Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2014., 21:16   #81
Quote:
Teodozije kaže: Pogledaj post
Poštovanje, moze li mi netko preporuciti neku literaturu za ucenje Hebrejskog jezika i online linkove za krenit od nule. Negdje sam procitao da je korisna ona slovnica Hebrejskog sa citankom od Adalberta Rebića, pa ako mi netko moze reci nesto vise o tome bio bih zahvalan.
Ta je slovnica odlična.
Pisana jednostavno i jasno.
Čak je i povoljna.

Ja sam uz nju, kupila Bibliju (Biblia hebraica) i rječnik Rudolfa Amerla.

Malo je teže kad se uči samostalno, ali kad se nauči transliterirati na latinicu, onda se nauči i čitati.

Čovjek se zaljubi u hebrejski jezik.
(govorim o biblijskom hebrejskom)
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 21:50   #82
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ta je slovnica odlična.
Pisana jednostavno i jasno.
Čak je i povoljna.

Ja sam uz nju, kupila Bibliju (Biblia hebraica) i rječnik Rudolfa Amerla.

Malo je teže kad se uči samostalno, ali kad se nauči transliterirati na latinicu, onda se nauči i čitati.

Čovjek se zaljubi u hebrejski jezik.
(govorim o biblijskom hebrejskom)
Thx na odgovoru. Možeš li mi reci gdje si kupila tu slovnicu i rječnik, trazio sam malo po netu, al samo vidim mogucnost online kupnje.
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 22:22   #83
Quote:
Teodozije kaže: Pogledaj post
Poštovanje, moze li mi netko preporuciti neku literaturu za ucenje Hebrejskog jezika i online linkove za krenit od nule. Negdje sam procitao da je korisna ona slovnica Hebrejskog sa citankom od Adalberta Rebića, pa ako mi netko moze reci nesto vise o tome bio bih zahvalan.
Kakav si sa engleskim jezikom?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 22:32   #84
Quote:
Teodozije kaže: Pogledaj post
Thx na odgovoru. Možeš li mi reci gdje si kupila tu slovnicu i rječnik, trazio sam malo po netu, al samo vidim mogucnost online kupnje.
Možeš kupiti u knjižarama Kršćanska sadašnjost i Verbum, ako si u Hrvatskoj.
Ako nisi, ne znam kako se naručuje preko granice. Izvidi putem interneta.

Inače, ove knjižare imaš u svim većim gradovima u RH.

http://www.ks.hr/

http://verbum.hr/
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 08:12   #85
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Možeš kupiti u knjižarama Kršćanska sadašnjost i Verbum, ako si u Hrvatskoj.
Ako nisi, ne znam kako se naručuje preko granice. Izvidi putem interneta.

Inače, ove knjižare imaš u svim većim gradovima u RH.

