Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 14:54   #61
Činjenica je da je podstanar u položaju gdje može puno lakše i gore zajebati najmodavca, nego obratno.
Ti si taj u čijem stanu žive ljudi koje baš i nemaš prilike upoznati prije useljenja i moraš im vjerovati da će na vrijeme podmirivati svoje račune, a oni žive u tuđem stanu iz kojega mogu iseliti kada im se sprdne.
Pa sada, tko tu koga može gadnije zajebati?

Ja sam predhodnom podstanaru potpuno vjerovala, odlazila sam kod njega jednom godišnje - računi su uvijek bili uredno podmireni svaki mjesec i ja sam bez problema mirno spavala.
Međutim, otišao je, stan je ostavio kako sam već u jednom postu opisala i, naravno, neplaćene račune za posljednji mjesec kada je boravio u stanu.
A ja se svima klela kako je čovjek pošten.

Ne možeš ti u nikoga imati povjerenja, osim ako iznajmljuješ frendu ili rodbini - a tek onda imaš problema, jer ti je teže nekog takvog izbaciti iz stana ako dođe do problema.
I to sam doživjela.
Iznajmila sam stan frendici za samo 600 kn mjesečno, a ona nije ni režije plaćala po 3 mjeseca, a kamo li stanarinu i još se ljutila na mene kada bih ju što pitala.
I dan danas ne razgovaramo a ostala mi je dužna nemile pare.

I kome ti možeš vjerovati?
Imala sam bolja iskustva sa strancima, nego s njom.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 17:42   #62
upravo to. koje sam sve price cuo. telefonski racuni od 10000 kuna, jedna cura mi je pricala kako je zatekla podstanare kako joj po noci iznose vesmasinu iz stana, ljudi koji se odbijaju iseliti iz stana, a rezije se gomilaju....
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 18:12   #63
Quote:
mladoliki sob kaže: Pogledaj post
upravo to. koje sam sve price cuo. telefonski racuni od 10000 kuna, jedna cura mi je pricala kako je zatekla podstanare kako joj po noci iznose vesmasinu iz stana, ljudi koji se odbijaju iseliti iz stana, a rezije se gomilaju....
Iznajmljivanje je rizik. Nema potpuno učinkovitog sredstva da se od toga zaštitiš.
Nema tolikog pologa koliku ti štetu mogu napraviti i nabiti račune.
Možeš samo moliti boga da si naletio na iole normalne ljude.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 18:41   #64
Quote:
marin j. kaže: Pogledaj post
dopuštena samopomoć po zakonu o vlasništvu vrijedi u ovim slučajevima?
Ne vrijedi, podstanar ima mirni posjed. On kao posjednik ima pravo i na zaštitu od vlasnika stana.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:24   #65
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi, podstanar ima mirni posjed. On kao posjednik ima pravo i na zaštitu od vlasnika stana.
da, štiti se posjed... a ako je ugovor prestao, raskinut? hvala ti na odgovoru.
marin j. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:26   #66
Quote:
marin j. kaže: Pogledaj post
da, štiti se posjed... a ako je ugovor prestao, raskinut? hvala ti na odgovoru.
Ista stvar.
Bez obzira je li ugovor istekao, moraš to rješavati sudski.
Da uopće niti nemaš ugovor, opet moraš na sud (ako želiš rješavati po zakonu).
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 01:21   #67
Imala sam bolja iskustva sa strancima, nego s njom.

ja samo od sad strance i primam. ovo ljeto primio dvojicu is siska... i pobjegli su.. sto je naj gore njuskali su po drugim sobama... ali posto ja ionako nemam vremena se bakcati s tih 200kn... a imao sam i gorih slucajeva s talijanima i spanjolcima tako..

sto se tice tih zimskim postanara... ajme ovaj jedan je zice od struje iscupao za neplatit... nedaj boze da se bavim vise s tim sitnim ribama.

ovo stosad radim se zove sve 4 u zraku... a mislim da cu i odustat i bavit se s necim drugim.. ionako imam plan b
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 17:51   #68
Ne znam za ostale europske zemlje,i njihovu praksu,
ali moj kum koji često putuje u Belgiju,priča mi kako je
ostao prespavati kod jednih prijatelja u Bruxellesu.

Ti ljudi su baš tu večer mijenjali tepisone u predsoblju,
pa im je odlučio pomoći,te je uzeo skalper i počeo krojiti
tepison na mjeru.

Odjednom udari čovjek dreku na njega da odmah stane.
Sad moj šokirani kum pita ovog pa što je krivo napravio?

