Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2015., 19:46   #1241
Da juniorka ovisi o metodi odredjivanja..zato se gledaju uvijek ref. vrijednosti..
siofor ima gadne nuspojave..ja sam imala mucnine..frendica proljeve..obje na takav nacin da zivjet ne mozes..
ali to se sredi uz korekciju doze. Npr 2x850 me ubijalo..i to ova druga..popodnevna
A na 3x500 ni truncice nuspojava.
naravno dozu treba postupno povecavati od najmanje.
trenutno uzimam 4x500
siofor je dobar. Kontrolira ti razinu glukoze i posljedicno inzulina..posljedicno pada testosteron ..utjece na kvalitetnije ovulacije i svasta nesto.
cak se ni ne zna do kraja mehanizam na koji siofor pomaze...ali ustanovili su da pomaze.
virni u nalaze i ako ti je vrijednost lh (lutropin, luteinizirajuci hormon) nesto visa od fsh (folitropin, folikulo stimulirajuci hormon) tada imas pcos i zato su ti dali siofor.
al po njima pcos nije big deal...otom potom

Drugi razlog zasto su ti mogli dati siofor je nalaz glukoze ili inzulina..
a inzulinska rezistencija i pcos oboje mogu utjecati na kg. I ok je..nek lijece i to.
medjutim od svega toga kortizol i prolaktin najvise zabrinjavaju

Malo mi se i cini slaba doza Bromergons.znaci ti uzimas 1,25 mg dnevno?
Ili to planiraju povisiti? Isto se postupno dize..

Jos pogledaj kakav ti je tsh..ako je visi od 2.. to ti nije bas dobro ako sad planiras trudnocu.
ako ti je visi od 3..gledaj jesi li vadila ft3 i ft4.
usporena stitnjaca..niski ti hormoni, a visoki tsh isto pogoduju kilama.

Mirosevicka je super..meni je isto puno pomogla.. medjutim nisam uvijek zavrsila kod istog doktora...kod njih sam ih promijenila deset!! Bilo je svakavih..ali svi su propustili izvaditi ATG..

Sarah

Prolaktin ce ti biti uredan samo dokle uzimas bromergon. Moj vec nakon jednog dana pauze skoci preko referentnih vrijednosti.
u ciklusu u kojem si vadila hormone nisi ovulirala, zato ti je progesteron nizak.
Imas redovite cikluse ali ne znam ovuliras li refovito..ako te zanima napisem ti metodu za utvdjivanje ovulacijr pa da to mozes pratiti.
testostetot ce ti uvijek biti visok...mozes se smatrati velikom sretnicom ako ti nestl od sljedeceg pomogne da ga skines u normalu

Prehrana sa jako malo ugljikohidrata..moze i montignac ili lchf dijeta
lijek metformin (siofor, glucophag)
Biljni pripravak saw pallmeto

Kod tebe bih isto posumnjala na pcos..al to ne mozemo znati dok 3-5 dc ne izvadis fsh i lh.

Ponekal hiperprolaktinemija dolazi u okviru pvosa..ponekad sama za sebe...cak i bez ikakvog adenoma

Kontracepcijske tablete ti nece pomoci...one ne lijece..samo zamaskiraju stanje privremeno dok ih uzimas.

Ako imas jako bolne mdnstruacije mozda nebi bilo visak prekontrirati da nemas mozda endometriozu. Takva stanja je uvijek bolje otkriti prije nego kasnije.

Nek ti je sretno!!
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:45   #1242
Radila sam uzv i uvijek je uredan i bez oblika. FSH/LH također uredni. U četvrtak imam daljnje pretrage. Hvala na uputi.
Sarah Kane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 19:41   #1243
ma mrzim taj siofor...ja sam pocela sa 2x po 500mg prva 3 mj(otislo 8 kg u prvih mj dana kolko mi je lose bilo) pa mi je zbog loseg podnosenja dala u proslih 4 mj 3x po 500mg i to mi je lagano previse...ako sam pod stresom(dok sam radila kratko vrijeme recimo) tolko mi je lose da je to katastrofa...mislim sve 5 ako stvarno rjesava i policisticne i to sve al ja si ne mogu dopustiti da svaki dan strepim od straha hoce li mi taj dan pozlit i bit lose samo ili ce me i pocet frkat usred posla i ne znam sto...


