Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2013., 14:16   #6041
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
MIROSLAVA 555 su do sada nategli dva puta , nebi bilo dobro da ga i treći put nategnu i zato idemo redom .

1. Kotao i plamenik su za normalno građenu kuću u Banjaluci od 200 m2 za dva broja preveliki ako me...
Ramzay, poslao sam Vam pm pa me zanima da li ste ga pročitali?

Ukratko, kuća novogradnja, 10 cm stiropor, cigla porotherm 25, PVC stolarija + troslojna stakla. Proračun toplinskih gubitaka cca 8.5 kW.
U dnevnom boravku koji čini većinu donje etaže predviđen kamin sa dimnjakom schiedel fi 200mm. U donjoj etaži je i kotlovnica.
Predviđeno je podno grijanje u kombinaciji sa toplinskom pumpom.

Ta kombinacije je otpala jer košta kao suho zlato.

Razmišljam o ovome:
- ložište kamina spojeno na sustav centralnog grijanja
- pelet set cca 14kW
- akumulacijski spremnik cca 1.000 litara
- podno grijanje

Imate li volje uz odgovarajuću naknadu, isprojektirati i naknadno pustiti u pogon to što bi isprojektirali?

Trebam nekoga sa iskustvom jer mi se neda opet plaćati projektanta str. instalacija pa da mi drobi unutra nešto što nikada nije vidio.

Lp
mrgud34 is offline  
Old 16.12.2013., 14:17   #6042
Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
Dobro jutro poštovana gospodo!

Poseban pozdrav i hvala gospodinu Ramzay na uloženom trudu za odgovor!

Odgovor na vaša pitanja:

1. Toplovodni kotao Centrometal je EKO-CK P 40 (40kw), nema spremnika
sanitarne vode,
2. Cm Pelet-set Centrometal je CPPL 50 (tvornički broj 9751),
3. Pumpa je Slovenska IMPPUMPS TIP GHN 32 A-R/25,
4. Dimljak je proizveden u Hrvatskoj od betonskih elemenata i unutar sa
šamotnim cjevima promjera 20 cm ( visina dimljaka 7 m),
5. Grijem površinu od 200 m kvadratnih prošle godine sam potrošio 12 t
peleta, pa je serviser rekao da taj pelet (proizvodi Fagus 50% bukva i 50%
jelovina) nije dobar jer ga puno trošim i stvara dosta pepela te sam stoga
prešao na pelet pod nazivom "Fabrika peleta Novi Grad", (pelet od čistog
drveta toplotna moć 5,11 kwh/kg, vlaga 9%, pepeo1% i prečnika 6mm.)
kako piše na vreći (gazda fabrike na tel. kaže da je 50% bukva a 50%
jelovina ???) ???. Do sada sam ove sezone potrošio ovoga peleta 4 t a
temperatura je negdje kao u Zagrebu + - 1 stupanj.

Spremnik peletom punim do vrha svaka tri dana tako da dim izbija i kod punog spremnika.
Kada ventilator ne radi skinem gibljivu cijev za dobavu peleta i prinesem na otvor upaljenu svijeću či se plamen ugasi koliko vuče promaja prema dimljaku. Također sam kontrolisao i dimljak ima veliku promaju prema van, na očigled vidite kako vuče prašinu.
Ovaj dim ide samo u spremnik kada se plamenik isključi a ventilator vrši završno izduvavanje dok kada plamenik i ventilator rade zajedno ne vraća se dim u spremnik već ide u dimljak i na gibljivom crijevu se osjeti promaja prema dimnjaku.

