Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 13:56   #1
Sigurnost i nesigurnost ulaganja u fondove

nešto me kopka, kad netko kaže da je neki fond malo, srednje ili visoko rizičan, što to konkretno znači? tj. da li to znači da postoji određeni rizik da ja

a.) momentalno izgubim sve uložene novce ili
b.) izgubim dio tih novaca (veći ili manji) pa da stignem reagirat i povuć svoje novce iz tog fonda
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 14:13   #2
Quote:
Bilobrkster kaže:
nešto me kopka, kad netko kaže da je neki fond malo, srednje ili visoko rizičan, što to konkretno znači? tj. da li to znači da postoji određeni rizik da ja

a.) momentalno izgubim sve uložene novce ili
b.) izgubim dio tih novaca (veći ili manji) pa da stignem reagirat i povuć svoje novce iz tog fonda
Točan odgovor je pod: b.)

Svaki dan se objavljuju rezultati poslovanja fonda od prethodnog dana, tako da uvijek stigneš reagirat i povući novce...ali plaćaš izlaznu naknadu (ovisi o fondu i o vremenu koliko dugo ti je novac bio u fondu)
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 14:43   #3
Quote:
Bilobrkster kaže:
nešto me kopka, kad netko kaže da je neki fond malo, srednje ili visoko rizičan, što to konkretno znači? tj. da li to znači da postoji određeni rizik da ja

a.) momentalno izgubim sve uložene novce ili
b.) izgubim dio tih novaca (veći ili manji) pa da stignem reagirat i povuć svoje novce iz tog fonda

pojam rizika, imaš u prospektu svakog fonda, piše kojim rizicima je izložen koji fond.

no svodi se na isto....stvar omjera prinos/količine rizika

- dionički dfondovi su najrizičniji radi moguće velike oscilacije cijena udjela, jer većinu imovine ulaže u dionice, čija se cijena svakodnevno mijenja, pa tako je moguće da naglo padne usljed nekog sloma na burzi ili naglo naraste
ovisno u kojem trenutku ćeš trebati lovu, stopu izlazne naknade...., kaže se da su za dugoročno ulaganje, jel na dugi rok nose pozitivne prinose, no u nekim vremenski intervalima mogu zabilježiti i pad pa ak želiš vaditi lovu ne moraš nužno bitiu plusu

- mješoviti imaju dio i u dionicama dio u obveznicama, s dionicama isti slučaj kao gore naveden, obveznice nose fiksni prinos manje više, time amortiziraju moguće velike oscilacije cijena dionica, ali zato manji prinosi od dioničkih (upravo zbog fiks. prinosa obvzenica; generalno gledajući vrijedi pravilo da kad dionice rastu obveznice padaju.....ponuda i potražnja, ljudi prodaju obveznice radi ulaganja u dionice, velka ponuda obeznica mala potražnja mala cijena obveznica, vidiš kod nas......obveznički fondovi 2006 ili u minusu ili vrlo malom plusu (niži od uobičajnog), mješoviti čist solidni, dionički vrtoglave cifre

- obveznički, uobičajno nose prinose od 5-7%, dakle više od oročenja, manje od mje/dio fondova...ali eto uvijek ima izuzetaka, pa tako 2006 banana za obveznice

- oni imaju uloge u kratkoročnim vrijednosnicama ili novčanim polozima, stoga stini prinosi, mali rizici, nemaju veze s dionicama i obveznicama

to gore navedeno je generalizirano, uvijek postoje iznimke, pa još faktori geografskog položaja za ulaganje dionica (koja tržišta, više ili manje rizična) itd i sto drugih čuda

nagle oscilacije ciejna udjela najveći kod dioničkih, te skoči jedan dan za 0,80%, drugi dan zvekne za 0,50% primjerice, kod novčanih i obvezničih to nećeš doživjeti vrlo vjerojatno, kod mješovitih moguće, ovisi koliko portfelja imaju u dionicama, na kojima tržištima bla bla bla.

uglavnom pogledaj grafove kretanja cijena udjela pojedinog fondova, oštri padovi i oštri, nagli rast cijene udjela.....graf ide kaj nalaz od EEG-a...rizik, kaj ak ti baš treba lova kad je naglo pao dolje....kod obvezničkih i dioničkih graf više manje nalikuje na pravac....okrenut prema gore......

