Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2011., 23:34   #241
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post

Osim toga Bog nije pisao i govorio traktate davao je opće smjernice i praktično kratke natuknice. Čak i njegovo utjelovljenje je mogo biti iskorišteno relativno kratko, prema predaji samo tri godine je djelovao, tako da stvarno se moraju stvari uzeti u kontekstu jer nije mogao svaki čovjek 100% shvatiti 100% poruke i primjeniti je.
Koja je onda vrijednost tog teksta, znači da može svako uzet stvari kao što njemu paše i priredit jih odnosno na njegovu intepretaciju - kontekst.

Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post
Ovisi na kojem nivou. Katolička Crkva kao politička organizacija ima svoje pogreške ali kao čuvarica nauka utjelovljenog Boga - Isusa ne.

I kako može jedna politička organizacija čuvat Isusov nauk (odnosno intepretaciju nauka, ''kontekst'') oako On jasno kaže da: ''Moje kraljestvo nije sa ovog svijeta'' - a crkva je najjača svijetovna organizacija a zna se ko je ''Kralj ovog svijeta'' i zna se, da treba lagat, da bi uspio u ovom svijetu.
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 23:51   #242
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Koja je onda vrijednost tog teksta, znači da može svako uzet stvari kao što njemu paše i priredit jih odnosno na njegovu intepretaciju - kontekst.
Pa ne može, postoji točno odvojeno kada su tekstovi povjesne tematike, kada književne, kada da tako kažem sekularni zakoni a kada Božja objava. Sigurno ne možemo gledati isto recimo na Knjigu Zakonika i Pjesmu nad pjesmama, Isusovu propovjed na gori i Djela apostolska. Unutar recimo Djela apostolskih ne može se na isti način proučavati dolazak Duha Svetoga i recimo opis prve kršćanske zajednice. Jedno je teološka datost ono što Crkva čuva a drugo je povijesno sociološki opis te prve zajednice u kojem je reflektirano općenito Isusovo javno djelovanje.

Jasno je da prva zajednica od npr. 50 duša ne može na isti način biti organizirana kao zajednica od 2 milijarde ljudi. Ako je trebalo djeliti sakramente nije isto koordinirati 50ak učenika ili milijun istih.
Quote:
I kako može jedna politička organizacija čuvat Isusov nauk (odnosno intepretaciju nauka, ''kontekst'') ako On jasno kaže da: ''Moje kraljestvo nije sa ovog svijeta''
Politička je zato što smo mi katolici mnogobrojni i na teološki način smo povezani s jednom osobom papom. Slično kao što su milijuni budista povezani s Dalaj lamom. On je politički jak, kao i papa dok imaju ljude koji vjeruju u neku njihovu teološku datost.

Normalno ako veliki broj ljudi slijedi neku osobu da ta ista osoba će imati i određena financijska sredstva da će se truditi biti u narodu. Pa nisu tu svećenici zbog sebe, nego zbog naroda. Kao što vjerojatno vidiš kad se neko selo isprazni a ljudi odsele na kraju ode i svećenik.
Quote:
a crkva je najjača svijetovna organizacija a zna se ko je ''Kralj ovog svijeta'' i zna se, da treba lagat, da bi uspio u ovom svijetu.
Najjača je kažem zbog mnogobrojnosti članova a time i puno kontakata. Ono što Crkva propovjeda uistinu nije od ovog svijeta nego od Onog. Crkva propovjeda, dobrotu, ljubav, skromnost, poniznost, darivanje, trpljenje, ... puno ljudi u tome prepoznaje svoju Istinu i ne može nas se prepustiti samima sebi nego okupljati po Isusovom modelu u manje zajednice (recimo danas su to župe) koje onda se organiziraju dalje do biskupija, nadbiskupija i cijelog svijeta.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:16   #243
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post

Politička je zato što smo mi katolici mnogobrojni i na teološki način smo povezani s jednom osobom papom. Slično kao što su milijuni budista povezani s Dalaj lamom. On je politički jak, kao i papa dok imaju ljude koji vjeruju u neku njihovu teološku datost.
Budisti nemaju nikakve veze sa Dalaj lamom, sa njim nisu povezani ništa više nego sa tobom. I ne plačaju mu porez tj. ne rade za njega, zato da može on da oblači svoje palate u zlato i oblači najskuplja moguča odijela kao što to čini Papa. 'Pa primio je več svoju Platu.'

Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post

Normalno ako veliki broj ljudi slijedi neku osobu da ta ista osoba će imati i određena financijska sredstva da će se truditi biti u narodu.
Dali je Isus primjer takve osobe? Dali je Isus imao određena financijska sredstva. Dali se Isus trudio biti u narodu? Zar nije rekao:

3I reče im: "Ništa ne uzimajte na put: ni šštapa, ni
torbe, ni kruha, ni srebra! I da niste imali višše od dvije haljine!

17"Svi će vas zamrziti zbog imena mojega.''
15"Ako me ljubite,
zapovijedi ćete moje čuvati.
16I ja ću moliti Oca
i on će vam dati drugoga Branitelja
da bude s vama zauvijek:
17Duha Istine,
kojega svijet ne može primiti


21Tko ima moje zapovijedi i čuva ih,
taj me ljubi;
a tko mene ljubi,
njega će ljubiti Otac moj,
i ja ću ljubiti njega
i njemu se očitovati."



Dali papa čuva zapovijedi Isusove i vrši volju Očevu, ili je papa knez ovoga svijeta o kome govori Isus - presudi sam.

11a osuda -
ššto je knez ovoga svijeta osuđen.

6Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost ovoga svijeta, ni knezova ovoga
svijeta koji propadaju, 7nego navješćujemo Mudrost Božju, u Otajstvu, sakrivenu; onu koju predodredi
Bog prije vjekova za slavu našu, 8a koje nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao. Jer da su je
upoznali, ne bi Gospodina slave razapeli.


Mogu izvuč bezbroj ovakvih gadnih kontradikcija, zar to ne bode u oči, kako mažeš i dalje bežat pred pred Istinom?
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 22:49   #244
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Budisti nemaju nikakve veze sa Dalaj lamom, sa njim nisu povezani ništa više nego sa tobom. I ne plačaju mu porez tj. ne rade za njega, zato da može on da oblači svoje palate u zlato i oblači najskuplja moguča odijela kao što to čini Papa. 'Pa primio je več svoju Platu.'



Dali je Isus primjer takve osobe? Dali je Isus imao određena financijska sredstva. Dali se Isus trudio biti u narodu? Zar nije rekao:

3I reče im: "Ništa ne uzimajte na put: ni šštapa, ni
torbe, ni kruha, ni srebra! I da niste imali višše od dvije haljine!

17"Svi će vas zamrziti zbog imena mojega.''
15"Ako me ljubite,
zapovijedi ćete moje čuvati.
16I ja ću moliti Oca
i on će vam dati drugoga Branitelja
da bude s vama zauvijek:
17Duha Istine,
kojega svijet ne može primiti


21Tko ima moje zapovijedi i čuva ih,
taj me ljubi;
a tko mene ljubi,
njega će ljubiti Otac moj,
i ja ću ljubiti njega
i njemu se očitovati."



Dali papa čuva zapovijedi Isusove i vrši volju Očevu, ili je papa knez ovoga svijeta o kome govori Isus - presudi sam.

11a osuda -
ššto je knez ovoga svijeta osuđen.

6Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost ovoga svijeta, ni knezova ovoga
svijeta koji propadaju, 7nego navješćujemo Mudrost Božju, u Otajstvu, sakrivenu; onu koju predodredi
Bog prije vjekova za slavu našu, 8a koje nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao. Jer da su je
upoznali, ne bi Gospodina slave razapeli.


