Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2009., 08:56   #101
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post

Najjednostavnije (i generalizirano) o pridjevskim likovima: određeni odgovaraju na pitanje koji, a neodređeni kakav: kaput je žut (kakav je kaput); uzmi onaj žuti kaput (koji kaput). između ostalog, pridjevi na -ski -čki -ški itd. su određeni, a na -ov -ev itd. su neodređeni. ispravi me ako griješim.
Ne griješiš, ali postoje i dodatne tvrdnje:

- u određenom liku dolaze dijelovi stručnih termina: vodeni znak, istosmjerni kabel, hladni pogon, preklopni nož, drveni ugljen, smeđi medvjed, bijeli sljez, pitomi kesten, crni grab itd.
- u određenom liku dolaze pridjevi kad je uz imenicu pokazna zamjenica: ovaj pametni dječak, onaj stasiti čovjek, taj ružni postupak itd.
- neke skupine pridjeva nemaju neodređeni lik: žarki, sljedeći, gradski, jutarnji, kozji, stričev.
- ...

- samo u neodređenom liku pridjevi dolaze kada su dio predikata: Savjet je dobar, Kaput je nov, Postupak je pravilan.
- ...
_____________
Pro bono.
Shain is offline  
Old 25.01.2009., 12:05   #102
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ne griješiš, ali postoje i dodatne tvrdnje:

- u određenom liku dolaze dijelovi stručnih termina: vodeni znak, istosmjerni kabel, hladni pogon, preklopni nož, drveni ugljen, smeđi medvjed, bijeli sljez, pitomi kesten, crni grab itd.
- u određenom liku dolaze pridjevi kad je uz imenicu pokazna zamjenica: ovaj pametni dječak, onaj stasiti čovjek, taj ružni postupak itd.
- neke skupine pridjeva nemaju neodređeni lik: žarki, sljedeći, gradski, jutarnji, kozji, stričev.
- ...

- samo u neodređenom liku pridjevi dolaze kada su dio predikata: Savjet je dobar, Kaput je nov, Postupak je pravilan.
- ...
_____________
Pro bono.
znam ; ali rekao sam najjednostavnije jer više ne znam na što sovann cilja
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 12:11   #103
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
A kako je, recimo, u englezskomu jeziku ?
Flower is yellow; this flower is yellow ne vidim razliku
reci mi što sam falio i ne pokušavaj onda mijenjati temu; konačno reci što želiš reći jer se meni više ne da natezati i tebi dokazivati da znam neodređene i određen pridjeve
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 12:18   #104
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
Flower is yellow; this flower is yellow ne vidim razliku
reci mi što sam falio i ne pokušavaj onda mijenjati temu; konačno reci što želiš reći jer se meni više ne da natezati i tebi dokazivati da znam neodređene i određen pridjeve
Hoće ti reći da je, primjerice, u izrazu moj žuti kaput, ako imaš na raspolaganju samo jedan kaput, kaput kakav, a ne koji.
Didi is offline  
Old 25.01.2009., 12:18   #105
A mene podsjetilo na (čudna asocijacija ): the son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.

Divna sintaktička paralela!
Abyssus is offline  
Old 25.01.2009., 12:20   #106
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
A mene podsjetilo na (čudna asocijacija ): the son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.

Divna sintaktička paralela!
A sad to malo razradi. Nemoj biti škrta.
Didi is offline  
Old 25.01.2009., 12:21   #107
Pa to je na vama, budem, ako se nitko ne dosjeti.
Abyssus is offline  
Old 25.01.2009., 12:23   #108
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Hoće ti reći da je, primjerice, u izrazu moj žuti kaput, ako imaš na raspolaganju samo jedan kaput, kaput kakav, a ne koji.
To me isto podsjetilo da u gramatikama (a trebat će mu jer, koliko vidim, sprema se za natjecanje) stoji da uz vlastita imena idu određeni pridjevi. No, ima zgodan primjer za razlikovanje pridjevnog atributa i predikatnog proširka:

Mladi Ivo kuha ručak.

Ali:
Mlad Ivo kuha ručak. = Ivo kuha ručak mlad (bivajući mladim).