Smotanu rešetku koja je ličila na skvrčenu šaku (na vrhu je potpuno izgorjela, fale komadi metala) odnijo je serviser da razduži pošto je pelet set pod garancijom do 28.10.2014. godine.
Što se tiče pepela na rešetci on izgleda kao talog od kave samo svijetlog oblika (sitni pepeo poliven vodom pa osušen).
Moram Vam napomenuti da se peč upali u 6h a temperatuta u sobi gdje je termostat postigne temperaturu od 22 stupnja negdje između 9 i 9,30h na vanjskoj temperaturi od -3 stupnja c.
Unapred Vam zahvaljujem na odgovoru i pomoći!
miroslav555 is offline  
Old 16.12.2013., 15:59   #6043
Zahvaljujem svim dobrim ljudima sto svojim znanjem i iskustvom na ovom forumu pomazu nama lajicima, da sto bolje i ekonomicnije a u ovo tesko vrijeme grijanje imamo .
Htio bi da iznesem svoje vidjenje a u mom slucaju i rezultate grijanja na pelet.
Posjedujem CM kotao od 40 kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw,grijem oko180 kvadrata,kuca dobro ususkana sa 8cm stiropolom,dobra drvena stolarija,potkrovlje izolovano sa 8 cm staklenom vunom,radijatori bez termo glava.
.
Prvo bi se osvrnuo na "majstore" sto su mi isprojektovali cijelo grijanje i rekao da su to jedni obicni salajbajzeri koji veze sa vezom nemaju ,bosanski sistem grijanja bez mis ventila i kao sto sami mozete procijeniti kotlom od 40 kw ali sto kazu Bosanska posla pa i jest tako .
Kada sam htio da dogradim CM plamenik kazu mi trebas da rezes vrata na kotlu pa da nesto varis i tako dalje ,ja slucajno navratim u jedan malo opremljeniji salon za grijanje i slucajno se upustim u pricu sa radnikom na SALTERU kad on se smije kaze evo ova tebi vrata trebaju i gle cuda gotova vrata original od CM za gorionik 35kw koja su originalna za kotao od 40kw
.
I sada dolazi onaj lijepi dio ,ponovo kontaktiram CM servisera(ovlastenog) hajd kontam rekoh mozda se zeznuo za vrata pa nije ni znao da imaju original i tako zakazemo ugradnju i pustanje sistema.Dosli sklopili sistem i ja naravno koji sam visio danonocno na ovim forumima vidim da mi bas i ne odgovara sve sto oni postavise a vezano za jacinu gorionika i za klapnu koja se nalazi na izlazu iz kotla.Kaze on meni ma u tebe kuca tri sprata on mora da bude na P6(35kw) a klapna mora biti skroz otvorena(a odzak visok 11 metara) pitam ja njega koliko je to kg peleta po satu kaze on 6kg hajd kontam sta cu sad ja njemu tu prosipat i pricat o forumu i mojim iscitavanjima postova od gospodina Ramzay-a,Zmajdina i drugih gdje su zakljucili da je ovo daleko od onoga sto meni stvarno treba .I upravo zbog tog P6 Ako vam kazem da na -5 C u mojoj Garazi odnosno kotlovnici bilo 29 C necete vjerovati .
I tada pocinje moja avantura stelovanja i ganjanja sa gorionikom .
Prvo sto sam uradio je smanjivanje sa P6 na P3 (20kw) .U kuci je i dalje bilo prevruce,kontam nema termostata,odem kupim Junko termostat(89 km) povezem ga sa cijevnim termostatom i postavim na ga na 65 C, sobni koji je na prvom spratu na 22C. Problem sa ovim sistemom je taj sto na drugom spratu temperatura je dosta veca(i do 3C) u odnosu na prvi i paljenje peci u jednom satu i do dva puta i to da nisam mogao prici dimnjaku iza peci od vreline.Potrosnja otprilike 4.8kg/h,puz je radio 6sekundi pa odmarao 9sekundi..Potrosnja katastrofalna .

Tako sam se ganjao oko dvije sedmice ,poslije toga odlucim da mu ja krenem stelovati brzinu fena i rad puza.
Smanjim fen(ostavio sam na P4) ,znam ovdje se dosta pricalo o PLAMENU i njegovoj lijepoj i toploj boji ,u mom slucaju toga nije bilo, brzinu sa 1410 odnosno 1380 sam spustio na 1030 obrtaja i tek tad sam mogao da spustim ruku na odzak i da je drzim tri sekunde.(Plamen lijep,ustvari prvi put sam i vidjeo plamen kako treba). Klapna iza peci je SKROZ zatvorena,brzinu puza(RAD) sam spustio na 5 sekundi a odmor podigao na 11 sekundi. Cijevni termostat je na 67C ,kotao na 75 C,pumpa je na brzini dva.Vrijeme podizanja temperature od 60c do 75 otprilike traje 16 minuta
Ono sto me interesuje da li je problem sto sam spustio brzinu na 1030 obrtaja radi konstrukcije gorionika da mu nece praviti problem.
Trenutno pec radi od 06:00h do 22:00h. Jos par dana pa cu iznijeti proracun potrosnje al vec sad mogu da kazem da je dosta manja neg sto je bila .
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
cuupo is offline  
Old 16.12.2013., 17:30   #6044
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Oprosti ali i ja moramo odgovoriti.
Namjera mi nije bila podcjenjivačka. Imam pametnijeg posla nego podcjenjivati ljude po forumima. To sam ti već objasnio iznad. JA sam naivno pomislio da tebe , osim cijene, zanima i može li to raditi kod tebe.
Po ovom gore ti znaš čemu služi termostat ali imaš apsolutno krivu predodžbu kako radi ili će raditi u tvom SISTEMU. Ja sam ti lijepo napisao da NEĆE raditi. Dapače, obzirom da si naknadno dao info da se radi o dva stana....mozda ti stvori i veće probleme koje ćeš iznova ispravljati dodatnim troškovima. Postavio sam ti par podpitanja (da razjasnimo kako ga misliš upotrebljavati) i da ti damo najbolji savjet (koji možeš i ne moraš primjeniti).
Niti na jedno nisi odgovorio kratko, jasno i nedvosmisleno. Još uvijek ne znam(o) zašto je bitno da je programibilian unutAR 7 DANA ? Hoćeš li koristiti vremensku regulaciju (upali u toliko / ugasi u toliko) ili temperaturnu (kada padne temperatura na toliko - upali, kada se podigne na toliko ugasi). Hoće li to biti različito za pojedine dane / vremenske odsječke ili ne. Kako ćeš regučirati temperaturu u drugom stanu ? ( unaprijed se se izvinjavam ako se iznova nađeš povrijeđen) ali sve ovo je bilo bitno da dobiješ PRAVI odgovor.

