Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2006., 23:22   #81
Quote:
Daniels kaže:
Krivo!
I transuranski elementi se stvaraju u supernovama, samo u jako malim količinama, a k tome su i radioaktivni, pa od ono malo koliko ih se stvorilo ih je dobar dio se već raspao.
Čak su se, teoretski, transuranski elementi možda stvorili i u Big Bangu, ali jako jako malo i još k tome ih se dobar dio raspao, kako je proteklo tih 15 milijardi ili već koliko godina.
Daj neki dokaz, izvor nekog fizičara, labosa gdje se kaže da se transuranski elementio stvaraju u supernovama. Ako imaš takav izvor O.K. a ako nemaš onda je to tvoja proizvoljna tvrdnja.
Ja bi recimo tvoju tvrdnju podkrijepio ovako: Ako je materija Zemlje pepel supernove, i ako na Zemlji čovjek fizičar stvara transuranske elemente onda je moguće da se transuranski elementi stvarni i na supernovi.
Ovdje se koristim inverznom analogijom, )
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:33   #82
Quote:
geza kaže:
Daj neki dokaz, izvor nekog fizičara, labosa gdje se kaže da se transuranski elementio stvaraju u supernovama. Ako imaš takav izvor O.K. a ako nemaš onda je to tvoja proizvoljna tvrdnja.
Ja bi recimo tvoju tvrdnju podkrijepio ovako: Ako je materija Zemlje pepel supernove, i ako na Zemlji čovjek fizičar stvara transuranske elemente onda je moguće da se transuranski elementi stvarni i na supernovi.
Ovdje se koristim inverznom analogijom, )
Teži elementi nastaju fuzijom lakših elemenata. Fuzija se zbiva ako imamo dovoljno visoki tlak i/ili temperaturu. Pri takvim uvjetima su jezgre relativno blizu i kako se dosta brzo gibaju ponekad se sudaraju što rezultira fuzijom. Ako u plazmi u kojoj se događa fuzija, osim lakših elemenata imamo i teže, njima ništa ne brani da se fuzioniraju, tako da pri takvim uvjetima mogu nastati i vrlo teški elementi, samo što su oni mnogo rijeđi zbog statističkih razloga.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 00:25   #83
Čini mi se da treba razjasniti veliko - malo, značajno - beznačajno, sićušno - golemo u kontekstu teme.

Priznaje se da govorim istinu, ali ta istina u odnosu na galaktiku i svemir je beznačajna. Takve izjave razumijem jer se zaboravlja:

Osporavatelji će svesrdno tumačiti kako je volumen " Big - Banga " sićušan, svega promjera od Sunca do Zemlje, dakle nešto mikroskopsko u odnosu na volumen golemog svemira. No kada osporavatelji govore o sadržaju Big - Banga zaboravljaju da tada veliki svemir nije postojao, da SVEMIR nastaje tek eksplozivnom ekspanzijom sadržaja Ishodišta svemira. U ovom slučaju nešto sićušno se može razviti u golemi svemir, ali ako je riječ o sićušnoj Zemlji onda tako što nije moguće? To će obično argumentirati time što je početak svemira nešto što ima veliku gustinu dok Zemlja takvu gustinu nema.
Takvom argumentu ljudi bi trebali vjerovati samo na temelju pretpostavke velike gustine početka svemira? Naravno da dokaza za tako što nema, ali zato postoji dokaz za veliku gustinu na Zemlji, ali ne energetskog reda, kako si to zamišljaju ljubitelji Big - Banga, već je na Zemlji prisutna INFORMACIJSKA GUSTINA koja je jednaka ili je veća gustini početka svemira, naprosto stoga, što se na Zemlji informacijski obuhvaća cijeli svemir.
Netko sada može prigovoriti da je to " nategnuta " analogija, no taj koji to eventualno kaže zaboravlja na teoriju relativnosti, t.j. na kontrakciju i ekstenziju prostor - vremena, a da pri tome vjerojatno nema ni informaciju o priči o Golemu, prvobitnom gigantskom Čovjeku koji se prvo smanjio na zemaljsku, a zatim na ljudsku mjeru.
Dakle od iskona ljudi znaju da se svemir steže i rasteže, da je čas golem a ćas sićušan, no ako se počne od sićušnog golemo se nikada ne može doseći zato što kritičari misle da je tako što nemoguće.
No na svu sreću stvarnost je drugačija od takvih mišljenja.