Mogu izvuč bezbroj ovakvih gadnih kontradikcija, zar to ne bode u oči, kako mažeš i dalje bežat pred pred Istinom?
Papa nije knez o kojem govoris.
Tko daje za svoju Crkvu daje od volje.
Ugovori sa Svetom Stolicom su regulirani medjunarodnim pravom.

Ova tema ne sluzi za trolanje i seruckanje po KC i Papi kojem težiš.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 22:49   #245
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Budisti nemaju nikakve veze sa Dalaj lamom, sa njim nisu povezani ništa više nego sa tobom. I ne plačaju mu porez tj. ne rade za njega, zato da može on da oblači svoje palate u zlato i oblači najskuplja moguča odijela kao što to čini Papa. 'Pa primio je več svoju Platu.'
Normalno da imaju, dakle on je više vođa Tibetanskih budista neko je papa katolika, makar u moderno vrijeme. Papi nitko ne plaća porez osim katolika i to na dobrovoljnoj bazi, dakle tijekom mise se da koja kuna, neka za blagoslov, možda tu i tamo za koji projekt i to je to.

Što se tiče zlata i sličnoga, ja sam izuzetno ponosan na to. Ponosan sam na novac koji su prošli pape uložili u recimo Skistinsku kapelu u ostale kipove, slike, knjige, glazbala, plaćali glazbenike, ... sve to me čini ponosnim.

Osim toga ponosan sam i na narod u župama koje sam imao priliku vidjeti u životu, na lijepu i ugodnu unutršanjojst, lijepe organizacije itd. i nikako ne bih htio da moj župnik hoda u jutenoj vreći, vozi se na motokultivarotu i zapravo glumi beskućnika. Isus ga nije poslao da glumi beskućnika koji skapava od gladi nego da bude pastir koji će voditi narod. Jasno da svećenici žive drugačije od zemlje do zemlje tako neki župnik u Africi ne živi sigurno dobro kao župnik u Zagrebu.

Župna crkva u kojoj sam ja od početka do kraja je građena približno 15 godina, neko vrijeme se skupljao novac onda izgrađivalo i tako do dans kada mislim da je gotova. Mislim da je vremenski period takav da nije pretjerano opteretilo niti jedan proračun.
Quote:
Dali je Isus primjer takve osobe? Dali je Isus imao određena financijska sredstva. Dali se Isus trudio biti u narodu?
Apsolutno je Isus primjer takve osobe, posvetio se narodu poučavao ga, nije skapavao od gladi niti se je posebno žalio da nema što obući osim toga za vrijeme javnog djelovanja se je očito uzdržavao ili od potpore naroda ili od vlastitog novca.

Poruka utjelovljenog Boga nije da budemo siromašni i skapavamo od gladi da bi zaslužili nebo, nego da ne budemo navezani na materijalno - da nam materijalno nije Bog. Crkva većinu svog vremena se ponaša tako, jasno ima ekscesa ali veliku većinu svog kapitala kroz cijelu povijest koristi za edukaciju naroda, pomaganje siromašnim i slično društvene funkcije.