Vezano na tvoju opasku da ne postoje glupa pitanja već samo glupi odgovori.... JA bih rekao samo Quale vinum, tale Latinum - Kakvo vino, takav latinski (jezik). To se može promjeniti i reći kakvo pitanje takav i odgovor. Npr. imam golfa diesela i čuo sam da je najjeftiniji benzin tu i tu. Ima li tko negdje jeftiniji.
JA odgovorim da jeftino u ovom slučaju nije bitno jer mu golf dizelaš neće raditi na benzin. Ali ... ti se nadješ povrijeđen....nema veze...



Da skratimo priču , jednostavno zaboravi moj odgovor i moja podpitanja i ugradi termostat u taj jedan stan. Da, može se naći i jeftiniji. Ivek ti je dao info (o cijeni)...


pozdrav

ej,

Ma ja sam dao premalo informacija pa smo se krivo razumjeli.

nisam uvrijeđen, sve je ok. možda sam samo krivo napisao sve to i nedovoljno objasnio....ispričavam se svima...

Mjenjam postojeći sustav peći sa lož ulja na peć na pelete...centrometal...
griju se dva stana.
ugradio sam centrometal pec na pelete.svaki stan ima pumpu i termostat, sad bi samo u jednom od tih stanova stavio digitalni termostat umjesto postojećeg koji može regulirati paljenje pumpe za taj jedan stan...eto to je cijela prica....valjda je razumljivo... :/

nasao sam neki vailantov za 700 kn . taj je ok čini mi se.

Rijeka555 sad ti je jasno iz mog posta o cemu se radi? sry ako sam te napao....
Honcherous is offline  
Old 16.12.2013., 21:03   #6045
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
pozdrav,
vidim da svasta znate pa da cujem koju pametnu i od vas

naime, sredujem novu kucu i sada sam na grijanju, plin mi je nekako skup, 15000kn prikljucak i velike mjesecne rate za ne bas toplu kucu.., pa mi je jedna od opcija i drva gdje bi me centralna pec od 35kw koja bi bila u podrumu kostala oko 7000kn. e sad kak pricam s ljudima dosta njih mi savjetuje pelete, pa sam malo gledao pa sam vidio da je pec oko 15000 (nemam pojma koliko kw)

zanima me koliku bi mjesecnu potrosnju (u kunama molim) imao ako bi uzeo sistem na pelete i sto je cijena godisnjeg odzavanja te peci?
svida mi se to sto ne trebam paziti na vatru malo malo, cjepati, ovo ono
radi se o kuci od 200m2 sa full fasadom 10cm stiropor, pvc stolarija.
koliko kw mi je uopce potrebno?

a navodno ce i zupanija sufinancirati kupnju peci.. moram se jos raspitati..
.
Digitall is offline  
Old 16.12.2013., 21:07   #6046
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
ej,

Ma ja sam dao premalo informacija pa smo se krivo razumjeli.

nisam uvrijeđen, sve je ok. možda sam samo krivo napisao sve to i nedovoljno objasnio....ispričavam se svima...

Mjenjam postojeći sustav peći sa lož ulja na peć na pelete...centrometal...
griju se dva stana.
ugradio sam centrometal pec na pelete.svaki stan ima pumpu i termostat, sad bi samo u jednom od tih stanova stavio digitalni termostat umjesto postojećeg koji može regulirati paljenje pumpe za taj jedan stan...eto to je cijela prica....valjda je razumljivo... :/

nasao sam neki vailantov za 700 kn . taj je ok čini mi se.

Rijeka555 sad ti je jasno iz mog posta o cemu se radi? sry ako sam te napao....