http://www.ks.hr/

http://verbum.hr/
E puno hvala, budem onda provjerio u tim knjižarama u Zagrebu. Nomen, znanje Engleskog mi je vrlo dobro, svrstao bi se oko C1 stupnja.
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:47   #86
Quote:
Teodozije kaže: Pogledaj post
Nomen, znanje Engleskog mi je vrlo dobro, svrstao bi se oko C1 stupnja.
Ok, pitam iz razloga jer imam dosta toga na engleskom jeziku, ali zavisi da li hoćeš da kreneš sa učenjem tzv. klasičnog hebrejskog jezika, najpoznatija knjiga pisana ovim jezikom je, pretpostavljaš, Biblija, zato se često zove i biblijski hebrejski, ili bi da počneš od modernog hebrejskog jezika. Ako te radije interesuje klasični ili biblijski hebrejski, onda imam par knjiga:
1) Biblical Hebrew Grammar Visualized 2012, 414 strana.
2) Learning to Read Biblical Hebrew - An Introductory Grammar 2006, 409 strana.
3) A Practical Grammar for Classical Hebrew 1959, 327 strana.
4) Beyond Babel - A Handbook for Biblical Hebrew and Related Languages (Resources for Biblical Study) 2002, 256 strana.
5) Lambdin's introduction to biblical Hebrew (reprinted 2004), 209 strana.
6) An Introduction to Biblical Hebrew Syntax 1990, 925 strana. Ovo preporučujem. Bruce K. Waltke je dobar stručnjak za biblijski hebrejski, a i ovde su poglavlja poređana jako dobro (po mom mišljenju).
7) Biblical Hebrew Reference Grammar 1999, 406 strana.
8) A Guide to Biblical Hebrew Syntax 2003, 242 strane.
9) Biblical Hebrew - A Text and Workbook (1989), 451 strana.
10) Building Your Biblical Hebrew Vocabulary - Learning Words by Frequency and Cognate 2001, 232 strane.
11) Studies in Classical Hebrew 2014, 491. Izašlo ove godine, malo ozbiljnije štivo, nije baš za početnike, ali je iz ove godine, savremeno
Ovo su samo neka dela. Imam još ponekih knjiga koji su mi u nekim programima, a neke koje vrede, na žalost - nemam. Naravno, nisam stručnjak za hebrejski, niti stari niti moderni, ali imam neku osnovu, ponekad čitam Stari zavet na hebrejskom, pomalo prevodim za svoju dušu neke delove uglavnom uz pomoć rečnika, i tako. Daleko sam od nekog stručnjaka, pošto ih lično poznajem, zato to i znam. Za moderni hebrejski imam:
1) Modern Hebrew - An Essential Grammar [3 ed.] 2005, 321 strana.
2) Modern Hebrew Book (Teach Yourself Languages) 2004, 128 strana.
3) Modern Hebrew for Intermediate Students [1 ed.] 2001, 188 strana.
4) Modern Hebrew Structure 1978, 472 strane.
5) The Grammar of Modern Hebrew 1989, 609 strana.
6) A Reference Grammar of Modern Hebrew (Reference Grammars) 2005, 406 strana.
Ako te nešto od ovoga interesuje, javi se. Ovo inače sve imam u elektronskom izdanju. Takođe, ako imaš neki naslov koji te zanima, možda ja to imam. Raspoložen sam danas, pa ću ti pomoći sve što budem mogao. Ne potcenjujem značaj online kurseva i koječega, ali ipak, za mnoge i dalje važi ono- knjiga je knjiga.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:24   #87
vidi da li ti ovo odgovara
http://hebrejski.org.rs/kursevi-besplatni
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:28   #88
Puno vam hvala na odgovorima, cilj mi je nauciti standardni moderni Hebrejski koji se danas koristi u Izraelu, na njemu mi je osnovni cilj raditi posto kasnije imam nekih planova oko odlaska tamo. Kupio sam si za pocetak ovu knjizicu od Adalberta Rebica i prolazit cu ova predavanja na internetu a kasnije ulaziti sve dublje i dublje u gramatiku. Ucio sam Arapski jezik par godina, tako da sam vec stekao naviku prevođenja harfova na latinicu, to mi nece biti novost, a po vokalnom izricaju vidim da ima nekih slicnosti s Arapskim. Nadam se da ce ta predavanja plus ova knjizica plus knjiga koja prati predavanja biti dovoljna za pocetak.
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:43   #89
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ta je slovnica odlična.
Pisana jednostavno i jasno.
Čak je i povoljna.

Ja sam uz nju, kupila Bibliju (Biblia hebraica) i rječnik Rudolfa Amerla.

Malo je teže kad se uči samostalno, ali kad se nauči transliterirati na latinicu, onda se nauči i čitati.

Čovjek se zaljubi u hebrejski jezik.
(govorim o biblijskom hebrejskom)
Ah, teško se tebi zaljubiti..........ne miješaj mene sa svojim osjećajima. Ja općenito ne učim rado strane jezike, tako da od ljubavi,...ništa
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 15:35   #90
Hebrejski jezik

Dragi moji,
Pošto sam vidio da nitko nije ponudio neki konkretan odgovor na pitanje gdje učiti, ja ću opet pokrenuti ovu prekrasnu temu.
Dakle, hebrejski jezik je jezik naših praočeva i jezik na kojem je pisan veći dio Starog zavjeta. Hebrejski jezik je jezik izabranog naroda.
Kupio sam si Slovnicu hebrejskog jezika autora dr. Adalberta Rebića, te sam počeo slušati predavanja na internetu od Željka Stanojevića (http://hebrejski.webs.com/kurshebrejskogfree.htm). Uz to predavanje ide i knjiga za prvi ("alef") tečaj. Tu sam knjigu skinuo, ali ju ne mogu pokrenuti (zapravo, očitava mi samo prvih 16 stranica).
Ima li netko link te knjige za online čitanje, ili u pdf obliku, ili bilo koji oblik dobar za čitanje.
Još me zanima gdje u Zagrebu mogu početi učiti hebrejski jezik. Nisam nigdje našao da izričito kažu da podučavaju hebrejski. U nekim školama stranih jezika piše da podučavaju "ostale" jezike na upit. Sad, kolike su šanse da će skupiti grupu za hebrejski "na upit", ne znam.
Bilo bi zgodno kad bi negdje individualno ili grupno išao na tečaj. Svaka dobra preporuka ili savijet su dobrodošli.
Krenimo učiti taj prekrasan jezik, jezik izabranog naroda!
Unaprijed hvala!
AMDG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 18:17   #91
E, zna tko što o nekom tečaju što se navodno održava subotom ujutro negdje u Zagrebu? Naletio sam na letak u prostorijama gdje imam tečaj korejskog (zbog kojeg doduše ne mogu na ovo jer mi je u isto vrijeme), ali sad sam guglao i ništa ne nalazim. Navodno imaju tečajeve i biblijskog i suvremenog hebrejskog; doduše, mislim da je nastava u malo sjebanom terminu (po 3-4-5 sati odjednom jednom mjesečno).
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 18:46   #92
U petak u 21:30 na HTV 1 imate izraelsku seriju gdje možete pratiti suvremeni izgovor jezika. Ako razumijete fonološke promjene, osnovnu morfologiju i nešto rječnika možete si trenirati uho uz pratnju prijevoda.

