Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 22:57   #761
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Hitler je bio radikalni ljevicar, a razlika izmedju njega i "komunista" bila je ta sto su "komunisti" imali internacionalnu politiku, a Hitler lokalno Njemacku - nacionalnu, http://liberal.hr/clanak.php?id=387

Naravno, glavni problem su mu bili Zidovi koji su zbog velikog bogatstva i privatnog vlasnistva bili nespojivi s komunizmom.
Ako je Adolf Hitler bio radikalni ljevičar - postavlja se pitanje zbog čega je NSDAP bila podržavana od povećeg kruga njemačkih industrijalaca tokom ere TR?
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 00:02   #762
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Ako je Adolf Hitler bio radikalni ljevičar - postavlja se pitanje zbog čega je NSDAP bila podržavana od povećeg kruga njemačkih industrijalaca tokom ere TR?
Ako je Jugoslavija imala posteni ljevicarski rezim, kako to da je od 1948. cvala mafija sa svercom cigareta, Tito se kupao u bogatstvu, Ante Todoric izgradio svoj Agrokombinat, mnogima bilo odlicno a 1,5 milijuna ljudi otislo kao sirotinja kada su se otvorile granice, ogromna lova s tajnih racuna iskoristena u pretvorbi i privatizaciji,...

Hocu reci "svo umijece ratovanja se temelji na varkama", http://izquotes.com/quote/188536, pa tako i s Hitlerom i njegovim ljevicarenjem, kao i s danasnjim nomimalno lijevim strankama.

Ljevicari koji imaju bogatstvo, kojega jako cuvaju i ne dijele, a lijeve ideje su populizam za doci na vlast.

2. Prepoznati one s kojima se ne moze vodit argumentirana rasprava i koji truju iskljucivo protiv svih hrvatskih velikana i Hrvatske drzave i iskljucivo podrzavaju sve sto je protiv hrvatskih velikana i Hrvatske drzave (neinformirani potomci crvenog plemstva), medjunarodne sile Zla i domace sluge
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:21   #763
možda nije "prava" povjest, al ne moramo samo o kraljevima, bitkama i ratovima

jutros sam se nemalo iznenadio

Olivia Newton John (jabuka u ovom slučaju pada daleko od stabla) je unuka slavnog fizičara i nobelovca maxa borna
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:58   #764
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
možda nije "prava" povjest, al ne moramo samo o kraljevima, bitkama i ratovima

jutros sam se nemalo iznenadio

Olivia Newton John (jabuka u ovom slučaju pada daleko od stabla) je unuka slavnog fizičara i nobelovca maxa borna
sa cime ovaj post ima veze?
Old 11.12.2017., 20:25   #765
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
znao sam da će biti problema jer nema veze sa drugim svjetskim ratom , zato sam i stavio u navodnike

da stoji kako je himler ili gebels unuk slavnog fizičara e to bi bio pravi poen
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 09:40   #766
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Valjda sa Max Bornom? To je povijesna zanimljivost koju ja nisam znao, ali ni ime glumice nisam znao, mada lik jesam.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 16:56   #767
???
otkud im 47-e hrvatski barjak od 18 metara
Old 18.12.2017., 00:13   #768
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Valjda sa Max Bornom? To je povijesna zanimljivost koju ja nisam znao, ali ni ime glumice nisam znao, mada lik jesam.
kako ne

njena 2 najpoznatija hita:

Grease- You're the one that I want

https://www.youtube.com/watch?v=7oKPYe53h78

Olivia Newton John - Physical (1981)

https://www.youtube.com/watch?v=7gINJMP297w

bila i na Eurosong 1974 i bila 4.
Old 19.12.2017., 11:42   #769
Tvrtka Edison Bell Penkala 4. prosinca 1927. snimila je mikrofonom spojenim telefonskim električnim kabelom s tonskim studijem u Nikolićevoj ulici 7 (danas Teslina ulica na mjestu Zagrebačkog kazališta mladih) božićne napjeve "Narodil se Kralj nebeski" i "Tebe Boga hvalimo" te ih objavila na gramofonskoj ploči promjera 25 cm s naljepnicama indigo boje. Za ovaj izuzetno inovativan pothvat trebalo je nabaviti posebne kabele i pojačala da se ton može kvalitetno prenijeti do uređaja za urezivanje na ploče u studiju tvrtke Edison Bell Penkala koja je djelovala u Zagrebu od 1926. do 1941. godine.
Old 21.12.2017., 10:27   #770
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kako ne

njena 2 najpoznatija hita:

Grease- You're the one that I want

https://www.youtube.com/watch?v=7oKPYe53h78

Olivia Newton John - Physical (1981)

https://www.youtube.com/watch?v=7gINJMP297w

bila i na Eurosong 1974 i bila 4.
Hvala, jasno sve, ali samo ime mi ništa posebno nije značilo, iako lik mi je poznat.