"Pa treba ti podmetač,ne možeš samo tako rezati!" objasni mu ovaj,
kad se malo smirio i uvjerio da nije ogreban parket.

I tad čovjek izvadi iz ormara neku debelu knjižurinu,i objasni mu
da je to ugovor o najmu stana.
U toj knjižurini je popisana svaka,pa i najmanja sitnica,
o stanju i ev. oštećenjima stana.

Depozit za taj stan je 2100 eura,pa kad vršiš primopredaju
prilikom napuštanja stana,ukoliko ima oštećenja to se odbija od depozita.

Inače u Belgiji se poslovima najma uglavnom bave specijalizirane agencije,
a u prosjeku svoje usluge naplaćuju vlasnicima nekretnina između 15-20% od najamnine.
Howlin Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 18:34   #69
I što je bilo, podmetnio je tu knjigu kao podmetač?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 15:43   #70
Quote:
Howlin Wolf kaže: Pogledaj post
Ne znam za ostale europske zemlje,i njihovu praksu,
ali moj kum koji često putuje u Belgiju,priča mi kako je
ostao prespavati kod jednih prijatelja u Bruxellesu.

Ti ljudi su baš tu večer mijenjali tepisone u predsoblju,
pa im je odlučio pomoći,te je uzeo skalper i počeo krojiti
tepison na mjeru.

Odjednom udari čovjek dreku na njega da odmah stane.
Sad moj šokirani kum pita ovog pa što je krivo napravio?

"Pa treba ti podmetač,ne možeš samo tako rezati!" objasni mu ovaj,
kad se malo smirio i uvjerio da nije ogreban parket.

I tad čovjek izvadi iz ormara neku debelu knjižurinu,i objasni mu
da je to ugovor o najmu stana.
U toj knjižurini je popisana svaka,pa i najmanja sitnica,
o stanju i ev. oštećenjima stana.

Depozit za taj stan je 2100 eura,pa kad vršiš primopredaju
prilikom napuštanja stana,ukoliko ima oštećenja to se odbija od depozita.

Inače u Belgiji se poslovima najma uglavnom bave specijalizirane agencije,
a u prosjeku svoje usluge naplaćuju vlasnicima nekretnina između 15-20% od najamnine.
depozit ne mozes uvest za 1 ili dva nocenja? da bar mozes... to mozes uvest na 7 dana i vise... i bilo bi lijepo da agencija uzima deposit, a ne VLASNIK? pa nek agenecija mu vrati depozit ako nije nista slupao..a ne se mora vlasnik heba s time...

opet nigdje zastita izamljivaca? pa eto budite prvi u svijetu pa napravite neki program... samo stitimo klijentelu? prijava je jedino sto ti moze pomoci? ma podi u policiju pa ce vidjeti kako ce djelovati? intrepol je mit

posto danas imamo internet bazne stanice.. ja bi to sve na internet zapisivao... ako je vec netko prijavljen od ulaza u hrvatsku do izlaza iz nje... ako je zapisan kod prvog vlasnika kako nikakav gost... znat ce se... ali tko bi to sve sproveo u praksu?

eh da evo primjeri za nase goste: odjecu, obuca, te neke muski stvari pokradene. nikakvih ne sporazuma nije bilo - ali kraste se mora... da

talijani: usred ne sporazuma s cijenama.. lome plocice u kupatilu, nozem bodu kauc, orobe susjedni apartman, itd... ako si se dogovorio za ciejno od 100KN racunaj na kraju da ce ti dat 80kn. tako njihov mozak razmislja. tako da u samom startu im moras naplatit 12okn

spanjolci: plahte nose sa sobom...

francuzi... sute do samog kraja da bi na kraju izmisli nesto za ne platit

cehe, poljake nisam nikad imao...

nece ti jedan englez nista pokrasti nit njihova kolonija nit ovi iz zapadne evrope ali oce ovi s mediterana...

i na kraju... sve poslat u pm i vas i turizam i vasa pravila... i nabavit se vise s ovim
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 18:28   #71
Supher mali, ovdje nije riječ o iznajmljivanju apartmana turistima, makar se javljaju slični problemi.
Jedina je razlika u tome što se turisti češće izmjenjuju, pa imaš 10 puta godišnje te probleme, koje mi iznajmljivači stanova ipak imamo rjeđe, jer podstanare ipak ne mijenjaš tako često.
A i ti dobiješ za tjedan dana iznos naše mjesečne najamnine.
Nemaš problema hoće li ti plaćati račune na vrijeme ili neće.
Povremeno naletiš na kretene koji ti naprave štetu, ali to je sve rizik posla.