i ne zavaravaj, svaki fond može propasti, pa i novčani....to se kod nas nije desilo, ali je u svijetu......dakle to nije neka opcija, nego stvarnost na drugim tržištima.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 14:51   #4
tko ne riskira - ne profitira....
kod fondova je rizik diverzificiran, a ne daj bože neke krize, uvijek se stigne na vrijeme reagirati.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 14:54   #5
Quote:
Edgar kaže:
i ne zavaravaj, svaki fond može propasti, pa i novčani....to se kod nas nije desilo, ali je u svijetu......dakle to nije neka opcija, nego stvarnost na drugim tržištima.
Pa ne baš propasti jer je teško zamisliv scenarij u kojem portfelj od npr. stotinjak dionica padne na nulu.
Vani fondovi "propadaju" tako da tip napravi minus od npr 30% i onda ga likvidiraju(ne njega nego fond) tj. isplate udjele.
A ako govorimo o likvidaciji onda smo i kod nas imali taj slučaj samo u to vrijeme još nije bilo toliko popularno a to je bio Kaptol fond koji doduše nije napravio minus ali je vlasnik odlučio promijeniti biznis i isplatio udjelničare i otišao u Srbiju
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 15:56   #6
pa kaj nije 2000g u americi likvidirano par fondova, e ekipa pop... lovu?

no dobro, bilo kako, ako niti jedan nije propao da bi ljudi full sve izgubili, ima primejra gdi je ekipa prije x god uložila y novčanih jedinica, i umjesto da danas imaju y+z% (sukladno očekivanjima svih onih koji ulazu u fondove, mislim to je smisao toga, kja ne) oni imaju danas y-w% novčanih jedinica. Pa eto koliko vidim ST dionički fond ima PGP od osnutka cca -2%....kako bi si to čovjek protumačio?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 22:28   #7
Quote:
Bilobrkster kaže:
nešto me kopka, kad netko kaže da je neki fond malo, srednje ili visoko rizičan, što to konkretno znači? tj. da li to znači da postoji određeni rizik da ja

a.) momentalno izgubim sve uložene novce ili
b.) izgubim dio tih novaca (veći ili manji) pa da stignem reagirat i povuć svoje novce iz tog fonda
Rekao bi ovako, scenarij pod a.) srećom nije previše vjerojatan, bar se nadam!
Neki iznenadni događaji kao što je to bio avionski napad 9.11.2001. mogu dovesti do poremećaja na tržištima kapitala i značajnog pada vrijednosti dionica/udjela u fondovima, no tržišta su se za nekoliko mjeseci ipak oporavila. Naravno, tada moraš čekati na prinose . Ako se tako nešto ne dogodi, onda imaš vremena reagirati, budući da dnevna promjena vrijednosti udjela u dioničkim investicijskim fondovima rijetko prelazi 1%.
Dakle, za početak početi s manjim iznosima i svaki dan pratiti stanje. Osim toga, kod štednje u fondovima treba si postaviti cilj. Npr. ja sam si kao prvi cilj štednje u fondu postavio to da skupim toliko novaca koliki mi je iznos duga po kreditu za auto. I sada sam blizu toga. Naravno, to ne znači da ću odmah isplatiti taj kredit, ali si otvaram tu mogućnost (npr. ako zaključim da nastupa duže nepovoljno razdoblje za fondove, ako švicarski franak u kojem je kredit počne značajnije rasti, ako mi se otvori prilika za neki povoljan npr. stambeni kredit itd.).
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:18   #8
Tržišta rastu i padaju već sto godine, ljudi gube novac, oni drugi opet zarade još više. U čemu je razlika? Informacija, informacija, informacija... Buffet, jedan od najvećih investitora kaže, NEMA RIZIČNIH INVESTICIJA, IMA SAMO RIZIČNIH INVESTITORA. Zato jer ne znaju kuda, zašto i kako ulagati. To je jedino što za mene ima smisla! Ima li neko bolju informaciju?
hrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 17:08   #9
Quote:
hrast kaže: Pogledaj post
Tržišta rastu i padaju već sto godine, ljudi gube novac, oni drugi opet zarade još više. U čemu je razlika? Informacija, informacija, informacija... Buffet, jedan od najvećih investitora kaže, NEMA RIZIČNIH INVESTICIJA, IMA SAMO RIZIČNIH INVESTITORA. Zato jer ne znaju kuda, zašto i kako ulagati. To je jedino što za mene ima smisla! Ima li neko bolju informaciju?
Ova tema je započeta i zaboravljena?
A trebala bi biti u vrhu svih tema o investicijskim fondovima.
Hoće li je moj post oživjeti neznam. Mogao bi to netko moćniji od mene.
Ovdje bi se mogle skupljati informacije, informacije, informacije ...
o dokapitalizacijama, stečajevima, IPO-ima, brokerima koji su ustali na lijevu nogu, vlasnicima firmi koji su odlučili sve prodati i ići na more (odmor, ćao Luka) itd... o svemu što može utjecati na kretanja na burzama ne samo ZSE već i šire.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 17:17   #10
Istina.