da da 1.25mg jer sam na onom testiranju u dnevnoj bolnici oko 4x pala u nesvijest poslje testiranja(a neki kao prosjek im je da ti je u 2 navrata lose rekla mi sestra tamo xD) pa mi je prepolovila mirosevicka ali i stim mi se jako priblizio doljnoj granici prolaktin pa mi je za sad valjda to dovoljno...vidjet cemo sto ce sutra reci...svaaasta cu ju ispitat imam 500 pitanja u glavi o svemu, pogotovo jer sam ja od prvog dana bila za operaciju ali kad vidim da ne djeluje skorz svima kako treba ne znam vise

tsh mi je bio 1.61 (pise interval od 0.4-4)
ali bebace bi iovako kroz 3-5 godina
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 22:53   #1244
Sretno sutra!!

Vidis meni uopce nije bilo lose tamo..a bome mi je prl rastao umjesto da pada. Valjda sam se prepala ) rekla mi sestra da ce mi bit zlo i cijelo vrijeme sam cekala kad cu pocet povracat po svima..
Totalno suosjecam s tvojim nuspojavama.. probaj ju pitati da ti modificira dozu. Ima i pakovanje od 850..one se daju lomiti na pola
recimo bilo mi je lose od 850 uz rucak. Al kad sam uzela pola uz rucak pola uz ranu veceru tada mi je bilo dobro.
i probaj izbjegavati slatku hranu.. tocno sam primjetila da malo cokolade ili kolac izazovu problem
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 18:03   #1245
evo me...i dalje siofor po 500mg ali 1x ujutro i 2x navecer tako da sam preko dana sigurna konacno
kaze da mi zapravo za prolaktinac nece do ''godisnjice'' gledati, a tada ce biti kompletni pregled i mr i krv i sve to
i jako me razveselila sto je podrzala da prijedem na lchf jer za to vec dugo znam i jednom sam kratko probala i super je ali sad kad i ona da blagoslov odmah se zdusno bacam na to
i da spomenula je nekoj drugoj dr da mi je za inzul.rezist. dala siofor
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 12:12   #1246
trebam pomoc ljudi!!!
jucer sam skroz slucajno zaboravila popit bromergon luuuda sam...kaj da sad radim...da cekam danas navecer kad bi ga i trebala normalno popit ili sto? mislim jel se desilo jos kome to? u 7 mjeseci nijedan dan mi se to nije dogodilo i jucer zajeee***
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 22:10   #1247
Quote:
juniorka kaže: Pogledaj post
trebam pomoc ljudi!!!
jucer sam skroz slucajno zaboravila popit bromergon luuuda sam...kaj da sad radim...da cekam danas navecer kad bi ga i trebala normalno popit ili sto? mislim jel se desilo jos kome to? u 7 mjeseci nijedan dan mi se to nije dogodilo i jucer zajeee***
Preskoči taj jedan dan i popij dalje normalne doze u predviđeno vrijeme. I manje brini.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 00:31   #1248
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Preskoči taj jedan dan i popij dalje normalne doze u predviđeno vrijeme. I manje brini.
haha hvala...sto se tog u glavi tice sam najveci panicar na svijetu tolko da sam sestre zvala da pitam sto da radim hahaha
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 16:25   #1249
Quote:
theorema kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
komentirat cu samo antu jer vidim da je ostao bez odgovora

Tu ne bih puno pogadjala jer nisam strucnjak.
vidim samo da izbocenje nisu doslovce nazvali adenomom..ali sto god to jest radi probleme

prolaktin 830,7 (86-324), povisen, al ne strasno visok.
DHEA-S 15,72 (5,73-13,4), poviseno , nesto slicno testosteronu..buduci da sam ga proucavala samo kod zena ne znam kakvu ulogu imaju vece vrijednosti kod muskaraca
ukupni kortizol 828,4 (171-536), poviseno - hormon nadbubrezne zlijezde, izlucuje se kao odgovor na adrenokortikotropni hormon kojeg luci hipofiza..tako da je moguce da je zato visok.
vazan je za metabolizam glukoze
TSH 277,77 (0,34-5,60), jaaaaako visok
Po ovome il ti je stitnjaca riknula i treba joj toooolikoli stimulans ili je hipofiza koja ga luci luda.
hipofiza luci tsh da stimulira stitnjacu..ako u krvi ima dovoljno hormona stitnjace tsh pada.

