Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2006., 21:01   #1
Cijena parketara

Kolika je cijena postavljanja parketa bilo sa ili bez materijala?
Hvala
Matar is offline  
Old 09.12.2006., 17:22   #2
pozdrav, cca 70kn,a sa materijalom ovisi o vrsti parketa i njegovoj dimenziji,od 130 do 200 kn.
kaje is offline  
Old 09.12.2006., 17:23   #3
naravno, uključeno u cijenu je i brušenje te lakiranje.
kaje is offline  
Old 09.12.2006., 20:43   #4
Meni je s materijalom bilo 160 kn i tom idiotu ne bi vise dala ni da slaze lego kocke a kamo li parket...Ajme sta mi je napravio od poda...
karota is offline  
Old 10.12.2006., 19:36   #5
A sto mislite o cijeni 105 kn za postavljanje, ljepilo i lak uz sav posao ( parket niej u cijeni)?
Matar is offline  
Old 11.12.2006., 15:02   #6
Mislim da ti je bolje da ti njemu platiš posao, a da si sam odabereš sav materijal.
Mirko_M is offline  
Old 12.12.2006., 22:42   #7
Quote:
Matar kaže:
A sto mislite o cijeni 105 kn za postavljanje, ljepilo i lak uz sav posao ( parket niej u cijeni)?
moguće, ali samo uz disperzivno ljepilo i loš lak.
kaje is offline  
Old 12.12.2006., 23:16   #8
Za pravi posao bitno je da je sve usklađeno - drvo, podloga, ljepilo, lak.

Zato je najbolje da majstor koji postavlja, ako ima baš obrt-firmu za to, sve sam nabavi i onda za to odgovara, jer samo tako i može dati garanciju na posao...

Parketarstvo je vrlo osjetljiv posao koji ne može biti OK sa našim shvaćanjima posla i rada, a to je "jeftino i još jeftinije"... jer je tu koliko para toliko muzike.

A da ja nekome radim parkete sa materijalom koji ne poznajem, i sa lakom i ljepilom koje je najjeftinije ali ne odgovara toj podlozi, vrsti drveta itd... ne znam kakvu bih garanciju onda mogao dati? Jer ako se parket nadigne zbog loše podloge, vlažnog betona, krivog ljepila ili neadkevatnog laka, stranka će kriviti majstora, a ne vlastitu škrtost i kupnju bofl robe po građevinskim rasprodajama...

Kod nas većini majstora ne bih dao ni da mi postavlja parkete u štali, a kamoli doma... radio sam parketarstvo u Njemačkoj 3 godine u vrhunskoj privatnoj njemačkoj firmi sa velikim ugledom, koju su pozivali i iz udaljenosti od preko 150 km da im dolazimo raditi, iako u toj udaljenosti ima desetak majstora... garancija na naš posao bila je 12 godina!

Naučio sam posao, ali ga nisam prenio u Hrvatsku, jer ovdje nema ljudi koji bi bili voljni platiti ono što vrijedi. Ovdje bi se svi jebali u dupe za 2 kune, imali doma Sheratone za dva soma kuna iz Mercatonea, i glumili velike pametnjakoviće i stručnjake u stvarima u koje se uopće ne razumiju. Po potrebi i držali predavanja majstorima kako treba raditi.

Posao je počinjao mjerenjem vlažnosti betona u podlozi u vlažnosti drveta u parketu, pravilnim odabirom vrste ljepila i adekvatnog vrhunskog Sailinger laka, a kroz višestruka kitanja, brušenja i poliranja, sa dva grundiranja parketa prije lakiranja, posao je završavao i prostorija je bila useljiva nakon cca dva tjedna.

Jedina briga naručitelja je bila da pokaže na prostoriju, izabere vrstu i uzorak parketa u salonu, te da ima dovoljno novca to za platiti...
Sledgehammer is offline  
Old 13.12.2006., 09:22   #9
Quote:
Sledgehammer kaže:
Za pravi posao bitno je da je sve usklađeno - drvo, podloga, ljepilo, lak.