Uostalom, do sada kada god sam ljetovala u unajmljenom apartmanu, davali smo polog.
Iskreno, nije mi jasna poanta onoga što želiš reći, jer jedno s drugim nema baš puno veze.
Howlin wolf je pričao o ugovoru o najmu stambenog prostora i nije mi jasna paralela između toga i iznajmljivanja apartmana turistima.

HOWLIN WOLF - možeš ti i kod nas potpisati ugovor o najmu na 50 stranica, bez problema.
Problem nastaje kada treba nekoga prisiliti da se tog ugovora drži, odnosno naplatiti se ako ga se ne drži.
To znači godine i godine po sudovima - eto, to je kod nas problem.
Što ti se ne isplati vući po sudovima za svaki neplaćeni račun.
Ja bih po tome sada već vodila 4 različita spora protiv različitih podstanara.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 01:31   #72
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Supher mali, ovdje nije riječ o iznajmljivanju apartmana turistima, makar se javljaju slični problemi.
Jedina je razlika u tome što se turisti češće izmjenjuju, pa imaš 10 puta godišnje te probleme, koje mi iznajmljivači stanova ipak imamo rjeđe, jer podstanare ipak ne mijenjaš tako često.
A i ti dobiješ za tjedan dana iznos naše mjesečne najamnine.
Nemaš problema hoće li ti plaćati račune na vrijeme ili neće.
Povremeno naletiš na kretene koji ti naprave štetu, ali to je sve rizik posla.

Uostalom, do sada kada god sam ljetovala u unajmljenom apartmanu, davali smo polog.
Iskreno, nije mi jasna poanta onoga što želiš reći, jer jedno s drugim nema baš puno veze.
Howlin wolf je pričao o ugovoru o najmu stambenog prostora i nije mi jasna paralela između toga i iznajmljivanja apartmana turistima.

HOWLIN WOLF - možeš ti i kod nas potpisati ugovor o najmu na 50 stranica, bez problema.
Problem nastaje kada treba nekoga prisiliti da se tog ugovora drži, odnosno naplatiti se ako ga se ne drži.
To znači godine i godine po sudovima - eto, to je kod nas problem.
Što ti se ne isplati vući po sudovima za svaki neplaćeni račun.
Ja bih po tome sada već vodila 4 različita spora protiv različitih podstanara.
a vidi se da si zenska pa da nista ne razumis... ja iznamljujem kuce...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.05.2008., 01:40   #73
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
ma daj! to se ne dogada u normalni situacijama
ako zelis iznajmiti stan napravi ugovor o najmu na godinu dana i produzuj ga svake godine, jednostavno je
istina je da ju ne mozes izbaciti prije, osim ako navedes neke stavke u ugovoru a ona ih zezne, ali nakon godinu dana leti van...
kuzis poanta je u ugovoru
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 13:44   #74
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
a vidi se da si zenska pa da nista ne razumis... ja iznamljujem kuce...
Kakve veze ima kaj iznajmljuješ?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 13:55   #75
Quote:
emanuela kaže: Pogledaj post
ma daj! to se ne dogada u normalni situacijama
ako zelis iznajmiti stan napravi ugovor o najmu na godinu dana i produzuj ga svake godine, jednostavno je
istina je da ju ne mozes izbaciti prije, osim ako navedes neke stavke u ugovoru a ona ih zezne, ali nakon godinu dana leti van...
kuzis poanta je u ugovoru
Ne leti nakon godinu dana van, već nakon 5 -6 godina, koliko traje spor.
Nakon isteka ugovora ili nakon što on prekrši ugovor, neće njega policija automatski izbaciti van, već moraš na sud.
O tome je cijelo ovo vrijeme i riječ.
Jebeš ti ugovor, kada ti nimalo ne ubrza rješavanje problema.
Bez ugovora isto tako moraš na sud, potpuno ista stvar, samo što te neće još porezna zajebavati, ako nisi plaćao porez na to.