Dakle ako Crkva želi navještati evanđelje a to nam je svima cilj onda mora imati i neka sredstva za to jer ja još nisam vidio da Crkvi, struja, voda, internet, knjige, računala, benzin, hrana, grijanje padaju s neba. Dolaze od naroda.
Quote:
3I reče im: "Ništa ne uzimajte na put: ni šštapa, ni
torbe, ni kruha, ni srebra! I da niste imali višše od dvije haljine!
Pa što puno više od toga svećenici imaju. Ne očekuješ valjda da u 21 stoljeću svećenik ide pješice iz recimo Prečkog na Mirogoj obaviti sahranu. Unatoč tome što im svi spočitavaju bogatstvo ja ne vidim te posebno bogate svećenike a isto tako čovjek bi očekivao da kad imaju tako bogat i razuzdan život da bi se više kandidata javljalo za tu službu.
Quote:
17"Svi će vas zamrziti zbog imena mojega.''
15"Ako me ljubite,
zapovijedi ćete moje čuvati.
16I ja ću moliti Oca
i on će vam dati drugoga Branitelja
da bude s vama zauvijek:
17Duha Istine,
kojega svijet ne može primiti
Dobro da si spomenuo ovaj citat, koji nam govori da je Isus nekima povjerio na čuvanje zapovjedi, ne svima. On je to dao prvoj Crkvi koja se sastojala od njegovih apostola a evo uspjeli su podjeliti tu istinu do sada sa otprilike dvije milijarde ljudi.
Quote:
Tko ima moje zapovijedi i čuva ih,
taj me ljubi;
a tko mene ljubi,
njega će ljubiti Otac moj,
i ja ću ljubiti njega
i njemu se očitovati."
Istinito, ja mogu prepoznati refleksiju Isusova učenja u Alojziju Stepincu, Leopoldu Mandiću, Petru Barbariću, Branki Perković, Miroslavu Bulešiću, majki Terezi, ocu Piu, svetom Franju, svetom Augustinu. Kroz sva stoljeća vidim očitovanje Isusa u ljudima.
Quote:
Dali papa čuva zapovijedi Isusove i vrši volju Očevu, ili je papa knez ovoga svijeta o kome govori Isus - presudi sam.
Ja vidim pape kako kroz stoljeća neumorno rade na poboljšanju moralnog i materijalnog stanja naroda, naravno i na evangelizaciji i upoznavanju Istine. Ja sebi ne mogu dopustiti da svakoga tko se popeo na društvenoj ljestvici smatram vragom.

Isto tako čitajući s vremena na vrijeme Crkvene dokumente vidim da pape pažljivo čuvaju Istinu bez obzira na svoje ljudske greške koje su možda radili.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:11   #246
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za sve one ''Krščane'', koji tvrde, da je Riječ Božija zapisana u knjizi, koja se zove Biblija (posebno se moje pitanje odnosi na Stari Zavjet).

Kažete, da su Bibliju pisali ljudi, nadahnuti Duhom Svetim, a ja vas pitam kakvim je su to duhom bili nadahnuti oni proroci koji su pisali slijedeče: (I molim vas bez klasičnog odgovora da se mora Bibliju čitat u kontekstu vrijemena u kojem je nastala i slično..)

KNJIGA BROJEVA
4 Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda. 15 Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! 16 A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu. 17 Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! 18 A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. 19

EZEKIEL
5 A drugima reče i čuh: Prođite za njim po gradu, i pobijte, neka ne žali oko vaše niti se smilujte;
6 Starce i mladiće, i devojke i decu i žene pobijte da se istrebe;


ZANIMLJIVO, NA HRVATSKOJ STRANICI ZA ČITANJE BIBLIJE - http://www.hbk.hr/biblija/ - JE TOČKA 6. IZPUŠTENA, PA SAM MORAO PREVODIT IZ DRUGOG JEZIKA.

Ovo su samo dva između 1151 sličnih, ne dosta manje okrutnih zapisa iz Starog Zavjeta.

Dali je moguče, da se tim prorocima nekada javljao Dobri Duh, a nekad Duh Neprijatelja, koji se npr. isto tako javljao Isusu u pustinji, samo Isus ga nije poslušao, jer mu je dana mudrost od Oca, mudrost razlikovanja, koju očito nisu imali oni pripadnici Crkve(institucije), koji su sastavljaji Bibliju.

Isto tako mi nije jasno, kako vi ne vidite tu razliku, zašto čitate ''mrtva slova'' i ignorirate Živu Riječ u srcu svome..
Tek je Isus u Evanđelju, najavio da će nam poslati Duha Svetoga da brine o nama, tako i o pisanju Evanđelja. No zaista treba pročitati što piše i u bibliji, kao i ovo što si ti iznio, ali i ovo što ti ja iznosim. Amen!
__________________
ja ba ... i?

