Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 16:26   #2921
Da, ja isto imam dva različita rukopisa, ali uvijek pazim da koristim jedan kad se potpisujem, i to onaj koji je na osobnoj. Taj potpis je predložak za usporedbu i to mu je glavna namjena, i o tome treba voditi računa. Normalno da ne mora svaka crtica biti ista, ali mora se vidjeti da je pisala ista osoba i da je isti rukopis. Ono njegovo "različito se potpisujem" ja sam shvatio kao totalno različiti potpisi, kao da su se potpisale dvihe različite osobe.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:37   #2922
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Da, ja isto imam dva različita rukopisa, ali uvijek pazim da koristim jedan kad se potpisujem, i to onaj koji je na osobnoj. Taj potpis je predložak za usporedbu i to mu je glavna namjena, i o tome treba voditi računa. Normalno da ne mora svaka crtica biti ista, ali mora se vidjeti da je pisala ista osoba i da je isti rukopis. Ono njegovo "različito se potpisujem" ja sam shvatio kao totalno različiti potpisi, kao da su se potpisale dvihe različite osobe.
Da "mora se vidjeti" od ovlaštene osobe u slučaju potrebe a ne da trgovac odlučuje o tome.
btw. kod nas ne da se ne potpisujem različito nego samo naškrabam neku žvrljotinu koja nema veze sa potpisom. U lokalnom dućanu često imaju olovku koja slabo piše tako da je "potpis" ono što obično naškrabaš kada provjeravaš dali olovka piše
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:45   #2923
Trgovac bi morao svaki put usporediti potpis na slipu s onim na kartici (to i je jedina svrha tog potpisa na kartici), jer ako se utvrdi da se potpisala osoba koja nije vlasnik kartice, on gubi pare.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:53   #2924
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Trgovac bi morao svaki put usporediti potpis na slipu s onim na kartici (to i je jedina svrha tog potpisa na kartici), jer ako se utvrdi da se potpisala osoba koja nije vlasnik kartice, on gubi pare.
Zašto trgovac? Pa nije on ovlaštena osoba za provjeru potpisa. Da dođe so nekog spora valjda bi grafolog provjerio potpis.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:06   #2925
Grafolozi se uključuju samo u najsloženijim slučajevima (npr. potpis naizgled odgovara, ali ti svjedno tvrdiš na se nisi potpisao). U takvom slučaju vjerojatno trgovac ne bi odgovarao, ako se utvrdi da je potpis krivotvoren. Ali u slučajevima gdje potpisi vizualno ne odgovaraju, potpisa nema ili nema slipa, rutinski se vraćaju pare kupcu (na teret trgovca).
Dužnost je trgovca da provjeri potpis. Da nije, ne bi trebao potpis na kartici. Dovoljan bi bio tvoj potpis negdje u kartičarskoj kući koji bi onda grafolog imao za usporedbu.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:24   #2926
Dobro drugim riječima, uvesti će se chip&pin umjesto potpisa? To bi bilo super

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:31   #2927
Koliko sam ja shvatio članak, više neće zahtjevati korištenje potpisa, odnosno neće biti obavazno, nigdje ne piše da će biti zabranjeno.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:41   #2928
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Ali u slučajevima gdje potpisi vizualno ne odgovaraju, potpisa nema ili nema slipa, rutinski se vraćaju pare kupcu (na teret trgovca).
Odakle ti to? Nitko ništa ne vraća dok kupac ne pokrene postupak da je kartica ukradena a tu opet stupaju na scenu grafolozi.

Moj potpis nikad vizualno ne odgovara (ako se to uopće može nazvati potpisom) pa još nikad nisam dobio pare nazad
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:46   #2929
Jesi tražio? Amex vraća pare čak i u slučajevima kad je očito da lažeš (ali se to evidentira). Radio sam kod njih pa znam.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:01   #2930
Glupo je uopće uspoređivati potpise, pogotovo jer kad se iza na kartici potpisujem s kemijskom olovkom ne bude to moj klasični potpis kao kad se potpisujem na papiru. Jednostavno je podloga skliska i skroz mi je neprirodno pisati po njoj. Ne sjećam se da mi je itko ikad provjeravao potpis.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:03   #2931
Očito provjeravaju tek kad se opeku.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:07   #2932
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Kako misliš, drugačije se potpisuješ? Potpisivati se moraš uvijek isto, u protivnom ćeš imati još ovakvih problema.
Ako je upućeno meni - napisao sam da sam napravio novu osobnu, potpis mi je drugačiji na njoj, skraćena verzija starog, ali drugačiji je. Nažalost (ne znam kako je vama /s) al meni amex nije izdan i ne ističe na isti datum kad i osobna iskaznica, tako da mi je potpis na kartici onaj koji sam imao sa tadašnje osobne, a sada imam novi. Tako mislim kad kažem da se drugačije potpisujem. I zato mi nije prihvatila u trgovini amex pod izlikom da 'nije moj'.

Ja i dalje ne znam jel se potpisujem kako i na kartici, ili onako kako mi je na novoj osobnoj. Zvao sam uredno i odgovorno kako bi pitao treba li slati presliku nove osobne, žena mi je rekla da nemaju protokol za takvo nešto i da mogu vratiti karticu pod izlikom da je oštećena te da mi izdaju novu, pri čemu se opet moj potpis neće poklapati sa onim što oni imaju u svojoj bazi podataka nego onome na kartici. S čime će ga usporedit?

