Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2007., 11:47   #61
zasto ateisti ne bi smatrali da covjek ima dusu?
lady Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 13:30   #62
Quote:
lady Blackadder kaže: Pogledaj post
zasto ateisti ne bi smatrali da covjek ima dusu?
Zato (vec sam o tome jednom na duhovnosti pisala, pa cu sada malo krace)
sto se skoro na svakom jeziku da uloviti etimoloski porijeklo rijeci i ono upucije na 'udah' ili 'vjetar' (anima, pneuma,ruach,nephesh)=====> pa je vrlo lako izvesti zakljucak, da je ovo derivirano 'dusa': neznaje i nemogucnost primitivnog covjeka da rijesi temeljnu biolosku 'zagonetku' - sto konstituira i koja je razlika zivog tijela i mrtvog ( mrtvo ne 'dise').

* pa tako i bog u SZ 'udahnjuje' (animira) u Adama i on 'ozivi'....
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 13:38   #63
Quote:
Kamislavski kaže: Pogledaj post
Bio sam klinicki mrtav i izmedju ostaloga, gledao svoje telo sa par metara razdaljine kako bezivotno lezi na krevetu.Ko hoce da vjeruje nek vjeruje, ko nece ne mora.
To iskustvo nije rijetko. No objašnjenja koja se pružaju za to ne moraju biti da se radi o neuništivoj, neumrloj duši itd. Može se raditi o kombinaciji sna i osjeta iz jave, a i ne mora.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 13:50   #64
Duša je ono što izlazi iz usta kad umreš?
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 14:21   #65
Quote:
outoftheblue kaže: Pogledaj post
Duša je ono što izlazi iz usta kad umreš?
Loš zadah?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:20   #66
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To iskustvo nije rijetko. No objašnjenja koja se pružaju za to ne moraju biti da se radi o neuništivoj, neumrloj duši itd. Može se raditi o kombinaciji sna i osjeta iz jave, a i ne mora.


Objasnjenja pruzaju oni koji to nisu doziveli pa mogu da filozofiraju nasiroko i nadugacko.Oni koji dozive, nemaju nikakve dvojbe o cemu se radi. Realnost u tim tenucima je jos "realnija" nego realnost u kojoj ja sad tipkam na kompjuteru.
Ukoliko ja samo "sanjam" da tipkam na kompjuteru upravo sad, onda dopustam da sam i ono sanjao.Cudno samo da mi je "san" dosao bas u momentu kad sam doziveo srcani napad(potvrdjeno od strane lekara). Whatever, ja sad nikome ne mogu "dokazati" nista pa nek svako vjeruje u sta hoce.
Kamislavski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:24   #67
Quote:
vladdelucius kaže: Pogledaj post
Smatrate li da čovjek ima dušu?
definiraj "dušu".
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:51   #68
Quote:
Realnost u tim tenucima je jos "realnija" nego realnost u kojoj ja sad tipkam na kompjuteru.
Kao i kad sanjaš.
Svašta. Ljudi vole muda pod bubrege prodavat.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:54   #69
Quote:
Kamislavski kaže: Pogledaj post
Objasnjenja pruzaju oni koji to nisu doziveli pa mogu da filozofiraju nasiroko i nadugacko.Oni koji dozive, nemaju nikakve dvojbe o cemu se radi. Realnost u tim tenucima je jos "realnija" nego realnost u kojoj ja sad tipkam na kompjuteru.
Razumijem što govoriš, jer dijelim s tobom to iskustvo. Ne želim ga omalovažiti. Vrlo je intenzivno i vrlo "realno".

Quote:
Ukoliko ja samo "sanjam" da tipkam na kompjuteru upravo sad, onda dopustam da sam i ono sanjao.
Možda. Nikada nećeš znati. Možda si dinosaur koji sanja da je čovjek...
Ali u svakom slučaju imao si isti "osjećaj stvarnosti".

Quote:
Cudno samo da mi je "san" dosao bas u momentu kad sam doziveo srcani napad(potvrdjeno od strane lekara). Whatever, ja sad nikome ne mogu "dokazati" nista pa nek svako vjeruje u sta hoce.
San, vizija, halucinacija, snoviđenje, bljesak svijesti whatever. San je itekako "realan" dok sanjamo. Kad se probudimo, rečemo sebi: ma to je bio samo san.
Vjerujem ti za doživljaj, ali tvoje objašnjenje je ono oko čega možemo raspravljati.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:55   #70
Čovjek nije samo od krvi i mesa, nešto materijalno. Čovjek je više od toga.
__________________
Ljudi praštaju sve osim iskrenosti - A.G.Matoš
B'Elanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 15:57   #71
Quote:
B'Elanna kaže: Pogledaj post
Čovjek nije samo od krvi i mesa, nešto materijalno. Čovjek je više od toga.

