Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2007., 22:07   #61
Kad smo kod sigurnosti, dali je NOVČANI fond ikad neko vrijeme padao?
Mislim si sve što mi treba u kratkom vremenu (novac sa tekućeg računa), stavljati u novčani fond, nema nikakvih naknada, isplaćuju u maksimalno 3 dana, a može se nešto sitno zaraditi. Bolje nego ovi 0,25 % koliko daju na tekući račun, pa time ne dobiješ ni za naknadu koliko je vođenje računa...
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 22:27   #62
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Kad smo kod sigurnosti, dali je NOVČANI fond ikad neko vrijeme padao?
Mislim si sve što mi treba u kratkom vremenu (novac sa tekućeg računa), stavljati u novčani fond, nema nikakvih naknada, isplaćuju u maksimalno 3 dana, a može se nešto sitno zaraditi. Bolje nego ovi 0,25 % koliko daju na tekući račun, pa time ne dobiješ ni za naknadu koliko je vođenje računa...
Koliko sam ja primjetio za sad sta je padao je bilo nekih 0.03% a treba mu otprilike da vrati to 3-4 dana. Vec sam vidio da ljudi to rade ostave se da poplacaju rezije i jos malo dodatno na racunu ostalo stavljaju u novcani pa dizu po potrebi.
webman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 22:32   #63
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Kad smo kod sigurnosti, dali je NOVČANI fond ikad neko vrijeme padao?
Mislim si sve što mi treba u kratkom vremenu (novac sa tekućeg računa), stavljati u novčani fond, nema nikakvih naknada, isplaćuju u maksimalno 3 dana, a može se nešto sitno zaraditi. Bolje nego ovi 0,25 % koliko daju na tekući račun, pa time ne dobiješ ni za naknadu koliko je vođenje računa...
padove kod onih koji udjele vode u kn, još ne vidjeh, jedino kod onih kojevode udjele u € ili $, i to nešto sitno kao što kaže webman

u ova turbulenta vremena kad dionički i mješoviti nešto baš ne briljirao, neku lovu što će mi trebati za mjesec dva stavio sam u zb plus; sumnjam, kak je krenulo da bi dio/mješoviti u tom vremenu zaradili za izlaznu naknadu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 23:55   #64
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
padove kod onih koji udjele vode u kn, još ne vidjeh, jedino kod onih kojevode udjele u € ili $, i to nešto sitno kao što kaže webman

u ova turbulenta vremena kad dionički i mješoviti nešto baš ne briljirao, neku lovu što će mi trebati za mjesec dva stavio sam u zb plus; sumnjam, kak je krenulo da bi dio/mješoviti u tom vremenu zaradili za izlaznu naknadu
Ja sam nešto sitno viška stavio u ERSTE Balance, neznam kad će mi trebati, vjerovatno ne brzo, jer imam još neke oročene štednje, pa ću tamo dobiti pristojne kamate (4,5 % +12 % na tu kamatu -aktivna štednja Erste banke).

A ovo ostalo baš mislim staviti u taj novčani fond, ostaviti 1-2 tisuće na tekućem, i onda prebadivati po potrebi iz novčanog fonda. Viškove ću kao i do sada stavljati na aktivnu štednju, a dio u fondove (Balance), nebi dioničke, tek sam počeo sa ulaganjima .
Sad neznam dali da nešto stavim u obveznički? Koliko mi se čini, zadnjih tjedana stabilniji je bio balance nego bond...

?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 00:09   #65
bježi od obvezničkih ko vrag od tamjana
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 08:41   #66
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
bježi od obvezničkih ko vrag od tamjana
OK
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 11:22   #67
Quote:
Maxxy kaže: Pogledaj post
...ergo ce porast cijena psenice koje Rusi nemaju dovoljno... i tako mozemo do sutra...
Ovo nije nivo ozbiljne rasprave kakvu ja pokušavam ovdje voditi.
Rusija opskrbljuje EU sa 25% njenih potreba za naftom i 65% potreba za plinom. Ako netko prijeti nekakvim sankcijama onda to neće biti simbolično 1-2%, već svih 25% i svih 65%.
Kao i Srbi '90-tih kada je u pitanju konfrontacija sa zapadom i tamo ima onih koji će radije jesti travu nego popustiti mrskom zapadu. Ali za razliku od Srbije Rusiju se nemože urazumiti sa par "Tomahawk"-a.
Za vaše razmišljanje postaviću vam par pitanja:
- Zašto svi na zapadu (SAD, EU, NATO) Rusiju nazivaju partnerom (i iskreno je žele za partnera), a taj epitet ne koriste za Indiju, Kinu i još neke zemlje koje imaju nuklearno naoružanje?
- Zašto je Rusija u G8 (nekad bio G7, pa G7+Rusija), a nisu Kina, Brazil ili Indija?
- Koliko, na svijetu, ima zemalja koje imaju sve prirodne resurse i nije im potreban uvoz niti jednog.