I zanima me oću li platit tu zamjenu 'oštećene' kartice? Ili sam ja nešto krivo pohvatao i ne smijem promijenit potpis nikad više u životu kako bi pbz cardu i prodavačici u H&M bilo lakše radit?
mavuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:23   #2933
Da li ce se moci naruciti novi pin, nemam pojma gdje je moj, nikad mi nije trebao?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:27   #2934
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Da li ce se moci naruciti novi pin, nemam pojma gdje je moj, nikad mi nije trebao?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Zovi broj na poleđini kartice i reci da si zametnula PIN, te da ti izdaju opet.
mavuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 21:03   #2935
Quote:
mavuk kaže: Pogledaj post
Ako je upućeno meni - napisao sam da sam napravio novu osobnu, potpis mi je drugačiji na njoj, skraćena verzija starog, ali drugačiji je. Nažalost (ne znam kako je vama /s) al meni amex nije izdan i ne ističe na isti datum kad i osobna iskaznica, tako da mi je potpis na kartici onaj koji sam imao sa tadašnje osobne, a sada imam novi. Tako mislim kad kažem da se drugačije potpisujem. I zato mi nije prihvatila u trgovini amex pod izlikom da 'nije moj'.

Ja i dalje ne znam jel se potpisujem kako i na kartici, ili onako kako mi je na novoj osobnoj. Zvao sam uredno i odgovorno kako bi pitao treba li slati presliku nove osobne, žena mi je rekla da nemaju protokol za takvo nešto i da mogu vratiti karticu pod izlikom da je oštećena te da mi izdaju novu, pri čemu se opet moj potpis neće poklapati sa onim što oni imaju u svojoj bazi podataka nego onome na kartici. S čime će ga usporedit?

I zanima me oću li platit tu zamjenu 'oštećene' kartice? Ili sam ja nešto krivo pohvatao i ne smijem promijenit potpis nikad više u životu kako bi pbz cardu i prodavačici u H&M bilo lakše radit?
Da, tebi je bilo uopćeno. Govorio sam o potpisima općenito, nevezano uz kartice. Reagirao sam zato jer me iznenadilo zašto bi netko promijenio svoj potpis? To se jednostavno ne radi. Svjedočio sam jednom prilikom raspravi kad je službenica prilikom izdavanja nove osobne držala bukvicu čovjeku koji se na zahtjevu za novu osobnu potpisao drugačije nego na staroj osobnoj. To nisu stvari koje se prelaze olako. Ti moraš "u glavi" kreirati svoj potpis i jednako se potpisivati uvijek. Taj potpis mora odgovarati potpisu na osobnoj jer taj potpis tamo upravo i tome služi, da se može usporediti s ostalim tvojim potpisima.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 09:10   #2936
Tamo od 15-16 sam počela plaćat maminim Dinersom i nikad me nisu pitali provjeru potpisa, dokument niti išta. Često plaćam muževim novčanikom, INA karticom tipa dok on ulijeva, ja čekam za platit, ili u dućanu ako on ode na trafiku ili još nešto obavit. Kad plaćam sa svojim karticama isto nitko nikad ništa ne kontrolira. Nikad me nisu pitali čija je kartica, najčešće automatski provuku i niti ne pitaju. Osobno mi nekad čak i zasmeta i voljela bih da malo bolje kontroliraju pogotovo kad su kartice na potpis, ali s druge strane kad vidim vaša neka iskustva i gnjavažu, drago mi je da ipak ne gnjave. Nadam se da me neće nikad opljačkat.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 10:10   #2937
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
To nisu stvari koje se prelaze olako. Ti moraš "u glavi" kreirati svoj potpis i jednako se potpisivati uvijek. Taj potpis mora odgovarati potpisu na osobnoj jer taj potpis tamo upravo i tome služi, da se može usporediti s ostalim tvojim potpisima.
Problem je upravo to što druga strana olako prelazi preko toga i ispadneš glup držeći nešto u glavi što ispada da je puka formalnost.

Inače što se tiče identifikacije pinom vani mi već sada na puno mjesta po defaultu daju pos misleći da je na pin.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 10:17   #2938
Kažem, ja sam govorio o potpisivanju općenito (npr. dokumenata), ne o slipovima.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 10:23   #2939
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Kažem, ja sam govorio o potpisivanju općenito (npr. dokumenata), ne o slipovima.
Pa ista stvar, kada ti je netko uspoređivao potpise?

btw. sjetio sam se onih grafologa sa tv-a, američkim predsjednicima tajnice potpisuju dokumente da ne kažem da neke potpise ni oni ne mogu sa sigurnošću utvrditi da su vjerodostojni.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 10:44   #2940
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Da, tebi je bilo uopćeno. Govorio sam o potpisima općenito, nevezano uz kartice. Reagirao sam zato jer me iznenadilo zašto bi netko promijenio svoj potpis? To se jednostavno ne radi. Svjedočio sam jednom prilikom raspravi kad je službenica prilikom izdavanja nove osobne držala bukvicu čovjeku koji se na zahtjevu za novu osobnu potpisao drugačije nego na staroj osobnoj. To nisu stvari koje se prelaze olako. Ti moraš "u glavi" kreirati svoj potpis i jednako se potpisivati uvijek. Taj potpis mora odgovarati potpisu na osobnoj jer taj potpis tamo upravo i tome služi, da se može usporediti s ostalim tvojim potpisima.
Otkud ti to? Postoji li neki zakon? Gdje piše da ja moram sebi "u glavi" kreirati potpis? Znam hrpu ljudi koji se drugačije potpisuju, ovisno o čemu se radi. Čak štoviše, imaju drugačiji rukopis ovisno što se radi.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.