Jako se varas! Mozes ti to sebi tako definirati - samo kaj to ne znaci da je to istina.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 16:02   #72
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Kao i kad sanjaš.
Svašta. Ljudi vole muda pod bubrege prodavat.
Zasto bas na svakom topiku moras uletati sa tvojim nebuloznim jednorechenicnim postovima? Ko ti brani da ti vjerujes u sta hoces, ja svakako ne.
Kamislavski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 16:04   #73
Quote:
B'Elanna kaže: Pogledaj post
Čovjek nije samo od krvi i mesa, nešto materijalno. Čovjek je više od toga.
Krv i meso su se razvijali evolucijom milijune godina. Zašto ih potcjenjivati?

Materija ima u sebi "beskonačnu kreativnost". Načelo neodređenosti otkriva da je sposobna razviti nezamislive univerzume - svaki sa svojim fizikalnim zakonima. Sjeti se toga kad prezrivo pogledaš na kamen i šutneš ga nogom.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 16:07   #74
Quote:
Razumijem što govoriš, jer dijelim s tobom to iskustvo. Ne želim ga omalovažiti. Vrlo je intenzivno i vrlo "realno".
I ti si to doziveo? Zanimljivo.




Quote:
Možda. Nikada nećeš znati. Možda si dinosaur koji sanja da je čovjek...
Ali u svakom slučaju imao si isti "osjećaj stvarnosti".
Ne shvatam kakva je poenta ovog teksta.


Quote:
San, vizija, halucinacija, snoviđenje, bljesak svijesti whatever. San je itekako "realan" dok sanjamo. Kad se probudimo, rečemo sebi: ma to je bio samo san.
Vjerujem ti za doživljaj, ali tvoje objašnjenje je ono oko čega možemo raspravljati.
Pogresno. Ja nemam nikakvu potrebu da ulazim u raspravu.To sto sam video sebe na krevetu je samo pocetak price.To je licno moje i ja ga tumacim onako kako ja hocu, ti svoj dozivljaj tumaci kako ti hoces.Ni ti meni ni ja tebi ne mozemo dokazati nista.
Kamislavski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 18:06   #75
Quote:
To sto sam video sebe na krevetu je samo pocetak price.
Pa naravno. Kraj je bio kad si se probudio.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 18:57   #76
Quote:
Kamislavski kaže: Pogledaj post
Ako nasu dusu definisemo kao nase netelesno ja, ja onda ne da vjerujem u dusu vec znam da ona postoji. Bio sam klinicki mrtav i izmedju ostaloga, gledao svoje telo sa par metara razdaljine kako bezivotno lezi na krevetu.Ko hoce da vjeruje nek vjeruje, ko nece ne mora.
Isto iskustvo (osim sto nisam bio klinicki mrtav).
Premalo da bih zakljucio/tvrdio nesto vise o dusi i Bogu,
ali vise nego dovoljno da znam
da materijalisti nemaju pojma o celokupnosti onoga sto zovemo zivot.

A oni koji tako nesto nisu doziveli imaju puno pravo da misle da je to samo san.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:18   #77
Quote:
Kamislavski kaže: Pogledaj post
Ako nasu dusu definisemo kao nase netelesno ja, ja onda ne da vjerujem u dusu vec znam da ona postoji. Bio sam klinicki mrtav i izmedju ostaloga, gledao svoje telo sa par metara razdaljine kako bezivotno lezi na krevetu.Ko hoce da vjeruje nek vjeruje, ko nece ne mora.
Meni se to često desi kad spavam pa sanjam svašta. Bit će da često u snu budem u kliničkoj smrti.
__________________
MOLON LABE
Polulud is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 22:34   #78
svaki put kad čovjek prdne izgubi komadič duše

ja ne prdim, osim u nuždi, stoga recimo da imam dušu samo u nuždi! a to vodi tome i da vjerujem samo u nuždi! ali vjerujem u sebe, Boga nema, previše puta me iznevjerio da bi rekao da ga ima, ili da bi uopće vjerovao da ga ima
chivas_regal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 22:38   #79
Quote:
Polulud kaže: Pogledaj post
Meni se to često desi kad spavam pa sanjam svašta. Bit će da često u snu budem u kliničkoj smrti.
je li itko od vas čuo za pojam lucidni snovi?? ne pričaj svašta, kakva klinička smrt! knjigu u ruke i naći ćeš odgovor na takve stvari! samo ne bibliju, to su laži! njima je sve bog! njima je Bog i čovjeka stvorio, a svi znamo da nije! čak i papa zna da je to evolucija!
chivas_regal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 00:06   #80
Argumentiranje u prilog postojanja "onog svijeta" u kome obitava besmrtna duša umrlih, iskustvima tkzv.kliničke smrti ima jednu veliku manu.
Naime, to nisu iskustva mrtvih ljudi, nego živih.
A ta mana je zapravo argumentacija u korist biblijske nauke koja uopće ne promovira učenje o duši kao zagonetnom maglovitom bitku.
(pročitati molim, moj prvi upis na ovu temu)
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.