Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2005., 10:46   #1
Lightbulb Hebrejski jezik

Nameravam da počnem da učim hebrejski, pa me zanima kakva su vaša iskustva s njim? Koliko je stvarno težak za učenje?

Do sad sam uspešno savladao štampana slova sve zajedno sa crticama i tačkicama (koje predstavljaju samoglasnike) i sofit varijantama, i nije bilo tako teško kao što sam mislio da će biti.
Ipak, izostavljanje samoglasnika mi zadaje stvarne nevolje, dok pisanje zdesna ulevo i nije neki problem, kad se čovek navikne.

Kakva su vaša iskustva, mislim pre svega na vas koji ste otišli u Izrael, može li se koliko-toliko solidno i upotrebljivo naučiti sa CD-Rom-ova i neta, ili ću morati da angažujem neku Jevrejčicu da me podučava.

Šta je vama bilo posebno teško dok ste učili hebrejski?
Algol is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 23:12   #2
hey,

kao prvo, to je jako lijep jezik. Ja sam ga poceo isto ucit nedavno. Imam njem-hebr. rijecnik i ucim jos preko interneta (for free). Prvo sam poceo ucit kad sam isao igrat cesto na Counter-Strike server u Israel-u (ako neko nezna, "counter-strike" je najpopularnija multiplayer online igra na svijetu, mod. od Half-Life-a). Tako da sam u toku igre naucio par rijeci Sad znam i alfabet i brojeve (ne sve brojeve, ali dosta za pocetak). Najteze je to sto nisam dosad pricao sa nekim na hebrejskim in real life. Jezik se najbolje uci tamo gdje se i najvise prica Rijecnik dosta pomaze, ali je tesko znati kako se koja rijec izgovara. To se najbolje cuje kad neko prica.

cya
melt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 08:23   #3
Pa, po izgovoru hebrejski se ne razlikuje previše od jezika kojima mi pričamo, čak manje nego engleski. Meni najčudnije deluju konsonanti Chaf i Resh, koji se izgovaraju sa stvarno mnogo frikcije.
Izostavljanje samoglasnika je ipak najveći problem, jer čak i kad naučiš sva slova, opet ti nisu od velike pomoći, jer možeš da pročitaš smo one reči koje već znaš, a u nepoznate reči je već malo teže umetnuti samoglasnike, pogotovo ako nema onih tačkica i crtica za ispomoć.
Algol is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 04:18   #4
mene interesuje nesto na herbejskom pa ako neko zna mogao bi da mi pomogne.?
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 17:36   #5
Quote:
Algol kaže:
Pa, po izgovoru hebrejski se ne razlikuje previše od jezika kojima mi pričamo, čak manje nego engleski. Meni najčudnije deluju konsonanti Chaf i Resh, koji se izgovaraju sa stvarno mnogo frikcije.
Izostavljanje samoglasnika je ipak najveći problem, jer čak i kad naučiš sva slova, opet ti nisu od velike pomoći, jer možeš da pročitaš smo one reči koje već znaš, a u nepoznate reči je već malo teže umetnuti samoglasnike, pogotovo ako nema onih tačkica i crtica za ispomoć.
Sto se tice izgovora, imas pravilan izgovor, i izgovor kakav se koristi u modernom hebrejskom. U pravilnom imas jako puno slova koja se cudno izgovaraju (zapadnjacima), ali rijetko tko uopce zna pravilan izgovor. Kod jemenskih zidova imas jaku tradiciju pravilnog izgovora.

A ako cemo resh, zapravo je pravilnije izgovoriti kao nase 'r' nego izraelsko 'r' francuskog stila. Sam ti izgovaraj resh kak se izgovara u hrvatskom.

Ja sam naucio hebrejski na ulpanu (kursu hebrejskog) u jednom kibucu u izraelu, pa kasnije kroz govor i dodatne kurseve na faksu, koji su dosta pomogli da ispravim greske. Ali najvise je doslo iz razgovora. Dobra ideja za uhvatit melodiju jezika je slusanje radia, gledanje filmova ili TV programa.