Zadnje uređivanje VeronikaN : 24.11.2011. at 22:02. Reason: pretjerani bold
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:58   #247
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za sve one ''Krščane'', koji tvrde, da je Riječ Božija zapisana u knjizi, koja se zove Biblija (posebno se moje pitanje odnosi na Stari Zavjet).

Kažete, da su Bibliju pisali ljudi, nadahnuti Duhom Svetim, a ja vas pitam kakvim je su to duhom bili nadahnuti oni proroci koji su pisali slijedeče: (I molim vas bez klasičnog odgovora da se mora Bibliju čitat u kontekstu vrijemena u kojem je nastala i slično..)

....

Ovo su samo dva između 1151 sličnih, ne dosta manje okrutnih zapisa iz Starog Zavjeta.

Dali je moguče, da se tim prorocima nekada javljao Dobri Duh, a nekad Duh Neprijatelja, koji se npr. isto tako javljao Isusu u pustinji, samo Isus ga nije poslušao, jer mu je dana mudrost od Oca, mudrost razlikovanja, koju očito nisu imali oni pripadnici Crkve(institucije), koji su sastavljaji Bibliju.

Isto tako mi nije jasno, kako vi ne vidite tu razliku, zašto čitate ''mrtva slova'' i ignorirate Živu Riječ u srcu svome..

Ti si u pravu. Oni slobodni i istinski tragatelji nemogu nikako provariti i ostati slijepi na toliko oprečnih i kontradiktornih stvari iz Staarog zavjeta, prvo sa zdravim razumom a kamoli sa Isusom opisanim u Evanđeljima i onim Dobrim/Svjetlom što ga nalazimo u sebi i tako vidimo da Božji čovjek jednostavno nije sposoban za zlo a ne da još drugoga uči i sam čini takvo što tvrdeći da mu je to dano od Boga.

U Bogu nema zla tako dakle ne može ni tražiti i učiti druge da čine to zlo, može samo ono što sam ima dobro/istinu/milost/oprost...

Sve je to jednostavno i jasno ako ćemo biti iskreni prema samima sebi i jednostavni bez kompliciranja, opravdavanja... no problem je upravo u tome - u priznavanju da smo ipak (djelima/stanjem dobra) daleko od Njega... ako si to ne priznajemo, onda počinju problemi, opravdavanja, filozofiije, novi beskonačni pisani zakoni kojih se treba pridržavati da bi se kao dobru približili dok se tako samo polako udaljavamo, a pravi Zakon živi je zapravo samo jedan, tamo u nama...
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:01   #248
Pozzz Srndac, e bas sam jucer to citala, u prvoj Bibliji nije bilo nikakvo otkrivljenje, otkrivljenje je napiso Ivan, poslej Isusa, kao Isus mu to reko nakon sto je umro, tako nekako, izmislio covjek... tj. neko je izmislio da je to Ivan napiso... A ta zena i zvijer, sve mi nekako cudno, bas sam jucer citala... nije mogo Ivan ili ko je piso otkrivljenje znat tako da nije istina, nije Isus to piso, tako da nemozes tvrdit da je Istina
bismillah- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 19:01   #249
nisam znala u koju temu da svrstam ovo pitanje, pa sam ga odlučila ovdje postaviti. naime, ja sam agnostik, a moje pitanje slijedi ovako [bez provokacija, jednostavno me zanima objašnjenje ako ga netko zna]: još dok sam bila dijete, na vjeronauku smo učili da su adam i eva prva stvorena ljudska bića. ako su oni imali dva sina, kako se svijet nastavio razvijati? da li to znači da je jedan od njih dvojice [ne sjećam se koji je točno bio ubijen] imao seksualne odnose sa svojom sestrom?
__________________
Tuđe stvari ne smiješ dirati, još manje ih otimati od vlasnika. Zato odmah vrati pištolj ovom pijanom čovjeku, iako on tvrdi da će njime ubiti nekoga.
buba-erdeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 20:53   #250
Quote:
buba-erdeljan kaže: Pogledaj post
nisam znala u koju temu da svrstam ovo pitanje, pa sam ga odlučila ovdje postaviti. naime, ja sam agnostik, a moje pitanje slijedi ovako [bez provokacija, jednostavno me zanima objašnjenje ako ga netko zna]: još dok sam bila dijete, na vjeronauku smo učili da su adam i eva prva stvorena ljudska bića. ako su oni imali dva sina, kako se svijet nastavio razvijati? da li to znači da je jedan od njih dvojice [ne sjećam se koji je točno bio ubijen] imao seksualne odnose sa svojom sestrom?
Ne, mislim, Adam i Eva su prvi ljudi koje je Bog stvorio, ali ne i jedine.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 09:39   #251
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Ne, mislim, Adam i Eva su prvi ljudi koje je Bog stvorio, ali ne i jedine.
MOžeš nam reći gdje to piše?
Pronašao.
Ipak nisam.
Može odgovor?