Seltron T1, Žepoh 300 i nešto kn, provjereno najbolje rade s pelet pećima od tih kontrolera, ugradio sam isti na 3 sistema i svi su prezadovoljni, prvenstveno jer on ima jednu specifičnu varijablu koji drugi kontroleri nemaju, spremam se napisat jedan malo poveći review o Seltron termostatima u kombinaciji s pelet pećima koji uskoro slijedi, imam iskustva s dosta njihovih kontrolera, ali evo nikako da stignem to napisati.

Uglavnom ono što tebe zanima da ne kompliciramo, uzmi taj kontroler i spoji ga u seriji s cijevnim termostatom koji ti sad pali pumpu. Ima naravno i tjedne programe i sve te gluposti koji ti mogu zatrebati.

Eto kratko i jasno. Ako još ne znaš kako spojiti u seriju s cijevnim termostatom, pitaj.
skyman is offline  
Old 16.12.2013., 21:10   #6047
Quote:
cuupo kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem svim dobrim ljudima sto svojim znanjem i iskustvom na ovom forumu pomazu nama lajicima, da sto bolje i ekonomicnije a u ovo tesko vrijeme grijanje imamo .
Htio bi da iznesem svoje vidjenje a u mom slucaju i rezultate grijanja na pelet.
Posjedujem CM kotao od 40 kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw,grijem oko180 kvadrata,kuca dobro ususkana sa 8cm stiropolom,dobra drvena stolarija,potkrovlje izolovano sa 8 cm staklenom vunom,radijatori bez termo glava.
.
Prvo bi se osvrnuo na "majstore" sto su mi isprojektovali cijelo grijanje i rekao da su to jedni obicni salajbajzeri koji veze sa vezom nemaju ,bosanski sistem grijanja bez mis ventila i kao sto sami mozete procijeniti kotlom od 40 kw ali sto kazu Bosanska posla pa i jest tako .
Kada sam htio da dogradim CM plamenik kazu mi trebas da rezes vrata na kotlu pa da nesto varis i tako dalje ,ja slucajno navratim u jedan malo opremljeniji salon za grijanje i slucajno se upustim u pricu sa radnikom na SALTERU kad on se smije kaze evo ova tebi vrata trebaju i gle cuda gotova vrata original od CM za gorionik 35kw koja su originalna za kotao od 40kw
.
I sada dolazi onaj lijepi dio ,ponovo kontaktiram CM servisera(ovlastenog) hajd kontam rekoh mozda se zeznuo za vrata pa nije ni znao da imaju original i tako zakazemo ugradnju i pustanje sistema.Dosli sklopili sistem i ja naravno koji sam visio danonocno na ovim forumima vidim da mi bas i ne odgovara sve sto oni postavise a vezano za jacinu gorionika i za klapnu koja se nalazi na izlazu iz kotla.Kaze on meni ma u tebe kuca tri sprata on mora da bude na P6(35kw) a klapna mora biti skroz otvorena(a odzak visok 11 metara) pitam ja njega koliko je to kg peleta po satu kaze on 6kg hajd kontam sta cu sad ja njemu tu prosipat i pricat o forumu i mojim iscitavanjima postova od gospodina Ramzay-a,Zmajdina i drugih gdje su zakljucili da je ovo daleko od onoga sto meni stvarno treba .I upravo zbog tog P6 Ako vam kazem da na -5 C u mojoj Garazi odnosno kotlovnici bilo 29 C necete vjerovati .
I tada pocinje moja avantura stelovanja i ganjanja sa gorionikom .
Prvo sto sam uradio je smanjivanje sa P6 na P3 (20kw) .U kuci je i dalje bilo prevruce,kontam nema termostata,odem kupim Junko termostat(89 km) povezem ga sa cijevnim termostatom i postavim na ga na 65 C, sobni koji je na prvom spratu na 22C. Problem sa ovim sistemom je taj sto na drugom spratu temperatura je dosta veca(i do 3C) u odnosu na prvi i paljenje peci u jednom satu i do dva puta i to da nisam mogao prici dimnjaku iza peci od vreline.Potrosnja otprilike 4.8kg/h,puz je radio 6sekundi pa odmarao 9sekundi..Potrosnja katastrofalna .