http://hrtprikazuje.hrt.hr/279583/taoci-3

nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 21:39   #93
Uz udžbenik pokojnog prof. Rebića se može koristiti hrvatsko-hebrejski rječnik Rudolfa Amerla, imate i jeftiniji hrvatsko-hebrejski rječnik Danijela Berkovića u izdanju Biblijskog instituta u Zagrebu. Biblijski institut do srpnja održava tečajeve hebrejskog jezika za laike i one koji ne studiraju teologiju, ne znam kako stoje s tečajevima u Bet Israelu i ŽOZ, morate ih mailom pitati. Na BI su tečajevi besplatni, a Bet-Is mislim da drži na Filozofskom uz plaćanje. Na hrv. uz prof. Rebića imate dodatne materijale sa Isusovačkog fakulteta, a na stranicama Biblijskog instituta i materijale iz biblijske egzegeze, a možete konzultirati isto i radove prof. Rebića ili neke strane autore, dosta toga ima na hrčku.
Od stranih izvora jako je dobar evangelički online kolegij koji vodi dr. Bill Barrick te popratni udžbenik i radni materijali koji se nalaze na njegovoj stranici. Predavanja su postavljena na YT:
https://www.youtube.com/playlist?lis...92DD285C853693
https://www.youtube.com/playlist?lis...1262F23B3FA218

Uz Rebićevu gramatiku dobro dođe Mannheimerov udžbenik, iako stariji još je uvijek dobar i pruža uglavnom ono što drugi uglavnom ispuštaju, tj. mnoštvo primjera za vježbe čitanja pri učenju fonologije. Od ostalih materijala nekom može koristiti i stranica Hebrew4Christians na kojoj se netko potrudio napraviti i transliteraciju te snimiti čitanje vježbi, zatim Blue Letter Bible na kojoj je uz tekst postavljen paralelan prijevod na grčkom i hebrejskom sa referencijama na Strongs rječnik (na lijevoj strani od stiha se stisne C za Concordance, naglasci se aktiviraju klikom na opciju ispod teksta). Na stranici Mechon Mamre su postavljena čitanja Avrahama Schmueloffa (na netu se može naći i njegovo čitanje Novog Zavjeta na hebrejskom).
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 00:31   #94
Quote:
Uz to predavanje ide i knjiga za prvi ("alef") tečaj. Tu sam knjigu skinuo, ali ju ne mogu pokrenuti (zapravo, očitava mi samo prvih 16 stranica).
Uz knjigu treba skinuti i WinDjView-1.0.3.exe, aplikaciju u kojoj se može otvoriti. Tu aplikaciju sam skinula na istom linku gdje je bila i knjiga. Sad ispisujem lekciju po lekciju.
Quote:
Još me zanima gdje u Zagrebu mogu početi učiti hebrejski jezik. Nisam nigdje našao da izričito kažu da podučavaju hebrejski. U nekim školama stranih jezika piše da podučavaju "ostale" jezike na upit. Sad, kolike su šanse da će skupiti grupu za hebrejski "na upit", ne znam.
Židovska zajednica Bet Israel održava tečaj. Mislim da još uvijek traje, a počeo je, čini mi se, u listopadu prošle godine. Ja sam isto zainteresirana, ali zakasnila sam. Pisala sam im i rekli su mi da ne znaju kad će organizirati sljedeći. Što se tiče tečaja na Filozofskom, tamo su ga prekinuli jer nije bilo dovoljno zainteresiranih (treba biti barem 6 osoba). Škola Sokrat nudila je hebrejski, ali onda im se profesorica vratila u Izrael.
Mogu se skinuti tečajevi, npr. Pimsleurov je ok. Dobar je za početnike jer ide polako, dobar je za upoznavanje s jezikom. Naravno, ako već znate engleski.
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 00:38   #95
Quote:
nima kaže: Pogledaj post
U petak u 21:30 na HTV 1 imate izraelsku seriju gdje možete pratiti suvremeni izgovor jezika. Ako razumijete fonološke promjene, osnovnu morfologiju i nešto rječnika možete si trenirati uho uz pratnju prijevoda.

