizaciju ?

__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 10:17   #16
Jesi.To što je onaj na sudu nema veze sa NATO-om.Terete ga za mito,pljačke,utaje i što sve ne a ne za ugovore sa NATO-om.
Turska će pozvat ostale članice u pomoć ako bude izvršena agresija na njezin teritorij a članice će se odazvat.U kojm broju,za koliko vremena s kakvim zadacima ne zna nitko.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 16:39   #17
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi..

Ja bi imao jedno pitanje.

Koji je pravni status RH u NATO savezu ?

Koliko je meni poznato morao je biti raspisan referendum o ulasku u NATO savez.

Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova birača koji su pristupili referendumu.

Potaknut ovom temom zanima me da li nasa vlada moze uci u rat sa Libijom iako nikad nije bio raspisan referendum ?
Sada su poceli slati pozive za vojnu rezervu.

IDS je u nedjelju zatražio da Ministarstvo obrane hitno objasni zašto su ovih dana na adrese građana Istre počeli stizati pozivi za vojnu rezervu, navodi se u priopćenju glavnog tajnika stranke Giovannija Sponze.

Ustvrdivši kako je pozive dobio veliki broj građana Istarske županije, prvenstveno oni koji su tijekom Domovinskog rata obnašali zapovjedne funkcije, poručuje kako građani imaju pravo znati što se događa i zašto ih se poziva u vojsku.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...vu/851557.aspx

mene zanima da mi netko objasni da li je moguce poslati ljude koji su mobilizirani (vojna rezerva) na "branik domovine" u tursku...na primjer..

Znaci, meni dode poziv doma da se javim u rezervu (kao sto su poceli slati pozive) i namjeravaju me poslati u tursku na "branik domovine". I kazu da je turska u NATO-u...mi smo u NATO-u...
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 19:17   #18
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
Znaci, meni dode poziv doma da se javim u rezervu (kao sto su poceli slati pozive) i namjeravaju me poslati u tursku na "branik domovine". I kazu da je turska u NATO-u...mi smo u NATO-u...
Prvo, čl. 5. kaže da članice NATO-a mogu pomoći napadnutoj članici na bilo koji način koji smatraju potrebnim. Znači može biti vojno, ali ne mora. Na članicama je da same odluče, nikoga se ne tjera da šalje svoje građane u smrt. Države mogu pomoći financijski, logistički, obavještajno itd.

Drugo, sudeći po tome kako NATO gura profesionalnu vojsku, sumnjam da bi u vojne intervencije poslali neke rezerviste koji kao da su s Marsa pali. Suradnja oružanih snaga dviju ili više država jako je osjetljiva stvar, prilično ju je teško koordinirati pa se tu traži maksimalni profesionalizam. Tako da se ne moraš bojati. Zašto zovu rezerviste, to će valjda MORH pojasniti, ali prilično je sigurno da se radi o domaćoj stvari. Možda neka rutinska vojna vježba? Tko će ga znati...
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 11:28   #19
treba Amerikancima poslati račun - ratnu odštetu za smeće u Jadranu i kamp u Slunju.

znamo da kriminalci neće platiti, ali će ostati pisani trag koje će buduće generacije plaćati.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.