Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2009., 00:19   #1
LCD TV na 12 V

Bog, ovako, imam brod u koji sam kupio LCD TV Sony, koji preko ispravljača radi na 12V.
Kako se radi o upotrebi u brodu, ja sam ga spojio direktno na akumulatore u brodu, koji su naravno 12 V.

TV radi u redu, ima u sebi stabilizator napona tako da mu onih 13.5 V koji se javljaju pri punjenju bateriaj od strane alternatora ne smeta.

E sada, problem se javio kada sam prvi put, za vrijeme rada TV-a uključio električnu WC pumpu, u tom trenutku se ugasio ekran televizije, zvuk se i dalje cuje.

Po tome zakljucujem da dolazi do pada napona (iako je taj pad napona zaaaista mali, jer se ne radi o velikom trosilu, a i znna se isti slučaj dogoditi prilikom uključivanja primjerice jedne žarulje).

DA li netko ima ideju kako rijesiti ovaj problem, koliko je on štetan za sam TV, te zasto uopce do njega dolazi ?

Hvala
ikarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:22   #2
vjerojatno je akumulator preslab. Elektromotor WC pumpe povuće veliku struju pri startanju. Možda da ugradiš soft-start na pumpu. Dali se to događa dok motor radi?
buco22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 22:10   #3
I el motor i žarulja na samom početku povuku višestruko veću struju. Motor može 5-6-7 a žarulja i 11 puta (sa žarnom niti)...to bi moglo dosta srušiti napon. Vjerojatno bi pomogao kondenzator paralelno ispred TV-a.
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 00:11   #4
Ne bi pomogao samo kondenzator.
Kako tv gubi sliku očigledno dolazi do prevelikog pada napona što je potpuno normalno kao što ste buco22 i Ti napisali. Treba izbaciti stabilizator jer je izgleda on uzrok ako napon akumulatora ne padne previše.
Dovoljno bi bila dioda u serija sa tv-om i onda kondenzator paralelno cca 10 000 uF da se izbjegnu prijelazne pojave kod ukapčanja drugih trošila. Postoji i mogućnost izrade low drop stabilizatora ali to košta.
Trebaju podatci o akusu i tv -u .....
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 00:53   #5
Quote:
ikarin kaže: Pogledaj post
Bog, ovako, imam brod u koji sam kupio LCD TV Sony, koji preko ispravljača radi na 12V.
Kako se radi o upotrebi u brodu, ja sam ga spojio direktno na akumulatore u brodu, koji su naravno 12 V.

TV radi u redu, ima u sebi stabilizator napona tako da mu onih 13.5 V koji se javljaju pri punjenju bateriaj od strane alternatora ne smeta.

E sada, problem se javio kada sam prvi put, za vrijeme rada TV-a uključio električnu WC pumpu, u tom trenutku se ugasio ekran televizije, zvuk se i dalje cuje.

Po tome zakljucujem da dolazi do pada napona (iako je taj pad napona zaaaista mali, jer se ne radi o velikom trosilu, a i znna se isti slučaj dogoditi prilikom uključivanja primjerice jedne žarulje).

DA li netko ima ideju kako rijesiti ovaj problem, koliko je on štetan za sam TV, te zasto uopce do njega dolazi ?

Hvala
ovako tv radi ima tona a nema slike ...
ako je tko onda ti je otisla ploca od osvjetljenja ekrana
da to provjeris uzmi bateriju zamraci prostoriju i vidjet ces na ekranu da ima
slike al nema osvjetljenja
onda bi trebo vidjet po modelu koliko dodje plocica za osvjetljenje
cjene ti idu od 400kn pa nadalje
rtvinpusl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 03:26   #6
Nije ploca, cim kaze da se to zna dogoditi kad se upali zarulja.
race-king is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 19:33   #7
Zbog smanjenog napona prestaje raditi oscilator za pozadinsku rasvjetu .. to je potpuno normalno.
Tamnio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 19:49   #8
spoji tv na drugi akulumator (samo za tv) i problem je riješen
CRO_Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.