T4 35,23 (78-157),
T3 1,32 (1,34-2,73). Hormoni stitnjace
Ne odrazavaju pravo stanje hormona stit. Bolje je vaditi fT3 i fT4. A vec je i ovako vidljivo da je t3 nizak

Obavezno izvadk ATPO i ATG to su antijela na stitnjacu, moguce je da imas Hashimoto.. stanje kada tijelo napada vlastitu stitnjacu i unistava tkivo.

sad vidim da je ACTH normalan, sad ne znam..
pogledaj na netu za cushingovu bolest.

Zbog stitnjace bi trebao sto prije kod endokrinologa da dobijes euthyrox. I napraviti uzv stitnjace..obavezno!! Nedaj se van bez uzv-a.

Sretno sa svime i hrabro!! Nemas se cega bojati, glavno da je dijagnosticirano dalje se sve moze srediti!!!
Hvala ti puno na odgovoru!! Bio sam kod endokrinologa, nije problem u hipofizi nego u stitnjaci..imam hasimoto.. Sretno svima
anteee18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 18:45   #1250
Pozdrav

Imam adenom hipofize (2,5x2,6x1,7)
Sasvim slučajno su mi ga otkrili.Prije nisam imao nekih večih bolova glave,a ni problema sa vidom. Tek zadnja 2 tjedna otkad sam saznao za bolest, se nekako "čudno" osječam.Sigurno radi šoka i diagnoze bolesti. A i doktor mi nije skoro ništa znao kazati.Samo neke osnovne informacije.
U zadnjih nekoliko godina sam dobio 12 kg i dosta sam burno znao odreagirati (živčano) na neke banalne situacije.
Čekam na slobodan krevet i analizu hormona. Kako rade tu analizu hormona ? Ostaje u bolnici nekoliko dana i vade krv?
Pročitao sam sve postove ali sam se izgubio u hrpi informacija.
Zanimaju me neke osnovne informacije u vezi operacije i nakon operacije. Jesu potrebne kakve posebne pripreme prije operacije ? Kako hrana utječe na hormone u tijelu?
Koliko dugo se ostaje u bolnici nakon operacije. Je operacija pustila kakve posljedice na sposobnosti za rad ?
Nakon koliko vremena ste se vratili na posao ? Se smijem nakon operacije baviti sportom?

Hvala

Zadnje uređivanje Crni00 : 17.04.2015. at 19:36. Reason: dodatne inf
Crni00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 14:06   #1251
Pozdrav i tebi Crni! Ako cam dobro skužila kod tebe se radi o milimetrima ili cm. Inače su adenomi veči od centimetra,a manji su mikroadenomi pa mi nije baš jasno o čemu se radi?
meryann1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:12   #1252
operacija mikroadenoma na hipofizi ( tursko sedlo )

Cao svima, pisem u nadi da cu moci nekome da pomognem, iz iskustva o tumoru na hipofizi, doduse kod muskaraca. Muz ( 28 god ) imao je mikroadenom koji je stvarao haos sa prolaktinomom. Operisan je pre 1o dana, vec je kod kuce, proslo je bez komplikacija i prolaktin je normalizovan totalno, nema bolova osim malog pritiska u glavi sto ce se kako keze dr srediti u narednom periodu. 3 meseca mirovanje kod kuce.
On je skorp postao impotentan zbog ove bolesti i koliko sam citala po internetu kod muskarca je ovo zaista retko pa se nadam da ce nekom sa istim problemom ovo pomoci.
Sve je porslo u redu, i sve se vraca na svoje mesto.
Nije pio lekove.
Srecno svima!
cipelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 23:41   #1253
Ej, Crni00
Potpuno sve isto je i kod mene sime da je adenom nešto veči i naravno u centimetrima. U kojoj si bolnici? Napišem ti kasnije sve.