Tako sam se ganjao oko dvije sedmice ,poslije toga odlucim da mu ja krenem stelovati brzinu fena i rad puza.
Smanjim fen(ostavio sam na P4) ,znam ovdje se dosta pricalo o PLAMENU i njegovoj lijepoj i toploj boji ,u mom slucaju toga nije bilo, brzinu sa 1410 odnosno 1380 sam spustio na 1030 obrtaja i tek tad sam mogao da spustim ruku na odzak i da je drzim tri sekunde.(Plamen lijep,ustvari prvi put sam i vidjeo plamen kako treba). Klapna iza peci je SKROZ zatvorena,brzinu puza(RAD) sam spustio na 5 sekundi a odmor podigao na 11 sekundi. Cijevni termostat je na 67C ,kotao na 75 C,pumpa je na brzini dva.Vrijeme podizanja temperature od 60c do 75 otprilike traje 16 minuta
Ono sto me interesuje da li je problem sto sam spustio brzinu na 1030 obrtaja radi konstrukcije gorionika da mu nece praviti problem.
Trenutno pec radi od 06:00h do 22:00h. Jos par dana pa cu iznijeti proracun potrosnje al vec sad mogu da kazem da je dosta manja neg sto je bila .
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
DOBRO DEČKI IZ TIRKIZNE JEL VI ČITATE OVO. DA LI TREBA KARLO DA USTANE IZ GROBA I DA J;BE MAJKU VAŠIM OVLAŠTENIM SERVISERIMA.

DAJTE VIŠE ZAMJENITE TE KURVE U KUPLERAJU A NE KREVETE
ramzay is offline  
Old 17.12.2013., 04:22   #6048
Quote:
cuupo kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem svim dobrim ljudima sto svojim znanjem i iskustvom na ovom forumu pomazu nama lajicima, da sto bolje i ekonomicnije a u ovo tesko vrijeme grijanje imamo .
Htio bi da iznesem svoje vidjenje a u mom slucaju i rezultate grijanja na pelet.
Posjedujem CM kotao od 40 kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw,grijem oko180 kvadrata,kuca dobro ususkana sa 8cm stiropolom,dobra drvena stolarija,potkrovlje izolovano sa 8 cm staklenom vunom,radijatori bez termo glava.
.
Prvo bi se osvrnuo na "majstore" sto su mi isprojektovali cijelo grijanje i rekao da su to jedni obicni salajbajzeri koji veze sa vezom nemaju ,bosanski sistem grijanja bez mis ventila i kao sto sami mozete procijeniti kotlom od 40 kw ali sto kazu Bosanska posla pa i jest tako .
Kada sam htio da dogradim CM plamenik kazu mi trebas da rezes vrata na kotlu pa da nesto varis i tako dalje ,ja slucajno navratim u jedan malo opremljeniji salon za grijanje i slucajno se upustim u pricu sa radnikom na SALTERU kad on se smije kaze evo ova tebi vrata trebaju i gle cuda gotova vrata original od CM za gorionik 35kw koja su originalna za kotao od 40kw
.
I sada dolazi onaj lijepi dio ,ponovo kontaktiram CM servisera(ovlastenog) hajd kontam rekoh mozda se zeznuo za vrata pa nije ni znao da imaju original i tako zakazemo ugradnju i pustanje sistema.Dosli sklopili sistem i ja naravno koji sam visio danonocno na ovim forumima vidim da mi bas i ne odgovara sve sto oni postavise a vezano za jacinu gorionika i za klapnu koja se nalazi na izlazu iz kotla.Kaze on meni ma u tebe kuca tri sprata on mora da bude na P6(35kw) a klapna mora biti skroz otvorena(a odzak visok 11 metara) pitam ja njega koliko je to kg peleta po satu kaze on 6kg hajd kontam sta cu sad ja njemu tu prosipat i pricat o forumu i mojim iscitavanjima postova od gospodina Ramzay-a,Zmajdina i drugih gdje su zakljucili da je ovo daleko od onoga sto meni stvarno treba .I upravo zbog tog P6 Ako vam kazem da na -5 C u mojoj Garazi odnosno kotlovnici bilo 29 C necete vjerovati .
I tada pocinje moja avantura stelovanja i ganjanja sa gorionikom .
Prvo sto sam uradio je smanjivanje sa P6 na P3 (20kw) .U kuci je i dalje bilo prevruce,kontam nema termostata,odem kupim Junko termostat(89 km) povezem ga sa cijevnim termostatom i postavim na ga na 65 C, sobni koji je na prvom spratu na 22C. Problem sa ovim sistemom je taj sto na drugom spratu temperatura je dosta veca(i do 3C) u odnosu na prvi i paljenje peci u jednom satu i do dva puta i to da nisam mogao prici dimnjaku iza peci od vreline.Potrosnja otprilike 4.8kg/h,puz je radio 6sekundi pa odmarao 9sekundi..Potrosnja katastrofalna .