Zato je najbolje da majstor koji postavlja, ako ima baš obrt-firmu za to, sve sam nabavi i onda za to odgovara, jer samo tako i može dati garanciju na posao...

Parketarstvo je vrlo osjetljiv posao koji ne može biti OK sa našim shvaćanjima posla i rada, a to je "jeftino i još jeftinije"... jer je tu koliko para toliko muzike.

A da ja nekome radim parkete sa materijalom koji ne poznajem, i sa lakom i ljepilom koje je najjeftinije ali ne odgovara toj podlozi, vrsti drveta itd... ne znam kakvu bih garanciju onda mogao dati? Jer ako se parket nadigne zbog loše podloge, vlažnog betona, krivog ljepila ili neadkevatnog laka, stranka će kriviti majstora, a ne vlastitu škrtost i kupnju bofl robe po građevinskim rasprodajama...

Kod nas većini majstora ne bih dao ni da mi postavlja parkete u štali, a kamoli doma... radio sam parketarstvo u Njemačkoj 3 godine u vrhunskoj privatnoj njemačkoj firmi sa velikim ugledom, koju su pozivali i iz udaljenosti od preko 150 km da im dolazimo raditi, iako u toj udaljenosti ima desetak majstora... garancija na naš posao bila je 12 godina!

Naučio sam posao, ali ga nisam prenio u Hrvatsku, jer ovdje nema ljudi koji bi bili voljni platiti ono što vrijedi. Ovdje bi se svi jebali u dupe za 2 kune, imali doma Sheratone za dva soma kuna iz Mercatonea, i glumili velike pametnjakoviće i stručnjake u stvarima u koje se uopće ne razumiju. Po potrebi i držali predavanja majstorima kako treba raditi.

Posao je počinjao mjerenjem vlažnosti betona u podlozi u vlažnosti drveta u parketu, pravilnim odabirom vrste ljepila i adekvatnog vrhunskog Sailinger laka, a kroz višestruka kitanja, brušenja i poliranja, sa dva grundiranja parketa prije lakiranja, posao je završavao i prostorija je bila useljiva nakon cca dva tjedna.

Jedina briga naručitelja je bila da pokaže na prostoriju, izabere vrstu i uzorak parketa u salonu, te da ima dovoljno novca to za platiti...
sa iskustvom koje imam u potpunosti se slazem s tobom, ja sam isla skrtariti i nasla pacera koji je usrao motku i sad mogu samo plakati, a kupila skupi parket, zbogom pameti, sad se samo mogu toplo nadati da cu naci majstora koji bi bio voljan ici popravljati, jer se dio dignuo (ja mislim zato sto ga je prenaspanao i nije ostavio dovoljno dilatacije uz rubove, naravno na nekim mjestima je ostavio previse pa sam morala baciti lajsne koje sam kupila i nabaviti nove koje su prekrile te rupe uz rubove, a njegov komentar je bio da se to da popuniti kitom, mos si misliti, novi parket, 1m dug, skupe lajsne i da imam pokitano uz rubove, pa je onda isao brusiti nekom prastarom brusilicom i napravio brazde po parketu, tako da su morali doci drugi i popravljati za njim;
savjet svima je da poslusaju dobre majstore, pod uvjetom da ih nadju i skuze da su dobri, u startu su svi jako pametni i rjeciti
nenchi is offline  
Old 13.12.2006., 15:14   #10
Dobrog parketara se može skužiti već i po alatu koji ima. Za dobru obradu parketa trebaju jedna - poželjno i dvije velike Hummer mašine, pa Columbus mašina za fino brušenje (do 240 gradacije), kao i mala brusna mašina koja služi za obradu i niveliranje pojasa unutar cca 30 cm od zida...

Uglavnom, da ja radim, na parkete, ljepilo i lak od stranke ne bih davao nikakvu garanciju na posao. Pa tko voli, nek izvoli...
Sledgehammer is offline  
Old 13.12.2006., 16:28   #11
Quote:
Sledgehammer kaže:
Dobrog parketara se može skužiti već i po alatu koji ima. Za dobru obradu parketa trebaju jedna - poželjno i dvije velike Hummer mašine, pa Columbus mašina za fino brušenje (do 240 gradacije), kao i mala brusna mašina koja služi za obradu i niveliranje pojasa unutar cca 30 cm od zida...