Gledao preksinoć The Great Wall, kinesko-američki film, Matt Damon glumi. I rekoh, aj malo da pročitam nešto o tom čuvenom Kineskom zidu - "valjda jedinoj građevini koja se vidi sa Meseca," pomislih. Kad ono, gle čuda, Kineski zid se uopšte ne vidi sa Meseca, a možda čak ni iz mnogo bliže razdaljine. Mogao sam se kladiti u velike pare da sam bio u pravu do preksinoć, toliko sam puta čuo i pročitao, čak i u školi na času geografije, ovo ali po svemu sudeći - jedan lep urban mit.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 19:10   #771
Malo gledam digitalizirane Matice umrlih i rođenih s početka 19. st. za svoje selo (Babina Greda) i primjećujem nagli porast umrlih u razdoblju 1811.-1819.
https://docs.google.com/spreadsheets...frA/edit#gid=0

Pomislio sam da je u pitanju kakova epidemija karakteristična za ta vremena, međutim u povijesnim izvorima ne vidim ništo istaknutije u vezi toga.
Naime, u to vrijeme je taj prostor bio pod upravom vlasti Vojne krajine koja je bila temeljita u evidentiranju svega.

Meni se čini da je trag uzroka navedenih demografskih anomalija u slijedećim zapisima K. Tkalca (Zapovidi Babogredske kompanije):
U gladnoj 1816. godini kompanija upozorava pa kaže: "Svakom graničaru dobro je poznato kako je teško kada mora hranu kupovati. Ima već dvije tri godine kako graničar mora gladan sjediti kod kuće. Kompanija preporuča svakom graničaru posijati dosta kukuruza, te neka ne čeka da se zemlja osuši tj. da bude tako tvrda da se ne može orati". U proljeće 1817. god. Brodska regimenta i Šesta babogredska kompanija posvećuju mnogo riječi i imaju mnoge brige oko sjetve kukuruza te preporučuju graničarima sijanje, pravilnu i pravovremenu obradu. Time žele izbjeći samo ponovnu glad.

Najpoznatiji babogredski intelektualac tog vremena (Mijat Stojanović) pak piše:
Oskudne, skupe, gladne godine bijahu u nas 1816. i 1817. godina. Jedva se 1818. god. dade na bolje; prestade nerođica. Tako je bilo u Slavoniji. Bio sam diete, te se kao kroz san sjećam, da smo, djeca, dobivši od majke pečena u pepelu ili kuhana u loncu krumpira, često po veliku križku ili gvaljicu sira, a po maljušni komadić prohe, pak bi nam majka rekla:
„Djeco! jedite po više krumpira i sira, nego prohe; neimamo više brašna, dok otac ne dodje s’ puta, otišo je tražili po Bačkoj i Banatu kukuruza.“
Od oca sam poslije čuo, da je za one dvie gladne godine kupovao raži kilu (120 oki) po 100—110 i 116 fr. šajnu kukuruza kilu po 80 — 85 fr.

Erupcija vulkana Mount Tambora 1815. je dodatno pogoršala stanje jer poznato je da je tada čak i u našim krajevima snijeg padao i u ljeto...

Starosna struktura umrlih 1818. g.

dob(godina)-broj umrlih
0-4--------84
5-9--------53
10-19----- 33
20-29-------5
30-49------17
50-59------13
60+--------16
nepoznato---4

ps
Nemam pedigre niti stručnost da imam nekakove pretenzije u smislu da moje pretpostavke budu nekakova povijesna činjenica, ali eto, možda neko vudreniji nekad izgugla ovaj tekst pa obradi demografske anomalije tog vremena/prostora.

Hvala na pažnji
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 00:51   #772
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Nemam pedigre niti stručnost da imam nekakove pretenzije u smislu da moje pretpostavke budu nekakova povijesna činjenica, ali eto, možda neko vudreniji nekad izgugla ovaj tekst pa obradi demografske anomalije tog vremena/prostora.
Vrlo zanimljivo! Vjerujem da bi se ovo moglo doraditi i pripraviti kao stručni rad. Poznaš valjda nekog povjesničara, koji bi ti mogao pomoći oko toga? Amateri mogu, kad se malo potrude i uz savjete eksperata, dati solidne prinose historiji, kao i drugim znanostima. "Citizen Science" je danas primjenjivana metoda i popularna tema.

A baš ovakve vrlo konkretne, specifične teme su najbolje za rad marljivih amatera. Za razliku od uobičajenog forumašanja koje lijevom rukom objašnajva uzroke i značaj globalnih događanja.

Evo uz jedno guglanje, zanimljiv tekst: People power: how citizen science could change historical research
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.