Kao zaključak - nadam se da će se danas na sastanku G8 u Njemačkoj nešto pametno dogovoriti, a ne kao na dva zadnja sastanka.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 12:11   #68
Rusiji nije potreban uvoz, ali izvoz itekako je. Nemaju dosta one najpotrebnije sirovine - zivog novca!!! Iako imaju zemlje na pretek, ne proizvode dosta hrane. I uopce, u ovo vrijeme globalizacije NEMA NI JEDNE zemlje koja je dovoljna sama sebi.
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 13:55   #69
Quote:
Maxxy kaže: Pogledaj post
Rusiji nije potreban uvoz, ali izvoz itekako je. Nemaju dosta one najpotrebnije sirovine - zivog novca!!! Iako imaju zemlje na pretek, ne proizvode dosta hrane. I uopce, u ovo vrijeme globalizacije NEMA NI JEDNE zemlje koja je dovoljna sama sebi.
Pitanje je bilo o prirodnim resursima. Tehnologija, novac, proizvodnja nisu prirodni resursi.
Kosovo je samo jedna od karata u strateškoj igri dominacije koja se zove globalizacija.
A narodna kaže: "Kada se bikovi bodu, trava strada"
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 15:29   #70
Koliko bi bilo realno da očekujem od Erste Balancea u godinu dana?
Meni je glavno da postignem više od 6 % (jer mi je oročena štednja 4,5 % +12 % na kamatu, to ispada nekih 5,4 %).
Mislim da nemam neke pretjerane apetite (bar ne u financijama ).

Dali je OK ako očekujem nekih 10-tak % godišnje dobiti?

Znam da prinosi iz prošlosti nisu mjerodavni pokazatelj budućnosti, pa ni ne očekujem da će i dalje rasti 40-tak % kao u proteklih godinu dana...


Zanima me čisto, što je realno za očekivati, bez ikakvih "napuhivanja".

?

smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 08:25   #71
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Koliko bi bilo realno da očekujem od Erste Balancea u godinu dana?
Meni je glavno da postignem više od 6 % (jer mi je oročena štednja 4,5 % +12 % na kamatu, to ispada nekih 5,4 %).
Mislim da nemam neke pretjerane apetite (bar ne u financijama ).

Dali je OK ako očekujem nekih 10-tak % godišnje dobiti?

Znam da prinosi iz prošlosti nisu mjerodavni pokazatelj budućnosti, pa ni ne očekujem da će i dalje rasti 40-tak % kao u proteklih godinu dana...

Zanima me čisto, što je realno za očekivati, bez ikakvih "napuhivanja". ?

- više nego realno
- ako erste kao upravitej išta daje na svoj imiđ, trebalo bi biti barem 20 do 25% godišnje
- e sad, gledajući na rok od 3 godine, trebalo bi biti oko 70%, a koliko će točno biti u kojoj od predstoječih godina veliko je pitanje.
- prinosi iz prošlosti nikada nisu bili pokazatelj budućnosti gledano sa aspekta školske ekonomske teorije.
- u praksi vezanoj za tranziciju dešava se upravo to, da se povijest ponavlja. Samo pogledaj fondove zadnjih 16 godina u sloveniji i pokušaj ih uspoređivati sa ovima u hrvatskoj. Sve skoro identično, samo nekoliko godina kasnije