Uglavnom, da ja radim, na parkete, ljepilo i lak od stranke ne bih davao nikakvu garanciju na posao. Pa tko voli, nek izvoli...
joj, znam parketare koji su zeznuli posel, a imali su fency smency masine iz svedske upeljane,
dosli decki sa vrboveckim i nekakvom profi kutnom slajfom i sredili iza njih
uostalom velike masine nekad nisu pogodne za brusnju malih prostora sa grbavim starim parketom...
alat puno znaci,ali i vjestina i iskustvo majstora

btw moze kakva preporuka kaj se tice gotovih lakiranih parketa?
se to isplati, koliko je postojan lak na njima i sl.?
chani is offline  
Old 13.12.2006., 17:13   #12
Ja ću u kući postavljati laminate visoke kvalitete, koje ću lijepiti i onda pobrusiti sa columbus strojem na najfinije, cca 240 finoće da izjednačim neravnine u strojnom lakiranju, a onda te lakirane i pobrušene laminate prelakirati sa pravim, kvalitetnim lakom...
Sledgehammer is offline  
Old 13.12.2006., 18:01   #13
A koji je po tvom iskustvu pravi kvalitetan lak, ima lakova koji kostaju i po par tisuca kn naspram jednog kromodena od 500-600 kn?
kako procjeniti to osim po cijeni?



Quote:
a kupila skupi parket, zbogom pameti, sad se samo mogu toplo nadati da cu naci majstora koji bi bio voljan ici popravljati, jer se dio dignuo (ja mislim zato sto ga je prenaspanao i nije ostavio dovoljno dilatacije uz rubove,
je li ti odlezao parket nakon postave, je li mjerena vlaga i s obzirom da je veliki parket da li je koristeno dvokomponentno ljepilo?
chani is offline  
Old 13.12.2006., 20:17   #14
Ja ću koristiti austrijske Sailinger dvokomponentne lakove u matt izvedbi, koji se razmazuju spužvama određene propusnosti, tako da ostaje od 100 - 400 grama laka po kvadratnom metru, ovisno o potrebama. Kako će ići na već lakiranu površinu laminata, koji ću ipak još dotjerati jednim grundiranjem, dosta će biti cca 150 grama premaza po kvadratnom metru.

Rezultat će biti, i ne sumnjam, savršen...
Sledgehammer is offline  
Old 13.12.2006., 22:55   #15
Quote:
Sledgehammer kaže:
Ja ću u kući postavljati laminate visoke kvalitete, koje ću lijepiti i onda pobrusiti sa columbus strojem na najfinije, cca 240 finoće da izjednačim neravnine u strojnom lakiranju, a onda te lakirane i pobrušene laminate prelakirati sa pravim, kvalitetnim lakom...
kod laminata nemaš šta brusiti jer je na MDF-u naslikano drvo ili pločica, a lakovi koji bi primili na laminat ne postoje.Ako bi i uspio u svom naumu nema teorije da polakiraš bolje od industrijskog lakiranja jer u prostoru je nemoguće dobiti komoru za lakiranje.
za chani
kvalitetni lakovi su oni lakovi koji imaju reference po cijelom svjetu, a cijena od 500-600 kn za 20 m2 je među višima.
kaje is offline  
Old 14.12.2006., 15:53   #16
Quote:
kaje kaže:
kod laminata nemaš šta brusiti jer je na MDF-u naslikano drvo ili pločica, a lakovi koji bi primili na laminat ne postoje.Ako bi i uspio u svom naumu nema teorije da polakiraš bolje od industrijskog lakiranja jer u prostoru je nemoguće dobiti komoru za lakiranje.
za chani
kvalitetni lakovi su oni lakovi koji imaju reference po cijelom svjetu, a cijena od 500-600 kn za 20 m2 je među višima.
Sorry, ali ne znaš...