I to se događa puno češće nego što misliš.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:26   #76
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ne leti nakon godinu dana van, već nakon 5 -6 godina, koliko traje spor.
Nakon isteka ugovora ili nakon što on prekrši ugovor, neće njega policija automatski izbaciti van, već moraš na sud.
O tome je cijelo ovo vrijeme i riječ.
Jebeš ti ugovor, kada ti nimalo ne ubrza rješavanje problema.
Hm, ideja... napravite ugovor, ali u ugovor jos stavite klauzulu da je, u slucaju spora i sudjenja kod nadleznog suda (u slucaju da se ugovor ne produzi pa treba otici, ili u slucaju neplacanja stanarine/rezija pa idete na sud...), onaj koji izgubi parnicu duzan drugome, osim troskova parnicnog postupka, nadoknaditi iznos "propustene dobiti/zarade" za sve vrijeme za koje se vodi spor. A ako si upisani vlasnik stana, tesko da mozes izgubiti na sudu protiv najmoprimatelja.
Pa kad bi covjek shvatio da mu se ne isplati zajebavati sa crno na bijelo napisanim ugovorom, da mu sudjenje od par godina nista ne znaci osim velike svote koju ce morati platiti na kraju, onda ce vec i sam otici kad mu ugovor istekne ili kad mu kazes da mora otici jer se ne drzi stavki ugovora.
A ako nema para - pokrenes ovrhu nad pokretnom i nepokretnom imovinom. I gotovo.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:51   #77
To obično i stoji tako u tim ugovorima.
Baš sam ovdje na forumu čitala - jedan čovjek se 4 godine tako tuži, podstanari su mu cijelo vrijeme u stanu, ne plaćaju ni račune ni najamninu.
Isto imaju ugovor.

Problem se je naplatiti, jer oni tebi za to vrijeme mogu nabiti ogromne troškove, a podstanari nemaju ni nekretnine na sebi, a često niti auto.
Još ako su prijavljeni na minimalac, od kuda ćeš se naplatiti?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:55   #78
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Još ako su prijavljeni na minimalac, od kuda ćeš se naplatiti?
Ovrha na placu, jebe mi se.
Mislim da onaj tko prima neki minimalac, tesko da unajmljuje stan, prije sobu... kad vidis kolike su cijene iznajmljivanja, nije da si bas moze svatko to i priustiti.
Salu na stranu, lako se moze provjeriti prima li netko placu ili ne.

A mozemo dodati i jos jedan parametar - ako banka pri izdavanju kreditne kartice ili pri davanju kredita trazi potvrdu o tome da si zaposlen, i na neodredjeno vrijeme, valjda i ti to mozes traziti od potencijalnog stanara, kao neku vrstu osiguranja, da ipak na stan primas nekoga tko to moze platiti. Ne primas valjda bilo koga na stan? Tako ti nitko ne moze prodavati pricu da ne radi, prima minimalac i slicno...
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:06   #79
Većina ljudi je prijavljena na minimalac, osim ako ne rade u državnim firmama.
A to što dobiju "na ruke" ili zarade na crno, možeš objesiti mačku o rep.

Najčešće će neki radnik u skladištu, automehaničar, čistačica, ma bilo koje radno mjesto, osim ako nisi nekakav šef - bit ćeš prijavljen na minimalac u najvećem broju slučajeva.
Plaća će ti biti veća od tog minimalca, ali to uopće nije bitno.
Ne možeš nikako dokazati koliko tko prima plaće "na ruke".

Ići će ovrha na plaću (prijavljenu), samo što se ti onda tako možeš naplaćivati desetljećima.

Ja zato tvrdim da se ne smije uopće dozvoliti da dođe do toga da ti nabiju nekoliko desetaka tisuća kuna dugova, jer ćeš ih teško povratiti.
A najbrži put da ti nabiju tolike dugove je suditi se godinama, dok ti je netko u stanu i živi badava.
Mislim, to je sada najcrnji mogući scenarij, da se razumijemo, ali se događa - i sama sam čula za par primjera.
Ne preostaje ti drugo nego ih izbaciti iz stana, pa makar i na silu.

Banke za kredite traže potvrdu o zaposlenju, ali nema šanse da ćeš dobiti neki kredit ako ti je plaća minimalac.
A vrlo često, čak i uz veću plaću traže nekakvu garanciju - nekretninu, pokretninu, policu osiguranja... itd.
Ti kao najmodavac se baš ne možeš ponašati kao banka.
DA je netko kreditno sposoban, digao bi kredit za stan, a ne bi bio podstanar.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:10   #80
Uostalom, ljudi su đubrad.
Moj bivši podstanar je imao svoju firmu i 3 auta parkirana ispred zgrade + kombi.
Bio je u mom stanu, jer je tražio da sebi kupi stan.
Kada ga je konačno kupio, otišao je, ostavio mi stan prljav da je to bilo prestrašno, ostavio svoje smeće po stanu i, naravno, neplaćene račune.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.