Navodim samo nekoliko primjera kao sićušno postaje golemo:
- sve populacijske piramide pokazuju kako jedno postaje ogromno mnoštvo,
- prvi kg dinamita je bio sićušan, a tone koje su razarale svijet bile su goleme,
- prvi automobil je bio beznačajan, danas su automobili itekako značajni,
- prvi Teslin izmjenični motor je bio sićušan i beznačajan, danas je golem i vrlo
značajan

Praktički svi primjeri našeg okruženja pokazuju relaciju sićušnog i golemog, t.j. da sićušno postaje golemo,a golemo se zatim raspada na sićušno??
Tako, svi se grdo varaju koji misle da je proizvodnja atoma na zemlji sićušna i beznačajna. Ona je već danas takva da " smrzava mozak ", a kakav će biti sutra, to izgleda nikoga nije briga?

Budući se dominanatno ne priznaje i ne prehvaća golemost ljudskoj djela na Zemlji, teško je prihvatiti da nas okružuju učeni ljudi koji misle da je razorna snaga nuklearne podmornice tipa " Kursk " sitnica, nešto beznačajno za Zemlju, Sunčev sustav, galaktiku i svemir. Da je materija koju samo ta klasa podmornica može stvoriti za Zemlju i galaktiku beznačajna sitnica opasna je poruka generacijama koja dolaze.
Zato bi predložio svakome da prije iznošenja svoje kategorične tvrdnje o beznačajnosti stvaranja atoma na Zemlji, tu svoju tvrdnju provjeri.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 00:38   #84
Quote:
Daniels kaže:
Teži elementi nastaju fuzijom lakših elemenata. Fuzija se zbiva ako imamo dovoljno visoki tlak i/ili temperaturu. Pri takvim uvjetima su jezgre relativno blizu i kako se dosta brzo gibaju ponekad se sudaraju što rezultira fuzijom. Ako u plazmi u kojoj se događa fuzija, osim lakših elemenata imamo i teže, njima ništa ne brani da se fuzioniraju, tako da pri takvim uvjetima mogu nastati i vrlo teški elementi, samo što su oni mnogo rijeđi zbog statističkih razloga.
Nisi odgovorio na moje pitanje već si ga zaobišao sa školskom interpretacijom fuzije. Pitanje je bilo: Navedi dokaz o stvranju transuranskih elementa u supernovi?
Taj dokaz nemaš, dok ga za Zemlju imam.

Ti gledaš od suprenove prema Zemlji, dok ja gledan od Zemlje prema suopernovi koju kao mikropojavnost nalazim na Zemlji.
Drugi o supernovi samo fantaziraju!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 00:45   #85
Quote:
geza kaže:
Samo ti dodavaj! Što više dodavanja tim bolje! Od mog prvpg posta pa do danas stalno pišem: NA ZEMLJI SE STVARAJU ATOMI MATERIJE POSREDOVANJEM INTELIGENCIJE ČOVJEKA.
Ako ti misliš da postoji inteligencija bez čovjeka, ili da postoji inteligencija bez života bilo bi dobro da to objasniš i argumentiraš?
ako želim odgovoriti na ovo, moram definirati život, a to ne mogu.
ali idemo li jednostavno, recimo onako, da nema inteligencije bez života.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 11:27   #86
Quote:
Endimion17 kaže:
ako želim odgovoriti na ovo, moram definirati život, a to ne mogu.
ali idemo li jednostavno, recimo onako, da nema inteligencije bez života.
Čedmu onda ovakvi komntari i razgovori? Ako su život i inteligencija imanentni jedan drugom čemu onda priča koju si ti započeo? Zašto se odmićemo od bitnog? A što je bitno? Bitno je to da više ne vrijedi samo jednostrana priča materijalista da materija prethodi životu!? Sada vrijedi i obratno, da život ( inteligencija ) prethodi materiji? No izgleda da je takav zaključak prekompliciran za one koji misle da je ideja, duh, inteligencija, mentalnost izmišljotina neuklih ljudi?
Paralelizam između mistike i znanosti danas je evidentan. Zapčeo je fizičar Capra a ja dovršio s otkrićem da su Kinezi i mističari kabalisti poznavala KOD DNA molekule prije modernih otkrivača Watsona i Cirka. Tako je i sa materijom! Atomi materije više nisu samo proizvod velike misteriozne PRIRODE, ili misterioznog Boga, već su i proizvod Čovjeka. U tome je poanta spoznaje dragi gospodine!!
Lučimo već jednom bitno od nebitnog.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 12:59   #87
ok, vidim u što se ovo pretvara.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 13:15   #88
Quote:
geza kaže:
Samo ti dodavaj! Što više dodavanja tim bolje! Od mog prvpg posta pa do danas stalno pišem: NA ZEMLJI SE STVARAJU ATOMI MATERIJE POSREDOVANJEM INTELIGENCIJE ČOVJEKA.
Ako ti misliš da postoji inteligencija bez čovjeka, ili da postoji inteligencija bez života bilo bi dobro da to objasniš i argumentiraš?
Inteligencija bez života? Definitivno, inače kako bismo ti i ja tipkali ovaj post....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 13:17   #89
Quote:
geza kaže:
Nisi odgovorio na moje pitanje već si ga zaobišao sa školskom interpretacijom fuzije. Pitanje je bilo: Navedi dokaz o stvranju transuranskih elementa u supernovi?
Taj dokaz nemaš, dok ga za Zemlju imam.