Npr. sta je bilo sa slovenskim fondovima, sa onim u turskoj i takve informacije.
kronberger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 20:35   #11
Quote:
nulakuna kaže: Pogledaj post
Ova tema je započeta i zaboravljena?
A trebala bi biti u vrhu svih tema o investicijskim fondovima.
Hoće li je moj post oživjeti neznam. Mogao bi to netko moćniji od mene.
Ovdje bi se mogle skupljati informacije, informacije, informacije ...
o dokapitalizacijama, stečajevima, IPO-ima, brokerima koji su ustali na lijevu nogu, vlasnicima firmi koji su odlučili sve prodati i ići na more (odmor, ćao Luka) itd... o svemu što može utjecati na kretanja na burzama ne samo ZSE već i šire.
ti oživio temu? ja prvo poslih da je zash selio postove s drugih topica i napravio ovu novu

no dobro.

imam prijedlog. svi koje zanimaju koliko je koji fond rizičan, nek se logiraju na www.to-one.com. svaki fond je ocijenjen stupnjem rizika i posebno je objašnjeno koja je metodologija i što to točno znači. također nudi par grafova analize kretanja cijena udjela za svaki fond.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 22:43   #12
Quote:
kronberger kaže: Pogledaj post
Istina.

Npr. sta je bilo sa slovenskim fondovima, sa onim u turskoj i takve informacije.
koji slovenski te zanimaju ?
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 19:50   #13
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ti oživio temu? ja prvo poslih da je zash selio postove s drugih topica i napravio ovu novu

no dobro.

.
No dobro i ja kažem. Datumi postova su krivi što sam zaključio da je ovo stara tema.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 19:53   #14
Quote:
kronberger kaže: Pogledaj post
Istina.

Npr. sta je bilo sa slovenskim fondovima, sa onim u turskoj i takve informacije.
Ne o slovenskim već mađarskim i turskim koji su propali. Ako netko zna više nek iznese svoje informacije.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 20:07   #15
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post

imam prijedlog. svi koje zanimaju koliko je koji fond rizičan, nek se logiraju na www.to-one.com. svaki fond je ocijenjen stupnjem rizika i posebno je objašnjeno koja je metodologija i što to točno znači. također nudi par grafova analize kretanja cijena udjela za svaki fond.
Zahvaljujem se na ovom linku. Vrlo informativne stranice. Slažem se da bi ovaj link svi koje zanimaju fondovi trebali imati u favoritima.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 00:08   #16
A šta je danas sigurno?
Zdravlje, posao, kuća, promet, ljubav, sloboda ... nastavite niz...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 00:54   #17
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
A šta je danas sigurno?
Zdravlje, posao, kuća, promet, ljubav, sloboda ... nastavite niz...
A prije je bilo sigurno? Sigurnije? Bolje?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 02:52   #18
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
A prije je bilo sigurno? Sigurnije? Bolje?
Sigurnije!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 03:09   #19
Quote:
nulakuna kaže: Pogledaj post
Ne o slovenskim već mađarskim i turskim koji su propali. Ako netko zna više nek iznese svoje informacije.
ne mogu vjerovati!

ako se ne varam postoji mogućnost da su propali fondovi koji ili su bili vođeni od strane nesposobnih ili je riječ o paradržavnim, mirovinskim fondovima
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 09:22   #20
a vidiš da neznamo, reci nam.......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.