Zadnje uređivanje srndač : 25.11.2011. at 09:45. Reason: spoznaja
srndač is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 10:20   #252
Quote:
srndač kaže: Pogledaj post
MOžeš nam reći gdje to piše?
Pronašao.
Ipak nisam.
Može odgovor?
Prvu stvar koju trebas znati jeste da nigdje u Bibliji ne stoji da je Bog stvorio samo Adama i Evu, smao stoji da ih je stvorio prve.
Dalje se da zakljuciti da je Bog stvorio jos ljudi npr. kada majka (Eva) salje sina u drugu zemlju da nadje sebi zenu i ozeni se. Ja mogu zakljuciti da su tu ljudi takodjer stvoreni od Boga, kao i Adam i Eva.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 15:45   #253
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Prvu stvar koju trebas znati jeste da nigdje u Bibliji ne stoji da je Bog stvorio samo Adama i Evu, smao stoji da ih je stvorio prve.
Dalje se da zakljuciti da je Bog stvorio jos ljudi npr. kada majka (Eva) salje sina u drugu zemlju da nadje sebi zenu i ozeni se. Ja mogu zakljuciti da su tu ljudi takodjer stvoreni od Boga, kao i Adam i Eva.
nekako mi ta priča ne pije vodu
i kako je moguće vjerovati u navode iz biblije kad je dobro poznato da se u pričama koje prelaze s koljena na koljeno uvijek nešto oduzme i nešto nadoda? naravno, podrazumijevam da u to vrijeme ljudi nisu znali pisati. nije li VELIKA mogućnost da je priča zapravo bila potpuno drugačija?
__________________
Tuđe stvari ne smiješ dirati, još manje ih otimati od vlasnika. Zato odmah vrati pištolj ovom pijanom čovjeku, iako on tvrdi da će njime ubiti nekoga.
buba-erdeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 17:27   #254
Quote:
buba-erdeljan kaže: Pogledaj post
nekako mi ta priča ne pije vodu
i kako je moguće vjerovati u navode iz biblije kad je dobro poznato da se u pričama koje prelaze s koljena na koljeno uvijek nešto oduzme i nešto nadoda? naravno, podrazumijevam da u to vrijeme ljudi nisu znali pisati. nije li VELIKA mogućnost da je priča zapravo bila potpuno drugačija?
Da, moguce je, ali to nije za ovu temu. Ako te zanima neko vidjenje, poimanje ili stav iz perspektive krscanina, onda to ovdje na top temi "Krscanstvo" postavis, docim svaku drugu raspravu ostavis za druge teme, ili sam/a pokrenes temu sa svojim idejama o opstojnosti biblijskih navoda.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 21:57   #255
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Prvu stvar koju trebas znati jeste da nigdje u Bibliji ne stoji da je Bog stvorio samo Adama i Evu, smao stoji da ih je stvorio prve.
Dalje se da zakljuciti da je Bog stvorio jos ljudi npr. kada majka (Eva) salje sina u drugu zemlju da nadje sebi zenu i ozeni se. Ja mogu zakljuciti da su tu ljudi takodjer stvoreni od Boga, kao i Adam i Eva.
U Bibliji piše da je Bog stvorio samo Adama i Evu.
Ne piše da je stvorio ijednu drugu osobu.
srndač is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 00:25   #256
Quote:
srndač kaže: Pogledaj post
U Bibliji piše da je Bog stvorio samo Adama i Evu.
Ne piše da je stvorio ijednu drugu osobu.
pa da ne, pa da ne!
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 09:43   #257
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za sve one ''Krščane'', koji tvrde, da je Riječ Božija zapisana u knjizi, koja se zove Biblija (posebno se moje pitanje odnosi na Stari Zavjet).