Ti gledaš od suprenove prema Zemlji, dok ja gledan od Zemlje prema suopernovi koju kao mikropojavnost nalazim na Zemlji.
Drugi o supernovi samo fantaziraju!
U supernovama transuranski elementi ne mogu nastati, odn. u svemiru/prirodi nema težih elemenata od uranija, osim onih (jedinih za koje znamo) stvorenih rukom Čovjeka...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 16:43   #90
Quote:
Galileo kaže:
U supernovama transuranski elementi ne mogu nastati, odn. u svemiru/prirodi nema težih elemenata od uranija, osim onih (jedinih za koje znamo) stvorenih rukom Čovjeka...
ma ima sigurno ali užasno malo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 17:22   #91
Quote:
Galileo kaže:
U supernovama transuranski elementi ne mogu nastati, odn. u svemiru/prirodi nema težih elemenata od uranija, osim onih (jedinih za koje znamo) stvorenih rukom Čovjeka...
E pa mogu, ali u jebeno malim količinama i brzo se raspadnu, pošto su jako radioaktivni.
Evo ima i na wikipediji o supernovama
"Supernovae generate tremendous temperatures, and under the right conditions, the fusion reactions that take place during the peak moments of a supernova can produce some of the heaviest elements, such as plutonium and californium."

Koliko ja znam, plutonij i kalifornij jesu transuranski.
Quote:
Endimion17 kaže:
ma ima sigurno ali užasno malo.
Upravo tako, a užasno malo je više od ništa. Čak i kad bi nastajalo samo par milijardi nekih atoma po supernovi, nebi se moglo reći da takvi atomi ne nastaju u supernovama.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 17:32   #92
Quote:
Endimion17 kaže:
ma ima sigurno ali užasno malo.
Endi, Daniels, sorry, nešto sam se sjebao.... Da, i kalifornij i plutonij... Eh, da, tko radi, taj i griješi - reče jež i siđe s četke....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 17:40   #93
Zapravo ne postoji nikakva teoretska prepreka zbog koje i ostali transuranski elementi nebi mogli, u bar jako maloj količini nastati u supernovama. Plutonij i kalifornij su spomenuti jer oni od svih transuranskih elemenata nastaju u daleko najvećoj koncentraciji.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 17:48   #94
a ununoktij i ostala bagra od koje smo dobili samo par atoma?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 23:33   #95
Quote:
Daniels kaže:
Zapravo ne postoji nikakva teoretska prepreka zbog koje i ostali transuranski elementi nebi mogli, u bar jako maloj količini nastati u supernovama. Plutonij i kalifornij su spomenuti jer oni od svih transuranskih elemenata nastaju u daleko najvećoj koncentraciji.
Možda da, ali to je samo tvoje ( uvaženo ) subjektivno mišljenje. Za razliku od tebe ja govorim o stvarnosti, o relanost koja se odigrava u fizikalnim - nuklearnim centrima svjeta. Razlika je ogromna, ako TI to ne vidiš, uistinu nije moj problem. Što se mene tiće ostani u TVRDOM uvjernju da se više transuiranmskioh elemnta stvara u supernovi nego na Zemlji. Naravno da takvo gledište ne dijelim!
Možda sma u krivu, ali pozivam se na zemaljske činjenice, a ne na fantazije.
Mene za razliku od tebe nikakve teorijske prepreke ne zanimaju. Zanimaju me samo činjenice, a za sada zemaljske činjenice su na mojoj strani.
TRANSURANSKI ELEMENTI SE STAVRAJU NA ZEMLJI, TO JE ČINJENICA, A NA SUPERNOVI MOŽDA??
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 00:37   #96
Quote:
Galileo kaže:
U supernovama transuranski elementi ne mogu nastati, odn. u svemiru/prirodi nema težih elemenata od uranija, osim onih (jedinih za koje znamo) stvorenih rukom Čovjeka...
TAKO SE BAR TUMAČI KAKO SI NAPISAO ? Čemu onda ta " pucačna " kada je evidentno da se na Zdemlji stvara ne mala količina transuranskih elemenata, barem plutonija? Zna li itko ovdje koliko je tona plutonija stvoreno na Zemlju u zadnjih 50 godina? Malo, puno, bezbnačajno...?? Koliko: desetina, stotina, tisuće tona ??
Zna li itko koliko tona plutonije proizvede samo sićušna NE poput Krškog u vremenu svog trajanja od 50 godina?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 01:27   #97
išao sam prije par mjeseci posjetiti postav u tehničkom muzeju, bilo je o nuklearnoj energiji, pa sam zgrabio par pamfleta, kako se to već zove.