Laminat se sastoji od podloge (gdje je samo nadonji sloj plastika, a onda su drveni umetci), dok je završni sloj obavezno puno drvo, debljine od 1 - 3 milimetra. Ono gdje se lakiraju pločice ili neki drugi dizajn i nisu laminati, već ploče za oblaganje zidova. Ako i postoje takvi "laminati" kakve opisuješ (mada ja u Zagrebu nisam nigdje naišao na prelakiranu plastiku kakvu ti spominješ!), to je zadnje smeće koje ne bih stavio niti u štalu, a kamoli u kuću.

"Lakovi koji bi primili na laminat "ne postoje""... znači ono što sam ja radio 3 godine nije se dogodilo? Ako to nisi radio, nemoj mi prodavati teorije i svoje "logičke" zaključke... Lak će se, ako je pripremljena podloga, primiti i na drugi lak (kao što i u autoindustriji ima auta koji imaju i po 12 slojeva laka), i na svaku drugu čvrstu podlogu, bila ona od plastike, drveta...

Na laminatu se brusi - i to ne do kraja - površinski sloj laka, kako bi bolje primio slijedeći sloj, a taj je grundiranje. Ti to brušenje gotovo niti ne vidiš.

Laminati se ne lakiraju u nekim posebnim komorama, već samo na sterilnoj traci ide široki premaz valjcima (gledao ja u Njemačkoj, a i Tarkett tako radi...)... a da ga mogu polakirati bolje, mogu. Ručno se to uvijek može napraviti bolje nego strojno. Samo treba znati.
Sledgehammer is offline  
Old 14.12.2006., 16:09   #17
Quote:
chani kaže:
obzirom da je veliki parket da li je koristeno dvokomponentno ljepilo?
Kakve veze ima veliki parket (kakav je to "veliki" parket"?) sa dvokomponentnim ljepilom???
Sledgehammer is offline  
Old 14.12.2006., 18:59   #18
Quote:
Sledgehammer kaže:
Kakve veze ima veliki parket (kakav je to "veliki" parket"?) sa dvokomponentnim ljepilom???
nenchi je napisala da je u pitanju parket od metar,
taj obicno ide na dvokomponentno ljepilo...

Quote:
Ja ću koristiti austrijske Sailinger dvokomponentne lakove u matt izvedbi,
btw matt lak rijetko da kad ne uspije izgledat savrseno ;-)


2kaje:
laminat se moze polakirati...

Quote:
Posao je počinjao mjerenjem vlažnosti betona u podlozi u vlažnosti drveta u parketu, pravilnim odabirom vrste ljepila i adekvatnog vrhunskog Sailinger laka, a kroz višestruka kitanja, brušenja i poliranja, sa dva grundiranja parketa prije lakiranja, posao je završavao i prostorija je bila useljiva nakon cca dva tjedna.
ne dobijes uvijek idealne uvjete, idealan parket, idealnu temp. ambijenta
koliko pustas da ti parket odreagira nakon postave?

btw lako je tako imat dobar posel,
da ti recimo dam nekakvu zlj klasu presusenog parketa lose finalne obrade,na nekim mjestima neravnu glazuru i domaci lak, te da cijeli posel odradis za odredenu svotu novca tj. kak ti kazes za 2 soma kn sheraton doma,
na takvoj "muci" se poznaju junaci koji naprave dobar posel iz "nistanaca"...

Quote:
Kod nas većini majstora ne bih dao ni da mi postavlja parkete u štali, a kamoli doma...
radio sam parketarstvo u Njemačkoj 3 godine
na zalost ponekad u tome ima istine, ali ne uvijek

btw kod nas sa 3 godine staza bi uglavnom jos bio pomocni parketar ako bi ostao u istoj firmi,

znam ljude koji rade po 15-20 godina parkete pa jos uvijek se ne smatraju nekakvim vrhunskim majstorima nego smatraju da uvijek mogu nesto novo nauciti ,
novi lak ili egzotu za isprobati,mozaik za slozit itd.
chani is offline  
Old 14.12.2006., 22:58   #19
1. Nemam još uvijek pojma kako je vezan dugačak parket (veliki parket) sa dvokomponentnim ljepilom...?? To su te naučili "domaći majstori"?