Recimo, u hrvatskoj je kishon jako popularan, a snimio je 3 izvrsna i jos 2 dobra filma. Nabavak tih filmova (sa engleskim titlovima su) bi mogao pomoci. Filmovi su super, dva su bili nomirani za oskara, jedan je pobro dvije zlatne palme, a dva po jednu. Najvise preporucam Shoter Azulai (policajac azulaj), Salah Shabati (sto je osobno ime) i Tealat Blaumilch (Blaumilch kanal). Bas su simpa komedije.

Evo linkovi na 2 streama vrlo popularnih radio stanica, Galatz i galgalatz, zapravo, dva programa iste stanice, galatz je obican a galgalatz je muzicki radio. Stream je vrlo kvalitetan.
http://gifs.msn.co.il/media/glz.asx
http://gifs.msn.co.il/media/gglz.asx

Ovdje imas puno linkova:
http://www.multilingualbooks.com/onl...io-hebrew.html

Linkovi na filmove:
http://www.imdb.com/title/tt0058541/
http://www.imdb.com/title/tt0066374/
http://www.imdb.com/title/tt0065076/
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 08:44   #6
Panter, običaj je da postaviš pitanje koje te zanima, pa čekaš odgovor... ako netko rijetko dolazi, pa vidi ovo, načekat ćeš se... kako ti može napisati odgovor ako nisi ni pitanje postavio?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 02:56   #7
pa jesi u pravu ali ovo mi je bio prvi post pa reko da vidim da li me iko uopste primecuje...
interesuje me ustvari da li neko zna kako se pise na herbejskom "nebo" i "zvezda" ALI PISANIM SLOVIMA...jedno od ta dva bih zeleo da istetopviram na ruci...???
ETO PITANJA,CEKAM ODGOVOR.
unapred zahvalan.
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 04:27   #8
Quote:
panter kaže: Pogledaj post
pa jesi u pravu ali ovo mi je bio prvi post pa reko da vidim da li me iko uopste primecuje...
interesuje me ustvari da li neko zna kako se pise na herbejskom "nebo" i "zvezda" ALI PISANIM SLOVIMA...jedno od ta dva bih zeleo da istetopviram na ruci...???
ETO PITANJA,CEKAM ODGOVOR.
unapred zahvalan.
Ne znam jesi li uradio tetovažu il' ne.

Ja ti ne mogu slovima kazati kako se izgovara ova reč, "nebo," znam kako se piše, ali ga i ne čitam baš tako, uglavnom koristim knjižki jevrejski, nikada nisam spikao i sl. Znam slova i još ponešto od morskih čuda jevrejske gramatike, ali to je, naravno, jako malo za one koji ga znaju daleko bolje od mene.

Evo ti kako se piše reč "nebo":

שָּׁמַיִם

Izgovor bi bio nešto u smislu "shamayim", no moj izgovor i njihov....Nebo i zemlja.

Uh, da, s napomenom da je ovo starohebrejski, ne znam kako bi bilo na savremenom...

Naravno, za reč "zvezda" nisam siguran zato što mi se čini da imaju par reči, pa sad mi se stvarno ne da gledat koje su obe. Ako me pamćenje dobro drži...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:10   #9
Glede neba, izgovor jest shamayim, a riječ je jednaka i u suvremenom hebrejskom osim što bi se napisala bez vokala: שמים.
Za zvijezdu se uglavnom koristi כוכב, izgovara se kochav (ovo "ch" nije Č već jače, dublje H).

EDIT: Da ne bi bilo zabune (vidim da onaj tko je pitao za ove riječi traži pisana slova), ovo je sve na tiskanom alefbetu - nemam ovdje pisani font.

Zadnje uređivanje Esperanza : 25.01.2009. at 16:15. Reason: .
Esperanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 02:07   #10
Odi na forum.ffzg.hr i pitaj tipa imenom Tigran.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 23:08   #11
Exclamation

Hej, novi sam...
Zanima me gdje mogu na net-u skinuti program ili slicno za nauciti hebrejski od pocetka...
 