mislim da na godinu u NE Krško bude par tona otpada, u kojem je svega kilo-dva plutonija. u svakom slučaju, Krško je vrlo sigurna i efikasna elektrana.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 14:31   #98
Quote:
Endimion17 kaže:
išao sam prije par mjeseci posjetiti postav u tehničkom muzeju, bilo je o nuklearnoj energiji, pa sam zgrabio par pamfleta, kako se to već zove.

mislim da na godinu u NE Krško bude par tona otpada, u kojem je svega kilo-dva plutonija. u svakom slučaju, Krško je vrlo sigurna i efikasna elektrana.
Uransak jezgra je negdje oko 90 tona. Plutonij se nalazi u istrošenom gorivu koje nakon toga ide u Europski centar za speraciju. Čini mi se da se tu nalazi nešto malo više od 1 - 2 kg plutonija? U svakom slučaju diljem svijeta se ucivilnim NE i vojnim rekatorima godišnje proizvede pristojna tonaža plutonija koji u našoj divnoj i djevičanskoj prirodi ne postoji.
I što ćemo sad nakon toga s teorijama o stvaranju atoma materije samo u zvijezdama?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 14:33   #99
Quote:
geza kaže:
TAKO SE BAR TUMAČI KAKO SI NAPISAO ? Čemu onda ta " pucačna " kada je evidentno da se na Zdemlji stvara ne mala količina transuranskih elemenata, barem plutonija? Zna li itko ovdje koliko je tona plutonija stvoreno na Zemlju u zadnjih 50 godina? Malo, puno, bezbnačajno...?? Koliko: desetina, stotina, tisuće tona ??
Zna li itko koliko tona plutonije proizvede samo sićušna NE poput Krškog u vremenu svog trajanja od 50 godina?
Ne znam, ali trebalo bi istražiti. Inače, plutonij je najotrovnija poznata tvar na Zemlji, tako da mislim da ga nema baš u nekim megatonskim količinama.... Ali, svakako, bilo bi vrlo vrijedno za našu raspravu doći do točnih podataka.
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 15:12   #100
Quote:
Galileo kaže:
Ne znam, ali trebalo bi istražiti. Inače, plutonij je najotrovnija poznata tvar na Zemlji, tako da mislim da ga nema baš u nekim megatonskim količinama.... Ali, svakako, bilo bi vrlo vrijedno za našu raspravu doći do točnih podataka.
Ako nekoga zanima količina neka pokuša to istražiti, ali u ovoj raspravi nije poanta količina već je poanta na fenomenu, a fenomen je da se plutonij ( i ne samo plutonij ) proizvodi na Zemlji posredovanjem ljudske inteligencije. To je poanta i iz te poante treba izvući značnje i implikacije te pojave. Važno, nevažno, značajno, beznačajno, kuda nas vodi evolucija te sposobnosti, u pako ili Raj, u tragediju ili veliku svjetlu budućnost, u svemirsko doba čovjelčanstva ili prema kraju čovječanstva? To bi trebala biti pitanja za raspravu, a ne koliko tona plutonija je već proizvedeno? No u svakom slučaju svatko bi morao imati na umu da uz jednu plutonijsku atomsku fisionu bombu ide i jedna hidrogenska nuklerana fuziona bomba, a to je već ne samo OGROMNO, već je to i potencijalni užas?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.