Pa skoro bi se usudio tvrditi da . . .
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:23   #72
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
- više nego realno
- ako erste kao upravitej išta daje na svoj imiđ, trebalo bi biti barem 20 do 25% godišnje
- e sad, gledajući na rok od 3 godine, trebalo bi biti oko 70%, a koliko će točno biti u kojoj od predstoječih godina veliko je pitanje.
- prinosi iz prošlosti nikada nisu bili pokazatelj budućnosti gledano sa aspekta školske ekonomske teorije.
- u praksi vezanoj za tranziciju dešava se upravo to, da se povijest ponavlja. Samo pogledaj fondove zadnjih 16 godina u sloveniji i pokušaj ih uspoređivati sa ovima u hrvatskoj. Sve skoro identično, samo nekoliko godina kasnije

Pa skoro bi se usudio tvrditi da . . .
koliki su sad prinosi slovenskih fondova i koliko godina (po tvome) mozemo u hr ocekivati ovakve prinose?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:34   #73
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
koliki su sad prinosi slovenskih fondova i koliko godina (po tvome) mozemo u hr ocekivati ovakve prinose?
http://www.vzajemci.com/Modules/Funds/Stats.aspx?id=3


evo prijatelju, pa pogledaj sam
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:50   #74
ovi balkanci su vam najjaci sta znaci letos.. 2006, 2007 ili zadnjih godinu dana?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 10:38   #75
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
ovi balkanci su vam najjaci sta znaci letos.. 2006, 2007 ili zadnjih godinu dana?
letos = u ovoj godini
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 17:41   #76
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
- više nego realno
- ako erste kao upravitej išta daje na svoj imiđ, trebalo bi biti barem 20 do 25% godišnje
- e sad, gledajući na rok od 3 godine, trebalo bi biti oko 70%, a koliko će točno biti u kojoj od predstoječih godina veliko je pitanje.
- prinosi iz prošlosti nikada nisu bili pokazatelj budućnosti gledano sa aspekta školske ekonomske teorije.
- u praksi vezanoj za tranziciju dešava se upravo to, da se povijest ponavlja. Samo pogledaj fondove zadnjih 16 godina u sloveniji i pokušaj ih uspoređivati sa ovima u hrvatskoj. Sve skoro identično, samo nekoliko godina kasnije

Pa skoro bi se usudio tvrditi da . . .
Ajde super .

A gledano dugoročno, do kuda može rasti vrijednost fondova. Npr. ako je kod osnivanja 1 udio bio 100 eura, dali se kroz puno godina može dogoditi da dođe, neznam, bezveze govorim 1000 eura?
Ili preko neke granice, više nama kamo rasti vrijednost?

Kod ovog ne mislim na trenutnu situaciju, već stvarno dugoročno (npr.10,20 godina)...

Dali je fondovima, budućnost svijetla, ili je to nešto što može funkcionirati nekoliko godina, a onda postaje nezanimljivo, s obzirom na prinose..

Nadam se da ste shvatili šta pitam...

smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 20:28   #77
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
dobri su im fondovi, 70% dioničkih ne postoji duže od 3g

a ovi što postoje po 5 godina prinos im je cca 135%, pih pa ZB Aktiv ima >90% u mnaje od godinu dana

kakvi su im to garantirani?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:29   #78
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Ajde super .

A gledano dugoročno, do kuda može rasti vrijednost fondova. Npr. ako je kod osnivanja 1 udio bio 100 eura, dali se kroz puno godina može dogoditi da dođe, neznam, bezveze govorim 1000 eura?
Ili preko neke granice, više nama kamo rasti vrijednost?

Kod ovog ne mislim na trenutnu situaciju, već stvarno dugoročno (npr.10,20 godina)...

Dali je fondovima, budućnost svijetla, ili je to nešto što može funkcionirati nekoliko godina, a onda postaje nezanimljivo, s obzirom na prinose..

Nadam se da ste shvatili šta pitam...