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:26   #12
Ne znam za net, al mozes (ak si iz Zg) upisat pocetnicki tecaj u Zidovskoj opcini (palmoticeva 16), nazovi i pitaj kad je gdja Makek tamo il netko drugi tko drzi tecajeve. Obicno je bilo jednom tjedno po dva skolska sata, super ekipa, ucis i zabavljas se, a i nije skupo (kao mjesecna clanarina za jeftiniju teretanu). Tamo dobijes i udzbenik. Preporucam.
__________________
Čovjek čezne za mnogim putovima kojima nije pošao, a tko zna što bi ga na njima čekalo...
Almchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 10:03   #13
Quote:
Algol kaže:
Nameravam da počnem da učim hebrejski, pa me zanima kakva su vaša iskustva s njim? Koliko je stvarno težak za učenje?

Do sad sam uspešno savladao štampana slova sve zajedno sa crticama i tačkicama (koje predstavljaju samoglasnike) i sofit varijantama, i nije bilo tako teško kao što sam mislio da će biti.
Ipak, izostavljanje samoglasnika mi zadaje stvarne nevolje, dok pisanje zdesna ulevo i nije neki problem, kad se čovek navikne.

Kakva su vaša iskustva, mislim pre svega na vas koji ste otišli u Izrael, može li se koliko-toliko solidno i upotrebljivo naučiti sa CD-Rom-ova i neta, ili ću morati da angažujem neku Jevrejčicu da me podučava.

Šta je vama bilo posebno teško dok ste učili hebrejski?
Ja sam živio u Izraelu pet godina, od trenutka kada sam imao šest godina pa sve do deset.

Po polovici godine nakon emigracije u Ameriku, počeh gubiti riječi.

Hebrejski jezik je s druge planete. Većina naših Židova, ukoliko ne podržavaju direktnih veza s Izraelom, i ukoliko to im nije bio glavni jezik razgovora tijekom njihovog boravka u Izraelu, svi ga zaboravljaju prilično brzo.

Biblejsku varijantu neću ni dotaći.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 20:56   #14
Zna li netko gdje se moze uciti hebrejski ako ne zivim u Zagrebu? Zadar ili Dubrovnik bi mi bili idealni gradovi. U Dbk postoji Zidovska zajendica, ali oni ne drze tecajeve, a za Zadar ne znam. Gledala sam po svim mogucim tecajevima, ali jednostavno nema (a ima i Mađarski i Arapski). U knjznici sam posudila rjecnik i Slovnicu za samouke, ali mi je prekomplicirano jer je drugacije pismo i izgovor nego kod hrvatskog. A toliko zelim nauciti taj jezik.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 18:55   #15
Smile Hebrejski

שאה

Treba mi znacenje ova 3 slova na hebrejskom! Hvala! Hitno mi je!
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 19:11   #16
šah (kao vladar, ne kao igra).
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 19:29   #17
Si siguran da nema neko drugo znacenje?
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 19:31   #18
Lightbulb

ה* heh [hei, hey] - "jubilation" or "window" (also "breath" / "spirit" / "fence" / "to be broken" / "to take seed" / "behold")

*Meaning: "the", to reveal


א* aleph [aleiph] - "ox" (also "bull" / "G-d" / "Master" / "champion" / "teaching")

*Meaning: strength, leader, first


ש * in [as 'seen', also shin as 'sheen'] - "tooth" (also "Divine Power" / "year" / "change" / "scarlet" / "serenity" / "to sleep" / "to teach" / "two" / "sharp" / "old" / "viceroy")

*Meaning: consume, destroy, The Eternal Flame, the fire of Torah or sharpness in learning

Kako da to sve spojim i dobim zeljeno znacenje? Šah?
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 19:38   #19
nemam pojma, ne znam hebrejski inače, utipkao sam u google, otvorio rezultat iz wikipedije, kliknuo na nekoliko jezika i svi su naslov prevodili kao - šah. znam i nešto malo hebrejskog pisma i ovo ti se čita otprilike š'h.
moguće da postoje još neka značenja.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 13:23   #20
ŠAH

isto značenje i na aramejskom!
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.