Tako sam se ganjao oko dvije sedmice ,poslije toga odlucim da mu ja krenem stelovati brzinu fena i rad puza.
Smanjim fen(ostavio sam na P4) ,znam ovdje se dosta pricalo o PLAMENU i njegovoj lijepoj i toploj boji ,u mom slucaju toga nije bilo, brzinu sa 1410 odnosno 1380 sam spustio na 1030 obrtaja i tek tad sam mogao da spustim ruku na odzak i da je drzim tri sekunde.(Plamen lijep,ustvari prvi put sam i vidjeo plamen kako treba). Klapna iza peci je SKROZ zatvorena,brzinu puza(RAD) sam spustio na 5 sekundi a odmor podigao na 11 sekundi. Cijevni termostat je na 67C ,kotao na 75 C,pumpa je na brzini dva.Vrijeme podizanja temperature od 60c do 75 otprilike traje 16 minuta
Ono sto me interesuje da li je problem sto sam spustio brzinu na 1030 obrtaja radi konstrukcije gorionika da mu nece praviti problem.
Trenutno pec radi od 06:00h do 22:00h. Jos par dana pa cu iznijeti proracun potrosnje al vec sad mogu da kazem da je dosta manja neg sto je bila .
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
Kaj ni bilo jednostavnije da staviš plamenik na P3 - smanjio si dobavu peleta i usporio ventilator??
dep is offline  
Old 17.12.2013., 07:21   #6049
Quote:
cuupo kaže: Pogledaj post
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
Zbog prevelike temperature u kući se ne podešava plamenik! Plamenik se podešava da pravilno izgara.
Uz pretpostavku da imaš radijatore, ovo se lako rješava termostatskim glavama na radijatorima. U svakoj prostoriji na glavi namjestiš temperaturu na onu koja ti stvarno paše i nema pregrijavanja. Jedan radijator ostaviš bez glave da cirkulacija kotla nikad nije zatvorena.
bmwmilos is offline  
Old 17.12.2013., 15:13   #6050
dobar dan
miroslav555 is offline  
Old 17.12.2013., 18:55   #6051
Digitall kaže: ...radi se o kuci od 200m2 sa full fasadom 10cm stiropor, pvc stolarija.
koliko kw mi je uopce potrebno?

Prema ovim podacima(bez debljine zida, od čega je isti) trebat ćeš kotao oko 15kW.(ne znam iz kojeg si kraja, koliki su vani minusi!)
Ajd uzmi maksimalno 25 kW da griješ toplu vodu za dva stana!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 17.12.2013., 21:53   #6052
Quote:
cuupo kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem svim dobrim ljudima sto svojim znanjem i iskustvom na ovom forumu pomazu nama lajicima, da sto bolje i ekonomicnije a u ovo tesko vrijeme grijanje imamo .
Htio bi da iznesem svoje vidjenje a u mom slucaju i rezultate grijanja na pelet.
Posjedujem CM kotao od 40 kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw,grijem oko180 kvadrata,kuca dobro ususkana sa 8cm stiropolom,dobra drvena stolarija,potkrovlje izolovano sa 8 cm staklenom vunom,radijatori bez termo glava.
.
Prvo bi se osvrnuo na "majstore" sto su mi isprojektovali cijelo grijanje i rekao da su to jedni obicni salajbajzeri koji veze sa vezom nemaju ,bosanski sistem grijanja bez mis ventila i kao sto sami mozete procijeniti kotlom od 40 kw ali sto kazu Bosanska posla pa i jest tako .
Kada sam htio da dogradim CM plamenik kazu mi trebas da rezes vrata na kotlu pa da nesto varis i tako dalje ,ja slucajno navratim u jedan malo opremljeniji salon za grijanje i slucajno se upustim u pricu sa radnikom na SALTERU kad on se smije kaze evo ova tebi vrata trebaju i gle cuda gotova vrata original od CM za gorionik 35kw koja su originalna za kotao od 40kw
.
I sada dolazi onaj lijepi dio ,ponovo kontaktiram CM servisera(ovlastenog) hajd kontam rekoh mozda se zeznuo za vrata pa nije ni znao da imaju original i tako zakazemo ugradnju i pustanje sistema.Dosli sklopili sistem i ja naravno koji sam visio danonocno na ovim forumima vidim da mi bas i ne odgovara sve sto oni postavise a vezano za jacinu gorionika i za klapnu koja se nalazi na izlazu iz kotla.Kaze on meni ma u tebe kuca tri sprata on mora da bude na P6(35kw) a klapna mora biti skroz otvorena(a odzak visok 11 metara) pitam ja njega koliko je to kg peleta po satu kaze on 6kg hajd kontam sta cu sad ja njemu tu prosipat i pricat o forumu i mojim iscitavanjima postova od gospodina Ramzay-a,Zmajdina i drugih gdje su zakljucili da je ovo daleko od onoga sto meni stvarno treba .I upravo zbog tog P6 Ako vam kazem da na -5 C u mojoj Garazi odnosno kotlovnici bilo 29 C necete vjerovati .
I tada pocinje moja avantura stelovanja i ganjanja sa gorionikom .
Prvo sto sam uradio je smanjivanje sa P6 na P3 (20kw) .U kuci je i dalje bilo prevruce,kontam nema termostata,odem kupim Junko termostat(89 km) povezem ga sa cijevnim termostatom i postavim na ga na 65 C, sobni koji je na prvom spratu na 22C. Problem sa ovim sistemom je taj sto na drugom spratu temperatura je dosta veca(i do 3C) u odnosu na prvi i paljenje peci u jednom satu i do dva puta i to da nisam mogao prici dimnjaku iza peci od vreline.Potrosnja otprilike 4.8kg/h,puz je radio 6sekundi pa odmarao 9sekundi..Potrosnja katastrofalna .