http://hrtprikazuje.hrt.hr/279583/taoci-3

Ja sam očito zakasnila na ovo Još neki prijedlog možda? Neki izraelski film koji bi se mogao skinuti? Na dailymotionu mogu se pronaći serije na hebrejskom, ali uglavnom nemaju titlove na engleskom. Trenutno pratim seriju Fauda.
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 10:02   #96
Više ne radi link, serija se zove Bnei Aruba, ima je i na YT sa titlom. Nemam previše vremena za filmove, zadnji put sam gledao Waltz with Bashir i neki dokumentarac o požaru na Karmelu. I još neki za koji se ne mogu sjetit kak se zove
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 10:12   #97
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Probaj pitati na Katoličko bogoslovnom fakultetu da slušaš njihova predavanja, ima hebrejski već na 1.godini, navodno da dopuštaju, inače i ovaj hebrejski vodi cura koja je završila teologiju

Pa ja mislim da nije jer ja ako dođem na 1 sat ništa neću dobiti tj naučiti, osim da vidim želim li učiti hebrejski, a oni će dobiti moje novce za znanje koje mi nisu prenijeli...ok sad malo filozofiram ali to mi se jednostavno ne čini ok, posebno što se to održava u prostorijama Crkve pa čemu takva cijena
Kod nas još nije zaživjela sveučilišna kultura kao u razvijenim zemljama. U SAD je normalno da se kolegiji za koje postoji interes snimaju i stavljaju na javni dostup, počevši od najrazvijenijih sveučilišta kao MIT, Stanford, Berkeley, Yale itd. do manje razvikanih, u Indiji npr. imaju snimljena predavanja cijelih kurikuluma za pojedini prvostupnički studij stavljene na YT, slično u Izraelu. Time si dižu kvalitetu studiranja jer su predavanja stalno dostupna, mogu ih pregledati zainteresirani izvan studijskog programa, oni koji bi htjeli upisivati pojedini program itd. HKS koliko vidim zasada stavlja samo gostujuća predavanja i sl. Bilo bi dobro kada bi studij judaistike na ffzg itd. snimili kolegij za hebrejski jezik na našem jeziku, kao na evangeličkom TMS koji predaje Bill Barrick.
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 12:53   #98
jel ima neko da bi mi dobrovoljno preveo jednu recenicu na hebrejski?
puhkerem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:01   #99
Poštovani,

ako je netko ovdje zainteresiran za učenje hebrejskog jezika, neka mi se javi u inbox. Inače studiram judaistiku i imam iskustva u vođenju tečaja u školi stranih jezika.
AnnaRiddle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 18:40   #100


Našao sam nešto o oživljavanju starog hebrejskoga govornog jezika nakon dvije tisuće godina.

Izraelski književnik Etgar Keret piše:

"Dvije tisuće godina hebrejski je jezik egzistirao samo u pisanoj formi. Židovi koji su ta dva milenija proveli u egzilu znali su čitati Bibliju na hebrejskome, ali su se u govoru služili drugim jezicima - jidišem, ladinom ili lokalnim jezicima zemalja u kojima su boravili - s namjerom da se ne koriste božjim jezikom pri obavljanju svjetovnih poslova."

"Hebrejskim se u govoru počinju koristiti tek u 19. st. kao dijelom nacionalne ideologije. Problem nastaje u trenutku kad Židovi shvaćaju da im nedostaje dvije tisuće godina: riječi poput plastika, automobil i sl. nisu leksemi obuhvaćeni biblijskim vokabularom."

"Stoga je bilo nužno uvesti kolokvijalni hebrejski, odnosno uvoziti brdo posuđenica iz drugih jezika. Konflikt između drevnog i suvremenog, svetog i svjetovnog, možete pronaći u gotovo svakoj rečenici na hebrejskom i taj se obračun naprosto ne može prevesti na druge jezike koji su organski po prirodi." (16. 12. 2016.)

Rikard Simeon u "Enciklopedijskom rječniku lingvističkih naziva" piše ovako:

"Suvremeni židovski jezik (ivrit) razvio se u Izraelu ponovnim uspostavljanjem starožidovskog jezika obogaćenog novim oblicima i riječima iz susjednog arapskog i evropskih jezika." (1969.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.