- tu „dugoročnost“ u hrvatskoj treba tek dočekati. U državama sa uređenim zakonodavstvom ne može se desiti da neki fond proizvoljno odredi visinu minimalne ili maksimalne uplate. Postoji opće pravilo :
a) minimalna moguća uplata je prodajna vrijednost jednoga udjela (znači neto vrijednost udjela uvećana za ulaznu proviziju)
b) maksimalna moguća uplata je protuvrijednost 5% vrijednosti čitavog fonda

- svi „normalni“ fondovi poznaju takozvanu denominaciju vrijednosti.
Što to znači?
- Samo jedan manji dio ulagača su ulagači sa jednokratnim većim uplatama (uplati recimo čovjek po 15.000,00 € do 20.000,00 € u dva ili tri navrata u nekoliko mjeseci. Uplatio je znači svega ukupno oko 50.000,00 € i to mu je plafon. Više ne želi, nema novaca ili nema potrebe ili želje)
- najviše je onih koji sustavno, prema izvjesnom financijskom planu ulažu neke manje, ali redovne mjesečne sume. Te sume su različite od 12,00 € do 250,00 € mjesečno, ovisno od potrebe izražene nekim dugoročnim investicijskim planom. Eto, prema primjeru iz prakse, neka izvjesna osoba u starosnoj dobi od 32 godine trebala bi uplaćivati po 27,73 € mjesečno da bi do 65. godine starosti ostvarila neku rezervu za pokrivanje mirovinskog manjka. No desilo se, da je izbor fonda pao na JOIF u kojem je proizvoljno određena minimalna uplata od 50,00 €. Stvar je riješena tako da dotični uplaćuje po 55,46 € svaki drugi mjesec, jer drugačije ne ide i to nije neki veliki problem.

- Problem nastaje ako vrijednost jednoga udjela poraste na 300,00, 400,00 ili 500,00 €. Ispada da bi trebao držati novce doma puna 22 mjeseca i skupljati ih kako bi ostvario pravu na uplatu. Da bi se izbjegle takve peripetije fondovi se u svijetu služe denominacijom. Jednostavno denominiraju vrijednost udjela iz trenutnih 488,20 € za udio na 48,82 €. Istovremeno povećaju i broj udjela u opticaju. Tako se desi, da netko tko je do jučer imao 1000 udjela vrijednih 488,20 € svaki, po novome ima 10.000 udjela od kojih svaki vrijedi 48,20 €. Svi ulagači koji su uplatili do tada financijski su opet na svome, a onima sa novim uplatama omogućeno je da i dalje redovno uplaćuju svoje mjesečne uplate.

Osobno sam u jednome fondu za 12 godina doživio dvije denominacije ! Zahvalan sam im na tome i kao ulagač i kao njihov posrednik, savjetnik, promoutor . . .

- ne, fondovi su dugoročni i za njihova postojanja (77 godina) još im nije pronađena ili izmišljena alternativa . . .


jesam li bio dovoljno jasan ?
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:36   #79
to što oni imaju vezano za investicijski plan (a što se ovdje negdje raspravljalo nedavno) možda može prolaziti vani, ali ne ovdje na balkanu

po meni, daklem po mojem skromnom mišljenju, puno je lagodnije ako se želi privuči veći broj ulagača (što večini bankarskih fondova uspjeva - imaju najveću imovinu i osrednje do odlične prinose) odrediti min iznos prve uplate (i svake daljnje) u rasponu od 400(700)-2000 kn. za investicijski plan tj. trajni nalog tajminimum se spušta neznam na 400,200,100 kn.......ulaznih naknada naravno nema

ono što ti danas navodis o čuvanju love 2 mjeseca da se prikupi za min uplatu ili nekakvi dogovori s poslodavcem i troškovi izdavanja udjela od 600e kroz idućih par desetljeća.......za MENE osobno je velika glupost koja odbija potencijalne ulagače

da dođem svom direktoru s prijedlogom da on meni nešto na plaći, da ja bi fond,ovo ono (što je tamjan onda opisao) mislim da bi me lagano poslao znaš kamo

no ovo je samo MOJE mišljenje, MOJ stav

dozvoljavam da ima i drugih stavova

naravno, teško je povući paralelu između nebankarskog i bankarskog fonda, radi pristupu klijentima bla bla......ali tkaovo kompliciranje s uplatama samo im više otežava život
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Zafashan : 23.05.2007. at 23:03. Reason: Edit - izbacivanje dijelova na zahtjev (ne autorov)
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:46   #80
To je zato jer em. smatra svi mi ostali ovdje mlatimo praznu slamu, odnosno da trebamo njemu i samo njemu prepustiti nasa eventualna ulaganja.
__________________
Ne vezite svoj zivot uz moj.
S vremenom bih Vas pretvorio u neprijatelja.
lost_soul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.