Inače, vi koji pijete bromergon. Dali imate problema sa stolicom? daj je jako tvrda ili da nemožete dobiti stolicu bez čepića?
jetengine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 10:40   #1254
evo mene opet malo!
Meryann1971 kako si? Imali nešto novog? Ja sam evo jučer vadila prolaktin i 1265 je. Užas! I dalje pijem sve bio preparate i nikako da se odlučim piti cabergoline. Prolaktin je manji nego ranije, ali opet već nego prošli mjesec. Inače vadim svaki mjesec da imam kontrolu.
Uglavnom otkad pijem te se bio preparate ja se puno bolje psihički i fizički osjećam. U biti odlično se osjećam iako je prolaktin tako visok. Do prije 6 mj ja sam fakat bila jako loše, bilo je dana da nisam se mogla iz kreveta ustati kako sam bila umorna, a 10 dana prije menge je bilo užas ( ja ne znam kako sam to izdržavala, slabost, nesanica, vrtoglavice i mučnine). Tako da ni ni sama još uvijek ne znam što da radim. Ne znam koje su posljedice za tumor ako se ne uzimaju te cabergoline tablete odnosno da ih nikad ne uzmem? Ja vjerujem i to svima kažem da ovo što nam daju liječi trenutno, naime sve godine koje se piju te tablete prolaktin je ok, ali čim se prestanu piti, prolaktin je opet visok.Tako da ni sama ne znam? Pa šta cijeli život moramo piti te tablete?
Bella1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 13:48   #1255
Evo moram se pohvaliti! Prvi puta u ovih nekoliko godina,prolaktin mi je dobar.Jučer sam bila na kontroli i ugodno sam se iznenadila.I dalje pijem 2 tablete cabergolina tjedno. U 9.mjesecu imam magnetnu rezonancu i ponovnu kontrolu prolaktina. Ako ne piješ tablete veća je mogućnost da će tumor rasti.,a sa tabletama se može čak i smanjiti. Nekima se tumor čak i potpuno istopio i nestao od tableta. Sretno Bella!
meryann1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 23:41   #1256
Zaboravio sam napisati da je moj makroadenom u cm. Bio sam u bolnici 3 dana na pretragama.
Trenutno sam vec doma. Operaciju cu imati u roku 4 mjeseca.Rekli su mi da nije aktivan.
Ne pijem nikakve tablete.Osim dobio sam neke tablete protiv glavobolje.
Crni00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 10:17   #1257
Molim da mi netko odgovori na pitanje.
Kada radimo MR hipofize u nalazu se navode i "presjeci cijelog mozga". Znači li to da bi radiolog kad bi na nekom drugom djelu mozga učio nepravilnost naveo to u nalazu ili je on fokusiran samo na hipofizu?

Pitam zato jer pet mjeseci patim od nesnosne nesanice. Imam tumor na hipofizi, i koliko sam pročitala insomniju mogu uzrokovati bolesti hipotalamusa. Bi li nešto tako bilo vidljivo na MR (kojeg sam radila u desetom mjesecu prošle godine) i bi li bilo navedeno na nalazu? Također me zanima može li tumor hipofize izazvati nešto takvo? Moj je, navodno, nefunkcionalan, sad ima oko 1 cm i nešto više. Kažem navodno jer ph nalaz nakon prve operacije nisam nikad dobila.
fej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 11:45   #1258
Za phd nalaz moras ga ici sama traziti. Meni se nije dalo pa ga nemam ni ja. Koliko mi je poznato jedan od simtoma tumora je nesanica.

Send from my Samsung Note 3 using TapaTalk
jetengine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 13:38   #1259
Imam tumor već skoro desetljeće, operirala ga, pa opet narastao. Do sad nikad nisam patila od nesanice, pa mi je zato čudno... Zato sam i pitala da li radiolog na MR detektira i neke druge probleme koje vidi možda u nekom dijelu mozga, ili mu je fokus samo hipofiza.
fej is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 15:40   #1260
Moj tumor je bio 3x3cm i nisam imao uopce simptome glavobolje ili problem sa vidom.
Kolko sam ja shvatio radi presjek glave ali detaljno scanira područje hipofize.

Send from my Samsung Note 3 using TapaTalk
jetengine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.