Tako sam se ganjao oko dvije sedmice ,poslije toga odlucim da mu ja krenem stelovati brzinu fena i rad puza.
Smanjim fen(ostavio sam na P4) ,znam ovdje se dosta pricalo o PLAMENU i njegovoj lijepoj i toploj boji ,u mom slucaju toga nije bilo, brzinu sa 1410 odnosno 1380 sam spustio na 1030 obrtaja i tek tad sam mogao da spustim ruku na odzak i da je drzim tri sekunde.(Plamen lijep,ustvari prvi put sam i vidjeo plamen kako treba). Klapna iza peci je SKROZ zatvorena,brzinu puza(RAD) sam spustio na 5 sekundi a odmor podigao na 11 sekundi. Cijevni termostat je na 67C ,kotao na 75 C,pumpa je na brzini dva.Vrijeme podizanja temperature od 60c do 75 otprilike traje 16 minuta
Ono sto me interesuje da li je problem sto sam spustio brzinu na 1030 obrtaja radi konstrukcije gorionika da mu nece praviti problem.
Trenutno pec radi od 06:00h do 22:00h. Jos par dana pa cu iznijeti proracun potrosnje al vec sad mogu da kazem da je dosta manja neg sto je bila .
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
Čitam i ne vjerujem što čitam!!

Da ti je kotao preveliki sigurno je. Da su ti šlampavo odradili sigurno jesu.
I sad još na kraju da pitam jesu ovi "instalateri" opće što podešavali plamenik. (nedaj bože možda što mjerili sa nekim čudnim spravama??
Ovo što si podesio obroj okretaja ventilatora na 1030 to si čak i dobro pogodio ako ti je dimnjak dobar.
Moja preporuka pozovi servisera ali servisera koji ti može izmjeriti dimne plinove i podesiti plamenik kako treba.
A ovo što ti je u kući pretoplo , to je sad jedna druga priča.
Minimalno što možeš napraviti ugradi termostatske ventile na radijatore.
Sljedeće ugradi akumulacijski spremnik itd itd itd
kolman is offline  
Old 17.12.2013., 22:00   #6053
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje najsigurnije postavit pitanje a i dobiti cu nadam se dobar odgovor...

Ugradio bih sebi u dnevni boravak digitalni sobni termostat koji ima sedmodnevnu regulaciju da upali/izgasi pec za pelete na centralno.

Da li mi može neko preporučiti koji je dobar ?
isto tako da li oni stvarno kostaju 1000 kn kao sto sam vidio u jednom ducanu...

ima li sto jeftinije ? :/
odličan je taj termostat,
za te novce sa svim tim mogućnostima, ne možeš naći,

tri godine za redom je najprodavaniji termostat u hrvatskoj

stmat is offline  
Old 17.12.2013., 23:50   #6054
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Zbog prevelike temperature u kući se ne podešava plamenik! Plamenik se podešava da pravilno izgara.
Uz pretpostavku da imaš radijatore, ovo se lako rješava termostatskim glavama na radijatorima. U svakoj prostoriji na glavi namjestiš temperaturu na onu koja ti stvarno paše i nema pregrijavanja. Jedan radijator ostaviš bez glave da cirkulacija kotla nikad nije zatvorena.
Ako nema četveroputni ventil, nego samo troputni ili čak ni to..u tom slučaju i u dobro izoliranoj kući termostatska glava je beskorisna (ode temp u nebesa), možda ako je vani -10, ali većinu vremena nikako ne funkcionira dobro...
skyman is offline  
Old 18.12.2013., 08:57   #6055
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Ako nema četveroputni ventil, nego samo troputni ili čak ni to..u tom slučaju i u dobro izoliranoj kući termostatska glava je beskorisna (ode temp u nebesa), možda ako je vani -10, ali većinu vremena nikako ne funkcionira dobro...
ljudi, dajte molim vas nemojte valjati gluposti! vidim jedna glupost za drugom
kak bi pobogu temperatura otišla u nebesa ako je termostatska glava na radijatoru, kako!? ako je glava ispravna, pa hebe se glavi jel vani +30 ili -20 ?
mranderson is offline  
Old 18.12.2013., 10:38   #6056
Pozdrav, imam kuci centrometal pelet set. programiran je da kotao radi od 6-22h.