Volim predikatne proširke! :klap:
Abyssus is offline  
Old 25.01.2009., 12:25   #109
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Hoće ti reći da je, primjerice, u izrazu moj žuti kaput, ako imaš na raspolaganju samo jedan kaput, kaput kakav, a ne koji.
što ne kaže tako odmah rekao sam najjednostavnije za pitanje kako i koji. ide određeni pridjev, ako ga se odredilo (): moj novi kaput - ne misli se na svaki, nego na moj, a samim tim je određen.
isti slučaj s određenim zamjenicama; taj žuti kaput. mislim logično je da određena zamjenica nešto određuje i da iza nje ide određeni pridjev.
jesmo li završili s pridjevima?
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 12:28   #110
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
što ne kaže tako odmah rekao sam najjednostavnije za pitanje kako i koji. ide određeni pridjev, ako ga se odredilo (): moj novi kaput - ne misli se na svaki, nego na moj, a samim tim je određen.
isti slučaj s određenim zamjenicama; taj žuti kaput. mislim logično je da određena zamjenica nešto određuje i da iza nje ide određeni pridjev.
jesmo li završili s pridjevima?
Sve OK. Nitko nije sumnjao u tvoje znanje. Zaboga, što ste svi toliko osjetljivi? Ja sam Sovannovo pitanje shvatila kao širenje problematike, dodavanje osnovnom pravilu.
Didi is offline  
Old 25.01.2009., 12:33   #111
ma ne, nisam se našao uvrijeđen, nego nisam vidio pogrešku, a imao sam osjećaj da me vuče za nos
mislim, ako me htio to pitati, što nije odmah
pa neću reći Aleksandar Velik ali hvala abby
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 12:41   #112
Quote:
A mene podsjetilo na (čudna asocijacija ): the son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.

Divna sintaktička paralela!
The son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.
Sin faraonove kćeri jest kćeri faraonove sin.

The son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.
Faraonova sina kći jest kći faraonova sina.

Jasnije?

Inače se u sintaktičkim knjigama (posebice generativisti vole posezati za sljedećim) obično stavlja primjer gdje je pitanje tko ima teleskop.

Ali gornji mi je mnogo draži primjer. Blejah u nj minutu-dvije kad ga je László napisao, sve dok ne skužih o čemu se radi.
Abyssus is offline  
Old 25.01.2009., 13:15   #113
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
The son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.
Sin faraonove kćeri jest kćeri faraonove sin.

The son of pharaoh's daughter is the daughter of pharaoh's son.
Faraonova sina kći jest kći faraonova sina.

Jasnije?

Inače se u sintaktičkim knjigama (posebice generativisti vole posezati za sljedećim) obično stavlja primjer gdje je pitanje tko ima teleskop.

Ali gornji mi je mnogo draži primjer. Blejah u nj minutu-dvije kad ga je László napisao, sve dok ne skužih o čemu se radi.
ja sam trebao i nacrtati
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 14:33   #114
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Jasnije?
Ako mene pitaš, meni je sasvim jasno da je posrijedi rečenica kakvu teško da ćeš naći u običnom govoru. Mora biti smišljena s namjerom da dovede u zabludu. A i onda idiomatski nije na mjestu. Pitajmo Virgilsa kao izvornog govornika. No, za studentske vježbe svakako je dušu dalo.
Didi is offline  
Old 25.01.2009., 14:42   #115
Sovann Maccha, pozdrav! Drago mi je da si opet sa nama, makar i pod ovim nickom nerazumljivog značenja.

A sada i jedno pitanje:

Šta su to 'cikada' i 'libela'? Trebalo bi da budu neke životinje, eventualno insekti ili ptice. Postoji li još neki naziv za njih koji češće koristimo?
Enchantress is offline  
Old 25.01.2009., 14:49   #116
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Sovann Maccha, pozdrav! Drago mi je da si opet sa nama, makar i pod ovim nickom nerazumljivog značenja.

A sada i jedno pitanje:

Šta su to 'cikada' i 'libela'? Trebalo bi da budu neke životinje, eventualno insekti ili ptice. Postoji li još neki naziv za njih koji češće koristimo?
libela ili vilin konjić (konjska smrt)
cikada ili cvrčak
Egenus is offline  
Old 25.01.2009., 14:51   #117
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
libela ili vilin konjić (konjska smrt)
cikada ili cvrčak
Ti velis konjić? Meni je to konjic.
Vilin konjic ili vilinski konjic.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 25.01.2009., 14:52   #118
@Didi - veli L. da ju je našao u nekom komentaru Biblije iz 17. st.
Abyssus is offline  
Old 25.01.2009., 15:07   #119
Vilin konjic i cvrčak!

Hvala.
Enchantress is offline  
Old 25.01.2009., 15:10   #120
vilin konjić
naravno mislio sam na konjic
Egenus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.