Kažete, da su Bibliju pisali ljudi, nadahnuti Duhom Svetim, a ja vas pitam kakvim je su to duhom bili nadahnuti oni proroci koji su pisali slijedeče: (I molim vas bez klasičnog odgovora da se mora Bibliju čitat u kontekstu vrijemena u kojem je nastala i slično..)

KNJIGA BROJEVA
4 Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda. 15 Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! 16 A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu. 17 Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! 18 A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. 19

EZEKIEL
5 A drugima reče i čuh: Prođite za njim po gradu, i pobijte, neka ne žali oko vaše niti se smilujte;
6 Starce i mladiće, i devojke i decu i žene pobijte da se istrebe;


ZANIMLJIVO, NA HRVATSKOJ STRANICI ZA ČITANJE BIBLIJE - http://www.hbk.hr/biblija/ - JE TOČKA 6. IZPUŠTENA, PA SAM MORAO PREVODIT IZ DRUGOG JEZIKA.

Ovo su samo dva između 1151 sličnih, ne dosta manje okrutnih zapisa iz Starog Zavjeta.

Dali je moguče, da se tim prorocima nekada javljao Dobri Duh, a nekad Duh Neprijatelja, koji se npr. isto tako javljao Isusu u pustinji, samo Isus ga nije poslušao, jer mu je dana mudrost od Oca, mudrost razlikovanja, koju očito nisu imali oni pripadnici Crkve(institucije), koji su sastavljaji Bibliju.

Isto tako mi nije jasno, kako vi ne vidite tu razliku, zašto čitate ''mrtva slova'' i ignorirate Živu Riječ u srcu svome..
Nije to jedini primjer u Bibliji/Starom zavjetu gdje Bog preko proroka govori da se pobije sve što se naiđe.
A što misliš da će donijeti Sudnji dan/Harmagedon? Da će Bog poštedjeti starce, žene i djecu u kojih nije pronašao vjernost?
Neće.
Okrutno?
Niti najmanje - biti starac, žena ili dijete jedino u ljudskom pravosuđu može biti olakotna okolnost bez obzira na počinjeni grijeh - u božjim očima svi smo jednaki. Nije li to nešto čemu i suvremena demokracija teži?
__________________
" Budi spreman na obranu pred svakim tko od vas traži obrazloženje nade koja je u vama."

Zadnje uređivanje VeronikaN : 13.12.2011. at 21:09.
rahela70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 22:50   #258
Moželi mi netko reći kakve veze ima kićenje jelke i jelka uopće u kršćanstvu, dali je to markentiški trik ili?????
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 00:02   #259
Quote:
nur-xxl kaže: Pogledaj post
Moželi mi netko reći kakve veze ima kićenje jelke i jelka uopće u kršćanstvu, dali je to markentiški trik ili?????
Evo što kaže hrv. wikica - link.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 01:13   #260
Quote:
nur-xxl kaže: Pogledaj post
Moželi mi netko reći kakve veze ima kićenje jelke i jelka uopće u kršćanstvu, dali je to markentiški trik ili?????
Ne pridaje se tome nikakvo religijsko obredno značenje nego samo služi ugođaju proslave Kristova rođendana.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:47.