Može pitanje, kolika je normalna temperatura kotla par minuti prije paljenja ? dakle npr. u 6h . meni padne po noci (dok ne radi pa sve do 6 ujutro ) temperatura na 30 stupnjeva.

da li je to ok temperatura ?

p.s.kotao je programiran na 75 C.


Hvala !
Honcherous is offline  
Old 18.12.2013., 15:53   #6057
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
ljudi, dajte molim vas nemojte valjati gluposti! vidim jedna glupost za drugom
kak bi pobogu temperatura otišla u nebesa ako je termostatska glava na radijatoru, kako!? ako je glava ispravna, pa hebe se glavi jel vani +30 ili -20 ?
Nemoj ti valjat gluposti kad ne znaš o čemu se priča, evo dođi kod mog šogora koji ima 10 cm fasadu i odlično izolirano potrkovlje, ima samo troputni ventil ravno iz peći, stavi mu svoje koje god hoćeš termostatske glave, upali peć, kad krene filat vodu od 65-75 stupnjeva u radijatore pa vidi šta će se događati, izbacit će tebe i tvoje termostatske glave naglavačke van. Prouči malo pojmove "inercija" i "odaziv" jer očito ne znaš šta pričaš.

Termostatska glava bez četveroputnog miš ventila ne funkcionira dobro i točka. Jedino ako ćeš smanjivat temp kotla (jako loša ideja).
skyman is offline  
Old 18.12.2013., 16:39   #6058
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Nemoj ti valjat gluposti kad ne znaš o čemu se priča, evo dođi kod mog šogora koji ima 10 cm fasadu i odlično izolirano potrkovlje, ima samo troputni ventil ravno iz peći, stavi mu svoje koje god hoćeš termostatske glave, upali peć, kad krene filat vodu od 65-75 stupnjeva u radijatore pa vidi šta će se događati, izbacit će tebe i tvoje termostatske glave naglavačke van. Prouči malo pojmove "inercija" i "odaziv" jer očito ne znaš šta pričaš.

Termostatska glava bez četveroputnog miš ventila ne funkcionira dobro i točka. Jedino ako ćeš smanjivat temp kotla (jako loša ideja).
Sta mu je taj troputni ventil onda ručni??
davor1808 is offline  
Old 18.12.2013., 17:02   #6059
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Nemoj ti valjat gluposti kad ne znaš o čemu se priča, evo dođi kod mog šogora koji ima 10 cm fasadu i odlično izolirano potrkovlje, ima samo troputni ventil ravno iz peći, stavi mu svoje koje god hoćeš termostatske glave, upali peć, kad krene filat vodu od 65-75 stupnjeva u radijatore pa vidi šta će se događati, izbacit će tebe i tvoje termostatske glave naglavačke van. Prouči malo pojmove "inercija" i "odaziv" jer očito ne znaš šta pričaš.

Termostatska glava bez četveroputnog miš ventila ne funkcionira dobro i točka. Jedino ako ćeš smanjivat temp kotla (jako loša ideja).
skyman ma daj, opet pričaš bedastoće, tko će koga baciti van, ne kužim, halo, pa o čemu ti pričaš, pa ako tvoj šogor ima tako predimenzionirane radijatore, a ti, da ti ne velim neku ružnu riječ, ne znaš mu predložiti da se grije sa 40-50 stupnjeva ko i cijeli 'zapadni' svijet, pa tko ti je kriv!

samo te molim da ne trabunjaš više, nego da se zatvorite vas dvoje u kotlovnicu, i nemojte po gemištima , nego fino pamet u glave i polako, pa gdje piše da se mora grijati sa 65-75, uffffffff

i nemoj mi molim te sad spomenuti 'trgovačku' kondenzaciju kotla!

a ovo boldano, Jedino ako ćeš smanjivat temp kotla (jako loša ideja) haloooooooo
mranderson is offline  
Old 18.12.2013., 20:55   #6060
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Jedino ako ćeš smanjivat temp kotla (jako loša ideja) haloooooooo


Znači , i ovdije vrijedi ona stara ( u seksu dokazana)

SNAGA klade valja , a um caruje.

Lipi pozdrav iz Hr.Primorja ( noći , jutra i večeri + 5 , a dan + 15 )
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.