2. Da matt lak rijetko ispadne loš nije točno. Razlike ionako nema za majstora, jedino što ti misliš da se "glaenzend", iliti sjajni lak, lakše kuži... na matt laku se lakše vide nepravilnosti u samom postavljanju i brušenju, dok se na sjajnom lakše vide mrvice prašine koje nisu očišćene u prostoriji.

3. Nikada ne dobiješ idealne uvjete. Ali si zato majstor - ako je majstor! - sam stvori potrebne uvjete koji su bliski idealnima.

4. Parket se suši najčešće od 3 do 7 dana, ovisno o kojem i kakvom parketu se radi.

5. Takav posao sa komponentama žlj kvalitete ne bih niti uzimao, jer na iste ja ne mogu dati garanciju, a da bih se stavljao na lutriju izvjesno loših posljedica pa onda vještačio čija je krivica ne pada mi na pamet. Zato se u Hrvatskoj i ne bavim tim poslom, jer mi se neda svaditi sa ciganima koji bi se jebali u dupe za 10 kuna, a ne znaju što trebaju imati i dati da bi i dobili ono što žele.

6. U Hrvatskoj bih ja bio ili sam svoj gazda, ili ne bih radio taj posao, jer sa našim standardom i tržišnom ponudom, kao i umnogome lošim uvjetima koje su si stvorili sami privatnici, to koliko bih ja bio čiji šegrt pusti... ja nisam ni mislio ni rekao da sam ja u Njemačkoj bio majstor; i ja sam sve tri godine radio kao pomoćnik, i da sam živio taj posao cijeli život, vjerojatno bih i ja u svakom novom prostoru našao novi izazov. Ali sam studiozno radio i učio kroz praksu (samo tako se i uči), tako da dobro znam prepoznati da je ovo, što se većinom ovdje radi, čisti "moks", iliti priučeni šaka jada sa isto takvim rezultatima...
Sledgehammer is offline  
Old 15.12.2006., 00:12   #20
Quote:
Sledgehammer kaže:
Sorry, ali ne znaš...

Laminat se sastoji od podloge (gdje je samo nadonji sloj plastika, a onda su drveni umetci), dok je završni sloj obavezno puno drvo, debljine od 1 - 3 milimetra. Ono gdje se lakiraju pločice ili neki drugi dizajn i nisu laminati, već ploče za oblaganje zidova. Ako i postoje takvi "laminati" kakve opisuješ (mada ja u Zagrebu nisam nigdje naišao na prelakiranu plastiku kakvu ti spominješ!), to je zadnje smeće koje ne bih stavio niti u štalu, a kamoli u kuću.

"Lakovi koji bi primili na laminat "ne postoje""... znači ono što sam ja radio 3 godine nije se dogodilo? Ako to nisi radio, nemoj mi prodavati teorije i svoje "logičke" zaključke... Lak će se, ako je pripremljena podloga, primiti i na drugi lak (kao što i u autoindustriji ima auta koji imaju i po 12 slojeva laka), i na svaku drugu čvrstu podlogu, bila ona od plastike, drveta...

Na laminatu se brusi - i to ne do kraja - površinski sloj laka, kako bi bolje primio slijedeći sloj, a taj je grundiranje. Ti to brušenje gotovo niti ne vidiš.

Laminati se ne lakiraju u nekim posebnim komorama, već samo na sterilnoj traci ide široki premaz valjcima (gledao ja u Njemačkoj, a i Tarkett tako radi...)... a da ga mogu polakirati bolje, mogu. Ručno se to uvijek može napraviti bolje nego strojno. Samo treba znati.
laminat=plastika, gdje postoji drveni masiv na podlozi to je gotovi parket ili panel parket,ali nikako manje od 3mm debljine. Laminati se ne mogu lakirati lakovima za parket, a druge lakove nisam isprobavao.Brušenje koje se '' niti ne vidi'' sigurno nije brušenje columbusom od 45kg s granulacijom 240.
kaje is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.